PDA

View Full Version : Φλωρεντια και γυρος Τοσκανης 31/12/09-5/1/10


panos1200gdadv
10-11-2009, 14:51
1η μερα.Ancona-Tavullia-Misano circuit-Mugello circuit-Firenze.
2η μερα.Pisa-lucca-firenze.
3η μερα.Greve in Chianti-Castellina in Chianti-Colle di Val d'Elsa-San Gimignano-Firenze.
4η μερα.Siena-Montalcino-Firenze.
5η μερα.Firenze-San Marino-Ancona(αναχωρηση)
Πληροφοριες και γνωμες.

gsmaniac
10-11-2009, 15:12
ομορφο ταξιδι,τρομερες διαδρομες και πολεις,θα ελεγα οτι καλυτερα θα ηταν το ταξιδι να γινει αργοτερα,λογω βροχης και πολυ κρυου..............................

panos1200gdadv
10-11-2009, 16:35
ομορφο ταξιδι,τρομερες διαδρομες και πολεις,θα ελεγα οτι καλυτερα θα ηταν το ταξιδι να γινει αργοτερα,λογω βροχης και πολυ κρυου..............................

Δεν μασαμε συντροφεεε:sm2::sm2:...
Μας αρκουν οι πρωτες σου λεξεις.."ομορφο ταξιδι,τρομερες διαδρομες και πολεις".Δεν λαμβανουμε υπ'οψιν καιρικες συνθηκες...Οποτε μολογα τι ξερεις για τα υπολοιπα.....:sm7::sm7::sm8::sm8::sm8::sm8:

georgekostas
10-11-2009, 16:58
Πολυ ωραιο ταξιδι το εχω κανει...
Καλα να περασεται..

essel
10-11-2009, 17:23
Την 5η μέρα, δεν δοκιμάζεις το firenze ancona μέσω forly ? Αφού δεν μασάς απο βροχές και τέτοια νομίζω οτ αυτή η διαδρομή ειναι και πιο μοτοσυκλετιστική και μάλλον πιο ωραία σε τοπίο....λέω εγώ τώρα...
Και καλά να περάσετε και ενα ποτηράκι chianti και γιά μάς ;):)

panos1200gdadv
10-11-2009, 17:52
Την 5η μέρα, δεν δοκιμάζεις το firenze ancona μέσω forly ? Αφού δεν μασάς απο βροχές και τέτοια νομίζω οτ αυτή η διαδρομή ειναι και πιο μοτοσυκλετιστική και μάλλον πιο ωραία σε τοπίο....λέω εγώ τώρα...
Και καλά να περάσετε και ενα ποτηράκι canti και γιά μάς ;):)


:sm8::):) Μεσω forli σκεπτομαστε να παμε την πρωτη μερα,προς Mugello κλπ κλπ,που δεν θα μας νοιαζει τι ωρα θα φτασουμε στο ξενοδοχειο...
Την 5η μερα,της αναχωρησης,λεμε να χρησιμοποιησουμε τον αυτοκινητοδρομο ετσι ωστε να εχουμε περισσοτερο χρονο για San Marino!!;)
Οσο τωρα για το ποτηρακι....Θα ειναι ποτηρακια....εχουν πολλες ποικιλιες,οποτε θα "πιειτε" αρκετα....:sm1::sm1::sm1::sm7::sm7::sm7::sm7:

spiros
10-11-2009, 18:04
Συμφωνώ για την διαδρομή Florence – Forli είναι must.
Δες και αυτή link (http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Via+del+Brennero%2FSS12&daddr=Via+Brennero%2FSS12+to:Via+Nazionale%2FSS12+to:Via+La+Piana%2FSS66+to:43.956816,10.89735&hl=en&geocode=FUItnQIdUF-gAA%3BFaZinwIdlh2hAA%3BFWZboAId4EOkAA%3BFbH2nwIdsACmAA%3B&mra=mi&mrcr=3&mrsp=4&sz=12&sll=43.912981,10.876122&sspn=0.177087,0.308647&num=10&ie=UTF8&ll=43.945867,10.682831&spn=0.353977,0.617294&t=h&z=11)
Εγώ δεν θα πήγαινα Pisa θυμίζει πανηγύρι μα λίγα αρχαία από δίπλα έτσι για ξεκάρφωμα, αλλά αυτά είναι γούστα.
Αφιέρωσε χρόνο για την Siena, αξίζει.
Μόλις θυμηθώ και τίποτε άλλο θα επανέλθω.
:sm8:

panos1200gdadv
10-11-2009, 18:32
:eek::eek::eek::eek:
Σπυροοο,θα μας πεθανεις εσυ.
Ειπαμε τρελλα και extreme αλλα οχι κι ετσι....
Απουανες αλπεις γεναρη μηναααα????:yz:yz:yz:yz

george1968
10-11-2009, 18:36
H τρίτη σας μέρα είναι όλα τα λεφτά!
Είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε SUPER!!

Προσωπικά θα σας έλεγα ότι δε χρειάζεται να μείνετε στη Φλωρεντία, μία απλή βόλτα είναι αρκετή. Must επίσης είναι η Sienna. Μείνετε εκεί, κάντε τη κέντρο και αρχίστε τις βόλτες από εκεί. Δε θα χάσετε. Αν βρω τα ξενοδοχεία που μείναμε θα σας ενημερώσω και πάλι.

Τώρα για τη βροχή.... αδιάβροχα και πάλι αδιάβροχα διότι θα φάτε "καρέκλες, τραπεζαρίες, καναπέδες" και ότι άλλο ο ύψιστος κατεβάσει!

Τέλος θεωρώ ότι ο δρόμος από Ancona σε Perugia έχει τρομερό ενδιαφέρον - τον έχω κάνει 2 φορές με τη μηχανή.

Αλλά από την άλλη, ότι κι αν επιλέξετε το σίγουρο είναι ότι θα περάσετε πανέμορφα.


Α! και μία χάρη, μία μπύρα στο πλοίο και για εμάς που θα μείνουμε πίσω αλλά θα "ταξιδεύουμε" μαζί σας.

panos1200gdadv
10-11-2009, 19:15
H τρίτη σας μέρα είναι όλα τα λεφτά!
Είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε SUPER!!

Προσωπικά θα σας έλεγα ότι δε χρειάζεται να μείνετε στη Φλωρεντία, μία απλή βόλτα είναι αρκετή. Must επίσης είναι η Sienna. Μείνετε εκεί, κάντε τη κέντρο και αρχίστε τις βόλτες από εκεί. Δε θα χάσετε. Αν βρω τα ξενοδοχεία που μείναμε θα σας ενημερώσω και πάλι.

Τώρα για τη βροχή.... αδιάβροχα και πάλι αδιάβροχα διότι θα φάτε "καρέκλες, τραπεζαρίες, καναπέδες" και ότι άλλο ο ύψιστος κατεβάσει!

Τέλος θεωρώ ότι ο δρόμος από Ancona σε Perugia έχει τρομερό ενδιαφέρον - τον έχω κάνει 2 φορές με τη μηχανή.

Αλλά από την άλλη, ότι κι αν επιλέξετε το σίγουρο είναι ότι θα περάσετε πανέμορφα.


Α! και μία χάρη, μία μπύρα στο πλοίο και για εμάς που θα μείνουμε πίσω αλλά θα "ταξιδεύουμε" μαζί σας.

Γιωργο,Φλωρεντια εχουμε κλεισει οχι στο κεντρο αλλα σε ενα προαστιο στο settignano.Ειναι 4* χωρις εξτρα χρεωση του παρκινγκ και πανω απο ολα οικονομικοτατο.70 ευρωπουλακια τη βραδια με πρωινο.Σε Σιενα που ηταν και η 1η επιλογη,η διαφορα με το οικονομικοτερο που βρηκαμε ειναι στα +40ευρα + το παρκινγκ(18ευρω).Ετσι τα θεωρησαμε τσαμπα λεφτα απο την στιγμη που το δωματιο θα ειναι για εναν υπνο και ενα μπανιο.
....εκ των προτερων...Ενα μπουκαλακι Brunello και ενα μαυροκοκκορι για το forum.;);););):sm8:

spiros
11-11-2009, 11:37
:eek::eek::eek::eek:
Σπυροοο,θα μας πεθανεις εσυ.
Ειπαμε τρελλα και extreme αλλα οχι κι ετσι....
Απουανες αλπεις γεναρη μηναααα????:yz:yz:yz:yz

Μη μασάς δεν ανεβαίνεις πολύ υψόμετρο. Για Forli είναι ποιο ψηλά.
Το μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής είναι δίπλα σε ποτάμι.

panos1200gdadv
11-11-2009, 12:55
:sm8:Οκ.