PDA

View Full Version : Δεν πληρώνω διόδια!!!


S.T
11-11-2009, 12:58
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=77347&cid=4

georgekostas
11-11-2009, 13:03
Συμφωνω κι εγω με το κινημα ''ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ'' και φυσικα ουτε εγω πληρωνω σ'αυτον τον δρομο
που ξεκληριζονται καθε χρονο χιλιαδες ανθρωποι!!!:mad:Νεύρα

S.T
11-11-2009, 13:13
ΚΟΡΙΝΘΟΥ-ΠΑΤΡΩΝ =ΣΦΑΓΕΙΟ και δεν πρέπει να παίρνουν φράγκο.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-11-2009, 13:32
http://www.zougla.gr/Uploads/iliopulu/Diodia-afisa.jpg

ntinopoulos
11-11-2009, 14:05
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=77347&cid=4
τσιγκουνη...!:sm7:

S.T
11-11-2009, 14:22
τσιγκουνη...!:sm7:
:sm7:
Έχουμε και τρία παιδιά ρε να μεγαλώσουμε.

GeorgeP
11-11-2009, 16:22
Συμφωνω κι εγω με το κινημα ''ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ'' και φυσικα ουτε εγω πληρωνω σ'αυτον τον δρομο
που ξεκληριζονται καθε χρονο χιλιαδες ανθρωποι!!!:mad:Νεύρα
Δεν μας τα ελεγες/λεγατε αυτά οταν ηταν ΟΤΑ (δημοσιο) και το αντιτιμο πληρωνόταν για τον ιδιο δρόμο και χωρίς πολλά πολλά!!!!!
Τι άλλαξε τωρα?

Μηπως θα προτιμουσατε κατι σε ''εξτρα εισφορα'' για κατασκευη δρόμων??? εκει τι θα κανατε????:mad:

GeorgeP
11-11-2009, 16:27
ΚΟΡΙΝΘΟΥ-ΠΑΤΡΩΝ =ΣΦΑΓΕΙΟ και δεν πρέπει να παίρνουν φράγκο.

συμφωνω για το σφαγείο αλλα αν δεν εισπραξεις πως θα αναπτυξεις? Θυμασαι την κινητη τηλεφωνια το 1994? το λεπτο στοιχιζε 30δρχ/0,08ε και το παγιο ηταν 15000δρχ/44!!
Για δες σημερα που ειμαστε στην κινητη τηλεφωνια!!

Εγω παντως ναι μεν συμφωνω για το καρμανιολα, σφαγειο κ.λ.π. αλλα δεν με χαλαει να πληρωνω τα διοδια μου και να μου φτιαχτει ο δρόμος σε 2-3 χρόνια αντι να περιμενω 30 χρονια για να τον χαρω κι ολο να τον πληρωνω κι όλο να μην τελειωνει π.χ. Εγναντια οδος!!!!

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
11-11-2009, 18:20
Εγω κυριοι παντως δεν πληρωνω

BOXER
11-11-2009, 19:04
Δεν μας τα ελεγες/λεγατε αυτά οταν ηταν ΟΤΑ (δημοσιο) και το αντιτιμο πληρωνόταν για τον ιδιο δρόμο και χωρίς πολλά πολλά!!!!!
Τι άλλαξε τωρα?

Μηπως θα προτιμουσατε κατι σε ''εξτρα εισφορα'' για κατασκευη δρόμων??? εκει τι θα κανατε????:mad:

συμφωνω για το σφαγείο αλλα αν δεν εισπραξεις πως θα αναπτυξεις? Θυμασαι την κινητη τηλεφωνια το 1994? το λεπτο στοιχιζε 30δρχ/0,08ε και το παγιο ηταν 15000δρχ/44!!
Για δες σημερα που ειμαστε στην κινητη τηλεφωνια!!

Εγω παντως ναι μεν συμφωνω για το καρμανιολα, σφαγειο κ.λ.π. αλλα δεν με χαλαει να πληρωνω τα διοδια μου και να μου φτιαχτει ο δρόμος σε 2-3 χρόνια αντι να περιμενω 30 χρονια για να τον χαρω κι ολο να τον πληρωνω κι όλο να μην τελειωνει π.χ. Εγναντια οδος!!!!


Και αλλη εισφορα για κατασκευη δρομων;;;;;; Ασε, ειδαμε και αυτους που φτιαχνουν τωρα :mad: :mad: :mad:!!!!!!!!!!!

"Αν δεν εισπραξεις, πως θα αναπτυχθεις;" :sm7::sm7::sm7:
Καλο, πολυ καλο για τα δεδομενα του Ελληνικου δημοσιου, το αλλο με τον Τοτο το ξερετε :sm7:;;;;; !!!!!!!!!!!!

Τι σχεση εχει η κινητη τηλεφωνια που ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ, με το ######### το δημοσιο;;;;; ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, ατυχες τελειως το παραδειγμα σου :confused: :confused: :confused:!!!!

Θελεις να πεις οτι η Εγνατια ειναι δρομος :cool:;;;; Οτι ειναι Ευρωπαϊκος δρομος οπως ισχυριζονται οι.... αρμοδιοι :mad:;;; Ποτε περασες τελευταια απο εκει; Προσεξες τα σκασιματα του δρομου που ηδη φαινονται σε πολλα σημεια και καθολο το μηκος της;;; Σε εχει πετυχει βροχη στην εγνατια, να δεις τι ωραιες βουτες σχηματιζονται;;;; Αν δεν σε χαλαει να πληρωνεις οπως λες, ξανασκεψου αν πιανουν τοπο τα λεφτα σου (ή τα λεφτα μας;;;).
Δημοσιο-------- ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ :mad:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δυο λεξεις- μια εννοια!!!!!

EOD-K9
11-11-2009, 19:46
Η πλάκα είναι ότι είχαν ζητήσει να βάλουν διόδια και στην Κρήτη :sm7::sm7:

kostasvar
11-11-2009, 19:52
http://1.bp.blogspot.com/_uI62JCLqc3g/SeV-yRAUdcI/AAAAAAAABhw/JhktlS10IvA/s400/%CE%8C%CF%87%CE%B9+%CF%83%CF%84%CE%B1+%CE%94%CE%B9%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CE%B1.JPG

GeorgeP
12-11-2009, 11:44
"Αν δεν εισπραξεις, πως θα αναπτυχθεις;" :sm7::sm7::sm7:
Καλο, πολυ καλο για τα δεδομενα του Ελληνικου δημοσιου, το αλλο με τον Τοτο το ξερετε :sm7:;;;;; !!!!!!!!!!!!

Τι σχεση εχει η κινητη τηλεφωνια που ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ, με το ######### το δημοσιο;;;;; ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, ατυχες τελειως το παραδειγμα σου :confused: :confused: :confused:!!!!

Θελεις να πεις οτι η Εγνατια ειναι δρομος :cool:;;;; Οτι ειναι Ευρωπαϊκος δρομος οπως ισχυριζονται οι.... αρμοδιοι :mad:;;; Ποτε περασες τελευταια απο εκει; Προσεξες τα σκασιματα του δρομου που ηδη φαινονται σε πολλα σημεια και καθολο το μηκος της;;; Σε εχει πετυχει βροχη στην εγνατια, να δεις τι ωραιες βουτες σχηματιζονται;;;; Αν δεν σε χαλαει να πληρωνεις οπως λες, ξανασκεψου αν πιανουν τοπο τα λεφτα σου (ή τα λεφτα μας;;;).
Δημοσιο-------- ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ :mad:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δυο λεξεις- μια εννοια!!!!!

Μηπως εμαθες, διαβασες, ενημερωθηκες οτι ολοι οι οδικοι αξονες (εθνικες οδοι Αθηνων-Πατρων, Αθηνων-Θεσσαλονικης, Κορινθου-Καλαματας - απο τριπολι και μετα τωρα κατασκευαζεται - και ο κατασκευαζόμενος Αντιρίου-Ιωαννινων αλλα και οτι κατασκευαζεται ¨η θα κατασκευασθεί στο μέλλον) εχουν περιέλθει ¨η θα περιελθουν σε Ιδιωτη εδω και 2,5 χρόνια?????? Μηπως εχεις διαβασει, μαθει, ενημερωθει οτι οι δυο ιδιωτες που τους εχουν παραχωρηθει αυτες οι Εθνικες τις ξανακατασκευαζουν απο την αρχη με 50% επιχορηγηση απο το Γ'Κοινοτικο Πλαισιο και το υπόλοιπο 50% με δικά τους χρηματα? Το ιδιο γινεται και με τις νεες υπο κατασκευη Εθνικες που ηδη κατασκευαζονται!! Αυτο το υπολοιπο 50% ξερεις ποσα δις ειναι?
Εσυ, εγω, ο καθενας μας που θελει να δημιουργησει μια οποιαδηποτε επιχειρηση με τους ιδιους ορους το κανει!!!
Με ακριβως τους ιδιους ορους αναπτυχθηκε και η κινητη τηλεφωνια!! Αλλα και καθε ιδιωτικη επιχειρηση σε ολη την Ευρωπη ετσι αναπτυσεται!!! Δηλαδη τι ηθελες να συνεχισεις να πληρωνεις διόδια σαν ΟΤΑ (δημοσιο) και να συνεχισεις να κυκλοφορεις στον ιδιο δρομο που κυκλοφορεις σημερα και να συνεχισεις να σκοτωνεσαι όπως τοσα χρόνια μεχρι να μαζευτουν τα χρηματα - που ποτε δεν μαζευονται γιατι κάποιος τα τρωει - για να φτιαχτει ενας αξιοπρεπης δρόμος?? Βλέπε Εγναντια, 35 χρόνια πληρωναμε!!!!!!!1

Η Εγναντια τι εχει? περυσι την εκανα απο την μια ακρη στην άλλη!! Τα σκασιματα που λες ναι υπαρχουν όπως υπαρχουν σε ολη την Autostrada στην Ιταλια (ιδιοις όμασι), στην Autobahn στην Γερμανια (παλι ιδίοις όμασι) και γενικα παντου όπου υπαρχη υψόμετρο και βροχες!!!!
Αντι να χαιρεσαι/χαιρομαστε που επιτέλους ενας-δυο αναλγητοι ιδιωτες φίλοι της εκαστοτε κυβερνησης πηραν το εργο κατασκευής των Εθνικων Οδων κι εμεις στα σίγουρα θα απολαυσουμε σε 2-3 χρόνια (οχι 35) συγχρονες και ασφαλεις Εθνικες με κοστος 30ε για 1000 κμ (Αθηνα-Θεσσαλονικη με αυτοκινητο) καθεσαι / καθομαστε και γκρινιαζουμε?
Δηλαδη αν ισχυσει το καθεστως (με νομο) που ισχυε επι ΟΤΑ τότε θα πληρωνεις/ουμε και θα παψουμε τους τσαμπουκαδες?????(!!!!) Ωραίοι ειμαστε!!!!!!!! Τσαμπα μαγκες!!!!! Οταν βρισκουμε τα κανουμε οταν δεν........την ουρα στα σκελια!!!!!
Δεν σου/μου αρεσει εσενα, εμενα και όποιουδηποτε άλλου?, να παμε/πατε απο τις παρακαμπτηρίους και να αφησετε/ουμε τα κοροιδα τους υπολοιπους να πληρωνουνε!!!!! Κι οχι με το ετσι θελω να χρησιμοποιουμε τους δρόμους που ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι χαρακτηριζουμε επικινδυνους χωρις να πληρωνουμε γιατι εξυπηρετουμαστε ετσι!!!!! Ειναι ντροπή μας!!!!!!!:mad:

MARK
12-11-2009, 11:56
:sm5:Σωστή κίνηση...Καιρός ήτανε να σντιδράσει ο κόσμος....

aeriko
12-11-2009, 12:03
Δεν μας τα ελεγες/λεγατε αυτά οταν ηταν ΟΤΑ (δημοσιο) και το αντιτιμο πληρωνόταν για τον ιδιο δρόμο και χωρίς πολλά πολλά!!!!!
Τι άλλαξε τωρα?

Μηπως θα προτιμουσατε κατι σε ''εξτρα εισφορα'' για κατασκευη δρόμων??? εκει τι θα κανατε????:mad:
Φίλε μου μην τα φορτώνουμε όλα στους ΟΤΑ (Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης). Η διαχείριση των εθνικών οδικών αξόνων και η είσπραξη των διοδίων ανήκαν στο ΤΕΟ (Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας).:)

GeorgeP
12-11-2009, 12:28
Φίλε μου μην τα φορτώνουμε όλα στους ΟΤΑ (Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης). Η διαχείριση των εθνικών οδικών αξόνων και η είσπραξη των διοδίων ανήκαν στο ΤΕΟ (Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας).:)

Συγνωμη εχει δίκιο μεσα στον θυμό μου μπερδεψα το σωστό ΤΕΟ με τους ΟΤΑ!!! Χιλια συγνωμη!!!:):)

gemara
12-11-2009, 15:28
Μηπως εμαθες, διαβασες, ενημερωθηκες οτι ολοι οι οδικοι αξονες (εθνικες οδοι Αθηνων-Πατρων, Αθηνων-Θεσσαλονικης, Κορινθου-Καλαματας - απο τριπολι και μετα τωρα κατασκευαζεται - και ο κατασκευαζόμενος Αντιρίου-Ιωαννινων αλλα και οτι κατασκευαζεται ¨η θα κατασκευασθεί στο μέλλον) εχουν περιέλθει ¨η θα περιελθουν σε Ιδιωτη εδω και 2,5 χρόνια?????? Μηπως εχεις διαβασει, μαθει, ενημερωθει οτι οι δυο ιδιωτες που τους εχουν παραχωρηθει αυτες οι Εθνικες τις ξανακατασκευαζουν απο την αρχη με 50% επιχορηγηση απο το Γ'Κοινοτικο Πλαισιο και το υπόλοιπο 50% με δικά τους χρηματα? Το ιδιο γινεται και με τις νεες υπο κατασκευη Εθνικες που ηδη κατασκευαζονται!! Αυτο το υπολοιπο 50% ξερεις ποσα δις ειναι?
Εσυ, εγω, ο καθενας μας που θελει να δημιουργησει μια οποιαδηποτε επιχειρηση με τους ιδιους ορους το κανει!!!
Με ακριβως τους ιδιους ορους αναπτυχθηκε και η κινητη τηλεφωνια!! Αλλα και καθε ιδιωτικη επιχειρηση σε ολη την Ευρωπη ετσι αναπτυσεται!!! Δηλαδη τι ηθελες να συνεχισεις να πληρωνεις διόδια σαν ΟΤΑ (δημοσιο) και να συνεχισεις να κυκλοφορεις στον ιδιο δρομο που κυκλοφορεις σημερα και να συνεχισεις να σκοτωνεσαι όπως τοσα χρόνια μεχρι να μαζευτουν τα χρηματα - που ποτε δεν μαζευονται γιατι κάποιος τα τρωει - για να φτιαχτει ενας αξιοπρεπης δρόμος?? Βλέπε Εγναντια, 35 χρόνια πληρωναμε!!!!!!!1

Η Εγναντια τι εχει? περυσι την εκανα απο την μια ακρη στην άλλη!! Τα σκασιματα που λες ναι υπαρχουν όπως υπαρχουν σε ολη την Autostrada στην Ιταλια (ιδιοις όμασι), στην Autobahn στην Γερμανια (παλι ιδίοις όμασι) και γενικα παντου όπου υπαρχη υψόμετρο και βροχες!!!!
Αντι να χαιρεσαι/χαιρομαστε που επιτέλους ενας-δυο αναλγητοι ιδιωτες φίλοι της εκαστοτε κυβερνησης πηραν το εργο κατασκευής των Εθνικων Οδων κι εμεις στα σίγουρα θα απολαυσουμε σε 2-3 χρόνια (οχι 35) συγχρονες και ασφαλεις Εθνικες με κοστος 30ε για 1000 κμ (Αθηνα-Θεσσαλονικη με αυτοκινητο) καθεσαι / καθομαστε και γκρινιαζουμε?
Δηλαδη αν ισχυσει το καθεστως (με νομο) που ισχυε επι ΟΤΑ τότε θα πληρωνεις/ουμε και θα παψουμε τους τσαμπουκαδες?????(!!!!) Ωραίοι ειμαστε!!!!!!!! Τσαμπα μαγκες!!!!! Οταν βρισκουμε τα κανουμε οταν δεν........την ουρα στα σκελια!!!!!
Δεν σου/μου αρεσει εσενα, εμενα και όποιουδηποτε άλλου?, να παμε/πατε απο τις παρακαμπτηρίους και να αφησετε/ουμε τα κοροιδα τους υπολοιπους να πληρωνουνε!!!!! Κι οχι με το ετσι θελω να χρησιμοποιουμε τους δρόμους που ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι χαρακτηριζουμε επικινδυνους χωρις να πληρωνουμε γιατι εξυπηρετουμαστε ετσι!!!!! Ειναι ντροπή μας!!!!!!!:mad:

Ακούγεσαι σα να έχεις κάποιο προσωπικό - επαγγελματικό συμφέρον από τη υπόθεση. Δεν έχεις ε;

ntinopoulos
12-11-2009, 16:31
Ακούγεσαι σα να έχεις κάποιο προσωπικό - επαγγελματικό συμφέρον από τη υπόθεση. Δεν έχεις ε;
οχι,απλα ειναι αντιδραστικος!:rolleyes:
αν το thread ηταν"ολοι μαζι στην πληρωμη των διοδιων",ο γιωργος θα εβρισκε απειρα επιχειρηματα για να το αντικρουσει!:rolleyes:
:sm7:

gemara
12-11-2009, 16:41
οχι,απλα ειναι αντιδραστικος!:rolleyes:
αν το thread ηταν"ολοι μαζι στην πληρωμη των διοδιων",ο γιωργος θα εβρισκε απειρα επιχειρηματα για να το αντικρουσει!:rolleyes:
:sm7:

:sm7::sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
12-11-2009, 19:36
Ακούγεσαι σα να έχεις κάποιο προσωπικό - επαγγελματικό συμφέρον από τη υπόθεση. Δεν έχεις ε;

Φυσικα και εχω προσωπικο κι εννομο συμφερον απο την υποθεση, να κυκλοφορω σε ασφαλεις δρόμους!!! Και δεν με νοιαζει να πληρωνω διόδια αν οδηγουμαστε εκει, δηλαδη στην ασφάλεια!!

GeorgeP
12-11-2009, 19:37
οχι,απλα ειναι αντιδραστικος!:rolleyes:
αν το thread ηταν"ολοι μαζι στην πληρωμη των διοδιων",ο γιωργος θα εβρισκε απειρα επιχειρηματα για να το αντικρουσει!:rolleyes:
:sm7:

Η δυναμη του λογου και εν μεσω της αντιπολιτευσης να μαθαινω φιλε Ντινόπουλε!!!:);):);)

Kwstas_kef
12-11-2009, 20:27
Εγω παντος μια φορα εχω πληρωσει διοδια στην Αθηνων Πατρων οταν πηγαμε Καλαβρυτα γιατι ντραπηκα να περασω ετσι...
Αν και αυτες τις μερες που παω καθε μερα Μαλακασα και περναω απο Αφιδναις ενα αμαξι που δεν πληρωσε και εφυγε αρχισαν να χτυπανε σειρηνες και δυο περπολικα τον κυνηγησαν......:cool:

gemara
12-11-2009, 22:31
Φυσικα και εχω προσωπικο κι εννομο συμφερον απο την υποθεση, να κυκλοφορω σε ασφαλεις δρόμους!!! Και δεν με νοιαζει να πληρωνω διόδια αν οδηγουμαστε εκει, δηλαδη στην ασφάλεια!!

Ασφαλώς και με ραντάρ για να μην υπάρχουν ασυνείδητοι που παραβαίνουν το νόμιμο όριο ταχύτητας και καθιστούν μη ασφαλείς τους δρόμους που κυκλοφορούμε φαντάζομαι...

BOXER
12-11-2009, 23:46
Μηπως εμαθες, διαβασες, ενημερωθηκες οτι ολοι οι οδικοι αξονες (εθνικες οδοι Αθηνων-Πατρων, Αθηνων-Θεσσαλονικης, Κορινθου-Καλαματας - απο τριπολι και μετα τωρα κατασκευαζεται - και ο κατασκευαζόμενος Αντιρίου-Ιωαννινων αλλα και οτι κατασκευαζεται ¨η θα κατασκευασθεί στο μέλλον) εχουν περιέλθει ¨η θα περιελθουν σε Ιδιωτη εδω και 2,5 χρόνια?????? Μηπως εχεις διαβασει, μαθει, ενημερωθει οτι οι δυο ιδιωτες που τους εχουν παραχωρηθει αυτες οι Εθνικες τις ξανακατασκευαζουν απο την αρχη με 50% επιχορηγηση απο το Γ'Κοινοτικο Πλαισιο και το υπόλοιπο 50% με δικά τους χρηματα? Το ιδιο γινεται και με τις νεες υπο κατασκευη Εθνικες που ηδη κατασκευαζονται!! Αυτο το υπολοιπο 50% ξερεις ποσα δις ειναι?
Εσυ, εγω, ο καθενας μας που θελει να δημιουργησει μια οποιαδηποτε επιχειρηση με τους ιδιους ορους το κανει!!!
Με ακριβως τους ιδιους ορους αναπτυχθηκε και η κινητη τηλεφωνια!! Αλλα και καθε ιδιωτικη επιχειρηση σε ολη την Ευρωπη ετσι αναπτυσεται!!! Δηλαδη τι ηθελες να συνεχισεις να πληρωνεις διόδια σαν ΟΤΑ (δημοσιο) και να συνεχισεις να κυκλοφορεις στον ιδιο δρομο που κυκλοφορεις σημερα και να συνεχισεις να σκοτωνεσαι όπως τοσα χρόνια μεχρι να μαζευτουν τα χρηματα - που ποτε δεν μαζευονται γιατι κάποιος τα τρωει - για να φτιαχτει ενας αξιοπρεπης δρόμος?? Βλέπε Εγναντια, 35 χρόνια πληρωναμε!!!!!!!1

Η Εγναντια τι εχει? περυσι την εκανα απο την μια ακρη στην άλλη!! Τα σκασιματα που λες ναι υπαρχουν όπως υπαρχουν σε ολη την Autostrada στην Ιταλια (ιδιοις όμασι), στην Autobahn στην Γερμανια (παλι ιδίοις όμασι) και γενικα παντου όπου υπαρχη υψόμετρο και βροχες!!!!
Αντι να χαιρεσαι/χαιρομαστε που επιτέλους ενας-δυο αναλγητοι ιδιωτες φίλοι της εκαστοτε κυβερνησης πηραν το εργο κατασκευής των Εθνικων Οδων κι εμεις στα σίγουρα θα απολαυσουμε σε 2-3 χρόνια (οχι 35) συγχρονες και ασφαλεις Εθνικες με κοστος 30ε για 1000 κμ (Αθηνα-Θεσσαλονικη με αυτοκινητο) καθεσαι / καθομαστε και γκρινιαζουμε?
Δηλαδη αν ισχυσει το καθεστως (με νομο) που ισχυε επι ΟΤΑ τότε θα πληρωνεις/ουμε και θα παψουμε τους τσαμπουκαδες?????(!!!!) Ωραίοι ειμαστε!!!!!!!! Τσαμπα μαγκες!!!!! Οταν βρισκουμε τα κανουμε οταν δεν........την ουρα στα σκελια!!!!!
Δεν σου/μου αρεσει εσενα, εμενα και όποιουδηποτε άλλου?, να παμε/πατε απο τις παρακαμπτηρίους και να αφησετε/ουμε τα κοροιδα τους υπολοιπους να πληρωνουνε!!!!! Κι οχι με το ετσι θελω να χρησιμοποιουμε τους δρόμους που ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι χαρακτηριζουμε επικινδυνους χωρις να πληρωνουμε γιατι εξυπηρετουμαστε ετσι!!!!! Ειναι ντροπή μας!!!!!!!:mad:


Aκριβως επειδη διαβαζω και ενημερωνομαι, ξερω πολυ καλα τι λεω, τι βλεπω και τι ζω!!!!!!
Στην κατασκευη της πχ Εγνατιας, για αυτους τους "καλους" ανθρωπους και "φιλους" της εκαστοτε κυβερνησης, πχ τους αδελφους Μ.............η, εχεις ακουσει τι λαμογιες εχουν κανει οσο αφορα, τα υλικα που επρεπε να εχουν χρησιμοποιησει για την κατασκευη και τι εχουν χρησιμοποιησει;:mad:
Εχεις ακουσει για το ποσους εργολαβους εχουν αφησει εν γνωσει τους απληρωτους, την στιγμη που αυτοι εχουν πληρωθει απο την κυβερνηση;:mad:
Εισαι σιγουρος οτι αυτος χαρακτηριζεται ευρωπαϊκος δρομος;;;;;
Εισαι ικανοποιημενος απο το μεχρι τωρα αποτελεσμα;;;;;;
Αντι να λες τοσο απλα και με ελαφρα την καρδια ντροπη μας, επρεπε να λες πρωτα απο ολα ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:

georgekostas
13-11-2009, 00:42
Πριν απο λιγο περασα και δεν πληρωσα...
Παντως απο τις αντιδρασεις και τα λεγομενα του υπευθυνου που ηρθε
για να μου παρει τα στοιχεια καταλαβα οτι δεν πληρωνει πολυς κοσμος!

GeorgeP
13-11-2009, 12:08
Ασφαλώς και με ραντάρ για να μην υπάρχουν ασυνείδητοι που παραβαίνουν το νόμιμο όριο ταχύτητας και καθιστούν μη ασφαλείς τους δρόμους που κυκλοφορούμε φαντάζομαι...

Aν εννοεις ασυνείδητους αυτους οι οποίοι παραβαινουν το νομιμο οριο ταχυτητας σε δρόμους 'γερμανικους'' (π.χ. εγναντια, κατερινη κ.λ.π.), όπου εκει (Γερμανια) δεν υπάρχει οριο ταχυτητας, ναι ειμαι ασυνειδητος!!!!
Και θα βάλω σε κινδυνο αυτους τους δολοφονους οι οποιοι πανε με το νομιμο οριο των 120κμ (και λιγοτερα) οδηγωντας τερμα αριστερα σε αυτους τους ''Γερμανικους'' δρόμους μην αφηνοντας τους ασυνειδητους να περασουν καθιστωντας τους δρόμους ανασφαλεις για όλους!!!! Αυτους, λυπαμαι, θα τους περασω απο επανω αγνοωντας και μην υπολογιζων τις συνεπειες γιαυτους!!! Καλυτερα αυτοι παρα εγώ!!!!!!!!Νεύρα:mad:

Σημ. Αν μου βρεις μια επιστημονικη μελετη που να αποδικνυει οτι η ταχυτητα απο μονη της σκοτωνει θα παρω πισω τα παραπανω!!

GeorgeP
13-11-2009, 12:17
Aκριβως επειδη διαβαζω και ενημερωνομαι, ξερω πολυ καλα τι λεω, τι βλεπω και τι ζω!!!!!!
Στην κατασκευη της πχ Εγνατιας, για αυτους τους "καλους" ανθρωπους και "φιλους" της εκαστοτε κυβερνησης, πχ τους αδελφους Μ.............η, εχεις ακουσει τι λαμογιες εχουν κανει οσο αφορα, τα υλικα που επρεπε να εχουν χρησιμοποιησει για την κατασκευη και τι εχουν χρησιμοποιησει;:mad:
Εχεις ακουσει για το ποσους εργολαβους εχουν αφησει εν γνωσει τους απληρωτους, την στιγμη που αυτοι εχουν πληρωθει απο την κυβερνηση;:mad:
Εισαι σιγουρος οτι αυτος χαρακτηριζεται ευρωπαϊκος δρομος;;;;;
Εισαι ικανοποιημενος απο το μεχρι τωρα αποτελεσμα;;;;;;
Αντι να λες τοσο απλα και με ελαφρα την καρδια ντροπη μας, επρεπε να λες πρωτα απο ολα ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:

Ειπαμε η Εγναντια εκανε 35 χρόνια να τελειωσει και αυτο τα λεει ολα, περιλαμβανει ακριβως αυτο που λες περι λαμογιές κ.λ.π.!!!
Φυσικα και ΑΥΤΟΣ ο δρομος (Εγναντια) χαρακτηριζεται ευρωπαικός!! Οχι απο μενα αλλα απο τους Ευρωπαιους που τον διασχιζουν!!!!!!
Αν ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτέλεσμα? Ναι ειμαι, και κατι χαρακιες στον δρόμο δεν θα με χαλασουν αφου ΞΕΡΩ οτι στηνΒ.Ελλαδα βρεχει, χιονιζει κ.λ.π.!!! Βρες μου εναν δρόμο στην Ευρωπη με τις ιδιες συνθηκες που να μην εχει τετοια μικροπροβληματα και τα ξαναλεμε!! Το θεμα ειναι να επισκευαζονται γρηγορα και επιστημονικά (οχι με σαμαρια) και πιστευω οτι αυτος που θα παρει την εκμεταλευση θα το εφαρμοσει αυτό όπως το εφαρμοζει στην Αττικη Οδο!!!!!!!

Καποτε για να παμε στην Τριπολη περναγαμε απο τον Αχλαδοκαμπο, αυτον τον ορινο δρόμο με τις 10αδες φουρκετες που ολοι σιχτιριζαμε!! Μετα φτιαχτηκε ο σημερινός δρόμος που ολοι τοτε θαυμαζαμε και μας εκανε την ζωη πιο ευκολη αλλα γκρινιαξαμε για τα διόδια του που μπηκαν ΑΦΟΥ αποπερατωθηκε!! Τωρα γκρινιαζουμε γιατι αυτον τον δρόμο τον φτιαχνουν πιο συχρονο με σηραγγες με δυο λωριδες ανα κατευθυνση αλλα βαζουν αυξημενα διόδι ΠΡΙΝ να αποπερατωθεί!!

Γενικως ειμαστε αντιθετοι στο οτιδηποτε παει να βελτιωθει με κοσοτος αλλα και αντιθετοι στο να μεινουν τα πραγματα ως εχουν!!!!

Και ξαναλέω ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!!!!!!

georgekostas
13-11-2009, 12:22
...Και ξαναλέω ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!!!!!!
Γιωργο εμεις πρεπει να ντρεπομαστε αυτοι που απο το 1972 μας περνουν διοδια για αυτον τον ακαταλληλο δρομο,δεν πρεπει να ντρεπονται!!!

ntinopoulos
13-11-2009, 13:13
Γιωργο εμεις πρεπει να ντρεπομαστε αυτοι που απο το 1972 μας περνουν διοδια για αυτον τον ακαταλληλο δρομο,δεν πρεπει να ντρεπονται!!!
ετσι!

GeorgeP
13-11-2009, 16:57
Γιωργο εμεις πρεπει να ντρεπομαστε αυτοι που απο το 1972 μας περνουν διοδια για αυτον τον ακαταλληλο δρομο,δεν πρεπει να ντρεπονται!!!

αγαπητε μου, το 1972 ημουν 10 χρονων και ταξιδευαμε με ενα Ford Zephyr 1700 την τοτε Νεα Εθνικη Οδό πηγαινοντας για Πυργο! Δεν θα ξεχασω τον πατερα μου που μιλουσε για ''τον συγχρονο δρομο που κατασκευαστηκε και μας εβγαλε απο την ταλαιπωρια της Παλιας Εθνικης''!!!! ''Κοιτα'' ελεγε ''παμε με 120 και νομιζεις οτι πας με 80!!''
Με αυτο υπονοουσε το πλατος του δρόμου και τις όποιες ευθειες που δεν περνουσαν μεσα απο κατοικημενες περιοχες οπου και μπορουσε να τρέξει!!!!!!!!
Τοτε όμως αυτοκινητο ειχε ο 1 στους 15 αρα και η κινηση σε αυτον τον δρόμο ηταν ελαχιστη, και τα αυτοκινητα δεν ειναι τα υπερυχητικα του σημερα!!! Οποταν ΤΟΤΕ καλα εκαναν και μας επαιρνα τα λεφτα μας για διόδια!!!
Τα χρόνια περασαν, τα διόδια εισεπραττοντο κανονικα αλλα ο δρόμος εμενε ο ιδιος. Σε καποιες τσεπες πηγαινανε ¨¨η για να κλεισουν αλλες τρυπες της Ελλειματικης Ελλαδας. Κι ετσι φτασαμε στο σημερα, οπου ολα αυτα που λετε εχετε δικιο, για τον δρόμο, για τα ατυχηματα για, για, για...........για ΟΛΑ εχετε δικιο!! Όμως το ''εχω δικιο'' απο το ''δεν πληρωνω γιατι εχω δικιο'' εχει τεραστια αποσταση απο το δικαιωμα μας να αποκτησουμε επιτέλους ευρωπαικους δρόμους!!! Τσαμπα δεν γινονται, να τα φανε παλι οι ημετεροι δεν λεεi αρα τι μενει? Να τα δώσουν σε ιδιωτη (όπως γινεται σε ολη την Ευρωπη) για να μην τα φαει ο ημετερος αφου πια ο ιδιωτης διέπεται απο ασφαλιστικες δικλιδες της ΕΕ όπου δεν ξεφευγει κανεις και τα λεφτα των επιχορηγησεων δεν τα παιρνει μονομιας αλλα ΠΟΛΥ σταδιακα!! Κι εμεις τι κανουμε εμεις? Τιποτα περισσότερο απο αυτο που ΜΑς ΕΠΙΒΑΛΛΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ (αφου ειχε ποινικες κυρωσεις) και φυσικα καναμε: να εξακολουθυμε να πληρωνουμε τα διόδια ωστε να απολαυσουμε εμεις και τα παιδια μας αυριο ασφαλεστερους δρόμους!!! Αυτο και τιποτε άλλο!!

''Μην ρωτας τι κανει η Πατριδα για σενα αλλα κοιτα πρωτα εσυ τι μπορεις να κνεις για την Πατριδα!!'' J.Keneddy

Αλοιμονο συναδελφοι αν εμεις οι κατοχοι μοτοσυκλετων αξιας 12000, 15000, 18000, 20000ε αρνουμαστε να πληρωσουμε ενω ο μεροκαματιαρης με το 125 απο πισω μας βγαζει 1,5e και πληρωνει!!!!!

Τι ντροπη Θεε μου!!!!!!

georgekostas
13-11-2009, 17:40
αγαπητε μου, το 1972 ημουν 10 χρονων και ταξιδευαμε με ενα Ford Zephyr 1700 την τοτε Νεα Εθνικη Οδό πηγαινοντας για Πυργο! Δεν θα ξεχασω τον πατερα μου που μιλουσε για ''τον συγχρονο δρομο που κατασκευαστηκε και μας εβγαλε απο την ταλαιπωρια της Παλιας Εθνικης''!!!! ''Κοιτα'' ελεγε ''παμε με 120 και νομιζεις οτι πας με 80!!''
Με αυτο υπονοουσε το πλατος του δρόμου και τις όποιες ευθειες που δεν περνουσαν μεσα απο κατοικημενες περιοχες οπου και μπορουσε να τρέξει!!!!!!!!
Τοτε όμως αυτοκινητο ειχε ο 1 στους 15 αρα και η κινηση σε αυτον τον δρόμο ηταν ελαχιστη, και τα αυτοκινητα δεν ειναι τα υπερυχητικα του σημερα!!! Οποταν ΤΟΤΕ καλα εκαναν και μας επαιρνα τα λεφτα μας για διόδια!!!
Τα χρόνια περασαν, τα διόδια εισεπραττοντο κανονικα αλλα ο δρόμος εμενε ο ιδιος. Σε καποιες τσεπες πηγαινανε ¨¨η για να κλεισουν αλλες τρυπες της Ελλειματικης Ελλαδας. Κι ετσι φτασαμε στο σημερα, οπου ολα αυτα που λετε εχετε δικιο, για τον δρόμο, για τα ατυχηματα για, για, για...........για ΟΛΑ εχετε δικιο!! Όμως το ''εχω δικιο'' απο το ''δεν πληρωνω γιατι εχω δικιο'' εχει τεραστια αποσταση απο το δικαιωμα μας να αποκτησουμε επιτέλους ευρωπαικους δρόμους!!! Τσαμπα δεν γινονται, να τα φανε παλι οι ημετεροι δεν λεεi αρα τι μενει? Να τα δώσουν σε ιδιωτη (όπως γινεται σε ολη την Ευρωπη) για να μην τα φαει ο ημετερος αφου πια ο ιδιωτης διέπεται απο ασφαλιστικες δικλιδες της ΕΕ όπου δεν ξεφευγει κανεις και τα λεφτα των επιχορηγησεων δεν τα παιρνει μονομιας αλλα ΠΟΛΥ σταδιακα!! Κι εμεις τι κανουμε εμεις? Τιποτα περισσότερο απο αυτο που ΜΑς ΕΠΙΒΑΛΛΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ (αφου ειχε ποινικες κυρωσεις) και φυσικα καναμε: να εξακολουθυμε να πληρωνουμε τα διόδια ωστε να απολαυσουμε εμεις και τα παιδια μας αυριο ασφαλεστερους δρόμους!!! Αυτο και τιποτε άλλο!!

''Μην ρωτας τι κανει η Πατριδα για σενα αλλα κοιτα πρωτα εσυ τι μπορεις να κνεις για την Πατριδα!!'' J.Keneddy

Αλοιμονο συναδελφοι αν εμεις οι κατοχοι μοτοσυκλετων αξιας 12000, 15000, 18000, 20000ε αρνουμαστε να πληρωσουμε ενω ο μεροκαματιαρης με το 125 απο πισω μας βγαζει 1,5e και πληρωνει!!!!!

Τι ντροπη Θεε μου!!!!!!
Οχι αγαπητε μου εμενα δε με πιανουν οι ντροπες επειδη δεν πληρωνω κοροιδιστικα λεφτα...
Πληρωνουμε τοσα χρονια αυτον τον καροδρομο και εννοειτε οτι μ'αυτα
τα χρηματα θα επρεπε να συντηρουν και να τον φτιαχνουν καλυτερο.
Τοσα χρονια ομως δε βλεπω κατι τετοιο μονο λακουβες και μπαλωματα
παντου.Που πηγαινουν αγαπητε μου τα λεφτα του κασμακη;;;;;
Να πληρωσω εναν δρομο που τον εφτιαξαν αρτιο με προδιαγραφες
ναι να τον πληρωσω,αλλα να πληρωνω για εναν δρομο που ΘΑ γινει
και ισως να μην τον δω και ποτε ε,οχι ΚΟΡΟΙΔΟ δεν πιανομαι.....

GeorgeP
13-11-2009, 17:48
Οχι αγαπητε μου εμενα δε με πιανουν οι ντροπες επειδη δεν πληρωνω κοροιδιστικα λεφτα...
Πληρωνουμε τοσα χρονια αυτον τον καροδρομο και εννοειτε οτι μ'αυτα
τα χρηματα θα επρεπε να συντηρουν και να τον φτιαχνουν καλυτερο.
Τοσα χρονια ομως δε βλεπω κατι τετοιο μονο λακουβες και μπαλωματα
παντου.Που πηγαινουν αγαπητε μου τα λεφτα του κασμακη;;;;;
Να πληρωσω εναν δρομο που τον εφτιαξαν αρτιο με προδιαγραφες
ναι να τον πληρωσω,αλλα να πληρωνω για εναν δρομο που ΘΑ γινει
και ισως να μην τον δω και ποτε ε,οχι ΚΟΡΟΙΔΟ δεν πιανομαι.....

Πολυ σωστα τα λες αλλα αφορουν το ΤΟΤΕ και οχι το σημερα!!!!!!Και ΤΟΤΕ πληρωνες τα διόδια διότι φοβοσουν το αυτοφορο ενω τωρα .............
Υπ'όψιν ετοιμαζεται νομοσχεδιο γιαυτους που δεν πληρωνουν τα διόδια και γιαυτους που δεν εχουν πληρωσει μεχρι την ψηφιση του! Οσοι αρνουνται (δεν θα υπαρξει κανεις μετα την ψηφιση του-οι τσαμπα μαγκες που ελεγα σε αλλο ποστ) θα τους ερχεται το 20πλασιο (συζητειται για 50πλασιο) στο σπιτι κι αν δεν το πλρωσουν και τοτε η εταιρεια θα καταφευγει στα δικαστηρια! Αν εχει αναδρομικη ισχυ τοτε τα ιδια θα ισχυσουν και γιαυτους που δεν εχουν πληρωσει κι εχουν υπογράψει. Περαιτερω οπως και στη Αττικη οδο τοποθετουνται συστηματα για τις πινακιδες αυτων που δεν πληρωνουν και απο την τοποθετηση τους και μετα δεν θα χρειαζεται να συμπληρωνουν και κανενα εντυπο!!!!

Τοτε τι θα κανεις?

georgekostas
13-11-2009, 17:59
Πολυ σωστα τα λες αλλα αφορουν το ΤΟΤΕ και οχι το σημερα!!!!!!Και ΤΟΤΕ πληρωνες τα διόδια διότι φοβοσουν το αυτοφορο ενω τωρα .............
Υπ'όψιν ετοιμαζεται νομοσχεδιο γιαυτους που δεν πληρωνουν τα διόδια και γιαυτους που δεν εχουν πληρωσει μεχρι την ψηφιση του! Οσοι αρνουνται (δεν θα υπαρξει κανεις μετα την ψηφιση του-οι τσαμπα μαγκες που ελεγα σε αλλο ποστ) θα τους ερχεται το 20πλασιο (συζητειται για 50πλασιο) στο σπιτι κι αν δεν το πλρωσουν και τοτε η εταιρεια θα καταφευγει στα δικαστηρια! Αν εχει αναδρομικη ισχυ τοτε τα ιδια θα ισχυσουν και γιαυτους που δεν εχουν πληρωσει κι εχουν υπογράψει. Περαιτερω οπως και στη Αττικη οδο τοποθετουνται συστηματα για τις πινακιδες αυτων που δεν πληρωνουν και απο την τοποθετηση τους και μετα δεν θα χρειαζεται να συμπληρωνουν και κανενα εντυπο!!!!

Τοτε τι θα κανεις?
Κοιτα επειδη ζουμε οχι και στην πιο αξιοκρατικη χωρα του κοσμου (κοινως Ζιμπαμπουε ενα πραγμα)
ολα τα περιμενω απ'αυτο το κρατος.Να δω ομως πως θα τολμησουν να συρουν στα δικαστηρια
χιλιαδες Ελληνες και περισσοτερους ξενους και με ποια δικαιολογια αφου πρωτοι αυτοι εχουν
λερωμενη τη φωλια τους.Ανεξαρτητα απ'αυτο ας κανουν οτι θελουν δε με απασχολει υπαρχουν και
τα Ευρωπαικα δικαστηρια αν θελουν....

gsmaniac
13-11-2009, 18:06
Κοιτα επειδη ζουμε οχι και στην πιο αξιοκρατικη χωρα του κοσμου (κοινως Ζιμπαμπουε ενα πραγμα)
ολα τα περιμενω απ'αυτο το κρατος.Να δω ομως πως θα τολμησουν να συρουν στα δικαστηρια
χιλιαδες Ελληνες και περισσοτερους ξενους και με ποια δικαιολογια αφου πρωτοι αυτοι εχουν
λερωμενη τη φωλια τους.Ανεξαρτητα απ'αυτο ας κανουν οτι θελουν δε με απασχολει υπαρχουν και
τα Ευρωπαικα δικαστηρια αν θελουν....
:sm8::sm8::sm8:μην πληρωνης γιωργαρε και αν χρειαστη,θα πληρωσουμε ΡΕΦΕΝΕ:sm7:φυσικα θα τσονταρης και εσυ georgeP:hmmm::hmmm::hmmm:

georgekostas
13-11-2009, 18:28
:sm8::sm8::sm8:μην πληρωνης γιωργαρε και αν χρειαστη,θα πληρωσουμε ΡΕΦΕΝΕ:sm7:φυσικα θα τσονταρης και εσυ georgeP:hmmm::hmmm::hmmm:
Ευχαριστω Κωστη....να υπολογιζω και στον Xeno!!!:D

gemara
13-11-2009, 18:31
Aν εννοεις ασυνείδητους αυτους οι οποίοι παραβαινουν το νομιμο οριο ταχυτητας σε δρόμους 'γερμανικους'' (π.χ. εγναντια, κατερινη κ.λ.π.), όπου εκει (Γερμανια) δεν υπάρχει οριο ταχυτητας, ναι ειμαι ασυνειδητος!!!!
Και θα βάλω σε κινδυνο αυτους τους δολοφονους οι οποιοι πανε με το νομιμο οριο των 120κμ (και λιγοτερα) οδηγωντας τερμα αριστερα σε αυτους τους ''Γερμανικους'' δρόμους μην αφηνοντας τους ασυνειδητους να περασουν καθιστωντας τους δρόμους ανασφαλεις για όλους!!!! Αυτους, λυπαμαι, θα τους περασω απο επανω αγνοωντας και μην υπολογιζων τις συνεπειες γιαυτους!!! Καλυτερα αυτοι παρα εγώ!!!!!!!!Νεύρα:mad:

Σημ. Αν μου βρεις μια επιστημονικη μελετη που να αποδικνυει οτι η ταχυτητα απο μονη της σκοτωνει θα παρω πισω τα παραπανω!!

Φίλε GeorgeP, οι νόμοι δεν βγήκαν για σένα μόνο και δεν κυκλοφορείς μόνος σου στους δρόμους. Αν δεν σου αρέσουν οι Ελληνικοί νόμοι, φεύγεις και μένεις στη Γερμανία (όπου αν εφαρμόζεις την "Ελληνική" συμπεριφορά σου θα σε μουρλάνουν στα πρόστιμα, όταν πηγαίνεις με 55 στα 50 όριο) Αλλιώς αν επιλέξεις να μείνεις στην Ελλάδα, τους υπακούς, διαμαρτύρεσαι κάνοντας χρήση των θεσμών του κράτους και δεν περνάς πάνω από κανέναν πολίτη της χώρας, επειδή εσύ "ξέρεις" κι αυτός δεν ξέρει.

Καταλαβαίνεις ότι δρόμοι Γερμανικοί και διάφορα τέτοια δεν υπάρχουν, ούτε στέκουν σαν επιχειρήματα.

ntinopoulos
13-11-2009, 19:18
Ευχαριστω Κωστη....να υπολογιζω και στον Xeno!!!:D
σωθηκες!!!:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
13-11-2009, 19:19
:sm8::sm8::sm8:μην πληρωνης γιωργαρε και αν χρειαστη,θα πληρωσουμε ΡΕΦΕΝΕ:sm7:φυσικα θα τσονταρης και εσυ georgeP:hmmm::hmmm::hmmm:
μη λες τετοια,γιατι καποιος θα ...αυτομπαναριστει!:sm7::sm7::sm7:

aeriko
13-11-2009, 19:30
το 1972 ημουν 10 χρονων και ταξιδευαμε με ενα Ford Zephyr 1700 την τοτε Νεα Εθνικη Οδό πηγαινοντας για Πυργο! Δεν θα ξεχασω τον πατερα μου που μιλουσε για ''τον συγχρονο δρομο που κατασκευαστηκε και μας εβγαλε απο την ταλαιπωρια της Παλιας Εθνικης''!!!! ''Κοιτα'' ελεγε ''παμε με 120 και νομιζεις οτι πας με 80!!''
Με αυτο υπονοουσε το πλατος του δρόμου και τις όποιες ευθειες που δεν περνουσαν μεσα απο κατοικημενες περιοχες οπου και μπορουσε να τρέξει!!!!!!!!
Τοτε όμως αυτοκινητο ειχε ο 1 στους 15 αρα και η κινηση σε αυτον τον δρόμο ηταν ελαχιστη, και τα αυτοκινητα δεν ειναι τα υπερυχητικα του σημερα!!! Οποταν ΤΟΤΕ καλα εκαναν και μας επαιρνα τα λεφτα μας για διόδια!!!

Γεώργιε τι μας θυμίζεις τώρα. Ετσι είναι όπως τα λές, που να καταλάβουν τι αισθανόμασταν όταν ταξιδεύαμε τότε στην Εθνική οδό. Ειχα κάνει τότε το ταξίδι, μπορεί και λίγο παλαιότερα Αθήνα-Λουτρό Κορινθίας με ένα BMW 700CC, αερόψυκτο με τον κινητήρα πίσω http://www.cartype.com/pics/7248/full/bmw_700_ls-luxus_1.jpg

gsmaniac
13-11-2009, 21:48
Γεώργιε τι μας θυμίζεις τώρα. Ετσι είναι όπως τα λές, που να καταλάβουν τι αισθανόμασταν όταν ταξιδεύαμε τότε στην Εθνική οδό. Ειχα κάνει τότε το ταξίδι, μπορεί και λίγο παλαιότερα Αθήνα-Λουτρό Κορινθίας με ένα BMW 700CC, αερόψυκτο με τον κινητήρα πίσω http://www.cartype.com/pics/7248/full/bmw_700_ls-luxus_1.jpg
πανο,εαν θελεις να δεις ενα αριστο BMWδακι ιδιο με την φωτο,α.πετραλωνα στο βενζιναδικο του φιλου μου Γ. ΚΟΡΟΜΠΙΛΗ:D:D:D:D:D

gsmaniac
13-11-2009, 21:49
Ευχαριστω Κωστη....να υπολογιζω και στον Xeno!!!:D
χρεοκωπησε στην τελευταια συναντηση του φορουμ.............................:sm7::sm7::sm7:

georgekostas
13-11-2009, 21:52
χρεοκωπησε στην τελευταια συναντηση του φορουμ.............................:sm7::sm7::sm7:
:sm7::sm7::sm7:

arisxios
13-11-2009, 22:17
:sm7::sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
13-11-2009, 22:19
Φίλε GeorgeP, οι νόμοι δεν βγήκαν για σένα μόνο και δεν κυκλοφορείς μόνος σου στους δρόμους. Αν δεν σου αρέσουν οι Ελληνικοί νόμοι, φεύγεις και μένεις στη Γερμανία (όπου αν εφαρμόζεις την "Ελληνική" συμπεριφορά σου θα σε μουρλάνουν στα πρόστιμα, όταν πηγαίνεις με 55 στα 50 όριο) Αλλιώς αν επιλέξεις να μείνεις στην Ελλάδα, τους υπακούς, διαμαρτύρεσαι κάνοντας χρήση των θεσμών του κράτους και δεν περνάς πάνω από κανέναν πολίτη της χώρας, επειδή εσύ "ξέρεις" κι αυτός δεν ξέρει.

Καταλαβαίνεις ότι δρόμοι Γερμανικοί και διάφορα τέτοια δεν υπάρχουν, ούτε στέκουν σαν επιχειρήματα.

Aποψη σου και σεβαστή!!!!! :)

Σημ.Παντως στην Γερμανια στις Εθνικες οδους δεν υπαρχουν ορια ταχυτητας, μονον στις πολεις υπαρχουν!!!!!

gemara
14-11-2009, 00:02
Aποψη σου και σεβαστή!!!!! :)

Σημ.Παντως στην Γερμανια στις Εθνικες οδους δεν υπαρχουν ορια ταχυτητας, μονον στις πολεις υπαρχουν!!!!!

'Εχω ζήσει αρκετά χρόνια εκεί και ξέρω...

Arkas
14-11-2009, 13:57
Ας δούμε ένα περιστατικό μή πληρωμής διοδίων (στην Ε.Ο. Κορίνθου-Πατρών) και την επιστολή που απέστειλε στην "Ολυμπία Οδό", οδηγός που αρνήθηκε να καταβάλει το αντίτιμο των διοδίων:

Προς την
ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.
Κόμβος Ν. Περάμου
Νότιος Παράδρομος, Τ.Κ. 19006
Ν. Πέραμος Αττικής.
Ηλιούπολη, 13 Οκτωβρίου 2009

Κύριοι,

Πέραν της απαράδεκτης και παράλογης απαίτησης που έχετε να εισπράττετε διόδια «Εθνικής Οδού» σε έναν, κατ’ επιεική χαρακτηρισμό, επαρχιακό δρόμο, επικαλούμενοι νομοθετικές τάχα ρυθμίσεις και συμβάσεις, και εννοώ βεβαίως τον επαρχιακό δρόμο που συνδέει την Κόρινθο με την Πάτρα, διαπράττετε και μια ακόμη απαράδεκτη πράξη, μέσω των εποπτών σας οι οποίοι συντάσσουν το έντυπο της υποτιθέμενης «παράβασης». Και εξηγούμαι.
Κατ’ αρχάς, το έντυπο το οποίο εν αγνοία των ψιλών γραμμάτων του υπέγραψα το βράδυ της Παρασκευής 2 Οκτωβρίου 2009, έπρεπε να είναι «έντυπο άρνησης καταβολής τέλους διοδίων» και όχι «έντυπο αδυναμίας καταβολής τέλους διοδίων», όπως χαρακτηριστικώς αναγράφεται στην επικεφαλίδα του. Διότι είναι προφανές ότι διέθετα βεβαίως τα επτά ευρώ, για τα διόδια, τα οποία κακώς καλούνται οι οδηγοί να καταβάλουν στο σταθμό του Ζευγολατιού για τα οχήματα της Γ΄ Κατηγορίας, αλλά πιστεύοντας πως αυτή η απαίτησή σας είναι αντισυνταγματική, έρχεται δε σε κατάφωρη αντίθεση με το κοινό περί Δικαίου και Λογικής αίσθημα, αρνήθηκα απλώς να τα καταβάλω.
Εφ’ όσον λοιπόν αρνήθηκα, πώς γίνεται να δέχτηκα στη συνέχεια να υπογράψω το σχετικό έντυπο, αποδεχόμενος τα ψιλά γράμματα που είναι τυπωμένα στο κάτω τμήμα του, σύμφωνα με τα οποία «αποδέχομαι» τάχα την «παράβαση» και αναλαμβάνω την «υποχρέωση» να καταβάλω τα επτά ευρώ εντός τριάντα ημερών; (!!!)
Με εντελώς παρελκυστικό τρόπο, ο επόπτης που συνέταξε το έντυπο της «παράβασης», δεν με ενημέρωσε τι ακριβώς υπογράφω, πληροφορώντας με, απλώς, ότι δικαιούμαι εντός τριάντα ημερών να καταβάλω τα επτά ευρώ χωρίς καμμία προσαύξηση! Θα μου πείτε, καλά δεν βλέπεις πού βάζεις την υπογραφή σου; Βεβαίως και βλέπω κύριοι, αλλά η ώρα ήταν εννέα το βράδυ, το δε σκοτάδι, στο σημείο που υπέγραψα, ήταν πυκνό και, συνεπώς, αδύνατον να διακρίνω ή πολύ περισσότερο να διαβάσω τα, επί σκοπώ υποθέτω, ψιλά γράμματα που ήταν τυπωμένα στο κάτω τμήμα του εντύπου. Εμπιστεύτηκα λοιπόν (κακώς) αυτά που μου είπε ο επόπτης κ. Γ. Πανάγος. Τα ψιλά αυτά γράμματα διάβασα την άλλη μέρα το πρωί, ενώ ταξίδευα με το πλοίο προς την Ιταλία, και δικαίως αγανάκτησα γιατί κάποιοι προσπάθησαν μ’ αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο να υποτιμήσουν τη νοημοσύνη μου.
Εκτός όλων αυτών, ο επόπτης σας κ. Γ. Πανάγος έκανε κι’ αυτός κάποια λάθη στη σύνταξη του εντύπου, αναγράφοντας σαν διεύθυνσή μου την οδό «Νέστορος» αντί «Νεύτωνος», και 163 13 αντί 163 43 σαν ταχυδρομικό κώδικα.
Απαιτώ, ως εκ τούτου, να ακυρώσετε το έντυπο, το οποίο κακώς υποχρεώθηκα να υπογράψω το βράδυ της Παρασκευής 2 Οκτωβρίου 2009, με την λανθασμένη και παρελκυστική ένδειξη «έντυπο αδυναμίας καταβολής διοδίων». Εάν δεν το κάνετε, και δεν μου αποστείλετε σχετικό ακυρωμένο αντίγραφό του, θα αναγκαστώ να καταφύγω στη Δικαιοσύνη. Μπορείτε, βεβαίως, να συντάξετε νέο έντυπο, με την ένδειξη «έντυπο άρνησης καταβολής διοδίων», το οποίο έχω κάθε δικαίωμα να μην υπογράψω, διατηρώντας κι’ εσείς το "δικαίωμα" να διεκδικήσετε την είσπραξή του δικαστικώς.
Ας μιλήσουμε όμως τώρα και για την «ταμπακέρα». Οι νομοθετικές ρυθμίσεις τις οποίες επικαλείστε, για να στηρίξετε την απαράδεκτη απαίτησή σας να εισπράττετε διόδια «Εθνικής Οδού», σε έναν ιδιαιτέρως επικίνδυνο επαρχιακό δρόμο, ουδεμίαν ισχύν έχουν, κατά την άποψή μου, εφ’ όσον αντιβαίνουν στο κοινό περί δικαίου και λογικής αίσθημα. Διότι:
1) Πώς είναι δυνατόν να εισπράττονται διόδια «Εθνικής Οδού» σε ένα δρόμο, ο οποίος μόνο «Εθνικός» δεν είναι, και ο οποίος θέτει σε σοβαρό κίνδυνο τη ζωή και τη σωματική ακεραιότητα των οδηγών που τον χρησιμοποιούν;
2) Ποιες είναι οι «βελτιώσεις» και οι «ρυθμίσεις» στις οποίες λέτε ότι έχετε προβεί στο τμήμα του επαρχιακού δρόμου Κορίνθου – Πατρών για τη βελτίωση της ασφάλειας των οδηγών; Μήπως εννοείτε την τοποθέτηση πινακίδων οι οποίες προειδοποιούν τους οδηγούς ότι στα επόμενα τρία χιλιόμετρα συμβαίνουν θανατηφόρα ατυχήματα;
3) Είναι «Εθνική Οδός» δρόμος ο οποίος διαθέτει μία μόνο λωρίδα ανά κατεύθυνση και οι οδηγοί οι οποίοι θέλουν να προσπεράσουν τα προπορευόμενα οχήματα αναγκάζονται να μπουν στην αντίθετη λωρίδα κυκλοφορίας, με ορατό τον κίνδυνο να συγκρουστούν μετωπικά με άλλα αυτοκίνητα; Ποιος θα αποζημιώσει τις οικογένειες των αδικοσκοτωμένων οδηγών οι οποίοι πλήρωσαν διόδια για να πάνε στην άλλη ζωή αντί να πάνε στην Πάτρα;
4) Είναι «Εθνική Οδός» δρόμος στον οποίον δεν υπάρχει μπάρα προστασίας για την αποφυγή μετωπικών συγκρούσεων;
5) Είναι «Εθνική Οδός» δρόμος στον οποίον η κυκλοφορία των οχημάτων, στο μεγαλύτερο τμήμα του, γίνεται μέσα σε απόλυτο σχεδόν σκοτάδι;
6) Είναι «Εθνική Οδός» δρόμος στον οποίον τα οχήματα δεν μπορούν να αναπτύξουν ταχύτητες κανονικής Εθνικής Οδού, με αποτέλεσμα μια διαδρομή εκατό χιλομέτρων να καλύπτεται σε χρόνο δύο ωρών; Στο έτος 2009 βρισκόμαστε κύριοι, και όχι στο έτος 1950 όταν οι ταχύτητες των αυτοκινήτων δεν υπερέβαιναν τα 50 χιλιόμετρα την ώρα!
7) Βάσει ποίας λογικής «οφείλουν» οι πολίτες να χρηματοδοτούν ένα έργο προτού καν ξεκινήσει ή έστω ολοκληρωθεί η κατασκευή του, πολύ δε περισσότερο όταν η εταιρεία που έχει αναλάβει την κατασκευή και εκμετάλλευσή του είναι ιδιωτική; Μ’ αυτή τη λογική οποιοσδήποτε ιδιώτης θα μπορούσε να αναλάβει την κατασκευή και εκμετάλλευση στη συνέχεια, μιας οδικής αρτηρίας!
8) Το «επιχείρημά» σας ότι μέχρι σήμερα οι οδηγοί κατέβαλαν τα διόδια στο Κράτος χωρίς διαμαρτυρία, άρα η σημερινή τους αρνηση είναι τάχα «ύποπτη» και «κατευθυνόμενη», είναι εντελώς αστείο και παρελκυστικό. Σήμερα κρίνουν ότι πρέπει να διαμαρτυρηθούν οι οδηγοί, σήμερα διαμαρτύρονται! Ένα Δημόσιο έργο κοινής ωφέλειας περνάει στα χέρια ιδιωτικής εταιρείας η οποία, με το πρόσχημα ότι θα το αναβαθμίσει, αυξάνει αυθαιρέτως το τέλος των διοδίων και συγχρόνως απαιτεί από τους πολίτες να το χρηματοδοτήσουν! Προφανώς θα σας συνέφερε να το καταπιούν κι’ αυτό οι Έλληνες πολίτες, όπως καταπίνουν καθημερινώς χίλιες δυο άλλες αυθαίρετες πράξεις.
9) Επειδή πάντως μόλις επέστρεψα από την Ιταλία, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στις πραγματικές Εθνικές Οδούς της χώρα αυτής (autostrade) η χρέωση για ένα αυτοκίνητο camper (Γ΄ κατηγορία στην Ελλάδα, ΣΤ΄ κατηγορία στην Ιταλία) ανέρχεται στα 22 ευρώ για τη διαδρομή Βενετία – Γένοβα (430 περ. χιλιόμετρα) και 7 ευρώ για τη διαδρομή Βερόνα – Βενετία (110 περ. χιλιόμετρα), ενώ στην Ελλάδα ο Έλληνας οδηγός καλείται να καταβάλει για μια απόσταση 240 χιλιομέτρων (τόσο απέχει η Ηλιούπολη π.χ. από την Πάτρα) 16,70 ευρώ! Μπορεί ο οιοσδήποτε να συγκρίνει την ποιότητα του οδοστρώματος, την ασφάλεια και τις παρεχόμενες υπηρεσίες στις Εθνικές Οδούς της γειτονικής Ιταλίας μ’ αυτές των δικών μας «εθνικών-επαρχιακών οδών», και να βγάλει τα συμπεράσματά του...
Ως εκ τούτου, καλούμαι αύριο να προσέλθω στο δικαστήριο και να καθίσω στο εδώλιο με την κατηγορία ότι αρνήθηκα να καταβάλω επτά ευρώ σε έναν επαρχιακό δρόμο, και να καταβάλω αμοιβή στον δικηγόρο ο οποίος θα με εκπροσωπήσει για να αποδείξω τα αυτονόητα! Ότι δηλαδή είναι παράλογο, αντιδεοντολογικό και ανήθικο να μου ζητούν να προπληρώσω για υπηρεσίες τις οποίες μελλοντικώς ΘΑ μου παράσχουν, απαιτώντας να καταβάλω διόδια σε ένα δρόμο, ο οποίος σήμερα είναι επαρχιακός και εγκυμονεί σοβαρούς για τη ζωή και την ασφάλειά μου, και ο οποίος στο μέλλον ΘΑ γίνει Εθνική Οδός!
Πάντοτε επωνύμως και εγγράφως.
Ιωσήφ Ι. Παπαδόπουλος
Δημοσιογράφος

Υ.Γ. Κατά την επιστροφή μου από την Πάτρα, ο υπάλληλος στο γκισέ των διοδίων, όταν αρνήθηκα και πάλι να πληρώσω τα επτά ευρώ και τον ρώτησα αν θα πρέπει να περιμένω για να μου δοθεί κάποιο έντυπο, μου απάντησε ότι δεν είναι απαραίτητο και ότι μπορώ, αν θέλω, να φύγω! Έφυγα λοιπόν, δεν πλήρωσα και, μεταξύ μας, πολύ το χάρηκα! Αποφασίστε λοιπόν τι θέλετε να κάνετε και κρατείστε μια υπεύθυνη και συνεπή στάση, χωρίς εξαιρέσεις, ώστε να γνωρίζουν και οι οδηγοί, οι οποίοι αρνούνται να πληρώσουν διόδια στον επαρχιακό δρόμο Κορίνθου – Πατρών, πώς να αντιδράσουν.

Arkas
14-11-2009, 14:01
Η απάντηση της εταιρείας:

Από την «Ολυμπία Οδός Λειτουργία Α.Ε.»

Ν. Πέραμος, 30 Οκτωβρίου 2009
Αρ. Πρωτ. : ΟΤΗ/CMPL/KN 12538

Πληροφορίες : Κ. Νασούλη.

Προς τον
κ. Παπαδόπουλο Ιωσήφ

ΘΕΜΑ : «Άρνηση πληρωμής διοδίου – υποδείξεις».

Αγαπητέ κ. Παπαδόπουλε,

Σχετικά με τα όσα αναφέρετε στην από 13/10/2009 επιστολή σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής :

1. Αναφορικά με τις αιτιάσεις σας περί δήθεν παράνομης ή και αντισυνταγματικής είσπραξης διοδίων και ότι δήθεν επικαλούμαστε νομοθετικές διατάξεις για να στηρίξουμε την «απαράδεκτη» και «παράλογη» απαίτησή μας να εισπράττουμε διόδια σε δρόμο που δεν πληροί τις προδιαγραφές αυτοκινητόδρομου :

α. Η σύμβαση παραχώρησης και όλες οι σχετικές ρυθμίσεις, μεταξύ των οποίων και οι ρυθμίσεις περί διοδίων που αφορούν το έργο, υπεβλήθησαν στον έλεγχο τόσο των αρμοδίων οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης όσο και του Ελληνικού Κοινοβουλίου που κύρωσε νομοθετικά την Σύμβαση Παραχώρησης και έγινε πλέον νόμος του Κράτους (Ν. 3621/2007), υποχρεωτικά εφαρμοστέος από όλους και από την Ολυμπία Οδός Α.Ε., που όχι μόνο δικαιούται αλλά και υποχρεούται να τηρεί αυστηρά τα οριζόμενα στην άνω Σύμβαση Παραχώρησης συμπεριλαμβανομένων και των περί επιβολής και είσπραξης διοδίων τελών. Από τα παραπάνω, καθίσταται σαφές ότι η είσπραξη των διοδίων όχι μόνο δεν αποτελεί «απαράδεκτη» και «παράλογη» απαίτηση της εταιρείας αλλά αποτελεί υποχρέωσή της. Για περαιτέρω ενημέρωση σχετικά, σας επισυνάπτουμε και τη σχετική ανακοίνωση τύπου της Ολυμπίας Οδού Α.Ε.

β. Ο εν λόγω τρόπος χρηματοδότησης για την κατασκευή του έργου αποτελεί από την φάση δημοπράτησης επιλογή του Ελληνικού Δημοσίου και όχι της Ολυμπία Οδός Α.Ε., και περιγράφεται σαφώς στη Σύμβαση Παραχώρησης (Ν. 3621/2007). Συνεπώς οι αντίστοιχες εναντίον μας κατηγορίες σας για δήθεν αυθαίρετες πράξεις εκ μέρους μας δεν ευσταθούν.

γ. Η επί τόσα πολλά έτη κατάσταση της οδού (μία λωρίδα κυκλοφορίας χωρίς διαχωριστικό, έλλειψη οδοφωτισμού κλπ.) αποτελεί ακριβώς το λόγο που η ανάγκη ανακατασκευής του καθίσταται επιτακτική, αδυνατούμε δε να κατανοήσουμε πού έχει ευθύνη η Ολυμπία Οδός Α.Ε. ως προς αυτό. Αντίθετα, έχει αναλάβει την υποχρέωση της μελέτης και κατασκευής και ήδη έχουν ξεκινήσει οι σχετικές εργασίες σύμφωνα με τα συμβατικά χρονοδιαγράμματα.

δ. Οι πινακίδες στις οποίες αναφέρεστε δεν τοποθετήθηκαν από εμάς αλλά προϋπήρχαν. Η τοποθέτησή τους είχε γίνει με την έγκριση του αρμόδιου υπουργείου ενώ με την πρόοδο των εργασιών σε αυτό το τμήμα του δρόμου οι εν λόγω πινακίδες προβλέπεται να αφαιρεθούν από την Κ/Ξ κατασκευής, και σε κάθε περίπτωση δεν είναι επιζήμιες για την οδική ασφάλεια, το αντίθετο μάλιστα συμβάλλουν στην αφύπνιση των οδηγών και τέτοιες πρακτικές συνηθίζονται σε πολλές χώρες του εξωτερικού ανεξάρτητα και από το επίπεδο ασφάλειας του δρόμου.

2. Αναφορικά με τις εργασίες, υπηρεσίες και λοιπές ενέργειες οι οποίες ήδη πραγματοποιούνται :

α. Στα πλαίσια της εγκεκριμένης μελέτης οδικής ασφάλειας του έργου και σύμφωνα με τις σχετικές προβλέψεις της Σύμβασης Παραχώρησης (ν. 3621/2007) και των λοιπών συμβατικών εγγράφων, η κοινοπραξία κατασκευής του έργου έχει ήδη υλοποιήσει μεγάλης έκτασης βελτιωτικές εργασίες ελαφριάς και βαριάς συντήρησης για την βελτίωση της οδικής ασφάλειας. Ενδεικτικά σας αναφέρουμε : αντικατάσταση κατεστραμμένων και βελτίωση υφισταμένων στηθαίων ασφαλείας, βελτίωση αντιολισθητικής ικανότητας οδοστρωμάτων, τοπικές επισκευές οδοστρώματος, εργασίες διαγράμμισης βελτίωση ορατότητας και αύξηση ωφελίμου του πλάτους της οδού με τον καθαρισμό/κλάδεμα θάμνων και δένδρων παραπλεύρως της οδού, καθαρισμό και αντικατάσταση φθαρμένων πινακίδων, αλλαγή ανακλαστήρων στηθαίων ασφαλείας, επιδιόρθωση οδοφωτισμού, καθαρισμός των ερεισμάτων από φυτά, χώματα και απορρίμματα και διάνοιξη των ρείθρων απορροής υδάτων κ.α.

β. Εδώ και πολλούς μήνες έχουν ξεκινήσει οι κατασκευαστικές εργασίες καθ’ όλο το μήκος της οδού, τόσο εντός όσο και εκτός και πλησίον αυτής (κατασκευή σηράγγων, άνω και κάτω διαβάσεων, διαμορφώσεις εδαφών και διαπλατύνσεις κ.α.) και σύμφωνα με τις συμβατικές προβλέψεις και χρονοδιαγράμματα.

γ. Παράλληλα, η εταιρεία λειτουργίας επίσης, από την πρώτη στιγμή που παρελήφθη το έργο και με τη συνεχή (24ωρη) παρουσία εξειδικευμένου προσωπικού, παρέχει υπηρεσίες λειτουργίας στους χρήστες (διαχείριση κυκλοφορίας, παροχή οδικής βοήθειας, εξυπηρέτηση χρηστών, συνεχείς περιπολίες και εποπτεία για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση περιστατικών κ.α.) και προχωρεί σε εργασίες συνήθους συντήρησης, όπως άμεση αποκατάσταση ζημιών και βλαβών από ατυχήματα, περιοδικές επιθεωρήσεις, καθαρισμοί και φροντίδα του συνόλου της υποδομής του έργου (οδόστρωμα, οδική σήμανση, τεχνικά έργα, σταθερός οδικός εξοπλισμός, παρόδιοι χώροι, χώροι πρασίνου, κτίρια εξυπηρέτησης, συστήματα αποχέτευσης/απορροής κ.λπ.).
Έστω και εάν τα ανωτέρω δεν αποτελούν μία καθολική επίλυση όλων των υφισταμένων προβλημάτων, η οποία θα επέλθει με τις εργασίες κατασκευής/ανακατασκευής της οδού, ωστόσο πιστεύουμε να συμφωνείτε ότι συμβάλλουν καθοριστικά στη βελτίωση της οδικής ασφάλειας και την εξυπηρέτηση των χρηστών.

3. Αναφορικά με τις αιτιάσεις σας περί δήθεν αντιδεοντολογικών και ανήθικων απαιτήσεων εκ μέρους μας «προπληρωμής» υπηρεσιών που θα παρασχεθούν μελλοντικά και ότι οποιοσδήποτε ιδιώτης θα μπορούσε να αναλάβει αυτό τό έργο, πέραν των όσων ανωτέρω αναφέρουμε σχετικά με τις εργασίες/υπηρεσίες που προσφέρουμε, επιτρέψτε μας να σημειώσουμε και τα εξής : Κατ’ αρχάς, για την ανάληψη του εν λόγω έργου, η Ολυμπία Οδός Α.Ε. έχει υποβάλλει στο Ελληνικό Δημόσιο και τους τραπεζικούς οργανισμούς, που της παρέχουν τα απαραίτητα δάνεια, εγγυήσεις ύψους εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ, αναλαμβάνοντας έτσι τεράστια ρίσκα απέναντί τους, καθώς και την υποχρέωση πληρωμής των δόσεων επιστροφής των δανείων. Όλες οι προαναφερθείσες υποχρεώσεις με τα συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματά τους αναφέρονται ρητά στη Σύμβαση Παραχώρησης. Εξ’ άλλου, μεγάλο μέρος των εισπραχθέντων διοδίων τελών χρησιμοποιείται εκτός από τη χρηματοδότηση κατασκευής του έργου, για την κάλυψη του κόστους λειτουργίας και συντήρησης του αυτοκινητοδρόμου, ενώ ένα επίσης μεγάλο μέρος επιστρέφεται πίσω στο Ελληνικό Δημόσιο.

4. Σχετικά με την αναφορά σας σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, ενδεικτικά σας αναφέρουμε τις ευρωπαϊκές χώρες Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, Γερμανία, Τσεχία, Αυστρία, αλλά και εκτός Ευρώπης, τις Η.Π.Α., Καναδά και Αυστραλία, στις οποίες ακολουθείται η ίδια πρακτική ανάληψης έργων με αντίστοιχες Συμβάσεις Παραχώρησης.

5. Αναφορικά με τις αιτιάσεις σας για το έντυπο αδυναμίας καταβολής τελών διοδίων που υπογράψατε, σας γνωρίζουμε τα εξής : Το συγκεκριμένο έντυπο αποτελεί μέρος συγκεκριμένης διαδικασίας της εταιρείας η οποία έχει θεσπιστεί για τους οδηγούς που αδυνατούν να καταβάλουν το τέλος διοδίου. Για περιπτώσεις που χρήστες παρανόμως αρνούνται την καταβολή του διοδίου τέλους, δηλαδή για παράνομες πράξεις, δεν είναι δυνατόν να υφίσταται ειδική διαδικασία της εταιρείας μας. Σημειώνουμε εξ’ άλλου ότι σε τέτοιες περιπτώσεις η εταιρεία δικαιούται ακόμα και να απαγορεύει τη διέλευση και να καλέσει την Αστυνομία, παρά ταύτα στο πλαίσιο της εξυπηρέτησης των χρηστών γίνεται πάντοτε προσπάθεια να εξαντλούνται πρώτα τα ηπιότερα μέσα για την επίλυση των εν λόγω προβλημάτων.
Σε κάθε περίπτωση, τα εκδοθέντα έντυπα δεν ακυρώνονται, εξ’ άλλου έχετε το δικαίωμα να εκφράσετε τις όποιες αντιρρήσεις σας, όπως κάνατε με την σχετική επιστολή σας. Είναι όμως τουλάχιστον άδικο να ισχυρίζεστε ότι δήθεν παραπλανηθήκατε ή παραπειστήκατε να υπογράψετε το εν λόγω έντυπο.

6. Τέλος και σε συνέχεια των παραπάνω, επιτρέψτε μας να επισημάνουμε ότι οι αιτιάσεις και ισχυρισμοί σας είναι το λιγότερο άδικοι, οι δε εκφράσεις υποτιμητικές και προσβλητικές για την εταιρεία όσο και τους εργαζομένους της και θα σας παρακαλούσαμε να μην τις επαναλάβετε στο μέλλον.
Ως εκ τούτου, σας γνωρίζουμε ότι όσο κι’ αν σεβόμαστε την προσωπική άποψη του καθενός, εν τούτοις κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αγνοεί τους νόμους του Ελληνικού Κράτους και το ισχύον θεσμικό πλαίσιο, σύμφωνα με το οποίο υφίσταται ρητή υποχρέωση καταβολής διοδίων τελών για τη χρήση της οδού. Για το λόγο αυτό και δεδομένης μάλιστα της ιδιαίτερης ευαισθησίας σε θέματα νομιμότητας που έχουν άνθρωποι όπως εσείς που ασκούν το επάγγελμα-λειτούργημα του δημοσιογράφου, καλείσθε όπως εξοφλήσετε άμεσα την οφειλή σας από διόδια τέλη, με τη διαδικασία εξόφλησης όπως αυτή περιγράφεται στο έντυπο το οποίο έχετε στην κατοχή σας.
Παραμένουμε πάντοτε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή ενημέρωση σχετικά με τα ανωτέρω.

Υ.Γ. Τα αναφερόμενα στο υστερόγραφο της επιστολής σας δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, καθώς σύμφωνα με τα στοιχεία μας, ο εισπράκτορας σας άνοιξε τη μπάρα και σας ζητήθηκε να σταματήσετε στην άκρη, πλην όμως εσείς δεν το πράξατε παρά απομακρυνθήκατε.

Με εκτίμηση
Για την εταιρεία «Ολυμπία Οδός Λειτουργία Α.Ε.»
Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

vp_68
14-11-2009, 14:18
Το ζητούμενο είναι τα χρήματα που δίνουμε να πιάνουν τόπο και να μην πηγαίνουν στην τσέπη του καθενός.

S.T
14-11-2009, 16:59
Γράφει πουθενά ο Κ.Ο.Κ ότι αν δεν πληρώσεις διόδια είναι παράβαση??Και άμα έρθει η Αστυνομία τι θα γίνει?Τ'αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες πληρώνουν στην Κορίνθου -Πατρών ??Ξέρει κανείς να μας τα διευκρινίσει ???

georgekostas
14-11-2009, 17:19
Γράφει πουθενά ο Κ.Ο.Κ ότι αν δεν πληρώσεις διόδια είναι παράβαση??Και άμα έρθει η Αστυνομία τι θα γίνει?Τ'αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες πληρώνουν στην Κορίνθου -Πατρών ??Ξέρει κανείς να μας τα διευκρινίσει ???
Τιποτα δεν σου κανουν Σπυρο.Το μονο που κανουν ειναι να απειλουνε,αλλα πλεον
δε μασαμε.Φοβουνται πολυ μηπως μεγαλωσει το ''κινημα'' αυτων που δεν πληρωνουν
και στο τελος τους τα κλεισουν τα κ@λ@διοδια τους.Αν το καταλαβει αυτο ο κοσμος
και κινητοποιηθει μαζικα ο φοβος τους θα γινει πραγματικοτητα!!!

GeorgeP
14-11-2009, 23:07
Τιποτα δεν σου κανουν Σπυρο.Το μονο που κανουν ειναι να απειλουνε,αλλα πλεον
δε μασαμε.Φοβουνται πολυ μηπως μεγαλωσει το ''κινημα'' αυτων που δεν πληρωνουν
και στο τελος τους τα κλεισουν τα κ@λ@διοδια τους.Αν το καταλαβει αυτο ο κοσμος
και κινητοποιηθει μαζικα ο φοβος τους θα γινει πραγματικοτητα!!!


Aπ΄ότι διαβασα στην τελευταια του παραγραφο ο μη πληρωσας καθεται στο εδωλιο με την κατηγορια ''μη καταβολης νομιμου και θεσμοθετημενου διοδιου'' μετα απο μηνυση της εταιρειας!!! Και απο όσο ξερω επειδη η καταβολη διοδιου ειναι νομος του κρατους, ακομα κιαν το αντιτιμο εισπραττεται απο ιδωτικη εταιρεια, και ως εκ τουτου θα κληθει να πληρωσει 140ε συν τα εξοδα του δικηγορου αλλα και του δικαστηριου αρα οχι λιγοτερα απο μια τρακοσάρα!!
Αρα δεν ειναι μονον απειλες αλλα εχει και δικαστικη συνεχεια μετα την απειλή!! Το δικαστηριο θα εφαρμοσει την νομοθεσια και μετα ας παει και στα Ευρωπαικα δικαστηρια ο ατυχης δημοσιογραφος παραβατης όπυ κι εκει θα το χασει!!Διότι ο Ευρωπαικος νομος πανω στον οποιο νομοθετησε και η Ελλαδα λεει και οριζει ποιοι δρόμοι νοουνται Εθνικες οδοι όπου μπορει να επιβληθει διόδιο -και φυσικα ο δρομος Κορινιθου-Πατρων δεν εμπιπτη σε αυτον τον ορισμο - αλλα αμεσως παρακατω λεει ''......διοδιο μπορει να επιβληθει και σε δρόμους μη χαρακτηριζομενων ως Εθνικοι αν συντρέχουν λογοι ανωτερας βιας δια το κοινωνικο συνολο.......κ.λ.π........'' αφηνωντας ανοικτη την πορτα σε καθε ευρωπαικη κυβερνηση να βαλει διόδιο ακομη και στην παλια Εθνικη οδο Αθηνων - Κορινθου αν θελει αν προκειται να κατασκευασει άλλον δρόμο προς αντικατασταση αυτου στον οποίον επιβαλλεται το διόδιο!!!!!!

Αντε με τις υγειες του!!!

GeorgeP
14-11-2009, 23:12
Γράφει πουθενά ο Κ.Ο.Κ ότι αν δεν πληρώσεις διόδια είναι παράβαση??Και άμα έρθει η Αστυνομία τι θα γίνει?Τ'αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες πληρώνουν στην Κορίνθου -Πατρών ??Ξέρει κανείς να μας τα διευκρινίσει ???

Ναι το γραφει σε μια παραγραφο του Κ.Ο.Κ του 1972!! Ο νεος ΚΟΚ όπως τον ξερουμε εμεις απο το 2007 ειναι αλλαγες μονον του παλιου σε καποια σημεια του και οχι ολος ο νομος του ΚΟΚ τον οποιον μπορεις να τον βρεις απο το υπουργειο συγκοινωνιων!!

Ο ΚΟΚ του 1972 πάλι ειναι βελτιωσεις του πρωτου ΚΟΚ του 1952 πάλι σε καποια σημεια του(π.χ. για πρωτη φορα οριζει ορια ταχυτητος) και ετσι παει λεγοντας μεχρι σημερα!!!

GeorgeP
14-11-2009, 23:48
Ο τύπος ειναι και πολυ μακακας και στο τέλος θα καει και θα το φυσσάει και δεν θα κρυωνει!!!!!!!





Κατ’ αρχάς, το έντυπο το οποίο εν αγνοία των ψιλών γραμμάτων του υπέγραψα το βράδυ της Παρασκευής 2 Οκτωβρίου 2009, έπρεπε να είναι «έντυπο άρνησης καταβολής τέλους διοδίων» και όχι «έντυπο αδυναμίας καταβολής τέλους διοδίων», όπως χαρακτηριστικώς αναγράφεται στην επικεφαλίδα του. .
Ειναι μακάκας διότι αν του εδιναν να υπογραψει «έντυπο άρνησης καταβολής τέλους διοδίων» θα πηγαινε αυτοφορο την ιδια μερα αν καλουσαν την αστυνομια!! Με το ονομα «έντυπο αδυναμίας καταβολής τέλους διοδίων» του δινοταν η ευκαιρια να πληρωσει το αντιτιμο αργοτερα!!! Αφου το ξανασκεφτόταν!!!!! Κι αυτο για χαρη μας το κανει η εταιρεια, αν συνεχιστει το να μην πληρωνεται το διοδιο οσοι εχουν υπογραψει θα αναγκαστουν να εχουν την μοιρα του Δημοσιογραφάκου¨η επιτοπου θα καλειται η αστυνομια - όπως ο καθε εμπορος μπορει να κανει αν ο πελατης δεν του πληρωσει τα αγαθα που εχει παρει - θα μεταφερονται αμφοτεροι στο αστυνομικο τμημα θα υποβαλλονται μηνυσεις και ο χαμενος θα ειναι ο οδηγός!!!!



Με εντελώς παρελκυστικό τρόπο, ο επόπτης που συνέταξε το έντυπο της «παράβασης», δεν με ενημέρωσε τι ακριβώς υπογράφω, πληροφορώντας με, απλώς, ότι δικαιούμαι εντός τριάντα ημερών να καταβάλω τα επτά ευρώ χωρίς καμμία προσαύξηση! Θα μου πείτε, καλά δεν βλέπεις πού βάζεις την υπογραφή σου; Βεβαίως και βλέπω κύριοι, αλλά η ώρα ήταν εννέα το βράδυ, το δε σκοτάδι, στο σημείο που υπέγραψα, ήταν πυκνό και, συνεπώς, αδύνατον να διακρίνω ή πολύ περισσότερο να διαβάσω τα, επί σκοπώ υποθέτω, ψιλά γράμματα που ήταν τυπωμένα στο κάτω τμήμα του εντύπου. Εμπιστεύτηκα λοιπόν (κακώς) αυτά που μου είπε ο επόπτης κ. Γ. Πανάγος. Τα ψιλά αυτά γράμματα διάβασα την άλλη μέρα το πρωί, ενώ ταξίδευα με το πλοίο προς την Ιταλία, και δικαίως αγανάκτησα γιατί κάποιοι προσπάθησαν μ’ αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο να υποτιμήσουν τη νοημοσύνη μου..

Μπα τι μας λεει ο κυριος? ο υπάλληλος καλα του ειπε ''ότι δικαιούμαι εντός τριάντα ημερών να καταβάλω τα επτά ευρώ χωρίς καμμία προσαύξηση...'', τι αλλο δηλαδη εγραφε το χαρτι? τιποτε!!! Και δεν κατάλαβα, αν ηθελε να ξερει τι υπογραφει να ζηταγε να πανε σε μερος ευάερο και ευηλιο και να τα διαβαζε όλα!! ζηταει ευθυνες του ''δεν ειδα τι υπεγραφα διότι ηταν βραδυ??''




Ας μιλήσουμε όμως τώρα και για την «ταμπακέρα». Οι νομοθετικές ρυθμίσεις τις οποίες επικαλείστε, για να στηρίξετε την απαράδεκτη απαίτησή σας να εισπράττετε διόδια «Εθνικής Οδού», σε έναν ιδιαιτέρως επικίνδυνο επαρχιακό δρόμο, ουδεμίαν ισχύν έχουν, κατά την άποψή μου, εφ’ όσον αντιβαίνουν στο κοινό περί δικαίου και λογικής αίσθημα. Διότι:
1) Πώς είναι δυνατόν να εισπράττονται διόδια «Εθνικής Οδού» σε ένα δρόμο, ο οποίος μόνο «Εθνικός» δεν είναι, και ο οποίος θέτει σε σοβαρό κίνδυνο τη ζωή και τη σωματική ακεραιότητα των οδηγών που τον χρησιμοποιούν;
2) Ποιες είναι οι «βελτιώσεις» και οι «ρυθμίσεις» στις οποίες λέτε ότι έχετε προβεί στο τμήμα του επαρχιακού δρόμου Κορίνθου – Πατρών για τη βελτίωση της ασφάλειας των οδηγών; Μήπως εννοείτε την τοποθέτηση πινακίδων οι οποίες προειδοποιούν τους οδηγούς ότι στα επόμενα τρία χιλιόμετρα συμβαίνουν θανατηφόρα ατυχήματα;
3) Είναι «Εθνική Οδός» δρόμος ο οποίος διαθέτει μία μόνο λωρίδα ανά κατεύθυνση και οι οδηγοί οι οποίοι θέλουν να προσπεράσουν τα προπορευόμενα οχήματα αναγκάζονται να μπουν στην αντίθετη λωρίδα κυκλοφορίας, με ορατό τον κίνδυνο να συγκρουστούν μετωπικά με άλλα αυτοκίνητα; Ποιος θα αποζημιώσει τις οικογένειες των αδικοσκοτωμένων οδηγών οι οποίοι πλήρωσαν διόδια για να πάνε στην άλλη ζωή αντί να πάνε στην Πάτρα;
4) Είναι «Εθνική Οδός» δρόμος στον οποίον δεν υπάρχει μπάρα προστασίας για την αποφυγή μετωπικών συγκρούσεων;
5) Είναι «Εθνική Οδός» δρόμος στον οποίον η κυκλοφορία των οχημάτων, στο μεγαλύτερο τμήμα του, γίνεται μέσα σε απόλυτο σχεδόν σκοτάδι;
6) Είναι «Εθνική Οδός» δρόμος στον οποίον τα οχήματα δεν μπορούν να αναπτύξουν ταχύτητες κανονικής Εθνικής Οδού, με αποτέλεσμα μια διαδρομή εκατό χιλομέτρων να καλύπτεται σε χρόνο δύο ωρών; Στο έτος 2009 βρισκόμαστε κύριοι, και όχι στο έτος 1950 όταν οι ταχύτητες των αυτοκινήτων δεν υπερέβαιναν τα 50 χιλιόμετρα την ώρα!..

αυτα ειναι γνωστα, όπως γνωστό επισης ειναι, κι αγνοει ο δημοσιογραφακος, οτι το νομοθετικο πλαισιο όπου στηριχτηκε η εγχωρια νομολογια αναθεσης του εργου και η εισπραξη διόδίων ειναι της Ε.Ε. απο την οποια περασε για εγκριση και εγκριθηκε, το οποιο πιασιο ναι μεν οριζει τι ειναι Εθνικος δρόμος και πως πρέπει να ειναι αυτός ωστε να μπορουν να επιβληθουν διόδια αλλα δινει και το δικαιωμα σε αυτον που θελει να φτιαξει απο την αρχη το ταδε δρόμο να εισπραξη διοδιο απο τον παλιο!! Ουτως ωστε να μπορεσει να γινει η κατασκευη του νεου με την συμετοχη και του χρησιμοποιουντα, μελλοντικου του νεου αλλα και τωρινου του παλιου δρόμου!!!


7) Βάσει ποίας λογικής «οφείλουν» οι πολίτες να χρηματοδοτούν ένα έργο προτού καν ξεκινήσει ή έστω ολοκληρωθεί η κατασκευή του, πολύ δε περισσότερο όταν η εταιρεία που έχει αναλάβει την κατασκευή και εκμετάλλευσή του είναι ιδιωτική; Μ’ αυτή τη λογική οποιοσδήποτε ιδιώτης θα μπορούσε να αναλάβει την κατασκευή και εκμετάλλευση στη συνέχεια, μιας οδικής αρτηρίας!!..

Βαση της λογικης ''συν Αθηνά και χειρα κινει'' δηλαδή, δε φτάνει να επικαλείσαι βοήθεια από τα θεία ή την τύχη, αλλά οφείλεις να καταβάλεις και συ τις απαιτούμενες προσπάθειες. Ετσι κατασκευαζονται ΟΛΑ τα δημοσια εργα κοινού όφελους σε όλον τον κοσμο οχι μονον στην ελλαδα!!!!


8) .......................................................Σήμερα κρίνουν ότι πρέπει να διαμαρτυρηθούν οι οδηγοί, σήμερα διαμαρτύρονται! !!..
Ποσο βολικο μα την αληθεια!!!!!! Τοσα χρόνια κανεις δεν κουνιότανε και σημερα ξαφνικα όλοι ξυπνησαμε!!!!!!!!!! Καλα κατσε να ανγγελθει η πρωτη λυπητερη και θα σου πω πως θα μπουμε ολοι στο καβουκι μας!!!!


Ένα Δημόσιο έργο κοινής ωφέλειας περνάει στα χέρια ιδιωτικής εταιρείας η οποία, με το πρόσχημα ότι θα το αναβαθμίσει, αυξάνει αυθαιρέτως το τέλος των διοδίων και συγχρόνως απαιτεί από τους πολίτες να το χρηματοδοτήσουν! Προφανώς θα σας συνέφερε να το καταπιούν κι’ αυτό οι Έλληνες πολίτες, όπως καταπίνουν καθημερινώς χίλιες δυο άλλες αυθαίρετες πράξεις.!!..
δηλαδη αν το Λαικο Νοσοκομειο επιβαλει την επιδειξη του ασφαλιστικου φορεα απο τον καθε νοσηλευομενο για να εχει δικαιωμα νοσηλειας αντι να πηγαινει ο καθενας να νοσηλευεται χωρις να πληρωνει (ετσι γινεται απο τους Αθιγγανους και απορους) ¨η να του ζηταει πληρωμη νοσηλειων σε περιπτωση μη υπαρξης φορέα θα βγουμε στον δρόμο για να απαιτησουμε να συνεχισουμε εμεις οι υπόλοιποι να πληρωνουμε και γιαυτους??? Δεν νομιζω!!!! αν ομως το Λαικο Νοσοκομειο περασει στα χερια ιδιωτη ο οποιος επιβαλει ολα τα παραπανω για να το αναβαθμισει, ξανακτισει κ.λ.π. τοτε ΝΑΙ θα βγουμε για τον αλητη τον ιδιωτη που τολμησε......... Ε ρε τσαμπα μαγκες!!!!!!!!!


9) Επειδή πάντως μόλις επέστρεψα από την Ιταλία, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στις πραγματικές Εθνικές Οδούς της χώρα αυτής (autostrade) η χρέωση για ένα αυτοκίνητο camper (Γ΄ κατηγορία στην Ελλάδα, ΣΤ΄ κατηγορία στην Ιταλία) ανέρχεται στα 22 ευρώ για τη διαδρομή Βενετία – Γένοβα (430 περ. χιλιόμετρα) και 7 ευρώ για τη διαδρομή Βερόνα – Βενετία (110 περ. χιλιόμετρα), ενώ στην Ελλάδα ο Έλληνας οδηγός καλείται να καταβάλει για μια απόσταση 240 χιλιομέτρων (τόσο απέχει η Ηλιούπολη π.χ. από την Πάτρα) 16,70 ευρώ! Μπορεί ο οιοσδήποτε να συγκρίνει την ποιότητα του οδοστρώματος, την ασφάλεια και τις παρεχόμενες υπηρεσίες στις Εθνικές Οδούς της γειτονικής Ιταλίας μ’ αυτές των δικών μας «εθνικών-επαρχιακών οδών», και να βγάλει τα συμπεράσματά του....

Καλα ο ανθρωπος ειναι αστοιχειωτος!!! Γιατι δεν ρωτάει πως αρχισε να κτιζεται η Autostrada το 1969? με τον ιδιο τροπο ακριβως!! Πριν καν την υπαρξη της Ε.Ε.!!!


Ως εκ τούτου, καλούμαι αύριο να προσέλθω στο δικαστήριο και να καθίσω στο εδώλιο με την κατηγορία ότι αρνήθηκα να καταβάλω επτά ευρώ σε έναν επαρχιακό δρόμο, και να καταβάλω αμοιβή στον δικηγόρο ο οποίος θα με εκπροσωπήσει για να αποδείξω τα αυτονόητα! Ότι δηλαδή είναι παράλογο, αντιδεοντολογικό και ανήθικο να μου ζητούν να προπληρώσω για υπηρεσίες τις οποίες μελλοντικώς ΘΑ μου παράσχουν, απαιτώντας να καταβάλω διόδια σε ένα δρόμο, ο οποίος σήμερα είναι επαρχιακός και εγκυμονεί σοβαρούς για τη ζωή και την ασφάλειά μου, και ο οποίος στο μέλλον ΘΑ γίνει Εθνική Οδός!
.

Ευχομαι να του επιβληθει η ανωτερα των ποινων γιαυτο το αδικημα!!!

ntinopoulos
15-11-2009, 21:21
εγω ξερω παντως αυτο που μου ελεγε ο πατερας μου απο μικρος που ημουν!
να προσεχω που βαζω την υπογραφη μου και την ψ**η μου!:)

GeorgeP
04-12-2009, 18:54
Το παρακατω ειναι μια επιστολη που εστειλα σημερα στο περιοδικο ΜΟΤΟ
αντιδρωντας στο ''editorial'' περι τελων κυκλοφοριας στην Ολλανδια και στο
ρεπορταζ του Κου Θανου Φελουκα περι διοδιων του τευχους 451!
Ειναι λιγο μακροσκελες αλλα αξιζει να διαβαστει, ειδικα το σημειο περι
πληρωμης διοδιων αφου περιλαμβανει ολη την νομοθεσια της Ε.Ε. περι του τι
ειναι Αυτοκινητοδρομος και την επιβολη διοδιου σε αυτους και οχι μονον!!
Οπως θα διαβασετε η Κορινθου - Πατρων συμφωνα με την οδηγια της Ε.Ε. ειναι
νομιμοτατη!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Κύριοι

Διαβαζοντας το τελευταίο τευχος του ΜΟΤΟ αρ.451 εχω να κανω μια επισύμανση
και μια παρατηρηση!! Η επισυμανση εγκειται στο αρθρο (editorial) του παντα
επικαιρου Κου Βασίλη Καραχαλιου, το οποίο αναφέρεται εν πρωτοις στα τελη
κυκλοφοριας στην.......Ολλανδια και πως αυτα θα διαμορφωθουν το 2012! Αν
εξαιρεσουμε το ποσο νωριτερα ξερει ο φορολογουμενος τι θα πληρωσει π.χ.
για τα τελη κυκλοφοριας (φανταζομαι οτι το αυτό εφαρμοζεται και σε άλλες
περιπτωσεις) το οποιο ειναι εκ των ουκ ανευ σε μια ανεπτυγμενη χωρα που
θελει να λεγεται Δημοκρατικη και στο οποιο συμφωνω απολυτα, εντουτοις
διαφωνω ως προς το αντιτιμο και τον τρόπο υπολογισμου των τελων σε αυτην
την χωρα εν συγκριση παντα με την Ελλαδα!!! Συμφωνα με το αρθρο του Βασίλη
ενα αυτοκινητο 2000 (diesel ¨η βενζινη δεν εχει σημασια ) θα πληρωνει
0,003ε ανα Km, ητοι 45ε για 15000κμ ετησια διανυομενα Km!!! Αναλογιζομενος
οτι αυτη την στιγμη πληρωνει 600ε, συμφωνα παντα με το αρθρο, θεωρω οτι
μειωση 555ε ειναι αδυνατη εκτος κι αν η Ολλανδια ειναι πετρελαιοπαραγωγός
χωρα με εξαγωγες εκατομμυριων βαρελιων ετησίως και με βαρια βιομηχανια
οπλικων συστηματων περιλαμβανομενων και μαχητικων αεροπλάνων!!!!! Οσο
αναλογη της κυκλοφοριας των οχηματων και να ειναι η τιμολογηση, που θα
ισχυσει στην Ολλανδια το 2012, η επιπτωση -αν εφαρμοστει το μετρο- στην
οικονομια αυτης της χωρας θα ειναι τεραστια!! Θεωρω οτι μια τετοια μειωση,
αν εφαρμοστεί, κρύβει αλλες χρεωσεις απο πισω τις οποιες α)ειτε δεν
ξερουμε αρα γιατι αναφερομαστε στην Ολλανδια και τα συστηματα της, β)ειτε
ξερουμε κι αποκρυπτουμε για λογους εντυπωσιασμου και υποβαθμισης της χωρας
μας και το οποιο ειναι φυσικα κατακριτεο, και γ) ειτε δεν εχουν αναγγελθει
ακομη (οι κρυφες χρεωσεις) απο την εκει κυβερνηση! Εφαρμοζει δηλαδη το
συστημα του μαστιγίου και του καρότου......‘’σε ελαφρωνω απο τα τελη αλλα
στα παιρνω αλλιως και μαλιστα πολλαπλασια!!!’’ Ειναι φανερο τι θελουν να
πετυχουν οι Ολλανδοι, μνημονευεται και στο αρθρο και μπραβο τους, όμως η
Ολλανδια εχει τις υποδομες για να κατευθυνθει προς τα εκει!! Εχει αψογες
συγκοινωνιες αναμονης 5λέπτου το πολυ, εχει 100αδες παρκινγκ επι πληρωμη
στα περιχωρα των πόλεων που ο καθεις που θελει να παει στην δουλεια του
αφηνοντας το αυτοκινητο του 20κμ πριν απο αυτην, να παιρνει την
συγκοινωνια (μιά, δυό τρείς συγκοινωνιες λεωφορεια, τραμ, μετρο δεν εχει
σημασια) και να ειναι στο γραφείο του στην ωρα του!! Εδω τι?????? Για να
γινει κατι αναλογο στην Αθηνα πρέπει να γκρεμιστει / απαλλοτριωθει η μιση
και λιγο λεω!!! Ξερετε ποσοι θα εμεναν στο Πορτο Ραφτη, στην Αναβυσσο και
αλλου εαν μπορουσαν να αφησουν το αυτοκινητο τους στην π.χ. Βαρκιζα να
παρουν το λεωφορειο που θα ηταν στην ωρα του στην σταση (καθε μερα την
ιδια ωρα), να αλλαξει συγκοινωνια στο Π.Φαληρο και μετα να παρει το άλλο
λεωφορειο να τον παει στην δουλεια του?? Ολα αυτα σε χρόνο dt αφου
ελειψεως ΙΧ και ταξι (με τετοιες συγκοινωνιες ειναι αχρηστα στην πόλη) τα
λεωφορεια θα ταξιδευαν με...... 1000!!

Η παρατηρηση εχει να κανει με τα διόδια στα οποια αναφερεται και ο Κος
Βασιλης Καραχαλιος αλλα και ο Κος Θανος Φελουκας στην σελ. 46 του παραπανω
τευχους!!
Αν και συμφωνω με τα περι καταστρατηγησης των συμβασεων και καποιων ωρων
αυτων, με τα υπόνοουμενα (βασιμα) για μιζες σε υμετερους κ.λ.π εντουτοις
διαφωνω με τα υπόλοιπα και δη με την νομοθεσια περι αυτοκινητοδρομων και
που πρέπει να καταβαλετε διόδιο και που οχι!
Γιαυτο το θεμα διαβαζω και παρακολουθω μηνες τωρα την αντιδραση καποιων
στο αν πρέπει να πληρωνουμε διόδια ¨η οχι σε εναν δρόμο π.χ. Κορινθου
–Πατρων που θελει και χαρακτηριζεται Ε.Ο. ενω δεν ειναι!!! Κι ερωτω, γιατι
ΤΩΡΑ και οχι π.χ.....το 2007? Κι απαντω, διότι τοτε ηταν ΤΕΟ και η μη
πληρωμη τους ειχε αυτοφορη διαδυκασια ενω τωρα ειναι ιδιωτικα αρα .......
’’ας παει να κοψει το κεφαλι του ο ιδιωτης, δεν μπορει να μου κανει
τιποτα!!!’’ Ειναι λογικη αυτή???? Οταν το 2007 ο ΚΟΚ αλλαξε και τα
προστιμα ανεβηκαν στα υψη αφαιρωντας μας μαλιστα και το Συνταγματικό
δικαιωμα της αντιρησης δικαστικως βγηκε κανεις στους δρόμους να
διαδηλωσει? Φωναξε κανεις? ΟΧΙ!!! Γιατι αραγε??? Τσαμπα Θρασυδειλοι Μαγκες
ειμαστε και το λεω ευθαρσως!!!!!!!!!!
Εγω, ειλικρινα, σαν ανθρωπος, θα ντρεπόμουν να πω στον υπαλληλο ''δεν
πληρωνω'' για τον δρόμο που μεχρι προτινος πληρωνα αδιαμαρτυρυτα!!!!
Επιτέλους εχουμε αποφασισει τι θέλουμε ¨η οχι? Θέλουμε ασφαλεις δρόμους ¨η
οχι??? Μηπως θελουμε ασφαλεις δρομους αλλα με δικα μας στανταρτ και
κριτηρια? Δηλαδη θελουμε και να παταμε τσαμπα τον ιδιο επικινδυνο δρόμο,
που μεχρι προτινος πατουσαμε πληρωνοντας αδιαμαρτυρητα, και να πληρωνουμε
διόδιο οταν παραδοθει ο δρόμος (οχι πριν) αλλα θελουμε και να μην ειναι
ακριβο διότι θα αντιδρασουμε και επ αυτου !! Μα καλα, σας/μας ειπε
κανενας οτι τα λεφτα τρεχουν απο τα μπατζακια της καθε ευρωστης
κατασκευαστικης εταιρειας και του καθε κατασκευαστη ιδιωτη? Η επιχορηγηση
φτανει το 50% και μονον στο καθαρο ποσο της δαπανης εξαιρουμενου δηλαδη
του ΦΠΑ!!! Δηλαδη αν το εργο κανει π.χ. 5000ε συμπεριλαμβανομενου του ΦΠΑ
ο αναδοχος θα παρει το 50% πριν τον υπολογισμο του ΦΠΑ δηλαδη το 50% των
4200ε ητοι 2100ε και οχι 2500ε!! Και φυσικα ΟΧΙ ΑΜΕΣΑ αλλα σε κατι μηνες
¨η και χρόνια!! Και εντέλει το άλλο 50% (που ειναι 70% στην τελική λογω
ΦΠΑ ¨η εστω 50% με τις υπεριμολογησεις) που θα το βρει? Μην μου απαντησετε
‘’δεν μας ενδιαφερει’’ διότι τοτε ακομα ΤΕΟ θα ειχαμε και θα παταγαμε τους
ιδιους δρόμους εμεις και τα δισσεγγονα μας χωρις καμια ελπιδα για κατι
καλλυτερο!!
Το 65% κερδος για τις εταιρειες εκμεταλευσης των Ε.Ο. που σας χαλαει?
Μηπως ξερετε τι ποσοστο κερδους εχουν τα παντελονια, μπλουζακια, φορμες,
μποτες, βαλιτσες.............ο καφες(!!) κ.λ.π. μοτοσυκλετιστικα και μη
ειδη που φορατε καθημερινα στο γραφειο σας και στα τεστ που κανετε? Το
+200% ειναι επιεικες νουμερο!!!! Τα αγοράζουμε όμως, κι εσεις κι εγω αλλα
δεν μιλαμε!!!! Σας/μας ειπε κανενας οτι στην Ιταλια, στην Γαλλια οι Ε.Ο.
κατασκευαστηκαν διαφορετικα? Με αυτοχρηματοδοτηση κατασκευαζονται κι
εκει!! Μονον η Γερμανια διαφερει αλλα εκει υπαρχει ειδικη φορολογια για
την κατασκευη δρομων, Ε.Ο. κ.λ.π. απο το 1947(!!), το αντιτιμο της οποιας
καταβάλλεται ΑΥΤΟΥΣΙΟ στο σκοπο για τον οποιο καταβληθηκε!!!!!!!!! Στην
Ελλαδα το συγκεκριμενο ποσον (μεσω ΤΕΟ) το εφαγαν οι ημετεροι!! Η +1 ωρα
παραπανω εργασιας που εφαρμοστηκε τοτε σε αυτην την χωρα ηταν γιαυτο τον
σκοπο, μετα εγινε ειδικος φορος ο οποιος ισχυει μεχρι σημερα!!!
Θα προτιμουσατε/με να μπει λοιπόν ειδικος φορος για την κατασκευη Ε.Ο., ο
οποιος τιθεται εν αμφιβόλω το που θα πηγαινε κι αν φτιάχνονταν ποτε οι
δρόμοι, και ο οποιος (αν ολα γινοντουσαν
''Γερμανικα''/''Ευρωπαικα'')μεταγενεστερα θα εκχωρουνταν στην ιδιωτικη
εταιρεία ¨η κι αυτο δεν θα μας αρεσε??? Ξεχναμε μου φαινεται την
Εγναντια που αρχισε το 1977 και τελειωσε το 2009!!!!!!!!!! Ποσα λεφτα
πληρωσαμε και ποσα φαγωθηκαν απο τους ημετερους!!! Και τελικα την εφτιαξε
ιδιωτης στο μεγαλυτερο μερος της!! Τωρα βεβαια θα μπουν διόδια στην
Εγναντια και τα οποια θα ειναι ‘’Ιταλικα’’ δηλαδη πανακριβα που καμια
σχεση δεν θα εχουν με των άλλων Ε.Ο. και κανονικα, συμφωνα με αυτα που
γραφει ο Κος Φελουκας περι ''μη καταβολης διόδιου πριν το περας του εργου
αλλα μετα απο την αποπερατωση του.'', δεν θα πρέπει να υπαρξουν
αντιδράσεις, αλλα..... αμφιβαλλω αφου ......ηδη ετοιμαζονται!!!!
Μιλατε για παραπλευρες οδους, δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι δεν υπαρχουν
αλλοι δρόμοι για να παει κανεις στην Λαμια απο Αθηνα? Δεν υπαρχουν άλλοι
δρόμοι για να παει κανεις απο Θεσσαλονικη-Ηγουμενιτσα? Μην τρελαθουμε
τελειως!! Απλα μας παιρνει περισσότερο χρονο να παμε απο τους άλλους
δρόμους κι ετσι επιμενουμε, για την δικια μας εξυπηρετηση δηλαδη να
φτασουμε πιο γρηγορα, να παταμε τον ιδιωτικο δρόμο χωρις να πληρωνουμε
γιατι τωρα πια ειναι..... επικινδυνος!!!! Ας παμε λοιπόν στην Πατρα απο
την Παλια Εθνικη Οδο που δεν εχει διόδια και οδηγουμε με ταχυτητα
60κμ,..... θα μας παρει 6 ωρες να φτασουμε αλλα δεν θα πληρωσουμε
διόδια!!! Φυσικα αν πηγαιναμε και απο την επικινδυνη Κορινθου –Πατρων πάλι
με 60κμ θα επαυε να ειναι επικινδυνη κι αυτη!!!
Οταν παροτρυνετε τον κοσμο να μην πληρωνει διόδια να ξερετε οτι εχετε
ευθυνη (στο μερος που σας αναλογει), εστω και σε περιπτωση μιας ΜΟΝΟΝ ΜΙΑΣ
προσφυγης του ιδιωτη στα δικαστηρια εναντιον καποιου οδηγου που δεν
πληρωσε διόδιο αφου εσας αλλα και άλλους ακουσε και στο τέλος
καταδικαστηκε!! Το αποτέλεσμα μιας τετοιας δικης αποτελει
δεδικασμενο!!!!!! Γιατι λετε οτι 1)''......δεν υποχρεουστε να δωσετε
κανενα στοιχειο στον υπάλληλο'', 2)''...να γνωριζετε οτι η Τροχαια δεν
μπορει να σας κανει τιποτε αλο απο το να επιβλεψει την ανταλλαγη στοιχειων
με τον υπάλληλο'' (τωρα τι εγινε υποχρεουμαστε ¨η οχι να δωσουμε τα
στοιχεια μας στον υπάλληλο?), 3) ''Κανενας πολιτης δεν δεν μπορει να του
στερησει την ελευθερια του υποχρεωνοντας τον να περιμενει την Τροχαια''
δηλαδη αν με γρατζουνισει στο φαναρι ενα άλλο οχημα και θελω να καλεσω την
τροχαια για αυτην την τυπικη ανταλλαγη στοιχείων ο άλλος πρέπει να την
κοπανησει γιαστι ''δεν εχω το δικαιωμα............κ.λ.π.?


Κυριοι συντακτες αν δεν θελω να πληρωσω το αντιτιμο η μπαρα δεν ανοιγει
(στην κριση του υπαλληλου αφου το νομοσχεδιο περι νομιμοτητας των καμερών
καταγραφης πινακιδων στα διόδια δεν εχει ψηφιστει ακομη αλλα ειναι θεμα
χρόνου να γινει) και η Τροχαια μπορει να επιληφθει κατοπιν κλησεως του
υπαλληλου!!!! ειναι δε πολυ απλο να γινει κατι τετοιο καλωντας ο ιδιωτης
ιδιοκτητης της οδου την αστυνομια επι τόπου και εν συνεχεία ιδιωτης και
παραβατης προσέρχονται στο τοπικο αστυνομικο τμημα για να υποβληθουν οι
μηνυσεις!! Σας πληροφορω οτι ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ (αλλα ακομα δεν
θελει) ΑΥΤΟ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗς ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ
διότι, συμφωνως της ΟΔΗΓΙΑΣ 1999/62/ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ
ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 17ης Ιουνίου 1999 περί επιβολής τελών στα οχήματα που
χρησιμοποιούν ορισμένα έργα υποδομής και η οποία ορίζει ρητά το τι
σημαίνει αυτοκινητόδρομος, για την χρήση του οποίου καταβάλλονται κόμιστρα
στα διόδια, στο άρθρο 2 αναφέρει ότι:’’α) «αυτοκινητόδρομος»: κάθε οδός η
οποία έχει μελετηθεί και κατασκευαστεί ειδικά για την κυκλοφορία
αυτοκινήτων οχημάτων, η οποία δεν εξυπηρετεί τις παρόδιες ιδιοκτησίες και
η οποία:
i) εκτός από ορισμένα σημεία της ή εκτός από προσωρινές διευθετήσεις,
διαθέτει, για τις δύο κατευθύνσεις της κυκλοφορίας, διακεκριμένα
οδοστρώματα τα οποία χωρίζονται μεταξύ τους είτε με διαχωριστική νησίδα
που δεν προορίζεται για την κυκλοφορία, είτε, κατ’ εξαίρεση, με άλλα μέσα
(σημ.π.χ. διαχωριστικη διαγραμμιση), ii) δεν διασταυρώνεται στο ίδιο
επίπεδο με άλλη οδό, με σιδηροδρομική ή τροχιοδρομική γραμμή ή με λωρίδα
για πεζούς, iii) χαρακτηρίζεται συγκεκριμένα ως αυτοκινητόδρομος’’ (Σημ.
Ολα τα παραπανω ισχυουν για την Ε.Ο. Κορινθου-Πατρων)


Εδω τωρα ειναι το ζουμι:

Στο άρθρο 7 και την παράγραφο 2α της ιδιας οδηγιας αναφέρει ότι:’’Διόδια
και τέλη χρήσης επιβάλλονται μόνο στους χρήστες αυτοκινητοδρόμων ή άλλων
οδών με περισσότερες από μια λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση, όταν οι
οδοί αυτές έχουν χαρακτηριστικά ανάλογα προς τα χαρακτηριστικά των
αυτοκινητοδρόμων (σημ. Βλεπε παραπανω παραγραφο) καθώς και στους χρήστες
γεφυρών, σηράγγων και ορεινών διαβάσεων. Ωστόσο, σε κράτος μέλος στο οποίο
δεν υπάρχει γενικό δίκτυο αυτοκινητοδρόμων ή οδών με δύο λωρίδες ανά
κατεύθυνση που έχουν παρεμφερή χαρακτηριστικά, είναι δυνατόν να
εισπράττονται διόδια ή τέλη χρήσης για τη χρησιμοποίηση της τεχνικώς
ανωτάτης κατηγορίας οδών του εν’ λόγω κράτους μέλους’’. (σημ. Βασει αυτου
επιβαλλονται διόδια εκει που εμεις νομιζουμε οτι δεν πρέπει και βασει
αυτου εχει το δικαιωμα να υποβαλει μυνηση ο ιδιωτης που διαχειριζεται τις
Ε.Ο.)
Επιπροσθετως το παραπανω δεχτηκε μια τροποποιηση, η οποια λειτουργει
προσθετα σε αυτο και λεει:

‘’Τα κράτη μέλη μπορούν να διατηρούν ή να εισάγουν διόδια ή και τέλη
χρήσης στο διευρωπαϊκό οδικό δίκτυο, ή σε τμήμα του εν λόγω δικτύου, μόνον
υπό τις προϋποθέσεις που ορίζονται στις παραγράφους 2 έως 12. Αυτό δεν
θίγει το δικαίωμα των κρατών μελών, τηρουμένης της συνθήκης, να εφαρμόζουν
διόδια ή και τέλη χρήσης σε οδούς που δεν περιλαμβάνονται στο διευρωπαϊκό
οδικό δίκτυο, μεταξύ άλλων στις παράλληλες οδούς στις οποίες μπορεί να
εκτρέπεται η κυκλοφορία από το διευρωπαϊκό οδικό δίκτυο ή και οι οποίες
βρίσκονται σε άμεσο ανταγωνισμό με ορισμένα τμήματα του δικτύου αυτού, ή
σε άλλους τύπους οχημάτων με κινητήρα που δεν καλύπτονται από τον ορισμό
του “οχήματος” στο διευρωπαϊκό οδικό δίκτυο, υπό την προϋπόθεση ότι η
επιβολή διοδίων ή/και τελών χρήσης στις οδούς αυτές δεν εισάγει διακρίσεις
εις βάρος της διεθνούς κυκλοφορίας και δεν έχει ως αποτέλεσμα στρεβλώσεις
του ανταγωνισμού μεταξύ των διαφόρων παραγόντων.’’

Κυριοι, δεν ειμαι πολιτικοποιημενος, ουτε ειμαι υπάλληλος ¨η εχω σχεση σε
καμια απο τις εταιρειες που εχουν αναλάβει την κατασκευή ¨η εκμεταλευση
των Ε.Ο., ενας απλος υπάλληλος σε Ναυτιλιακο γραφείο ειμαι τα τελευταια 30
χρόνια!!!
Αλλα πανω απο όλα ειμαι μοτοσυκλετιστης (30 χρόνια και σε αυτον τον
τομεα),εχω αλλαξει πολλες μοτοσυκλετες και ταξιδευω σε ολη την Ελλαδα και
τον κοσμο με αυτες. Ποτέ μα ποτέ δεν συναντησα τετοιο πόλεμο σε ενα μετρο
(αυτοχρηματοδοτηση) που για πρωτη φορα κανει τα πραγματα να συμβαινουν
στην Ελλαδα και μαλιστα στον προσυμφωνημενο χρονο!!!!

Γιατι αραγε δεν φωναζουμε για το τραμ και το μετρό? Κι αυτα
αυτοχρηματοδοτουμενα ειναι, και οταν πρωτολειτουργησαν, ειδικα το τραμ,
ειχε καθυστερησεις πάμπολλες!! Μηπως κι εκει επρεπε να μην πληρωνουμε το
εισητηριο λογω ''των ελλειπων παρεχομενων υπηρεσιων?'' κι οχι τιποτε αλλο
αλλα ακομα ξοφλάνε!!!!!!!!!! όπως θα ξοφλανε και οι εταιρειες
κατασκευης/εκμεταλευσης τα εντοκα δανεια που εχουν παρει για το υπόλοιπο
50% (70%) ακομη και μεχρι της παραδοσεως του στο Ελληνικο Δημοσιο μετα απο
30 χρόνια!!

Με τιμη
Γιωργος Παντελης
Varadero 2007 ABS

tsompanis
04-12-2009, 20:50
κοίταξε george p.
χαίρομαι που ένας άνθρωπος κάθεται και γράφει τόσα πολλά πράγματα,προς ενημέρωση όλων..
δεν συμφωνώ σε δύο πράγματα μόνο.


1. το γεγονός ότι οι έλληνες πλήρωναν και πληρώνουν σαν μοσχάρια ότι τους ζητήσει ο αγάς..σημαίνει αυτομάτως,ότι εγώ είμαι υποχρεωμένος να συνεχίζω να πληρώνω,γιατί έτσι έκαναν και έτσι θα κάνουμε?? μην τρελαθούμε!
και αν εγώ έγινα οδηγός φέτος το 2009..θα με κυνηγάει το 2007? και η ψήφιση του νόμου?

2.κατασκευαστικές εταιρίες.
έτσι όπως μας τα έγραψες,τους λυπήθηκα!!
μήπως να τους βοηθήσουμε και λίγο παραπάνω??κρίμα είναι!
λες και δεν έχουμε δει πως δουλεύουν!υποτιμούν την νοημοσύνη,αυτών που γνωρίζουν!:mad:

για το κόστος ασφαλτόστρωσης και προεργασίας ανα χιλιόμετρο..έχεις δει κάτι αστρονομικά νούμερα με πολλά μηδενικά στα ταμπελάκια??
απορία το έχω,γιατί το κράτος,δεν έδωσε ποτέ τόσα χρόνια,έστω και ένα χιλιόμετρο σε απλό μικρό ιδιώτη.έτσι για το γαμώτο!μόνο οι μεγάλες κατασκευαστικές ξέρουν να κάνουν δρόμους??
αλήθεια ..το ξέρεις ότι,με 1 τόνο πετρέλαιο σε ένα ερπυστριοφόρο 40τονο μπορεις σε μια εβδομάδα να αλλάξεις ακόμη και χάρτη?:sm7:
να μην μιλήσουμε για την έλειψη μεγάλων δονητικών οδοστρωτήρων,όπου λόγω κλίματος,μας δημιουργούν αυτούς τους ωραίους δρόμους που όταν τους περνάς σου θυμίζει καβο-ντόρο με 3-4 μποφόρ.
η ποιότητα του δρόμου εξαρτάται απο την καλή αναλογία υλικών και το πάτημα του δρόμου με οδοστρωτήρα.
οι περισότερες εταιρίες,τους επαρχιακούς δρόμους (που βιάζονται να τελειώσουν-γιατί έχουν και δουλειές!) τους πατάνε στο άψε σβήσε και το καλοκαιράκι με τον καυσωνα,περνά μια νταλίκα με 30 τόνους και στον κάνει χίλια κύματα.

τώρα..στην απλή λαική..
τα να μου τα πάρει ένας μάγκας λαχανάς μπίζνεσμαν ΚΑΙ ΜΕΤΑ να μου κάνει δρόμο,
για μένα είναι μεγάλη λαμογιά..
άν ήθελα να είμαι εντάξει,θα έψαχνα τον εργολάβο,που πρώτα θα μου έφτιαχνε τον δρόμο και ΜΕΤΑ θα τον πλήρωνα.
ο.κ??

yannis
04-12-2009, 21:01
κοίταξε george p.
χαίρομαι που ένας άνθρωπος κάθεται και γράφει τόσα πολλά πράγματα,προς ενημέρωση όλων..
δεν συμφωνώ σε δύο πράγματα μόνο.
....
....
τώρα..στην απλή λαική..
τα να μου τα πάρει ένας μάγκας λαχανάς μπίζνεσμαν ΚΑΙ ΜΕΤΑ να μου κάνει δρόμο,
για μένα είναι μεγάλη λαμογιά..
άν ήθελα να είμαι εντάξει,θα έψαχνα τον εργολάβο,που πρώτα θα μου έφτιαχνε τον δρόμο και ΜΕΤΑ θα τον πλήρωνα.
ο.κ??


Χμμμμ!!!
Ρε λες να έχει δίκιο ο ορεσίβιος?!?!?!?!:cool:

GeorgeP
04-12-2009, 21:16
κοίταξε george p.
χαίρομαι που ένας άνθρωπος κάθεται και γράφει τόσα πολλά πράγματα,προς ενημέρωση όλων..
δεν συμφωνώ σε δύο πράγματα μόνο.

...................................................................................................
για μένα είναι μεγάλη λαμογιά..
άν ήθελα να είμαι εντάξει,θα έψαχνα τον εργολάβο,που πρώτα θα μου έφτιαχνε τον δρόμο και ΜΕΤΑ θα τον πλήρωνα.
ο.κ??

φυσικα και διαφωνω με τα γραφομενα σου, αλλα σεβαστες όλες οι αποψεις!! Οι μικροι κατασκευαστες δεν εχουν το απαιτουμενο οικονομικο ΄΄βαθος΄΄ πανω στο οποιο θα βασιστει η τραπεζα για το επιπλεον ποσον της επιχορηγησεως που απαιτειται για την ολοκληρωση του εργου κι ετσι μενουν στην απέξω!! Ξερεις ποσα εργα ειχαν δοθει σε μικρους κατασκευαστες και τελικα δεν τελεσφόρησαν λογω χρεωκοπιας ?(υποτιθεμενης ¨η οχι) π.χ. Ε.Ο Κορινθου - Τριπολεως το μακρινο 1985, εξ ου και το μονό τουνελ!! Αλλος την ξεκινησε άλλοι την τελειωσαν!

Οταν θα αποφασισεις να κανεις μια μικρη επιχειρηση της ταξεως του 1,500,000ε (ξενωνα) και πας να υποβαλεις τα χαρτια για την επιχορηγηση του 50% τοτε θα με καταλαβεις τι εννοω στα παραπανω!!! Φυσικα και δεν ειανι για λυπηση, αλλα για να παρουν την επιχορηγηση και να βγάλουν και κερδος περναει πολυυυυυυυυυ΄ς χρόνος!!
Οσο για την τελευταια σου παραγραφο ετσι ακριβως εγιναν τα πραγματα και με την Εγναντια και αρχισε το 1977 και τελειωσε ........φετος!! Εμενα δεν μου αρεσει αυτό!!!!

Αλλα ειπαμε, σεβαστες ολες οι αποψεις!!

georgekostas
04-12-2009, 21:32
κοίταξε george p.
χαίρομαι που ένας άνθρωπος κάθεται και γράφει τόσα πολλά πράγματα,προς ενημέρωση όλων..
δεν συμφωνώ σε δύο πράγματα μόνο.


1. το γεγονός ότι οι έλληνες πλήρωναν και πληρώνουν σαν μοσχάρια ότι τους ζητήσει ο αγάς..σημαίνει αυτομάτως,ότι εγώ είμαι υποχρεωμένος να συνεχίζω να πληρώνω,γιατί έτσι έκαναν και έτσι θα κάνουμε?? μην τρελαθούμε!
και αν εγώ έγινα οδηγός φέτος το 2009..θα με κυνηγάει το 2007? και η ψήφιση του νόμου?

2.κατασκευαστικές εταιρίες.
έτσι όπως μας τα έγραψες,τους λυπήθηκα!!
μήπως να τους βοηθήσουμε και λίγο παραπάνω??κρίμα είναι!
λες και δεν έχουμε δει πως δουλεύουν!υποτιμούν την νοημοσύνη,αυτών που γνωρίζουν!:mad:

για το κόστος ασφαλτόστρωσης και προεργασίας ανα χιλιόμετρο..έχεις δει κάτι αστρονομικά νούμερα με πολλά μηδενικά στα ταμπελάκια??
απορία το έχω,γιατί το κράτος,δεν έδωσε ποτέ τόσα χρόνια,έστω και ένα χιλιόμετρο σε απλό μικρό ιδιώτη.έτσι για το γαμώτο!μόνο οι μεγάλες κατασκευαστικές ξέρουν να κάνουν δρόμους??
αλήθεια ..το ξέρεις ότι,με 1 τόνο πετρέλαιο σε ένα ερπυστριοφόρο 40τονο μπορεις σε μια εβδομάδα να αλλάξεις ακόμη και χάρτη?:sm7:
να μην μιλήσουμε για την έλειψη μεγάλων δονητικών οδοστρωτήρων,όπου λόγω κλίματος,μας δημιουργούν αυτούς τους ωραίους δρόμους που όταν τους περνάς σου θυμίζει καβο-ντόρο με 3-4 μποφόρ.
η ποιότητα του δρόμου εξαρτάται απο την καλή αναλογία υλικών και το πάτημα του δρόμου με οδοστρωτήρα.
οι περισότερες εταιρίες,τους επαρχιακούς δρόμους (που βιάζονται να τελειώσουν-γιατί έχουν και δουλειές!) τους πατάνε στο άψε σβήσε και το καλοκαιράκι με τον καυσωνα,περνά μια νταλίκα με 30 τόνους και στον κάνει χίλια κύματα.

τώρα..στην απλή λαική..
τα να μου τα πάρει ένας μάγκας λαχανάς μπίζνεσμαν ΚΑΙ ΜΕΤΑ να μου κάνει δρόμο,
για μένα είναι μεγάλη λαμογιά..
άν ήθελα να είμαι εντάξει,θα έψαχνα τον εργολάβο,που πρώτα θα μου έφτιαχνε τον δρόμο και ΜΕΤΑ θα τον πλήρωνα.
ο.κ??
:sm8::sm8:

tsompanis
04-12-2009, 21:59
Οι μικροι κατασκευαστες δεν εχουν το απαιτουμενο οικονομικο ΄΄βαθος΄΄ πανω στο οποιο θα βασιστει η τραπεζα για το επιπλεον ποσον της επιχορηγησεως που απαιτειται για την ολοκληρωση του εργου κι ετσι μενουν στην απέξω!! !


τότε εξήγησε μου αυτό...
εντάξει..οι μικροί δεν έχουν τα φράγκα...
οι μεγάλοι που το έχουν το οικονομικό βάθος....και θα πάρουν και το επιπλέον ποσο επιχορήγησης απο τις τράπεζες...τα δικά μου φράγκα τι τα θέλουν΄??? αφου έχουν βάθος!

είμαι περίεργος να δω τι θα μου απαντήσεις:Απορία:

georgekostas
04-12-2009, 22:01
....είμαι περίεργος να δω τι θα μου απαντήσεις:Απορία:
Κωστα εχεις ορεξη για διαβασμα...............:sm7:

gemara
04-12-2009, 22:26
Πάσο παιδιά! Προτιμώ να διαβάσω τις IP του emix!!!:D

yannis
04-12-2009, 22:27
Πάσο παιδιά! Προτιμώ να διαβάσω τις IP του emix!!!:D
:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
04-12-2009, 22:37
Κωστα εχεις ορεξη για διαβασμα...............:sm7:
ρε παιδια καποιος που εχει κουραγιο ας κανει μια περιληψη!:sm7:

georgekostas
04-12-2009, 22:53
ρε παιδια καποιος που εχει κουραγιο ας κανει μια περιληψη!:sm7:
Κωστα τα κανα στο σχολειο αυτα...τωρα βαριεμαι! :sm7:

GeorgeP
05-12-2009, 15:48
τότε εξήγησε μου αυτό...
εντάξει..οι μικροί δεν έχουν τα φράγκα...
οι μεγάλοι που το έχουν το οικονομικό βάθος....και θα πάρουν και το επιπλέον ποσο επιχορήγησης απο τις τράπεζες...τα δικά μου φράγκα τι τα θέλουν΄??? αφου έχουν βάθος!

είμαι περίεργος να δω τι θα μου απαντήσεις:Απορία:
οταν λεω ''βαθος'' εννοω ''προσωπο στην κοινωνια'' αρα αξιοπιστια στις τραπεζες που θα δωσουν τα υπολοιπα της επιχορηγησης!!! Νομιζεις οτι ετσι δινονται τα δανεια (τωρα πια) στον οποιον κι όποιον?????

Και κατι άλλο, δεν θες να πληρωνεις διόδια για τους λογους τους δικούς σου? ΜΗΝ πληρωνεις!!!! Ειπα καθε αποψη σεβαστη και η δικια σου το ιδιο, απλως εγω διαφωνω και τιποτε άλλο!! Τον Απριλιο ομως, ¨η μεχρι τον Απριλιο και συμφωνα με την οδηγια της ΕΕ περι νομιμοτητας φωτογραφησης/ληψης απο τις καμερες στους δρόμους προσωπων/οχηματων για την ασφαλεια και θα καλυπτει(φωτογραφικα) και καποιες ιδωτικες πρωτοβουλειες(=διοδια), η οποια θα ενσωματωθει στην ελληνικη Νομοθεσια - αμα τη δημοσιευση της στην Εφημεριδα των Ευρωπαικων Κοινοτητων και οχι στην Ελληνικη Εφημεριδα της Κυβερνησεως- η αρχη προσωπικων δεδομενων θα εγκρινει (αναγκαστικα)την λειτουργια των καμερων φωτογραφησης στα διοδια (ειναι ηδη εγκατεστημενες, αδεια να λειτουργησουν περιμενουν) αυτων που δεν πληρωνουν διόδια, τοτε θα ηθελα να δω ποσο μαγκες ειναι αυτοι που δεν πληρωνουν τωρα τι θα κανουν τότε????? Τοτε θα δω ποσο μαγκες ειναι!!!!!;) Γιατι τον Απριλιο δεν προκειται να εχει τελειωσει καμια αμφιβολουμενη Ε.Ο.!!

tsompanis
05-12-2009, 16:20
ρε παλικάρι,το ζητούμενο είναι γιατί πληρώνουμε διόδια για αυτήν την μπίχλα!
δεν στέκομαι στο σκηνικό πληρώνω η δεν πληρώνω σήμερα.γιατί όπως λες θα μου στείλουν το χαρτάκι στο σπίτι και πάω και το πληρώνω και σλάμα.
και σου λέω επίσης,ότι πάντα πληρώνω όταν περνάω,μόνο και μόνο γιατί δεν θέλω να μου χαλάσουν το ταξίδι μου και να μου τρώει τον χρόνο μου ο κάθε παπάρας.

τι έκαναν όμως όλα αυτά τα χρόνια σε συντήρηση μεόλα αυτά τα λεφτά που έχουν εισπράξει μέχρι σήμερα?
περιμέναμε 2 δεκαετίες για να μην θρηνούμε θύματα στον μαλιακό.ακόμη και την έρμη την Εγνατία,με τα ευρωπαικα κονδύλια,την ξεψαχνήσανε τόσα χρόνια...αυτήν και τα λεφτά της.
εγνατία...σκοπός της να διευκολήνει το εμπόριο ανάμεσα σε ανατολή και δύση.
και μέχρι πέρισυ,με το που βγαίναν στο λιμάνι της ηγουμενίτσας οι νταλίκες,έπρεπε να πάρουν τον παλιό δρόμο απο βροσύνα βουτσαρά,####πετινίτσα και να περάσει μέσα απο την κάτω παναγιά,πάνω παναγιά,δώθε παναγιά για να βγεί τουρκια και μετά ιράν.
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
εσυ τι νομίζεις?? ευρώπη είναι μόνο η αθήνα και η θεσαλονίκη??κοίταξε τις εργολαβίες των μεγάλων εταιριών στην επαρχια,να δεις το μπάχαλο και την αναρχία.


μιλάς για πρόσωπο στην τράπεζα.εσυ τι λές??οι τράπεζες δεν ξέρουν,αν κάποιος -έστω-μικρός ,είναι σωστός επιχειρηματίας και σωστος και συνεπής για να αναλάβει έστω και ένα μικρό κομάτι.δες το και σαν κίνησης καλής συνεργασίας??εδώ ξέρουν τι σώβρακο θα φορέσει απόψε και θα ξέχναγαν τα βασικά?


τραπεζες= εταιρίες=σύστημα=γαριδες και αστακομακαρονάδες πάνω σε ένα falcon yachts 18 m. εις υγείαν των χαμένων απο χέρι...

georgekostas
05-12-2009, 18:43
ρε παλικάρι,το ζητούμενο είναι γιατί πληρώνουμε διόδια για αυτήν την μπίχλα!
δεν στέκομαι στο σκηνικό πληρώνω η δεν πληρώνω σήμερα.γιατί όπως λες θα μου στείλουν το χαρτάκι στο σπίτι και πάω και το πληρώνω και σλάμα.
και σου λέω επίσης,ότι πάντα πληρώνω όταν περνάω,μόνο και μόνο γιατί δεν θέλω να μου χαλάσουν το ταξίδι μου και να μου τρώει τον χρόνο μου ο κάθε παπάρας.

τι έκαναν όμως όλα αυτά τα χρόνια σε συντήρηση μεόλα αυτά τα λεφτά που έχουν εισπράξει μέχρι σήμερα?
περιμέναμε 2 δεκαετίες για να μην θρηνούμε θύματα στον μαλιακό.ακόμη και την έρμη την Εγνατία,με τα ευρωπαικα κονδύλια,την ξεψαχνήσανε τόσα χρόνια...αυτήν και τα λεφτά της.
εγνατία...σκοπός της να διευκολήνει το εμπόριο ανάμεσα σε ανατολή και δύση.
και μέχρι πέρισυ,με το που βγαίναν στο λιμάνι της ηγουμενίτσας οι νταλίκες,έπρεπε να πάρουν τον παλιό δρόμο απο βροσύνα βουτσαρά,####πετινίτσα και να περάσει μέσα απο την κάτω παναγιά,πάνω παναγιά,δώθε παναγιά για να βγεί τουρκια και μετά ιράν.
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
εσυ τι νομίζεις?? ευρώπη είναι μόνο η αθήνα και η θεσαλονίκη??κοίταξε τις εργολαβίες των μεγάλων εταιριών στην επαρχια,να δεις το μπάχαλο και την αναρχία.


μιλάς για πρόσωπο στην τράπεζα.εσυ τι λές??οι τράπεζες δεν ξέρουν,αν κάποιος -έστω-μικρός ,είναι σωστός επιχειρηματίας και σωστος και συνεπής για να αναλάβει έστω και ένα μικρό κομάτι.δες το και σαν κίνησης καλής συνεργασίας??εδώ ξέρουν τι σώβρακο θα φορέσει απόψε και θα ξέχναγαν τα βασικά?


τραπεζες= εταιρίες=σύστημα=γαριδες και αστακομακαρονάδες πάνω σε ένα falcon yachts 18 m. εις υγείαν των χαμένων απο χέρι...
Πες τα ρε ορεσιβιε.....!http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_1_55.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZSfox000)

Carduelis
05-12-2009, 21:33
Γνώμη μου πως σ αυτή την άθλια ιστορία ενός "Εθνικού" δρόμου καρμανιόλα που.. προπληρώνουμε (άλλη μια Ελληνική πατέντα) άκρη θα βγάλουμε μόνο μέσω Ευρωπαικών Δικαστηρίων.
Έχουν καταφέρει "οι αρμόδιοι" να παρερμηνεύσουν ένα ευρωπαικό διάταγμα για το χαρακτηρισμό μιας οδού ως Εθνικής και κατάλληλης για τη διάβαση μεταφορικών οχημάτων και να μετατοπίσουν τη διαμάχη μεταξύ οδηγών-χρηστών και κατασκευαστικής εταιρείας!! Και μάλιστα διάφοροι τοπικοί άρχοντες ΚΑΙ πολιτικοί συμβουλεύουν τον κόσμο να μην πληρώνει διόδια. Η εταιρεία να είστε σίγουροι είναι απόλυτα νομιμοποιημένη από το ίδιο το κράτος και φυσικά σκοπεύει να κερδίσει χρήματα.
Η διαμάχη με την εταιρεία που εκμεταλλεύεται τα διόδια είναι νομικά χαμένη αν μείνει σε επίπεδο "δεν πληρώνω, φτιάχτε μου πρώτα το δρόμο" και μάλιστα σε επίπεδο Ελλάδας.
Δείτε τη σύμβαση και το χρονοδιάγραμμα της http://www.olympiaodos.gr/index.php?ID=key_Dates_EL
Σχεδόν 3 χρόνια μετά τη σύμβαση θα δούμε τα πρώτα έργα. Όσο για την εξέλιξή τους ? http://www.olympiaodos.gr/index.php?ID=works_progress_EL .. φυσικά τίποτε ακόμα!!
Θα έπρεπε να γίνει καταγγελία σε Ευρωπαικό δικαστήριο κατά των αρμοδίων που "βάφτισαν" Εθνική Οδό τον καρόδρομο και επέτρεψαν την τοποθέτηση διοδίων. Kai μάλιστα πρώτα πρώτα από όσους πολιτικούς και ΟΤΑ είναι αντίθετοι με τα διόδια και μετά από τους οδηγούς..

GeorgeP
06-12-2009, 01:07
............................................
τι έκαναν όμως όλα αυτά τα χρόνια σε συντήρηση μεόλα αυτά τα λεφτά που έχουν εισπράξει μέχρι σήμερα?
περιμέναμε 2 δεκαετίες για να μην θρηνούμε θύματα στον μαλιακό.ακόμη και την έρμη την Εγνατία,με τα ευρωπαικα κονδύλια,την ξεψαχνήσανε τόσα χρόνια...αυτήν και τα λεφτά της....
τοσα χρόνια δεν γινοταν τιποτε διότι πισω απο την υποτιθεμενη κατασκευη το όποιου δρόμου ηταν το κρατος!! τότε πληρωναμε για δρόμους που δεν ειχαμε και για δρόμους που θα κατασκευαζόντουσαν αλλα δεν κατασκευαζοντο!! Παρότι τους πληρωναμε, μεσω των διοδιων, και παρότι δεν κατασκευαζοντο δεν μιλαγε κανεις κι όλοι πλέρωναν!! Τωρα που σε 3 χρόνια (που λεει και ο carduelis) θα δουμε φως θυμυθηκαμε να διαμαρτυρηθουμε μη πληρωνοντας διόδια!!! Γιαυτο μας λεω τσαμπα μαγκες!!!!!


εγνατία...σκοπός της να διευκολήνει το εμπόριο ανάμεσα σε ανατολή και δύση.
και μέχρι πέρισυ,με το που βγαίναν στο λιμάνι της ηγουμενίτσας οι νταλίκες,έπρεπε να πάρουν τον παλιό δρόμο απο βροσύνα βουτσαρά,####πετινίτσα και να περάσει μέσα απο την κάτω παναγιά,πάνω παναγιά,δώθε παναγιά για να βγεί τουρκια και μετά ιράν.
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ....
ε τι μου λες τωρα??? το κρατος 30 χρόνια μας τα ετρωγε και δεν την εφτιαχνε, την πηρε ο ιδιωτης και την τελειωσε (60% υπολυπόταν και ηταν το πιο δυσκολο κομματι) σε 3 χρόνια!!!!!


εσυ τι νομίζεις?? ευρώπη είναι μόνο η αθήνα και η θεσαλονίκη??κοίταξε τις εργολαβίες των μεγάλων εταιριών στην επαρχια,να δεις το μπάχαλο και την αναρχία.....
Στην επαρχια και στους μικρους περιφερειακους δρόμους εμπλεκονται οι μικροι κατασκευαστες και οχι οι μεγάλοι!! Αυτοι εχουν το προβλημα και τα παρατανε στην μεση!!!!!


μιλάς για πρόσωπο στην τράπεζα.εσυ τι λές??οι τράπεζες δεν ξέρουν,αν κάποιος -έστω-μικρός ,είναι σωστός επιχειρηματίας και σωστος και συνεπής για να αναλάβει έστω και ένα μικρό κομάτι.δες το και σαν κίνησης καλής συνεργασίας??εδώ ξέρουν τι σώβρακο θα φορέσει απόψε και θα ξέχναγαν τα βασικά?.....
Φυσικα και ξερουν, αλλα πως θα σου φαινοτανε να εισαι μικρος κατασκευαστης, να χρωστας κανα δυο εκατομμυρια σε προμηθευτες, να σου καθότανε το λαχειο της αναθεσης ενος δρόμου π.χ. 50κμ με προυπολογισμο π.χ. 30,000,000 δεν θα σκεφτόσουνα να τα αρπάξεις και να εξαφανιστείς δηλωνοντας μια πτωχευση? Εσυ βεβαια οχι αλλα καποιοι άλλοι ναι!!! Αυτο γινοτανε αγαπητε μου!!!


τραπεζες= εταιρίες=σύστημα=γαριδες και αστακομακαρονάδες πάνω σε ένα falcon yachts 18 m. εις υγείαν των χαμένων απο χέρι...
Και που ειναι το κακό? Αν γινοσουνα εσυ ¨η εγω ενας απο αυτους θα έλεγες/ελεγα οχι προτιμω τα γίδια????:)

GeorgeP
06-12-2009, 01:12
Γνώμη μου πως σ αυτή την άθλια ιστορία ενός "Εθνικού" δρόμου καρμανιόλα που.. προπληρώνουμε (άλλη μια Ελληνική πατέντα) άκρη θα βγάλουμε μόνο μέσω Ευρωπαικών Δικαστηρίων.
Έχουν καταφέρει "οι αρμόδιοι" να παρερμηνεύσουν ένα ευρωπαικό διάταγμα για το χαρακτηρισμό μιας οδού ως Εθνικής και κατάλληλης για τη διάβαση μεταφορικών οχημάτων και να μετατοπίσουν τη διαμάχη μεταξύ οδηγών-χρηστών και κατασκευαστικής εταιρείας!! Και μάλιστα διάφοροι τοπικοί άρχοντες ΚΑΙ πολιτικοί συμβουλεύουν τον κόσμο να μην πληρώνει διόδια. Η εταιρεία να είστε σίγουροι είναι απόλυτα νομιμοποιημένη από το ίδιο το κράτος και φυσικά σκοπεύει να κερδίσει χρήματα.
Η διαμάχη με την εταιρεία που εκμεταλλεύεται τα διόδια είναι νομικά χαμένη αν μείνει σε επίπεδο "δεν πληρώνω, φτιάχτε μου πρώτα το δρόμο" και μάλιστα σε επίπεδο Ελλάδας.
Δείτε τη σύμβαση και το χρονοδιάγραμμα της http://www.olympiaodos.gr/index.php?ID=key_Dates_EL
Σχεδόν 3 χρόνια μετά τη σύμβαση θα δούμε τα πρώτα έργα. Όσο για την εξέλιξή τους ? http://www.olympiaodos.gr/index.php?ID=works_progress_EL .. φυσικά τίποτε ακόμα!!
Θα έπρεπε να γίνει καταγγελία σε Ευρωπαικό δικαστήριο κατά των αρμοδίων που "βάφτισαν" Εθνική Οδό τον καρόδρομο και επέτρεψαν την τοποθέτηση διοδίων. Kai μάλιστα πρώτα πρώτα από όσους πολιτικούς και ΟΤΑ είναι αντίθετοι με τα διόδια και μετά από τους οδηγούς..

Νότη,

αν σε παω απο το χωμα στην ορεινη κορινθια θα δεις τα τουνελ που ανοιγονται!!!! Προς το παρον ειμαστε στους πρωτους 20 μηνες - αφορουν συντηρηση και τροποποιηση του υπάρχοντος δικτυου - αφου η συμβαση υπογραφτηκε στα μεσα του 2009!!!!

Carduelis
06-12-2009, 12:04
Νότη,

αν σε παω απο το χωμα στην ορεινη κορινθια θα δεις τα τουνελ που ανοιγονται!!!! Προς το παρον ειμαστε στους πρωτους 20 μηνες - αφορουν συντηρηση και τροποποιηση του υπάρχοντος δικτυου - αφου η συμβαση υπογραφτηκε στα μεσα του 2009!!!!
Αφού το ξέρεις Γιώργο πως για να μιλήσω μαζί σου είμαι πάντα βιβλιογραφικά ενημερωμένος! :Χαμόγελο:
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Ε. 1
Αθήνα, 8/1/ 2008
Αριθμ. πρωτ.Δ17γ/ 10 / 2 / ΦΝ 380
ΘΕΜΑ: Δημοσίευση Νόμου

Σας πληροφορούμε ότι ο Νόμος 3621/07 «Κύρωση Σύμβασης Παραχώρησης του Έργου της Μελέτης, Κατασκευής, Χρηματοδότησης, Λειτουργίας, Συντήρησης και Εκμετάλλευσης του Αυτοκινητόδρομου Ελευσίνα-Κόρινθος-Πάτρα-Πύργος-Τσακώνα και άλλες διατάξεις» δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. Α’ 279/20-12-2007 και η ισχύς του αρχίζει δέκα (10) μέρες από τη δημοσίευσή του (εκτός και αν ορίζεται διαφορετικά στις επιμέρους διατάξεις).

Αλλά οι ημερομηνίες είναι το τυπικό κομμάτι της ιστορίας.
Εγώ επιμένω πως η υπόθεση είναι μια ακόμα Ελληνική πατέντα για να αποσπάσουμε χρήματα και επιδοτήσεις από την ΕΟΚ (μέχρι να μας βαρεθούνε και να μας διαολοστείλουνε!). Βαφτίσανε με χαλαρή ερμηνεία μιας κοινοτικής οδηγίας εναν καρόδρομο σαν Εθνική οδό για να πάρουν επιδότηση. Από εκεί και μετά κάποια εταιρεία θα βρισκόταν για να τον φτιάξει. Αν ειναι μικρή ή μεγάλη λίγο ενδιαφέρει. Είμαι σίγουρος πως οι αρμόδιοι θα έχουν προβλέψει να είναι νόμιμη η σύμβαση και η όποια εταιρεία θα έχει φροντίσει να εξασφαλιστεί νομικά και να πάρει τα χρήματά της και από το κράτος και από την ΕΟΚ και από τους χρήστες.
Γι αυτό σου λέω πως άδικα τσακωνόμαστε στο επίπεδο οδηγού-χρήστη και κατασκευαστικής εταιρείας.
Εγώ όμως αναρωτιέμαι που είναι η ΕΛΠΑ, ο σύλλογος καταναλωτών, οι ΟΤΑ που τους αφορά το έργο και οι διάφοροι πολιτικάντηδες που αντιτίθενται όταν είναι αντιπολίτευση στα διόδια αλλά δε μας λένε ούτε πως διάολο προτείνουν εκείνοι να φτιαχτεί ο δρόμος, αλλά ούτε προσφεύγουν σε Ευρωπαικά δικαστήρια κατά των διοδίων!!

Carduelis
06-12-2009, 12:20
Και να μην ξεχνάμε και το σημαντικότερο, ο λόγος που πληρώνουμε τα διόδια είναι για να έχουμε ασφαλείς και αξιοπρεπείς δρόμους και να μην σκοτώνεται ο κόσμος.
Επειδή τα έχουμε βάλει με το συγκεκριμένο τμήμα της "Εθνικής οδού" ρίξτε μια ματιά http://www.ggde.gr/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=60&Itemid=188 στα επίσημα στοιχεία του νέου Υπουργείου Υποδομών (τρομάρα μας!!) που αφορούν τα τροχαία του 2007 ανά τμήμα του οδικού δικτύου για να ανατριχιάσετε (τa έχουν χαρακτηρίσει και hot) !!
Βαριέμαι να τα μετρήσω αλλά αμφιβάλλω αν έχει καν τα πρωτεία στα τροχαία η συγκεκριμένη Εθνική Οδός. Παντού σκοτονώμαστε και με δυό και με τρείς λουρίδες και με μπάρες και χωρίς. :(:(:(:(
Φταίνε οι δρόμοι μόνο? το ξερό μας το κεφάλι? .....

linex
06-12-2009, 15:55
συμφωνω για το σφαγείο αλλα αν δεν εισπραξεις πως θα αναπτυξεις? Θυμασαι την κινητη τηλεφωνια το 1994? το λεπτο στοιχιζε 30δρχ/0,08ε και το παγιο ηταν 15000δρχ/44!!
Για δες σημερα που ειμαστε στην κινητη τηλεφωνια!!

Εγω παντως ναι μεν συμφωνω για το καρμανιολα, σφαγειο κ.λ.π. αλλα δεν με χαλαει να πληρωνω τα διοδια μου και να μου φτιαχτει ο δρόμος σε 2-3 χρόνια αντι να περιμενω 30 χρονια για να τον χαρω κι ολο να τον πληρωνω κι όλο να μην τελειωνει π.χ. Εγναντια οδος!!!!


Αυτό που προτειμώ είναι να πληρώνω λογική τιμή και το κράτος να χρησιμοποιεί τα χρήματα μου για να μου παρέχει υπηρεσίες.
Δυστυχώς από ότι βλέπω από τα σχόλια άρκετών φίλων, έχουμε αποδεκτεί την κακομοιρία μας, και δεχόμαστε να κονομάει ο κάθε ιδιώτης για να μας παρέχει υπήρεσίες πολύ πιό χαμηλής ποιότητας από αυτά που εισπράτει.
Δηλαδή θέλω να πώ ότι φτάσαμε τόσο χαμηλά που να αποδεχόμαστε το
Από το τίποτα καλή κι Παναγίωτενα που έλεγε και η γιαγιά μου.

Εγώ παιδία να με συγχωρέσετε αλλά αυτό δε θα το δεχτώ ποτέ.
Αν είναι να κονομάει ο κάθε ιδιώτης (φίλος, ξάδελφος, γνωστός κλπ του κάθε απατεώνα πολιτικού) τότε πρώτα να φτίαξει το έργο ώστε μπορεί να παρέχει την υπηρεσία και μετά να μου ζητήσει να πληρώσω αντίστοιχα
με τη ποιότητα της υπηρεσίας που μου παρέχει

Όσο αφορά το παράδειγμα της κινητής τηλέφωνίας να σου θυμίσω (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι) ότι πληρώναμε πανάκριβα λόγο ότι αρχικά μόνο δύο ιδιωτικές εταιρείες επιτρέπονταν να παρέχουν υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας. Ο ΟΤΕ (με προφανός πολιτική εντολή) είχε ζητήσει να μη μετέχει στη κινητή τηλεφωνία. Ακουσον άκουσον. Διότι τότε όλες οι μελέτες έλεγαν ότι ο κλάδος της κινητής τηλεφωνίας θα έχει ραγδαία ανάπτυξη με πολύ μεγάλα περιθώρια κέρδους.
Αποιοκρατική Μπανανία δηλαδή.
Όταν μετά από μερικά χρόνια μπήκε και ο ΟΤΕ τότε άρχισε ο ανταγώνισμός και άρχισαν να πέφτουν οι τιμές.
Ακόμα και έτσι όμως οι τιμές έχουν φτάσει στα σημερινά επίπεδα όχι λόγο "υγιούς" ανταγωνισμού(ειχαν κάνει trast) αλλά επειδή η ΕΕ θέλοντας να βοηθήσει την ανάπτυξη τον τηλεπικοινωνιών στην Ευρώπη (ο θέος ξέρει γιατί και τί μας ετοιμάζουν) υποχρέωσε όλους τους πάρουχους να μειώσουν τις τιμές.

GeorgeP
06-12-2009, 21:06
Αφού το ξέρεις Γιώργο πως για να μιλήσω μαζί σου είμαι πάντα βιβλιογραφικά ενημερωμένος! :Χαμόγελο:
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Ε. 1
Αθήνα, 8/1/ 2008
Αριθμ. πρωτ.Δ17γ/ 10 / 2 / ΦΝ 380
ΘΕΜΑ: Δημοσίευση Νόμου

Σας πληροφορούμε ότι ο Νόμος 3621/07 «Κύρωση Σύμβασης Παραχώρησης του Έργου της Μελέτης, Κατασκευής, Χρηματοδότησης, Λειτουργίας, Συντήρησης και Εκμετάλλευσης του Αυτοκινητόδρομου Ελευσίνα-Κόρινθος-Πάτρα-Πύργος-Τσακώνα και άλλες διατάξεις» δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. Α’ 279/20-12-2007 και η ισχύς του αρχίζει δέκα (10) μέρες από τη δημοσίευσή του (εκτός και αν ορίζεται διαφορετικά στις επιμέρους διατάξεις).

Αλλά οι ημερομηνίες είναι το τυπικό κομμάτι της ιστορίας.
Εγώ επιμένω πως η υπόθεση είναι μια ακόμα Ελληνική πατέντα για να αποσπάσουμε χρήματα και επιδοτήσεις από την ΕΟΚ (μέχρι να μας βαρεθούνε και να μας διαολοστείλουνε!). Βαφτίσανε με χαλαρή ερμηνεία μιας κοινοτικής οδηγίας εναν καρόδρομο σαν Εθνική οδό για να πάρουν επιδότηση. Από εκεί και μετά κάποια εταιρεία θα βρισκόταν για να τον φτιάξει. Αν ειναι μικρή ή μεγάλη λίγο ενδιαφέρει. Είμαι σίγουρος πως οι αρμόδιοι θα έχουν προβλέψει να είναι νόμιμη η σύμβαση και η όποια εταιρεία θα έχει φροντίσει να εξασφαλιστεί νομικά και να πάρει τα χρήματά της και από το κράτος και από την ΕΟΚ και από τους χρήστες.
Γι αυτό σου λέω πως άδικα τσακωνόμαστε στο επίπεδο οδηγού-χρήστη και κατασκευαστικής εταιρείας.
Εγώ όμως αναρωτιέμαι που είναι η ΕΛΠΑ, ο σύλλογος καταναλωτών, οι ΟΤΑ που τους αφορά το έργο και οι διάφοροι πολιτικάντηδες που αντιτίθενται όταν είναι αντιπολίτευση στα διόδια αλλά δε μας λένε ούτε πως διάολο προτείνουν εκείνοι να φτιαχτεί ο δρόμος, αλλά ούτε προσφεύγουν σε Ευρωπαικά δικαστήρια κατά των διοδίων!!

Μου αρέσουν οι αξιοι ''αντιπαλοι'' φιλε Νιότη!!!! (αντε να δουμε πότε θα συνταξιδεψουμε!!!):):)

Δεν διαφωνω σε ότι λες, αυτο που υποστηριζω ειναι οτι, αφου εχουν ετσι τα πράγματα και πετανε το μπαλακι σε εμας τους πολιτες για να πάμε ΕΜΕΙΣ στο Ευρωπαικο Δικαστηριο(!!!) που κι εκει θα χασουμε ΕΜΕΙΣ οι πολιτες, αφου τοσα χρόνια με την επιβλεψη του κρατους χαϊρι δεν βλέπαμε και αφου τωρα με τους απανταχου ιδώτες οι δρόμοι κατασκευαζονται στην ωρα τους κι εχουμε αυτο που θελαμε και ζητουσαμε (εστω και σιωπηλά) π.χ. αττικη οδο, Εγναντια κ.λ.π. γιατι αντιδρουμε με το χειριστο τρόπο απαιτωντας μη πληρωμη διοδιων μεχρι την αποπερατωση του εργου? Θα μας αρεσε καλλυτερα τα 5,40ε απο Ελευσινα για Πατρα να γινουν 15ε μονομιάς μετα την αποπερατωση του εργου!!! Δεν ειανι καλυτερα η σταδιακη αυξηση που θα φτασει τα 15ε σε 10 χρόνια και η απόλαυση της ασφαλειας μετά τα τρια πρωτα που απαιτουνται για την αποπερατωση του????

Αυτο λεω όλο κι όλο προτασσόντας την λογικη και το συμφέρον μας βεβαια το οποίο θα ζησουμε να το απολαυσουμε, κι οχι αυτο που γινοτανε παλια!!!! Θυμασαι την Κορινθου-Τριπόλεως που μια συραγγα χρησιμοποιούταν ενω υπήρχαν δύο? Ο λογος γελοίος αλλα υπαρκτος και σωστός(το φρενο στην χρηση του το ειχε βαλει η ΕΕ λογω μη πληρωσης των επιπεδων ασφαλειας της κατασκευής της απο τον μικρο κατασκευαστη!!!) Ποσος καιρός εχει περασει απο την υπογραφη της συμβασης με τον συμβασιουχο και την δημοσιευση στην Εφμεριδα Της Κυβερνησης και το απο την κατασκευή του αχρησιμοποιητο τουνελ δουλευει μια χαρα (αφου διαπλατυνθηκε κοινως χτιστηκε σχεδόν απο την αρχη) και το άλλο επισκευαζεται και οσονούπω παραδιδεται κι αυτο στην κυκλοφορία? Γιατι δεν αναρωτιόμαστε που πηγαινουν ΤΩΡΑ τα λεφτα που δινουμε στα διόδια αφου βλεπουμε π.χ. αυτην την συραγγα να μπαινει στην κυκλοφορια μετά απο 25 χρόνια? με τι λεφτα εγινε αυτό? με τα λεφτα που πληρωναμε τοσα χρόνια σε αυτον τον δρόμο? Οχι βεβαια!! Γιατι δεν τα λεμε όλα όλοι μας??? Εδω διαμαρτυρόμαστε που πληρωνουμε διόδια στον ιδιο δρόμο επειδη εκτελουνται εργα διαπλατυνσης και ασφαλτοστρωσης με πισσα επιπεδου Γερμανιας και Αττικης Οδου(!!!) και μας ενοχλουν!! αρα γιατι να πληρωνουμε διόδια? Λες και στις άλλες χωρες π.χ. Γαλλια, Ιταλια που γινονται τα ιδια (και θαγινονται πάντα, οι δρόμοι θελουν συντηρηση συχνα πυκνά) βγαινουν οι οδηγοι στον δρόμο!!!!! Ηταν καλλυτερα πριν που και πληρωναμε και αυτός ο ιδιος δρόμος ειχε ασφαλτο τεχνολογιας 1950 (περισσότερο χαλικι και ελαφροπετρα απο οτι με πυριτιο όπως θα επρεπε) με αποτέλεσμα η πισσα να εχει υποχωρησει και τα χαλικια να εχουν κανει την εμφανιση τους καθιστωντας τον δρόμο γλυστερο??? Τα υπόλοιπα τουνελ που ανοιγονται στον ιδιο δρόμο και τα οποια θα συντομεψουν την αποσταση Αθηνας-Τρίπολης απαλειφωντας τις (ωραιες και διασκεδαστικες κατα τα άλλα) στροφες τα ειδε κανεις? Πάνω σε αυτο και για όλα αυτα μιλαω Νοτη μου!!!
Η αποψη μου ειναι οτι τα θελουμε ΌΛΑ τσάμπα ¨η με το λιγοτερο δυνατο κοστος ΤΩΡΑ!!!!!!!!! Κι αυτο ειναι αδικο!!!!!

georgekostas
06-12-2009, 21:12
.....Η αποψη μου ειναι οτι τα θελουμε ΌΛΑ τσάμπα ¨η με το λιγοτερο δυνατο κοστος ΤΩΡΑ!!!!!!!!! Κι αυτο ειναι αδικο!!!!!
Γιωργο ε, ΟΧΙ και τσαμπα...δες λιγο τα συγκριτικα και ιδιαιτερα το
κοστος διελευσης....


.




http://img223.imageshack.us/img223/5625/57979195.png

GeorgeP
06-12-2009, 21:36
Γιωργο ε, ΟΧΙ και τσαμπα...δες λιγο τα συγκριτικα και ιδιαιτερα το
κοστος διελευσης....

Να σου υπενθυμισω οτι ο Κινεζος εργαζεται για 1$ την ημερα ητοι 30$ τον μηνα και ο ευρωπαιος και δη ελληνας για 700ε τον μηνα (το λιγοτερο) ητοι 500 δολαρια τον μηνα!! Κι αυτο ειναι το λιγοτερο!!! Στην Κινα επιχορηγησεις δεν υφιστανται ουτε καμια βοηθεια απο καποια ΕΕ.
Τέλος η Ελλαδα ειναι η πιο φτηνη χωρα απο αποψης εργατώρας στις κατασκευες αφου αυτη κοστιζει απο 3,5ε για τους εργατες αλλοδαπους και μη, και φτανει και ξεπερναει τα 15ε για τους μηχανολογους, μηχανικους κ.λ.π. ενω ο μεσος ορος στην ΕΕ των 12 αρχιζει απο τα 15ε!!!
Κινα vs Ευρωπης = ανισσος αγωνας αλλιως δεν θα ειχαν φυγει ολοι οι Ευρωπαιοι (¨η σχεδόν όλοι) για την Απω Ανατολη (Κινα)!!!!!!

Και τελος για να μην το ξεχασω, ΠΟΤΕ μην συγκρινεις μια συνδυαστικη γεφυρα (κρεμαστη με στηριγματα στο εδαφος πλατους μεγεθους γηπέδου Καραισκάκη και δη στην θάλασσα) μιας κατα τεκμηριο σεισμογενους περιοχης (Ριο-αντιρριο) με μια που κατασκευαζεται με αποκλειστικα θεμελια στο εδαφος και σε μια ενδεχομενως μη σεισμογενη περιοχη!!!!!! Ειναι ασυγκριτα πράγματα!!! Καθε κμ της μιας (κρεμαστης) εχει 100πλασιο κοστος της άλλης!!
Τα νουμερα δεν ειναι παντα ο καθρέπτης των πάντων!!!!

Υ.Γ. Το empire state building στην Νεα Υορκη εχει το ιδιο κοστος κατασκευης με την γεφυρα Ριου-Αντιρριου (σε σημερινες τιμες) και 450μ υψος..........μονον!!!!!!!!

S.T
18-12-2009, 22:12
Γιώργο η επιστολή σου μπήκε στο περιοδικό και τώρα διαβάζω την απάντηση.Το έχει χαραχτηρίσει ως ΒEST LETTER!!

gemara
15-01-2010, 17:56
Επί τω έργω...
Δείτε τι έκαναν.

YouTube - Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα! (http://www.youtube.com/watch?v=efQGJFfKlwc&feature=player_embedded#)

GeorgeP
16-01-2010, 00:16
Επί τω έργω...
Δείτε τι έκαναν.

YouTube - Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα! (http://www.youtube.com/watch?v=efQGJFfKlwc&feature=player_embedded#)

Αυτο λεγεται τσαμπουκας Ελληνικός και οι τυποι ειναι για φτυσιμο!!!! Εντοιαυτη περιπτωση και το γάλα ειναι πανακριβο στην Ελλαδα, και η βενζινη το ιδιο αλλα δεν παιρνουμε τα μπουκαλια και δεν γεμιζουμε τα ρεζερβουαρ και φευγουμε ανευ πληρωμης όπως ο τυπος κατεβηκε και ανοιξε την μπαρα!!! ετσι δεν ειναι!!!

Αντε να δουμε με τον καινουριο νομο που ποινικοποιει την μη πληρωμη των διοδιων τι θα κανουν αυτοι οι ξεφτιλες!!

Carduelis
16-01-2010, 02:00
Αυτο λεγεται τσαμπουκας Ελληνικός και οι τυποι ειναι για φτυσιμο!!!! Εντοιαυτη περιπτωση και το γάλα ειναι πανακριβο στην Ελλαδα, και η βενζινη το ιδιο αλλα δεν παιρνουμε τα μπουκαλια και δεν γεμιζουμε τα ρεζερβουαρ και φευγουμε ανευ πληρωμης όπως ο τυπος κατεβηκε και ανοιξε την μπαρα!!! ετσι δεν ειναι!!!

Αντε να δουμε με τον καινουριο νομο που ποινικοποιει την μη πληρωμη των διοδιων τι θα κανουν αυτοι οι ξεφτιλες!!
Εδώ φίλε Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο! Αυτό το "κίνημα" δεν το καταλαβαίνω! το πολύ πολύ να ρυθμίσουν τα νομικά κενά και μετά να κυνηγήσουν τον κάθε ένα που δεν πληρώνει!
Ολοι αυτοί που σπρώχνουν τον κόσμο όμως να κάνει τέτοιες ενέργειες γιατί δεν κάνουν μια προσφυγή στα ευρωπαικά δικαστήρια? Τζάμπα μάγκες όλοι!

aeriko
16-01-2010, 14:26
Συντονιστικό όργανο:Απορία::Απορία::Απορία: Πού, πως, πότε;

GeorgeP
16-01-2010, 15:41
Εδώ φίλε Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο! Αυτό το "κίνημα" δεν το καταλαβαίνω! το πολύ πολύ να ρυθμίσουν τα νομικά κενά και μετά να κυνηγήσουν τον κάθε ένα που δεν πληρώνει!
Ολοι αυτοί που σπρώχνουν τον κόσμο όμως να κάνει τέτοιες ενέργειες γιατί δεν κάνουν μια προσφυγή στα ευρωπαικά δικαστήρια? Τζάμπα μάγκες όλοι!

οι οποίοι ''ολοι αυτοι'' εχουν εξαφανιστει ετσι! Μην το ξεχναμε!!!!! κατι δημαρχοι εκει στην ΒΔ Πελοπονησο που ηταν απο τους πρωτους...εξαφανιστηκαν!!!! Και αφησαν τους τοπικους συλλογους και ιδιωτες να βγάλουν το φιδι απο την τρυπα!!! Κατι ξερουν αυτοι!!!!;):mad:

Και κατι ακομα, ο δημαρχος που αναφερομαι πηγε να κανει την προσφυγη αλλα διαβαζοντας την νομοθεσια της ΕΕ - την οποια ανεφερα και στο γραμμα μου στο ΜΟΤΟ και την οποια διακριτικα παρελειψαν να δημοσιευσουν ''λογω χωρου'' αλλα ευτυχως για εσας την δημοσιευσα λιγο πιο πανω σε αυτο το νημα - την εσκισε και την πεταξε!! Και παει/πανε τωρα με την βια και με το ετσι θελω να κανουν παιχνιδι βαζοντας τους κατοικους μπροσταντζα!!!
Οχι τσαμπα μαγκες φιλε ΝΟΤΗ αλλα τσαμπα ΑΛΗΤΕΣ!!!!

frits
16-01-2010, 19:49
Εγώ εδώ έχω ένα πρόβλημα γιατί από την μία πλευρά και θέλοντας να γίνουν οι δρόμοι ασφαλείς λέω ναι να πληρώσω και δεν με πειράζει που είναι ιδιώτες αρκεί να κάνουν την δουλειά και να την κάνουν σωστά, έχει να κάνει με το ρητό "ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΚΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ "

Από την άλλη όμως πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας, τα οποία αν δεν κάνω λάθος, όπως όλα τα τέλη είναι ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΑ, που είναι η ανταπόδοση ;

Γιατί για παράδειγμα στην Γερμανία που έχει από τα καλύτερα εθνικά δίκτυα δεν έχει διόδια και οι δρόμοι πέρα από το οδόστρωμα καλύπτουν όλες τις προδιαγραφές (βιολογικός καθαρισμός ομβρύων υδάτων πριν βγουν στον υδροφόρο ορίζοντα). Ελάτε να σας δείξω εδώ στο Μενίδι κάτω από την Αττική οδό τα λούκια που ρίχνουν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ το νερό της βροχής μέσα σε παραπόταμο του Κηφισού.

Και για να καταλήξω γιατί ξέφυγα, οι ίδιοι εργολάβοι που μέχρι τώρα έχουν κατασκευάσει ότι υπάρχει ατην Ελλάδα από άποψη υποδομών με την ευθύνη και τον έλεγχο του δημοσίου και τα έχουν κάνει όπως τα έχουν κάνει γιατί τώρα να κάνουν σωστά την δουλειά τι έχει αλλάξει δηλαδή ;

Πάρτε τα Τέμπη, μην μου πει κανείς ότι έτυχε η κατολίσθιση να συμπέσει με το άνοιγμα των τούνελ, απλά δεν είχαν γίνει οι μελέτες που έπρεπε για λόγους μείωσης του κόστους πάντα, και τώρα....

frits
16-01-2010, 19:51
Και για όσους αρέσκονται σε νόμους και ερμηνείες διαβάστε και αυτό.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ !

Πολίτες από ολόκληρη τη χώρα οργανώνονται, συγκρούονται μετωπικά, αρνούνται να πληρώσουν τα διόδια .
ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ...,γιατί έχουμε χρυσοπληρώσει την Ε.Ο., από τη φορολογία και από τα πανάκριβα διόδια που τόσα χρόνια πληρώνουμε, καλούμαστε να πληρώνουμε για έργα που το κράτος είχε και έχει υποχρέωση να κατασκευάσει και να παρέχει δωρεάν στους πολίτες.

Η συμμετοχή στην «επιτροπη αγωνα» της περιοχης ΣΟΥ ειναι συμαντικη προϋποθεση!

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
Τι ακριβώς κάνω όταν θέλω να μην πληρώσω?
Σταματάτε στο Γκισέ των διοδίων. Αναφέρεται στον υπάλληλο πολύ ευγενικά ότι «Σαν πολίτης αρνούμαι να πληρώσω γι’ αυτό δρόμο διόδια.Ο αριθμός κυκλοφορίας μου είναι ……………. . Γεια σας !!!!! Και απομακρυνόμαστε από το Γκισέ!!!!!
(Αρνουμαστε να δώσουμε οποιοδήποτε άλλο προσωπικό στοιχειό. Αν θέλουν ας μας βρουν από το αρ. Κυκλοφορίας. Άλλωστε είναι μια ιδιωτική εταιρία!!!
——————————————————————————————-
Η άρνηση πληρωμής διοδίων, είναι παράβαση του ΚΟΚ ;
Όχι. Ο νέος ΚΟΚ δε αναφέρει τίποτα που να έχει σχέση με τα διόδια.
——————————————————————————————-Τι ορίζει ο Κ.Ο.Κ. για τον αυτοκινητόδρομο ;
Ο Κ.Ο.Κ στη σελιδα 14 αναφερει:Aυτoκινητόδρoμoς: Οδός ειδικής μελέτης και κατασκευής για την κυ-κλoφoρία αυτοκινήτων οχημάτων και μοτοσικλετών, η oπoία δεν εξυπηρετείτις συνoρεύoυσες με αυτήν ιδιoκτησίες και η oπoία:α) διαθέτει, εκτός ειδικών σημείων ή πρoσωρινά, χωριστά oδoστρώματαγια τις δύο κατευθύνσεις της κυκλoφoρίας, πoυ διακρίνονται μεταξύ τoυς είτεμε διαχωριστικές νησίδες είτε, κατ’ εξαίρεση, με άλλα μέσα,β) δεν διασταυρώνεται ισόπεδα με άλλη oδό, μoνoπάτι, σιδηρoδρoμική ήτρoχιoδρoμική γραμμή καιγ) έχει χαρακτηριστεί με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος Χω-ροταξίας και Δημόσιων Έργων και έχει ειδική σήμανση με πινακίδες ως αυτoκινητόδρoμoς. http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf
——————————————————————————————-Υπάρχει κάποια νομική μας προστασία ;
Όλοι η προσπάθεια μας είναι εθελοντική.Ναι υπάρχει δικηγόρος.
__________________________________________________________________________ Γνωρίζετε Αν έχει επιβληθεί πρόστιμο σε κάποιον ;
Όχι. Μέχρι τώρα δε ξέρουμε κάποιον που με το νέο καθεστώς έχει επιβληθεί πρόστιμο.Η γνώμη μας είναι ότι δε μπορεί μια ιδιωτική εταιρεία να επιβάλει διοικητικό πρόστιμο που να ενσωματωθεί στε οφειλή μας προς την εφορία.Αυτό που ίσος μπορεί να κάνει είναι να διεκδικήσει την «οφειλή» με αγωγή προς τον καθένα ξεχωριστά.
Τ0 ερώτημα είναι :- Κατά πόσο την συμφέρει και θέλει να πάει κάποιο θέμα στο δικαστήριο?
————————————————————————————- ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ...,γιατί οι κάτοικοι και οι εργαζόμενοι , που έχουμε χρυσοπληρώσει την Ε.Ο., από τη φορολογία και από τα πανάκριβα διόδια που τόσα χρόνια πληρώνουμε, καλούμαστε να πληρώνουμε για έργα που το κράτος είχε και έχει υποχρέωση να κατασκευάσει και να παρέχει δωρεάν στους πολίτες.

ΓΙΑΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Η ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ Επιθυμία και επιδίωξη όλων είναι η πλήρης κατάργηση των διοδίων, αλλά μέχρι να επιτευχθεί είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε τις διατάξεις που ισχύουν σήμερα. Για τους χρήστες της ΠΑΘΕ ισχύει ο νόμος 3555/2007 (που κύρωσε την σύμβαση της εταιρίας ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε. με το ελληνικό Δημόσιο). Για τους κατοίκους των περιοχών όπου λειτουργούν διόδια, ισχύει ο νόμος 2539/1997, που τους απαλλάσσει από την υποχρέωση καταβολής διοδίων και φυσικά για όλους ισχύει το Σύνταγμα της Ελλάδας.Ειδικότερα, ο νόμος 3555/2007 ΦΕΚ 81 Α, προβλέπει:- Άρθρο 24.2.2: ισχύει η αρχή καθορισμού των διοδίων-τελών, ανάλογα με τη διανυόμενη από το χρήστη απόσταση.- Άρθρο 24.1.3: ο Παραχωρησιούχος υποχρεούται να μεριμνήσει για την σταδιακή εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος.- Άρθρο 18.2.2: μέσα σε 20 μήνες, ήτοι μέχρι τις 26/12/2008, θα έπρεπε να είχανολοκληρωθεί όλα τα έργα και εγκαταστάσεις στο τμήμα της Εθνικής Οδού Μεταμόρφωση-Σχηματάρι (εκτός από τον Α/Κ Βαρυμπόμπης).- Άρθρο 18.2.3: μέσα σε 32 μήνες, ήτοι μέχρι τις 26/12/2009, θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί όλα τα έργα και εγκαταστάσεις στο τμήμα της Εθνικής Οδού Μεταμόρφωση-Αγ.Κωνσταντίνος, δηλαδή ΚΑΙ το πλήρες ηλεκτρονικό σύστημα που αναφέρεται στο άρθρο 24.2.5.Από τα παραπάνω προκύπτει ότι η δυνατότητα που δόθηκε στον Παραχωρησιούχο να τοποθετήσει μετωπικά διόδια στις Αφίδνες και να εισπράττει Διόδια για όλο το τμήμα των 51χλμ., από Μεταμόρφωση έως Σχηματάρι, ανεξάρτητα από την διανυόμενη απόσταση, εκτός από το ότι έχει νομικά κενά που θα αναφερθούν στη συνέχεια, ήταν και εντελώς προσωρινού χαρακτήρα, μέχρι δηλαδή να εκπνεύσουν οι τμηματικές προθεσμίες του άρθρου 18. Επομένως, η λειτουργία των διοδίων με τον σημερινό τρόπο είναι εντελώς αυθαίρετη και παράνομη.
ΝΟΜΙΚΑ ΚΕΝΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 3555/20071.
Τα διόδια στο τμήμα των 51χλμ., της ΠΑΘΕ από Μεταμόρφωση έως Σχηματάρι, που έχει κατασκευαστεί από χρηματοδότηση του Ελληνικού Δημοσίου και της Ευρωπαϊκής Ενωσης, δεν έχουν ανταποδοτικό χαρακτήρα για τους χρήστες, δεδομένου ότι το μεγαλύτερο μέρος τους (65% έως 90%) προορίζεται για την κατασκευή της Ιόνιας Οδού, στο Δυτικό τμήμα της χώρας και έτσι παραβιάζονται τα Άρθρα 4.2 και 4.5 του Συντάγματος, που ορίζουν ότι: «οι Έλληνες έχουν ίσες υποχρεώσεις και συνεισφέρουν στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους».2. Η επιβολή διοδίων που αντιστοιχούν σε χρήση 51χλμ. σε όσους εισέρχονται/εξέρχονται από ενδιάμεσους κόμβους, μεταξύ των οποίων μεσολαβεί ο σταθμός διοδίων των Αφιδνών, είναι αντίθετη με τα άρθρα 24.2.2, 24.1.3 & 24.2.5 του νόμου 3555/2007, καθώς και με το άρθρο 25 του Συντάγματος, γιατί συνιστά καταχρηστική άσκηση δικαιώματος και δεν σέβεται την αρχή της αναλογικότητας (π.χ. για τα 6χλμ. από Αφίδνες μέχρι Αγ. Στέφανο, καλούμαστε να πληρώσουμε για χρήση 51χλμ.).

ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

Στο άρθρο 24.1.5(2), εδάφια (i) και (ii), προβλέπεται ότι ο Παραχωρησιούχος μπορεί να απαιτήσει από το χρήστη που δεν πλήρωσε, την καταβολή του 20πλάσιου του αντιτίμου σαν αστική ποινή με τις ακόλουθες προϋποθέσεις και διαδικασίες:α) Πρέπει να έχει πάρει άδεια από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για να εγκαταστήσει και να χρησιμοποιεί κάμερες.β) Να στείλει στο αρμόδιο Υπουργείο την φωτογραφία των πινακίδων με σημείωση του χρόνου διέλευσης. Το υπουργείο πρέπει μέσα σε 5 ημέρες να του παρέχει τα στοιχεία του κατόχου του οχήματος. Στη συνέχεια, ο Παραχωρησιούχος μπορεί να ζητήσει την έκδοση διαταγής πληρωμής, εφ΄όσον περάσουν 15 ημέρες και ο χρήστης δεν έχει πληρώσει.Η διάταξη όμως αυτή του άρθρου 24.1.5 είναι αντισυνταγματική γιατί:α) δεν παρέχει στον πολίτη το δικαίωμα της προηγούμενης ακρόασης (άρθρο 20.2), καιβ) γιατί παρέχει στο προσωπικό του Παραχωρησιούχου (ο οποίος μπορεί να προσλαμβάνει οποιονδήποτε, για οποιοδήποτε χρονικό διάστημα και με ανεξέλεγκτα προσόντα και ιδιότητες) αρμοδιότητες δημοσίου υπαλλήλου (άρθρο 103.1 του Συντάγματος).Στο ίδιο άρθρο, ρητά αναφέρεται ότι το Δημόσιο (Αστυνομία, Τροχαία και Δ.Ο.Υ.) δεν έχει καμία ανάμειξη στη διαδικασία επιδίωξης είσπραξης του αντιτίμου και της αστικής ποινής, πρόκειται δηλαδή για μια οικονομική διαφορά μεταξύ του ιδιώτη χρήστη και του ιδιώτη ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.Για όλους τους παραπάνω λόγους, είναι σχεδόν βέβαιο ότι εάν ο Παραχωρησιούχος προσπαθήσει μέσω διαταγής πληρωμής να εισπράξει πρόστιμα από τους πολίτες που αρνούνται να πληρώσουν διόδια, τα Δικαστήρια όπου αυτοί θα προσφύγουν, θα τους δικαιώσουν και η εταιρεία θα έχει γενικότερα προβλήματα σχετικά με τη νομιμότητα της Σύμβασής της.Εκτός όμως από την παράνομη, αυθαίρετη και καταχρηστική απαίτηση καταβολής Διοδίων, η μη συμμόρφωση του Παραχωρησιούχου με τις συμβατικές του υποχρεώσεις και η αδιαφορία του Δημοσίου, έχουν προκαλέσει προβλήματα οδικής ασφάλειας στον επικίνδυνο και ημιτελή παράπλευρο δρόμο (παράδρομο) από τον Άγιο Στέφανο μέχρι τη Μαλακάσα διότι:α) Για να αποφύγουν τα διόδια των Αφιδνών, σχεδόν όλα τα φορτηγά διεθνών μεταφορών, κινούνται στον παράδρομο, ο οποίος πλέον είναι γεμάτος λακκούβες και εξογκώματα. Αυτό συμβαίνει διότι οι προδιαγραφές του δεν αφορούν βαριά κυκλοφορία, δεν έχει διαχωριστική λωρίδα, αλλά ούτε και κατάλληλη σήμανση, με αποτέλεσμα συνεχή πρόκληση ατυχημάτων και πολύ μεγάλη ταλαιπωρία. Ο παράδρομος, αντί να εξυπηρετεί τους κατοίκους και την τοπική κυκλοφορία, έχει αποκτήσει κίνηση επιπέδων εθνικής οδού.β) Από τη δεξιά πλευρά του παράδρομου (με φορά κίνησης προς Αθήνα), αυτός παραμένει ημιτελής, αφού διακόπτεται στη Μαλακάσα (από τη Σφενδάλη έως τις Αφίδνες), στις Αφίδνες (από την ιδιοκτησία του κ. Παπαρούνη), αλλά και στον Αγ. Στέφανο (από το στρατόπεδο της 651ΑΒΥΠ).

Εμείς οι κάτοικοι και οι εργαζόμενοι των περιοχών, δεν υποκύπτουμε στο εκβιαστικό δίλημμα του τύπου “να πληρώνουμε το παράνομο χαράτσι ή να διακινδυνεύουμε τη ζωή μας στον άθλιο και ημιτελή παράδρομο”.

Αποφασίσαμε ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, να μη δίνουμε το ονοματεπώνυμό μας και αρνούμαστε να παραλάβουμε οποιοδήποτε χαρτί,
ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΕΝΟΙ την κρίση των Δικαστηρίων.

GeorgeP
18-01-2010, 00:16
..............................................................Ο Κ.Ο.Κ στη σελιδα 14 αναφερει:Aυτoκινητόδρoμoς: Οδός ειδικής μελέτης και κατασκευής για την κυ-κλoφoρία αυτοκινήτων οχημάτων και μοτοσικλετών, η oπoία δεν εξυπηρετείτις συνoρεύoυσες με αυτήν ιδιoκτησίες και η oπoία:α) διαθέτει, εκτός ειδικών σημείων ή πρoσωρινά, χωριστά oδoστρώματαγια τις δύο κατευθύνσεις της κυκλoφoρίας, πoυ διακρίνονται μεταξύ τoυς είτεμε διαχωριστικές νησίδες είτε, κατ’ εξαίρεση, με άλλα μέσα,β) δεν διασταυρώνεται ισόπεδα με άλλη oδό, μoνoπάτι, σιδηρoδρoμική ήτρoχιoδρoμική γραμμή καιγ) έχει χαρακτηριστεί με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος Χω-ροταξίας και Δημόσιων Έργων και έχει ειδική σήμανση με πινακίδες ως αυτoκινητόδρoμoς. http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf
——————————————————————————————-Υπάρχει κάποια νομική μας προστασία ;
................................................................

και μονον απο αυτον τον ορο που αναφερω κι εγω στο γραμμα μου στο ΜΟΤΟ και ο οποιος ειναι αντιγραφη απο την Ευρωπαικη νομοθεσια ΟΛΟΙ αυτοι που διαμαρτυρονται εχουν λάθος να διαμαρτυρονται!!!!!!

S.T
16-07-2010, 16:39
Zougla online - Η Αστυνομία υπάλληλος των διοδίων! (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=156801&cid=4)

NewsIt.gr: Αναρμόδια τελικά η ΕΛ.ΑΣ για τα διόδια! (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=34577&catid=3)

Οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. διαφώνησαν με το σκεπτικό αυτό λέγοντας ότι δεν υπάρχει κάποια διάταξη στον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας σχετικά με τη μη καταβολή αντιτίμου και δεν υφίσταται ποινικό αδίκημα. Για το λόγο αυτό, το Αρχηγείο θεωρεί ότι οι υπάλληλοι των διοδίων πρέπει -εφόσον το επιθυμεί η κοινοπραξία- να κρατούν τα στοιχεία του οχήματος και, στη συνέχεια, να βρίσκουν μέσω του υπουργείου Μεταφορών σε ποιον ανήκει το Ι.Χ. και να ακολουθούνται οι προβλεπόμενες διαδικασίες.newsit.gr

GeorgeP
16-07-2010, 16:44
Zougla online - Η Αστυνομία υπάλληλος των διοδίων! (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=156801&cid=4)

NewsIt.gr: Αναρμόδια τελικά η ΕΛ.ΑΣ για τα διόδια! (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=34577&catid=3)

Οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. διαφώνησαν με το σκεπτικό αυτό λέγοντας ότι δεν υπάρχει κάποια διάταξη στον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας σχετικά με τη μη καταβολή αντιτίμου και δεν υφίσταται ποινικό αδίκημα. Για το λόγο αυτό, το Αρχηγείο θεωρεί ότι οι υπάλληλοι των διοδίων πρέπει -εφόσον το επιθυμεί η κοινοπραξία- να κρατούν τα στοιχεία του οχήματος και, στη συνέχεια, να βρίσκουν μέσω του υπουργείου Μεταφορών σε ποιον ανήκει το Ι.Χ. και να ακολουθούνται οι προβλεπόμενες διαδικασίες.newsit.gr


Σπυρακο,

λες να μην βρεθει η λυση? Και οταν βρεθει τι νομιζεις φιλε μου οτι θα σταματησουμε να πληρωνουμε ¨η οτι θα ειμαστε στο απυροβλητο? (οι μην πληρωνωντες)

S.T
16-07-2010, 16:49
Σπυρακο,

λες να μην βρεθει η λυση? Και οταν βρεθει τι νομιζεις φιλε μου οτι θα σταματησουμε να πληρωνουμε ¨η οτι θα ειμαστε στο απυροβλητο? (οι μην πληρωνωντες)
Mπα με θυμήθηκες!!!!και σε περίμενα:sm7:.Τα π.μ δεν τα απαντάς η μου κρατάς μούτρα:D.

GeorgeP
16-07-2010, 16:58
Mπα με θυμήθηκες!!!!και σε περίμενα:sm7:.Τα π.μ δεν τα απαντάς η μου κρατάς μούτρα:D.

Αν εννοεις τα τακακια σου απηντησα!!

Μουτρα???????:confused::confused:

S.T
16-07-2010, 17:01
Αν εννοεις τα τακακια σου απηντησα!!

Μουτρα???????:confused::confused:
Δεν μου έχει έρθει.

Μούτρα:sm7:??

kostas-patra
16-07-2010, 17:03
ξεφτίλας δεν μπορεί να λέγεται εκείνος που εναντιώνεται στο άδικο
προσοχή στις εκφράσεις που χρησιμοποιούμε

GeorgeP
16-07-2010, 17:03
Δεν μου έχει έρθει.

Μούτρα:sm7:??
Τωρα σου'ρθε!! Το ξαναστειλα!!

Carduelis
28-07-2010, 00:39
Σήμερα επέστρεφα το μεσημέρι από Αθήνα και στα διόδια Σχηματαρίου ήμουν πίσω από μια κοπέλλα που άρνήθηκε να πληρώσει.
Ο υπάλληλος ευγενέστατα της άνοιξε την μπάρα, αφού όμως πρώτα της κράτησε τον αριθμό κυκλοφορίας σε ένα (χοντρό!) τετράδιο. Οταν τον ρώτησα τι θα κάνουν με όσους δεν πληρώνουν η απάντηση ήταν: " η εταιρεία θα φροντίσει να το πληρώσουν με πρόστιμο"...
Από νομικά δεν κατέχω, ούτε και θέλω, αλλά φαίνετα οτι τους ενοχλεί η "τρύπα" και θα φροντίσουν να την βουλώσουν.

BUSA MAKIS
28-07-2010, 10:11
Τι περίμενες να σου πει ο υπάλληλος??

GeorgeP
28-07-2010, 10:37
Σήμερα επέστρεφα το μεσημέρι από Αθήνα και στα διόδια Σχηματαρίου ήμουν πίσω από μια κοπέλλα που άρνήθηκε να πληρώσει.
Ο υπάλληλος ευγενέστατα της άνοιξε την μπάρα, αφού όμως πρώτα της κράτησε τον αριθμό κυκλοφορίας σε ένα (χοντρό!) τετράδιο. Οταν τον ρώτησα τι θα κάνουν με όσους δεν πληρώνουν η απάντηση ήταν: " η εταιρεία θα φροντίσει να το πληρώσουν με πρόστιμο"...
Από νομικά δεν κατέχω, ούτε και θέλω, αλλά φαίνετα οτι τους ενοχλεί η "τρύπα" και θα φροντίσουν να την βουλώσουν.

ηδη εχουν γινει ενεργειες απο την εταιρεια για το θεμα!!! Μετα το καλοκαιρι θα βγει η αποφαση!!!! Δεν προτρεχω αλλα μαλλον θα επωμιστει η τροχαια το προβλημα (κι ας αντιδρα η ΕΛΑΣ) κρατωντας τον αριθμο του ''μη πληρωντα'' και δινοντας τον στην εταιρεια με την σχετικη εκθεση επισυναπτομενη!! Οπως περιπου γινεται και στα ατυχηματα ανευ τραυματισμου δηλαδη!!

CPretenteriS
28-07-2010, 10:47
ΚΟΡΙΝΘΟΥ-ΠΑΤΡΩΝ =ΣΦΑΓΕΙΟ και δεν πρέπει να παίρνουν φράγκο.

Έχω οδηγήσει σε Ευρώπη, Ασία, Αμερική, Κίνα, Ιαπωνία, ... ... ... αυτός ο δρόμος-ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ δεν υπάρχει πουθενά στιον πλανήτη !!! Ούτε και στο Durban της Νότιας Αφρικής!!! ΝεύραΝεύραΝεύρα

GeorgeP
28-07-2010, 12:00
Έχω οδηγήσει σε Ευρώπη, Ασία, Αμερική, Κίνα, Ιαπωνία, ... ... ... αυτός ο δρόμος-ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ δεν υπάρχει πουθενά στιον πλανήτη !!! Ούτε και στο Durban της Νότιας Αφρικής!!! ΝεύραΝεύραΝεύρα

Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες αυτα!! Ναι συμφωνουμε ολοι για αυτο που λες!! εκει που διαφωνουμε ειναι αν πρέπει να πληρωνουμε τα διοδια για να φτιαχτει ο δρόμος ¨η να φτιαχτει πρωτα και μετα να πληρωσουμε!!!

Το δευτερο ερωτημα ειναι γιατι τοσα χρονια πληρωναμε διοδια ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ για να φτιαχτουν δρομοι αλΛα και ο υπαρχον δρόμος, πραγμα που ΔΕΝ γινοτανε ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΓΑΜΕ, ενω τωρα που πηρε τον δρομο ιδιωτης ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΕ ΣΗΡΑΓΓΕΣ Κ.Λ.Π αρνουμαστε να τον πληρωσουμε για να τελεσφορισει ολο το εργο μεχρι το 2011!!!

Απαντηση: Γιατι ειμαστε ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ!!! Κιαυτο το εχω ξαναπει για το ιδιο θεμα!!!
Οπου βρισκουμε ευκαιρια λεμε ''δεν πληρωνω γιατι ετσι γουσταρω'' ειδικα αν υπαρχουν πισω μας σωματεια, συνδικαλιστες κ.λ.π!! Γιατι απο μονοι μας δεν θα το καναμε ποτε!! ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!

aeriko
28-07-2010, 12:22
Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες αυτα!! Ναι συμφωνουμε ολοι για αυτο που λες!! εκει που διαφωνουμε ειναι αν πρέπει να πληρωνουμε τα διοδια για να φτιαχτει ο δρόμος ¨η να φτιαχτει πρωτα και μετα να πληρωσουμε!!!

Το δευτερο ερωτημα ειναι γιατι τοσα χρονια πληρωναμε διοδια ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ για να φτιαχτουν δρομοι αλΛα και ο υπαρχον δρόμος, πραγμα που ΔΕΝ γινοτανε ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΓΑΜΕ, ενω τωρα που πηρε τον δρομο ιδιωτης ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΕ ΣΗΡΑΓΓΕΣ Κ.Λ.Π αρνουμαστε να τον πληρωσουμε για να τελεσφορισει ολο το εργο μεχρι το 2011!!!

Απαντηση: Γιατι ειμαστε ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ!!! Κιαυτο το εχω ξαναπει για το ιδιο θεμα!!!
Οπου βρισκουμε ευκαιρια λεμε ''δεν πληρωνω γιατι ετσι γουσταρω'' ειδικα αν υπαρχουν πισω μας σωματεια, συνδικαλιστες κ.λ.π!! Γιατι απο μονοι μας δεν θα το καναμε ποτε!! ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!
Γιώργο δυστυχώς είναι της μόδας. Εεεε να έχουμε κάτι να συζητάμε στους καφέδες. Πως δεν πλήρωσα, τι έκανα, τι είπα στο "γκομενάκι" κλπ κλπ. Πράγματι μέχρι σήμερα κανείς από τους τσάμπα μάγκες δεν έλεγε κουβέντα, τώρα τους έπιασε η κ@λοπιλάλα.

Arkas
28-07-2010, 12:51
Πάντως, οφείλουμε να ομολογήσουμε πως η συμπεριφορά των ταμιών στα διόδια, είναι υποδειγματική.
Ευγένεια, χαμόγελο, εξυπηρέτηση.
Πάει ο καιρός των μουρτζούφληδων και αγενών δημοσιοϋπαλλήλων.

ntinopoulos
28-07-2010, 12:53
Πάντως, οφείλουμε να ομολογήσουμε πως η συμπεριφορά των ταμιών στα διόδια, είναι υποδειγματική.
Ευγένεια, χαμόγελο, εξυπηρέτηση.
Πάει ο καιρός των μουρτζούφληδων και αγενών δημοσιοϋπαλλήλων.
ναι,αυτο ειναι αληθεια!:)
δε σου κανει η καρδια να φυγεις απ το γκισε...!:rolleyes:

Arkas
28-07-2010, 13:02
ναι,αυτο ειναι αληθεια!:)
δε σου κανει η καρδια να φυγεις απ το γκισε...!:rolleyes:
:sm7:

kostas-patra
28-07-2010, 13:32
χρησιμοποιώ την εθνική οδό πατρών κορίνθου πάνω από 20 χρόνια, από τότε που πρωτοπήρα μηχανάκι στα χέρια μου

πλήρωνα συστηματικά μέχρι το 2007, ενώ διάβαζα κατά καιρούς στην εφημερίδα για στατιστικές που έλεγαν πως είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους να σκοτωθεί κάποιος ιδίως αν τον τρώει το χέρι ή το πόδι του

κάποτε κάποιος αναφέρθηκε σε μια παράξενη συμπεριφορά των ξένων οδηγών να μην πληρώνουν γιατί δεν συμμορφωνόταν η συγκεκριμένη οδός με τα ευρωπαικά κριτήρια , ώστε να μπορούν να θεσπιστούν διόδια

έχω να πληρώσω στο συγκεκριμένο τμήμα είτε από κόρινθο είτε από πάτρα, πάνω από 2.5 χρόνια

έχω συμπληρώσει καμιά 20 φόρμες αδυναμίας καταβολής διοδίων με την επισήμανση άρνησης στο πεδίο της υπογραφής, μιας και δεν προβλέπεται από την παραχωρησιούχο εταιρία φόρμα άρνησης καταβολής διοδίων, ούτε επιτρέπει στους υπαλλήλους-ελεγκτές της να παραλαμβάνουν ανυπογράφως κάποιο έντυπο που να εξηγεί τις θέσεις και τους λόγους κάποιου που αρνείται να πληρώσει, παρά μόνο καλή τη πίστι εσωκλείουν τα προσκομιζόμενα έντυπα ως επισυναπτόμενα

η ανάδειξη ενός καταναλωτικού δικαιώματος είναι θεμιτή έστω και αν προέρχεται από πολιτικώς εκμεταλευόμενη κατεύθυνση

ο δρόμος αυτός είναι δικός μου, όσο και δικός σου όσο και του καθενός φορολογούμενου

κάποιοι πουλημένοι πολιτικοί θεώρησαν πως αφού ήταν άχρηστοι να φτιάξουν ένα μεγάλο έργο, όπως της νέας χάραξης της πατρών κορίνθου και όχι μόνο, ξεπούλησαν την άδεια χρήσης στην παραχωρησιούχο εταιρία για να εισπράττει διόδια για αρκετά χρόνια μετά το πέρας των εργασιών και την παράδοση του δρόμου στο κοινό, μαζί με την συντήρηση της οδού μέχρι τότε

για να το ξαναπάρω από την αρχή:
έχω έναν δρόμο που του έχω βάλει διόδια για 30 χρόνια
στα 28-29 χρόνια, λίγο πριν καταργηθούν τα διόδια, με τις ελάχιστες έστω παρεμβάσεις συντήρησης, σε ένα δρόμο που ουδέποτε υπήρξε εθνική οδός με αντίστοιχες προδιαγραφές, κάποια καθάρματα προδότες παραχωρούν την χρυσή αγελάδα και την άδεια άμελξής της σε μια ιδιωτική εταιρία, προκειμένου να της φτιάξει ένα μεγαλύτερο σταύλο, ένα μεγαλύτερο χωράφι και καλύτερες συνθήκες θανάτου ή διαβίωσης

το παράξενο είναι πως η επένδυση της ιδιωτικής εταιρείας θα έπρεπε να αποσβένεται μετά την παράδοση των παραπάνω προδιαγραφών και όχι πρίν, άρα εκεί που το γάλα είχε ένα γίουρο πριν, πως θα δικαιολογηθεί η προστιθέμενη αξία;

φαντάσου το εξής παράδειγμα:
είσαι σε ένα νησί που έχει δυο παραλίες, μια μικρή και μια μεγάλη
έπεφταν βράχια και έιχες βάλει ένα αντίτιμο για να μπορείς να συντηρείς και να προστατεύεις την παραλία
η μικρή ήταν ελεύθερη
για να γίνει καλύτερων προδιαγραφών η μεγάλη παραλία κάποιος είπε για ανατινάξεις, διανοίξεις και ευρυχωρία
όλα καλά
θα γινόταν τακτικός καθαρισμός της παραλίας, θα υπήρχαν ξαπλώστρες, θα υπήρχαν σκίαστρα και φώτα για το βράδυ, θα υπήρχαν υποδομές
τότε θα έπρεπε να πληρώσουν ένα μεγαλύτερο αντίτιμο οι νησιώτες αλλά δεν θα υπήρχε θέμα, αφού θα ταν για το καλό τους

η ετιαρεία που το ανέλαβε διπλοτριπλασίασε το αντίτιμο ενώ τους προσέφερε μια μικρότερη παραλία από πρίν, κάτω από τα βράχια, μέσα στο γιάπι, μέσα στον κίνδυνο, διχως περιθώρια, ο ένας στα πόδια του άλλου και ζητούσε να πληρώσουν οι λουόμενοι το αυξημένο αντίτιμο, γιατί το έργο θα κόστιζε

μα κάποιοι σκέφτηκαν, γιατί να πληρώσουμε κάτι δυό φορές, αφού κάθε φορά που θα βουτάμε όταν ολοκληρωθεί θα πληρώνουμε αγογγυστα τότε; γιατί να το προπληρώσουμε

είπαν κάποιοι να μην ξαπλώνουν στις σιδεροκατασκευές και στου εργοταξίου το αμμοχάλικο, αλλά είπαν μπαίνουμε, απλώνουμε την πετσέτα μας και αφήνουμε τον δικαστή να βγάλει απόφαση

στο θέμα μας

έγιναν ασφαλιστικά μέτρα και δεν δικαιώθηκαν οι πολίτες ή η κίνηση πολιτών, πες το όπως θές
έγινε το δικαστήριο και βγήκε μια αμφίσημη απόφαση, σχεδόν δελφική , που τίποτα δεν έλεγε και όλους τους αδικοδικαίωνε

η απόφαση έλεγε πως δεν ήταν κανένας πολίτης υποχρεωμένος να πληρώσει, αφού αποδείχτηκε ο ισχυρισμός τους οτι το εν λόγω οδικό πέρασμα μόνο εθνική οδό ευρωπαικών προδιαγραφών δεν είναι, η πατησίων μπορεί να ναι ή η συγγρού, η Ε.Ο. πατρών κορίνθου δεν είναι

από την άλλη η κατάργηση των διοδίων δεν αποφασίστηκε γιατί το διακστήριο έλαβε υπόψην του την σημαντικότητα του έργου, την μελλοντική ωφέλεια του τόπου και την ασφάλεια των διερχομένων καθώς και τον κίνδυνο υπαναχώρησης της παραχωρησιούχου εταιρείας, αφού ένα βασικό σκέλος της χρηματοδότησης του έργου θα προερχόταν μέσω προδοτικών κατ εμέ ενεργειών, συμφωνιών και υπογραφών από πολιτικά χαμερπή ζωντόβολα

τι γίνεται τώρα.
η εταιρεία παράγει έργο, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς, έχει την τεχνογνωσία, τα μηχανήματα και το ανθρώπινο δυναμικό για να φέρει την αποστολή-εργασία της εις πέρας
μπράβο της

κομμάτια ασφαλτοτάπητα σαν κακά κομμάτια ενός εγκληματικού παζλ, αλλάζουν καθημερινά
καλό αυτό

ο δρόμος έχεις περιοριστεί από μιάμιση λωρίδα σε μισή το πολύ, με δίχτυα, κώνους, νεροτουβλέτες και τσιμενοδιαχωριστικά
αυτό είναι εγκληματικό, δηλαδή, έναν κακό δρόμο τον κάνεις γιαπί, άρα χειρότερο, αντί να τον κλείενις για μερικές εβδομάδες, να τον δουλεύεις απρόσκοπτα και να τον παραδίδεις τμηματικά έτοιμο

οι υπάλληλοι εκτός δύο εξαιρέσεων, ένα κάθαρμα σε κάθε μεριά, που ακόμα δεν έχω πετύχει εγώ ,μόνο κοπελιές που τους κάνουν τους χωροφύλακες, είναι ευγενέστατοι, σου προωθούν την γραμμή της εταιρείας, σου παραδίδουν ένα ενημερωτικό εκφοβιστικό μερικώς κείμενο της εταιρείας με επιχειρηματολογία δημοτικού για την υποκίνηση της κίνησης πολιτών και την επιφύλαξη οτι κάποια στιγμή θα επιβληθεί το μεγάλο πρόστιμο

ως ώρας, έχω διέλθει πάνω από 40 ή 50 φορές, ένα χαρτί δεν έχω λάβει στα χέρια μου από την εταιρεία. η εταιρεία δεν θα μπεί στην διαδικασία να κινηθεί δικαστικά για τα 50ε του καθενός, αλλά μπρός στον κίνδυνο να υπάρξει αθωοτικήγια τον πολίτη και καταδικαστική γι αυτήν απόφαση, κρατάει τα νομικά της σκυλιά δεμένα

δεν σώζομαι από ένα ή δύο ή 50 ευρώ το χρόνο
αν κάτι γίνεται, είναι γιατί σε δουλεύουν μπροστά στα μούτρα σου ψιλό γαζί, φέρνεις δηλαδή κάποιον στο σπίτι σου να σου αλλάξει τα πλακάκια, συμφωνείτε μια τιμή και αφού σε βάζει να κινεσαι μέσα στο γιαπί, θ΄λεει και μεροκάματο ξεχωρα και αυτό είναι άνω ποταμών

αν οι πολίτες βγάζουν το φίδι από την τρύπα;
ναι, είναι αλήεθια, αν και οι μηνυτήριες αναφορές κατατέθηκαν αν θυμάμαι καλά από αμφότερους τους δικηγορικούς συλλόγους πατρών και αθηνών

αν οι πολίτες είναι τσογλάνια;
αυτό το αφήνω ασχολίαστο, αλλά τσογλάνάκι είανι οντως ο τύπος στο βίντεο

και κάτι ακόμα: ο δρόμος δεν ανήκει στην παραχωρησιούχο εταιρεία, μόνο της έχει επιτραπεί η άδεια χρήσης, σαν να λέμε της έχει νοικιαστεί, γι αυτό και δεν μπορεί η αστυνομία να προβεί σε καταγραφή παραπτώματος, για την άρνηση πληρωμής διοδίων

αυτά τα λίγα από την μεριά μου

δεν επιθυμώ να πάρω κόσμο στο λαιμό μου, μπορεί οι δον κιχώτες να πληρώσουν τελικά τους ανεμόμυλους, αλλά ρε πούστη, έστω μια φορά να αντιταχθούμε σε κάτι προκλητικά άδικο και το άδικο δεν είναι της εταιρείας το κέρδος, αλλά εκείνα τα προδοτικά χέρια που δεν τιμούν τις καρέκλες που κάθονται

S.T
28-07-2010, 16:03
Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες αυτα!! Ναι συμφωνουμε ολοι για αυτο που λες!! εκει που διαφωνουμε ειναι αν πρέπει να πληρωνουμε τα διοδια για να φτιαχτει ο δρόμος ¨η να φτιαχτει πρωτα και μετα να πληρωσουμε!!!

Το δευτερο ερωτημα ειναι γιατι τοσα χρονια πληρωναμε διοδια ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ για να φτιαχτουν δρομοι αλΛα και ο υπαρχον δρόμος, πραγμα που ΔΕΝ γινοτανε ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΓΑΜΕ, ενω τωρα που πηρε τον δρομο ιδιωτης ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΕ ΣΗΡΑΓΓΕΣ Κ.Λ.Π αρνουμαστε να τον πληρωσουμε για να τελεσφορισει ολο το εργο μεχρι το 2011!!!

Απαντηση: Γιατι ειμαστε ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ!!! Κιαυτο το εχω ξαναπει για το ιδιο θεμα!!!
Οπου βρισκουμε ευκαιρια λεμε ''δεν πληρωνω γιατι ετσι γουσταρω'' ειδικα αν υπαρχουν πισω μας σωματεια, συνδικαλιστες κ.λ.π!! Γιατι απο μονοι μας δεν θα το καναμε ποτε!! ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!
Γιώργο στα έχω εξηγήσει και από κοντά αλλά ή δεν τα θυμάσαι ή δεν θέλεις να τα θυμάσαι.Για εμάς που είμαστε κάτω απο το αυλάκι και έχουμε δεινοπαθήσει με τον σκατόδρομο τόσα χρόνια άσε μας ν΄αντιδράμε και υπάρχουν λόγοι ,λόγοι προηγούμενον χρόνων.Οσοι θέλουν ν'ανοίξουν τα μάτια τους λίγο παραπάνω ας ανατρέξουν μέσα στις σελίδες του internet πατώντας :ΤΑΜΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ και θα καταλάβουν .Τόσα χρόνια που πλήρωνα τα λεφτά αυτά που πήγαν?Οφειλαν να τα επιστρέψουν ξανά στον Έλληνα φορολογούμενο φτιάχνοντας άψογους δρόμους?Αντί αυτού σκάνδαλα -σκάνδαλα και από τους μεν και από τους δεν,και στο κάτω κάτω εγώ Τράπεζα για να δανείσω τον κάθε μεγαλοεργολάβο δεν θα γίνω.
Σταματάω τους κοιτάω με κοιτάνε γκαζιά και συνεχίζω τον δρόμο μου.Δεν θα κάτσω να εμπλακώ ούτε σε χαρτούρα ούτε σε οτιδήποτε άλλο,τους γράφω στα @@ μου.
Αγαπητέ Γιώργο και Παναγιώτη με πολλή αγάπη θα μου επιτρέψετε να σας επιστρέψω τον χαραχτηρισμό Τσάμπα Μάγκες.

GeorgeP
28-07-2010, 16:47
χρησιμοποιώ την εθνική οδό πατρών κορίνθου πάνω από 20 χρόνια, από τότε που πρωτοπήρα μηχανάκι στα χέρια μου

πλήρωνα συστηματικά μέχρι το 2007, ενώ διάβαζα κατά καιρούς στην εφημερίδα για στατιστικές που έλεγαν πως είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους να σκοτωθεί κάποιος ιδίως αν τον τρώει το χέρι ή το πόδι του

κάποτε κάποιος αναφέρθηκε σε μια παράξενη συμπεριφορά των ξένων οδηγών να μην πληρώνουν γιατί δεν συμμορφωνόταν η συγκεκριμένη οδός με τα ευρωπαικά κριτήρια , ώστε να μπορούν να θεσπιστούν διόδια

έχω να πληρώσω στο συγκεκριμένο τμήμα είτε από κόρινθο είτε από πάτρα, πάνω από 2.5 χρόνια

έχω συμπληρώσει καμιά 20 φόρμες αδυναμίας καταβολής διοδίων με την επισήμανση άρνησης στο πεδίο της υπογραφής, μιας και δεν προβλέπεται από την παραχωρησιούχο εταιρία φόρμα άρνησης καταβολής διοδίων, ούτε επιτρέπει στους υπαλλήλους-ελεγκτές της να παραλαμβάνουν ανυπογράφως κάποιο έντυπο που να εξηγεί τις θέσεις και τους λόγους κάποιου που αρνείται να πληρώσει, παρά μόνο καλή τη πίστι εσωκλείουν τα προσκομιζόμενα έντυπα ως επισυναπτόμενα

η ανάδειξη ενός καταναλωτικού δικαιώματος είναι θεμιτή έστω και αν προέρχεται από πολιτικώς εκμεταλευόμενη κατεύθυνση

ο δρόμος αυτός είναι δικός μου, όσο και δικός σου όσο και του καθενός φορολογούμενου

κάποιοι πουλημένοι πολιτικοί θεώρησαν πως αφού ήταν άχρηστοι να φτιάξουν ένα μεγάλο έργο, όπως της νέας χάραξης της πατρών κορίνθου και όχι μόνο, ξεπούλησαν την άδεια χρήσης στην παραχωρησιούχο εταιρία για να εισπράττει διόδια για αρκετά χρόνια μετά το πέρας των εργασιών και την παράδοση του δρόμου στο κοινό, μαζί με την συντήρηση της οδού μέχρι τότε

για να το ξαναπάρω από την αρχή:
έχω έναν δρόμο που του έχω βάλει διόδια για 30 χρόνια
στα 28-29 χρόνια, λίγο πριν καταργηθούν τα διόδια, με τις ελάχιστες έστω παρεμβάσεις συντήρησης, σε ένα δρόμο που ουδέποτε υπήρξε εθνική οδός με αντίστοιχες προδιαγραφές, κάποια καθάρματα προδότες παραχωρούν την χρυσή αγελάδα και την άδεια άμελξής της σε μια ιδιωτική εταιρία, προκειμένου να της φτιάξει ένα μεγαλύτερο σταύλο, ένα μεγαλύτερο χωράφι και καλύτερες συνθήκες θανάτου ή διαβίωσης

το παράξενο είναι πως η επένδυση της ιδιωτικής εταιρείας θα έπρεπε να αποσβένεται μετά την παράδοση των παραπάνω προδιαγραφών και όχι πρίν, άρα εκεί που το γάλα είχε ένα γίουρο πριν, πως θα δικαιολογηθεί η προστιθέμενη αξία;

φαντάσου το εξής παράδειγμα:
είσαι σε ένα νησί που έχει δυο παραλίες, μια μικρή και μια μεγάλη
έπεφταν βράχια και έιχες βάλει ένα αντίτιμο για να μπορείς να συντηρείς και να προστατεύεις την παραλία
η μικρή ήταν ελεύθερη
για να γίνει καλύτερων προδιαγραφών η μεγάλη παραλία κάποιος είπε για ανατινάξεις, διανοίξεις και ευρυχωρία
όλα καλά
θα γινόταν τακτικός καθαρισμός της παραλίας, θα υπήρχαν ξαπλώστρες, θα υπήρχαν σκίαστρα και φώτα για το βράδυ, θα υπήρχαν υποδομές
τότε θα έπρεπε να πληρώσουν ένα μεγαλύτερο αντίτιμο οι νησιώτες αλλά δεν θα υπήρχε θέμα, αφού θα ταν για το καλό τους

η ετιαρεία που το ανέλαβε διπλοτριπλασίασε το αντίτιμο ενώ τους προσέφερε μια μικρότερη παραλία από πρίν, κάτω από τα βράχια, μέσα στο γιάπι, μέσα στον κίνδυνο, διχως περιθώρια, ο ένας στα πόδια του άλλου και ζητούσε να πληρώσουν οι λουόμενοι το αυξημένο αντίτιμο, γιατί το έργο θα κόστιζε

μα κάποιοι σκέφτηκαν, γιατί να πληρώσουμε κάτι δυό φορές, αφού κάθε φορά που θα βουτάμε όταν ολοκληρωθεί θα πληρώνουμε αγογγυστα τότε; γιατί να το προπληρώσουμε

είπαν κάποιοι να μην ξαπλώνουν στις σιδεροκατασκευές και στου εργοταξίου το αμμοχάλικο, αλλά είπαν μπαίνουμε, απλώνουμε την πετσέτα μας και αφήνουμε τον δικαστή να βγάλει απόφαση

στο θέμα μας

έγιναν ασφαλιστικά μέτρα και δεν δικαιώθηκαν οι πολίτες ή η κίνηση πολιτών, πες το όπως θές
έγινε το δικαστήριο και βγήκε μια αμφίσημη απόφαση, σχεδόν δελφική , που τίποτα δεν έλεγε και όλους τους αδικοδικαίωνε

η απόφαση έλεγε πως δεν ήταν κανένας πολίτης υποχρεωμένος να πληρώσει, αφού αποδείχτηκε ο ισχυρισμός τους οτι το εν λόγω οδικό πέρασμα μόνο εθνική οδό ευρωπαικών προδιαγραφών δεν είναι, η πατησίων μπορεί να ναι ή η συγγρού, η Ε.Ο. πατρών κορίνθου δεν είναι

από την άλλη η κατάργηση των διοδίων δεν αποφασίστηκε γιατί το διακστήριο έλαβε υπόψην του την σημαντικότητα του έργου, την μελλοντική ωφέλεια του τόπου και την ασφάλεια των διερχομένων καθώς και τον κίνδυνο υπαναχώρησης της παραχωρησιούχου εταιρείας, αφού ένα βασικό σκέλος της χρηματοδότησης του έργου θα προερχόταν μέσω προδοτικών κατ εμέ ενεργειών, συμφωνιών και υπογραφών από πολιτικά χαμερπή ζωντόβολα

τι γίνεται τώρα.
η εταιρεία παράγει έργο, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς, έχει την τεχνογνωσία, τα μηχανήματα και το ανθρώπινο δυναμικό για να φέρει την αποστολή-εργασία της εις πέρας
μπράβο της

κομμάτια ασφαλτοτάπητα σαν κακά κομμάτια ενός εγκληματικού παζλ, αλλάζουν καθημερινά
καλό αυτό

ο δρόμος έχεις περιοριστεί από μιάμιση λωρίδα σε μισή το πολύ, με δίχτυα, κώνους, νεροτουβλέτες και τσιμενοδιαχωριστικά
αυτό είναι εγκληματικό, δηλαδή, έναν κακό δρόμο τον κάνεις γιαπί, άρα χειρότερο, αντί να τον κλείενις για μερικές εβδομάδες, να τον δουλεύεις απρόσκοπτα και να τον παραδίδεις τμηματικά έτοιμο

οι υπάλληλοι εκτός δύο εξαιρέσεων, ένα κάθαρμα σε κάθε μεριά, που ακόμα δεν έχω πετύχει εγώ ,μόνο κοπελιές που τους κάνουν τους χωροφύλακες, είναι ευγενέστατοι, σου προωθούν την γραμμή της εταιρείας, σου παραδίδουν ένα ενημερωτικό εκφοβιστικό μερικώς κείμενο της εταιρείας με επιχειρηματολογία δημοτικού για την υποκίνηση της κίνησης πολιτών και την επιφύλαξη οτι κάποια στιγμή θα επιβληθεί το μεγάλο πρόστιμο

ως ώρας, έχω διέλθει πάνω από 40 ή 50 φορές, ένα χαρτί δεν έχω λάβει στα χέρια μου από την εταιρεία. η εταιρεία δεν θα μπεί στην διαδικασία να κινηθεί δικαστικά για τα 50ε του καθενός, αλλά μπρός στον κίνδυνο να υπάρξει αθωοτικήγια τον πολίτη και καταδικαστική γι αυτήν απόφαση, κρατάει τα νομικά της σκυλιά δεμένα

δεν σώζομαι από ένα ή δύο ή 50 ευρώ το χρόνο
αν κάτι γίνεται, είναι γιατί σε δουλεύουν μπροστά στα μούτρα σου ψιλό γαζί, φέρνεις δηλαδή κάποιον στο σπίτι σου να σου αλλάξει τα πλακάκια, συμφωνείτε μια τιμή και αφού σε βάζει να κινεσαι μέσα στο γιαπί, θ΄λεει και μεροκάματο ξεχωρα και αυτό είναι άνω ποταμών

αν οι πολίτες βγάζουν το φίδι από την τρύπα;
ναι, είναι αλήεθια, αν και οι μηνυτήριες αναφορές κατατέθηκαν αν θυμάμαι καλά από αμφότερους τους δικηγορικούς συλλόγους πατρών και αθηνών

αν οι πολίτες είναι τσογλάνια;
αυτό το αφήνω ασχολίαστο, αλλά τσογλάνάκι είανι οντως ο τύπος στο βίντεο

και κάτι ακόμα: ο δρόμος δεν ανήκει στην παραχωρησιούχο εταιρεία, μόνο της έχει επιτραπεί η άδεια χρήσης, σαν να λέμε της έχει νοικιαστεί, γι αυτό και δεν μπορεί η αστυνομία να προβεί σε καταγραφή παραπτώματος, για την άρνηση πληρωμής διοδίων

αυτά τα λίγα από την μεριά μου

δεν επιθυμώ να πάρω κόσμο στο λαιμό μου, μπορεί οι δον κιχώτες να πληρώσουν τελικά τους ανεμόμυλους, αλλά ρε πούστη, έστω μια φορά να αντιταχθούμε σε κάτι προκλητικά άδικο και το άδικο δεν είναι της εταιρείας το κέρδος, αλλά εκείνα τα προδοτικά χέρια που δεν τιμούν τις καρέκλες που κάθονται





Κωστα μου τρεις ερωτησεις μονον, αν θες μου/μας απαντας! Α, και μια παρατηρηση.
20-2,5=17,5, δηλαδη 17,5 χρόνια πληρωνες το αντιτιμο γιαυτον τον ιδιο χαλια δρομο αδιαμαρτυρητα!!!! ΓΙΑΤΙ?
Παραπονιεσαι για το ''γιαπι'' του δρομου το οποιο ειναι πολυ σωστα επικυνδυνο. Θα προτιμουσες ισως να τον κλεισουν ολον τελειως και να κανεις το Αθηνα-Πατρα-Αθηνα απο την παλια εθνικη? και μαλιστα ανευ διοδιων? θα αισθανοσουνα πιο ασφαλης με τους τοσους πεζους να τον διασχιζουν και με τις τοσες εισοδους-εξοδους σε χωραφια, σπιτια, παραδρομους? θα καλυπτες την αποσταση γρηγοροτερα? θα οδηγουσες με χαμηλες ταχυτητες, πραγμα που αλλωστε ζητηται και στο ''γιαπι'', για τον φοβο των Ιουδαιων?
Ξερεις κανεναν Εθνικο δρομο στην Ευρωπη ΜΕ ΔΙΟΔΙΑ να ειναι δημοσιος?
παρατηρηση: ο δρομος σωστα δεν ανηκει στον παραχωρησιουχο αλλα του εχει επιτραπει η κατασκευη, συντηρηση και η εκμεταλευση για 30 χρονια!! Σαν το Ελ. Βενιζελος δηλαδη! Εχεις παρκαρει ποτε πρανομα στο Ελ.βενιζελος? αν ποτε το κανεις να ξερεις οτι παρότι ειναι ιδιωτικη για 30 χρονια ολη η περιοχη του αεροδρομιου οι γερανοι σηκωνουν αβερτα αυτοκινητα (υπαρχει μονιμος) και οι κλησεις πεφτουν βροχη!!! Σε υποχρεωνουν να πας και να αφησεις το αυτοκινητο σου στα πανακριβα παρκινγκ!! Για ρωτα ολους εμας που δουλευουμε το αεροδρομιο λογω επαγγελματος αλλα και τους εργαζομενους εκει τι κοστος εχει τον μηνα!! Μονον που αυτο φιλε Κωστα ειχε προβλεφθει στην συμβαση (ο γερμανος δεν ειανι βλακας σαν τον Ελληνα που βιαστηκε) ενω τωρα θα γινει εκ των υστερων! και να παρακαλας να μην εχει ο νομος αναδρομικη ισχυ, διοτι τοτε οσοι δεν εχουν πληρωσει αυτα τα 3 χρονια θα τα πληρωσουν μαζεμενα και με τοκους!!! Στο/σας το ξαναλεω ειναι θεμα χρονου να βγει το νομοσχεδιο και να ψηφιστει!!!

kostas-patra
28-07-2010, 17:59
βρε πανάθεμά σε , παράθεση στο κατεβατό; φαντάσου και αν το πιανες σημείο σημείο!!!!

το λοιπόν:
1. η άγνοια ενός δικαιώματος, δεν συνηγορεί συννενοχή
αν κάτι δεν το ξερες, το βρήκες και νόμιζες οτι έτσι είναι και σε κάποια στιγμή είπες να το ψάξεις καλύτερα , εξαιτίας όποιας αφορμής, δεν σημαίνει πως πρέπει να συνεχίσεις να μην το διεκδικείς, αλλά το αντίθετο. έστω οτι κάποιος έχει έχει καταπατήσει κάτι το οποίο δεν γνώριζες οτι είναι δικό σου. από τη στιγμή που το μαθαίνεις ξεκινάς την διεκδίκηση παντός νομίμου δικαιώματός σου

2. καλέ μου φίλε και συνοδοιπόρε, δεν ξέρω πότε έκανες τελευταία φορά την διαδρομή αυτή, από την παλιά και την καινούρια, εγώ την κάνω τουλάχιστον δυό φορές τον μήνα, πότε από την παλιά και πότε από την χειρότερη
το συμπέρασμα μου είανι το εξής:
η παλιά εθνική όντως περνάει μέσα από χωριά, από μικρές πόλεις, από χωράφια, από τα εμπορικά κέντρα πόλεων, έχει που και που φανάρια, διασταυρώσεις και γενικώς δεν έχει ανοιχτό δρόμο πουθενά

αλλά έχει ένα καλό
έχει μια λωρίδα κυκλοφορίας ΟΛΟΚΛΗΡΗ για κάθε ρεύμα, ΣΥΝ μισή βοηθητική
αν κάνεις συγκεκριμένα το τμήμα αίγιο σελιανίτικα, από πάνω και από κάτω και προτιμήσεις το πάνω, κακώς θα σου λεγα ρισκάρεις την ζωή σου

και δεν είναι για τα λεφτά

πιστεύω ακράδαντα πως όποιος κινείται στην παλιά εθνική οδό είναι πιο ασφαλής, γιατί δεν μπορείς να αναπτύξεις μεγάλες ταχύτητες, έχεις όλους τους παραπάνω φόβους που έγραψες και έγραψα και αν τύχει και ένα φορτηγό σε πάει καροτσάκι δεν ξεμπερδέυεις με τίποτα, ουρά χιλιομέτρων, ενώ στην ο θεός να την κάνει νέα, βρίσκεις που και που ένα παραθυράκι για να το σανιδώσεις , να προσπεράσεις και αν ο αρχάγγελος παίζει ζάρια με τον βαρκαροχάρο μπορεί και να την γλυτώσεις

3. από ευρώπη έχω ταξιδέψει στην ιταλία και στη βουλγαρία. δεν έχω γνώση του καθεστώτος ιδιοκτησίας των εθνικών δρόμων και θα θελα να μου απαντήσεις εσύ την ερώτησή σου, γιατί δεν γνωρίζω

αλλά μπορώ να σου αντιγυρίσω το ερώτημα, αν και είναι ρητορική η ερώτηση:

υπάρχει αντίστοιχης ποιότητας δρόμος κάπου στην ευρώπη που να σε υποχρεώνουν να πληρώσεις διόδια για να περάσεις; ή απλούστερα, υπάρχει κεντρικός εθνικος οδικός άξονας σε ίδια κατάσταση, με η δίχως διόδια; θυμήσου οτι η πάτρα με το λιμάνι της είναι η κεντρική πύλη προς την ευρώπη ακτοπλοικώς, μαζι με την ηγουμενίτσα, όχι οτι δεν το ξέρεις

επί της παρατήρησης:
αν ψηφιστεί νόμος και έχει αναδρομική ισχύ και χρειαστεί να πληρώσω, αναγκαστικά θα κινηθώ παρέα με όλους τους αντιφρονούντες δικαστικώς, μέχρι να βρεθεί μια άκρη, μιας και ζούμε σε μια χώρα που το σύνταγμα καταπατείται κατα το δοκούν και ψηφίζονται αντισυνταγματικοί νόμοι
σχετικά με το αν οι γερμανοί είναι πιο έξυπνοι, δεν θα το λεγα αν κρίνω από τα κιβώτια 259 getrag και τις λύσεις που έχουν κατα καιρούς δώσει στην γραμμή παραγωγής των μηχανών που τόσο μας παιδεύουν
πιο τεχνοκράτες και καλύτεροι στο μαρκετινγκ σίγουρα

και ξεκαθαρίζω κάτι, η εταιρεία κάνει την δουλειά της και καλά κάνει. το πρόβλημα το χουμε εμείς οι νυκοκυραίοι με τους διαχειριστές μας, για να το πώ λαικίστικα
κάποιος τα παίρνει από τον βυτιοφορέα και μας βάζουν να πληρώσουμε για 1000λίτρα γέμισμα τη φορά, όταν ακόμα και τώρα που μιλάμε η δεξαμενή μας είναι 500άρα και ο σχεδιασμός για την αγορά της νέας θα γίνει σε μερικά χρόνια

κάποτε στην φάση ανοικοδόμησης της γερμανίας, μετά τον πόλεμο που προκάλεσε, οι γερμανοί δούλευαν μια ώρα παραπάνω αμισθί προκειμένου να προκόψουν την χώρα τους.
τέτοιες θυσίες δεν μπορείς να τις ζητήσεις από τον έλληνα, προκειμένου να προκόψει μια επιχείρηση, που είναι σίγουρο οτι θα βγάλει κέρδη. δεν μπορείς να πληρώνεις με μπουρμπουάρ την ταλαιπωρία, αυτό λέω
ας κλείσει ο δρόμςο για τις νταλίκες, όπως γίνεται τα καλοκαίρια και στις γιορτές στις εξόδους, να κατευθύνονται από την παλιά εθνική, να υποχρεωθεί η κατασκευάστρια εταιρία να ακολουθήσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, επιταχυμένο, προσλαμβάνοντας μεγαλύτερο στόλο συνεργείων ώστε να απολάβει γρηγορότερα και οι καταναλωτές καλύτερες υπηρεσίες

το γεγονός οτι δεν κατευθύνεται όλος ο κόσμος από την παλιά, αλλά από την χειρότερη εθνική οδό, είναι οτι σε μεγάλα τμήματά του η διάνοιξη δεν είναι επικίνδυνη και η κυκλοφορία γίνεται με ενδιάμεσο διάζωμα

συμμάζεμα χρειάζεται

GeorgeP
28-07-2010, 18:31
Γιώργο στα έχω εξηγήσει και από κοντά αλλά ή δεν τα θυμάσαι ή δεν θέλεις να τα θυμάσαι.Για εμάς που είμαστε κάτω απο το αυλάκι και έχουμε δεινοπαθήσει με τον σκατόδρομο τόσα χρόνια άσε μας ν΄αντιδράμε και υπάρχουν λόγοι ,λόγοι προηγούμενον χρόνων.Οσοι θέλουν ν'ανοίξουν τα μάτια τους λίγο παραπάνω ας ανατρέξουν μέσα στις σελίδες του internet πατώντας :ΤΑΜΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ και θα καταλάβουν .Τόσα χρόνια που πλήρωνα τα λεφτά αυτά που πήγαν?Οφειλαν να τα επιστρέψουν ξανά στον Έλληνα φορολογούμενο φτιάχνοντας άψογους δρόμους?Αντί αυτού σκάνδαλα -σκάνδαλα και από τους μεν και από τους δεν,και στο κάτω κάτω εγώ Τράπεζα για να δανείσω τον κάθε μεγαλοεργολάβο δεν θα γίνω.
Σταματάω τους κοιτάω με κοιτάνε γκαζιά και συνεχίζω τον δρόμο μου.Δεν θα κάτσω να εμπλακώ ούτε σε χαρτούρα ούτε σε οτιδήποτε άλλο,τους γράφω στα @@ μου.
Αγαπητέ Γιώργο και Παναγιώτη με πολλή αγάπη θα μου επιτρέψετε να σας επιστρέψω τον χαραχτηρισμό Τσάμπα Μάγκες.

Σπυρακο

με το να αντιδρας με αυτον τον τροπο, του ''δεν πληρωνω διοδια'' ανηκεις στις περιπτωσεις του ''χανω το οποιο δικιο μου''!!!! Ειναι σαν να σε βρισω και να με κτυπησεις!! Εσυ θα πας μεσα (εχασες το δικιο σου) κι εγω θα ειμαι απεξω και θα γελαω!!!!!! Πιο καλα θα ηταν να μην χρησιμοποιουσες εσυ και ΟΛΟΙ οι διαμαρτυρομενοι τον δρομο αυτον και να πηγαινατε απο την Παλια Εθνικη!!! Αυτη θα ηταν σωστη διαμαρτυρια και οχι ο τσαμπουκας!!!

Δεν αντιλεγω για τα οποια ''δικια'' σας, στο θεμα ασφαλειας και μονον, αλλα οταν καποιος καθεται στα τεσσερα τοσα χρόνια βουλονοντας το στομα του και πληρωνοντας χαμενα λεφτα οπως αποδικνυεται σημερα και ξαφνικα ορθωνει αναστημα του εκμεταλευομενος το νομικο κενο περι προστιμου, το οποιο ισχυε πριν οταν ηταν ΤΕΟ αλλα αλλα εκανε το παγωνι (οπως ολοι σας) φοβουμενος το προστιμο, πως λεγεται ρε φιλε?
Δηλαδη, σου πουλαω τσαμπουκα με ενα βημα εμπρος και 13 πισω......τι ειμαι? ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ!!!!! Αυτο ειμαι κι αυτο ειναι ολοι οσοι ορθωνουν ΤΩΡΑ αναστημα ενω πριν κανανε τις κοτες!! βρηκανε τον ιδιωτη να κουνησουν τις ουρες τους ΤΩΡΑ!
Γιατι ρε Σπυρο οταν ηταν να υπογραφει η συμβαση με τον παραχωρησιουχο και να ψηφιστει απο την βουλη δεν κανανε/τε καταληψη εξω απο το προαυλιο της βουλης και να διαμαρτυρηθητε ομορφα και ωραια? Γιατι δεν το κανανε/τε? Γιατι απλα ειναι ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ αποσκοπωντας αλλου φυσικα!!!! αλλα δεν ειανι η ωρα τωρα να τα πω !!! Σας εχουν βαλει μπροστα τοπικοι δημαρχοι, κοινοταρχες και λοποι εμπλεκομενοι με τις κατασκευες αθλιοι οι οποιοι δεν πηραν μεριδιο απο την πιτα κατασκευης που τους ειχαν ταξει και μιλανε για ασφαλεια και αλλα ομορφα!! αλλα ειπαμε δεν ειναι τωρα η ωρα!!!

Λοιπον αγαπημενε Φιλε μου (και το εννοω με καθε γραμμα του αυτο) ειναι ¨η δεν ειναι ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ????

Σημ. Ξεχωρισε το θεμα ασφαλειας απο την πληρωμη διοδιων!! Ειναι δυο τελειως διαφορετικα θεματα που δεν εχουν σχεση μεταξυ τους αφου τοσα χρόνια τον χρησιμοποιουσε αυτον τον δρομο και πληρωνες!! Λογος κοινητοποιησεων θα υπηρχε, και σοβαροτατος μαλιστα, οταν.......... αν δεν υπηρχαν διοδια σε αυτον τον δρομο απο τοτε που φτιαχτηκε και ξαφνικα εβαζαν για να κατασκευαστει ο καινουριος τοτε κι εγω θα ημουνα μαζι σας!!!
Το ''που πηγαν τα λεφτα των ΤΕΟ'' τοσα χρονια δεν δικαιολογει τετοια αντιδραση!! Δεν ειδα και κανεναν απο τους ''κατω του αυλακιου'' να διαμαρτυρονται στους δρόμους για τις μειωσεις μισθων π.χ.!!

GeorgeP
28-07-2010, 18:43
βρε πανάθεμά σε , παράθεση στο κατεβατό; φαντάσου και αν το πιανες σημείο σημείο!!!!

το λοιπόν:
1. η άγνοια ενός δικαιώματος, δεν συνηγορεί συννενοχή
αν κάτι δεν το ξερες, το βρήκες και νόμιζες οτι έτσι είναι και σε κάποια στιγμή είπες να το ψάξεις καλύτερα , εξαιτίας όποιας αφορμής, δεν σημαίνει πως πρέπει να συνεχίσεις να μην το διεκδικείς, αλλά το αντίθετο. έστω οτι κάποιος έχει έχει καταπατήσει κάτι το οποίο δεν γνώριζες οτι είναι δικό σου. από τη στιγμή που το μαθαίνεις ξεκινάς την διεκδίκηση παντός νομίμου δικαιώματός σου

2. καλέ μου φίλε και συνοδοιπόρε, δεν ξέρω πότε έκανες τελευταία φορά την διαδρομή αυτή, από την παλιά και την καινούρια, εγώ την κάνω τουλάχιστον δυό φορές τον μήνα, πότε από την παλιά και πότε από την χειρότερη
το συμπέρασμα μου είανι το εξής:
η παλιά εθνική όντως περνάει μέσα από χωριά, από μικρές πόλεις, από χωράφια, από τα εμπορικά κέντρα πόλεων, έχει που και που φανάρια, διασταυρώσεις και γενικώς δεν έχει ανοιχτό δρόμο πουθενά

αλλά έχει ένα καλό
έχει μια λωρίδα κυκλοφορίας ΟΛΟΚΛΗΡΗ για κάθε ρεύμα, ΣΥΝ μισή βοηθητική
αν κάνεις συγκεκριμένα το τμήμα αίγιο σελιανίτικα, από πάνω και από κάτω και προτιμήσεις το πάνω, κακώς θα σου λεγα ρισκάρεις την ζωή σου

και δεν είναι για τα λεφτά

πιστεύω ακράδαντα πως όποιος κινείται στην παλιά εθνική οδό είναι πιο ασφαλής, γιατί δεν μπορείς να αναπτύξεις μεγάλες ταχύτητες, έχεις όλους τους παραπάνω φόβους που έγραψες και έγραψα και αν τύχει και ένα φορτηγό σε πάει καροτσάκι δεν ξεμπερδέυεις με τίποτα, ουρά χιλιομέτρων, ενώ στην ο θεός να την κάνει νέα, βρίσκεις που και που ένα παραθυράκι για να το σανιδώσεις , να προσπεράσεις και αν ο αρχάγγελος παίζει ζάρια με τον βαρκαροχάρο μπορεί και να την γλυτώσεις

3. από ευρώπη έχω ταξιδέψει στην ιταλία και στη βουλγαρία. δεν έχω γνώση του καθεστώτος ιδιοκτησίας των εθνικών δρόμων και θα θελα να μου απαντήσεις εσύ την ερώτησή σου, γιατί δεν γνωρίζω

αλλά μπορώ να σου αντιγυρίσω το ερώτημα, αν και είναι ρητορική η ερώτηση:

υπάρχει αντίστοιχης ποιότητας δρόμος κάπου στην ευρώπη που να σε υποχρεώνουν να πληρώσεις διόδια για να περάσεις; ή απλούστερα, υπάρχει κεντρικός εθνικος οδικός άξονας σε ίδια κατάσταση, με η δίχως διόδια; θυμήσου οτι η πάτρα με το λιμάνι της είναι η κεντρική πύλη προς την ευρώπη ακτοπλοικώς, μαζι με την ηγουμενίτσα, όχι οτι δεν το ξέρεις

επί της παρατήρησης:
αν ψηφιστεί νόμος και έχει αναδρομική ισχύ και χρειαστεί να πληρώσω, αναγκαστικά θα κινηθώ παρέα με όλους τους αντιφρονούντες δικαστικώς, μέχρι να βρεθεί μια άκρη, μιας και ζούμε σε μια χώρα που το σύνταγμα καταπατείται κατα το δοκούν και ψηφίζονται αντισυνταγματικοί νόμοι
σχετικά με το αν οι γερμανοί είναι πιο έξυπνοι, δεν θα το λεγα αν κρίνω από τα κιβώτια 259 getrag και τις λύσεις που έχουν κατα καιρούς δώσει στην γραμμή παραγωγής των μηχανών που τόσο μας παιδεύουν
πιο τεχνοκράτες και καλύτεροι στο μαρκετινγκ σίγουρα

και ξεκαθαρίζω κάτι, η εταιρεία κάνει την δουλειά της και καλά κάνει. το πρόβλημα το χουμε εμείς οι νυκοκυραίοι με τους διαχειριστές μας, για να το πώ λαικίστικα
κάποιος τα παίρνει από τον βυτιοφορέα και μας βάζουν να πληρώσουμε για 1000λίτρα γέμισμα τη φορά, όταν ακόμα και τώρα που μιλάμε η δεξαμενή μας είναι 500άρα και ο σχεδιασμός για την αγορά της νέας θα γίνει σε μερικά χρόνια

κάποτε στην φάση ανοικοδόμησης της γερμανίας, μετά τον πόλεμο που προκάλεσε, οι γερμανοί δούλευαν μια ώρα παραπάνω αμισθί προκειμένου να προκόψουν την χώρα τους.
τέτοιες θυσίες δεν μπορείς να τις ζητήσεις από τον έλληνα, προκειμένου να προκόψει μια επιχείρηση, που είναι σίγουρο οτι θα βγάλει κέρδη. δεν μπορείς να πληρώνεις με μπουρμπουάρ την ταλαιπωρία, αυτό λέω
ας κλείσει ο δρόμςο για τις νταλίκες, όπως γίνεται τα καλοκαίρια και στις γιορτές στις εξόδους, να κατευθύνονται από την παλιά εθνική, να υποχρεωθεί η κατασκευάστρια εταιρία να ακολουθήσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, επιταχυμένο, προσλαμβάνοντας μεγαλύτερο στόλο συνεργείων ώστε να απολάβει γρηγορότερα και οι καταναλωτές καλύτερες υπηρεσίες

το γεγονός οτι δεν κατευθύνεται όλος ο κόσμος από την παλιά, αλλά από την χειρότερη εθνική οδό, είναι οτι σε μεγάλα τμήματά του η διάνοιξη δεν είναι επικίνδυνη και η κυκλοφορία γίνεται με ενδιάμεσο διάζωμα

συμμάζεμα χρειάζεται


δεν θα μεινεις αναπαντητος...ανεμενε την επαυριον διοτι τωρα δεν μπορω.....παω για καφε κι ετοιμαζομαι!!!!:D;)

Φιλιά πολλα!!!

Carduelis
29-07-2010, 00:21
Σας παρακαλώ πάρα πολύ, μήπως γίνεται να το κάνετε το debate λίγο πιό οργανωμένα;
Πχ 7-8 μμ Πατροκοστής, 8-9 Τζώρτζπής, 9-10 λοιπαί δυνάμεις κοκ
Σε διακοπές είμαστε, χαλαροί κι αργόσχολοι, με psdn σύνδεση και όσο να το κάνουμε θέλει το χρόνο του να ετοιμαστούμε για το θέαμα! :sm7::sm7:
Σάμαλι-τσίπς !!
Σάμαλι-τσίπς !!

aeriko
29-07-2010, 07:43
Σας παρακαλώ πάρα πολύ, μήπως γίνεται να το κάνετε το debate λίγο πιό οργανωμένα;
Πχ 7-8 μμ Πατροκοστής, 8-9 Τζώρτζπής, 9-10 λοιπαί δυνάμεις κοκ
Σε διακοπές είμαστε, χαλαροί κι αργόσχολοι, με psdn σύνδεση και όσο να το κάνουμε θέλει το χρόνο του να ετοιμαστούμε για το θέαμα! :sm7::sm7:
Σάμαλι-τσίπς !!
Σάμαλι-τσίπς !!



Γιατρέ αναβαθμίσου γιατί θα χάσεις συνέχειες. Ο GergeP υποσχέθηκε απάντηση στον kostas-patra.;)

aeriko
29-07-2010, 07:59
Αγαπητέ Γιώργο και Παναγιώτη με πολλή αγάπη θα μου επιτρέψετε να σας επιστρέψω τον χαραχτηρισμό Τσάμπα Μάγκες.
Σπύρο ο χαρακτηρισμός δεν αφορούσε εσένα προσωπικά, που μπορεί στο φινάλε να είσαι ένας συνειδητοποιημένος "αντιρρησίας". Αν είναι έτσι ζητώ συγγνώμη. Αφορά όμως άλλους πολλούς, που ξύπνησαν ξαφνικά από τον νιρβάνα τους, άρπαξαν ένα κινητο με εγγραφή video και βγήκαν να κάνουν το προσωπικό τους ρεπορτάζ στα διόδια. Και μη μου πείς ότι δεν υπάρχουν.

kostas-patra
29-07-2010, 08:26
στους δυό της τριμελούς, ο αστειάτορας μάλλον κάνει Baby sitting, κάνω άρνηση καταβολής απαντήσεως, τώρα που πήρα φόρα!
ακούς εκεί, τσίπς, εν μέσω καλοκαιριού!
και οι αγαπητοί καλαμποκάδες τι θα κάνουμε; που έχουμε πάρει και τις οδοντογλυφίδες τίγριςhttp://www.psomiadis.com.gr/PICS/tigris.jpg αμανάτι;

kostas-patra
29-07-2010, 10:06
επίσης ο τίτλος δεν με καλύπτει, αφού το πιο σωστό για την περίπτωσή μου είναι καθώς και το πνεύμα των περισσότερων διερχομένων από τους σταθμούς διοδίων ζευγολατιού και ρίου, πως δεν πληρώνω, αν δεν παραδοθεί το έργο πρώτα

σε άλλους σταθμούς διοδίων ισχύουν άλλες ιδιαιτερότητες, για κατοίκους και διερχομένους

GeorgeP
29-07-2010, 10:30
βρε πανάθεμά σε , παράθεση στο κατεβατό; φαντάσου και αν το πιανες σημείο σημείο!!!!

Κωστακη φιλε μου,

Με παρακολουθεις και με διαβαζεις καιρο τωρα ισως και χρόνια και με ξερεις καλα νομιζω!!! Ησουν τυχερος που εκανα παραθεση σε κατεβατο εχθες κι ατυχος σημερα διοτι ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΙΑΝΩ ΣΗΜΕΙΟ ΣΗΜΕΙΟ!!!
Οπλισου με υπομονη, διοτι περιμενω απαντηση, και παρε τσιπς και σαμαλι –οπως λεει και ο Νοτης – και φυσικα διασκεδασε το!!



τολοιπόν:
1. η άγνοια ενός δικαιώματος, δεν συνηγορεί συννενοχή
αν κάτι δεν το ξερες, το βρήκες και νόμιζες οτι έτσι είναι και σε κάποια στιγμή είπες να το ψάξεις καλύτερα , εξαιτίας όποιας αφορμής, δεν σημαίνει πως πρέπει να συνεχίσεις να μην το διεκδικείς, αλλά το αντίθετο. έστω οτι κάποιος έχει έχει καταπατήσει κάτι το οποίο δεν γνώριζες οτι είναι δικό σου. από τη στιγμή που το μαθαίνεις ξεκινάς την διεκδίκηση παντός νομίμου δικαιώματός σου

α) Ποιος σου δινει το δικαιωμα να μην πληρωνεις διοδια απο τα οποια αμοιβεται ο νομιμος παραχωρησιουχος ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (ποσοστο απο το διοδιο Χ 30 χρονια)? αμφισβητεις τον νομο? υπαρχει και το ΣτΕ πριν το αυθαιρετο σηκωμα των μπαρων!!Γιατι αν εχεις τετοιο δικαιωμα, σε αυτην την περιπτωση, να πεις στον εργοδοτη σου να μην σου κραταει την φορολογια εισοδηματος ¨η να σου κραταει μερος της! Και οταν σου ερθει το χαρτι απο την εφορια για το υπολοιπο των χρωστουμενων να της αρνηθεις και να μην το πληρωσεις!!
β) αν το οποιο δικαιωμα απορρεει απο την νομοθεσια περι ορισμου εθνικων οδων ταχειας κυκλοφοριας και επιβολη διοδιου σε αυτες που θερπιστηκε απο την ΕΕ και υπεγραψε και η Ελλαδα να σου υπενθυμισω οτι μεσα στον ιδιο νομο υπαρχει και η δυνατοτητα επιβολης διοδιου ακομα και σε δρόμο τυπου Παλαιας Εθνικης οδου Αθηνων-Πατρων οταν δεν υπαρχει εταιρο καλυτερο οδικο δικτυο ¨η οταν το νεο δικτυο ειναι υπο κατασκευη!!! Αυτο το τελευταιο περιεργως αποκρυπτεται απο τις οργανωσεις που υποκινουν τις κινητοποιησεις! Και καλα στην Κορινθου-Πατρων, στην Αθηνων-Θεσσαλονικης τι ερεισμα εχουν οι ιδιες οργανωσεις στο να υποκινουν ‘’μη πληρωμη διοδιων’’? εκει ο δρομος ειναι ετοιμος και αριστος χρονια τωρα εκτος απο ενα δυο σημεια του!!! Χωρια που οσο φτιαχνοταν δεν γκρινιαξε κανεις για τα διοδια στον παλιο, για τις καθυστερησεις λογω εργων κ.λ.π.!!
Μην μου πεις το κοστος διότι αν ηταν το κοστος αυτοι οι ιδιοι επρεπε να κανουν καταληψη στα Σουπερ Μαρκετ και να μοιραζουν το γάλα τσαμπα αφου ειναι πανακριβο!!!! (απο 1,20-2,5ε)



2. καλέ μου φίλε και συνοδοιπόρε, δεν ξέρω πότε έκανες τελευταία φορά την διαδρομή αυτή, από την παλιά και την καινούρια, εγώ την κάνω τουλάχιστον δυό φορές τον μήνα, πότε από την παλιά και πότε από την χειρότερη
το συμπέρασμα μου είανι το εξής:
η παλιά εθνική όντως περνάει μέσα από χωριά, από μικρές πόλεις, από χωράφια, από τα εμπορικά κέντρα πόλεων, έχει που και που φανάρια, διασταυρώσεις και γενικώς δεν έχει ανοιχτό δρόμο πουθενά
αλλά έχει ένα καλό
έχει μια λωρίδα κυκλοφορίας ΟΛΟΚΛΗΡΗ για κάθε ρεύμα, ΣΥΝ μισή βοηθητική
αν κάνεις συγκεκριμένα το τμήμα αίγιο σελιανίτικα, από πάνω και από κάτω και προτιμήσεις το πάνω, κακώς θα σου λεγα ρισκάρεις την ζωή σου

Αν ειναι μονον αυτο το σημειο που δημιουργει το προβλημα, σαν καλος και νοημων οδηγος, θα μειωνα ταχυτητα στα 50κμ μεχρι να το περασω και ουτε γατα ουτε ζημια!
30 χρονια στην μοτοσυκλετα και στο αυτοκινητο εχω κανει αυτην την ‘’εθνικη’’ απειρες φορες, εχω δει απειρα ατυχηματα να συμβαινουν και 300μ απο την μασκα της μοτο μου αλλα εγω βγηκα αλωβητος!! Γιατι? Διοτι δεν τρεχω στον συγκεκριμενο δρομο!!! Θα μου πεις ‘’τρεχουν οι αντιθετως ερχομενοι άλλοι’’....ναι αλλα εχω μια ελπιδα διασωσης! Γνωριζω οτι ο δρομος ειναι ακρως επικυνδυνος και κανω οτι μπορω για να μειωσω τις πιθανοτητες να μου συμβει καποιο ατυχημα!!



και δεν είναι για τα λεφτά

Αλοιμονο αν ηταν για τα λεφτα!!!



πιστεύω ακράδαντα πως όποιος κινείται στην παλιά εθνική οδό είναι πιο ασφαλής, γιατί δεν μπορείς να αναπτύξεις μεγάλες ταχύτητες, έχεις όλους τους παραπάνω φόβους που έγραψες και έγραψα και αν τύχει και ένα φορτηγό σε πάει καροτσάκι δεν ξεμπερδέυεις με τίποτα, ουρά χιλιομέτρων, ενώ στην ο θεός να την κάνει νέα, βρίσκεις που και που ένα παραθυράκι για να το σανιδώσεις , να προσπεράσεις και αν ο αρχάγγελος παίζει ζάρια με τον βαρκαροχάρο μπορεί και να την γλυτώσεις

Αφου ειναι ετσι γιατι ολοι αυτοι που διαμαρτυρονται δεν χρησιμοποιουν την Π. Εθνικη παρα βγαινουν και γκαριζουν??????? Αλλα οπως ειπες κι εσυ ‘’ ένα φορτηγό σε πάει καροτσάκι δεν ξεμπερδέυεις με τίποτα, ουρά χιλιομέτρων, ενώ στην ο θεός να την κάνει νέα, βρίσκεις που και που ένα παραθυράκι για να το σανιδώσεις , να προσπεράσεις και αν ο αρχάγγελος παίζει ζάρια με τον βαρκαροχάρο μπορεί και να την γλυτώσεις’’ Δηλαδη....εν γνωσει τους το παιζουν(?)!! Μην τα θελουμε ολα δικα μας φιλε Κωστα!! Καλλιστα θα μπορουσαν να οδηγουν με χαμηλοτερες ταχυτητες, οπως θα εκαναν και στην Παλαια, να μην ομιλουν στο κινητο, να μην πιανουν το μπουτι της γκομενας διπλα και να μην την αφηνουν να εξερευνα το κατω μερος της στεφανης του τιμονιου...;) και το κυριοτερο να οδηγουν νηφαλιοι!!!!
Τελος, α) ξερεις γιατι φτιαχτηκε η αποκαλουμενη Ν.εθνικη Οδος? (το 1962 παραδοθηκε το τμημα Αθηνα-Κορινθος και το 1969 το τμημα Κορινθος-Πατρα). Εξαιτιας των πολλων ατυχηματων στηνΠαλαια εθνικη!!!! Τοτε!!!! Σκεψου σημερα τι θα γινοταν!!! β) ξερεις οτι διοδια επιβληθησαν στην Νεα άμα την παραδοση της το 1962 και το 1969!! Και μην βιαστουμε να πουμε ‘’α, εκει γιατι με την παραδοση...’’ διοτι μεχρι παραδοσεως της δεν κυκλοφορουσαν οχηματα πανω της!!



3. από ευρώπη έχω ταξιδέψει στην ιταλία και στη βουλγαρία. δεν έχω γνώση του καθεστώτος ιδιοκτησίας των εθνικών δρόμων και θα θελα να μου απαντήσεις εσύ την ερώτησή σου, γιατί δεν γνωρίζω

Δεν υπαρχει πουθενα δρόμος στην Ευρωπη με διοδια οι οποιοι να ανηκουν στο κρατος!!!! Ολοι ειναι σε ιδιωτες με συμβασεις 25ετιας-30ετιας οι οποιοι εχουν την ευθυνη συντηρησης και κατασκευης νεων δρομων στην περιοχη ευθυνης τους και τον υπολογισμο του διοδιου χωρις παρεμβαση του κρατους αφου το κρατος οσο και να το πανε το διοδιο θα παρει τοποσοστο του!! Το 2002 βγηκα για τελευταια φορα στην ευρωπη (ιταλια-αυστρια-γερμανια), απο ανκονα μεχρι μπολζανο (500κμ) πληρωσα εναν σκασμο λεφτα σε διοδια, συναντησα απιστευτες ουρες απο εργα στο οδοστρωμα (τα διοδια ομως δεν τα γλυτωσα) κι ετσι αντι τα 500κμ να γινουν σε π.χ. 5 ωρες με την μοτοσυκλετα εγιναν σε.........13!!!!!!!!!

Σε χωρες οπως π.χ η Γερμανια που δεν εχουν διοδια οι autobahn παλι ανηκουν σε ιδιωτες με το παραπανω καθεστως χρονου κι επιβλεψης /κατασκευης αλλα αμοιβονται με ποσοστο επι των τελων κυκλοφοριας, ασφαλειων, βενζινης κ.λ.π.
Και σε ρωτω, αν συνεβαινε κατι τετοιο στην ελλαδα και η βενζινη πηγαινε εκει που θα πηγαινε, οι ασφαλειες τα τελη κ.λ.π. θα γρινιαζαμε παλι ¨η οχι?



αλλά μπορώ να σου αντιγυρίσω το ερώτημα, αν και είναι ρητορική η ερώτηση:

υπάρχει αντίστοιχης ποιότητας δρόμος κάπου στην ευρώπη που να σε υποχρεώνουν να πληρώσεις διόδια για να περάσεις; ή απλούστερα, υπάρχει κεντρικός εθνικος οδικός άξονας σε ίδια κατάσταση, με η δίχως διόδια; θυμήσου οτι η πάτρα με το λιμάνι της είναι η κεντρική πύλη προς την ευρώπη ακτοπλοικώς, μαζι με την ηγουμενίτσα, όχι οτι δεν το ξέρεις


Στην Γαλλια, οπου κι εκει τα διοδια ειναι φαρμακειο, υπαρχουν δρόμοι με διπλη διαχωριστικη γραμμη, εξαιρετικης ποιοτητας οδοστρωμα, με πολλες τυφλες στροφες και γενικα παρομοιας καταστασης με την Ν.Ε.Ο οπου ο ιδιωτης διαχειριστης επιβαλλει διοδια (πανακριβα). Αλλα εκει ως δικαιολογια για την επιβολη εχουν βαλει το μειωμενο εισοδημα των κοινοτητων απο οπου διερχονται αυτοι οι δρόμοι και το......κάλος της περιοχης!!!!
Το ιδιο συμβαινει και σε 2-3 σημεια στην νοτια Γερμανια απο οπου περασα το 2002!
Σημ. Μαλλον εξεπλαγης με τις δικαιολογιες τους ετσι??



επί της παρατήρησης:
αν ψηφιστεί νόμος και έχει αναδρομική ισχύ και χρειαστεί να πληρώσω, αναγκαστικά θα κινηθώ παρέα με όλους τους αντιφρονούντες δικαστικώς, μέχρι να βρεθεί μια άκρη, μιας και ζούμε σε μια χώρα που το σύνταγμα καταπατείται κατα το δοκούν και ψηφίζονται αντισυνταγματικοί νόμοι
Μην παρασυρθεις απο τους αντιφρονουντες και το κανεις.....θα χασεις και οι αναδρομικοι ανατοκιζομενοι τοκοι θα σε σκισουν!!!!! Φιλικη συμβουλη!!



σχετικά με το αν οι γερμανοί είναι πιο έξυπνοι, δεν θα το λεγα αν κρίνω από τα κιβώτια 259 getrag και τις λύσεις που έχουν κατα καιρούς δώσει στην γραμμή παραγωγής των μηχανών που τόσο μας παιδεύουν
πιο τεχνοκράτες και καλύτεροι στο μαρκετινγκ σίγουρα

Ο γερμανος εχει ακι την τεχνογνωσια και τον τροπο να βγαλει κιβωτια ‘’γιαπωνεζικα’’!! Το κανουν στα άλλα μηχανακια τους, στην GS δεν το κανουν για να ‘’μην χαλασει ο χαρακτηρας της’’!!!!



και ξεκαθαρίζω κάτι, η εταιρεία κάνει την δουλειά της και καλά κάνει. το πρόβλημα το χουμε εμείς οι νυκοκυραίοι με τους διαχειριστές μας, για να το πώ λαικίστικα
κάποιος τα παίρνει από τον βυτιοφορέα και μας βάζουν να πληρώσουμε για 1000λίτρα γέμισμα τη φορά, όταν ακόμα και τώρα που μιλάμε η δεξαμενή μας είναι 500άρα και ο σχεδιασμός για την αγορά της νέας θα γίνει σε μερικά χρόνια

Αν εσεις δεν μπορειτε να ελεγξετε εναν ανθρωπο που σας ''κλεβει'' ζητατε απο το κρατος να ελεγξει που πηγαν τα λεφτα των ΤΕΟ?



κάποτε στην φάση ανοικοδόμησης της γερμανίας, μετά τον πόλεμο που προκάλεσε, οι γερμανοί δούλευαν μια ώρα παραπάνω αμισθί προκειμένου να προκόψουν την χώρα τους.
τέτοιες θυσίες δεν μπορείς να τις ζητήσεις από τον έλληνα, προκειμένου να προκόψει μια επιχείρηση, που είναι σίγουρο οτι θα βγάλει κέρδη. δεν μπορείς να πληρώνεις με μπουρμπουάρ την ταλαιπωρία, αυτό λέω
ας κλείσει ο δρόμςο για τις νταλίκες, όπως γίνεται τα καλοκαίρια και στις γιορτές στις εξόδους, να κατευθύνονται από την παλιά εθνική, να υποχρεωθεί η κατασκευάστρια εταιρία να ακολουθήσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, επιταχυμένο, προσλαμβάνοντας μεγαλύτερο στόλο συνεργείων ώστε να απολάβει γρηγορότερα και οι καταναλωτές καλύτερες υπηρεσίες

το γεγονός οτι δεν κατευθύνεται όλος ο κόσμος από την παλιά, αλλά από την χειρότερη εθνική οδό, είναι οτι σε μεγάλα τμήματά του η διάνοιξη δεν είναι επικίνδυνη και η κυκλοφορία γίνεται με ενδιάμεσο διάζωμα

συμμάζεμα χρειάζεται

Συμφωνω σε αυτο αλλα οσον αφορα τις νταλικες δεν γινεται διοτι αυτο θα ανεβασει σημαντικα το κοστος μεταφορας!!!

Οσο για το χρονοδιαγραμμα που αναφερεις το 2012 θα κυκλοφορεις στην Εθνικη που παντα ονειρευοσουν για τον τοπο σου!!! Τοτε ληγει η προθεσμια και οπως ξερεις ο ιδιωτης δεν την παρεβαινει! Δεν την παρεβηκε στις άλλες που κατασκευασε γιατι να την παρεβει τωρα!!!

Σημ. ελπιζω να εχεις ακομα τσιπς/σαμαλι!!!:)

kostas-patra
29-07-2010, 13:05
παναθεμά σε, δεν σε αντέχω
όχι γι αυτά που λές, αλλά μιας και έχεις την υπομονή να σαι τόσο επεξηγηματικός

εδώ (http://www.olympiaodos.gr/uploads/files/149.doc.) αναφέρονται σημαντικές πληροφορίες σε σχέση με την σύμβαση παραχώρησης, τις υποχρεώσεις, τα οικονομικά στοιχεία και το χρονοδιάγραμμα του συγκεκριμένου έργου

ξαναλέω, πως δεν υπάρχει κανένα, μα κανένα πρόβλημα με την παραχωρησιούχο εταιρεία, ιδιωτική εταιρεία είναι, δεν κάνει κάτι δίχως όφελος, ζύγισε τα συν και τα μείον, έκανε μια προσφορά και ανέλαβε το έργο
η εταιρεία έχει μια μερική νομιμοποίηση που της δίνει το δικαίωμα να επιβάλει και να εισπράττει διόδια για ένα ανολοκλήρωτο έργο και αυτό το κατάλαβαν στην πορεία , οπότε και έγινε η σύμβαση νόμος του κράτους


α. αν η αμφισβητηση του νόμου είναι αντισυνταγματική, άρα και παράνομη, θα πληρώσουμε όσοι αντιδρούμε το κόστος με την τελεσιδίκηση της υπόθεσης
να θυμίσω μόνο το παράδειγμα (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=187732) του σιδερωμένου δημάρχου αθηναίων με τα παρκόμετρα και τον όρο Αχρεωστήτως καταβληθέν

ξαναλέω, το θέμα δεν γίνεται για τα λεφτά, αλλά για να επισπευθούν οι εργασίας, να παραδοθεί το έργο και για να ικανοποιηθεί το λαικό αίσθημα περί δικαίου

εδώ (http://epitropesdiodiastop.blogspot.com/2010/07/blog-post_2107.html#more) είναι η προσπαθεια διαμεσολάβησης του συνηγόρου του πολίτη που στο συμπέρασμά του καταλήγει πως θα πρέπει να αναμένουμε τις αποφάσεις των δικαστηρίων

β. αν η είσπραξη αντιτίμου έναντι ανολοκλήρωτης υπηρεσίας ή μη τελικώς παραδοθέντος προιόντως είναι αυτονόητη και με την βούλα του νόμου, τότε σίγουρα δεν μας αξίζει το κάτι καλύτερο, ας τα αφήσουμε όλα ανολοκλήρωτα και να συνεχίσουμε να τα πληρώνουμε για μια ζωή.

μιλάς για οργανώσεις πολιτών και δεν είμαι εκπρόσωπος, ούτε εξουσιοδοτημένος να μιλήσω για λόγου του, ούτε γνωρίζω τα αιτήματά τους, γιατί όπως έγραψα παραπάνω διαφοροποιούνται σαφώς από τα δικά μας. μια επισήμανση, νομίζω οτι έχουν να κάνουν με το τραγελαφικό, οι κάτοικοι γύρω περιοχών των διοδίων, για να κάνουν μια μικρή απόσταση από και πρός το σπίτι τους να υποχρεούνται στην καταβολή αντιτίμου, δίχως να γνωρίζω για την δυνατότητα εξυπηρέτησής τους από παράπλευρες οδούς και την χρηστικότητά τους

γ. το πρόβλημα με τις παράλληλες εργασίες που πραγματοποιούνται σε αμφότερες λωρίδες του δρόμου και στο μέσον του, είναι οτι επιτρέπει με τα βίας την διελευση ενός οχήματος
ο διερχόμενος από τα επικίνδυνα σημεία θα μπορούσε να διαπιστώσει οτι έιναι σαν να επιχειρείς ακροβασία ισορροπία σε σχοινί, δίχως δίχτυ ασφαλείας και δεν είναι μόνο θέμα ταχύτητας
φαντάσου πόσο ωραίο είναι το θέαμα να χει, έστω και καλορυθμισμένα που ποτέ δεν είναι τα φώτα από ένα φορτηγό, μια νταλικα, ένα καγκουροαυτοκίνητο ή τον επίδοξο σαφαροκυνηγό με τα b-xenon να σου προσφέρουν αστράκια και όλα αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ σου, κινουμενη στην αντιθετη κατευθυνση
δεν είναι το θεμα της οδικης ασφάλειας φίλε γιώργη μόνο η ταχύτητα

δίχως διάζωμα, δίχως ΛΕΑ, δίχως το ελάχιστο περιθώριο ασφαλείας του να κινείσια μέσα σε ένα εργοτάξιο και δίχως κράνος ασφαλείας εργασιάς για τους διερχόμενους οδηγούς, όχι δεν θα πάρω

έτσι επιλέγω να μπάινω, να γβαίνω και να ξαναμπάινω σε σημεία που η διέλευση δεν είναι επικίνδυνη

ξαναλέω, δεν είναι για τα λεφτά, αλλά για την ζωή και την ασφάλεια, τη δική μας και των συνεπιβατών μας

το κινητό, το μπούτι, το στήθος, τα νεύρα, την υπνηλία και την βιασύνη δεν τα έχεις μόνο σε κείνα τα σημεία, λογικό είναι, αλλά θα πλήρωνες λεφτά ποτέ για να ανέβεις σε ένα βουνό με γκρεμό-χαράδρα, δίχως την παραμικρή ασφάλεια, δίχως να αυτοχαρακτηρισθείς τρελός; και φαντάσου οτι αυτό λέγεται εθνική οδός. το γκρεμός και η χαράδρα είανι για να τονίσω την επικινδυνότητα, όχι οτι διαθέτει και τέτοια σημεία η εν λόγω οδός

δ. δεν είναι δικό μου θέμα να βρίσκω λύσεις , αλλά να εντοπίζω τα προβλήματα. αν λογικά ομως σκεπτόμενος, αν ο ρυθμός επισκευής, κατασκευής και διαπλάτυνσης του οδοστρώματος είναι χ, τότε με κάποια κομμάτια δρόμου στην πλήρη διάθεση των συνεργείων και του εργολαβου, ίσως ο ρυθμός αποπεράτωσης του έργου να ταν πολλαπλάσιος ή του λάχιστον μεγαλύτερος, έτσι ώστε ο χρόνος παράδοσης να ταν συντομότερος και να δινόταν στην κυκλοφορία, με περισσότερη ασφάλεια
μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, ούτε μπορώ να προεξοφλήσω οτι κάτι τέτοιο θα ήταν οικονομικώς συμφέρον για την παραχωρησιούχο εταιρεία

ε.οι ηλίθιοι φρόντισαν παράλληλα με την διαπλάτυνση της Ε.Ο. πατρών κορίνθου, που προκαλεί ταλαιπωρία στους διερχομένους και θα πορκαλεί για κάποια χρόνια ακόμα, όχι πολλά, αλλά χαλάλι η ταλαιπωρία, φρόντισαν οι ηλίθιοι να αποδυναμώσουν τον οσέ στο εν λόγω άξονα, ώστε λόγω εργασιών, να μην μπορείς να διεκπαιρεώσεις την μετακίνησή σου δίχως ταλαιπωρία, με το να σταματά το τρένο στο κιάτο και μετά με την πανσοφη κίνηση να αυξήσου τα εισιτήρια και να μειώσουν τα δρομολόγια

ένα μεγάλο μπράβο, γιατί ένας οικονομικός φωστήρας μπορέι να κρίνει με οικονομικά αμιγώς κριτήρια το κοινωνικό έργο που επιτελούσε ο οσε αλλά και οι εθνικές οδοί. σημειωτέον, ο ίδιος αποφασίζει και για τις δύο
και λέγεται κυβέρνηση, δίχως μακρόπνοο σχεδιασμό και άτσαλες ενστικτώσεις κινήσεις

δεν πειράζει

ε.
το έψαξα λίγο και υπάρχουν εθνικές οδοί στην ευρώπη που καταβάλονται διόδια και η άδεια χρήσης τους έχει παραχωρηθεί για κάποιο χρονικό διάστημα σε εταιρείες, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
είναι η ποιότητα των υπηρεσιών που σου προσφέρονται και το γιαπί δεν είναι επ ουδενί, για τα δικά μου κριτήρια, αγαθό, αλλά κίνδυνος
αν χρειαστεί να πληρώσω το χιλιόμετρο ένα ή δύο λεπτά παραπάνω από τα 0.05ε/km, ας το πληρώσω, μέσα στην τιμή των διοδίων, τη βενζίνη πόσο άλλο να την φουσκώσεις....(το ξέρω, θα μου πεις, υπάρχουν πολλά περιθώρα ακόμα και δυστυχώς θα τα λουστούμε)


στ. την φιλική σου συμβουλή την κρατάω, πες με ξεροκέφαλο, έχω την πεποίθηση πως έχω δίκιο, έστω και αν χρειαστεί κάποια στιγμή να το πληρώσω ακριβά. η συνείδηση μπορεί να κοστίζει, αλλά σε πνίγει όταν είναι ξεπουλημένη(προσωπική άποψη-θέση) κι αναφέρομαι μόνο σε μένα

ζ. τον γερμανό και τις μλκιες του στο κιβώτιο δυστυχώς τον παντρευτήκαμε, μπορούμε να πάρουμε διαζύγιο κάθε ώρα και στιγμή, αλλά πλέον δεν μας αποζημιώνει στο ελάχιστο, άρα τον κρατάμε και τον πλερώνουμε

η. σχετικά με το χρονοδιάγραμμα, δεν έχω καμία αμφιβολία οτι όλοι θα θέλαμε η κατασκευάστρια εταιρεία να τηρήσει τα συμφωνηθέντα και οτι είναι ικανή να το κάνει. οι φόβοι μου έιναι από την άλλη (http://madmedia.gr/4239/%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B7-%C2%AB%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%82%C2%BB/) μεριά, στο αναξιόπιστο, προδοτικό, υπερχρεωμένο ακι αφερέγγυο κρατος, που μάλλον έχει μεγάλα θέματα με τις απολλοτριώσεις και την καταβολή των αποζημιώσεων στους δικαιούχους, με αποτέλεσμα το έργο να μην δυναμιτίζεται από την άρνηση-λογική κατ εμέ- κάποιων πολιτών ή έστω και όλων να πληρώσουν, όσο από την κακή τακτική του κράτους να φτάνει τα πράγματα στα όριά τους και να οδηγούμαστε σε σκληρές λύσεις



συγνώμη αν ξέφυγα από το όριο της σελίδας
αντιπροτείνω, παστέλι, ελιά και ούζο
και πάρε τον χρόνο σου για την απάντηση, αν και μεταξύ μας, το φαινόμενο της πεταλούδας, δεν τους αγγίζει φίλε μου, άλλη μια κουβέντα καφενείου είναι, που δεν ανεβάζει ούτε κατεβάζει κυβερνήσεις και πολιτικές

italos
29-07-2010, 13:20
συγνώμη αν ξέφυγα από το όριο της σελίδας
αντιπροτείνω, παστέλι, ελιά και ούζο
και πάρε τον χρόνο σου για την απάντηση, αν και μεταξύ μας, το φαινόμενο της πεταλούδας, δεν τους αγγίζει φίλε μου, άλλη μια κουβέντα καφενείου είναι, που δεν ανεβάζει ούτε κατεβάζει κυβερνήσεις και πολιτικές

Mην το λές Κώστα...κάνε ομελέτα και θα δούμε.....ανάθεμα όλους αυτούς που έδωσαν 160 έδρες στη κυβέρνηση....βγάλτες του βρε....αλλά με 151-152..να δω αν θα χτυπάγανε έτσι την κοινωνία...πρώτοι πρώτοι οι βουλευτές τους θα τους ρίχνανε.....

frits
29-07-2010, 15:04
GeorgeP, η γραμματοσειρά που έχεις βάλει στα κείμενα του Πατρινού μπορεί άνετα να θεωρηθεί λογοκρισία...:D

S.T
29-07-2010, 15:28
Σπύρο ο χαρακτηρισμός δεν αφορούσε εσένα προσωπικά, που μπορεί στο φινάλε να είσαι ένας συνειδητοποιημένος "αντιρρησίας". Αν είναι έτσι ζητώ συγγνώμη. Αφορά όμως άλλους πολλούς, που ξύπνησαν ξαφνικά από τον νιρβάνα τους, άρπαξαν ένα κινητο με εγγραφή video και βγήκαν να κάνουν το προσωπικό τους ρεπορτάζ στα διόδια. Και μη μου πείς ότι δεν υπάρχουν.
Παναγιώτη μεταξύ μας τώρα δεν χρειάζονται συγγνώμες ;) και όσον αφορά τώρα τους άλλους πολλούς θα συμφωνήσω μαζί σου.

GeorgeP
29-07-2010, 20:32
παναθεμά σε, δεν σε αντέχω
όχι γι αυτά που λές, αλλά μιας και έχεις την υπομονή να σαι τόσο επεξηγηματικός
......................................................................................................
......................................................................................................
συγνώμη αν ξέφυγα από το όριο της σελίδας
αντιπροτείνω, παστέλι, ελιά και ούζο
και πάρε τον χρόνο σου για την απάντηση, αν και μεταξύ μας, το φαινόμενο της πεταλούδας, δεν τους αγγίζει φίλε μου, άλλη μια κουβέντα καφενείου είναι, που δεν ανεβάζει ούτε κατεβάζει κυβερνήσεις και πολιτικές


Να σου απαντησω? εισαι σιγουρος?????? Μην το μετανοιωσεις μετα??? Λεω εγω τωρα!!!!!

Παστελάκι, ελιτσα και ουζακι θα εχει μετα????:):):):):):) Αυτο ειναι το σπουδαιοτερο!!!;););)

CPretenteriS
29-07-2010, 22:00
συγνώμη αν ξέφυγα από το όριο της σελίδας
αντιπροτείνω, παστέλι, ελιά και ούζο
και πάρε τον χρόνο σου για την απάντηση, αν και μεταξύ μας, το φαινόμενο της πεταλούδας, δεν τους αγγίζει φίλε μου, άλλη μια κουβέντα καφενείου είναι, που δεν ανεβάζει ούτε κατεβάζει κυβερνήσεις και πολιτικές

Μπορεί να μην ανεβοκατεβάζει κυβερνήσεις... αλλά έχει μεγάλη ακροαματικότητα αν μη τι άλλο.... ;);)

S.T
31-08-2010, 16:41
http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=228631&w=400&h=300&q=80
«Mαραθώνιος» ενάντια στα διόδια


http://inlinethumb34.webshots.com/11745/2079427690103852143S425x425Q85.jpg

Zougla online - «Mαραθώνιος» ενάντια στα διόδια (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=168870&cid=4)

Κομβόι αυτοκινήτων θα ξεκινήσει από την Αθήνα, από το σταθμό των διοδίων Αφιδνών, και θα καταλήξει στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, ενώ κατά τη διάρκεια της πορείας προς τη συμπρωτεύουσα θα ανοίγονται όλοι οι σταθμοί διοδίων.

xenos
31-08-2010, 16:49
ετσι..ετσι....ευκαιρία για βόλτα χωρίς διόδια!!!:D

yannis
31-08-2010, 17:00
Πάντως, άσχετα από την αναγκαιότητα, νομιμότητα κλπ. των διοδίων, έχω να πω ότι είναι μια παρηγοριά. Πηγαίνοντας για Θεσσαλονίκη, κάθε τόσο σταματάγαμε σε σταθμούς διοδίων (στην αρχή τους μέτραγα, μετά έχασα την μπάλα) κι έτσι δεν νοιώσαμε μοναξιά!!!!!!!:p:p:p... :p

gsmaniac
31-08-2010, 17:02
ετσι..ετσι....ευκαιρία για βόλτα χωρίς διόδια!!!:D
:sm8:

ntinopoulos
31-08-2010, 17:04
:sm8:

:sm8::sm8:
αλλα στο γυρισμο τι θα κανουμε με τα διοδια?:rolleyes:

ntinopoulos
31-08-2010, 17:07
Πάντως, άσχετα από την αναγκαιότητα, νομιμότητα κλπ. των διοδίων, έχω να πω ότι είναι μια παρηγοριά. Πηγαίνοντας για Θεσσαλονίκη, κάθε τόσο σταματάγαμε σε σταθμούς διοδίων (στην αρχή τους μέτραγα, μετά έχασα την μπάλα) κι έτσι δεν νοιώσαμε μοναξιά!!!!!!!:p:p:p... :p
ασε που δε θα χουμε που να δινουμε ραντεβου για τις εκδρομες!:p

saitman
31-08-2010, 22:18
ακομα δεν τολμαω να κανω σουμα στα διοδια που πληρωσα πανε ελα αθηνα-χαλκιδικη!!!

yannis
31-08-2010, 22:22
ακομα δεν τολμαω να κανω σουμα στα διοδια που πληρωσα πανε ελα αθηνα-χαλκιδικη!!!

Εμ βέβαια. Γιατί άμα ήταν ακόμη το "ΔΑΙΔΑΛΟΣ" στη γραμμή θα πήγαινες κατευθείαν!!!!!!!!!!:sm7:

nikos-x
31-08-2010, 23:04
ακομα δεν τολμαω να κανω σουμα στα διοδια που πληρωσα πανε ελα αθηνα-χαλκιδικη!!!

Με μηχανή πρέπει να 'σαι στα 19 ευρώ και περί τους 10 σταθμούς διοδίων, οι 5 από Λάρισα και πάνω.
Πίκρα τρανή κι ετοιμάζουν άλλους δύο - τρεις . . . Νεύρα

tsompanis
05-10-2010, 10:07
νομιζω σας ενδιαφερει αμεσα...




Κλοιός διοδίων στην Aττική

http://news.kathimerini.gr/kathnews/images/dot_clear.gif Πλευρικοί σταθμοί εισόδου - εξόδου σε τέσσερις κόμβους
από Λυκόβρυση έως Αγιο Στέφανο Του Γιωργου Λιαλιου

Εχετε την ειδική συσκευή για να πληρώνετε ηλεκτρονικά τα διόδια; Τότε μπορείτε να μπείτε με το όχημά σας στη λεωφόρο Κηφισού. Δεν έχετε την ηλεκτρονική συσκευή; Λυπούμαστε...

Οσο εξωφρενικό κι αν ακούγεται, αυτή είναι σήμερα η επικρατούσα άποψη στο υπουργείο Υποδομών, σχετικά με τη μελλοντική λειτουργία νέων διοδίων στους κόμβους Λυκόβρυσης, Καλυφτάκη, Βαρυμπόμπης και Αγίου Στεφάνου. Οι κάτοικοι των βορειοδυτικών προαστίων της Αθήνας όχι μόνο θα πληρώνουν διόδια για τις καθημερινές μετακινήσεις τους, όπως προβλέπει η σύμβαση που ψήφισαν στη Βουλή το ΠΑΣΟΚ και η Νέα Δημοκρατία, θα είναι και υποχρεωμένοι να προμηθευτούν το ειδικό μηχάνημα ηλεκτρονικής πληρωμής, καθώς δεν θα δίνεται η δυνατότητα πληρωμής των διοδίων με μετρητά. Η κατάσταση στο μέτωπο των διοδίων σε όλη τη χώρα δείχνει να πηγαίνει... από το κακό στο χειρότερο. Γιατί με το πέρασμα του χρόνου αποκαλύπτονται σε όλο τους το «μεγαλείο» οι όροι των συμβάσεων παραχώρησης των μεγάλων οδικών αξόνων της χώρας. Τα τελευταία νέα που έρχονται από το υπουργείο Υποδομών αφορούν στη λειτουργία τεσσάρων πλευρικών σταθμών διοδίων, στους κόμβους εισόδου / εξόδου στη λεωφόρο Κηφισού, από τη Λυκόβρυση έως τον Αγιο Στέφανο.

Κατ’ αρχάς, το υπουργείο επαναφέρει το σενάριο λειτουργίας των τεσσάρων σταθμών, το οποίο είχε «παγώσει» ο τέως υφυπουργός ΠΕΧΩΔΕ κ. Θεμ. Ξανθόπουλος το 2008, μετά τις δριμύτατες αντιδράσεις κατοίκων τουλάχιστον δέκα δήμων που εξυπηρετούνται καθημερινά από τους συγκεκριμένους κόμβους. «Η λειτουργία των τεσσάρων σταθμών προβλέπεται από τη σύμβαση παραχώρησης. Αν δεν λειτουργήσουν, το Δημόσιο θα είναι υποχρεωμένο να καλύψει τα διαφυγόντα έσοδα της εταιρείας. Και τέτοιο περιθώριο δεν υπάρχει», δηλώνει στην «Κ» υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου, που (για προφανείς λόγους) επιθυμεί να διατηρήσει την ανωνυμία του. «Ο χρόνος λειτουργίας των διοδίων εξαρτάται από την ανακατασκευή των τεσσάρων κόμβων και την ολοκλήρωση του παράπλευρου οδικού δικτύου. Για παράδειγμα, στον Αγιο Στέφανο «λείπουν» περίπου 700 μέτρα στην κάθοδο προς Αθήνα, ενώ σε μήκος ενός χλμ. πρέπει ο παράδρομος να γίνει αμφίδρομος. Η πρόθεση του υπουργείου είναι να ζητηθεί από τους παραχωρησιούχους να αναλάβουν αυτά τα έργα, που ήταν υποχρέωση του κράτους».

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον κόμβο Καλυφτάκη (προς Νέα Κηφισιά, ή Θρακομακεδόνες - Ολυμπιακό Χωριό) προγραμματίζεται να καταλήξει η προέκταση της λεωφόρου Κύμης, ενώ μετά την ολοκλήρωση του έργου θα κλείσει η σημερινή έξοδος της εθνικής οδού προς Κηφισιά.

Δεν αρκεί που χιλιάδες οδηγοί θα υποχρεωθούν να πληρώνουν διόδια για τις καθημερινές μετακινήσεις τους. Θα πρέπει και να προμηθευτούν το ειδικό μηχάνημα ηλεκτρονικής πληρωμής, ειδάλλως δεν θα μπορούν να εισέλθουν στη λεωφόρο Κηφισού! Αυτή η άποψη επικρατεί αυτή τη στιγμή στο υπουργείο Υποδομών για τα διόδια στους συγκεκριμένους τέσσερις κόμβους με την εξής αιτιολογία: δεν υπάρχει επαρκής χώρος για τη δημιουργία πολλών «κουβουκλίων» διοδίων, άρα θα δημιουργούνταν ουρές μέσα στη λεωφόρο Κηφισού και γύρω από τους κόμβους. Αν ο οδηγός εισέλθει στην Eθνική χωρίς να χρησιμοποιήσει το ειδικό μηχάνημα, τότε η πινακίδα του οχήματος θα φωτογραφίζεται και η κλήση θα ταχυδρομείται στο σπίτι. Οι τελικές αποφάσεις, πάντως, δεν έχουν ακόμα ληφθεί. Προς το παρόν, το μόνο που εξετάζεται άμεσα είναι η λειτουργία διοδίων στον Αγιο Στέφανο μόνο για τα βαρέα οχήματα, ώστε να μην εισέρχονται στο τοπικό οδικό δίκτυο.

Εξελίξεις θα υπάρξουν και στα «νότια» διόδια της Αθήνας, στο τμήμα Ελευσίνας - Κορίνθου. Μέσα στο 2011 πρόκειται να προστεθούν κι άλλοι πλευρικοί σταθμοί στους κόμβους εντός της Αττικής, εκτός από αυτούς της Νέας Περάμου και των Αγίων Θεοδώρων.

Αυξήσεις έως και 40% εντός του 2011

Tους επόμενους μήνες αναμένονται αυξήσεις και... ακόμη περισσότερα διόδια. Πιο συγκεκριμένα:

- Αυξήσεις έως και 40% έρχονται στις αρχές του 2011 στο τμήμα Μαλιακός - Κλειδί της εθνικής οδού. Σύμφωνα με την εταιρεία «Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου Α. Ε.», η αύξηση από 0,03 ευρώ ανά χιλιόμετρο σε 0,04 ευρώ ανά χιλιόμετρο συνδέεται με την εκπλήρωση συγκεκριμένων συμβατικών υποχρεώσεων (μεταξύ άλλων η αντικατάσταση του οδοστρώματος σε όλο το τμήμα Κατερίνη - Κλειδί). Η ίδια κοινοπραξία κατασκευάζει αυτές τις ημέρες πλευρικό σταθμό διοδίων στη Λεπτοκαρυά.

- Δικαίωμα νέας αύξησης σε όλους τους σταθμούς διοδίων έχει και η «Νέα Οδός Α. Ε.» (εκμεταλλεύεται τα διόδια της εθνικής οδού Αθηνών - Λαμίας), καθώς έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις που ορίζει η 3η συμβατική προθεσμία της σύμβασής της. Ωστόσο, η κοινοπραξία δεν έχει ακόμη πάρει το «πράσινο φως». Για τη λειτουργία του σταθμού Θερμοπυλών στον Μαλιακό δεν υπάρχει ακόμα συγκεκριμένος ορίζοντας, καθώς δεν έχει γίνει η επίσημη παράδοση του τμήματος από το κράτος στην κοινοπραξία («Κεντρική Οδός Α. Ε.»).

- Στα μέσα του 2011 τα διόδια της εθνικής οδού Ελευσίνας - Κορίνθου - Πατρών (Ελευσίνα, Ισθμός, Ζευγολατιό, Ρίο) πρόκειται να γίνουν αμφίπλευρα, δηλαδή οι οδηγοί θα πληρώνουν και στις δύο κατευθύνσεις.

link : Καθημερινή της Κυριακής (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_03/10/2010_417332)