PDA

View Full Version : Έχουμε διαβάσει το......


vasorfa
12-11-2009, 14:29
Αναρωτιέμαι μετά από μια συζήτηση που έκανα στην ορεινή Ναυπακτία με 2 συμφορουμητες.........Δημήτρη(ΑΡΚΑΣ) και Θοδωρή (VTHEO) έχουμε διαβάσει το......manual της μηχανής μας?

Προσωπικά όταν αγόρασα την κούκλα μου έριξα ένα ξεφύλλισμα-ομολογημένος-στα γρήγορα ,από εκεί και πέρα ,ανατρέχω σε αυτό όταν θέλω να δω κάτι συγκεκριμένο....Εσείς?:confused::confused::confused:

aeriko
12-11-2009, 14:39
Εστω ότι το διαβάζεις και πας στο συνεργείο και τους λές: κοιταξε να δεις μάστορα το manual λέει το και το και κατά τον συνήθη προσφιλή του τρόπο ο μάστορας σου απαντάει: φίλε αυτά είναι γραμμένα για την Ευρώπη, εδώ στην Ελλάδα δεν ισχύουν, γιατί το κλίμα είναι στραβό, γιατί οι δρόμοι είναι του κ$λου κλπ κλπ Εσύ τι κάνεις, ακολουθείς το manual η τι θα πεί ο μάστορας, από τον οποίον εξαρτάσαι άμεσα (εγγύηση, ασφάλεια κλπ); Παρακαλώ όμως μην αρχίσετε με αποστολή επιστολών στην ''μαμα'' κλπ γιατί δεν αντέχω

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-11-2009, 14:44
Το έχω διαβάσει τις πρώτες μέρες

με την συμβίωσή μου με την "μπέμπα" ....;)

S.T
12-11-2009, 14:51
Εστω ότι το διαβάζεις και πας στο συνεργείο και τους λές: κοιταξε να δεις μάστορα το manual λέει το και το και κατά τον συνήθη προσφιλή του τρόπο ο μάστορας σου απαντάει: φίλε αυτά είναι γραμμένα για την Ευρώπη, εδώ στην Ελλάδα δεν ισχύουν, γιατί το κλίμα είναι στραβό, γιατί οι δρόμοι είναι του κ$λου κλπ κλπ Εσύ τι κάνεις, ακολουθείς το manual η τι θα πεί ο μάστορας, από τον οποίον εξαρτάσαι άμεσα (εγγύηση, ασφάλεια κλπ); Παρακαλώ όμως μην αρχίσετε με αποστολή επιστολών στην ''μαμα'' κλπ γιατί δεν αντέχω
Σε τέσσερις σειρές πολλές αλήθειες:sm8:.

Τώρα σε 20μήνες που την έχω 2φορές το έχω διαβάσει.

Kwstas_kef
12-11-2009, 20:46
Το διαβασα οταν ηθελα να δω ποσο να προφορτισω το αμορτισερ σε ταξιδι..

Και τι καταλαβα?
Βαλτο οπως νομιζεις ελεγε αναλογα με το φορτιο...παλαβωμαρες κοινως...

Απο τοτε ρωταω δεξια και αριστερα για θεμετα που προβληματιζομαι..

Και για τα υπολοιπα με καλυψε ο Παναγιωτης(Aeriko)....

BOXER
12-11-2009, 23:25
Εγω παλι, δεν το διαβασα ποτε.................
Ηταν στα Γερμανικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :yz

Arkas
13-11-2009, 01:17
Ποιό manual;:confused::o:D

georgekostas
13-11-2009, 01:21
Ολο κανονικα...ειμαι ετοιμος για εξετασεις!:D

kostas-patra
13-11-2009, 09:44
το μάνιουαλ που μου δόθηκε με την μηχανή καμια δεκαπενταριά φορές πριν δυό χρόνια, χωρίς να λέει πολλά

το repair manual που κατέβασα από τα ιντερνέτια, θα ταν ψέματα αν έλεγα πως το διαβάζω τουλάχιστον κανά δυό φορές την εβδομάδα, αναλόγως με το πρόβλημα που κάθε φορά με απασχολεί

έχω έναν αρκετά καλό όγκο πληροφοριών κατεβάσει από διάφορες πηγές από τα ιντερνέτια αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με την συγκεκριμένη μηχανή, ώστε αν μη τι άλλο, να μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά σαν ένα πρόβλημα παρουσιαστεί, γιατί εξίσου σημαντική με την λύση του προβλήματος είναι η έγκαιρη διάγνωση του

ήδη έχω βάλει χέρι στα λάδια της, τα μπουζί της, στα φίλτρα της, στη σέλα της, στις αναρτήσεις, στις βαλβίδες, στα σώματα ψεκασμού, στα φρένα της, σε τακάκαι, σε δισκόπλακα

έχω πολλούς ενεξερεύνητους χώρους ακόμα πάνω και μέσα της, μα δεν άγχωμαι, κάποια στιγμή με το καλό, να έιμαστε καλά και όλα θα γίνουν

σημείωση, η μηχανή επισκέπτεται τον μάστορα μόνο για ένα τσεκάρισμα κάθε όποτε, τα σέρβις τα κάνω εγώ

soter3gm
13-11-2009, 10:32
Εγω παλι, δεν το διαβασα ποτε.................
Ηταν στα Γερμανικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :yz
Το owners manual και εγώ ποτέ δεν το διάβασα και εμένα ήταν στα Γερμανικά :yz
service-maintenance-repair-αναβάθμισης κλπ κλπ ΟΛΑ :sm7:

george1968
13-11-2009, 12:14
Ποιό manual;:confused::o:D

Έναααααα.... τέτοιο, ξέρεις τώρα,
που έχειιιιιι σελίδες, νομίζω παραλληλόγραμμο είναι.
αυτό που χρησιμοποίησες για προσάναμμα τελευταία.

που έχει και κάτι εικονούλες και σε μικρά τετραγωνάκια
που πιστεύαμε ότι είναι για να τα ξεπατικώσουμε....

ε! αυτό!


ps. το ξεφύλλισα κι εγώ τις πρώτες μέρες και τώρα το έχω τοποθετήσει στη βιβλιοθήκη ως ΒΙΒΛΟΣ!

MARK
13-11-2009, 16:36
Μια γρήγορη ματιά και τέλος.....:cool:

gsmaniac
13-11-2009, 17:24
στην εκδρομη στα καλαβρυτα το manual μας βοηθησε(gemara,ntino),να ρυθμισουμε αναρτηση με πολυ καλα αποτελεσματα;););)σιγουρα ειναι χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις..........................

gemara
13-11-2009, 18:01
Προσωπικά επειδή δεν έχω εμπειρία τεχνικού μοτοσυκλετών και με άλλη μηχανή εκτός από τη δικιά μου δεν ασχολούμαι για να ξέρω πολλά, αφ' ενός μεν το είχα μελετήσει προσεκτικά πολύ καιρό πριν παραλάβω τη μηχανή, αφ' ετέρου το έχω πάντα πάνω της, γιατί όταν τύχει κάτι έκτακτο και χρειαστεί, το μυαλό δεν δουλεύει όπως πρέπει. Τώρα δε "αποστηθίζω" αυτό (http://www.repairmanualclub.com/motomanuals/index.php?dlid=1055)και έχω πάθει πλάκα με το τι έφτιαχναν οι άνθρωποι τότε!

Στα Καλάβρυτα όπως λέει και ο Κώστας gsmaniac, διαβάσαμε 2 γραμμές για τη ρύθμιση της πίσω ανάρτησης του άλλου Κώστα ntinopoulos και ήρθε στα "ίσα" με μικρή επέμβαση απ' ότι μου είπαν τα παιδιά, ;)

Γιώργος gp
14-11-2009, 03:02
Διαβάζω σχολαστικά τις οδηγίες χρήσης κατασκευαστή, για κάθε συσκευή που προμηθεύομαι, ακόμη και την πιο απλή. Κάπως κολλημένο ακούγεται αλλά είναι πραγματικότητα