PDA

View Full Version : Η Μοτοσυκλέτα σε 20 χρόνια., Πώς φαντάζεστε ότι θα είναι τότε οι μοτοσυκλέτες;


riko46
25-01-2009, 08:34
Ας κάνουμε ένα νοερό ταξίδι στο μέλλον. Ας φανταστούμε ότι είμαστε 20 χρόνια μεγαλύτεροι από σήμερα (καλά νά 'μαστε) και ότι ζούμε στο 2028.
Οι μοτοσυκλέτες θα υπάρχουν. Αυτό είναι βέβαιο.
Πώς θα είναι όμως; Εδώ είναι το θέμα.


Μπορείτε να φανταστείτε; Θα θέσω μερικά ερωτήματα;



1) Θα είναι ελαφρύτερες (λόγω εξελιγμένων πανάλαφρων υλικών) ή βαρύτερες (λόγω εξοπλισμού ασφαλείας, καταλυτών κλπ);

2) Θα είναι πιο αξιόπιστες (λόγω προόδου της τεχνολογίας) ή πιο αναξιόπιστες (λόγω πολυπλοκότητας);

3) Θα έχουν ποιοτικότερα υλικά κατασκευής (λόγω υγιούς ανταγωνισμού, αν μπορεί να υπάρξει τέτοιος...) ή θα μυρίζουν φτήνια (λόγω ανελέητου και κανιβαλικού ανταγωνισμού);

4) Θα έχουν διαχρονικότητα ή θα τις αγοράζεις και μετά θα τις ανακυκλώνεις, σαν τα ψυγεία/πλυντήρια/υπολογιστές;

5) Θα υπάρχουν εργοστάσια κατασκευής στην Ευρώπη/Ιαπωνία ή θα είναι όλες πλέον made in Asia, όπως οι τηλεοράσεις/βίντεο/παιδικά παιχνίδια κλπ.

6) Θα εξακολουθούμε να αγοράζουμε τη μοτοσυκλέτα μας ή θα κάνουμε μακροχρόνια μίσθωση (leasing), όπως συμβαίνει κατά κόρον ήδη και σήμερα με τα ακριβά ΙΧ;

7) Οι μοτοσυκλέτες θα είναι ακριβότερες ή φθηνότερες, αναλογικά με σήμερα;

8) Τα χειριστήρια ελέγχου θα εξακολουθούν να μεταδίδουν την εντολή μας με μηχανικό τρόπο ή θα είναι ηλεκτρονικός; Μιλάω προφανώς για το ride by wire (ηλεκτρονικό γκάζι), brake by wire (ηλεκτρονικό φρένο) και άλλα ... καλούδια;

Λοιπόν. Για πείτε......................:cool2:

p.l.
25-01-2009, 13:09
Πιθανον καποια απο οσα ανεφερες να ισχυουν,αλλα να κανω μια ερωτηση?Θυμοσαστε που πριν χρονια βλεπαμε σε περιοδικα και λοιπα το πως θα ειναι τα αυτοκινητα στην νεα χιλιετια δηλαδη το 2000 που θα ερχοταν?Θυμαστε κατι εξωπραγματικα μοντελα που παρουσιαζαν που εμοιαζαν σαν διαστημοπολοια?Ειδατε ως τωρα κανενα τετοιο που ειμαστε στο 2009?Αν υπαρχουν τετοια μοντελα ειναι ελαχιστα.Θελω να καταληξω λοιπον στο οτι πιστευω πως οι μηχανες σε 20 χρονια εμφανισιακα θα παρουσιασουν ελαχιστες αλλαγες.Απο μηχανικης και τεχνολογικης αποψης σιγουρα θα ειναι καλυτερες.

gs1150
26-01-2009, 12:44
Πιθανον καποια απο οσα ανεφερες να ισχυουν,αλλα να κανω μια ερωτηση?Θυμοσαστε που πριν χρονια βλεπαμε σε περιοδικα και λοιπα το πως θα ειναι τα αυτοκινητα στην νεα χιλιετια δηλαδη το 2000 που θα ερχοταν?Θυμαστε κατι εξωπραγματικα μοντελα που παρουσιαζαν που εμοιαζαν σαν διαστημοπολοια?Ειδατε ως τωρα κανενα τετοιο που ειμαστε στο 2009?Αν υπαρχουν τετοια μοντελα ειναι ελαχιστα.Θελω να καταληξω λοιπον στο οτι πιστευω πως οι μηχανες σε 20 χρονια εμφανισιακα θα παρουσιασουν ελαχιστες αλλαγες.Απο μηχανικης και τεχνολογικης αποψης σιγουρα θα ειναι καλυτερες.




+1

Arkas
26-01-2009, 13:49
Δηλαδή Μιχάλη εννοείς κάτι τέτοιο;

http://www.totalmotorcycle.com/photos/prototype-spy-concept/2009-Victory-Coreb.jpg (http://www.totalmotorcycle.com/photos/prototype-spy-concept/2009-Victory-Coreb.jpg)

ntinopoulos
26-01-2009, 20:59
Δηλαδή Μιχάλη εννοείς κάτι τέτοιο;

http://www.totalmotorcycle.com/photos/prototype-spy-concept/2009-Victory-Coreb.jpg (http://www.totalmotorcycle.com/photos/prototype-spy-concept/2009-Victory-Coreb.jpg)

Δεν βλέπω θέση για συνοδηγό, μην μου πείτε ότι είναι τυχαίο;;;;)

wet & dirty
27-01-2009, 12:14
ρε παίδες αφου έχουμε BMW δεν είμαστε 20 χρόνια μπροστά????:D:D:D:D:D:D:D

ntinopoulos
27-01-2009, 12:20
ρε παίδες αφου έχουμε BMW δεν είμαστε 20 χρόνια μπροστά????:D:D:D:D:D:D:D
:cool2::cool2::cool2:και βαλε!!!

Wicked_GS
27-01-2009, 12:28
:cool2::cool2::cool2:και βαλε!!!

και βγαλε....!!!! αχαχαχαχα :D

kostas_366
27-01-2009, 15:55
ρε παίδες αφου έχουμε BMW δεν είμαστε 20 χρόνια μπροστά????:D:D:D:D:D:D:D
Μόνο αν πάρεις ...1100 θα είσαι 10 χρόνια μπροστά :p:p

4) Θα έχουν διαχρονικότητα ή θα τις αγοράζεις και μετά θα τις ανακυκλώνεις, σαν τα ψυγεία/πλυντήρια/υπολογιστές;
Δεν νομίζω ότι θα έχουν.

7) Οι μοτοσυκλέτες θα είναι ακριβότερες ή φθηνότερες, αναλογικά με σήμερα;
Και πιστεύω ότι θα είναι φθηνότερες, αλλά η αγοραστική δύναμη του κόσμου, θα είναι χαμηλότερη. Οπότε η μοτο...ακριβότερη.

Όπως και να είναι πάντως,εγώ θα προσπαθήσω να οδηγώ.... μ αρέσει :)

wet & dirty
27-01-2009, 15:58
[quote=kostas_366;7810]Μόνο αν πάρεις ...1100 θα είσαι 10 χρόνια μπροστά :p:p






KAI ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΗΡΑ 1200 ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!:p:p:p:p:p:p

arisxios
27-01-2009, 16:04
ρε παίδες αφου έχουμε BMW δεν είμαστε 20 χρόνια μπροστά????:D:D:D:D:D:D:D


Σωστός !!!!!!!!!!

kostas_366
27-01-2009, 16:07
KAI ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΗΡΑ 1200 ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!:p:p:p:p:p:p
Άσε ρε Τάκη, σε λίγο έτσι όπως πας, θα μας πεις ότι το 1200 σηκώνετε κ σούζα κιόλας...
Άντε να το ακούσουμε κ αυτό. ;)

arisxios
27-01-2009, 16:14
Κάποτε βλέπαμε στης ταινίες ότι μιλάγανε στο τηλέφωνο μέσα στο αυτοκίνητο και μας φαίνονταν παράξενο !!!!!!
Είχα διαβάσει κάπου ότι τα αυτοκίνητα του μέλλοντος θα μπορούν να πετάνε.!! οεο!! είδομεν !!!!!!

Arkas
27-01-2009, 17:59
Κάποτε βλέπαμε στης ταινίες ότι μιλάγανε στο τηλέφωνο μέσα στο αυτοκίνητο και μας φαίνονταν παράξενο !!!!!!

Είχα διαβάσει κάπου ότι τα αυτοκίνητα του μέλλοντος θα μπορούν να πετάνε.!! οεο!! είδομεν !!!!!!

Καλά Άρη πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω ότι θα προλάβουμε να δούμε τέτοια πράγματα!!!

skippybi
27-01-2009, 19:34
Ωραίο θεματάκι!!!!;)

Δε βλέπω μεγάλες διαφορές, ή τουλάχιστον ξαφνικές αλλαγές!!!:Μπερδεμέν

Οι βελτιώσεις και οι αλλαγές γίνοντε σταδιακά, πρώτα από μια εταιρία ή δύο που δοκιμάζουν κάτι, αν πάει καλά το αντιγράφουν και άλλες και καθιερώνεται. ΄
Έτσι το μάτι προετοιμάζετε και συνηθίζει στις αλλαγές που βλέπει στα περιοδικά για τα μοντέλλα του μέλλοντος και τις αφομοιώνει ευκολότερα και χωρίς μεγάλες εκπλήξεις...:oοοοoh:

Γνώμη μου και δεν θέλω κουβέντα...ΝεύραΝεύραΝεύρα :p

Arkas
27-01-2009, 22:26
Γνώμη μου και δεν θέλω κουβέντα...ΝεύραΝεύραΝεύρα :p
Η δημοκρατικότητά σου με εντυπωσιάζει!!!:D

yannis
27-01-2009, 23:46
Κάπως έτσι ίσως?!?!?!!?!?:Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω:


http://s482.photobucket.com/albums/rr185/yianspyr/?action=view&current=G.flv

kostas_366
28-01-2009, 15:37
Γνώμη μου και δεν θέλω κουβέντα...ΝεύραΝεύραΝεύρα :p
:Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω:
Καλά στα είπε ο Αρκάς.