PDA

View Full Version : Σφυροκόπησε σκύλο επειδή του έτρωγε τις κότες !!!!!!!!


riko46
15-11-2009, 19:27
http://www.digitalcrete.gr/images/stories/kotes.jpg


Αγανάκτηση έχει ξεσπάσει στην Αλεξανδρούπολη με την αναίτια «πρωτοβουλία» ενός 71χρονου να σκοτώσει ένα αδέσποτο σκυλί με τον πιο βάναυσο τρόπο.

Σύμφωνα με καταγγελία αυτόπτη μάρτυρα στις φιλοζωικές οργανώσεις, ένας 71χρονος άνδρας στο χωριό Νίψα, πυροβόλησε με κυνηγετικό όπλο ένα αδέσποτο σκυλί και στη συνέχεια το αποτελείωσε με χτύπημα με σφυρί στο κεφάλι.

Σύμφωνα με τον αυτόπτη μάρτυρα, ο 71χρονος πυροβόλησε δύο φορές ενώ με το σφυρί το χτύπησε επίσης δύο φορές, και όταν αυτό ξεψύχησε, το φόρτωσε στο αυτοκίνητο του και το μετέφερε σε άγνωστη περιοχή.

Ο ίδιος ο δράστης ισχυρίστηκε πως ο σκύλος έτρωγε τις κότες του, ενώ συνελήφθη λίγο αργότερα.

Εν τω μεταξύ, το Φιλοζωικό Σωματείο «Η ΚΙΒΩΤΟΣ» Αλεξανδρούπολης, σε ανακοίνωσή του «καταγγέλλει την φρικαλέα ενέργεια και ζητά να πράξει το ίδιο όλη η κοινωνία της πόλης» και προσθέτει:

«Συγχαίρουμε τον ευαισθητοποιημένο πολίτη που κατήγγειλε την αποτρόπαια πράξη και συγχρόνως απευθύνουμε έκκληση προς όλους να συνεχίσουν να καταγγέλλουν περιστατικά και συμπεριφορές που μπορεί να αποβούν μοιραία για τη ζωή ενός ζώου, για την παρουσία του οποίου στους δρόμους ευθυνόμαστε μόνο εμείς, οι άνθρωποι. Παράλληλα, ζητούμε από την τοπική αυτοδιοίκηση του νομού να αναλάβει επιτέλους τις ευθύνες της, ξεκινώντας καμπάνια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τα αδέσποτα ζώα και βεβαίως, δημιουργώντας σωστές και άρτιες υποδομές για την περίθαλψη και τη διαβίωσή τους».

arisxios
15-11-2009, 19:30
Έ!! όχι αυτό πάει πολύ !!ΝεύραΝεύρα

ntinopoulos
15-11-2009, 19:41
αφου μερικοι ειναι ζωα!Νεύρα

skippybi
15-11-2009, 20:31
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-11-2009, 23:58
Συγχαίρουμε τον ευαισθητοποιημένο πολίτη που κατήγγειλε την αποτρόπαια πράξη


:Απορία::Απορία::Απορία:






ζητούμε από την τοπική αυτοδιοίκηση του νομού .
.
.
.
.
.
δημιουργώντας σωστές και άρτιες υποδομές για την περίθαλψη και τη διαβίωσή τους».




http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

georgekostas
16-11-2009, 01:54
:Απορία::mad:Νεύρα:(

gper
16-11-2009, 02:03
Διαφωνώ ριζικά με το τρόπο του παπού :hmmm:αλλα να σκεφτούμε και αυτόν που του ρίμαξε το κοτέτσι...:(:(:(:(:(Δυστυχώς στα χωριά λειτουργούν διαφορετικά τα πράγματα :(:(:(

aeriko
16-11-2009, 12:26
Ρε κάτι παπούδες να σου πετύχουν. Τι να μάθει στα εγγόνια του αυτό το υποκείμενο; Αίσχος.

gb1200
16-11-2009, 12:32
Ρε κάτι παπούδες να σου πετύχουν. Τι να μάθει στα εγγόνια του αυτό το υποκείμενο; Αίσχος.

+1200:mad:












.....αλλά .....:(
Διαφωνώ ριζικά με το τρόπο του παπού :hmmm:αλλα να σκεφτούμε και αυτόν που του ρίμαξε το κοτέτσι...:(:(:(:(:(Δυστυχώς στα χωριά λειτουργούν διαφορετικά τα πράγματα :(:(:(

Albatros
16-11-2009, 13:10
Τις κότες πιά οργάνωση τις προστατεύει από τα δόντια των σκύλων (και των ανθρώπων φυσικά)...
:hmmm::hmmm::hmmm:
:Απορία::Απορία::Απορία:

aeriko
16-11-2009, 13:16
Τις κότες πιά οργάνωση τις προστατεύει από τα δόντια των σκύλων (και των ανθρώπων φυσικά)...
:hmmm::hmmm::hmmm:
:Απορία::Απορία::Απορία:
Τις κότες τις μαζεύουν στο κοτέτσιΝεύρα

soter3gm
16-11-2009, 14:00
Τις κότες τις μαζεύουν στο κοτέτσιΝεύρα

Το βράδυ Παναγιώτη ..Το βράδυ της μαζεύουν στο κοτέτσι, το σκυλί της έτρωγε το πρωί και κατά τη κακή συνήθεια τους απλά της έπνιγε και της άφηνε.

Δεν είναι λίγες οι φορές που και εγώ θα ήθελα να τουφεκίσω μερικά "κοπρόσκυλα" σε κάτι χωριά που παραλίγο να με στείλουν στο γκρεμό μόνο και μόνο επειδή πέρασα από τον δρόμο του σπιτιού τους
Οι φιλοζωικές οργανώσεις και τα λοιπά ιδρύματα αν θέλουν να δείξουν πόσο καλοί είναι, να τα μαζέψουν και να τα ταΐζουν τα αδέσποτα, όχι να τα αφήνουν στο έλεος του Θεού και του οποιουδήποτε θέλει να το παίξει φιλόζωος καιροσκοπικά και προς ανάδειξη του.
Από έναν τέτοιο μ......κα έχω δύο καλές τρύπες στη δεξιά μου γάμπα και που εδώ στην Αθήνα πηγαίνοντας για δουλειά Νεύρα

essel
16-11-2009, 14:22
Από έναν τέτοιο μ......κα έχω δύο καλές τρύπες στη δεξιά μου γάμπα και που εδώ στην Αθήνα πηγαίνοντας για δουλειά Νεύρα
__________________


Την συνέχεια του σκύλου????? .....έζησε ???...τον δάγκωσες και σύ????:sm7::sm7::sm7:

MARK
16-11-2009, 14:30
:Απορία::confused::Απορία:

soter3gm
16-11-2009, 14:52
Την συνέχεια του σκύλου????? .....έζησε ???...τον δάγκωσες και σύ????:sm7::sm7::sm7:

έζησε έζησε Νεύρα o λακαμ.... που τα τάιζε στο δρόμο την άκουσε σαράουντ δεν ήξερε από που να φύγει μόλις τον έπιασα στο στόμα μου;) και ήταν και γνωστός εστιάτορας σε "ΙΝ" μαγαζί στο γκάζι Νεύρα

aeriko
16-11-2009, 15:10
Το βράδυ Παναγιώτη ..Το βράδυ της μαζεύουν στο κοτέτσι, το σκυλί της έτρωγε το πρωί και κατά τη κακή συνήθεια τους απλά της έπνιγε και της άφηνε.

Δεν είναι λίγες οι φορές που και εγώ θα ήθελα να τουφεκίσω μερικά "κοπρόσκυλα" σε κάτι χωριά που παραλίγο να με στείλουν στο γκρεμό μόνο και μόνο επειδή πέρασα από τον δρόμο του σπιτιού τους
Οι φιλοζωικές οργανώσεις και τα λοιπά ιδρύματα αν θέλουν να δείξουν πόσο καλοί είναι, να τα μαζέψουν και να τα ταΐζουν τα αδέσποτα, όχι να τα αφήνουν στο έλεος του Θεού και του οποιουδήποτε θέλει να το παίξει φιλόζωος καιροσκοπικά και προς ανάδειξη του.
Από έναν τέτοιο μ......κα έχω δύο καλές τρύπες στη δεξιά μου γάμπα και που εδώ στην Αθήνα πηγαίνοντας για δουλειά Νεύρα
Σωτήρη επειδή το θέμα το ξέρω σχετικά καλά σου λέω ότι οι φιλοζωικές οργανώσεις κάνουν ότι μπορούν για να μαζεύουν τα αδέσποτα , που δυστυχώς αφήνουν στο δρόμο οι ανεύθυνοι ιδοκτήτες τους. Παίρνουν τα ζωάκια από τα pet shops (άλλο έγκλημα αυτό) τα κάνουν δώρο στα παιδάκια τους (λές και είναι λούτρινα παιχνίδια) και μετά από κανά δίμηνο που τα βαρεθούν ή αρχίσουν οι υποχρεώσεις παρατάνε τα άτυχα ζωάκια στους δρόμους. Δεν μιλάω για τους άλλους που τα ζευγαρώνουν κιόλας και γεμίζουν τους δρόμους με αδεσποτάκια. Πόσα να μαζέψουν οι φιλοζωικές οργανώσεις όταν δεν έχουν την στοιχειώδη οικονομική υποστήριξη ή τα μέσα για να φιλοξενήσουν τα άτυχα αυτά πλασματάκια.
Σωτήρη καλέ μου φίλε, δεν φταίουν τα ζωάκια,φταίνε οι ανεύθυνοι άνθρωποι.

Υ.Γ. Και γιατί οι κότες να κυκλοφορούν ελεύθερες ΄το πρωί και όχι οι σκύλοι:Απορία:

aeriko
16-11-2009, 15:13
Σωτήρη τα σκυλιά γίνονται κατά την δική σου άποψη ''κοπρόσκυλα'' από την βάναυση συμπεριφορά των ανθρώπων.

soter3gm
16-11-2009, 15:56
Σωτήρη τα σκυλιά γίνονται κατά την δική σου άποψη ''κοπρόσκυλα'' από την βάναυση συμπεριφορά των ανθρώπων.

Παναγιώτη ο σκύλος που είχα ψόφησε στα βαθιά του γεράματα και έκλαιγα για πολύ καιρό, όπως και για τον γάτο μου.
Συμφωνώ από ανεύθυνους γίνονται έτσι τα ζώα ΑΛΛΑ δεν φταίω σε τίποτα εγώ και όσοι είναι παθόντες από τη συμπεριφορά και τη κακοτροπία αυτών των ελεεινών τύπων. Την ασφάλειά μου ποιος θα την υπερασπιστεί αν δεν το κάνω μόνος μου σε αυτόν τον τόπο? εντάξει σε εμένα έγινε μέσα στην Αθήνα αλλά σε άλλους έγινε σε κάτι κατσικοχώρια και περίμεναν ασθενοφόρο και οδική βοήθεια από τα κοπρόσκυλα που τους όρμισαν αυτοί που θα βρουν το δίκιο τους ? που θα το ζητήσουν?
Εντάξει η φιλοζωία αλλά μέχρι ενός σημείου από εκεί και μετά καταντάει κάτι άλλο ....

aeriko
16-11-2009, 16:05
Σωτήρη επειδή το φορουμ ειναι μοτοσυκλετιστικό καλύτερα να τα πούμε σε κανένα καφέ:)

daflos
16-11-2009, 16:51
Το φόρουμ μπορεί να είναι μοτοσικλετιστικό αλλά αναρτήθηκε ήδη εδω.:cool:Και αν μου επιτρέπεις να πω και εγώ τη γνώμη μου,είμαι και εγώ παθων όπως ο soter3mg απο κατοικίδιο(αφού δεν θέλετε να ακούσετε το κοπρόσκυλο)σε ένα χωριό εξω από τη Θήβα.Ο ιδιοκτήτης του(κάτοικος του χωριού)μου είπε:και τώρα τι θέλεις.Να σου ζητήσω συγνώμη;;;;Αααααα δεν σας είπα τι έπαθα.Με ένα ΧΤ πριν 4-5 χρόνια πέρναγα από το χωριό και ο σκύλος βγήκε από την ανοιχτή αυλόπορτα και μου τράβαγε το παντελόνι μέχρι που μου το έσκισε.Ευτυχώς, με τα χίλια ζόρια,κρατήθηκα όρθιος και δεν έσπασα τα μούτρα μου στον χωματόδρομο.Αν έλεγα και καμιά κουβέντα παραπάνω για το παντελόνι,οι φίλοι του σκυλοιδιοκτήτη καραδοκούσαν να με καταπιούν.Άσε που διάβαζα στα μάτια τους:Καλά σου έκανε ρε ####παιδο ο σκύλος.Άμα τολμάς ξαναπέρνα από δω.:mad:Θα μου πεις γιατί δεν πήγα στην τοπική αστυνομία;;;Βοβήθηκα οτι θάχα την ίδια αντιμετώπηση:(Είχα και εγώ σκύλο για 14 χρόνια, μέχρι που ψόφισε από γειρατιά.Κανένας δεν μιλάει για τα δικάμας συλιά.Για τα αδέσποτα μιλάμε,που καμιά φορά είναι .....πολύ ενοχλητικά !!!!!!!!!!(το λέω ευγενικά για να μην ΝεύραΝεύρα$#%%#^%#&#%*#ΝεύραΝεύρα)

aeriko
16-11-2009, 16:55
ΚΑΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Ή Ο ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΞΩ

daflos
16-11-2009, 16:59
Ο ανεύθυνος βέβαια ...:mad:

aeriko
16-11-2009, 17:04
Ενας σκύλος δεν είναι ποτέ ελεύθερος στο δρόμο, όσο εμπιστοσύνη και να του έχεις, πάντα δεμένος δίπλα στον ιδιοκτήτη με λουρί 1,50μ μήκος (νόμος απαράβατος)

daflos
16-11-2009, 17:21
Ενας σκύλος δεν είναι ποτέ ελεύθερος στο δρόμο, όσο εμπιστοσύνη και να του έχεις, πάντα δεμένος δίπλα στον ιδιοκτήτη με λουρί 1,50μ μήκος (νόμος απαράβατος)



Δηλαδή εσύ έχεις δει σε κανένα χωριό σκύλο με λουρί να τον βγάζουν βόλτα;;;




Μην τρελαθούμε τωρα :sm1:

soter3gm
16-11-2009, 17:37
Επειδή αγρίεψα με τη "φιλοζωία" τα κοπρόσκυλα που αφήνουν κάποιοι και κάποιοι τα ταΐζουν εν ονόματι της "ανθρωπιάς" τους
Αν είναι φιλόζωοι γιατί δεν τα παίρνουν στην αυλή τους, να τους κάνουν τα εμβόλια τους, να τα ταΐζουν,να τα βγάζουν βόλτα,να μαζεύουν τα ##### τους, να τα πλένουν, και να τα έχουν "φύλακες" "παρέα"?
Παρά μόνο τους πετάνε τα αποφάγια τους (μη γνωρίζοντας τι κακό τους κάνουν με τροφή για "ανθρώπους" αλάτια πιπέρια κλπ) και όταν δαγκώσουν κανέναν τότε λένε την ίδια καραμέλα "κάτι έκανες στο σκυλί για να σε δαγκώσει" ΕΕΕ ΟΧΙ ρε μ..... τίποτα δεν του έκανα απλά την είδε "στραβά" το κοπρόσκυλο και μου την έπεσεΝεύρα
Αυτό δεν είναι φιλοζωία ανάδειξη του κομπλεξισμού τους είναι, "και καλά προστάτες των αδυνάτων" που έχουνε στο μικρόκοσμό τους όπως και για άλλα θέματα που δεν είναι της παρούσης .....
Αν μιλάμε για φιλοζωία αυτά που έγραψα παραπάνω είναι φιλοζωία όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα ...ο νοών νοείται ;)

aeriko
16-11-2009, 20:13
Σωτήρη, το ίδιο πράγμα λέμε αλλά με άλλα λόγια. Ο ανεύθυνος είναι αυτός που ταίζει με αποφάγια τα αδέσποτα τα οποία κάποιος άλλος ανεύθυνος παράτησε.. Το ''κοπρόσκυλο'' που αναφέρεσαι δεν την έχει δει ποτέ στραβά αν κάποιος μ@#$κας δεν το ανάγκασε να την δεί στραβά. Ξέρεις εσύ, γιατί όπως αναφέρεις ήσουν υπεύθυνος ιδιοκτήτης δύο αγαπητών ζώων
Αλλά καλύτερα να μιλήσουμε για τις μηχανές μας και τις βαλβίδες τους (άλλωστε ανέφερα και παραπάνω ότι το φορουμ είναι μοτοσυκλετιστικό);)

aeriko
16-11-2009, 20:15
Δηλαδή εσύ έχεις δει σε κανένα χωριό σκύλο με λουρί να τον βγάζουν βόλτα;;;




Μην τρελαθούμε τωρα :sm1:
Και ποιός σου είπε ότι το χωριό είναι το παράδειγμα προς μίμηση:sm7:

platon
16-11-2009, 20:27
Η ανάλυση της λέξης "φιλοζωία" είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει θέση εδώ... Για άλλους φιλοζωία είναι να περιθάλπουν αδέσποτα, για άλλους να έχουν καλά τα δικά τους ζώα, για κάποιους άλλους, να παίρνουν τηλέφωνα και να κλαίγονται "ελάτε να μαζέψετε το αδεσποτάκι γιατί είναι κρίμα". Δεν μπορεί να γίνει σε ένα φόρουμ αυτή η κουβέντα.

Ο σκύλος που θα δαγκώσει κάποιον στον δρόμο, δεν είναι επειδή έτσι την είδε στραβά. Είναι γιατί κάποιος, κάποτε, με ένα adventure (π.χ.) τον πάτησε. Άρα, ότι είναι δίκυκλο + μεγάλο, είναι εχθρός, άρα το δαγκώνουμε.

Ο σκύλος δεν σκέφτεται όπως εμείς, ούτε είναι εκδικητικός. Δεν υπάρχει κακός & άγριος σκύλος. Υπάρχουν κακά και άγρια αφεντικά. Ή μάλλον καλύτερα απαίδευτα αφεντικά.

Ο σκύλος που βρέθηκε στον δρόμο δεν φύτρωσε εκεί. Κάποιος τον άφησε.. όχι αποκλειστικά τον ίδιο, μπορεί την μαμά του και σκέφτηκε "πφφ.. έχει περίοδο και θα μου λερώσει τα πανάκριβα χαλιά που πήρα με δόσεις... ας τον αφήσω στο δρόμο και κάποια φιλοζωική από τις τόσες που υπάρχουν θα τον μαζέψουν". Σε άλλη περίπτωση μπορεί αυτός ο σκύλος να βρέθηκε στον δρόμο γιατί έφαγε 2 κότες του αφεντικού.

Μπορώ να γράφω για ώρες... αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Ο σκύλος βρέθηκε στο δρόμο γιατί ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ τον άφησε εκεί. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν τον στείρωσε και τον παράτησε.
Δεν φταίει ο σκύλος που είναι έτσι, δεν είναι επιλογή του. Κάποιος αποφάσισε για αυτόν! .-

(εγώ στο χωριό μου πάντως κυκλοφορώ με 1.10 οδηγό :) )

gsmaniac
16-11-2009, 21:15
Η ανάλυση της λέξης "φιλοζωία" είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει θέση εδώ... Για άλλους φιλοζωία είναι να περιθάλπουν αδέσποτα, για άλλους να έχουν καλά τα δικά τους ζώα, για κάποιους άλλους, να παίρνουν τηλέφωνα και να κλαίγονται "ελάτε να μαζέψετε το αδεσποτάκι γιατί είναι κρίμα". Δεν μπορεί να γίνει σε ένα φόρουμ αυτή η κουβέντα.

Ο σκύλος που θα δαγκώσει κάποιον στον δρόμο, δεν είναι επειδή έτσι την είδε στραβά. Είναι γιατί κάποιος, κάποτε, με ένα adventure (π.χ.) τον πάτησε. Άρα, ότι είναι δίκυκλο + μεγάλο, είναι εχθρός, άρα το δαγκώνουμε.

Ο σκύλος δεν σκέφτεται όπως εμείς, ούτε είναι εκδικητικός. Δεν υπάρχει κακός & άγριος σκύλος. Υπάρχουν κακά και άγρια αφεντικά. Ή μάλλον καλύτερα απαίδευτα αφεντικά.

Ο σκύλος που βρέθηκε στον δρόμο δεν φύτρωσε εκεί. Κάποιος τον άφησε.. όχι αποκλειστικά τον ίδιο, μπορεί την μαμά του και σκέφτηκε "πφφ.. έχει περίοδο και θα μου λερώσει τα πανάκριβα χαλιά που πήρα με δόσεις... ας τον αφήσω στο δρόμο και κάποια φιλοζωική από τις τόσες που υπάρχουν θα τον μαζέψουν". Σε άλλη περίπτωση μπορεί αυτός ο σκύλος να βρέθηκε στον δρόμο γιατί έφαγε 2 κότες του αφεντικού.

Μπορώ να γράφω για ώρες... αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Ο σκύλος βρέθηκε στο δρόμο γιατί ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ τον άφησε εκεί. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν τον στείρωσε και τον παράτησε.
Δεν φταίει ο σκύλος που είναι έτσι, δεν είναι επιλογή του. Κάποιος αποφάσισε για αυτόν! .-

(εγώ στο χωριό μου πάντως κυκλοφορώ με 1.10 οδηγό :) )
:sm8::sm8::sm8:

tsompanis
16-11-2009, 21:27
καταρχήν μου αρέσει πάρα πολύ που το θέμα είναι στο ''πολιτισμός'':sm7:
κατα δεύτερον τα παιδιά πιο πάνω εξήγησαν πολύ καλά πως ο άνθρωπος τελικά,έίναι πίσω απο όλα και το μεγαλύτερο ζώο που βρέθηκε στον πλανήτη.σε βαθμό,που δεν ξέρω πλέον αν υπάρχουν φιλόζωοι.

3.το κοτέτσι έχει και άλλους κινδύνους όπως η αλεπού,το κουνάβι,τα γεράκια κ.λ.π
ο σκύλος τον πείραξε?? ή ότι είναι χωριάτης και βρήκε να τα βάλει με το πιο αδύναμο!



αλλά τι να πεις σε κάτι χωριάτες ή καλοσυνάτες (φαινομενικά) γιαγιάκες,που ακόμη και σήμερα κόβουν τα πόδια απο τις χελώνες και τις αφήνουν να ψοφήσουν,γιατί μπορεί να τους χαλάσουν το ποστάνι!!

τι να πεις και σε κάτι άλλους όμως χωριάτες,που εν αγνοία τους συμβάλουν στα πιο στεγνά και φρικιάστικα εγκλήματα κατά της φύσης και των ζώων!
όπως για παράδειγμα αυτοί που τρώνε φουα γκρά!
δεν μπορείς να γκρινιάζεις για τα αδέσποτα ή τον άχρηστο που χτύπησε έναν σκύλο και την ίδια ώρα να τρως φουά γκρά και πατέ συκώτι.έλεος!!!

οι καημένες οι πάπιες όταν είναι έτοιμες για μαχαίρι,τις κάνουν υποχρεωτικό υπερσιτισμό...τι σημαίνει αυτό ?? ανοίγουν το στόμα της πάπιας και της χώνουν με σωλήνα πολύ περισότερη τροφή με αποτέλεσμα το συκώτι της να φρικάρει και να πρίζεται! έτσι το συκώτι που κανονικά ζυγίζει 70 με 90 γρμ. γίνεται 250,300 γρμ!!
λίγο πριν πεθάνει η πάπια την σφάζουν και ορίστε ένα όμορφο φουα γκρά!!
ΦΑΤΕ ΤΟ που να σας κάτσει στο λαιμό!


οπότε τι να λέμε...μεγάλη ιστορία το φιλόζωος...

vasilikixios
16-11-2009, 22:19
Μπορουσε να βρει αλλο τροπο και να μην σκοτωνε το κακομηρο το σκυλακιΝεύρα

ntinopoulos
16-11-2009, 22:49
Η ανάλυση της λέξης "φιλοζωία" είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει θέση εδώ... Για άλλους φιλοζωία είναι να περιθάλπουν αδέσποτα, για άλλους να έχουν καλά τα δικά τους ζώα, για κάποιους άλλους, να παίρνουν τηλέφωνα και να κλαίγονται "ελάτε να μαζέψετε το αδεσποτάκι γιατί είναι κρίμα". Δεν μπορεί να γίνει σε ένα φόρουμ αυτή η κουβέντα.

Ο σκύλος που θα δαγκώσει κάποιον στον δρόμο, δεν είναι επειδή έτσι την είδε στραβά. Είναι γιατί κάποιος, κάποτε, με ένα adventure (π.χ.) τον πάτησε. Άρα, ότι είναι δίκυκλο + μεγάλο, είναι εχθρός, άρα το δαγκώνουμε.

Ο σκύλος δεν σκέφτεται όπως εμείς, ούτε είναι εκδικητικός. Δεν υπάρχει κακός & άγριος σκύλος. Υπάρχουν κακά και άγρια αφεντικά. Ή μάλλον καλύτερα απαίδευτα αφεντικά.

Ο σκύλος που βρέθηκε στον δρόμο δεν φύτρωσε εκεί. Κάποιος τον άφησε.. όχι αποκλειστικά τον ίδιο, μπορεί την μαμά του και σκέφτηκε "πφφ.. έχει περίοδο και θα μου λερώσει τα πανάκριβα χαλιά που πήρα με δόσεις... ας τον αφήσω στο δρόμο και κάποια φιλοζωική από τις τόσες που υπάρχουν θα τον μαζέψουν". Σε άλλη περίπτωση μπορεί αυτός ο σκύλος να βρέθηκε στον δρόμο γιατί έφαγε 2 κότες του αφεντικού.

Μπορώ να γράφω για ώρες... αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Ο σκύλος βρέθηκε στο δρόμο γιατί ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ τον άφησε εκεί. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν τον στείρωσε και τον παράτησε.
Δεν φταίει ο σκύλος που είναι έτσι, δεν είναι επιλογή του. Κάποιος αποφάσισε για αυτόν! .-

(εγώ στο χωριό μου πάντως κυκλοφορώ με 1.10 οδηγό :) )
συμφωνω!!!

καταρχήν μου αρέσει πάρα πολύ που το θέμα είναι στο ''πολιτισμός'':sm7:
κατα δεύτερον τα παιδιά πιο πάνω εξήγησαν πολύ καλά πως ο άνθρωπος τελικά,έίναι πίσω απο όλα και το μεγαλύτερο ζώο που βρέθηκε στον πλανήτη.σε βαθμό,που δεν ξέρω πλέον αν υπάρχουν φιλόζωοι.

3.το κοτέτσι έχει και άλλους κινδύνους όπως η αλεπού,το κουνάβι,τα γεράκια κ.λ.π
ο σκύλος τον πείραξε?? ή ότι είναι χωριάτης και βρήκε να τα βάλει με το πιο αδύναμο!



αλλά τι να πεις σε κάτι χωριάτες ή καλοσυνάτες (φαινομενικά) γιαγιάκες,που ακόμη και σήμερα κόβουν τα πόδια απο τις χελώνες και τις αφήνουν να ψοφήσουν,γιατί μπορεί να τους χαλάσουν το ποστάνι!!

τι να πεις και σε κάτι άλλους όμως χωριάτες,που εν αγνοία τους συμβάλουν στα πιο στεγνά και φρικιάστικα εγκλήματα κατά της φύσης και των ζώων!
όπως για παράδειγμα αυτοί που τρώνε φουα γκρά!
δεν μπορείς να γκρινιάζεις για τα αδέσποτα ή τον άχρηστο που χτύπησε έναν σκύλο και την ίδια ώρα να τρως φουά γκρά και πατέ συκώτι.έλεος!!!

οι καημένες οι πάπιες όταν είναι έτοιμες για μαχαίρι,τις κάνουν υποχρεωτικό υπερσιτισμό...τι σημαίνει αυτό ?? ανοίγουν το στόμα της πάπιας και της χώνουν με σωλήνα πολύ περισότερη τροφή με αποτέλεσμα το συκώτι της να φρικάρει και να πρίζεται! έτσι το συκώτι που κανονικά ζυγίζει 70 με 90 γρμ. γίνεται 250,300 γρμ!!
λίγο πριν πεθάνει η πάπια την σφάζουν και ορίστε ένα όμορφο φουα γκρά!!
ΦΑΤΕ ΤΟ που να σας κάτσει στο λαιμό!


οπότε τι να λέμε...μεγάλη ιστορία το φιλόζωος...
καλα,το τι τρωει ο καθενας τωρα ειναι μεγαλη συζητηση!
σε πειραζει να τρωει καποιος φουα γκρα αλλα δε σε πειραζει να τρως παπια ...πεκινου η αρνι στη σουβλα η κοκορα κρασατο!:sm7:τα ζωα ειναι σκοτωμενα με ...ευγενεια σε αυτες τις περιπτωσεις!:rolleyes:
εκτος κιαν εισαι φυτοφαγος οποτε παω πασο!:rolleyes:
φιλε μου καλως η κακως ετσι ειναι η φυση και η τοφικη αλυσιδα!:);)

daflos
17-11-2009, 00:48
Επειδή αγρίεψα με τη "φιλοζωία" τα κοπρόσκυλα που αφήνουν κάποιοι και κάποιοι τα ταΐζουν εν ονόματι της "ανθρωπιάς" τους
Αν είναι φιλόζωοι γιατί δεν τα παίρνουν στην αυλή τους, να τους κάνουν τα εμβόλια τους, να τα ταΐζουν,να τα βγάζουν βόλτα,να μαζεύουν τα ##### τους, να τα πλένουν, και να τα έχουν "φύλακες" "παρέα"?
Παρά μόνο τους πετάνε τα αποφάγια τους (μη γνωρίζοντας τι κακό τους κάνουν με τροφή για "ανθρώπους" αλάτια πιπέρια κλπ) και όταν δαγκώσουν κανέναν τότε λένε την ίδια καραμέλα "κάτι έκανες στο σκυλί για να σε δαγκώσει" ΕΕΕ ΟΧΙ ρε μ..... τίποτα δεν του έκανα απλά την είδε "στραβά" το κοπρόσκυλο και μου την έπεσεΝεύρα
Αυτό δεν είναι φιλοζωία ανάδειξη του κομπλεξισμού τους είναι, "και καλά προστάτες των αδυνάτων" που έχουνε στο μικρόκοσμό τους όπως και για άλλα θέματα που δεν είναι της παρούσης .....
Αν μιλάμε για φιλοζωία αυτά που έγραψα παραπάνω είναι φιλοζωία όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα ...ο νοών νοείται ;)


Θα συμφωνήσω.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-11-2009, 08:53
Μιά καλή πρωτοβουλία .... εδώ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?p=94740#post94740) !!!

aeriko
18-11-2009, 11:29
Μπράβο Νίκο και δεν είναι η μόνη. Το κράτος επιδοτεί και τους ΟΤΑ για την περίθαλψη των αδέσποτων αλλά ως συνήθως τα λεφτά πάνε αλλού:yz

aeriko
18-11-2009, 11:52
ΟΙ ΔΕΚΑ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΟΥ
1. Κάθε στιγμή που με αφήνεις μόνο (ακόμη και για λίγο) είναι δύσκολη για μένα. Σε παρακαλώ να το σκεφτείς αυτό πριν με υιοθετήσεις.
2. Μη με παραμελείς και μη με τιμωρείς πολύ σκληρά. Εσύ έχεις τη δουλειά σου, τα χόμπι σου, τους φίλους σου - εγώ έχω μόνο εσένα.
3. Σε παρακαλώ να μου δίνεις αρκετό χρόνο για να καταλάβω τι περιμένεις από μένα.
4. Πριν με χτυπήσεις πάνω στο θυμό σου, παρακαλώ θυμήσου πως θα μου ήταν εύκολο να σου δαγκώσω το χέρι - αλλά ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο.
5. Σε παρακαλώ να μου μιλάς συχνά, γιατί ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω πάντα τι μου λες, γνωρίζω τη φωνή σου και τις αποχρώσεις της πολύ καλά.
6. Σε παρακαλώ να με αφήνεις που και που να τρέχω στην εξοχή - είναι καλό και για σένα.
7. Σε παρακαλώ να είσαι γενναιόδωρος με το φαγητό μου. Έχει καλύτερη γεύση όταν μου το προσφέρεις εσύ και είμαι πρόθυμος να δουλέψω σκληρά γι' αυτό.
8. Εσύ και κανείς άλλος είσαι το αφεντικό μου. Σε παρακαλώ μη με αναγκάζεις να υπακούω σε ξένους ή να τους αποδεικνύω την εξυπνάδα μου - και μη με ταπεινώνεις μπροστά τους.
9. Σε παρακαλώ να θυμάσαι πως με τον καιρό εξελίσσομαι σε μία μοναδική προσωπικότητα με τα δικά της χαρακτηριστικά, ελαττώματα και συναισθήματα. Σε παρακαλώ να δεχτείς πως είναι τόσο σημαντικά για μένα, όσο και τα δικά σου για σένα.
10. Σε παρακαλώ να με φροντίζεις όταν αρρωσταίνω και όταν γεράσω - γιατί και εσύ μια μέρα θα γεράσεις

Πηγή:www.dogforum.gr

wet & dirty
18-11-2009, 11:54
ΟΙ ΔΕΚΑ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΟΥ
1. Κάθε στιγμή που με αφήνεις μόνο (ακόμη και για λίγο) είναι δύσκολη για μένα. Σε παρακαλώ να το σκεφτείς αυτό πριν με υιοθετήσεις.
2. Μη με παραμελείς και μη με τιμωρείς πολύ σκληρά. Εσύ έχεις τη δουλειά σου, τα χόμπι σου, τους φίλους σου - εγώ έχω μόνο εσένα.
3. Σε παρακαλώ να μου δίνεις αρκετό χρόνο για να καταλάβω τι περιμένεις από μένα.
4. Πριν με χτυπήσεις πάνω στο θυμό σου, παρακαλώ θυμήσου πως θα μου ήταν εύκολο να σου δαγκώσω το χέρι - αλλά ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο.
5. Σε παρακαλώ να μου μιλάς συχνά, γιατί ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω πάντα τι μου λες, γνωρίζω τη φωνή σου και τις αποχρώσεις της πολύ καλά.
6. Σε παρακαλώ να με αφήνεις που και που να τρέχω στην εξοχή - είναι καλό και για σένα.
7. Σε παρακαλώ να είσαι γενναιόδωρος με το φαγητό μου. Έχει καλύτερη γεύση όταν μου το προσφέρεις εσύ και είμαι πρόθυμος να δουλέψω σκληρά γι' αυτό.
8. Εσύ και κανείς άλλος είσαι το αφεντικό μου. Σε παρακαλώ μη με αναγκάζεις να υπακούω σε ξένους ή να τους αποδεικνύω την εξυπνάδα μου - και μη με ταπεινώνεις μπροστά τους.
9. Σε παρακαλώ να θυμάσαι πως με τον καιρό εξελίσσομαι σε μία μοναδική προσωπικότητα με τα δικά της χαρακτηριστικά, ελαττώματα και συναισθήματα. Σε παρακαλώ να δεχτείς πως είναι τόσο σημαντικά για μένα, όσο και τα δικά σου για σένα.
10. Σε παρακαλώ να με φροντίζεις όταν αρρωσταίνω και όταν γεράσω - γιατί και εσύ μια μέρα θα γεράσεις

Πηγή:www.dogforum.gr (http://www.dogforum.gr)



:sm5::sm5::sm5::sm5::sm5:

aeriko
18-11-2009, 14:53
Ποιά είναι τα ζώα, απαντήστε μου, τι τους έφταιξαν;
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=79361&cid=17

ntinopoulos
18-11-2009, 14:59
Ποιά είναι τα ζώα, απαντήστε μου, τι τους έφταιξαν;
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=79361&cid=17
δολοφονοι!αισχος!:hmmm:

essel
18-11-2009, 15:23
ΟΙ ΔΕΚΑ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΟΥ
1. Κάθε στιγμή που με αφήνεις μόνο (ακόμη και για λίγο) είναι δύσκολη για μένα. Σε παρακαλώ να το σκεφτείς αυτό πριν με υιοθετήσεις.
2. Μη με παραμελείς και μη με τιμωρείς πολύ σκληρά. Εσύ έχεις τη δουλειά σου, τα χόμπι σου, τους φίλους σου - εγώ έχω μόνο εσένα.
3. Σε παρακαλώ να μου δίνεις αρκετό χρόνο για να καταλάβω τι περιμένεις από μένα.
4. Πριν με χτυπήσεις πάνω στο θυμό σου, παρακαλώ θυμήσου πως θα μου ήταν εύκολο να σου δαγκώσω το χέρι - αλλά ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο.
5. Σε παρακαλώ να μου μιλάς συχνά, γιατί ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω πάντα τι μου λες, γνωρίζω τη φωνή σου και τις αποχρώσεις της πολύ καλά.
6. Σε παρακαλώ να με αφήνεις που και που να τρέχω στην εξοχή - είναι καλό και για σένα.
7. Σε παρακαλώ να είσαι γενναιόδωρος με το φαγητό μου. Έχει καλύτερη γεύση όταν μου το προσφέρεις εσύ και είμαι πρόθυμος να δουλέψω σκληρά γι' αυτό.
8. Εσύ και κανείς άλλος είσαι το αφεντικό μου. Σε παρακαλώ μη με αναγκάζεις να υπακούω σε ξένους ή να τους αποδεικνύω την εξυπνάδα μου - και μη με ταπεινώνεις μπροστά τους.
9. Σε παρακαλώ να θυμάσαι πως με τον καιρό εξελίσσομαι σε μία μοναδική προσωπικότητα με τα δικά της χαρακτηριστικά, ελαττώματα και συναισθήματα. Σε παρακαλώ να δεχτείς πως είναι τόσο σημαντικά για μένα, όσο και τα δικά σου για σένα.
10. Σε παρακαλώ να με φροντίζεις όταν αρρωσταίνω και όταν γεράσω - γιατί και εσύ μια μέρα θα γεράσεις

Πηγή:www.dogforum.gr (http://www.dogforum.gr)

Υπάρχει και ένα τελευταίο που λέει :

Στο τελευταίο ταξίδι μου ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ θα ήθελα να είσαι δίπλα μου να μου χαιδεύεις το κεφάλι μου και να μου μιλάς. Τόσα χρόνα δίπλα σου είμαι εσύ γιατί να μην είσαι δίπλα μου στο μεγάλο μου ταξίδι. Να είναι η τελευταία εικόνα μου, η εικόνα η δική σου.

soter3gm
18-11-2009, 15:44
Υπάρχει και ένα τελευταίο που λέει :

Στο τελευταίο ταξίδι μου ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ θα ήθελα να είσαι δίπλα μου να μου χαιδεύεις το κεφάλι μου και να μου μιλάς. Τόσα χρόνα δίπλα σου είμαι εσύ γιατί να μην είσαι δίπλα μου στο μεγάλο μου ταξίδι. Να είναι η τελευταία εικόνα μου, η εικόνα η δική σου.

Στη σκύλα μου την Ingrid ένα ημίαιμο Γερμανικό ποιμενικό ήμουν εκεί. στον γάτο μου τον rasty ένα Siam με βούλα, δυστυχώς δεν μπόρεσα μου τον φώλιασαν κάτι μούλοι γείτονεςΝεύραΝεύρα

essel
18-11-2009, 20:25
http://www.youtube.com/watch?v=QWK7tp2rIjo&feature=related

gsmaniac
18-11-2009, 21:08
http://www.gsforum.gr/img21/9430/2009076.jpgμου αρεσει οταν αλητες μηχανοβιοι,βγαζουν ευαισθησιες για τους μικρους μας φιλους:D:D:D