PDA

View Full Version : Πανευρωπαϊκός αριθμός εκτάκτου ανάγκης


vtheo
16-11-2009, 17:22
Πριν από λίγο μου το 'στειλαν email και σας το παραθέτω,ταξιδάκια όλοι κάνουν εδώ.

1 1 2
Είναι ο Πανευρωπαϊκός αριθμός εκτάκτου ανάγκης
(ενιαίος για Αστυνομία, Ασθενοφόρο ή Πυροσβεστική) και αντικαθιστά όλους τους αριθμούς που χρησιμοποιούσαμε μέχρι σήμερα.
Η κλήση είναι δωρεάν από κινητό και σταθερό. Το σημαντικότερο όλων: εντοπίζει τη θέση του καλούντος για όσους ταξιδεύουν και δεν γνωρίζουν την ακριβή θέση του ατυχήματος. (το αναφέρουμε γιατί, σύμφωνα με έρευνα της Eurostat, μόνο το 4% των Ελλήνων το γνωρίζει και μόνο το 1% το έχει χρησιμοποιήσει)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-11-2009, 17:44
Πριν από λίγο μου το 'στειλαν email και σας το παραθέτω,ταξιδάκια όλοι κάνουν εδώ.

1 1 2
Είναι ο Πανευρωπαϊκός αριθμός εκτάκτου ανάγκης
(ενιαίος για Αστυνομία, Ασθενοφόρο ή Πυροσβεστική) και αντικαθιστά όλους τους αριθμούς που χρησιμοποιούσαμε μέχρι σήμερα.
Η κλήση είναι δωρεάν από κινητό και σταθερό.

Το σημαντικότερο όλων: εντοπίζει τη θέση του καλούντος για όσους ταξιδεύουν και δεν γνωρίζουν την ακριβή θέση του ατυχήματος.

(το αναφέρουμε γιατί, σύμφωνα με έρευνα της Eurostat, μόνο το 4% των Ελλήνων το γνωρίζει και μόνο το 1% το έχει χρησιμοποιήσει)




Σημαντικό !!!

Κατόπιν τηλεφωνικής επαφής που είχα με την υπηρεσία,

μου διευκρίνισαν τα εξής:

ΔΕΝ γίνεται αυτόματος εντοπισμός,

ούτε υπάρχει αυτή η δυνατότητα ....:(

Πρέπει αυτός που καλεί,

να δηλώσει ότι ΔΕΝ γνωρίζει την τοποθεσία που βρίσκεται.

Αμέσως το 112 δίνει εντολή σε ΑΛΛΕΣ υπηρεσίες κ «μηχανισμούς»,

προς εξακρίβωση, της ακριβούς θέσεως του παθόντος.

Αυτές είναι υπηρεσίες διαφορετικές απ’ το 112,

και ενεργοποιούνται ΜΟΝΟΝ αν τηλεφωνήσει ο παθών

και ζητήσει τον εντοπισμό του …

Σε ερώτησή μου, αν δηλώσει κάποιος εξαφάνιση δικού του ανθρώπου,

η απάντηση ήταν: Αυτό θα πρέπει να δηλωθεί με άλλη διαδικασία …



.

georgekostas
16-11-2009, 18:16
http://smileys.smileycentral.com/cat/23/23_30_126.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZSfox000)

pepax66
17-11-2009, 16:49
Είναι σημαντικό θέμα και το έμαθα πριν από 6 - 7 χρόνια όταν με πήρε τηλέφωνο ένας Ιταλός από μια αναποδογυρισμένη βάρκα δυτικά από την Μήλο και φυσικά δεν ήξερε που είναι! Χρήσιμο είναι να σας πω ότι η διαδικασία εντοπισμού αν και εύκολη όταν γνωρίζεις την εταιρεία που έχει την κυψέλη η διαδικασία ενεπλέκη και κάποια υποτυπώδη Εισαγγελική παραγγελία. Ναι ξέρω όλοι τώρα ρωτάτε τι τηλέφωνο είχε, ήταν αδιάβροχο κρεμασμένο σε ειδικό σακουλάκι στον λαιμό του γιατί ο τύπος ήταν και πολύ του extreme! ;)

EOD-K9
30-11-2009, 20:10
σιγα σιγα θα χρησιμοποιείται μόνο αυτός

ΥΣ ηχογραφείτε

riko46
30-11-2009, 21:36
Ευχαριστούμε ................;)

kostas_366
30-11-2009, 22:30
Ok Τεό.

Arkas
10-12-2009, 02:01
:sm8: