PDA

View Full Version : «Ζω εδώ και έναν χρόνο χωρίς καθόλου χρήματα»


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-11-2009, 07:39
Απογοητευμένος από τον άκρατο καταναλωτισμό, ο Μαρκ Μπόιλ δοκίμασε να εγκαταλείψει κάθε είδους οικονομική συναλλαγή- και τώρα περιγράφει την εμπειρία του !!!




http://images.tanea.gr/assetservice/Image.ashx?c=12896864&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=232&h=250 (http://images.tanea.gr/assetservice/Image.ashx?c=12896864&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=800&h=)




Είναι δυνατόν να ζήσουμε χωρίς να ξοδεύουμε καθόλου χρήματα; Απογοητευμένος από τον άκρατο καταναλωτισμό, ο Μαρκ Μπόιλ αποφάσισε ότι έφθασε η στιγμή να δοκιμάσει. Και το κατάφερε. Στη διαδικασία αυτή δεν άλλαξε μόνο η σχέση του με το χρήμα αλλά και ο τρόπος με τον οποίο βλέπει τη ζωή.
Όλος ο κόσμος του Μαρκ Μπόιλ άλλαξε την ημέρα που αποφάσισε να σταματήσει να κάνει χρηματικές συναλλαγές. Ήταν εκείνη η ίδια ημέρα που αποκαλύφθηκε ο σκανδαλώδης τρόπος με τον οποίο οι τράπεζες χρησιμοποιούσαν τα «τοξικά» ομόλογα της αγοράς ακινήτων.


«Υποθέτω ότι οι σπόροι για την απόφασή μου να εγκαταλείψω κάθε μορφή οικονομικής συναλλαγής», εξηγεί ο 29χρονος οικονομολόγος στην εφημερίδα «Guardian», «είχαν φυτευτεί πριν από 7 χρόνια, λίγο πριν πάρω το πτυχίο μου στη διοίκηση επιχειρήσεων και στα οικονομικά σε πανεπιστήμιο ....... συνέχεια (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4546050) ....




.

EOD-K9
17-11-2009, 10:21
:sm8:

«Ότι προτιμώ να περνάω τον χρόνο μου στην ύπαιθρο φτιάχνοντας ψωμί παρά παρακολουθώντας κάποιο χαζοριάλιτι στην τηλεόραση. Κάποτε έβρισκα την ασφάλεια στα χρήματα, τώρα την αντλώ από τους φίλους και την τοπική κοινωνία. Κάποιοι από τους καλύτερούς μου φίλους είναι άνθρωποι που συνάντησα επειδή έπρεπε να χτίσω πραγματικές σχέσεις με τους άλλους βασισμένες στην εμπιστοσύνη και την ευγένεια και όχι στα χρήματα».
πολλά πρέπει να αναθεωρήσουμε ...........
Γιατί δεν φτάνει που γίναμε υπερκαταναλωτες ,αλλά ακόμα χειρότερα γίναμε αντικοινωνικοί.

MARK
17-11-2009, 14:04
Μάλλον είναι ο μόνος στον πλανήτη που σκέφτηκε να κάνει κάτι τέτοιο....:cool:

ntinopoulos
17-11-2009, 14:09
σαν να φοβαται να αντιμετωπισει την πραγματικοτητα!:rolleyes:
δειλουλης μου φαινεται!:)

wet & dirty
17-11-2009, 14:48
σαν να φοβαται να αντιμετωπισει την πραγματικοτητα!:rolleyes:
δειλουλης μου φαινεται!:)


την εικονική πραγματικότιτα λες Κωστα??????:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

εγω ξερω οτι αυτόν που εκανε κατι πρώτος και ειναι δυσκολο να το κανουν και αλλοι τον λεμε πρωτοπόρο!!!!!!;););)

georgekostas
17-11-2009, 15:56
:Απορία::hmmm:

wolferin
17-11-2009, 16:00
:sm5::sm5::sm5:

skippybi
17-11-2009, 20:10
είναι πολλοί τέτοιοι!!!;)

δύσκολη απόφαση που θέλει μεγάλα...


το θέμα είναι που βρίσκει ο καθένας την ελευθερία του. Όχι την άνεση που σου προσφέρει το χρήμα...

platon
17-11-2009, 21:36
Δηλαδή αυτός τώρα έχει καλύτερη ποιότητα ζωής από εμένα που δουλεύω 10 ώρες την ημέρα και έχω το μαγειρεμένο μου φαγητό, τα καθαρά μου ρούχα, το ζεστό μου νερό, το τζάκι μου, την μηχανή μου και ζω αξιοπρεπώς (πιστεύω), από το να πλένομαι αραιά και που και να ζητιανεύω από τα supermarket και τα εστιατόρια...

Δεν ξέρω... μπορεί να έχουμε και διαφορετικές αντιλήψεις περι ποιότητας.

skippybi
17-11-2009, 22:01
Δηλαδή αυτός τώρα έχει καλύτερη ποιότητα ζωής από εμένα που δουλεύω 10 ώρες την ημέρα και έχω το μαγειρεμένο μου φαγητό, τα καθαρά μου ρούχα, το ζεστό μου νερό, το τζάκι μου, την μηχανή μου και ζω αξιοπρεπώς (πιστεύω), από το να πλένομαι αραιά και που και να ζητιανεύω από τα supermarket και τα εστιατόρια...

Δεν ξέρω... μπορεί να έχουμε και διαφορετικές αντιλήψεις περι ποιότητας.
για ελευθερία μιλάμε;)

stavrouliasp
17-11-2009, 22:05
Ο κόσμος έχει προχωρήσει και η τεχνολογία μας έχει προσφέρει πολλά. Στο χέρι μας είναι να τα αξιοποιήσουμε σωστά.

Όλα αυτά που έκανε ο τύπος τα βρίσκω από ηλίθεια εως αστεία...(όποιος διαφωνεί έχει την επιλογή να κάνει τα ίδια)

ntinopoulos
17-11-2009, 23:27
σαν να φοβαται να αντιμετωπισει την πραγματικοτητα!:rolleyes:
δειλουλης μου φαινεται!:)

Δηλαδή αυτός τώρα έχει καλύτερη ποιότητα ζωής από εμένα που δουλεύω 10 ώρες την ημέρα και έχω το μαγειρεμένο μου φαγητό, τα καθαρά μου ρούχα, το ζεστό μου νερό, το τζάκι μου, την μηχανή μου και ζω αξιοπρεπώς (πιστεύω), από το να πλένομαι αραιά και που και να ζητιανεύω από τα supermarket και τα εστιατόρια...

Δεν ξέρω... μπορεί να έχουμε και διαφορετικές αντιλήψεις περι ποιότητας.
ετσι!
Ο κόσμος έχει προχωρήσει και η τεχνολογία μας έχει προσφέρει πολλά. Στο χέρι μας είναι να τα αξιοποιήσουμε σωστά.

Όλα αυτά που έκανε ο τύπος τα βρίσκω από ηλίθεια εως αστεία...(όποιος διαφωνεί έχει την επιλογή να κάνει τα ίδια)
συμφωνω!
την εικονική πραγματικότιτα λες Κωστα??????:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

εγω ξερω οτι αυτόν που εκανε κατι πρώτος και ειναι δυσκολο να το κανουν και αλλοι τον λεμε πρωτοπόρο!!!!!!;););)
το να κανει καποιος πρωτος κατι δυσκολο να το κανουν κι αλλοι δεν σημαινει οτι ειναι και λογικο!
το ευκολο ειναι να ζητιανευεις και να μην εχεις ευθυνες,το δυσκολο και συναμα συναρπαστικο ειναι να ζεις τη ζωη σου με τα θετικα και τα αρνητικα της!:)

skippybi
18-11-2009, 18:58
Ο κόσμος έχει προχωρήσει και η τεχνολογία μας έχει προσφέρει πολλά. Στο χέρι μας είναι να τα αξιοποιήσουμε σωστά.

Όλα αυτά που έκανε ο τύπος τα βρίσκω από ηλίθεια εως αστεία...(όποιος διαφωνεί έχει την επιλογή να κάνει τα ίδια)
εγώ πάλι μπορεί να το βρίσκω μαγκιά, αλλά όποιος διαφωνεί δε σημαίνει πως δεν έχει α.....ντερα;)

tsompanis
18-11-2009, 20:06
εγώ δεν τον είδα να ζει χωρίς χρήματα.απλά ζήτουλας και τρακαδόρος είναι.
όταν βασίζεσε στην καλοσύνη ή ακόμη και στα σκουπίδια για να ζήσεις,πάλι απο το χρήμα ζεις και απο το παραγόμενο προιον.ακόμη και η ξυλεία που του έδωσαν για να φτιάξει το καλύβι.οπότε πάει η προτωτυπία.

αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν υπάρχουν άνθρωποι που ζούν(όχι απόλυτα) χωρίς χρήματα.
ακόμη τον κάνουν,τουλάχιστον μερικοί βλάχοι που γνωρίζω.κατεβαίνουν στην πόλη 1 φορά τον χρόνο.ούτε ρεύμα δεν έχουν στα χειμάδια!

τώρα για την ποιότητα ζωής,αφήστε τον καθένα να επιλέξει τον τρόπο ζωής του.
όπως λέει ο platon ,ναι φυσικά η θαλπωρή του σπιτιού και της σύχρονης ζωής είναι ωραία και αναγκαία..και μένα μου αρέσει,αλλά,εδώ και μερικά χρόνια για 3 με 4 μήνες,μένω σε καλύβα,χωρίς ρεύμα, κάτω σε ένα ποτάμι.και το λαπ τοπ,σύντροφος με μια μπαταρία αυτοκινήτου!:sm7:
τώρα απο εκεί σας γράφω!:sm7::sm7:
αυτό παιδιά δεν το αλλάζω με τίποτα και ας γκρινιάζει η γυναίκα πάνω στο σπίτι!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-11-2009, 07:53
,εδώ και μερικά χρόνια για 3 με 4 μήνες,μένω σε καλύβα,χωρίς ρεύμα, κάτω σε ένα ποτάμι.και το λαπ τοπ,σύντροφος με μια μπαταρία αυτοκινήτου!:sm7:
τώρα απο εκεί σας γράφω!:sm7::sm7:
αυτό παιδιά δεν το αλλάζω με τίποτα και ας γκρινιάζει η γυναίκα πάνω στο σπίτι!


Περιμένουμε φωτό σου,

για να σε "απολαύσουμε" .....:D

soter3gm
19-11-2009, 09:44
Το να κάνεις αυτά και να είσαι μόνος σου δεν λέει και κάτι, όλοι περάσαμε εποχές αφραγκίας άλλος λίγο άλλος πολύ.
Το να είσαι έτσι χωρίς ευθύνες αν έχεις σκοπό να παραμείνεις μόνος σου πάει στα κομμάτια, τι γίνετε όμως αν θέλει οικογένια; τα παιδιά του πως θα μεγαλώσουν; με αποφάγια και ξεροκόμματα που πετάνε για τα σκυλιά;
Ρε δεν κόβουν λίγο τον χειρωνακτισμό που ούτως η άλλος φέρνει και τύφλωση και δεν γνωρίζεις κόσμο;;:sm7::sm7:
Εντάξει για να κάνει ντοκιμαντέρ για κάποιο χρονικό διάστημα αλλά για να ζήσει έτσι όλη του τη ζωή τον κόβω χλομό.http://www.mybike.gr/index.php?app=forums&module=post&section=post&do=reply_post&f=22&t=28729&qpid=596528#