PDA

View Full Version : Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.


gemara
18-11-2009, 19:25
Αγαπητοί συνάδερφοι, σαν τυχαίνει εσάς καθόλου;

Εμένα τουλάχιστον μία φορά την ημέρα με ενοχλεί οδηγός που μιλάει στο κινητό όταν οδηγεί και πάει όπου θέλει το αμάξι και αρκετά συχνά κινδυνεύω να σκοτωθώ από τις παραβάσεις που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι και δεν λογαριάζουν ότι δεν είναι μόνοι τους στους δρόμους.

Βγαίνουν από δρόμους και "κοιτάνε" αλλά το μυαλό τους δεν μεταφράζει αυτό που βλέπουν, κρατάνε τιμόνι και "γέρνουν" είτε δεξιά είτε αριστερά. Γίνεται χαμός στην κίνηση και αυτοί το χαβά τους, βρίζουν στα τηλέφωνα, χαχανίζουν ή ακόμη χειρότερο ψάχνουν για αριθμούς ή στέλνουν SMS.

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι γι αυτό, ή θα κινδυνεύουμε όλο και περισσότερο στους δρόμους :confused::confused::confused:

Κάπου διάβασα ότι περίπου 400 άτομα χάνουν τη ζωή τους στην Ελλάδα από αυτήν την αιτία, για ποια ακτινοβολία μιλάμε;;;

Το ποστ αυτό το γράφω με αφορμή ένα email που μου έστειλαν με τα παρακάτω βίντεο,

http://www.youtube.com/watch?v=oJGBM7LgSX8

Αυτό έχει λίγο κλάμα αλλά είναι η πραγματικότητα, το έχω δει στο δρόμο...:(
http://www.youtube.com/watch?v=KVQg8h_JmkY

MARK
18-11-2009, 19:55
Πέστα φίλε και εγω μαζί σου...Όσο τσουχτερό και αν είναι τι πρόστιμο δεν βλέπω να πτοεί κανένα...Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ο Θεος μαζί μας....:mad:

gemara
18-11-2009, 20:18
Mark, δεν έχω δει ούτε έχω ακούσει κάτι για πρόστιμο.

Έχει τιμωρηθεί κανείς;

Δεν μπορεί να τους βλέπω μόνο εγώ τους οδηγούς με κινητά στο αυτί και τόσοι μοτοσυκλετιστές αστυνομικοί να μην τους βλέπουν που είναι στους δρόμους περισσότερες ώρες από μένα! Και να πω την αλήθεια, μια φορά που μίλαγα και γω στο κινητό στο αυτοκίνητο και είδα αστυνόμο σε απόσταση, ψάρωσα και το έβαλα σε ανοιχτή ακρόαση, μακριά από τ' αυτί μου!

Χτες κατέβαινα την οδό Αιγάλεω που καταλήγει στο λιμάνι του Πειραιά και σε τρία συνεχόμενα σταυροδρόμια, κορνάριζα σε οδηγούς που έβγαιναν από STOP και μίλαγαν στο κινητό. Σε τρία συνεχόμενα, γέλαγα μέσα μου τελικά με το φαινόμενο, δε μου' χει ξανατύχει!:Απορία:

skippybi
18-11-2009, 20:29
απλά ο κίνδυνος της ακτινοβολίας δεν είναι ο μόνος και δεν είιναι και άμεσος, ενώ αντίθετα ο κίνδυνος από την χρήση του κινητού κατά την οδήγηση...ΝεύραΝεύρα

ntinopoulos
18-11-2009, 20:42
σοβαροτατο θεμα!αρχιζει και μου τη δινει!:mad:
ποια θα ναι η ωρα που θα κανω καποιον μαυρο στο ξυλο!Νεύρα

gsmaniac
18-11-2009, 20:52
σοβαροτατο θεμα!αρχιζει και μου τη δινει!:mad:
ποια θα ναι η ωρα που θα κανω καποιον μαυρο στο ξυλο!Νεύρα
ηρεμα φιλαρακι......................εγινες πατερας τωρα:sm7::sm7::sm7:.........................σοβαρα τωρα,το θεμα εχει γινει πολυ επικινδυνο για ολους και πρεπει οι αρμοδιοι να το δουν σοβαρα:hmmm::hmmm::hmmm:

giorgos_gs
18-11-2009, 21:10
ειμαστε για κλαματα

georgekostas
18-11-2009, 21:20
Θελει πολυ προσοχη!

frits
18-11-2009, 23:03
Είναι σίγουρα ο Νο 1 κίνδυνος για τους μοτοσυκλετιστές, να συμπληρώσω πάντως ότι είναι πολλές οι φορές που έχω δει και αναβάτες δίτροχων κυρίως σκούτερ και παπιά που μπορούν να έχουν το αριστερό χέρι ελεύθερο να μιλούν και να οδηγούν,
Γνωστός πάντως που τον τσίμπησαν πλήρωσε 50 ευρώ (αντί για 100 αν το πληρώσεις μετά από 10 μέρες, άλλη ελληνική πρωτοτυπία και αυτή) και αφαίρεση διπλώματος για 2 μήνες.
Σίγουρα πάντως η υπόθεση αστυνόμευση των δρόμων είναι αστεία υπόθεση, μονο στα μπλόκα γράφουν, δουλεύω στο κέντρο και είναι πολλές οι φορές που στο φανάρι δίπλα σε "Ζητάδες" σταμάτανε μηχανάκια με ξεκράνωτους αναβάτες και δεν τρέχει τίποτα, για τα κινητά ούτε λόγος.

Κανονικά θα έπρεπε η ΤV να μας βομβαρδίζει κάθε μέρα με δεκάδες μηνύματα σχετικά με την οδική ασφάλεια αλλά......:(

Χρυσός κανόνας ασφαλείας.
Μάθετε να "παρατηρείτε" τους οδηγούς των αυτοκινήτων..

ntinopoulos
18-11-2009, 23:13
Είναι σίγουρα ο Νο 1 κίνδυνος για τους μοτοσυκλετιστές, να συμπληρώσω πάντως ότι είναι πολλές οι φορές που έχω δει και αναβάτες δίτροχων κυρίως σκούτερ και παπιά που μπορούν να έχουν το αριστερό χέρι ελεύθερο να μιλούν και να οδηγούν,
Γνωστός πάντως που τον τσίμπησαν πλήρωσε 50 ευρώ (αντί για 100 αν το πληρώσεις μετά από 10 μέρες, άλλη ελληνική πρωτοτυπία και αυτή) και αφαίρεση διπλώματος για 2 μήνες.
Σίγουρα πάντως η υπόθεση αστυνόμευση των δρόμων είναι αστεία υπόθεση, μονο στα μπλόκα γράφουν, δουλεύω στο κέντρο και είναι πολλές οι φορές που στο φανάρι δίπλα σε "Ζητάδες" σταμάτανε μηχανάκια με ξεκράνωτους αναβάτες και δεν τρέχει τίποτα, για τα κινητά ούτε λόγος.

Κανονικά θα έπρεπε η ΤV να μας βομβαρδίζει κάθε μέρα με δεκάδες μηνύματα σχετικά με την οδική ασφάλεια αλλά......:(

Χρυσός κανόνας ασφαλείας.
Μάθετε να "παρατηρείτε" τους οδηγούς των αυτοκινήτων..
συμφωνω,και σκεψου, πως οτι διδακτικο video και να προβληθει, θα θεωρηθει αποτροπαιο και αντιαισθητικο απο τους και καλα...ευαισθητους συμπολιτες μας!:rolleyes:

kostasvar
18-11-2009, 23:31
Υπομονή.Σε λίγα χρόνια το bluetooth θα είναι standar σε όλα τα αυτοκίνητα και τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα.Έγω με το bluetooth στο αυτοκίνητο έχω και τα δύο χέρια ελέυθερα και όλα είναι καλύτερα και πιο άνετα.




Δεν εννοώ το παρακάτω!!!:sm7::sm7::sm7:
http://cache.techie-buzz.com/images/stories/LatestBluetoothTechnologyAvailable_254B/latest_bluetooth_thumb.jpg

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-11-2009, 07:41
Υπάρχει και αυτή η λήση ....

Αφήνει κ τα δύο χέρια ελεύθερα ....:D




http://i307.photobucket.com/albums/nn315/suvala/GTF/Diafora/0993%20-%20diafor-B/s5.jpg




Και για να σοβαρευτούμε λίγο,

ήμουν έτοιμος να γράψω στο "τί μας έτυχε"

αλλά με πρόλαβε ο Γιώργος (Gemara) ....

Xθες το πρωί, σε κεντρικό δρόμο του Πειραιώς,

κυρία νεαράς ηλικίας (25-30), μιλώντας στο κινητό,

άλλαξε ξαφνικά λωρίδα, κ βρέθηκε μπροστά μου,

χωρίς κανένα λόγο .....:cool:

Σαν να οδηγούσε στα αγροκτήματα του πατέρα της ....

Οδηγούσα ευτυχώς αυτοκίνητο ....

Αν ήμουν με μοτό, δεν θα προλάβαινα να σταματήσω ...

Στο φανάρι της λέω, "ρε κοπελιά, δεν μπορείς να κοιτάς που πηγαίνεις" ;;;;

...και με μεγάλη "ευγένεια" ....ΝεύραΝεύραΝεύρα

(κρατώντας κ μιλώντας ακόμη στο κινητό), μου απαντάει ...

"εσύ, γιατί προσπερνάς από δεξιά" ;;;;;

Σημειωτέον, ότι ΕΓΩ την είχα δεξιά,

κ προσπερνούσα στην λωρίδα μου από αριστερά κανονικά .....:D

Τα υπόλοιπα, τα είπαν οι προηγούμενοι ....:rolleyes:

Τα μάτια μας 14 !!!!

gemara
19-11-2009, 10:35
...ότι είναι πολλές οι φορές που έχω δει και αναβάτες δίτροχων κυρίως σκούτερ και παπιά που μπορούν να έχουν το αριστερό χέρι ελεύθερο να μιλούν και να οδηγούν....

Όλοι το βλέπουμε αυτό, αλλά αυτός ο ταλαίπωρος που το κάνει τουλάχιστον, το κεφάλι του θα φάει και δεν θα πάρει παραμάζωμα ότι βρεθεί μπροστά του...

....
Γνωστός πάντως που τον τσίμπησαν πλήρωσε 50 ευρώ (αντί για 100 αν το πληρώσεις μετά από 10 μέρες, άλλη ελληνική πρωτοτυπία και αυτή) και αφαίρεση διπλώματος για 2 μήνες.....

Αυτό πάλι και αν δηλώνει ξεκάθαρα ότι ο νόμος αποσκοπεί στην είσπραξη και όχι στην συνέτιση. Κάπως σαν παζάρι τούρκικο, αν μου τα δώσεις μπροστά θα σου κατεβάσω την τιμή, αλλιώς το βερεσέ πάει περισσότερο! Απίστευτη νοοτροπία! Οπότε ο χαζο - Έλληνας είναι κι ευχαριστημένος γιατί γλύτωσε 50 ευρώ!!!:sm7:

...δουλεύω στο κέντρο και είναι πολλές οι φορές που στο φανάρι δίπλα σε "Ζητάδες" σταμάτανε μηχανάκια με ξεκράνωτους αναβάτες και δεν τρέχει τίποτα, για τα κινητά ούτε λόγος...

Είμαι ντυμένος με τα κράνη μου με τα όλα μου και δίπλα στο φανάρι είναι ο θρασύς κάγκουρας ξεκράνωτος και πιό δίπλα είτε ο αστυνόμος πάνω στη μηχανή, είτε ρυθμίζει την κυκλοφορία και του κάνει και νόημα να περάσει όταν έρχεται η σειρά μας. Μιλάμε ότι αισθάνομαι γελοίος, αν όχι μ@κ@κ@ς που παρίσταμαι σε αυτό το φαιδρό θέαμα. Βέβαια εγώ το κεφάλι μου το φυλάω και ο ξεκράνωτος θα το διαλύσει στο παραμικρό, τι με νοιάζει να μου πεις; Αλλά είναι κάποιες φορές το καλοκαίρι που στάζει πάνω από το μάτι ο ιδρώτας θα γούσταρα καί γω να πάρω λίγο αέρα, αλλά δεν το κάνω γιατί είναι ο νόμος.

Απ' ότι έχω καταλάβει, τις περισσότερες φορές οι αστυνόμοι είτε είναι απασχολημένοι με το καθήκον της ρύθμισης της κυκλοφορίας και δεν μπορούν να ασχοληθούν με την κάθε παράβαση που βλέπουν μπροστά τους, είτε όταν είναι μέσα στα υπηρεσιακά οχήματά τους, είναι σε μετάβαση για κάπου, οπότε δεν έχουν πάλι χρόνο ν' ασχοληθούν με τις παραβάσεις. Οπότε, είτε θα στήσουν το μπλόκο, είτε θα πρέπει να κάνει κάποιος κάτι πολύ χοντρό για να ασχοληθούν.

..

Χρυσός κανόνας ασφαλείας.
Μάθετε να "παρατηρείτε" τους οδηγούς των αυτοκινήτων..

Αυτή είναι πολύ καλή συμβουλή και όταν πλησιάζετε αυτοκίνητο ή όταν έχετε αμφιβολία τι κάνει, κοιτάτε τις μπροστά ρόδες του, αυτές είναι που θα "προδώσουν" πρώτες την πρόθεση του οδηγού. Αν είστε δε από πίσω, κοιτάτε αν έχει κανα χέρι στο κεφάλι που κρατάει κινητό, θα είναι αψυχολόγητες οι αντιδράσεις του!

wolferin
19-11-2009, 16:01
το θεμα με τα κινητα στην οδηγηση εχει παραγινει τους μιλας και σε βριζουν κ ολας

εχω δει κ εγω δικυκλιστες να μιλαν στο κινητο και να κοντευουν να με σκοτωσουν,αρα δεν θα φανε μονο το δικο τους κεφαλι.


το θεμα με τα κινητα δεν ειναι μονο η ελευθερια των χεριων μας αλλα κυριοτερα Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ στον δρομο ,αρα bluetooth η οχι ειναι σχεδον το ιδιο

kostasx
19-11-2009, 18:46
το θεμα με τα κινητα δεν ειναι μονο η ελευθερια των χεριων μας αλλα κυριοτερα Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ στον δρομο ,αρα bluetooth η οχι ειναι σχεδον το ιδιο

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα;);)
Το θέμα δεν έχει να κάνει με τα κινητά σαν συσκευές.
Όλοι αφαιρούνται με την κουβέντα στο κινητό,που συμαίνει ότι και το bluetooth δεν βοηθάει την κατάστασηΝεύραΝεύρα
Αρκετοί νομίζουν ότι πήραν ένα hands free και καθάρισαν!