PDA

View Full Version : Κάνει κανείς parkour


pho.juggler
27-01-2009, 17:33
:D:DΤο Parkour ("παρ-κώρ" στα αγγλικά και "παγ-κούγ" στα γαλλικά), γνωστό και ως Η Τέχνη της Φυγής, είναι μια γαλλικής καταγωγής μη-ανταγωνιστική σωματική και πνευματική τέχνη που έχει ως στόχο την ταχύτατη και βέλτιστη δυνατή μετακίνηση από οποιοδήποτε σημείο του χώρου Α σε διαφορετικό σημείο Β, χρησιμοποιώντας μόνο τις ανθρώπινες σωματικές ικανότητες. Οι μαθητές του Parkour ονομάζονται traceurs και οι μαθήτριες traceuses.
Στόχος του Parkour είναι ουσιαστικά η υπερπήδηση εμποδίων, φυσικών και τεχνητών, όπου ως εμπόδια μπορούν να θεωρηθούν τα πάντα, από βράχοι, ποτάμια, ή κλαδιά μέχρι τοίχοι, πεζούλια, ή κάγκελα. Ένας traceur καλλιεργεί την ικανότητα να εντοπίζει εναλλακτικούς τρόπους κίνησης και πορείας, τους οποίους ενδέχεται να χρησιμοποιήσει τόσο στην καθημερινή του ζωή, όσο και σε καταστάσεις εκτάκτων αναγκών. Γι'αυτό το λόγο η κατηγοριοποίηση του Parkour ως δραστηριότητα είναι δύσκολη, αφού κάποιοι το θεωρούν άθλημα ενώ κάποιοι πολεμική τέχνη. Πολλοί, ωστόσο, είναι ευχαριστημένοι με το να τοποθετούν το Parkour στη δική του κατηγορία: "Το Parkour είναι Parkour."
Το Parkour καθιερώθηκε από το David Belle (Νταβίντ Μπελ) τη δεκαετία του '80, και ως γενέτειρά του θεωρείται η Lisses, ένα προάστιο του Παρισίου της Γαλλίας. Εμπνευστής του Parkour, ωστόσο, είναι ο Βιετναμέζικης καταγωγής Raymond Belle, στρατιώτης, πυροσβέστης, μαθητής της Méthode Naturelle, και πατέρας και μέντορας του David Belle. Ο όρος Parkour προκύπτει από το Parcours du Combattant, ένα είδος στρατιωτικού αγωνίσματος δρόμου μετ'εμποδίων. Ο Hubert Koundé, φίλος του David Belle, είχε την ιδέα να δανειστούν τη λέξη parcours (που σημαίνει διαδρομή), να αντικαταστήσουν το γράμμα "c" με "k" για να υποδηλώνει μαχητικότητα, και να αφαιρέσουν το άηχο "s", γιατί ήταν αντίθετο με τη φιλοσοφία του Parkour περί ελάχιστης κατανάλωσης ενέργειας.
Wikipedia (http://el.wikipedia.org/wiki/Parkour)

Arkas
27-01-2009, 18:03
Σε ευχαριστούμε Φοίβο για τις πληροφορίες.
Έμαθα πράγματα που δεν γνώριζα!

Τώρα όσον αφορά στην ερώτηση του θέματος, μάλλον δεν είναι για τα κυβικά μου.:D

pho.juggler
27-01-2009, 18:26
Ποτέ δεν είναι αργά!!!!(στην προκημένη περίπτοση όμως θα συμφωνήσω μαζί σου.)αναφέρομαι σε 'arkas':cool2:

skippybi
27-01-2009, 18:27
το να πετάς πάνω από όλα αυτά μάλλον δεν είναι παρκούρ έ;;;:D:D:D

...δεν είναι για την ηλικία μου...:Χαμόγελο:

Adrian
28-01-2009, 00:17
Ωραίο σπορ αλλά για .... μουρλαμένους ..

Anax
28-01-2009, 01:07
Είναι καταπληκτικό πραγματικά. Είναι οργανωμένο στην Ελλάδα ;

wet & dirty
28-01-2009, 14:17
εγω κάνω καθε μέρα με το μοτο στο κεντρο!!!ετσι όπως εχει γινει το κεντρο το parkour ειναι πιο safe!!!

πάντος αυτο το σπορ ειναι για πιο νέους απο μενα.......αλλα το γουστάρω να τους βλέπω!!:cool2::cool2::cool2::cool2:

kostas_366
28-01-2009, 15:24
Δύσκολο σπορ. Πρέπει να είσαι πολύ νέος, αδύνατος κ.λ.π.
Μ αρέσει να τους βλέπω.

gs1150
05-02-2009, 21:12
εγω κάνω καθε μέρα με το μοτο στο κεντρο!!!ετσι όπως εχει γινει το κεντρο το parkour ειναι πιο safe!!!

πάντος αυτο το σπορ ειναι για πιο νέους απο μενα.......αλλα το γουστάρω να τους βλέπω!!:cool2::cool2::cool2::cool2:


:sm8:

pho.juggler
06-02-2009, 23:08
Είναι καταπληκτικό πραγματικά. Είναι οργανωμένο στην Ελλάδα ;
ναι είναι,υπάρχει η ομάδα nca.Μπορίς να μπείς στο www.myspace.com/parkour_gr (http://www.myspace.com/parkour_gr)

Anax
06-02-2009, 23:17
:sm8::sm8:Μπράβο στα παιδία!!!.......:sm8::sm8::sm5::sm5:

arisxios
07-02-2009, 00:13
Μήπως ψάχνεις για κασκαντέρ :sm7::sm7:
Καλό αλλά δεν είναι για την ηλικία μας :hmmm:
Θα μου άρεσε να το έβλεπα ;)

Kimwnas
26-09-2010, 17:18
Ξεκίνησα crossfit... είμαι σε καλό δρόμο... :D

Albatros
26-09-2010, 19:39
Για ΜΠΑΡΚΟΡ χλωμό το βλέπω εδώ μέσα...
Για ΜΠΑΡΜΠΕΚΙΟΥ όμως όλοι μέσα...
:sm7:

gandreas
26-09-2010, 22:24
Για ΜΠΑΡΚΟΡ χλωμό το βλέπω εδώ μέσα...
Για ΜΠΑΡΜΠΕΚΙΟΥ όμως όλοι μέσα...
:sm7:


:sm7::sm5::sm3::sm8:

gandreas
26-09-2010, 22:24
YouTube - Parkour and FreeRunning