PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ...


GSakias
28-11-2009, 14:07
καλημέρα σε όλους ! θα ήθελα την γνώμη σας και τις γνώσει σας για το πρόβλημα που ακλουθεί....πήγα χθες την μηχανή σε ένα πλυντήριο για πλύσιμο και το αποτέλεσμα είναι...να έχει χαλάσει ότι πλαστικό έχει επάνω της , και αυτό γιατί μου έδωσαν από το πλυντήριο κάποιο γενικό καθαριστικό (και καλά) ,με αποτέλεσμα να έχουν καεί τα περισσότερα πλαστικά . η κατάσταση είναι απελπιστική καθότι το εργαλείο το έχω πάντα στην τρίχα :yzΝεύρα. εάν έχετε καμία ιδέα πώς θα αντιμετωπίσω το πρόβλημα θα βοηθούσε .ευχαριστώ!

MARK
28-11-2009, 14:27
Δοκίμασε βαζελίνη...Απλωσε τη καλά με πολύ μαλακό πανί σε ολες τις επιφάνειες, και αφησέ το λίγη ώρα...Μετα σκούπισε το πάλι με το μαλακό πανι και επανέλαβε το...Να ξέρεις μόνο οτι τραβάει τη σκόνη...Οπως και να΄χει μόνο καλό θα κάνει η βαζελίνη.... ;)

gemara
28-11-2009, 18:14
Γιατί δεν τους ζητάς αποζημίωση;

vtheo
28-11-2009, 20:37
Γιατί δεν τους ζητάς αποζημίωση;

Θα συμφωνήσω με τον Gemara.Aποζημίωση ,αλλιώς να του ζητήσεις να επικοινωνήσει με την εταιρεία που συνεργάζεται(αυτή που προμηθεύεται τα προιόντα περιποιήσης που χρησιμοποιεί στο μαγαζί του) να τους αναφέρει αυτό που προέκυψε και ίσως να υπάρχει κάποιο προιόν να σου επαναφέρει τα πλαστικά.Διαφορετικά αποζημίωση.

Gazi
28-11-2009, 21:03
Γιατί δεν τους ζητάς αποζημίωση;

+1200

sakmant
30-03-2010, 22:44
Από ότι κατάλαβα σου έδωσαν καθαριστικό για μεταλικά μέρη το οποίο ήταν ισχυρότατο. Πρώτα πρέπει να διευκρινήσεις άμα τους έκανες ξεκάθαρο ότι το καθαριστικό το ήθελεσ για πλαστικά μέρη. Αν έγεινε έτσι ζήτα αποζημίωση όσο καλά και αν τουσ γνωρίζεισ.

ntinopoulos
30-03-2010, 23:01
Δοκίμασε βαζελινη...Απλωσε τη καλά με πολύ μαλακό πανί σε ολες τις επιφάνειες, και αφησέ το λίγη ώρα...Μετα σκούπισε το πάλι με το μαλακό πανι και επανέλαβε το...Να ξέρεις μόνο οτι τραβάει τη σκόνη...Οπως και να΄χει μόνο καλό θα κάνει η βαζελινη.... ;)

καλα!δεν παιζεσαι τρελοβαζελε!ολο εκει το μυαλο σου!:p;)




στο θεμα μας τωρα,θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες με τα περι αποζημιωσης!;)

Mexicanos
30-03-2010, 23:11
Μέχρι να βγάλεις άκρη με την μήνυση χρησιμοποίησε σπρέι σιλικόνης........

taksidiotis
31-03-2010, 06:29
ΜΗν το συζητάς και το καθυστερείς καθόλου,αποζημίωσηΝεύρα

bill13
09-04-2010, 08:47
Πέραν τις αποζημίωσης που μπορεις να ζητησεις αλλά δεν ξέρω τη θα πάρεις, υπάρχει ειδικό sprey για πλαστικα μέρη τις autoglym πολυ γνωστή και αξιόπιστη εταιρεία

AUTOGLYM SPRAY ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΤΟ ()

ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ ΓΥΑΛΙΣΜΑ (INSTANT BIKE SHINE) .

ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΦΗ, ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ, ΤΑ ΑΚΡΥΛΙΚΑ
Ιδανικό για άμεσο φρεσκάρισμα.
Καθαρίζει ελαφρές ρύπους όπως δαχτυλιές & σκόνη παρέχοντας γυαλιστερό ή φυσικό φινίρισμα, ανάλογα με την απορροφητικότητα της επιφάνειας.
Δεν περιέχει λειαντικά.
Κατάλληλο για χρήση σε αυτοκίνητα, τροχόσπιτα, φορτηγά, σκάφη και μοτοσικλέτες.
TO ΠΡΟΙΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΩΣ ΕΞΗΣ:
Για μη απορροφητικές επιφάνειες (Βαφή, Τζάμια, Σκληρά πλαστικά).
Ψεκάζετε ελαφρά ,απλώστε και γυαλίστε με καθαρό πανί.
Για απορροφητικές επιφάνειες (Βινύλιο, ελαστικά, δέρμα).
Ψεκάζετε αρκετά.
Σκουπίστε ελαφριά με πανί και αφήστε να στεγνώσει για φυσικό φινίρισμα.
Μη το χρησιμοποιείτε σε μανέτες, πεντάλ, λάστιχα moto.

bill13
09-04-2010, 08:54
Επεισης υπάρχει και αυτο στο practiker που ειναι αρκετα καλό και οικονομικό.

http://www.sonax.gr/images/rec.gifΚαθαριστικό Πλαστικών - Κωδικός: 380 100Περιεχόμενοhttp://www.sonax.gr/images/son_plastic/380_100.jpgΥψηλής ποιότητας γαλάκτωμα περιποίησης των συνθετικών και ελαστικών τμημάτων. Καθαρίζει, περιποιείται και προστατεύει εσωτερικά και εξωτερικά. διεισδύει βαθιά στην επιφάνεια και δρα εσωτερικά. Καθαρίζει τα συνθετικά και ελαστικά μέρη και τα προστατεύει από τη φθορά. Έχει αντιστατικές ιδιότητες, φρεσκάρει το χρώμα και χαρίζει ευχάριστο άρωμα. δίνει λάμψη στις επιφάνειες.
250 ml

http://www.sonax.gr/images/siskeuasia.gif

Μπουκάλι από PET με ρύγχος

Arkas
09-04-2010, 09:15
Όλα αυτά που αναφέρονται παραπάνω,
είναι καλά για την "περιποίηση" των πλαστικών.
Όχι για την επαναφορά τους από την χρήση
του ισχυρού καθαριστικού (ζαντών;) που χρησιμοποιήθηκε.
Τα καμένα πλαστικά, διορθώνονται μόνον με αντικατάσταση...:(

saitman
09-04-2010, 20:43
αποζημειωση λεμε και τωρα μαλιστα!!!

stavrouliasp
09-04-2010, 21:00
Πέρα από την αποζημείωση και εγώ συμφωνώ για το σπρέυ σιλικόνης. Έχω το 1100 Gs του 97 και τα πλαστικά του είναι σαν καινούρια. Ψέκασε, άστο για αρκετές ώρες και μετά αν θέλεις σκούπισε ελαφρά...

bill13
11-04-2010, 12:01
Έχω την εντύπωση αν δεν κάνω λάθος ότι τα σπρέι που περιέχουν σιλικόνη αν και κάνουν δουλειά δεν είναι ότι καλύτερο για τα πλαστικά μέρη τις μοτοσικλέτας καθότι η σιλικόνη δεν ‘θρέφει’ τα πλαστικά αλλά απλά δημιουργεί κρούστα που απλά τα γυαλίζει αλλά σε βάθος χρόνου τα ξεραίνει. Θα προτιμούσα υγρά με φυσικό κερί ώστε να διεισδύουν να μαλακώνουν αλλά και να γιαλίζουν τα πλαστικά.

Φιλικά

Ακιs
11-04-2010, 13:14
η γνωμη μου ειναι αποζημιωση.....αν δεν γινει τιποτα με αυτο,πας για βαψιμο...οτιδηποτε αλλο θα ειναι εντελως προσωρινο....και κατι αλλο,καλο ειναι οταν η μηχανη πρεπει να παει σε πλυντηριο,να πλενεται μονο με νερο και σαπουνι,και οχι με χημικα... ;)

taksidiotis
03-05-2010, 01:23
Έχω την εντύπωση αν δεν κάνω λάθος ότι τα σπρέι που περιέχουν σιλικόνη αν και κάνουν δουλειά δεν είναι ότι καλύτερο για τα πλαστικά μέρη τις μοτοσικλέτας καθότι η σιλικόνη δεν ‘θρέφει’ τα πλαστικά αλλά απλά δημιουργεί κρούστα που απλά τα γυαλίζει αλλά σε βάθος χρόνου τα ξεραίνει. Θα προτιμούσα υγρά με φυσικό κερί ώστε να διεισδύουν να μαλακώνουν αλλά και να γιαλίζουν τα πλαστικά.

Φιλικά
ετσι ακριβως.
για χρωμα δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο τις αλοιφες της 3m.υπαρχει μεγαλη ποικιλια.

GSakias
03-05-2010, 13:20
Καλημέρα στην παρέα .ενημερωτικά σας λέω πως έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προϊόντα χωρίς αποτέλεσμα .όσο αφόρα το θέμα αποζημίωση , δεν παίζει γιατί είναι συγγενικοί λόγοι στη μέση . για να καταλάβετε πως είναι όταν (αρπάξουν ) τα πλαστικά από κάποιο υλικό δείτε εδώ….

http://www.gsforum.gr/%CE%A0%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7/9976-%CE%A0%CE%9B%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91-gs1200.html