PDA

View Full Version : Ειδικος φορος ΙΧ


psalidasgs
01-12-2009, 13:21
Ο ειδικός φόρος κλιμακώνεται από 150 ως και 650 ευρώ, ανάλογα με τον κυβισμό του οχήματος, ως εξής: από 1.929 ως 2.500 κ.ε., 150 ευρώ. Από 2.501 ως 3.000 κ.ε., 250 ευρώ. Από 3.001 ως 3.500 κ.ε., 350 ευρώ. Από 3.501 ως 4.000 κ.ε., 450 ευρώ. Από 4.001 ως 5.000 κ.ε., 550 ευρώ και από 5.001 και άνω, 650 ευρώ.

MARK
01-12-2009, 13:23
Ευχαριστούμε.....;)

geolag
01-12-2009, 13:37
Σήμερα ήρθε ειδοποιηση για τέλη κυκλοφορίας.Είχαν πει ότι σε καινούρια οχήματα θα υπήρχε μείωση π.χ. στα 800cc από 112 ευρώ σε 84 ή 86.Δεν ισχύει για μηχανές?δεν είναι οχήματα αυτά.Εμένα για 800 κυβικά μου ήρθε 112 ευρώ.Πάλι καλά που δεν βάλανε φόρο όπως στα πολλά κυβικά.Πάλι τα ίδια και τα ίδια με άλλο προσωπείο>Δεν θα γίνουμε ποτέ κράτος δίκαιο?

georgekostas
01-12-2009, 13:39
....Δεν θα γίνουμε ποτέ κράτος δίκαιο?
Oπως το ειπες...ποτέ!!!

geolag
01-12-2009, 13:54
Μόλις γύρισα από ταξίδι στις ΗΠΑ.Εκεί οι άνθρωποι οι οποίοι είναι κατά τη γνώμη μου χαμηλότερου iq από εμάς δεν ασχολούνται με τίποτα τέτοια.Ολα δουλεύουν μόνα τους.Πουθενά δεν συναντάς τη δική μας γραφειοκρατία ακι κάνεις τις δουλειές σου μέσω internet.Ασχολείσαι πλέον με το πως θα περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου.Εδώ για μια δουλειά σε εφορία τρως ολόκληρη μέρα και μετά πρέπει να ηρεμήσεις γιατί είχες συναλλαγή με το κράτος και τον κρατικό υπάλληλο.Και μη παρεξηγηθεί κανείς γιατί και εγώ δημ.υπάλληλος είμαι και ξέρω τι γίνεται πίσω από τα γκισέ αν και δεν δουλεύω σε γκισέ.
Εμείς ζούμε σε μια από τις ωραιότερες χώρες του κόσμου και την καταστρέφουμε κάθε μέρα και περισσότερο.

vtheo
01-12-2009, 14:09
Πως θα εισπράξουν πίσω αυτά που έχασαν με την μείωση στα τέλη ταξινόμησης;Τόσα Porsche,BΜW,Mercedes κ.α πουλήθηκαν το τελευταίο έτος με αυτή την μείωση.Δεν πρέπει να τα πάρουν πίσω;Και καλά κάποιος που έχει ένα αυτοκίνητο των 50.000 ευρώ, ο μεροκαματιάρης όμως οικογενειάρχης που έχει ένα ΤΟΥΟΤΑ ή HYUNDAI 2000 κυβικών χρονολογίας του 90 γιατί να πληρώσει χριστουγεννιάτικο κοστούμι (σήμα + φόρο) σαν να είχε RANGE ROVER 4.8L;

ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ

kostas_366
01-12-2009, 14:19
Πως θα εισπράξουν πίσω αυτά που έχασαν με την μείωση στα τέλη ταξινόμησης;Τόσα Porsche,BΜW,Mercedes κ.α πουλήθηκαν το τελευταίο έτος με αυτή την μείωση.Δεν πρέπει να τα πάρουν πίσω;Και καλά κάποιος που έχει ένα αυτοκίνητο των 50.000 ευρώ, ο μεροκαματιάρης όμως οικογενειάρχης που έχει ένα ΤΟΥΟΤΑ ή HYUNDAI 2000 κυβικών χρονολογίας του 90 γιατί να πληρώσει χριστουγεννιάτικο κοστούμι (σήμα + φόρο) σαν να είχε RANGE ROVER 4.8L;

ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ


:sm8:

geolag
01-12-2009, 14:22
Στις αλλαγές των κυβερνήσεων το κομμάτι της είσπραξης είναι το μοναδικό στο οποίο συμπλέουν οι επόμενοι με τους προηγούμενους.Σε όλα τα άλλα είναι αντίθετοι.Με λίγα λόγια δεν προσπαθούν να κάνουν τη χώρα παραγωγική ώστε να έχουμε σαν κράτος έσοδα αλλά κοιτάνε να εισπράξουν από τους πολίτες.Από τη μια δίνουν επιδόματα και από την άλλη τα παίρνουν πίσω.Θα δώσουν επίδομα αλληλεγγύης σε αυτούς που δεν έχουν χρήματα έτσι ώστε να μπορέσουν να πληρώσουν τους αυξημένους φόρους και τέλη που βάζουν.
Σημειώστε ότι επίδομα αλληλεγγύης θα πάρει και κάτοχος ακριβού αυτοκινήτου ο οποίος δηλώνει εισόδημα 13000 ευρώ.Πως αλλιώς βέβαια θα πληρώσει τα τέλη και τον ειδικό φόρο που του βάζουν?αρα το κράτος λέει .Εσύ που με κλέβεις και δηλώνεις 13000 ευρώ εισόδημα θα σου δώσω μια βοήθεια(επίδομα αλληλεγγύης) για να πληρώσεις τους φόρους που βάζω για το αυτοκίνητο 3500 κυβικών που έχεις αφού με 13000 τι να πρωτοπληρώσεις.Ετσι μένουν αυτοί οι δύο ευχαριστημένοι και η χώρα χρεωκοπημένη.
Αν θέλουν πραγματικά να κάνουν δουλειά ας επαναφέρουν τα παλιά τεκμήρια αφού είναι ανίκανο το κράτος να πιασει την φοροδιαφυγή αλλιως.Και ας υπάρξουν σε αυτή τη χώρα επιτέλους κυρώσεις πραγματικές στον κάθε κλέφτη που κοροιδεύει το κράτος και όλους τους υπόλοιπους που δηλώνουν τα πραγματικά τους εισοδήματα.

skippybi
01-12-2009, 16:39
ευχαριστούμε, το περιμένουμε πως και πώς...:hmmm:

gemara
01-12-2009, 16:57
Μόλις γύρισα από ταξίδι στις ΗΠΑ.Εκεί οι άνθρωποι οι οποίοι είναι κατά τη γνώμη μου χαμηλότερου iq από εμάς δεν ασχολούνται με τίποτα τέτοια.Ολα δουλεύουν μόνα τους.Πουθενά δεν συναντάς τη δική μας γραφειοκρατία ακι κάνεις τις δουλειές σου μέσω internet.Ασχολείσαι πλέον με το πως θα περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου.Εδώ για μια δουλειά σε εφορία τρως ολόκληρη μέρα και μετά πρέπει να ηρεμήσεις γιατί είχες συναλλαγή με το κράτος και τον κρατικό υπάλληλο.Και μη παρεξηγηθεί κανείς γιατί και εγώ δημ.υπάλληλος είμαι και ξέρω τι γίνεται πίσω από τα γκισέ αν και δεν δουλεύω σε γκισέ.
Εμείς ζούμε σε μια από τις ωραιότερες χώρες του κόσμου και την καταστρέφουμε κάθε μέρα και περισσότερο.

Welcome to Greece... :(

georgekostas
01-12-2009, 17:01
Welcome to Greece... :(


http://i627.photobucket.com/albums/tt357/georgekostas/welcome_to_zimbabwe.jpg

geolag
01-12-2009, 22:22
Ευχαριστώ για τa welcome αλλά μόνο μια βδομάδα έλειψα δεν περίμενα να τα βρω διορθωμένα.Τα περίμενα χειρότερα όπως και τα βρήκα.

kostasx
01-12-2009, 22:32
Ελλαδάρααα..οεοεοε..:yz:yz:yz

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-12-2009, 02:30
Πως θα εισπράξουν πίσω αυτά που έχασαν με την μείωση στα τέλη ταξινόμησης;Τόσα Porsche,BΜW,Mercedes κ.α πουλήθηκαν το τελευταίο έτος με αυτή την μείωση.Δεν πρέπει να τα πάρουν πίσω;Και καλά κάποιος που έχει ένα αυτοκίνητο των 50.000 ευρώ, ο μεροκαματιάρης όμως οικογενειάρχης που έχει ένα ΤΟΥΟΤΑ ή HYUNDAI 2000 κυβικών χρονολογίας του 90 γιατί να πληρώσει χριστουγεννιάτικο κοστούμι (σήμα + φόρο) σαν να είχε RANGE ROVER 4.8L;

ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ




....έρχεται και το "δώρο" των Χριστουγέννων ....:hmmm:

EOD-K9
02-12-2009, 08:01
Γιατί μου τα θυμίζεις ??

pepax66
06-12-2009, 13:34
Περαστικά αδέλφια μεγάλε μηχανές θέλαμε , μεγάλα αυτοκίνητα θέλαμε μεγάλους δρόμους θέλαμε τελικά μεγάλη πόρτα θα διαβούμε σε δύο τέρμενα και θάναι της εφορίας! Και δεν περάσανε και οι 100 μέρες ακόμα......;)