PDA

View Full Version : Νομικό πρόβλημα ......................


gsmaniac
02-12-2009, 13:37
Νομικό πρόβλημα στην καταβολή των χρημάτων για την απόσυρση των αυτοκινήτων στους δικαιούχους (http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_6244.html)


http://2.bp.blogspot.com/_Zus0hhpeoW4/SxYk3OudscI/AAAAAAAAWic/myxyjrjcJ8U/s320/21 (http://2.bp.blogspot.com/_Zus0hhpeoW4/SxYk3OudscI/AAAAAAAAWic/myxyjrjcJ8U/s1600-h/21)
Νομικό πρόβλημα ισχυρίζονται ότι υπάρχει υπηρεσιακοί παράγοντες της Νομαρχίας Θεσσαλονίκης στην καταβολή των χρημάτων για την απόσυρση των αυτοκινήτων στους δικαιούχους. Σύμφωνα με το σκεπτικό, η καταβολή των ...


χρημάτων απαιτεί μεταβίβαση αρμοδιοτήτων από τις Εφορίες στις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις και ταυτόχρονα, εάν η καταβολή γίνει με το σημερινό καθεστώς, θα πρέπει κάθε καταβολή να ελέγχεται σύμφωνα με τη γενικότερη διαδικασία που ισχύει για κάθε δαπάνη της Νομαρχίας, γεγονός που θα οδηγήσει σε καθυστερήσεις περίπου 3 μηνών. Ήδη έχει αποσταλεί έγγραφο της Νομικής Υπηρεσίας της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Θεσσαλονίκης στο υπουργείο Εσωτερικών, προκειμένου να παρασχεθούν διευκρινίσεις, ενώ, από ότι φαίνεται, την ίδια άποψη συμμερίζεται και η Ένωση Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων Ελλάδας. Ταυτόχρονα επισημαίνεται ότι μία υπουργική απόφαση του υπουρογύ Εσωτερικών που προβλέπεται να εκδοθεί, δεν έχει ακόμα υπογραφεί.
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-12-2009, 14:29
Ήδη είναι 70.000 οι δικαιούχοι .....

Δηλαδή, 70.000.000 €,

μόνο για το πρώτο χιλιάρικο ....

Αν υπολογιστεί κ το δεύτερο χιλιάρικο,

γι' αυτούς που αγόρασαν αυτοκίνητο .....

..."είναι πολλά τα λεφτά Άρη" .....:(

frits
02-12-2009, 14:41
Γιά άλλη μία φορά το κράτος τιμωρεί τους πολίτες του χωρίς να φταίνε.

και μετά σου λέει να είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου απέναντι του.

Βρε ούστ ΝεύραΝεύραΝεύρα

syan
02-12-2009, 15:26
Γιά άλλη μία φορά το κράτος τιμωρεί τους πολίτες του χωρίς να φταίνε.

και μετά σου λέει να είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου απέναντι του.

Βρε ούστ ΝεύραΝεύραΝεύρα
Ακριβώς, όποιος μπορεί να το κλέψει να το κάνει! Για να υπάρχει σεβασμός του πολίτη πρός το κράτος πρέπει πρώτο το κράτος να δείξει τον σεβασμό του στον πολίτη και μετά να απαιτεί και να τιμωρεί, αλλά βλέπεις δεν τους βολεύει καθόλου...!

xenos
02-12-2009, 15:36
πες τα ρε στρατο....μάλλον πρέπει να στείλουμε τους από πάνω για σχολείο κ εκπαίδευση στο εξωτερικό...μπας κ κάτι γίνει!!

vpentza
02-12-2009, 15:53
το αστείο Xenos είναι ότι όσοι μας κυβερνούν ειναι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων.....:cool:

georgekostas
02-12-2009, 15:55
το αστείο Xenos είναι ότι όσοι μας κυβερνούν ειναι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων.....:cool:
....επισης δεν εχουν κολλησει κανενα ενσημο,για να δουν πως βγαινει το μεροκαματο!!!:mad:

wet & dirty
02-12-2009, 16:50
το αστείο Xenos είναι ότι όσοι μας κυβερνούν ειναι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων.....:cool:


εκτος απο αυτο ειναι και τυροπιτούλιδες!!!;);)

υπαρχουν πιο αξιοι ανθρωποι που δουλευουν ταξι για να ζησουν!!!:hmmm:

wet & dirty
02-12-2009, 16:57
....επισης δεν εχουν κολλησει κανενα ενσημο,για να δουν πως βγαινει το μεροκαματο!!!:mad:



πριν αρκετα χρόνια δουλευα βραδυ σε νυχτερινα μαγαζια με πολλους celebrities....οπου 2 φορες την εβδομάδα εσκαγε μυτη ενας μεγαλοδικηγός(αρκετα γνωστος αλλα ονοματα δεν λεμε)καθόταν σε ενα τραπεζακι με την γυναικα του χωρις να θελει να δοσει στοχο οτι ειναι στο μαγαζι αλλα οταν τον εβλεπαν ολοι μα ολοι πηγεναν για να τον χαιρετισουν...του λεω σε καποια φαση με τον κοσμο που επιρεαζεις μπορεις να γινεις και πολιτικος!!!και η απαντηση ηταν....γιατι ρε Τακη αφου εχω δουλεια δεν ειμαι αεργος!!!:sm7::sm7::sm7:

Arkas
02-12-2009, 17:09
Φιρί φιρί το πάνε να τα φάνε τα λεφτά του κοσμάκη...:mad:

MARK
02-12-2009, 19:36
Άμα είναι να δώσουν κάνουν τα κουνελια,αν είναι να πάρουν βρίσκουν κάθε λογής τρόπο...Νεύρα:mad:Νεύρα

gemara
02-12-2009, 20:32
Εμείς είμαστε το κράτος και άμα κλέβουμε το κράτος, κλέβουμε τον συμπολίτη μας...
Κάποιος απ' τους "δυο" πρέπει να κάνει την αρχή και να σταματήσει να κλέβει.

Αυτά που κάνουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα, είναι αδιανόητα γι άλλες συγκροτημένες κοινωνίες...

frits
02-12-2009, 22:28
Έχεις δίκιο αλλά το πρώτο βήμα και το καλό παράδειγμα πρέπει να το δίνουν οι κρατούντες, αυτοί έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι.
Εγώ είμαι το παράδειγμα για τα παιδιά μου, (όσο είναι μικρά ακόμα) εγώ καθορίζω σε μεγάλο βαθμό την συμπεριφορά τους, δεν μπορώ για παράδειγμα να ζητώ από τον μικρό να μην βρίζει αν εγώ κατεβάζω "καντήλια" στο σπίτι.

Έχω φτάσει 43 και δεν έχω δει ένα λαμόγιο που έφαγε δημόσιο χρήμα να πάει φυλακή εκτός και αν δεν υπάρχει κανένα, (στην Αμερική περάσανε σε δισεκατομυριούχους βραχιολάκια, εδώ ούτε σε ένα υπαλληλάκο της εφορίας, του ΚΤΕΟ, του χρηματιστηρίου δεν μιλάω για εργολάβους, προμηθευτές κ.λ.π)

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Γερμανία (εώς 7 ετών) , Στον παιδικό σταθμό και δεν μιλάω για κανένα ιδιωτικό, μας πήγαιναν 2 φορές την εβδομάδα στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής (υπήρχαν 4-5 σε ένα προάστειο εργατών έξω από το Μόναχο) και μας εκπαίδευαν στην συμπεριφορά μας σαν πεζοί, "εκεί μας είπαν να πούμε στους γονείς μας να μας κρατούν από την εσωτερική πλευρά του πεζοδρομίου, έτσι ώστε αν φύγουμε από το χέρι τους να μην πάμε κατευθείαν στον δρόμο και όλα αυτά το 1972. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ στον πολίτη.
Πες μου σε παρακαλώ κάτι κάπου που μας προσφέρετε από αυτό που ονομάζουμε κράτος στην Ελλάδα, κάτι που να αποτελεί παράδειγμα, να παράγει έργο πραγματικό, να προσφέρει παιδεία με την ευρεία έννοια του όρου.

Τέλος πάντων ξέφυγα αλλά παθαίνουν τα νεύρα μου όταν μπαίνει θέμα σχέσης πολίτη και κράτους στην Ελλάδα.

gemara
02-12-2009, 23:39
Έχεις δίκιο αλλά το πρώτο βήμα και το καλό παράδειγμα πρέπει να το δίνουν οι κρατούντες, αυτοί έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι.
Εγώ είμαι το παράδειγμα για τα παιδιά μου, (όσο είναι μικρά ακόμα) εγώ καθορίζω σε μεγάλο βαθμό την συμπεριφορά τους, δεν μπορώ για παράδειγμα να ζητώ από τον μικρό να μην βρίζει αν εγώ κατεβάζω "καντήλια" στο σπίτι.

Έχω φτάσει 43 και δεν έχω δει ένα λαμόγιο που έφαγε δημόσιο χρήμα να πάει φυλακή εκτός και αν δεν υπάρχει κανένα, (στην Αμερική περάσανε σε δισεκατομυριούχους βραχιολάκια, εδώ ούτε σε ένα υπαλληλάκο της εφορίας, του ΚΤΕΟ, του χρηματιστηρίου δεν μιλάω για εργολάβους, προμηθευτές κ.λ.π)

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Γερμανία (εώς 7 ετών) , Στον παιδικό σταθμό και δεν μιλάω για κανένα ιδιωτικό, μας πήγαιναν 2 φορές την εβδομάδα στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής (υπήρχαν 4-5 σε ένα προάστειο εργατών έξω από το Μόναχο) και μας εκπαίδευαν στην συμπεριφορά μας σαν πεζοί, "εκεί μας είπαν να πούμε στους γονείς μας να μας κρατούν από την εσωτερική πλευρά του πεζοδρομίου, έτσι ώστε αν φύγουμε από το χέρι τους να μην πάμε κατευθείαν στον δρόμο και όλα αυτά το 1972. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ στον πολίτη.
Πες μου σε παρακαλώ κάτι κάπου που μας προσφέρετε από αυτό που ονομάζουμε κράτος στην Ελλάδα, κάτι που να αποτελεί παράδειγμα, να παράγει έργο πραγματικό, να προσφέρει παιδεία με την ευρεία έννοια του όρου.

Τέλος πάντων ξέφυγα αλλά παθαίνουν τα νεύρα μου όταν μπαίνει θέμα σχέσης πολίτη και κράτους στην Ελλάδα.


Και μένα Σταύρο τα νεύρα μου παθαίνουν με όλα αυτά που βλέπω να γίνονται στην Ελλάδα! Νεύρα
Δεν γεννήθηκα στο εξωτερικό (το 64 στα Πατήσια), αλλά με τη δουλειά μου γύρισα όλον το κόσμο, είδα πάρα πολλά και έζησα κάμποσα χρόνια σε Αμερική και Ευρώπη, ως ενήλικας πλέον και σε μια ηλικία που αντιλαμβανόμουν αρκετά. Αυτό περί αγωγής των παιδιών, το είδα στα παιδιά μου, με την παιδεία που πήραν στο εξωτερικό και με το πως με "διόρθωναν" όταν έκανα κάτι "απολίτιστο". Δεν φαντάζεστε τι άκουσα όταν μια φορά φταρνίστηκα και έβαλα το χέρι στο στόμα μου! Πόσοι νομίζετε ότι είναι σωστό και το κάνετε αυτό; Ή, προτιμούσα να με σταματήσει αστυνόμος αν δεν φόραγα ζώνη, παρά να με δουν τα παιδιά μου! Τι; Να τους πω τι πατέντες να κάνουν για να ξεγελούν τα ραντάρ ταχύτητας;;; Ή να βγάλουν τον καταλύτη;;; Με πήρε και με σήκωσε!:Απορία:

Έχω δει αρκετούς συναδέρφους από τη δουλειά μου, οι οποίοι ήταν τενεκέδες, φελλοί και αντικείμενα χλεύης, μετά την αποχώρησή τους από το χώρο, να πολιτεύονται, να "διαπρέπουν" και να ομιλούν περί παντώς επιστητού ως παντογνώστες! Να τους βλέπω στην τηλεόραση, να τους επιβραβεύει και να επικαλείται το λόγο τους ο Τριανταφυλλόπουλος και να λέω "δεν είναι δυνατόν, αυτοί ήταν ηλίθιοι και κλέφτες, τι λένε τώρα!!!":Απορία:

Οι κρατούντες είμαστε εμείς και τους κρατούντες εμείς τους επιλέγουμε. Δεν είναι τίποτε διαφορετικό από μία εικόνα του εαυτού μας.

Αλλά στο παράδειγμα με τον μικρό και τον γονέα, σε καμμια περίπτωση δεν βάζω τον εαυτό μου στην θέση του μικρού και τους κρατούντες στου μεγάλου. Αυτοί, και έτσι που έχουν καταντήσει την πολιτική, είναι και παραείναι μικροί για να συγκριθούν μαζί μας και ανίκανοι να δώσουν οποιοδήποτε παράδειγμα!

georgekostas
02-12-2009, 23:45
Έχεις δίκιο αλλά το πρώτο βήμα και το καλό παράδειγμα πρέπει να το δίνουν οι κρατούντες, αυτοί έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι.
Εγώ είμαι το παράδειγμα για τα παιδιά μου, (όσο είναι μικρά ακόμα) εγώ καθορίζω σε μεγάλο βαθμό την συμπεριφορά τους, δεν μπορώ για παράδειγμα να ζητώ από τον μικρό να μην βρίζει αν εγώ κατεβάζω "καντήλια" στο σπίτι.

Έχω φτάσει 43 και δεν έχω δει ένα λαμόγιο που έφαγε δημόσιο χρήμα να πάει φυλακή εκτός και αν δεν υπάρχει κανένα, (στην Αμερική περάσανε σε δισεκατομυριούχους βραχιολάκια, εδώ ούτε σε ένα υπαλληλάκο της εφορίας, του ΚΤΕΟ, του χρηματιστηρίου δεν μιλάω για εργολάβους, προμηθευτές κ.λ.π)

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Γερμανία (εώς 7 ετών) , Στον παιδικό σταθμό και δεν μιλάω για κανένα ιδιωτικό, μας πήγαιναν 2 φορές την εβδομάδα στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής (υπήρχαν 4-5 σε ένα προάστειο εργατών έξω από το Μόναχο) και μας εκπαίδευαν στην συμπεριφορά μας σαν πεζοί, "εκεί μας είπαν να πούμε στους γονείς μας να μας κρατούν από την εσωτερική πλευρά του πεζοδρομίου, έτσι ώστε αν φύγουμε από το χέρι τους να μην πάμε κατευθείαν στον δρόμο και όλα αυτά το 1972. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ στον πολίτη.
Πες μου σε παρακαλώ κάτι κάπου που μας προσφέρετε από αυτό που ονομάζουμε κράτος στην Ελλάδα, κάτι που να αποτελεί παράδειγμα, να παράγει έργο πραγματικό, να προσφέρει παιδεία με την ευρεία έννοια του όρου.

Τέλος πάντων ξέφυγα αλλά παθαίνουν τα νεύρα μου όταν μπαίνει θέμα σχέσης πολίτη και κράτους στην Ελλάδα.
:sm8:

frits
03-12-2009, 01:01
Οι κρατούντες είμαστε εμείς και τους κρατούντες εμείς τους επιλέγουμε. Δεν είναι τίποτε διαφορετικό από μία εικόνα του εαυτού μας.


Νομίζω ότι αυτό είναι το "παραμύθι" της Δημοκρατίας όπως την βιώνουμε σήμερα.
Για πες μου Γιώργο, από ποιούς να τους επιλέξουμε, είμαστε σε θέση να φιλτράρουμε όλες αυτές τις πληροφορίες που μας βομβαρδίζουν κάθε μέρα, να τις αξιολογήσουμε ποιές είναι σωστές και ποιές λάθος, κάθε ένας παρουσιάζει την "αλήθεια του" που τον εξυπηρετεί και τον βολεύει.
Πως θα κρίνω εγώ το τάδε ή τον δείνα όταν όλες οι "πληροφορίες" που κυκλοφορούν είναι στημένες από μηχανισμούς που εξυπηρετούν και εξυπηρετούνται.

Και αν δεν μπορώ εγώ να το κάνω, που έχω μία πανεπιστημιακή μόρφωση, που έχω πάει και μερικά ταξίδια στο εξωτερικό, που έχω συνεργασία με εταιρείες του εξωτερικού, που μπορώ να έχω τέλος πάντων μία όσο γίνεται πιο πλατιά άποψη των πραγμάτων που συμβαίνουν γύρω μου, πως μπορεί να το κάνει ό πατέρας μου για παράδειγμα που βλέπει τις ειδήσεις των 8.00 και θεωρεί αξίωμα τα όσα λέγονται εκεί ;

Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι είμαστε καταδικασμένοι. :mad::mad:

georgekostas
03-12-2009, 01:08
....Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι είμαστε καταδικασμένοι. :mad::mad:
Τα ειπες ολα Σταυρο...:sm8:

EOD-K9
03-12-2009, 10:32
Έχω δει αρκετούς συναδέρφους από τη δουλειά μου, οι οποίοι ήταν τενεκέδες, φελλοί και αντικείμενα χλεύης, μετά την αποχώρησή τους από το χώρο, να πολιτεύονται, να "διαπρέπουν" και να ομιλούν περί παντώς επιστητού ως παντογνώστες! Να τους βλέπω στην τηλεόραση, να τους επιβραβεύει και να επικαλείται το λόγο τους ο Τριανταφυλλόπουλος και να λέω "δεν είναι δυνατόν, αυτοί ήταν ηλίθιοι και κλέφτες, τι λένε τώρα!!!":Απορία:



Αχ πόσες φορές το έχω πει !!

gemara
03-12-2009, 12:01
....

Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι είμαστε καταδικασμένοι. :mad::mad:

:(:(:(, έτσι μου φαίνεται και το έχω ψιλοπαρατήσει και γω, με παίρνει η μπόρα...:(