PDA

View Full Version : Φάγαμε 11 τόνους φυτοφάρμακα με αχλάδια


gsmaniac
02-12-2009, 13:38
Φάγαμε 11 τόνους φυτοφάρμακα με αχλάδια (http://troktiko.blogspot.com/2009/12/11.html)


http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SxW0L5chMaI/AAAAAAACRz8/JDI45i-M7Xk/s320/amitraz.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SxW0L5chMaI/AAAAAAACRz8/JDI45i-M7Xk/s1600/amitraz.jpg)
http://1.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SxW0Ljq3WTI/AAAAAAACRz0/u9WCijwjqb0/s320/%CE%B1%CF%87%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SxW0Ljq3WTI/AAAAAAACRz0/u9WCijwjqb0/s1600/%CE%B1%CF%87%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9.jpg)
Αν δεν είστε σίγουροι ότι τα αχλάδια είναι Ελληνικά και όχι Τούρκικα τότε μην τα φάτε. Το φυτοφάρμακο που βρέθηκε να έχουν 11 τόνοι αχλάδια που μπήκαν στην Ελλάδα και έχουν καταναλωθεί ή είναι προς κατανάλωση είναι ...


καρκινογόνο και βέβαια μόνο πρόβλημα θα δημιουργήσει σε όποιον τα φάει. Δεν έγινε ούτε ένας προληπτικός έλεγχος που να μας δείχνει ποια είναι η πραγματικότητα έτσι ώστε να προλάβουμε να μην φάμε το φυτοφάρμακο! Ωραία κ.Μπατζέλη. Συγχαρητήρια.
το νου σας................................

georgekostas
02-12-2009, 13:42
Ευτυχως δεν τρωω αχλαδια!!:)
Αλλα νομιζω οτι εχουμε φαει και χειροτερα.:(

Albatros
02-12-2009, 13:53
Τα αχλάδια τα χωνέψαμε,
τον Αλμούνια και τις παράπλευρες απώλειες να δούμε πως θα χωνέψουμε...
:yz:Απορία::hmmm::yz

MARK
02-12-2009, 13:53
Nα μας φάνε πανε οι τουρκοι....Νεύρα:mad:Νεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-12-2009, 14:20
Nα μας φάνε πανε οι τουρκοι....Νεύρα:mad:Νεύρα


Οι Τούρκοι "κάνουν την δουλειά τους" ....

Ο "κύριος" (για να μην τον αποκαλέσω αλλιώς) εισαγωγέας φταίει,

που αγοράζει ότι κι ότι φτηνό,

χωρίς να νοιάζεται για την δημόσια υγεία,

ούτε βέβαια για την υγεία των πελατών του

με μόνο του μέλημα,

το ίδιον όφελος .....:mad:

Για τους κρατικούς φορείς ..... άστο καλύτερα ....:(

frits
02-12-2009, 14:26
Εγώ παιδιά είμαι λίγο επιφυλακτικός, πήγα στο link και είδα μια απλή καταχώρηση, δεν λεω ότι δεν γίνονται αυτά, αλλά εξίσου θέλω να ξέρω ποιός κάνει την καταγγελία, ποιός είναι ο εισαγωγέας, ποιό εργαστήριο έκανε τον έλεγχο κ.λ.π, αλλιώς είναι λόγια του αέρα !!

Θέλει προσοχή γιατί ολόκληροι κλάδοι παθαίνουν τεράστιες ζημιές από τέτοιες φήμες

Carduelis
02-12-2009, 15:37
Εγώ παιδιά είμαι λίγο επιφυλακτικός, πήγα στο link και είδα μια απλή καταχώρηση, δεν λεω ότι δεν γίνονται αυτά, αλλά εξίσου θέλω να ξέρω ποιός κάνει την καταγγελία, ποιός είναι ο εισαγωγέας, ποιό εργαστήριο έκανε τον έλεγχο κ.λ.π, αλλιώς είναι λόγια του αέρα !!

Θέλει προσοχή γιατί ολόκληροι κλάδοι παθαίνουν τεράστιες ζημιές από τέτοιες φήμες
Eπιτέλους! Να αγιάσει το στόμα σου!
Ας αναρωτηθούμε μερικές φορές για την αξιοπιστία της κάθε "πηγής" που χρησιμοποιούμε και το κακό που μπορεί να προξενήσουμε αν δεν είναι αλήθεια ή τουλάχιστον από επώνυμη είδηση όσα μεταφέρουμε!

skippybi
02-12-2009, 15:58
ΕΕ: Έλεγχος για τα δηλητηριασμένα Τουρκικά αχλάδια


Τη λήψη μέτρων έκτακτης ανάγκης με σκοπό την επιβολή ειδικών όρων στους επίσημους ελέγχους των εισαγωγών αχλαδιών καταγωγής ή προέλευσης Τουρκίας, λόγω των υψηλών επιπέδων καταλοίπων της ουσίας amitraz, αποφάσισε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στις 12 Νοεμβρίου, τα οποία θα ισχύουν έως τις 24 Ιανουαρίου του 2010. Όπως τονίζεται στην απόφαση οι δαπάνες των ελέγχων θα βαρύνουν τις επιχειρήσεις που είναι υπεύθυνες για την εισαγωγή.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την απόφαση, τα κράτη μέλη διενεργούν ελέγχους των εγγράφων, της ταυτότητας καθώς και φυσικούς ελέγχους, συμπεριλαμβανομένων των εργαστηριακών δοκιμών, στο 10 % τουλάχιστον, των αποστολών νωπών αχλαδιών που εμπίπτουν στους κωδικούς ΣΟ 0808 20 10 και 0808 20 50 καταγωγής ή προέλευσης Τουρκίας. Οι αποστολές δεσμεύονται μέχρι να διατεθούν τα αποτελέσματα των εργαστηριακών δοκιμών.

Τα κράτη μέλη λαμβάνουν τα απαιτούμενα μέτρα ώστε να εξασφαλίσουν ότι τα προϊόντα που αναφέρονται στην προηγούμενη παράγραφο και που κυκλοφορούν ήδη στην αγορά υποβάλλονται στους κατάλληλους ελέγχους.

Οι έλεγχοι που αναφέρονται στις προηγούμενες παραγράφους αποσκοπούν, ειδικότερα, να εξασφαλίσουν ότι το επίπεδο της ουσίας amitraz δεν υπερβαίνει το κοινοτικό ανώτατο όριο καταλοίπων που καθορίζεται στον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 396/2005.

Τα κράτη μέλη κοινοποιούν τυχόν μη ευνοϊκά αποτελέσματα των εργαστηριακών δοκιμών που αναφέρονται στις προηγούμενες παραγράφους μέσω του συστήματος ταχείας ειδοποίησης για τα τρόφιμα και τις ζωοτροφές.

skippybi
02-12-2009, 16:00
Πάνω από 11 τόνους αχλάδια με φυτοφάρμακα AMITRAZ κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά και η εκτίμηση όλων είναι ότι μάλλον έχουν καταναλωθεί. Με λίγα λόγια φάγαμε τοξικά αχλάδια. Το θέμα που αποκάλυψε το troktiko έφθασε στην βουλή από τον Κυριάκο Βελόπουλου που έσπευσε να κάνει την ερώτηση και η...
απάντηση ήταν ότι από την Γερμανία τα αχλάδια έχουν φθάσει στην Ελλάδα και μάλιστα καταναλώθηκαν 11 τόνοι με φυτοφάρμακο AMITRAZ σε αχλάδια.
Άντε και καλή μας χώνεψη. Αφού δεν έχουμε ελεγκτικούς μηχανισμούς τι να κάνουμε

skippybi
02-12-2009, 16:02
Eπιτέλους! Να αγιάσει το στόμα σου!
Ας αναρωτηθούμε μερικές φορές για την αξιοπιστία της κάθε "πηγής" που χρησιμοποιούμε και το κακό που μπορεί να προξενήσουμε αν δεν είναι αλήθεια ή τουλάχιστον από επώνυμη είδηση όσα μεταφέρουμε!
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!!!!;)

απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει στο θέμα του Κώστα...

georgekostas
02-12-2009, 16:04
Ρε παιδια δεν ειναι μονο τα αχλαδια.Τα χοιρινα,τα κοτοπουλα και οτι αλλο
εχουμε φαει μην τα ξεχναμε.

Carduelis
02-12-2009, 16:23
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!!!!;)

απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει στο θέμα του Κώστα...
Απλώς φορμή ήταν φίλε το ποστάρισμα του Κώστα!
Νομίζω κάποια στιγμή θα πρέπει να είμαστε πολύ πιό καχύποπτοι με όλα αυτά τα ανώνυμα παραδημοσιογραφικά blogs, και μπορώ να σου αναφέρω δεκάδες, που αναμεταδίδουν πράγματα αβασάνιστα και κυρίως ανυπόγραφα αδιαφορώντας αν κάνουν κακό σε άτομα, επιχειρήσεις, υπολήψεις ή οτιδήποτε άλλο!!
Αλλο πράγμα η τεκμηριωμένη επώνυμη καταγγελία, άλλο η παραειδησεογραφία!

Νότης

skippybi
02-12-2009, 16:33
Απλώς φορμή ήταν φίλε το ποστάρισμα του Κώστα!
Νομίζω κάποια στιγμή θα πρέπει να είμαστε πολύ πιό καχύποπτοι με όλα αυτά τα ανώνυμα παραδημοσιογραφικά blogs, και μπορώ να σου αναφέρω δεκάδες, που αναμεταδίδουν πράγματα αβασάνιστα και κυρίως ανυπόγραφα αδιαφορώντας αν κάνουν κακό σε άτομα, επιχειρήσεις, υπολήψεις ή οτιδήποτε άλλο!!
Αλλο πράγμα η τεκμηριωμένη επώνυμη καταγγελία, άλλο η παραειδησεογραφία!

Νότης


Μαζί σου και εγώ!!!;)