PDA

View Full Version : Εισαγωγή στο TCP/IP


emix
02-12-2009, 17:29
Όλοι μας χρησιμοποιούμε το internet για να πραγματοποιούμε διάφορες εργασίες. Να πληρώνουμε τους λογαριασμούς μας, να σερφάρουμε, να μιλάμε με άλλους. Πόσοι από εμάς όμως γνωρίζουμε πως δουλεύει το internet; Τι πρωτόκολλα «τρέχουν» από κάτω;
Το βασικότερο, ίσως, πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται αυτή την στιγμή στο internet είναι το λεγόμενο TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). Στην πραγματικότητα δεν είναι ένα πρωτόκολλο, αλλά μια συλλογή από πρωτόκολλα.
Το TCP είναι το πρωτόκολλο που περιγράφει το πως γίνεται η μεταφορά της πληροφορίας.
Το IP είναι το πρωτόκολλο που περιγράφει το πως γίνεται η διευθυνσιοδότηση των συσκευών στο δίκτυο.
Το IP είναι το πρωτόκολλο που αποφάσισα να σας εξηγήσω. Θα προσπαθήσω να το κάνω όσο πιο απλά γίνεται, χωρίς πολλές τεχνικές λεπτομέρειες.
Πρώτα όμως πρέπει να σας εξηγήσω μια άλλη διευθυνσιοδότηση, τις λεγόμενες MAC Addresses.
Όλοι μας, στα PC μας ή στα Laptop για να μπορέσουμε να συνδεθούμε σ’ ένα δίκτυο και κατ’ επέκταση στο internet, έχουμε μια κάρτα δικτύου. Για να γίνει αυτή η σύνδεση πρέπει αυτή να έχει ένα μοναδικό αριθμό, όχι μόνο στο δίκτυο της εταιρείας μας ή στο σπίτι μας αλλά σ’ ολόκληρο τον κόσμο. Αυτός ο αριθμός ονομάζεται MAC Address και είναι διαφορετικός για κάθε μάρκα κάρτας δικτύου που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στον εμπόριο. Στην πραγματικότητα αποτελείται από 48-bits, χωρισμένα σε έξι γκρουπ των δύο δεκαεξαδικών ψηφίων. Μία MAC Address δηλαδή είναι της μορφής : 01-23-45-67-89-ab. Για να μπορέσετε να δείτε στο PC σας την MAC Address πηγαίνετε στο start->run, γράφετε την εντολή «cmd», βγαίνετε σε command prompt και εκεί γράφετε την εντολή: ipconfig/all και στο αποτέλεσμα που θα δείτε ψάχνετε για το πεδίο «Physical Address».
Όπως καταλαβαίνετε, αυτή η MAC Address μας βοηθάει να ορίζουμε και ν απευθυνόμαστε μοναδικά σ’ ένα συγκεκριμένο PC ή Laptop σ’ ολόκληρο τον κόσμο. Όμως με την μορφή αυτή είναι λίγο δύσκολο να μπορούμε να την θυμόμαστε και επίσης δεν μπορούμε να επέμβουμε εύκολα πάνω της, αν χρειαστεί ν’ αλλάξουμε κάτι. Επίσης μ’ αυτή την διεύθυνση είναι δύσκολο εως αδύνατον να μιλήσουμε σε PCs που βρίσκονται σε απομακρυσμένα σημεία. Δηλαδή έχοντας μόνο τις MAC Address το internet θα ήταν αδύνατον να δουλέψει.
Έτσι λοιπόν δημιουργήθηκε το Internet Protocol, το IP δηλαδή και οι IP διευθύνσεις.
Αυτή την στιγμή υπάρχουν δύο ειδών IP εκδόσεις, η IPv4 και η IPv6. H v6 ναι μεν θα λύσει το πρόβλημα με την έλλειψη διαθέσιμων IP διευθύνσεων, που σιγά-σιγά τελειώνουν, αλλά δεν έχει ακόμα ευρέως διαδοθεί. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιείται η IPv4, που απλά την λέμε IP.
Η IP διεύθυνση λοιπόν χρησιμοποιεί 32-bits (ή 4-bytes) σε dot decimal notation, όπως λέγεται. Μία IP address δηλαδή είναι της μορφής Χ.Υ.Z.W. Ένα παράδειγμα μπορεί να είναι η IP διεύθυνση 172.16.20.1. Αυτή η διεύθυνση μπορεί ν αλλάξει από τον χρήστη, κάτι που δεν γίνεται με τις MAC Addresses. Πρέπει όμως κι αυτή να είναι μοναδική στο δίκτυο ή στο internet. Είναι κάτι σαν την διεύθυνση κατοικίας μας, που πρέπει να είναι μοναδική για να μας βρίσκουν όταν μας χρειάζονται.
Υπάρχουν τριών ειδών κλάσεων στις IP διεύθυνσεις:
Class A : ένα δίκτυο είναι κλάσης Α όταν το X παραμένει σταθερό.
Class B : ένα δίκτυο είναι κλάσης Β όταν το X.Y παραμένει σταθερό.
Class C : ένα δίκτυο είναι κλάσης C όταν το X.Y.Z παραμένει σταθερό.
ΠΧ.
Όταν δείτε σ’ ένα δίκτυο ότι πάντα τα δύο πρώτα νούμερα παραμένουν σταθερά (δηλαδή 172.16.z.w), τότε αυτό το δίκτυο είναι Class B.
Τα παραπάνω δίκτυα λοιπόν μπορούν να παίρνουν τιμές:
Class A : Το Χ μπορεί να κυμαίνεται από 0 έως 126
Class B : To Χ μπορεί να κυμαίνεται από 128 έως 191
Class C : Το Χ μπορεί να κυμαίνεται από 192 έως 223.
Για το Class A το Χ κανονικά πρέπει να είναι από 0-127, αλλά το 127 έχει δεσμευθεί για ειδικό λόγο.
ΠΧ.
Η διεύθυνση 10.2.0.1 σημαίνει ότι το δίκτυο είναι Class A.
H διεύθυνση 182.20.3.1 σημαίνει ότι το δίκτυο είναι Class B.
H διεύθυνση 200.20.3.2 σημαίνει ότι το δίκτυο είναι Class C.
IP Subnet Mask
Από τις παραπάνω IP διευθύνσεις, πως μπορούμε να καταλάβουμε σε ποιό δίκτυο ανήκει ένα PC; Π.χ έστω ότι έχουμε την IP 10.2.0.1. Σε ποιό δίκτυο ανήκει; Στο 10.y.z.w; Στο 10.2.z.w; Στο 10.2.0.w; Το να γνωρίζουμε σε ποιό δίκτυο ανήκει ένα PC είναι πολύ σημαντικό γιατί έτσι μπορούμε να γνωρίζουμε ποιός επικοινωνεί με ποιόν. Γενικά ισχύει το εξής:
PCs που βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο μπορούν και επικοινωνούν μεταξύ τους. PCs που βρίσκονται σε διαφορετικά δίκτυα δεν μπορούν να επικοινωνήσουν και χρειάζεται να παρεμβληθεί μια συσκευή δρομολόγησης, οι γνωστοί μας "routers".

Για να γνωρίζουμε λοιπόν σε ποιό δίκτυο βρίσκεται μια συσκευή χρειάζεται να ξέρουμε την λεγόμενη Subnet Mask. Αυτή είναι πάλι της μορφής X.Y.Z.W, αλλά διαφορετικής λογικής και εμφάνισης. Μια subnet mask δηλαδή είναι της μορφής: 255.255.255.0. Τι σημαίνουν όλα αυτά τώρα:
Όπου «255» σημαίνει το δίκτυο και όπου «0» σημαίνει το PC.
Στο «172.16.2.1» με μάσκα «255.255.255.0» σημαίνει ότι το «172.16.2.z” είναι το δίκτυο και το «Χ.Υ.Ζ.1» είναι το PC μέσα σ’ αυτό το δίκτυο. Άρα όλες οι συσκευές που οι τρεις πρώτες οκτάδες ξεκινάνε από «172.16.2.Z» μπορούν και μιλάνε μεταξύ τους χωρίς την υπάρξη συσκευής router. Το PC «172.16.2.1» μπορεί και μιλάει με το PC «172.16.2.4», αλλά δεν μπορεί να μιλήσει με το PC «172.16.4.4».
Έτσι λοιπόν οι παραπάνω κλάσεις δικτύων έχουν σαν default μάσκες τις εξής:
Class A : 255.0.0.0 (αφού παραμένει σταθερή η πρώτη οκτάδα)
Class B : 255.255.0.0 (αφού παραμένουν σταθερές οι δύο πρώτες οκτάδες)
Class C : 255.255.255.0 (αφού παραμένουν σταθερές οι τρεις πρώτες οκτάδες)
Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, παίζοντας με τις μάσκες μπορούμε ν’ αλλάξουμε και τις κλάσεις των δικτύων. Για παράδειγμα:
Η ip 10.2.0.1 είναι Class A. Άρα η μάσκα της είναι 255.0.0.0. Που σημαίνει ότι οι συσκευές που είναι στο δίκτυο 10.y.z.w θα μπορούν να μιλάνε μεταξύ τους. Όμως αν αντί για 255.0.0.0 βάλουμε την μάσκα της Class C, δηλαδή την 255.255.255.0, τότε το Class A δίκτυο 10.2.0.1 γίνεται αυτομάτως Class C, με δίκτυο 10.2.0.w. Έτσι οι συσκευές που βρίσκονται στο 10.2.0.w πλέον μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους.
Όπως καταλαβαίνετε η σωστή επιλογή της μάσκας είναι πολύ σημαντική, ώστε να μην έχουμε προβλήματα επικοινωνίας. Μπορεί δηλαδη ένα PC να έχει IP 10.2.0.1 με μάσκα 255.255.0.0 και ένα άλλο 10.2.0.3 με μάσκα 255.255.255.0 και ν’ αναρωτιόμαστε γιατί δεν επικοινωνούν μεταξύ τους. Γιατί φυσικά έχουν διαφορετική μάσκα.
Τελειώνοντας θα ήθελα να σας πω ότι υπάρχουν μερικές IP διευθύνσεις τις οποίες δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε για να βγαίνουμε στο Internet. Αυτές οι διευθύνσεις ονομάζονται Private Addresses και χρησιμοποιούνται μόνο για τα εσωτερικά δίκτυα των εταιρειών και του σπιτιού μας. Φυσικά υπάρχουν και άλλες IPs (οι υπόλοιπες των private) που χρησιμοποιούνται για να βγαίνουμε στο Internet, οι λεγόμενος Public IP Addresses.
Οι Private IP Addresses λοιπόν ανά κλάση είναι:
Class A : 10.0.0.0 με μάσκα 255.0.0.0
Class B : 172.16.0.0 – 172.31.0.0 με μάσκα 255.255.0.0
Class C : 192.168.0.0 με μάσκα 255.255.255.0
Αυτό το range των IPs δεν μπορεί να βγει στο Internet, διότι μπορεί και κάποια άλλη συσκευή να έχει την ίδια IP και όπως εξηγήσαμε, αυτό δεν γίνεται.
Αυτά σε γενικές γραμμές. Αποφάσισα να σας εξηγήσω πολύ απλοικά τι είναι το IP πρωτόκολλο και πως δουλεύει, λόγω της ειδικότητας μου (Μηχανικός Δικτύων Cisco Certified Engineer), ώστε να μπορείτε, όσοι τουλάχιστον δεν γνωρίζουν, να ξέρετε μερικά πράγματα. Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε να διαβάσετε το ποστ μου.

skippybi
02-12-2009, 17:33
πολύ χρήσιμο, ευχαριστούμε!!!!!!;)

(δεν το διάβασα όλο τώρα...):D

το μετέφερα εδώ από τα διάφορα...

emix
02-12-2009, 17:35
Για καποιον λογο που δεν γνωριζω, η γραμματοσειρα σε καποια σημειο αλλοιωθηκε και μικρυνε.
Ελπιζω να μην γινεται κουραστικο, αλλιως πρεπει να διορθωθει.

georgekostas
02-12-2009, 17:36
Πολυ καλο ευχαριστουμε!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-12-2009, 17:39
Πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου Ηλία ...;)

Εδώ και καιρό, χρησιμοποιούμε τις παραπάνω ρυθμίσεις,

χωρίς ουσιαστικά να ξέρουμε το τί

και το γιατί το κάνουμε .... :confused:

Ευχαριστούμε για το post ...http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-12-2009, 17:40
Για καποιον λογο που δεν γνωριζω, η γραμματοσειρα σε καποια σημειο αλλοιωθηκε και μικρυνε.
Ελπιζω να μην γινεται κουραστικο, αλλιως πρεπει να διορθωθει.


Όλα φαίνονται ΟΚ !!!

yannis
02-12-2009, 17:47
Πολύ καλό!!!;)

gemara
02-12-2009, 19:34
Εγώ παιδιά το μηχανόβιο κάνω εδώ μέσα, άμα είχα το κουράγιο να διαβάσω και να ξέρω όλα αυτά... ούτε ισορροπία σε ποδήλατο δεν θα είχα καταφέρει να μάθω ακόμη!:Απορία:

Πέραν της πλάκας, θαυμάζω αυτούς που τα κατέχουν και τα εφαρμόζουν!

emix
02-12-2009, 19:39
Εγώ παιδιά το μηχανόβιο κάνω εδώ μέσα, άμα είχα το κουράγιο να διαβάσω και να ξέρω όλα αυτά... ούτε ισορροπία σε ποδήλατο δεν θα είχα καταφέρει να μάθω ακόμη!:Απορία:

Πέραν της πλάκας, θαυμάζω αυτούς που τα κατέχουν και τα εφαρμόζουν!

Να ξερες ποσο διαβασμα εχω ριξει για να τα μαθω ολα αυτα. Και αυτα που εγραψα δεν ειναι ουτε το 5% αυτων που γνωριζω. Ουτε γιατρος να ημουνα!

aeriko
02-12-2009, 19:41
Ευχαριστουμε πολύ, αν και χρόνια χρήστης των Η/Υ με το post σου μου έγιναν κατανοητά πολλά πράγματα περί διευθύνσεων.

Adrian
03-12-2009, 14:24
:sm8:

Space
03-12-2009, 14:55
Για γραψε μας και για το TCP/IP v6 :p

emix
03-12-2009, 15:01
Για γραψε μας και για το TCP/IP v6 :p


Παρτε πρωτα 5 χαπακια υπνωτικα και μετα ευχαριστως να σας πω και για το IPv6!

:sm7: :sm7: :sm7:

Space
03-12-2009, 15:08
Εγω προσωπικα δε χρειαζετε :P
Μπορει να μην εχω CCNE αλλα ειμαι της ειδικοτητας :P

emix
03-12-2009, 15:50
Εγω προσωπικα δε χρειαζετε :P
Μπορει να μην εχω CCNE αλλα ειμαι της ειδικοτητας :P

Τοσο ψηλα σε πιστοποιηση δεν εχω ουτε εγω την χαρα.

wet & dirty
03-12-2009, 16:07
πω πω το κεφαλι μου!!!!ουτε ασεπ να εδινα:sm1::sm1::sm1:

Ρε Ηλια μην βαζεις τετοια πραγματα:p:p:p

emix
03-12-2009, 16:09
πω πω το κεφαλι μου!!!!ουτε ασεπ να εδινα:sm1::sm1::sm1:

Ρε Ηλια μην βαζεις τετοια πραγματα:p:p:p


Την αλλη φορα θα γραψω πως διαλυουν ενα ΚΤΜ...!

:sm7:

wet & dirty
03-12-2009, 17:53
Την αλλη φορα θα γραψω πως διαλυουν ενα ΚΤΜ...!

:sm7:


Αυτο ναι και να κατσω να ξενυχτησω..:sm7::sm7::sm7:

Arkas
10-12-2009, 01:52
Ενδιαφέρον post Ηλία!

Σε ευχαριστούμε.:)

seller1
25-12-2009, 22:00
kαλο αρθρο !!!!

vp_68
25-12-2009, 23:21
Πολύ καλό, ευχαριστούμε.