PDA

View Full Version : Ασφαλιστρα ποσα πλερωνουμε ?????


giorgos_gs
02-12-2009, 22:06
λογο ανανεωσης του ασφαλιστηριου λεω να
δουμε τη ασφαλιστρα πληρωνουμε χωρις πολλα
εξτρα.Ενοοω χωρις κλοπη φωτια κλπ

georgekostas
02-12-2009, 22:10
Για 1200 κυβικα,2009 μοντελο,140 ευρω το χρονο
με απλες καλυψεις....
Καλα ειναι βεβαια να ενημερωνεσαι που και που
για το ποιες ασφαλιστικες ειναι στο ''κοκκινο''
για να μην τρεχεις μετα!

giorgos_gs
02-12-2009, 22:17
ευχαριστω φιλε γεια την αμεση απαντηση.
εμενα παλι μου δωσανε προσφορα
240ευρω και 205 απλες καλυψεις απο 2
διαφορετικες εταιρειες.

riko46
02-12-2009, 22:24
290 το εξαμηνο με απολα........;)

giorgos_gs
02-12-2009, 22:36
Για 1200 κυβικα,2009 μοντελο,140 ευρω το χρονο
με απλες καλυψεις....

φιλε γιωργο για πια εταιρια μιλας με 140 ευρω το ετος.

kef
02-12-2009, 22:40
για 1200 κυβικα 200Ε το χρονο τα απλα και οδικη βοηθεια

georgekostas
02-12-2009, 22:54
φιλε γιωργο για πια εταιρια μιλας με 140 ευρω το ετος.
Εχεις pm...

kostasvar
02-12-2009, 22:54
1150 κυβικά 2002 μοντέλο με τις στάνταρ καλύψεις και οδική βοήθεια 82€/6 μήνο

giorgos_gs
02-12-2009, 23:25
Εχεις pm...

ευχαριστω φιλε γιωργο.

giorgos_gs
02-12-2009, 23:36
εαν εσενα σου αρεσει να βλεπεις τρελες διαφορες απο εταιρια
σε εταιρια εμενα τουλαχιστον με εξοργιζει
για αυτο και ψαχνομε.

MARK
02-12-2009, 23:45
GIORGOS GS & KEF για ποιες ασφάλειες μιλάμε οτι πληρώνετε τόσα;
Πείτε μας να δούμε,δεν κάνετε διαφήμιση...
Μήπως είναι ο καιρός να κοιτάξουμε για ομαδική για το FORUM???;)

georgekostas
02-12-2009, 23:47
GIORGOS GS & KEF για ποιες ασφάλειες μιλάμε οτι πληρώνετε τόσα;
Πείτε μας να δούμε,δεν κάνετε διαφήμιση...
Μήπως είναι ο καιρός να κοιτάξουμε για ομαδική για το FORUM???;)
Εγω δεν εχω προβλημα(αν δε θεωρειτε διαφιμηση) να το πω και αν θελετε να παρω και μια ομαδικη
προσφορα...:)

MARK
02-12-2009, 23:53
Κοίταξε το, να το δούμε όσοι έχουμε κάποια σχετική άκρη.....;)

georgekostas
02-12-2009, 23:59
Κοίταξε το, να το δούμε όσοι έχουμε κάποια σχετική άκρη.....;)
Θα παω αυριο να ρωτησω και θα σου πω τι παιζει...;)

Carduelis
03-12-2009, 00:44
Για να μη μιλάμε στον αέρα, αυτό είναι το δικό μου ασφαλιστήριο, για μικτή κάλυψη, για διάστημα 6 μηνών και για μηχανή GS 1200 Special Edition αξίας αγοράς 16.500 Ε.

1748
Την εταιρεία για να μη θεωρηθεί διαφήμιση δεν την αναφέρω αλλά είναι πρόταση επίσημου αντιπροσώπου BMW (Βαγιανέλης) απ’ όπου μπορεί όποιος θέλει να μάθει περισσότερα.
Το θέμα ασφάλιση έχει ξαναποσταριστεί λίγο παλιότερα εδώ: http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=5700

syan
03-12-2009, 01:47
R1200RT Βασική 57,28 Ευρω το εξάμηνο!

georgekostas
03-12-2009, 01:49
R1200RT Βασική 57,28 Ευρω το εξάμηνο!
Μια χαρα Στρατο...παμε για ομαδικη!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-12-2009, 03:32
Έχω ήδη μιλήσει προ ημερών με τον Παναγιώτη (panos galianos) που είναι ασφαλιστής,

και περιμένω προσφορά,

προκειμένου για ομαδική ασφάλεια των μελών μας ....;)

georgekostas
03-12-2009, 09:59
Έχω ήδη μιλήσει προ ημερών με τον Παναγιώτη (panos galianos) που είναι ασφαλιστής,

και περιμένω προσφορά,

προκειμένου για ομαδική ασφάλεια των μελών μας ....;)
:sm8:

giorgos_gs
03-12-2009, 10:30
Έχω ήδη μιλήσει προ ημερών με τον Παναγιώτη (panos galianos) που είναι ασφαλιστής,

και περιμένω προσφορά,

προκειμένου για ομαδική ασφάλεια των μελών μας ....;)

Πολύ ωραία φίλε νίκο άμεσα ενδιαφερόμενος. πρώτος στη λίστα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-12-2009, 10:36
Έχω ήδη μιλήσει προ ημερών με τον Παναγιώτη (panos galianos) που είναι ασφαλιστής,

και περιμένω προσφορά,

προκειμένου για ομαδική ασφάλεια των μελών μας ....;)



....χωρίς να είναι δεσμευτικό .....;)

Όποιος από την παρέα έχει κάποια γνωριμία,

ας κάνει μια ερώτηση στον ασφαλιστή του ....:)

ace_gln
03-12-2009, 12:42
θα σας δωσω αν θελετε μια ολοκληρωμενη προταση μετα απο συμφωνια με την εταιρια μου και θα καταφερω πιστευω μια ομαδικη εκπτωση της ταξης του 25-35 % για το forum.
δυστυχως το θεμα ασφαλιση μηχανης για πυρος-κλοπη Η' ακομα και μικτη ειναι λιγο περιεργο για τις εταιριες και μπορω να σας πω πως υπαρχουν πολλες λυσεις για να παρεις λεφτα απο ασφαλιστικη μετα απο υποτιθεμενη κλοπη...αυτος ειναι κ ο λογος που οι ασφαλιστικες το αποφευγουν ,Η' σε περιπτωση κλοπης ...δεν αποζημιωνεσαι ...αλλα μπαινεις σε διαδικασια συμβιβασμου με πολλες απαλλαγες...


αυτη τη στιγμη μπορω να πω οτι μια τιμη για απλη ασφαλιση με οδικη βοηθεια (συγκεκριμενα η δικη μου) κυμαινεται στα 135 euro

ace_gln
03-12-2009, 12:55
Η' 118 απλη ασφαλιση...(χωρις οδικη βοηθεια)
αυτη η τιμη ειναι με μια μικρη εκπτωση (10%) που εγω χωρις καμια συννενοηση εχω την δυνατοτητα να δωσω αμμεσα.

φυσικα υπαρχει και φθηνοτερη εταιρια (87 ευρω,10%εκπτωση) με απλη ασφαλιση, που αυτη τη στιγμη μπορω να χρησιμοποιησω ...
αλλα δεν θα ασφαλισω καποιον εκει γιατι απλως τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα αυτη τη στιγμη ... για τουλαχιστον ακομα 5 ασφαλιστικες
και λυπαμαι αλλα θελω να κοιμαμαι υσηχος ...

giorgos_gs
03-12-2009, 13:02
Φίλε πολύ καλά ενδιαφερόμε άμεσα με η χωρίς ομαδική. αν θέλεις μπορούμε να τηλεφωνηθούμε, μόνο να μη ενοχλώ .

lostre7
03-12-2009, 13:03
Γεια σου panos galianos μπορεις να πεις την εταιρεια? δεν εχω pm θελεις να στειλω το mail μου?

ace_gln
03-12-2009, 13:46
αν επιτρεπεται δεν εχω προβλημα ..., αλλιως στειλε μου το mail soy,

αλλα γενικα καλο θα ηταν να περιμενετε λιγο ... δεν θα κερδισετε πολλα στη μοτοσυκλετα ... αλλα στα υπολοιπα οχηματα - κατοικιες - καταστηματα γιατι προσπαθω να παρω την εκπτωση για ολα ...


Η εταιρια που συνεργαζομαι αυτη τη στιγμη θεωρει τη μηχανη τον χειροτερο κινδυνο...και οι τιμες της ειναι λιγο 'βαριες' (αν δεν συμπεριληφθει η εκπτωση;))

kef
03-12-2009, 19:58
παιδια θα αναφερω την ασφαλιστικη και την οδικη βοηθεια
χωρις να θεωρηθει διαφημιση.
ασφαλεια-ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ
οδ.βοηθεια-INTERAMERICAN

ολα 200Ε

loulou1100gs
03-12-2009, 21:11
Για ρίξτε μια ματιά εδώ: www.anytimeonline.gr με την εγγύηση της Interamerican και εξαμηνιαίο κόστος 105,00 για αστική ευθύνη, οδική βοήθεια, νομική προστασία, κάλυψη ζημιάς από ανασφάλιστο όχημα. Από την στιγμή που υπέβαλα ηλεκτρονικά την αίτησή μου εντός 48 ωρών είχα το ασφαλιστήριο στο χέρι.

Carduelis
04-12-2009, 11:52
Όπως πάντα χάσαμε τη μπάλλα και είναι κρίμα!
Το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την έννοια "ασφάλεια" συμπεριλαμβανομένης της μοτο του είναι υποκειμενικό θέμα!!!
Αν κάποιος θέλει να κάνει την απολύτως βασική κάλυψη όπως πχ ο georgekostas ενώ κάποιος άλλος την μεικτή όπως ο portman είναι απόλυτο δικαίωμά του και δεν είναι δουλειά μας να το κρίνουμε!
Το θέμα όμως (και η χρησιμότητα του φόρουμ) είναι να δίνει πληροφορίες για το καλύτερο και φτηνότερο πάνω σε ότι έχει ο καθένας στο μυαλό του αποφασίσει να κάνει!
Αρα θα ενδιαφερόμουνα να μάθω πόσο και που κοστίζει στον κάθε φίλο από εδώ μέσα η ασφάλιση της μοτο του και όχι να σχολιάζουμε αν γουστάρει απλή, μεικτή με κλοπή ή με.. τζατζίκι !!

Carduelis
04-12-2009, 11:58
..επίσης νομίζω χρωστάμε και ένα ευχαριστώ στον pano galiano για το χρόνο και τον κόπο του να βρεί μια καλή προσφορά για τα μέλη του φόρουμ και μάλιστα όχι μόνο για τις μοτοσυκλέτες !!
Μετά βέβαια οτι κέρδος έχουμε το τρώμε σε σουβλάκια ή οπου αλλού νομίζει ο καθένας πως πιάνουν τόπο τα λεφτά του!
:):):)

georgekostas
04-12-2009, 12:07
Το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την έννοια "ασφάλεια" συμπεριλαμβανομένης της μοτο του είναι υποκειμενικό θέμα!!!

Αυτο ακριβως ειπα κι εγω παραπανω!!!

......χάσαμε τη μπάλλα και είναι κρίμα!

ace_gln
04-12-2009, 12:28
Για ρίξτε μια ματιά εδώ: www.anytimeonline.gr (http://www.anytimeonline.gr) με την εγγύηση της Interamerican και εξαμηνιαίο κόστος 105,00 για αστική ευθύνη, οδική βοήθεια, νομική προστασία, κάλυψη ζημιάς από ανασφάλιστο όχημα. Από την στιγμή που υπέβαλα ηλεκτρονικά την αίτησή μου εντός 48 ωρών είχα το ασφαλιστήριο στο χέρι.

Το ζητημα με την interamerican ομως ειναι πως προκειται για κατι απροσωπο...και δυστυχως υπαρχουν παρα πολλα παραθυρακια με τις ασφαλειες,εκτος των βασικων (π.χ.επεσε πισω μου...φταιει) για τα οποια δεν ειναι ευκολο να ενημερωθεις σε περιπτωση 'περιεργου' ατυχηματος...

οσων αφορα τη μικτη ασφαλιση...οτι ρισκο παιρνεις με τα χρηματα που δινεις (και χανονται αν δεν τυχει ζημια η' κανεις αποσβεση αν επελθει) ... παιρνει και η καθε εταιρια αν εισαι 'ζημιαρης'...
Αυτος ειναι και ο λογος που ειτε δινοντας το Α.Φ.Μ. σου η καθε εταιρια με προασφαλιστικο ελεγχο κρινει αν πρεπει να ασφαλιστεις για μικτη η' οχι και φυσικα ...εφοσων ασφαλιστεις ...κανοντας χρηση της μικτης για περισσοτερες απο τρεις φορες...το συμβολαιο δεν ισχυει πια...
Μετα απο αυτα ειναι στην κριση του καθενος το τι ασφαλιση θα κανει ...αλλα ενα ειναι σιγουρο ...
η μικτη χρησιμοποιειται και πρεπει να χρησιμοποιειται
για μεγαλες ζημιες !!!(αν συμπεριλαβεις και την απαλλαγη της ταξης των 300 euro γινεται αμμεσα αντιληφτο)

να ειστε σιγουροι πως η καθε εταιρια θελει κυριως να παιρνει...
να ειναι μεσα στους στατιστικους της ελεγχους...
να αποζημιωνει μονο αυτα που πρεπει ...euro παραπανω...
και να εχει κινδυνους που την συμφερουν για να μπορει να σταθει στις μερες μας ... ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΚΑΛΥΜΕΝΟΙ...
Εκει βρισκει ισχυ η δουλεια του ασφαλιστη ή του πρακτορα ...διαμεσολλαβουν για το καλυτερο αποτελεσμα...περαν των κλασσικων 'ετσι πρεπει'...

οσων αφορα την τιμη...υπαρχει εταιρια αυτη τη στιγμη που πουλαει συγκεκριμενα για την μοτοσυκλετα μας με 90 euro το εξαμηνο (απλη ασφαλιση)...αλλα βρισκεται σε μεγαλο κινδυνο (συμφωνα με το site της Ε.Π.Ε.Ι.Α.)...


ελπιζω να ελυσα μερικες απορειες και να βοηθησα καποιους στην αποφαση τους για μικτη ή απλη ασφαλιση.
αν εχετε περισσοτερες θα χαρω να συνεισφερω στην παρεα ...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-12-2009, 13:21
Όπως πάντα χάσαμε τη μπάλλα και είναι κρίμα!
Το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την έννοια "ασφάλεια"............




Επειδή το θέμα ενδιαφέρει αρκετούς,

ξεκινάμε νέο θέμα εδώ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?p=101367#post101367) ......

Παρακαλείσθε να δώσετε μόνο τις προτάσεις σας !!!!



.