PDA

View Full Version : Καλλιδρομον 20-12-2009


emix
03-12-2009, 16:22
Καλησπερα σας,

Ετοιμαζω μαζι με μια παρεα φιλων στις 20-12-2009 μια ημερησια εκδρομη στο ορος Καλλιδρομον.

Στην εικονα που σας παραθετω βλεπετε την διαδρομη που θ ακολουθησουμε. Το σκεπτικο ειναι το εξης:

1.Ν ανεβουμε απο εθνικη μεχρι το Ελευθεροχωρι και απο κει να μπουμε χωμα κατεβαινοντας προς Αθηνα. Θα μπορουσαμε να κανουμε το αναποδο, αλλα αν μπλεξουμε πουθενα πριν φθασουμε στο Καλλιδρομο θα εχουμε χασει την ευκαιρια να γνωρισουμε απο κοντα αυτο το βουνο.

2.Σταση για φαγητο σε ταβερνα δεν θα κανουμε. Αυτο γιατι νυχτωνει νωρις και αν κατσουμε για φαγητο θα χασουμε χρονο. Ετσι ολοι μας θα παρουμε απο ενα-δυο τοστακια και οτι αλλο θελουμε, θ αραξουμε σε κανενα δεντρο ή εκκλησακι και θα κανουμε πικ-νικ!

Μεχρι στιγμης οι σιγουροι ειμαστε τεσσερις.Δυο με F650GS Dakar, ενας με R1150GS και εγω με το ΚΤΜ 950 Adv. Κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι και ενας με F800GS, ενας με ΚΤΜ 990 Adv και ενας ακομα με Yamaha Tenere.

Το πως θα ειναι οι συνθηκες εκει πανω δεν γνωριζουμε ακομα. Θα παρακολουθουμε τον καιρο και αν δουμε οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα η βολτα θα μετατραπει σε ασφαλτινη. Ετσι κι αλλιως δηλαδη η εκδρομη θα γινει.

Οποιος λοιπον θελει να ερθει, ας το εχει υποψιν του.

skippybi
03-12-2009, 16:27
καλά να περάσετε, αυτή η ιδέα για το πικνίκ πολύ σούπερ!!!;)

georgekostas
03-12-2009, 16:29
Καλο να περασετε!!!

emix
03-12-2009, 16:29
Ναι, γιατι μετα το φαγητο δεν μπορουμε να παρουμε τα ποδια μας. Με το ζορι γυριζουμε σπιτι απο ασφαλτο!

gsmaniac
03-12-2009, 16:30
ηλια θελει χωματινα η εκδρομη;;;;;;;;;;;;;;

emix
03-12-2009, 16:31
ηλια θελει χωματινα η εκδρομη;;;;;;;;;;;;;;

Αν εχει βρεξει σιγουρα θα θελει. Δεν μπορω να το γνωριζω ομως.
Ομως κατα 99% πιστευω οτι θα θελει.
Προλαβαινεις να βαλεις...!
;)

skippybi
03-12-2009, 16:32
Ναι, γιατι μετα το φαγητο δεν μπορουμε να παρουμε τα ποδια μας. Με το ζορι γυριζουμε σπιτι απο ασφαλτο!
από πολλές πλευρές είναι καλή εναλλακτική...

μετά τη κούραση της οδήγησης να ξαπλώσεις ένα μισάωρο κάτω από ένα δέντρο, ένα ελαφρύ σνάκ μετά και είσαι έτοιμος για τη συνέχεια!!!:)

italos
04-12-2009, 15:22
To τερέν στο συγκεκριμένο βουνό δεν το γνωρίζω.....αλλά η μικρή μου εμπειρία λέει ότι χωμάτινα είναι 10000% υποχρεωτικά!!

Μιλάμε ότι τόσες μέρες βρέχει..ίσως έχει χιόνισει κιόλας!!

Αλλά γενικότερα και χωμάτινα να φοράς θα είναι πολύ πακέτο λόγω των ημερών και των καιρικών φαινομένων των τελευταίων ημερών!!

Ετοιμαστείτε το λιγότερο για πολύ λάσπη και πολλά κολλήματα:D:D!!!

Σας ζηλέυω καλά να περάσετε...θα είμαι Βουλγαρία για snowboard εκείνη τη περίοδο!!

Οργώστεεεεεεεεεε

Italos

emix
04-12-2009, 15:36
Σιγουρα τα χωματινα θα ειναι υποχρεωτικα.Βρεχει αλλωστε εδω Αθηνα. Να μην εχει βρεξει και εκει;

Συμμετοχες δεν βλεπω ομως εδω μεσα και ανησυχω;
Που πηγαν οι χωματεροι;
:confused:

Αντε,μην καθεστε.Θα περασουμε καλα.

vasilisvlahakis
04-12-2009, 16:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ 1200 GS ADV' KAI ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΩΜΑ ΠΟΤΕ.ΑΝ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ( ΑΦΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΛΑΣΤΙΧΑ ) ΘΑ ΣΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΨΩ ?ΒΑΣΙΛΗΣ.

emix
04-12-2009, 16:11
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ 1200 GS ADV' KAI ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΩΜΑ ΠΟΤΕ.ΑΝ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ( ΑΦΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΛΑΣΤΙΧΑ ) ΘΑ ΣΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΨΩ ?ΒΑΣΙΛΗΣ.

Αν ο καιρος εχει δυσκολεψει τα πραγματα εκει περα, θα ηταν καλυτερα να μην ερθεις. Πρεπει να ξεκινησεις πρωτα να κανεις χωμα σε πιο φυσιολογικες συνθηκες με το θηριο σου και μετα να μπεις σε τεραιν με λασπη,πυλο κλπ.

Το 1200Adv δεν ειναι αστεια πραγματα. Πρεπει ν αποκτησεις εμπειρια σε κανονικες συνθηκες πρωτα και μετα να περασεις σε λασπωμενα εδαφη.

vasilisvlahakis
04-12-2009, 16:14
ΟΚ ΕΜΙΧ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

wet & dirty
04-12-2009, 16:25
καλα να περάσετε Λιακο!!!δυστηχος εγω εχω ειδη κανονιση κατι για 20/12 κριμα :( αλλη φορα ομως δεν θα μου γλυτωσεις:D:D

wet & dirty
04-12-2009, 16:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ 1200 GS ADV' KAI ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΩΜΑ ΠΟΤΕ.ΑΝ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ( ΑΦΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΛΑΣΤΙΧΑ ) ΘΑ ΣΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΨΩ ?ΒΑΣΙΛΗΣ.


φιλε θα κανονισουμε καμια βολτα εδω κοντα ημερισια!!θα ανεβασουμε ποστ για συμμετοχες;) θα μπορεις να ερθεις με χωματινα!!ειναι κριμα να θες να πας χωμα και να μην μπορεις!!!το φορουμ γιαυτο ειναι να βρεις ατομα με την ιδια τρελα..το μονο που χριάζετε να φερεις μαζι σου ειναι καλη διαθεση!!!:cool::cool:

vasilisvlahakis
04-12-2009, 16:32
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ WET NA ΣΑΙ ΚΑΛΑ.ΑΝΑΜΕΝΩ.

george1968
04-12-2009, 17:27
φιλε θα κανονισουμε καμια βολτα εδω κοντα ημερισια!!θα ανεβασουμε ποστ για συμμετοχες;) θα μπορεις να ερθεις με χωματινα!!ειναι κριμα να θες να πας χωμα και να μην μπορεις!!!το φορουμ γιαυτο ειναι να βρεις ατομα με την ιδια τρελα..το μονο που χριάζετε να φερεις μαζι σου ειναι καλη διαθεση!!!:cool::cool:


Υγρέ & Βρώμικε TAKI, έγραψες :cool::cool::cool:

BOXER
04-12-2009, 21:43
Παιδες, επειδη εχω παει σε αυτο το βουνο αντιστοιχη εποχη, οχι μονο ειναι απαραιτητα τα χωματινα μα το πιο πιθανο ειναι να μην βγει ολοκληρη η χωματινη διαδρομη λογο τρελης λασπης και "πυλου" μαζι.
Βεβαια δεν ξερω τι διαδρομη εχετε βγαλει αλλα μαλλον ετσι το κοβω!!!
Αν εισαστε πολλοι, τοτε θα περασετε απο παντου, μα με πολυ σπρωξιμο στην λασπη και φυσικα... χαβαλε :)!

emix
10-12-2009, 12:43
Λοιπον η διαδρομες που βγαλαμε ειναι αυτες που φαινονται στις φωτογραφιες.
Εχω μια μικρη εντυπωση οτι θα φαμε τρελη λασπη και θα ειναι δυσκολα τα πραγματα.
Ο,τι μπορεσουμε ομως θα κανουμε. Το πολυ-πολυ να κανουμε λιγο χωμα.


ΥΓ.Δεν αρνουμαι σε κανεναν να ερθει βολτα, αλλα οταν δεν υπαρχει καθολου εμπειρια στο χωμα και οι συνθηκες ειναι παρα πολυ δυσκολες ειναι φανερο οτι χρειαζεται να υπαρχει αυτη. Η οποια αποκτιεται με μικρες κοντινες αποδρασεις (π.χ προποδες παρνηθας, αλυκες αναβυσσου κλπ) και μετα προχωραμε στα πιο δυσκολα.

emix
10-12-2009, 12:43
Και δυο ακομα.

spiros
10-12-2009, 13:43
Παιδες, επειδη εχω παει σε αυτο το βουνο αντιστοιχη εποχη, οχι μονο ειναι απαραιτητα τα χωματινα μα το πιο πιθανο ειναι να μην βγει ολοκληρη η χωματινη διαδρομη λογο τρελης λασπης και "πυλου" μαζι.
Βεβαια δεν ξερω τι διαδρομη εχετε βγαλει αλλα μαλλον ετσι το κοβω!!!
Αν εισαστε πολλοι, τοτε θα περασετε απο παντου, μα με πολυ σπρωξιμο στην λασπη και φυσικα... χαβαλε :)!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Και εγώ έτσι έχω πληροφορηθεί για το μέρος και ειδικά για το κομμάτι που ανεβαίνει από την Ανάβρα. Μήπως έχεις να μας προτείνεις καμιά διαδρομή;:sm8:

emix
10-12-2009, 17:32
Βαζω και μια αλλη εναλλακτικη, ολοκληρωμενη διαδρομη. Ειναι αρκετα μεγαλη και αν υπαρχουν δυσκολιες μου φαινεται δυσκολο να την βγαζουμε. Δεν πειραζει ομως. Ξεκιναμε και οπου φθασουμε.

emix
13-12-2009, 10:17
Καλημερα,
Υστερα απο ενημερωση που ειχαμε απο καποιους φιλους που πηγαν με τζιπ στο Καλλιδρομο, η κατασταση εκει ειναι απελπιστικα δυσκολη. Παρα πολυ χιονι και παρα πολυ λασπη και πυλος.
Οποτε για λογους ασφαλειας η εκδρομη προς τα εκει ακυρωνεται.
Η βολτα θα γινει ομως. Κατα πασα πιθανοτητα θα παμε Αθηνα-Λουτρακι απο χωμα. Η διαδρομη εχει τις δυσκολιες της μιας και εχει βρεξει, αλλα ειναι σαφως πιο ευκολα τα πραγματα σε σχεση με το Καλλιδρομο.

Οποτε οσοι ηθελαν να ερθουν και τους ειχα αποπαρει λιγο ή οσοι σκεφτοντουσαν να ερθουν αλλα δεν το ελεγαν, μπορουν να ερθουν τωρα.
Την διαδρομη την εχουμε κανει παρα πολλες φορες και ειναι πλεον σαν να πηγαινουμε Αθηνα-Λουτρακι απο εθνικη οδο!!!
:sm7:

danaos
13-12-2009, 23:09
Αχ βρε Ηλια "αναβαθμιζω" το κατσικι και δεν θα ειναι ετοιμο!! την αλλη φορα καλα να περασετε.
Προσοχη στο καταβασμα στα Γερανεια λογικα πρεπει να εχει πολυ λασπη και οι δυο νερολακοι γεματοι νερο......
αχ τι χανω....:yz:yz

wet & dirty
14-12-2009, 16:18
Αχ βρε Ηλια "αναβαθμιζω" το κατσικι και δεν θα ειναι ετοιμο!! την αλλη φορα καλα να περασετε.
Προσοχη στο καταβασμα στα Γερανεια λογικα πρεπει να εχει πολυ λασπη και οι δυο νερολακοι γεματοι νερο......
αχ τι χανω....:yz:yz


του βάζεις windows 7 η Vista?????:D:D:D

danaos
14-12-2009, 16:20
θα δεις θα δεις....κανουμε τωρα οτι δεν ξερουμε ετσι?!?!?!? καλα καλα!!!χιχιχιχι

wet & dirty
14-12-2009, 16:22
θα δεις θα δεις....κανουμε τωρα οτι δεν ξερουμε ετσι?!?!?!? καλα καλα!!!χιχιχιχι



χαχαχαχαχαχα!!!!!κατι πειρε το ματι μου και το αυτί μου...:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

emix
15-12-2009, 23:05
Δυστυχως δεν προκειται να παω και γω πουθενα.
Η εταιρεια που δουλευω μου εβγαλε ταξιδι για Αρτα. Φευγω κυριακη και επιστρεφω παραμονη Χριστουγεννων.
Μεγαλη γκαντεμια.
Ισως πεταχτω μια κοντινη σαββατο,προποδες παρνηθας, ετσι για το γμτ!
:yz:yz