PDA

View Full Version : Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04


BOXER
08-12-2009, 01:20
Επειδη πολλα εχουν ακουστει για τα grip και καθως οι "φωνες" ;) για καποιες φωτογραφιες γινοταν ολοενα και περισσοτερες, αδραξα την "ευκαιρια":( που μου εδωσε η μηχανη και σας παρουσιαζω... την αλλαγη αυτων!!!!

Ξεκιναμε απο την δεξια πλευρα (τα ιδια γινονται και απο την αριστερη) ξεβιδωνοντας την βιδα που συγκρατει το τελειωμα του grip μαζι με το αντιβαρο
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/39119a4f.jpg

Ξεβιδωνουμε και την μικρη βιδα (αυτην που ειναι μονη της), και αφαιρουμε τελειως την χουφτα προς διευκολυνση μας
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/1-1.jpg

Με την βοηθεια ενος ιατρικου νυστεριου που κοβει τελεια και με ελαχιστη δυναμη (η ιατρικη συναντα την μηχανολογια... ξανα! :D) αρχιζουμε σιγα και προσεκτικα να κοβουμε επιφανειακα την λαστιχενια γομα του grip. Δεν πιεζουμε πολυ το νυστερι γιατι απο κατω υπαρχουν οπως βλεπετε οι σπειρες της ηλεκτρικης αντιστασης
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/2-1.jpg

Το "ξεφλουδιζουμε" σιγα σιγα ολοκληρο, αλλα παντα κοιτοντας τις αντιστασεις στο σημειο που καθε φορα τραβαμε το λαστιχο και αυτες αποκαλυπτονται, μην τυχον και τραβηξουμε καμμια σπειρα απο την αντιστοιχη εσοχη/αυλακι που εδραζεται
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/3-1.jpg

Αφου καθαρισουμε καλα με το χερι οτι κομματακια εχουν μεινει πανω στο ασπρο "κοκκαλο/πλαστικο" ειμαστε ετοιμοι να σπρωξουμε το καινουργιο grip στην θεση του. Για να μπει πιο ευκολα δεν χρησιμοποιησα κανενα αλλο "προιον" παρα μονο... σαλιο, που ειναι φυσικο προιον :D και δεν ειναι χημικο (με αγνωστα για τα καλωδιακια αποτελεσματα) και στεγνωνει/εξατμιζεται ευκολα :D!!!!
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/4-1.jpg

Αφου το σπρωξουμε στην θεση του, τοποθετουμε το αντιβαρο και κανουμε αναποδα την διαδικασια των Νο1 και Νο2 φωτογραφιων
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/5-1.jpg

Παρακατω ακολουθουν φωτογραφιες απο το αριστερο grip μονο και μονο για να δειτε την διαφορα που υπαρχει! Στο αριστερο grip το "κοκκαλο/πλαστικο" ειναι χρωματος μαυρου (δεν ξερω γιατι), αλλα ολα τα αλλα ειναι ιδια, καθως επισης και η διαδικασια γινεται το ιδιο
Κοψιμο και αφαιρεση του λαστιχου
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/6-1.jpg

Ελεγχος των σπειρων της αντιστασης
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/8-2.jpg

Προσεξτε που ερχονται τα καλωδια μεσα απο τους διακοπτες και απο που ξεκινα πλεον η αντισταση με το λεπτο της καλωδιο (ακριβως στο ιδιο σημειο ειναι και απο την αλλη μερια εννοειται)
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/9.jpg

Εδω ειναι η στιγμη που σπρωχνω το καινουργιο grip να μπει στην θεση του. Με τα δυο χερια, το ενα "οδηγος" και το αλλο απο πισω να σπρωχνει
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/Boxer_012/10.jpg

Υ.Γ
Τα grip που τοποθετησα ειναι της Ιταλικης εταιρειας ARIETE (ετσι γραφετε αν θυμαμαι καλα :D).
Αγοραστηκαν απο το MOTOMARKET προς 15 ευρω και εχουν κωδικο παραγγελιας 01690/F/24.
Τηλ: 210-9565525 και 210-9222349. Το ενα τηλ αντιστοιχει στο μαγαζι της Συγκρου και το αλλο στην Καλλιροης, μα δεν θυμαμαι πιο ειναι σε πιο :(.
Αυτα και ελπιζω να βοηθησα :)!

wet & dirty
08-12-2009, 01:29
ωραιος!!!!!;);)

Arkas
08-12-2009, 02:00
Όμορφη δουλειά.

Μπράβο Νικόλα!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-12-2009, 02:18
Κα τα το πι στι κό τα το .......http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-82.gif

vasorfa
08-12-2009, 09:43
Μπραβο ρε νικολα και...μαλιστα 2πλο μπραβο!!!!!!!(αν θυμαμαι καλα την ολη διαδικασια την εκανες κατα την ονομαστικη σου εορτη:hmmm:?)

και επι της ευκαιριας και απο εδω χρονια πολλα!!!!πολυχρονος!!!

(μου φανετε σε λιγο καιρο θα χρειαστουμε Εκδοτη να εκδοση την νεα version του....ΒΟΧΕR'S Maintanance and Service manual););););););););)

gemara
08-12-2009, 10:30
Μπράβο, πολύ χρήσιμη η παρουσίαση και κατατοπιστικότατη! Κάποια στιγμη θα την εφαρμόσω και γω. Ευχαριστούμε. Χρόνια Πολλά επίσης!

Συγκρίνοντας την επιφάνεια των ARIETE με των original, βλέπω ότι τα πρώτα έχουν επιφάνεια διαμορφωμένη με παράλληλους δακτυλίους που εξέχουν από την επιφάνεια του γκριπ, ενώ τα original είναι τελείως επίπεδα. Μήπως αυτοί οι δακτύλιοι δουλεύουν σαν ψύκτρες, όπως αυτές του αερόψυκτου κινητήρα, οπότε η απόδοση της θερμάστρας μειώνεται;

vtheo
08-12-2009, 11:10
Ωραίος ρε Νικόλα!15 ευρουλάκια και καθάρισες!Ευχαριστούμε για την παρουσίαση!

saitman
08-12-2009, 20:40
μπραβο ρε αρχοντα!και εψαχνα και grip και εγω για να τα αλλαξω.δεν μου δουλευει σημερα και το θερμαινομενο το αριστεροκαι ελεγα πως βγαινει!!

xenos
08-12-2009, 20:57
ωραιος!!!..πολυ καλη παρουσιαση!!:D:D

skippybi
08-12-2009, 22:30
:sm8:

ΙoannisPanagiotidis
09-12-2009, 17:51
... ωραιος φιλε! :sm8:

BOXER
10-12-2009, 02:39
Μπράβο, πολύ χρήσιμη η παρουσίαση και κατατοπιστικότατη! Κάποια στιγμη θα την εφαρμόσω και γω. Ευχαριστούμε. Χρόνια Πολλά επίσης!

Συγκρίνοντας την επιφάνεια των ARIETE με των original, βλέπω ότι τα πρώτα έχουν επιφάνεια διαμορφωμένη με παράλληλους δακτυλίους που εξέχουν από την επιφάνεια του γκριπ, ενώ τα original είναι τελείως επίπεδα. Μήπως αυτοί οι δακτύλιοι δουλεύουν σαν ψύκτρες, όπως αυτές του αερόψυκτου κινητήρα, οπότε η απόδοση της θερμάστρας μειώνεται;


Γιωργο, τα συγκεκριμενα γκριπ ειναι πιο ###### απο της "μαμας" και προφανως πιο ευθερμαγωγα.
Γιατι το λεω αυτο;
Σε ερωτηση επι του θεματος που εκανα στον αδελφο μου (γιατι σε αυτην την μηχανη τα αλλαξα), σου μεταφερω τα συμπερασματα του:
-Επειδη εχουν πιο μεγαλη διαμετρο (οπως πολυ σωστα ειπες) εχει καλυτερη αισθηση των γκριπ στα χερια του.
-Τα γκριπ αυτα, ζεσταινονται στον ιδιο χρονο με τα "μαμα",
-Στην δευτερη σκαλα, που συνηθως καινε ή ζεματανε τα χερια με τα "μαμα" (αναλογα φυσικα τις καιρικες συνθηκες, αλλα εδω μιλαμε για ιδιες σχετικα εξωτερικες θερμοκρασιες συγκρισης) με τα νεα γκριπ δεν συμβαινει σε εντονο βαθμο αυτο
-Κρατανε την θερμοκρασια περισσοτερη ωρα απο τα "μαμα". Δηλαδη, θα σου εχει τυχει σιγουρα την ωρα που τα εχεις σε λειτουργια και εισαι εν κινηση, να αφησεις το χερι σου απο το τιμονι πχ να τσεκαρεις αν το φερμουαρ του μπουφαν σου ειναι τελειως κλειστο και μετα να επαναφερεις το χερι σου στο τιμονι. Αυτην την ωρα που το γκριπ ειναι εκτεθιμενο στο αερα εχει σχεδον κρυωσει. Με τα νεα γκριπ δεν συμβαινει αυτο σε τοσο εντονο βαθμο, αλλα κρατανε μια καποια θερμοκρασια.

Σε γενικες γραμμες Γιωργο, οι διαφορες μεταξυ τους οσο αφορα την λειτουργια τους δεν ειναι μεγαλες και πιστευω αξιζουν τα λεφτα τους 100% :)!!!



μπραβο ρε αρχοντα!και εψαχνα και grip και εγω για να τα αλλαξω.δεν μου δουλευει σημερα και το θερμαινομενο το αριστεροκαι ελεγα πως βγαινει!!


Μηνα, αν τελικα δεν σου δουλευει η μια αντισταση οπως λες, τοτε δεν σου χρειαζονται τα γκριπ αυτα. Σε αυτην την περιπτωση αναγκαστικα θα παρεις το σετ των γκριπ της BMW με τις αντιστασεις τους μαζι, οπως τα πουλαει σετ δηλαδη η BMW. Και δυστυχως κοστιζουν :(!

BOXER
10-12-2009, 02:46
Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας, και σας ανταποδιδω τις δικες μου ολοψυχα !!!

DERTILAS
10-12-2009, 22:20
Καταπληκτικη παρουσιαση! Εγω παντως την πατησα, τα παλια μου ηταν καλα κολλημενα πανω στα θερμαινομενα και τραβωντας τα κοπηκαν τα ελασματα!!!!Μαλλον δεν πιανουν τα χερια μου!!:yz

BOXER
10-12-2009, 22:45
Καταπληκτικη παρουσιαση! Εγω παντως την πατησα, τα παλια μου ηταν καλα κολλημενα πανω στα θερμαινομενα και τραβωντας τα κοπηκαν τα ελασματα!!!!Μαλλον δεν πιανουν τα χερια μου!!:yz


Στον καθενα μπορει να συμβει αυτο που λες. Αν για καποιο λογο εχουν αρκετη διαβρωση/οξειδωση τα ψιλα συρματακια των αντιστασεων, τοτε ειναι πολυ ευκολο να συμβει η στραβη :(!!!

alx_k
10-12-2009, 22:46
Κατ' αρχην να σε ευχαριστησω κι εγω με την σειρα μου και κατα δευτερον θελω να ρωτησω το εξης:

Παρατηρησα στις φωτο οτι στην εσωτερικη πλευρα των grip της BMW υπαρχουν αυλακωσεις στην πορεια περιελιξης των καλωδιων-αγωγων. Αυτο πρεπει να το εχει κανει η εταιρια για να μενουν στην θεση τους τα καλωδια.
Στα καινουργια grip που εβαλες εχεις στρεψη των grip?
Τα καλωδια ειναι σταθερα?
Ευχαριστω!

gzpainter
12-12-2009, 22:43
Μπραβο!!! παρα πολυ παρουσιαση....και καλη δουλεια ωστε να αποφυγεις τα καπως τσιμπημενα grip της BMW τα οποιας ομολογουμενως ειναι πολυ καλα...
Σκεφτομαι να το κανω οταν τα grip μου θα ειναι οντως σε κακη κατασταση ...οποτε αν μου πετυχει η αλλαγη θα γλυτωσω τα exta λεφτα...ενω αν δεν μου πετυχει..θα τα αντικαταστησω ετσι και αλλιως με τα εργοστασια....
Thanks και παλι...

BOXER
13-12-2009, 03:19
Κατ' αρχην να σε ευχαριστησω κι εγω με την σειρα μου και κατα δευτερον θελω να ρωτησω το εξης:

Παρατηρησα στις φωτο οτι στην εσωτερικη πλευρα των grip της BMW υπαρχουν αυλακωσεις στην πορεια περιελιξης των καλωδιων-αγωγων. Αυτο πρεπει να το εχει κανει η εταιρια για να μενουν στην θεση τους τα καλωδια.
Στα καινουργια grip που εβαλες εχεις στρεψη των grip?
Τα καλωδια ειναι σταθερα?
Ευχαριστω!


Φιλε alx_k
-οι αντιστασεις βρισκονται μεσα σε αντιστοιχη εσοχη/αυλακι που εχει το καθε "κοκκαλο" και ειναι τεντωμενες καλα μεσα σε αυτες τις εσοχες. Δεν μπορουν οι αντιστασεις να "ξεσυρουν" απο αυτες, ειναι σταθερες!

-Ομως τα καινουργια γκριπ περνουν μια μικρη στρεψη ως προς τον αξονα τους, αλλα αυτο που εχει παρατηρηθει μεχρι τωρα ειναι οτι γινεται μονο οταν δουλευουν οι αντιστασεις (κυριως το δεξι λογο της κινησης του χεριου στο ανοιγμα-κλεισιμο του γκαζιου). Διαστελονται λογο θερμοκρασιας και υπαρχει οντως μια μικρη στρεψη.

alx_k
13-12-2009, 20:37
Φιλε alx_k
-οι αντιστασεις βρισκονται μεσα σε αντιστοιχη εσοχη/αυλακι που εχει το καθε "κοκκαλο" και ειναι τεντωμενες καλα μεσα σε αυτες τις εσοχες. Δεν μπορουν οι αντιστασεις να "ξεσυρουν" απο αυτες, ειναι σταθερες!

-Ομως τα καινουργια γκριπ περνουν μια μικρη στρεψη ως προς τον αξονα τους, αλλα αυτο που εχει παρατηρηθει μεχρι τωρα ειναι οτι γινεται μονο οταν δουλευουν οι αντιστασεις (κυριως το δεξι λογο της κινησης του χεριου στο ανοιγμα-κλεισιμο του γκαζιου). Διαστελονται λογο θερμοκρασιας και υπαρχει οντως μια μικρη στρεψη.


Ευχαριστω! :sm8:

ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΠΕΓΙΝΑΣ
14-12-2009, 20:14
καλησπέρα σε όλους
το Σ/Κ άλλαξα και γώ με τον ίδιο τρόπο που το έκανε ο Νικόλας τα grip απο την 1200adv που έχω. έκανα ομως μια μ...κία και στο πρώτο grip πάτησα παραπάνω το ξυραφάκι με αποτέλεσμα να κόψω το συρματάκι σε δύο σημεία. Γράφω για να πώ σε όποιο μέλος την πατήσει σαν εμένα, οτι δεν χρειάζεται στενοχώρια, με ένα 'κολητήρι' απο αυτό που έχουν όσοι ασχολούνται με ηλεκτρονικά μπορού να ενωθουν τα συρματάκια και μάλιστα λειτουργούν μετά άψογα.
Η μόνη μου ένσταση είναι οτι επειδή η επιφάνεια των νέων grip είναι διαφορετική απο τα 'μανίσια' (με ραβδόσεις) νομίζω οτι χάνεται λίγη απο την θερμότητα. Ισως πάλι ναναι εντύπωση μου γιατί τα δοκίμασα με χοντρά γάντια. Πάντως είναι πολύ καλίτερα απο τα παλιά, που έλειωσαν και κολούσαν.

BOXER
16-12-2009, 14:54
καλησπέρα σε όλους
το Σ/Κ άλλαξα και γώ με τον ίδιο τρόπο που το έκανε ο Νικόλας τα grip απο την 1200adv που έχω. έκανα ομως μια μ...κία και στο πρώτο grip πάτησα παραπάνω το ξυραφάκι με αποτέλεσμα να κόψω το συρματάκι σε δύο σημεία. Γράφω για να πώ σε όποιο μέλος την πατήσει σαν εμένα, οτι δεν χρειάζεται στενοχώρια, με ένα 'κολητήρι' απο αυτό που έχουν όσοι ασχολούνται με ηλεκτρονικά μπορού να ενωθουν τα συρματάκια και μάλιστα λειτουργούν μετά άψογα.
Η μόνη μου ένσταση είναι οτι επειδή η επιφάνεια των νέων grip είναι διαφορετική απο τα 'μανίσια' (με ραβδόσεις) νομίζω οτι χάνεται λίγη απο την θερμότητα. Ισως πάλι ναναι εντύπωση μου γιατί τα δοκίμασα με χοντρά γάντια. Πάντως είναι πολύ καλίτερα απο τα παλιά, που έλειωσαν και κολούσαν.

Πολυ σωστος ο Αργυρης με το κολητηρι του ;).
Εχω να προσθεσω και κατι σχετικα με τα διαφορα εργαλεια που κατα καιρους χρειαζομαστε.
-Μην λυπομαστε σε καμμια περιπτωση τα λεφτα που δινουμε για εργαλεια, γιατι σιγουρα θα κανουμε αποσβεση αυτων των χρηματων μας αργα ή γρηγορα (πχ ενα κολητηρι με το καλάϊ και την παστα του, σιγουρα δεν κοστιζει οσο τα γκριπ στην περιπτωση μας. Αλλα και να κοστιζε εξισου το ιδιο, μας μενει για αλλες ακομα πολλες χρησεις)!!!

Οσο για το οτι μπορει να ειναι η εντυπωση σου Αργυρη, το ιδιο ακριβως ισχυει και για τα γραφομενα μου ασφαλως. Τις εντυπωσεις μας αναφερουμε. Για αυτον ακριβως τον λογο χρειαζονται πολλες αποψεις/εντυπωσεις απο ολους μας (και για καθε θεμα που μας απασχολει), ετσι ωστε να μπορουμε ολοι μας να εξαγουμε τα καλυτερα δυνατα συμπερασματα απο το εκαστοτε θεμα :)!!!

BUSA MAKIS
28-12-2009, 11:13
Άλλαξα κι εγώ στο μικρό μου 650 τα γκρίπ με αυτά τις Arriete (16€) και ήταν
πανεύκολο. Μέσα σε 15 λεπτά τα είχα περάσει.

BOXER
28-12-2009, 12:45
Άλλαξα κι εγώ στο μικρό μου 650 τα γκρίπ με αυτά τις Arriete (16€) και ήταν
πανεύκολο. Μέσα σε 15 λεπτά τα είχα περάσει.


:sm8:

xvitos
02-01-2010, 15:33
Εύκολο φαίνεται :sm7:Από βδομάδα θα το επιχειρήσω:hmmm:

BOXER
04-01-2010, 01:41
Εύκολο φαίνεται :sm7:Από βδομάδα θα το επιχειρήσω:hmmm:

Και ευκολο ειναι :), αρκει να μην βιαζεσαι και να εισαι προσεκτικος. Περιμενουμε τα θετικα αποτελεσματα σου ;)!

Orfeus
04-01-2010, 07:20
Η Αριετε βγαζει δυο ειδων γκριπ.Ενα για θερμαινομενα και ενα για μη.Ο κωδικος που εδωσες για ποια ειναι?Απλα ρωταω για να δω γιατι για τα θερμαινομενα μου ειπαν 20Ε στη Συγγρου...(και παλι λιγα σε σχεση με την ολικη αντικατασταση)

BOXER
05-01-2010, 01:56
Η Αριετε βγαζει δυο ειδων γκριπ.Ενα για θερμαινομενα και ενα για μη.Ο κωδικος που εδωσες για ποια ειναι?Απλα ρωταω για να δω γιατι για τα θερμαινομενα μου ειπαν 20Ε στη Συγγρου...(και παλι λιγα σε σχεση με την ολικη αντικατασταση)


Ο κωδικος που εδωσα ειναι για τα θερμαινομενα grip και ειναι τα μονα που βγαζει η Αριετε για τις GS (τουλαχιστον ετσι μου ειπαν!).
Ρωτησες στο μαγαζι που ανεφερα και σου ειπαν 20 ευρω;
Την ανεβασαν δηλαδη την τιμη μολις πηραν χαμπαρι οτι θα πουλησουν τεμαχια :mad:;

Orfeus
05-01-2010, 16:41
στην επισημη σελιδα της εταιρειας εχει 2 ειδη.το ειχα ρωτησει παλια...(μαλλον επεσε λογω καταναλωσης:sm7:)
οπως και να χει θα κανω και γω την εγχειρηση,αν και εχω 800 σε λιγο καιρο...
με ειχαν αποτρεψει πολλοι να το κανω,αλλα οταν ειδα οτι φοραμε τα ιδια γκριπ,ειπα εδω ειμαστε...
εμενα βεβαια εχουν βαστηξει 3 χρονια,χρηση παντα με γαντι...
ευχαριτσω παντως για τη διευκρινηση!

BOXER
05-01-2010, 18:14
στην επισημη σελιδα της εταιρειας εχει 2 ειδη.το ειχα ρωτησει παλια...(μαλλον επεσε λογω καταναλωσης:sm7:)
οπως και να χει θα κανω και γω την εγχειρηση,αν και εχω 800 σε λιγο καιρο...
με ειχαν αποτρεψει πολλοι να το κανω,αλλα οταν ειδα οτι φοραμε τα ιδια γκριπ,ειπα εδω ειμαστε...
εμενα βεβαια εχουν βαστηξει 3 χρονια,χρηση παντα με γαντι...
ευχαριτσω παντως για τη διευκρινηση!


:sm8:

BUSA MAKIS
06-01-2010, 11:43
Ρωτησες στο μαγαζι που ανεφερα και σου ειπαν 20 ευρω;
Την ανεβασαν δηλαδη την τιμη μολις πηραν χαμπαρι οτι θα πουλησουν τεμαχια :mad:;


Εγώ τα πλήρωσα 16 euros στο Motomarket στη Καλλιρρόης.

kostas_366
08-01-2010, 13:33
Ωραία δουλειά Νικόλα.
Ευχαριστούμε και για τις φωτό.
Τελικά, θα το κάνεις το .....συνεργείο??? :):):)

BOXER
09-01-2010, 03:14
Ωραία δουλειά Νικόλα.
Ευχαριστούμε και για τις φωτό.
Τελικά, θα το κάνεις το .....συνεργείο??? :):):)


Εχω πολλα πραγματα να τακτοποιησω ακομα Κωστα, που δεν το βλεπω στο αμεσο μελλον!!!:(

moxor
24-01-2010, 15:49
Ωραία παρουσίαση.Όταν έρθει η ώρα θα σου χτυπήσω τη πόρτα :sm7::sm7::sm7:

paschalis
04-02-2013, 21:29
Εχοντας προσπαθησει ματαια να συνηθισω τις χειρολαβες
μου ντυμενες με υλικο για ρακετες τεννις και αισθανομενος
σε καθε εισοδο στροφης πως ειμαι ο Bjorn Borg επρεπε
επειγοντως να βρω μια μονιμη λυση που δε θα μου
δημιουργουσε και μονιμο χρεος στην καρτα μου..:D
Σε μια επισκεψη λοιπον στο δικο μας ΜΟΤΟΜΑΡΚΕΤ
το ματι μου επεσε για αλλη μια φορα στις χειρολαβες
(τα σκριπακια που λεμε στα Ελληνικα).
Και τι να δω?

http://imageshack.us/a/img838/8611/p1110640m.jpg





Εχοντας τα πλεον στη βαλιτσα μου δινοντας
μονο 19.80 πηγα στον 'ξαδερφο'.
Ποσο ευκολο ειναι να τα βαλω?.... ρωταω
Πανευκολο μου απαντα αλλα επειδη εχεις κλεισει
τα πενηντα-ψεμααααα-και δε βλεπεις και πολυ καλα
κοντα αστο σε μενα να μη κλαιμε τις αντιστασεις μου απαντα..
Ετοιμαζω το εδαφος..

http://imageshack.us/a/img837/4831/p1110641p.jpg


http://imageshack.us/a/img841/87/p1110642l.jpg




Πολυ προσοχη στο ξεκινημα του κοψιματος του δεξιου σκριπ.

http://imageshack.us/a/img839/3425/p1110645p.jpg

http://imageshack.us/a/img834/6409/p1110647t.jpg



Καθαρισμα με ασετον απο τα υπολειμματα
που θα εμποδισουν το καινουργιο να μπει ευκολα.

http://imageshack.us/a/img32/9773/p1110648jj.jpg


Και σπρωξιμο σιγα σιγα με τη βοηθεια του πιστολιου αερα απο πισω.

http://imageshack.us/a/img33/9846/p1110653k.jpg

Επαναλαμβανουμε το ιδιο και στο αριστερο και...
Σουπερ ετοιμο για βολτα!!:)

http://imageshack.us/a/img845/4249/p1110655o.jpg

Γιατι εμεις την κριση ξερουμε να την παλεψουμε!!
Λιγο το αρχικο μουδιασμα να μας φυγει και ολα θα πανε τελεια:):)

nivam
04-02-2013, 21:32
Άρχοντας λέμε!
:ye02:

siraxanz
04-02-2013, 22:38
Πολύ καλό νήμα, μπράβο στο Νικόλα που το ανέβασε!!!

Μπράβο και στον Πασχάλη που μας το θύμισε!

Πασχάλη ο μόνος ενδοιασμός, αυτά τις αριετε δεν εχουν καλές κριτικές....

Να το ψάξουμε το ζήτημα;)

anegis
04-02-2013, 22:50
Πασχαλη τσέκαρε μετά απο ένα μήνα χρήσης, αν είσαι ικανοποιημένος. Έκανα το ίδιο αλλά μετα απο λίγο διάστημα ´ενοιωθα ότι άνοιγα το γκάζι και το γκριπ δεν ανταποκρινόταν...
Βρηκα ένα μεταχειρισμένο (γκριπ και διακόπτες) αριστερό - δεξί στα 50 ευρω και το αποτέλεσμα με δικαίωσε...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Μιχάλης 1988
05-02-2013, 03:17
Εγω έβαλα τα ίδια πριν 7 μήνες και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

Billy-Bo
05-02-2013, 10:59
:ye32::re23:

Giof
05-02-2013, 11:23
Μετά απο 1 1/2 χρόνο συμβίωσης μαζι τους μπορω να πω ότι δεν έχω κανένα θέμα. Φθορά 0, απόδοση με τα θερμενομενα μια χαρά.

white angel
05-02-2013, 11:30
εχτές τα έβαλα και εγώ σε γνωστό μαγαζί στην ηλιούπολη σε πολύ καλή τιμή απλός τέλεια

gelasios
05-02-2013, 11:38
Ωραία δουλειά! Μπράβο και στους δυο σας!

johntsip
11-02-2013, 18:56
bravo!

squad
30-04-2013, 10:37
Για να μην φαγονονται τα grip υπάρχει κάποια μόντα να γίνει;μου έχουν πει ότι στις ρακετες του υπάρχει αντιδρωτικη ταινία που κάνει ακριβώς στο χερρουλι,μπαίνει βγαίνει άνετα.εχετε ακούσει τίποτα;

jmar
30-04-2013, 10:41
Για να μην φαγονονται τα grip υπάρχει κάποια μόντα να γίνει;μου

Κανε χωρις χερια οπως καναμε με τα ποδηλατα :p

georgios
24-09-2013, 14:53
Μια μικρή διόρθωση, που κρίνοντας από το αποτέλεσμα αυτά τα χρόνια δεν φαίνεται να έχει αρνητικές επιπτώσεις: Το σάλιο είναι χημικό, με χαμηλό pH, ως εκ τούτου με οξειδωτικές ιδιότητες και με αρκετά άλατα, μεταξύ άλλων (βακτηρίδια).
Αλλά όσο η δοκιμή αυτά τα χρόνια δουλεύει απροβλημάτιστα, πτύστε άφοβα ;)

paschalis
24-09-2013, 15:41
Πασχάλη ο μόνος ενδοιασμός, αυτά τις αριετε δεν εχουν καλές κριτικές....

Να το ψάξουμε το ζήτημα;)


Ελαχιστη φθορα κι εχουν κλεισει τα 20000 χλμ!
Το μονο προβλημα αυτο που γραφω παρακατω..

Πασχαλη τσέκαρε μετά απο ένα μήνα χρήσης, αν είσαι ικανοποιημένος. Έκανα το ίδιο αλλά μετα απο λίγο διάστημα ´ενοιωθα ότι άνοιγα το γκάζι και το γκριπ δεν ανταποκρινόταν...



Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ειχα το ιδιο θεμα με το γκριπ του γκαζιου μετα απο πλυσιμο.
Περνουσε το νερο αναμεσα σε γκριπ και κοκκαλο της γκαζιερας
Το εβγαλα και το ξαναεβαλα αλοιφοντας απλη UHU
στο εσωτερικο του.
Την αφησα μια ωρα να στεγνωσει κι ολα καλα!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-09-2013, 23:11
Μια μικρή διόρθωση, που κρίνοντας από το αποτέλεσμα αυτά τα χρόνια δεν φαίνεται να έχει αρνητικές επιπτώσεις: Το σάλιο είναι χημικό, με χαμηλό pH, ως εκ τούτου με οξειδωτικές ιδιότητες και με αρκετά άλατα, μεταξύ άλλων (βακτηρίδια).
Αλλά όσο η δοκιμή αυτά τα χρόνια δουλεύει απροβλημάτιστα, πτύστε άφοβα ;)



Έχω δει επαγγελματία να βάζει λακ μαλλιών ...
Γλυστράει αρκετά για να σε βοηθήσει στην τοποθέτηση
και μετά από λίγο στεγνώνει και κολλάει ... ;)

jarhead
24-09-2013, 23:22
Προσεχως τα περναω και εγω, τα εχω παρει απο το καλοκαιρι αλλα περιμενω να χειμωνιασει λιγο:sm7::sm7::sm7:

tazman
24-09-2013, 23:37
:lo20::ye36:200

jtnakos
25-09-2013, 08:11
:lo20::ye36:200

Εσυ ρε τρελαμενε είδες κάτι αξιοσημείωτο στα γκριπ σου ηηηη το σάλιο μου κάνει θαύματα ;;;;;; Αν ναι .........Τ Ο Δ Ι Α Ν Ε Μ Ω ΔΩΡΕΑΝ :sm3::sm7::lo20:

ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ
25-09-2013, 13:31
Έχω δει επαγγελματία να βάζει λακ μαλλιών ...
Γλυστράει αρκετά για να σε βοηθήσει στην τοποθέτηση
και μετά από λίγο στεγνώνει και κολλάει ... ;)

Λακ μαλλιων εβαλα και εγω και ολα ΟΚ.

Eject
26-09-2013, 15:33
Σωστόοοοοοοοός!!!!! :re25::re25::re25::re25::re25::re25::re25::re25::re25:
Θα το κάνω κι εγώ. Είναι τα 2α που αλλάζω, τα 1α μου τα άλλαξαν στα 2 χρόνια και τα πέρασαν στη εγγύηση. Απλά είμαι Λάρισα και δεν ξέρω από που να πάρω Grips????

paschalis
26-09-2013, 16:19
Σωστόοοοοοοοός!!!!!
Απλά είμαι Λάρισα και δεν ξέρω από που να πάρω Grips????

Στο εγραψα και στο αλλο θρεντ.
Μοτομαρκετ!

Achilleas1956
26-09-2013, 20:16
Λοιπόν άλλαξα κι εγώ τα grip μου ακολουθώντας τις οδηγίες του Pachalis και η τοποθέτηση των ARIETE κράτησε συνολικά βγάλε βάλε μισή ώρα. Ευχαριστώ τον Pachalis για τις οδηγίες του. Εύκολα γρήγορα και απλά.

Eject
16-10-2013, 12:16
Τα άλλαξα τελικά!!! όλα καλά προς το παρόν μόνο που ψιλοκολλούσαν λίγο στην αρχή...
Αυτό που είδα όταν έβγαλα τις παλιές χειρολαβές δεν ήταν αντιστάσεις...
Είχε κάτι σαν κύκλωμα σε πορτοκαλί χρώμα με τις αντιστάσεις πάνω σε διάφορα σχήματα μάλλον είναι νέα αυτά!!:ye33:

phoenix
17-10-2013, 15:07
αντιστασεις ειχαν μεχρι το 06-06 αν δεν κανω λαθος μετα βαλανε πλακετα:ye33:

gsmaniac
17-10-2013, 16:04
αντιστασεις ειχαν μεχρι το 06-06 αν δεν κανω λαθος μετα βαλανε πλακετα:ye33:

λαθος κανεις, αλλα δεν πειραζει......:cool2:
και του 07...αντισταση ειχαν;)

phoenix
17-10-2013, 16:08
λαθος κανεις, αλλα δεν πειραζει......:cool2:
και του 07...αντισταση ειχαν;)
πασο και τα βλεπω!!!!

lazaros28
31-10-2013, 15:06
καλησπέρα κ απο μένα,
Εχω adv 08 και δε ζεσταίνει το δεξι grip..!! :yz:yz:yz
έχει επιχειρήσει κανείς την αντικατάσταση του (περιοχή Θεσσαλονίκης),και σε ποιο συνεργείο,,.? εκτος αντιπροσωπείας (για ευνόητους λόγους)

paschalis
01-11-2013, 18:18
καλησπέρα κ απο μένα,
Εχω adv 08 και δε ζεσταίνει το δεξι grip..!! :yz:yz:yz
έχει επιχειρήσει κανείς την αντικατάσταση του (περιοχή Θεσσαλονίκης),και σε ποιο συνεργείο,,.? εκτος αντιπροσωπείας (για ευνόητους λόγους)


Η αλλαγη των εξωτερικων καλλυματων των γκριπ στο ποστ νο 34
http://www.gsforum.gr/f124/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-grip-%CF%83%CE%B5-r1200gs-04-a-7858/index4.html

Εφοσον ομως δεν θερμαινει και ειναι του 08
πιθανον να χρειαστει αλλαγη ολοκληρο:mad:

nivam
01-11-2013, 18:26
Ίσως να κόπηκε κανένα καλώδιο στην ένωση με το kapton.

georgekostas
24-11-2013, 15:51
Ωραιος Νικο, θα το επιχειρισω κι εγω.