PDA

View Full Version : πλαϊνά πλαστικά μετά απο πτώση...


sakis656
10-12-2009, 01:58
Έχω το R1200GS του '04 και μετά απο ένα τρακάρισμα που είχα τελευταία, έσπασε το πλαϊνό πλαστικό του ντεπόζιτου, το μπροστινό πλαστικό της μύτης, καθώς και η ζελατίνα, ενώ έχει στραβώσει και η βάση που κρατάει τη ζελατίνα.

Σκέφτομαι τώρα που θα μπώ στην διαδικασία να τα αλλάξω όλα αυτά, μήπως να έκανα και καμία αλλαγή, όπως να βάλω την βάση και την ζελατίνα απο το ADV (που μου αρέσει περισσότερο!). Όσον αφορά τα πλαστικά τώρα, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κανένας, αν μπορώ να βάλω το σετ που φοράει το μοντέλο του '09. Αν δηλαδή πάρω το μπροστινό και τα πλαϊνά πλαστικά του '09, θα κουμπώσουν επάνω στο ντεπόζιτο και τις βάσεις του '04??

ThanDim
10-12-2009, 02:18
εσύ πληρώνεις ή η ασφαλιστική; Γιατι η ζελατίνα του ADV με την βάση κοστίζει κανένα 500άρικο............. :(

sakis656
10-12-2009, 02:36
Ευτυχώς η ασφαλιστική!

Αντί για ηθική αποζημίωση θα τους χρεώσω λίγο παραπάνω στα ανταλλακτικά! :cool:

ThanDim
10-12-2009, 13:27
Ευτυχώς η ασφαλιστική!

Αντί για ηθική αποζημίωση θα τους χρεώσω λίγο παραπάνω στα ανταλλακτικά! :cool:


ΣΩΣΤΟΣ!!
Αν είναι λίγο αλάνι ο μηχανικός σου και το επιτρεπει και το ατ'υχημα ζήτα να σου αλλάξουν και το μπαλάκι στο μπροστινό σύστημα. Συνηθως το αλλάζουν προληπτικά για λόπγους ασφαλειας!

sakis656
10-12-2009, 21:06
Τι ακριβώς είναι το μπαλάκι στο μπροστινό σύστημα?

ThanDim
10-12-2009, 22:44
Τι ακριβώς είναι το μπαλάκι στο μπροστινό σύστημα?

για δες εδώ....
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=317150

συνήθως μετά από ατύχημα αντικαθίσταται προληπτικά γιατί είναι βασικό στέλεχος του μπροστινού συστήματος

επίσης με την πολυκαιρία κόβεται το λάστιχο που προστατευει την λίπανση του, στεγνώνει και αρχίζει η φθορά. Δυστυχώς πάει όλο μαζι - και όχι σκέτο το λάστιχο - και κοστίζει 160 ευρώ περίπου.

BOXER
10-12-2009, 22:48
Τι ακριβώς είναι το μπαλάκι στο μπροστινό σύστημα?

Μαλλον Σακη, εννοει το λεγομενο Bolt joint που βρισκεται στο Telelever. Μπροστα στο telelever ειναι μια "βιδα" συγκρατησεως με ενα στρογγυλο πλαστικο καπακι.

BOXER
10-12-2009, 22:50
για δες εδώ....
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=317150

συνήθως μετά από ατύχημα αντικαθίσταται προληπτικά γιατί είναι βασικό στέλεχος του μπροστινού συστήματος

επίσης με την πολυκαιρία κόβεται το λάστιχο που προστατευει την λίπανση του, στεγνώνει και αρχίζει η φθορά. Δυστυχώς πάει όλο μαζι - και όχι σκέτο το λάστιχο - και κοστίζει 160 ευρώ περίπου.

Tι συγχρονισμος :D ηταν αυτος ;;;;;;;;;

ThanDim
10-12-2009, 23:02
Tι συγχρονισμος :D ηταν αυτος ;;;;;;;;;

:sm7::sm7: τώρα έχει και μια επιστημονική ανάλυση με τεχνικούς όρους από σενα και μια πρακτική με εικόνες από μένα!

Σάκη αυτή είναι συνεργασία για σωστη πληροφόρηση στο forum................

sakis656
10-12-2009, 23:03
Ο μηχανικός, αν και δεν τον ξέρω, πρώτη φορά πάω, φαίνεται πολύ εντάξει τύπος.

Το χτύπημα έγινε μπροστά και δεξιά, οπότε θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνεται στη ζημιά!

Θα το συζητήσω και με τον μηχανικό και αν είναι να το αλλάξω γιατί όχι. (μιας και βρήκαμε παπά.... θα πληρώσει αυτός για όλα!!

Εξάλλου ήταν μεγάλο το σοκ που υπέστησα... και νομίζω οτι κάποιος πρέπει να πληρώσει για όλο αυτό και σίγουρα όχι εγώ που δεν έφταιγα ;);)

sakis656
10-12-2009, 23:11
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο άλλα forum, αλλά σε αυτό οφείλω να ομολογήσω οτι υπάρχει μεγάλη δραστηριότητα... :):)

wet & dirty
10-12-2009, 23:13
Ευτυχώς η ασφαλιστική!

Αντί για ηθική αποζημίωση θα τους χρεώσω λίγο παραπάνω στα ανταλλακτικά! :cool:



ωραιος!!!!!!!!;)

pepax66
10-12-2009, 23:16
Σάκη βάλτα όλα τους παίρνει κανονικά! Αρκεί να προλάβεις πριν την πραγματογνωμοσύνη να πεις στον μάστορα τις σκέψεις σου! Εγώ έβαλα και ζελατίνα και acrapa με μόνο πρόβλημα την εχτρα βάση της ζελατίνας που πλήρωσα εγώ (175 ευρά) αλλά αν αναλογιστείς τα 450 είναι λίγα, όσο για την acrapa την περνάνε σαν εξάτμιση BMW μιας και αυτό το μοντέλο το εισαγουν αποκλειστικά και μόνο αυτοί! Για τα πλαστικά του ΄08 δεν έχω άποψη αλλά αν τα αλλάξεις όλα δεν βλέπω τον λόγο να μην κάνουν!

george81
13-12-2009, 08:28
Έχω το R1200GS του '04 και μετά απο ένα τρακάρισμα που είχα τελευταία, έσπασε το πλαϊνό πλαστικό του ντεπόζιτου, το μπροστινό πλαστικό της μύτης, καθώς και η ζελατίνα, ενώ έχει στραβώσει και η βάση που κρατάει τη ζελατίνα.

Σκέφτομαι τώρα που θα μπώ στην διαδικασία να τα αλλάξω όλα αυτά, μήπως να έκανα και καμία αλλαγή, όπως να βάλω την βάση και την ζελατίνα απο το ADV (που μου αρέσει περισσότερο!). Όσον αφορά τα πλαστικά τώρα, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κανένας, αν μπορώ να βάλω το σετ που φοράει το μοντέλο του '09. Αν δηλαδή πάρω το μπροστινό και τα πλαϊνά πλαστικά του '09, θα κουμπώσουν επάνω στο ντεπόζιτο και τις βάσεις του '04??


Σακη για να βαλεις τα πλαστικα απο το 09 εκτος του οτι πρεπει να τα αλλαξεις ολα (φτερο, καπακι ρεζερβουαρ, πλαινα πλαστικα και πλαινα μεταλλικα "φιλετα") πρεπει να αλλαξεις και τη βαση του φερινγκ σιγουρα για να μπορουν να κουμπωσουν τα πλαστικα, γιατι ειναι διαφορετικη απο το 08 και επειτα.

sakis656
14-12-2009, 01:08
Ούτως η άλλως θα αλλαχτούν: Μπροστινό πλαστικό, όλο το μπροστινό υποπλαίσιο, η ζελατίνα, η βάση της ζελατίνας, και τα πλαϊνά πλαστικά. Το καπάκι απο το ντεπόζιτο βέβαια δεν θα αλλαχθεί, δεν έπαθε τίποτα.

Πάντως κατέληξα να μην βάλω τελικά τα πλαστικά απο το '08, παρα μόνο το φέρινγκ του adv με την βάση του.

BOXER
16-12-2009, 14:21
Ούτως η άλλως θα αλλαχτούν: Μπροστινό πλαστικό, όλο το μπροστινό υποπλαίσιο, η ζελατίνα, η βάση της ζελατίνας, και τα πλαϊνά πλαστικά. Το καπάκι απο το ντεπόζιτο βέβαια δεν θα αλλαχθεί, δεν έπαθε τίποτα.

Πάντως κατέληξα να μην βάλω τελικά τα πλαστικά απο το '08, παρα μόνο το φέρινγκ του adv με την βάση του.

Ρε'συ Σακη μας εστειλες.............. :D

:sm7: :sm7: :sm7: :sm7:

sakis656
16-12-2009, 17:48
Ούτως η άλλως θα αλλαχτούν: Μπροστινό πλαστικό, όλο το μπροστινό υποπλαίσιο, η ζελατίνα, η βάση της ζελατίνας, και τα πλαϊνά πλαστικά. Το καπάκι απο το ντεπόζιτο βέβαια δεν θα αλλαχθεί, δεν έπαθε τίποτα.

Πάντως κατέληξα να μην βάλω τελικά τα πλαστικά απο το '08, παρα μόνο το φέρινγκ του adv με την βάση του.

Ρε'συ Σακη μας εστειλες.............. :D

:sm7: :sm7: :sm7: :sm7:


:cool2::cool2::cool2: :D