PDA

View Full Version : ΑΓΡΟΤΕΣ...ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!


tsompanis
10-12-2009, 15:30
από το agroschannel..
Λουκέτο στην Αγροτική Τράπεζα του Νομού Κιλκίς έβαλαν πριν απο λίγο οι αγρότες του Νομού. Αυτή την ώρα 200 τρακτέρ όπως είπε ο Γιώργος Τερζής στο...
Agroschannel κατευθύνονται στη Νομαρχία του Κιλκίς για να παραδώσουν το ψηφισμά τους , στο οποίο ζητούν να πάρουν το σύνολο των επιδοτήσεων Το αξιοσημείωτο είναι οτι στην κινητοποίηση των αγροτών συμπαραστέκεται και ο Εμπορικός Σύλλογος και τα καταστήματα στην πόλη είναι κλειστά .


φυσικά έτοιμα είναι τα τρακτέρ και στα ιωάννινα αλλά και σε άλλες πόλεις

να θυμήσω μόνο 2 πράγματα..
όλες οι επαρχιακές πόλεις,κυρίως της Ηπείρου και της Μακεδονίας βασίζονται στην γεωργοκτηνοτροφία. η αγορά,κινήτε με το χρήμα των Δημ.υπαλλήλων και των Αγροτών.


και..
εγώ σαν αγρότης πληρώνω όλο τον χρόνο φ.π.α σε ότι και να αγοράσω.
ακόμη και για ένα γεωργικό μηχάνημα,θα το πληρώσω με 19% !!
και δεν θα εισέπρατα απο κάπου (απο που... απο τα χωράφια??)έστω και μια μικρή επιστροφή,άν δεν υπήρχε το απλόχερο κράτος να μου δώσει ένα 7% απο το δικό μου παραγωμενο προιόν..δηλαδή,ούτε τα μισά των μισών!
και αυτά μου τα χρωστάει απο πέρισυ!
κατα τα άλλα,θέλει να είμαι συνεπής στις πληρωμές μου για τα βοσκοτόπια
και την ενεργοποίηση των επιδοτήσεων,περίπου 1200 ευρώ,για να μου δώσει 2.800!!
χώρια που η ευρωπαική ένωση με επιδοτεί με κάποια χρήματα ετησίως,για την προσπάθεια που κάνω και οι κύριοι εδώ τα κάνουν γαργάρα.
ενδεικτικό το σκηνικό πρόπερσι που πέχτηκε..
έβαλαν τα χρήματα της ευρωπαικής ένωσης στα βιβλιάρια των αγροτών και την ίδια ώρα και μέρα τα ξαναπήραν πίσω(!!!)αφήνοντας μια μικρή προκαταβολή μόνο (ένα 20% περίπου).προφανώς για να δείξουν ότι πλήρωσαν κανονικά!και τα χρήματα τα υπόλοιπα τα πήραμε μετά απο μερικούς μήνες.υπάρχουν και στοιχεία για αυτά που λέω,ακόμη και στα βιβλιάρια φαίνεται!!


και τώρα εγώ τι κάνω...για ρίξτε ιδέες

1.βάζω μπρος το τρακτέρ και το πάω μαζι με τους άλλους μπροστα απο την αγροτική τράπεζα???

2.το ρίχνω μέσα στην τράπεζα,να ησυχάσω και εγώ και αυτοί??

3.Αλλάζω πλευρό στον καναπέ και λέω... δεν μαμιέτε....

4.??

platon
10-12-2009, 19:22
Φίλε εγώ σε καταλαβαίνω γιατί ζω την κτηνοτροφία από πολύ κοντά εδώ στα μέρη μου.

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να οργανωθείτε οι παραγωγοί σε 1 συνεταιρισμό, όχι 500 συνεταιρισμούς από 15 άτομα ο καθένας, να βγουν στην άκρη συνδικαλιστές, τυχοδιώκτες και λαμόγια, να μπουν μπροστά νέα παιδιά και να κυνηγήσετε την ποιότητα στο προϊόν. Καλή τιμή στο γάλα, καλή τιμή στο αρνί.

Αυτοί που περιμένουν να ζήσουν από τις επιδοτήσεις και από τα λεφτά των καπνών είναι χαμένοι από χέρι...

MARK
10-12-2009, 19:29
Ετσι είναι δυστυχώς τον αγρότη που έπρεπε να στηρίξουν,του πίνουν το αίμα...:hmmm:

georgekostas
10-12-2009, 19:31
Δικιο εχεις Κωστα...αλλα που να το βρεις!:(

Arkas
11-12-2009, 00:56
Φίλε εγώ σε καταλαβαίνω γιατί ζω την κτηνοτροφία από πολύ κοντά εδώ στα μέρη μου.

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να οργανωθείτε οι παραγωγοί σε 1 συνεταιρισμό, όχι 500 συνεταιρισμούς από 15 άτομα ο καθένας, να βγουν στην άκρη συνδικαλιστές, τυχοδιώκτες και λαμόγια, να μπουν μπροστά νέα παιδιά και να κυνηγήσετε την ποιότητα στο προϊόν. Καλή τιμή στο γάλα, καλή τιμή στο αρνί.

Αυτοί που περιμένουν να ζήσουν από τις επιδοτήσεις και από τα λεφτά των καπνών είναι χαμένοι από χέρι...
Σωστά μου ακούγονται...

kostas_366
11-12-2009, 01:20
Eίναι σαν το κράνος, για την ασφάλειά σου, αλλά είδος πολυτελείας!!!!!!!!!!
Εκεί που χρειάζεται ο αγρότης βοήθεια (να πάρει φτηνά και ο καταναλωτής) δεν την έχει. Παράδειγμα: παλιότερα βάζαμε (με το αφμ μας πάντα) κόκκινο πετρέλαιο στα τρακτέρ. Μισή τιμή δηλ. σχεδόν. Πριν 3-4 χρόνια μας λένε κόβετε, μόνο κίνησης. Ρωτάς, γιαρί κόβετε βρε παιδιά??? Απαντάνε, γιατί το φέρνουν λαθραίο απ` έξω... και τους λες γιατί ρε παιδιά δεν τους πιάνετε ή να βάλετε τα ελεκτικά σας όργανα να τους σταματήσουν-πιάσουν??
Απάντηση καμία... δηλ. πας στο δρόμο με 30 κλμ και η πινακίδα λέει 50. Σε σταματούν και σε ``γράφουν`` γιατί κάποιοι άλλοι οδηγοί... τρέχουν :). Ωραία λογική!!!!!!!!!!!!

Carduelis
11-12-2009, 02:43
από το agroschannel..
Λουκέτο στην Αγροτική Τράπεζα του Νομού Κιλκίς έβαλαν πριν απο λίγο οι αγρότες του Νομού. Αυτή την ώρα 200 τρακτέρ όπως είπε ο Γιώργος Τερζής στο...
Agroschannel κατευθύνονται στη Νομαρχία του Κιλκίς για να παραδώσουν το ψηφισμά τους , στο οποίο ζητούν να πάρουν το σύνολο των επιδοτήσεων Το αξιοσημείωτο είναι οτι στην κινητοποίηση των αγροτών συμπαραστέκεται και ο Εμπορικός Σύλλογος και τα καταστήματα στην πόλη είναι κλειστά .


φυσικά έτοιμα είναι τα τρακτέρ και στα ιωάννινα αλλά και σε άλλες πόλεις

να θυμήσω μόνο 2 πράγματα..
όλες οι επαρχιακές πόλεις,κυρίως της Ηπείρου και της Μακεδονίας βασίζονται στην γεωργοκτηνοτροφία. η αγορά,κινήτε με το χρήμα των Δημ.υπαλλήλων και των Αγροτών.


και..
εγώ σαν αγρότης πληρώνω όλο τον χρόνο φ.π.α σε ότι και να αγοράσω.
ακόμη και για ένα γεωργικό μηχάνημα,θα το πληρώσω με 19% !!
και δεν θα εισέπρατα απο κάπου (απο που... απο τα χωράφια??)έστω και μια μικρή επιστροφή,άν δεν υπήρχε το απλόχερο κράτος να μου δώσει ένα 7% απο το δικό μου παραγωμενο προιόν..δηλαδή,ούτε τα μισά των μισών!
και αυτά μου τα χρωστάει απο πέρισυ!
κατα τα άλλα,θέλει να είμαι συνεπής στις πληρωμές μου για τα βοσκοτόπια
και την ενεργοποίηση των επιδοτήσεων,περίπου 1200 ευρώ,για να μου δώσει 2.800!!
χώρια που η ευρωπαική ένωση με επιδοτεί με κάποια χρήματα ετησίως,για την προσπάθεια που κάνω και οι κύριοι εδώ τα κάνουν γαργάρα.
ενδεικτικό το σκηνικό πρόπερσι που πέχτηκε..
έβαλαν τα χρήματα της ευρωπαικής ένωσης στα βιβλιάρια των αγροτών και την ίδια ώρα και μέρα τα ξαναπήραν πίσω(!!!)αφήνοντας μια μικρή προκαταβολή μόνο (ένα 20% περίπου).προφανώς για να δείξουν ότι πλήρωσαν κανονικά!και τα χρήματα τα υπόλοιπα τα πήραμε μετά απο μερικούς μήνες.υπάρχουν και στοιχεία για αυτά που λέω,ακόμη και στα βιβλιάρια φαίνεται!!


και τώρα εγώ τι κάνω...για ρίξτε ιδέες

1.βάζω μπρος το τρακτέρ και το πάω μαζι με τους άλλους μπροστα απο την αγροτική τράπεζα???

2.το ρίχνω μέσα στην τράπεζα,να ησυχάσω και εγώ και αυτοί??

3.Αλλάζω πλευρό στον καναπέ και λέω... δεν μαμιέτε....

4.??

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Tsompanis. Τα στραβά εξάλλου στη δουλειά του τα ξέρει πρώτα απ΄όλους εκείνος που τον αφορούν!
Γι αυτό θα πρέπει να μη διαμαρτυρόμαστε μόνο όταν πατάνε το δικό μας κάλο, αλλά και του απέναντι... όλοι κάτι χάνουμε στην τελική!
Εσύ τις σωστές τιμές στο προιόν που κοπιάζεις, εμείς το φθηνότερο και υγιεινότερο γάλα, τυρί, κρέας και όλοι μας τη φροντίδα και τις παροχές που μας αξίζουν από το κράτος!
Καλή δύναμη!

tsompanis
11-12-2009, 09:00
υπάρχουν δύο ειδών αγρότες.
αυτοί που πραγματικά δουλεύουν απο το πρωι μεχρι το βράδυ και αυτοί που
πίνουν τσίπουρα όλοι μέρα με το navara παρκαρισμένο έξω απο το καφενείο.
δυστηχώς οι δεύτεροι είναι που κάνουν και κουμάντο,αφού έχουν όλο τον χρόνο για αμπελοφιλοσοφίες.
εγώ που είμαι όλη μέρα με τα ζώα πως να τρέξω??

να γίνει ένας συναιτερισμός (και όχι 500) δεν γίνετε με την καμία.έχουν φροντίσει για αυτό πολύ καλά το σύστημα.εδώ μια Δωδώνη στήσανε πριν κάτι χρονια οι κτηνοτρόφοι και την έφαγε σιγά σιγά η αγροτική τράπεζα,μαζί με τους εργατοπατέρες!


αν ήθελαν πραγματικά να βοηθήσουν,εγώ θα τους έλεγα πως δεν θέλω επιδοτήσεις,αρκεί όμως να μπορώ,να πουλήσω μόνος μου τα προιόντα μου.κάτι,που είναι πολυ διαδεδομένο στην ευρώπη.εδώ φυσικά απαγορεύεται....έ...να μην μπει και εδώ μεσάζοντας?? απο που θα βγάλουν αυτοί!
επίσης μου απαγορεύει να πάρω δεύτερο αγροτικό όχημα,ή να αναλάβω να διαπραγματευτώ την πώληση των προιόντων μου,αφού για να το κάνω,μου ζητά άδεια
κρεατέμπορα,που ειναι κλειστό επάγγελμα και θέλει κάτι δεκάδες χιλιάδες ευρώ για την άδεια.χώρια που μου αποκλείει την αγορά,ακόμη και φορτηγού ψυγείου.

κατα τα άλλα,τα αρνάκια της περιοχής,που είναι πολύ νόστιμα,(λόγω ελευθέρας βοσκής) φεύγουν για της αγορές του μιλάνου και του μονάχου και πωλούνται με 12 έως 16 ευρώ το κιλό, και στην ντόπια αγορά της πόλης,πωλούνται αρνιά απο σκόπια και σερβία!..

και τέλος (για να μην σας κουράζω) δεν έχουν εφαρμόσει και την ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΗΣ.
ένας νόμος που υπάρχει σε όλες της χώρες της Ευρώπης,εκτός απο την ελλάδα και την πορτογαλία.(είμαστε μάγκες εμείς....)
ο νόμος αυτός,υποχρεώνει όσους έχουν αγροτεμάχια που δεν τα καλιεργούν (γιατί δεν είναι αγρότες) να τα νοικιάσουν σε αγρότες,ιδάλως θα φορολογούνται. και υπάρχει και φυσικά πλαφόν.δεν μπορεί ο καθένας να ζητάει όσα θέλει..
έτσι ακόμη και στην Ιταλία,δεν υπάρχει ούτε ένα στρέμα ακαλιέργητο!

εδώ φυσικά δεν παίζει κάτι τέτοιο,αφού ουσιαστικά μεγαλογαιοκτήμονες,είναι όλοι γιατροί-μεγαλοδικηγόροι και τσιφλικάδες,που κάνουν κουμάντο και ζητάν ότι θέλουν και για όσο χρόνο θέλουν.καμία προστασία για τον αγρότη και φυσικά χιλιάδες στρέματα ακαλιέργητα,αφού τα κρατάνε ψιλά τα ενοίκια,μήπως και βρούν κανένα θύμα.!!
κατα τα άλλα,τα σκόρδα απο την κίνα είναι γεγονός,τα φασολάκια απο το μπακλαντές επίσης και εμείς τα χωράφια τα έχουμε για να κυνηγάνε οι κυνηγοί μπεκάτσες!!
ελλάς το μεγαλείο σου.

τέλος να σας πω ότι και κάποιος προκομένος αγρότης να υπάρξει,τον τρώει η μαρμάγκα,αφού κανέναν εισαγωγέα δεν εξυπηρετεί.τι εννοώ...

ο tsompanis του φόρουμ,έχει μούρλα με τα ζώα γενικώς.και μάλιστα τα τελευταια 2 χρόνια,μαζί με άλλους 4 κτηνοτρόφους,είχαν την μεγαλύτερη γαλακτοπαραγωγή ποιοτικού γ'αλακτος,σε σχέση ζώου/ποσότητας.ακόμη και συχαρητήρια έπαιξαν απο την εταιρία γαλακτοπαραγωγής.

θέλησα λοιπόν να καταθέσω ένα σχέδιο στην Αγροτική Τράπεζα για την σωστή εκμετάλευση μιας ολόκληρης περιοχής που είναι εγκατελειμένη,,συνολικά 2.000 στρεμάτων.το ΄σχέδιο εκτός απο την παραγωγή προιόντων,είχε σκοπό και την διάδοση των ελληνικών ορεινών φυλών αιγοπροβάτων, σεμινάρια και τεχνογνωσία για τους καινούργιους,παραγωγή γαλακτοκομικων και φυσικά πολλά πολλά κέρδη.
δεν πήρα καμία απολύτως απάντηση για 5 μήνες(!!) μέχρι που με πήραν τηλέφωνο και το απορίψανε,λόγω οικονομικής κρίσης!
φυσικά στους επόμενους μήνες,με ενόχλησαν κάποιοι που τους λενε ΄΄στρατηγικούς επενδυτές'' και θέλησαν να συμετάσχουν με χρήμα(αφού οι ίδιοι δεν ξέρουν την τύφλα τους) στο σχέδιο,αλλά με όρους που ουσιαστικά με έκαναν υπάλληλό τους!
γεια σου ελλάδα με τα ωραία σου!!:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-12-2009, 09:25
υπάρχουν δύο ειδών αγρότες.
αυτοί που πραγματικά δουλεύουν .
.
.
.
.
.
......γεια σου ελλάδα με τα ωραία σου!!:sm7:



....κουράγιο Κώστα ....

Ίιιιιιιιιιιιιιισως ..... ΚΑΠΟΤΕ ....αλλάξουν τα πράγματα ..... ίσως ......http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-43.gif

EOD-K9
11-12-2009, 10:23
....κουράγιο Κώστα ....

Ίιιιιιιιιιιιιιισως ..... ΚΑΠΟΤΕ ....αλλάξουν τα πράγματα ..... ίσως ......http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-43.gif


ε Χριστούγεννα έρχονται οπότε μπορείτε σαν Έλληνες να κάνετε όσες ευχές θέλετε.
Εξάλλου στην Ελλάδα μόνο ευχές κάνομε

platon
11-12-2009, 10:23
Αυτοί με τα navara που δεν έχουν προϊόν, σε 2-3 χρόνια θα εξαφανιστούν....

kostas_366
11-12-2009, 10:38
Tα πράγματα κατά εμένα, δεν θα αλλάξουν (πολυ κακώς βέβαια),γιατί 1ον δεν συμφέρει κάποιους κ 2ον, είνα στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα να μην μονιάζει. Γίνεται ένας συνεταιρισμός, αμέσως μπαίνει ένα ``μικρόβιο`` από το πουθενά ότι ο τάδε (του συνεταιρισμού) είναι μπλε ή πράσινος κλπ. Σε χρόνο ντε-τε αμέσως άλλος, με την βοήθεια των κομάτων και βουλευτών (είχαν διορίσει και κανενα παιδιά παλιότερα, λες και το πληρώνουν από την τσέπη τους) και α αμέσως βρίσκει έδαφος το μέτρο. Το αποτέλεσμα, εκεί που είχε να αντιμετωπιστεί το τραστ, τώρα έχει να αντιμετωπιστεί και ο άλλος συνεταιρισμός.

tsompanis
11-12-2009, 10:55
Αυτοί με τα navara που δεν έχουν προϊόν, σε 2-3 χρόνια θα εξαφανιστούν....


μακάρι να μπορούσε να γίνει αυτό,αλλά,χλωμό το κόβω..:mad:

ευχαριστώ για την στήριξη που κάνετε και να ξέρετε πως ουσιαστικά βοηθάτε τον ίδιο σας τον εαυτό.
την λύση την έχω βρει και είναι δυστηχώς... να αλλάξω χώρα!


ξέρετε τι τεμενάδες κάνει η Αλβανία,τα Σκόπια και η Βουλγαρία για να προσελκύσουν επενδυτές ακόμη και στον κτηνοτροφικό τομέα?
τι κινητρα δίνουν και παροχές??
μετά λένε ότι φταίνε οι επιχηρηματίες που φεύγουν για αλλού..

η Ελλάδα βαριέτε να φάει ακόμη και τα παιδιά της!!!!:hmmm:Νεύρα