PDA

View Full Version : τεχνολογία υλικών Lexan=polycarbonate vs Acrylic Plastic


kostas-patra
18-12-2009, 13:06
σαν υλικό το lexan είναι 30 φορές ανθεκτικότερο λένε από το κοινό πλαστικό, με τέλειες ιδιότητες οπτικές και μηχανικές

αυτό υποστηρίζει το παρακάτω βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=Hsls5ZPCUnE&feature=related

MARK
18-12-2009, 13:16
:sm8:

vasorfa
18-12-2009, 18:25
Δαγκωτο lexan!!!:sm7::sm7::sm7:


Θα αρχισουν να τα βαζουν και στις μπουμπουδες μας????:D:D:D:D


παντως ειναι ΑΠIΘΑΝΑ αυτα που μπορει να σου δωσει η Τεχνολογια!!!;););)


Σε ευχαριστουμε Κώστα~~~!!!

gsmaniac
18-12-2009, 18:31
η διαφορα σε κοστος ποια ειναι ομως;;;;;;;;;;;;

skippybi
18-12-2009, 18:31
:Απορία::Απορία:

ευχαριστούμε Κώστα!!!;)


...ελπίζω να μην φτιάχνουν και τους προφυλακτήρες των αυτοκινήτων έτσι, στο μέλλον:D

georgekostas
18-12-2009, 18:35
Ενδιαφερον!
Ευχαριστουμε Κωστα!

sakis656
18-12-2009, 20:12
Έλα ρε φίλε τι έχουνε κάνει τα παλικάρια !!!
Θέλω και εγώ να κάνω την μπέμπα μου "αλεξίσφαιρη" :sm7::sm7:

Πολύ ενδιαφέρων πάντως. :cool:

Γιώργος Σαββίδης
19-12-2009, 01:22
Ωραία διαφήμιση !!

Σαν υλικό το lexan εφαρμόζεται εδώ και 25 χρόνια στην κατασκευή πάρα πολλών οικονομικών κρανών και ζελατινών ( τα λεγόμενα θερμοπλαστικά )

Αλλά μην δοκιμάσετε να πυροβολήσετε κάποιο κράνος με το κεφάλι σας μέσα από αυτό , γιατί σίγουρα η σφαίρα θα το περάσει ………….

Και μην είσαστε τόσο ευκολόπιστοι όταν βλέπεται μια διαφήμιση …....όταν είναι και από Η.Π.Α η U.K αστα να πάνε ! μπρος στην οικονόμα ότι θέλεις σου δείχνουν ……
καμία ζελατίνα δεν κατασκευάζεται από σοβαρή εταιρεία από ακρυλικό υλικό εδώ και πάρα πολλά χρόνια

EOD-K9
19-12-2009, 07:41
Ωραία διαφήμιση !!

Σαν υλικό το lexan εφαρμόζεται εδώ και 25 χρόνια στην κατασκευή πάρα πολλών οικονομικών κρανών και ζελατινών ( τα λεγόμενα θερμοπλαστικά )

Αλλά μην δοκιμάσετε να πυροβολήσετε κάποιο κράνος με το κεφάλι σας μέσα από αυτό , γιατί σίγουρα η σφαίρα θα το περάσει ………….

Και μην είσαστε τόσο ευκολόπιστοι όταν βλέπεται μια διαφήμιση …....όταν είναι και από Η.Π.Α η U.K αστα να πάνε ! μπρος στην οικονόμα ότι θέλεις σου δείχνουν ……
καμία ζελατίνα δεν κατασκευάζεται από σοβαρή εταιρεία από ακρυλικό υλικό εδώ και πάρα πολλά χρόνια

:sm8:

riko46
19-12-2009, 07:57
Και μην είσαστε τόσο ευκολόπιστοι όταν βλέπεται μια διαφήμιση …....όταν είναι και από Η.Π.Α η U.K αστα να πάνε ! μπρος στην οικονόμα ότι θέλεις σου δείχνουν ……
καμία ζελατίνα δεν κατασκευάζεται από σοβαρή εταιρεία από ακρυλικό υλικό εδώ και πάρα πολλά χρόνια [/QUOTE]


:sm8:

manousos
20-12-2009, 18:48
ευχαριστουμε παιδια για τις πληροφοριες.:sm8:

kostas-patra
21-12-2009, 10:18
ο λόγος που ανέβηκε το συγκεκριμένο είναι οτι αυτό τον καιρό ψάχνομαι για κάποιες κατασκευές που αφορούν σε ζελατίνες, προεκτάσεις ζελατινών και πλαινά προστατευτικά αέρα, μιας και αυτό είναι το βασικό μειονέκτημα της εργοστασιακής ζελατίνας του 1100gs

είχα κάποια κομμάτια plexiglass, τα οποία εύκολα τα διάμόρφωσα όπως ήθελα, στις διαστάσεις που ήθελα και με τις αντίστοιχες κούμπες, με τις παρακάτω διαπιστώσεις


-κατά την διάρκεια της κοπής τους, παρατήρησα το κοινώς λεγόμενο πως άμα σπάσουν σφάζουν
-οι οπτικές τους ιδιότητες κατά την επεξεργασία , αν είσαι προσεκτικός και υπομονετικός, διατηρουνται ικανοποιητικές σε μεγάλο βαθμό
-το ελάχιστα απαραίτητο πάχος είναι της τάξης των 3mm τουλάχιστον και πάνω, καθώς τα μικρότερα πάχη δεν έχουν λογικά ικανοποιητική ανθεκτικότητα σε κρούση, ενώ αντίθετα έχουν καλύτερη πλαστική παραμόρφωση

είμαι σε αναζήτηση για να βρώ και δοκιμάσω υλικά

kostas-patra
21-12-2009, 12:03
Σαν υλικό το lexan εφαρμόζεται εδώ και 25 χρόνια στην κατασκευή πάρα πολλών οικονομικών κρανών και ζελατινών ( τα λεγόμενα θερμοπλαστικά )


καμία ζελατίνα δεν κατασκευάζεται από σοβαρή εταιρεία από ακρυλικό υλικό εδώ και πάρα πολλά χρόνια


καλημέρα γιώργο
απομόνωσα τα παραπάνω για να σε ρωτήσω

έχω την εντύπωση πως τουλάχιστον για τις ζελατίνες, δεν κατασκευάζονται οι οικονομικές από lexan, αλλά το αντίθετο, οι πιο ακριβές
κάνω λάθος;

για τα κράνη, μαζί σου!

Γιώργος Σαββίδης
22-12-2009, 03:08
δεν λέω το αντίθετο …… για αυτό γράφω στο προηγούμενο ποστ ( καμία ζελατίνα δεν κατασκευάζεται από σοβαρή εταιρεία από ακρυλικό υλικό )

Και για να μην παρεξηγηθεί αυτό που λέω , σοβαρή εταιρεία δεν είναι αυτή που εμπορεύεται μόνο ένα design και ένα καλό σήμα με μια πετυχημένη πορεία διαφήμισης ……


Φίλε Κώστα !
Στο προτελευταίο σου ποστ μου δίνεις την εντύπωση ότι “ απολογείσαι“ γράφοντας τον λόγο που ανέβασες το θέμα …..δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα ….πολύ καλά έκανες και το ανέβασες !! μέσα από αυτά μαθαίνουμε ……για να μην παρεξηγηθώ το δικό μου ποστ ήταν περισσότερο για την προσοχή κάποιον…. ότι η πραγματικότητα δεν είναι ακριβώς αυτή που δείχνει το βιντεακι ( πιστόλια και δίκαννα ……) και να αποτρέψω ίσως κάποιους με πιθανή σκέψη αντικατάστασης της δική τους ζελατίνας που μπορεί να είναι και από το ίδιο υλικό η παρόμοιο και δεν το γνώριζαν ………..

kostas-patra
22-12-2009, 14:45
παρανόησα, εξ ού και το απολογητικό ύφος
μιας και υπάρχει κόσμος που θέλει να πειραματιστεί σε υλικά, είπα να οδηγήσω προς μια κατεύθυνση περισσότερο ασφαλή του απλού πλαστικού

όσον αφορά στους διαφημιστές, είναι μια ευφάνταστη ομάδα ανθρώπων που μέλημά τους είναι να υπερβάλουν και μέσα στην υπερβολή μπορούν να κάνουν το άσπρο μαύρο και τον μεσολογγίτη να αγοράσει το αλάτι τους

κάτι αξιοπρόσεκτο είναι οτι διατηρεί την δυσθραυστικότητά του απέντι σε σφυριά αντίθετα από τα πλαστικά πετάσματα ασφαλείας

το πλέον αξιοπρόσεκτο πάντως είναι ο ελεύθερος χρόνος που έχεις που μεταφράζεται από την ώρα που έγραψες το τελευταίο σου μήνυμα!μα μεταμεσονύκτια 2!
χαρά στο κουράγιο σου!