PDA

View Full Version : Εύγε Πρόεδρε!


georgekostas
23-12-2009, 01:27
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=89526&cid=7

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-12-2009, 01:38
Έχουμε καταντήσει - γιατί περί καταντήματος πρόκειται - να λέμε:

Εύγε στα "αυτονόητα" .....

Όχι πως τίθεται καν θέμα για την αξία του προέδρου αλλά ....

Μας έχει "πνίξει" η "ανομία" και το προσωπικό συμφέρον

με αποτέλεσμα, όταν κάποιος κάνει απλά την δουλειά του,

να πρέπει να του αποδίδουμε τα εύσχημα .....:confused:






Θυμάμαι, για παλαιότερο πρόεδρο λεγόταν....

Μπράβο του ....είναι έντιμος άνθρωπος και πολιτικός......

Δηλαδή, θα μπορούσε να ήταν και κάτι άλλο ;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία:



.





Δεν ξέρω, είμαι αυστηρός ;;;;

Ή απλά - ο "μέσος" πολίτης ;;;;;;;;;;;;



.

georgekostas
23-12-2009, 01:44
Δεν ξέρω, είμαι αυστηρός ;;;;

Ή απλά - ο "μέσος" πολίτης ;;;;;;;;;;;;



.
Νικο τα ειπες ολα.......................:sm8:

kostas_366
23-12-2009, 01:49
Μας έχει "πνίξει" η "ανομία" και το προσωπικό συμφέρον



.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Βέβαια ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας πάντα θα είναι αρεστό πρόσωπο γιατί είναι τέτοια η θέση του..
Ο συγκεκριμένος μ αρέσει και ο λόγος είναι ότι
1ον δεν κάνει και λέει πράγματα πάντα βάση του πολιτικού του ``χώρου``, γιατί κάποιες φορές, έχει κάνει και πολιτική σαν Πρ Δημοκρατίας (δεν συμφωνώ)
2ον βαράει και κανένα ...τσίπουρο και κάνει τους Ιάπωνες να εχεστούν πάνω τους :):)

ntinopoulos
23-12-2009, 13:04
εκτος απο γλαστρες στην show bizz υπαρχουν και γλαστρες στην πολιτικη!:)

kostas_366
23-12-2009, 14:24
εκτος απο γλαστρες στην show bizz υπαρχουν και γλαστρες στην πολιτικη!:)
Δηλ. τι να κάνει ο Πρ. της Δημοκρατίας βρε Κώστα, να πάρει φορολογικά μέτρα ή να ψηφίσει νομοσχέδια? Τιμητικό πρόσωπο είναι.
Εδώ βλέπουμε γλάστρες βουλευτές - υπουργούς που αποδεδειγμένα έχουν κάνει κακό στην χώρα και δεν τους πέρνουμε με γιαούρτι τραχειώτικο (κατά τα άλλα πολύ καλό γιαούρτι) και το σημαντικό, δεν ``πλήρωσε`` ποτέ κανένας.
Είναι νομίζω λίγο επιπόλαιο να τα βάζουμε με τον Πρ. της Δημοκρατίας.

ntinopoulos
23-12-2009, 14:39
Δηλ. τι να κάνει ο Πρ. της Δημοκρατίας βρε Κώστα, να πάρει φορολογικά μέτρα ή να ψηφίσει νομοσχέδια? Τιμητικό πρόσωπο είναι.
Εδώ βλέπουμε γλάστρες βουλευτές - υπουργούς που αποδεδειγμένα έχουν κάνει κακό στην χώρα και δεν τους πέρνουμε με γιαούρτι τραχειώτικο (κατά τα άλλα πολύ καλό γιαούρτι) και το σημαντικό, δεν ``πλήρωσε`` ποτέ κανένας.
Είναι νομίζω λίγο επιπόλαιο να τα βάζουμε με τον Πρ. της Δημοκρατίας.
κωστη δε τα βαζω με κανεναν προεδρο της δημοκρατιας,απλα μου τη σπανε οι διακοσμητικες θεσεις και επιπλεον θεωρω οτι πρεπει σε ολους τους τομεις της ζωης να ξερει ο καθενας ποτε πρεπει να αποσυρθει!δε μπορω να βλεπω,στην περιπτωση μας, πολιτικους να μενουν στο προσκηνιο μεχρι καταστασης λειψανου!ελεος!

ntinopoulos
23-12-2009, 14:43
οπως δε μ αρεσει και το "κουτσοι στραβοι στον αγιο παντελεημωνα"
οταν αποσυρονται τα λειψανα ειναι αστειο οι θεσεις να καλυπτονται κληρονομικα!

kostas_366
23-12-2009, 15:30
κωστη δε τα βαζω με κανεναν προεδρο της δημοκρατιας,απλα μου τη σπανε οι διακοσμητικες θεσεις
Από την στιγμή που λειτουργούμε σε μια κοινωνία, όσο και αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε, πρέπει να αποδεχτούμε πράγματα. Δεν πρέπει να βλέπουμε μόνο όσα αρέσουν σε εμάς. Και ο αστυνομικός με σταμάτησε προχθές, μου είπε Κ τρέχετε. Το αποδέχτηκα, δεν του είπα ότι κατά την γνώμη μου έπρεπε να έχει μεγαλύτερο όριο (και διαφωνούσα βέβαια με το όριο, πραγματικά ήταν μικρό).
θεωρω οτι πρεπει σε ολους τους τομεις της ζωης να ξερει ο καθενας ποτε πρεπει να αποσυρθει!
Θα πω την γνώμη μου, σε αυτό, χωρίς να διαφωνώ μαζί σου, ποτέ κανένας δεν θα το καταλάβει αυτό. Μα ποτέ. Κα είμαι σίγουρος ότι αν δούμε και τους εαυτούς μας, επαγγελματικά, οικογενειακά κλπ κλπ θα δούμε ότι ούτε εμείς οι ίδιοι δεν ξέραμε ποτε να σταματήσουμε.. σε όλους τους τομείς, εμένα τουλάχιστον σε συλλογισμό μου μου έχει τύχει να το καταλάβω. Είναι λέει πίσω το σακί (στην πλάτη) με τις δικές μας τις ``αμαρτίες`` και δεν το βλέπουμε, ενώ των άλλων είναι μπροστά και το βλέπουμε..
Αλλά και πάλι, μέσα από διαδικασίες πάλι είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε. Απλά βολευόμαστε όλοι, και εσύ και εγώ, στα θέλω μας. Βολευόμαστε στο ότι είναι σωστό, ότι αρέσει σε εμένα.

kostas_366
23-12-2009, 15:35
οταν αποσυρονται τα λειψανα ειναι αστειο οι θεσεις να καλυπτονται κληρονομικα!
Ναι αλλά ξεχνάς ότι την ``κληρονομιά`` ή την ``διαθήκη`` αν θες, εμείς την ``δίνουμε``. Εμείς τους τις ``δίνουμε``.
Πραγματικά σε κάποιους τομείς, εγώ προσωπικά, έχω παλέψει να αλλάξουν πράγματα. Ένιωθα φυσικά να το κάνω, δεν ήθελα κάτι από αυτό, δεν αποσκοπούσα κάπου. Και εκεί υπήρχε το ``βόλεμα``. Γιατί νομίζεις ότι στην πολιτική θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Το ίδιο είναι.

ntinopoulos
23-12-2009, 18:26
Από την στιγμή που λειτουργούμε σε μια κοινωνία, όσο και αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε, πρέπει να αποδεχτούμε πράγματα. Δεν πρέπει να βλέπουμε μόνο όσα αρέσουν σε εμάς. Και ο αστυνομικός με σταμάτησε προχθές, μου είπε Κ τρέχετε. Το αποδέχτηκα, δεν του είπα ότι κατά την γνώμη μου έπρεπε να έχει μεγαλύτερο όριο (και διαφωνούσα βέβαια με το όριο, πραγματικά ήταν μικρό).
Θα πω την γνώμη μου, σε αυτό, χωρίς να διαφωνώ μαζί σου, ποτέ κανένας δεν θα το καταλάβει αυτό. Μα ποτέ. Κα είμαι σίγουρος ότι αν δούμε και τους εαυτούς μας, επαγγελματικά, οικογενειακά κλπ κλπ θα δούμε ότι ούτε εμείς οι ίδιοι δεν ξέραμε ποτε να σταματήσουμε.. σε όλους τους τομείς, εμένα τουλάχιστον σε συλλογισμό μου μου έχει τύχει να το καταλάβω. Είναι λέει πίσω το σακί (στην πλάτη) με τις δικές μας τις ``αμαρτίες`` και δεν το βλέπουμε, ενώ των άλλων είναι μπροστά και το βλέπουμε..
Αλλά και πάλι, μέσα από διαδικασίες πάλι είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε. Απλά βολευόμαστε όλοι, και εσύ και εγώ, στα θέλω μας. Βολευόμαστε στο ότι είναι σωστό, ότι αρέσει σε εμένα.

Ναι αλλά ξεχνάς ότι την ``κληρονομιά`` ή την ``διαθήκη`` αν θες, εμείς την ``δίνουμε``. Εμείς τους τις ``δίνουμε``.
Πραγματικά σε κάποιους τομείς, εγώ προσωπικά, έχω παλέψει να αλλάξουν πράγματα. Ένιωθα φυσικά να το κάνω, δεν ήθελα κάτι από αυτό, δεν αποσκοπούσα κάπου. Και εκεί υπήρχε το ``βόλεμα``. Γιατί νομίζεις ότι στην πολιτική θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Το ίδιο είναι.
δε διαφωνω,το οτι σεβομαστε τις αρχες δε σημαινει ομως οτι πρεπει να συμφωνουμε με ολα!
π.χ.αν πηγαινω με μεγαλυτερη ταχυτητα απο τη νομιμη και με σταματησουν θα δεχτω τις συνεπειες αλλα με κοσμιο τροπο θα αναφερω την οποια ενσταση μου!

nek21
24-12-2009, 01:47
Έχουμε καταντήσει - γιατί περί καταντήματος πρόκειται - να λέμε:

Εύγε στα "αυτονόητα" .....

Όχι πως τίθεται καν θέμα για την αξία του προέδρου αλλά ....

Μας έχει "πνίξει" η "ανομία" και το προσωπικό συμφέρον

με αποτέλεσμα, όταν κάποιος κάνει απλά την δουλειά του,

να πρέπει να του αποδίδουμε τα εύσχημα .....:confused:






Θυμάμαι, για παλαιότερο πρόεδρο λεγόταν....

Μπράβο του ....είναι έντιμος άνθρωπος και πολιτικός......

Δηλαδή, θα μπορούσε να ήταν και κάτι άλλο ;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία:



.





Δεν ξέρω, είμαι αυστηρός ;;;;

Ή απλά - ο "μέσος" πολίτης ;;;;;;;;;;;;



.
:sm8::sm8::sm8: