PDA

View Full Version : Ενας αγανακτησμενος πολιτης.


georgekostas
28-12-2009, 16:25
http://2.bp.blogspot.com/_VUBXAjNyWvc/SzUszdu1W3I/AAAAAAAAHhk/vtsfIi6v52Y/s320/ta+nea+3.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_VUBXAjNyWvc/SzUszdu1W3I/AAAAAAAAHhk/vtsfIi6v52Y/s1600-h/ta+nea+3.jpg)

''Σύντροφε Παπανδρέου

Έχω ένα αυτοκίνητο 1400 cc του 1993. Το αγόρασα τον Γενάρη του 2009 , 1000 ευρώ γιατί αυτές ήταν και οι δυνατότητες μου. Μέχρι τώρα τα χιλ/τρα που έκανα ήταν 2.500. Τα τέλη κυκλοφορίας ήταν 200 περίπου ευρώ.

Σήμερα έρχεται η Κυβέρνηση και μου ζητά να πληρώσω τέλη κυκλοφορίας 350 ευρώ. Και ο λόγος είναι ότι επειδή είναι παλιό το αυτοκίνητο ρυπαίνει (δηλαδή αν πληρώσω παραπάνω τέλη κυκλοφορίας δεν θα ρυπαίνει;).
Αυτή είναι η λογική της φοροεισπρακτικής Κυβερνητικής Δεξιάς και Σοσιαλιστικής "ΑΘΛΙΟΤΗΤΑΣ"; Το αυτοκίνητο αυτό πέρασε από ΚΤΕΟ και έχει πιστοποιητικό ότι πληρεί τούς όρους και μπορεί να κυκλοφορεί χωρίς να ρυπαίνει. Βέβαια έχει δίκιο η κυβέρνηση.

Λεβέντη μου Πρωθυπουργέ (με την ψήφο μου σε έβγαλα) ωρυόσουν και φώναζες "που πήγαν τα λεφτά". Τα βρήκες όμως αμέσως . Τα πήραν όσοι έχουν παλιά αυτοκίνητα και γιαυτό τους τα ζητάς πίσω. Την πληροφόρηση τη πήρες από τον Σουφλιά ο οποίος το 2005 τα διόδια Θεσσαλονίκη- Κατερίνη τα αύξησε από 1,4 ευρώ σε 2 ευρώ. Σού το σφύριξε ο Σουφλιάς.
Πρόσεξε ορέ κλεφτόπουλο, οι... γιωταχήδες είναι απατεώνες. Αυτοί πήραν τις μίζες και είμαστε σ' αυτό το οικονομικό χάλι.Ψάχνω ο βλάκας τις τσέπες μου , μαλώνω με την γυναίκα μου. Που πήγαν τα λεφτά από τις μίζες που πήρα. Δεν βρίσκω ούτε ένα ευρώ. Και εγώ ο φτωχός ψάχνω την ψήφο μου και αναρωτιέμαι μήπως αντικατέστησα τους απατεώνες με άλλους απατεώνες.. Το συμπέρασμα είναι ότι αυτό συνέβη. Και το ερώτημα μου είναι ποιος Σοσιαλιστής Υπουργός η Πρωθυπουργός με ούμπαλα θα βγει και θα μου δώσει μιαν λογική και αντρίκια εξήγηση γιατί θα πρέπει να πληρώσω 80% επιπλέον στα τέλη κυκλοφορίας .
Μου είναι πολύ βαρύ να πληρώσω τις μίζες του Τσουκάτου, του Χριστοφοράκου, της μονής Βατοπεδίου, τις μίζες από τις προμήθειες κάθε είδους, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΑΣ ΞΕΠΑΡΑΔΙΑΣΑΝ, ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ.

Και βέβαια την ευθύνη για την εξήγηση την έχεις εσύ, απέναντι των ψηφοφόρων σου. Πες τους Βουλευτές της Θεσσαλονίκης να κάνουν μια βόλτα στην Θεσσαλονίκη και στα πέριξ και να δουν αν υπάρχει ένας δρόμος έστω 500 μέτρων που να είναι ασφαλής για αυτοκίνητα και περισσότερο για δίκυκλα Έχουν κάνει ποτέ μια βόλτα στην Θεσσαλονίκη να δουν το χάλι της. Δεν νομίζω να γνωρίζουν κατά που πέφτει η Μοναστηρίου, η Γιαννιτσών, η 28ης Οκτωβρίου, η Γρηγορίου Λαμπράκη, η Εθνικής Αμύνης και μιλάω γι αυτές τις οδούς γιατί σε αυτές κινούμαι.
Όταν πηγαίνεις σε ένα σούπερ μάρκετ ψωνίζεις προϊόντα, σου κάνουν λογαριασμό και πληρώνεις την αξία. Εγώ για ποια ανταπόδοση πληρώνω με τα τέλη κυκλοφορίας και τούς φόρους;
Πες μου γαμώ το χαΐρι μου.
Είμαι εξοργισμένος.
Τα παίρνετε και δεν δίνετε τίποτα.''

Με καθόλου εκτίμηση.
Ένας αηδιασμένος ψηφοφόρος.
ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!
Αναγνώστης


πηγη:apnea.gr

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
28-12-2009, 16:35
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.Φοροεισπρακτικού-φορομπικτηκού χαρακτήρα!
Οπως έγραψα και σε προηγούμενο post η συντρηπτική πλειοψηφεία των κατόχων
παλαιών ΙΧ είναι αυτοί που δεν έχουν χρήματα για κάποιο νεότερο...

........και σίγουρα δεν αποτελεί κίνητρο για το περιβάλλον η αύξηση των τελών.

S.T
28-12-2009, 16:45
Καλά τα λέει και λίγα τους χώνει αλλά ποιος τον ακούει??

antoine
28-12-2009, 16:49
Όντως... καθαρά εισπρακτικό μέτρο. Μέχρι και την απόσυρση βγάλανε και όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν! Τα πράσινα μέτρα ακόμα δεν βλέπω, εκτός και αν όταν μιλούσε για πράσινα μέτρα εννοούσε απλά του ΠΑ.ΣΟ.Κ και όχι περιβαντολλογικά.

gemara
28-12-2009, 18:39
Δυστυχώς έτσι είναι και είναι εξοργιστικό.

Δεν θα καταντούσαμε τόσο άσχημα, αν όλοι πληρώναμε τους φόρους που μας αναλογούσαν. Δεν πληρώνουμε, γι αυτό δεν έχει χρήματα το κράτος, πέραν του ότι, αυτά που έχει τα κακοδιαχειρίζεται. Για το ίδιο αυτοκίνητο, στο Βέλγιο (μια ιδιαίτερα διεφθαρμένη χώρα κατά τους Ευρωπαίους) πλήρωνα 80€ το χρόνο τέλη κυκλοφορίας και στην Ελλάδα πληρώνω 252€. Για το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο. Οι μισθοί των Βέλγων είναι όμως τουλάχιστον διπλάσιοι των ελληνικών. Φανταστείτε τι ζούγκλα και λαμόγια είμαστε εμείς...

Ευτράπελο θα αποτελούσε βέβαια, να διαμαρτυρόταν κάποιος για τα παραπάνω άδικα μέτρα, όταν φοροδιαφεύγει έστω και 10€ και μετά δεν του αρέσει που ανεβαίνουν τα τέλη κυκλοφορίας...

Η νοοτροπία μας είναι σαν αυτής του λαθρεπιβάτη ενός λεωφορείου που βλέπει ότι έχει 90 επιβάτες μέσα και λέει, εντάξει έχουν πληρώσει όλοι τους εισιτήριο, και να μην πληρώσω εγώ, τα έξοδα του δρομολογίου θα βγούν. Μόνο που και οι 85 σκέφτονται έτσι... Και ο λεωφορειάς δανείζεται συνέχεια (από το 1821) γιατί δε βγαίνει!

edmark
28-12-2009, 18:40
Χιλια Δικια εχει ο φιλος και κανονικα δεν επρεπε ΚΑΝΕΙΣ να παει να πληρωσει τα τελη, τι θα κανανε εαν Αρνιοντουσαν ΟΛΟΙ????
Εγω εχω ενα SUV Mercedes ML320 του 2002 και περυσι πληρωσα €587.00.....τωρα μου ηρθε.....(καθηστε παρακαλω)........€1030.00..... Τι να πεις???? Ειτε Μπλε ειτε Πρασινοι ειτε Κοκκινοι δεν εχει σημασια τελικα..... αυτη η χωρα θα ειναι αιωνια ενα απεραντο Μπουρδελο!!!! που θα περνανε 5000 ατομα πλουσιοπαροχα και κυριλε με τα δις τους και τις βιλαρες και τα λουσα τους και οι υπολοιποι απλα θα παιρνουμε τον Πουλο:mad:

Albatros
28-12-2009, 18:43
Υπομονή φίλοι μου να δείτε που γιά περιβαλλοντικούς λόγους θα αυξήσουν τη φορολογία στα Εργοστάσια που μαυρίζουν τα ποτάμια και τον αέρα μας, στα πλοία που καίνε μαζούτ και ότι δεν κάψουν το χύνουν στη θάλασσα, στα αεροπλάνα (τα παλιά χε χε).
Υπομονή, αλλά μέχρι τότε ας πληρώσουμε για τα ΙΧ μας που δεν θα κυκλοφοράνε γιατί δεν θα μας έχει μείνει τάληρο για καύσιμο.
:hmmm::(:mad:Νεύρα

Carduelis
28-12-2009, 18:56
To aυτοκίνητο και τα συν αυτώ (τέλη, βενζίνες, ασφάλιστρα, διόδια κλπ) είναι η πιό πρόσφορη αγελάδα για άρμεγμα !
Οτι χρώμα και να έχει η κάθε κυβέρνηση η αγελάδα θα είναι εκεί, έτοιμη για άρμεγμα.. εκτός και τα πάρει στο κρανίο ο τσοπάνης και τους κυνηγήσει επιτέλους!
Απόσυρση για λίγους μήνες και αντί λεφτά.. εισιτήρια του μετρό, μόνο κανά ζευγάρι τσαρούχια δεν έδωσαν να πηγαίνουμε με τα πόδια!
Τόνωση της αγοράς είπαν να κάνουν και εννοούσαν της αγοράς αυτοκινήτου και τελικά έκαναν πριμοδότηση.. των πολλών κυβικών! και φυσικά όσοι τσίμπησαν τους περίμεναν στη στροφή με αυξημένη φορολόγηση ! Στην Εθνική οδό των παθών μας (ΠΑΘΕ) αυξάνουν πάλι τα διόδια ! σε κάποια κομμάτια μάλιστα πριν καν την παραδώσουνε όπως στο Κορίνθου-Πάτρας, που θα έπρεπε να μας πληρώνουν για να περνάμε!

Carduelis
28-12-2009, 19:11
Δυστυχώς έτσι είναι και είναι εξοργιστικό.

Δεν θα καταντούσαμε τόσο άσχημα, αν όλοι πληρώναμε τους φόρους που μας αναλογούσαν. Δεν πληρώνουμε, γι αυτό δεν έχει χρήματα το κράτος, πέραν του ότι, αυτά που έχει τα κακοδιαχειρίζεται. Για το ίδιο αυτοκίνητο, στο Βέλγιο (μια ιδιαίτερα διεφθαρμένη χώρα κατά τους Ευρωπαίους) πλήρωνα 80€ το χρόνο τέλη κυκλοφορίας και στην Ελλάδα πληρώνω 252€. Για το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο. Οι μισθοί των Βέλγων είναι όμως τουλάχιστον διπλάσιοι των ελληνικών. Φανταστείτε τι ζούγκλα και λαμόγια είμαστε εμείς...

Ευτράπελο θα αποτελούσε βέβαια, να διαμαρτυρόταν κάποιος για τα παραπάνω άδικα μέτρα, όταν φοροδιαφεύγει έστω και 10€ και μετά δεν του αρέσει που ανεβαίνουν τα τέλη κυκλοφορίας...

Η νοοτροπία μας είναι σαν αυτής του λαθρεπιβάτη ενός λεωφορείου που βλέπει ότι έχει 90 επιβάτες μέσα και λέει, εντάξει έχουν πληρώσει όλοι τους εισιτήριο, και να μην πληρώσω εγώ, τα έξοδα του δρομολογίου θα βγούν. Μόνο που και οι 85 σκέφτονται έτσι... Και ο λεωφορειάς δανείζεται συνέχεια (από το 1821) γιατί δε βγαίνει!

Συμφωνώ σε πολλά απ όσα γράφεις συνήθως φίλε gemara αλλά το αυτομαστίγωμα δεν είναι η λύση! Δεν φταίει μόνο ο Καραγκιόζης αν ζει σε τσαντήρι! Δουλειά του κράτους να ορίζει τους κανόνες και να τούς επιβάλλει για όλους! Να φτιάξει τίμιο φορολογικό σύστημα, δίχως παράθυρα και φεγγίτες, να το επιβάλλει και τα χρήματα που θα πάρει να τα κάνει παροχές στον πολίτη! Φαντάζεσαι πως ο Γερμανός ή ο Βέλγος πληρώνουν επειδή τους αρέσει? Όλοι όσοι έχουμε ζήσει στο εξωτερικό γιατί τα καταφέραμε και προσαρμοστήκαμε μια χαρά? Τα ίδια μυαλά δεν κουβαλούσαμε και στο εξωτερικό? απλά βρήκαμε ένα οργανωμένο και σοβαρό κράτος με νόμους που εφαρμόζονταν για όλους και παροχές που τους περιελάμβαναν όλους! Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι πρώτα!

wet & dirty
28-12-2009, 19:23
δεν πανε καλα τα πραγματα.....μηπως ο Παπανδρεου δεν εχει κοψει την μαριχουανα και πινει κανενα τσιγαρο και βλεπει ετσι την πρασινη οικονομια????:hmmm::hmmm:

aeriko
28-12-2009, 19:38
Ειναι σκληρό αυτό που θα πώ αλλά ο τόπος θέλει μία βόμβα, να γίνει λακούβα και να χτιστεί εξ αρχής.
Κατά την άποψη μου, όσοι αγωνίζονται στόν τόπο αυτό για κάτι καλύτερο ειναι σαν να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο.
Ειμαι χρόνια στο τούνελ μέσα και έξοδο δεν έχω δεί και ούτε πρόκειται να δώ (μισθοσυντήρητος)
Φίλε Νότη εμείς είμαστε οι καλύτερες αγελάδες για άρμεγμα.

georgekostas
28-12-2009, 19:41
Ειναι σκληρό αυτό που θα πώ αλλά ο τόπος θέλει μία βόμβα, να γίνει λακούβα και να χτιστεί εξ αρχής.
Κατά την άποψη μου, όσοι αγωνίζονται στόν τόπο αυτό για κάτι καλύτερο ειναι σαν να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο.
Ειμαι χρόνια στο τούνελ μέσα και έξοδο δεν έχω δεί και ούτε πρόκειται να δώ (μισθοσυντήρητος)
Φίλε Νότη εμείς είμαστε οι καλύτερες αγελάδες για άρμεγμα.
+1200

aeriko
28-12-2009, 19:52
800αρι έχω φίλε μου:sm7:

georgekostas
28-12-2009, 19:53
800αρι έχω φίλε μου:sm7:
Ετσι οπως παμε μας βλεπω να καταληγουμε με πενηνταρακια στο τελος!:sm7:

gemara
28-12-2009, 19:59
...Δουλειά του κράτους να ορίζει τους κανόνες και να τούς επιβάλλει για όλους! Να φτιάξει τίμιο φορολογικό σύστημα, δίχως παράθυρα και φεγγίτες, να το επιβάλλει και τα χρήματα που θα πάρει να τα κάνει παροχές στον πολίτη! ...

Φίλε Carduelis θα το γράψω και σε αυτό το ποστ, εμείς είμαστε το κράτος. Το κράτος δεν είναι κάτι γενικό και αόριστο, ή ένας συγκεκριμένος υπουργός ή πρωθυπουργός. Εμείς είμαστε και εγώ είμαι που όταν πηγαίνω στην γραμματέα του οδοντιάτρου μού, μου λέει δύο τιμές: μια με απόδειξη και μια χωρίς. Στο Βέλγιο όπου επισκεφτόμουν το οδοντιατρείο της Dr Torelli, αν της έλεγα τέτοιο πράγμα, θα έψαχνε μεταφραστή για να καταλάβει τι εννοούσα...

ntinopoulos
28-12-2009, 20:03
Συμφωνώ σε πολλά απ όσα γράφεις συνήθως φίλε gemara αλλά το αυτομαστίγωμα δεν είναι η λύση! Δεν φταίει μόνο ο Καραγκιόζης αν ζει σε τσαντήρι! Δουλειά του κράτους να ορίζει τους κανόνες και να τούς επιβάλλει για όλους! Να φτιάξει τίμιο φορολογικό σύστημα, δίχως παράθυρα και φεγγίτες, να το επιβάλλει και τα χρήματα που θα πάρει να τα κάνει παροχές στον πολίτη! Φαντάζεσαι πως ο Γερμανός ή ο Βέλγος πληρώνουν επειδή τους αρέσει? Όλοι όσοι έχουμε ζήσει στο εξωτερικό γιατί τα καταφέραμε και προσαρμοστήκαμε μια χαρά? Τα ίδια μυαλά δεν κουβαλούσαμε και στο εξωτερικό? απλά βρήκαμε ένα οργανωμένο και σοβαρό κράτος με νόμους που εφαρμόζονταν για όλους και παροχές που τους περιελάμβαναν όλους! Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι πρώτα!
ετσι ειναι!
επισης ειναι πασιγνωστο ακομη και σε ενα ανηλικο παιδι ποια επαγγελματα φοροδιαφευγουν!ε ας κοψουν το λαιμο τους να διορθωσουν το συστημα φορολογιας!

ntinopoulos
28-12-2009, 20:12
Φίλε Carduelis θα το γράψω και σε αυτό το ποστ, εμείς είμαστε το κράτος. Το κράτος δεν είναι κάτι γενικό και αόριστο, ή ένας συγκεκριμένος υπουργός ή πρωθυπουργός. Εμείς είμαστε και εγώ είμαι που όταν πηγαίνω στην γραμματέα του οδοντιάτρου μού, μου λέει δύο τιμές: μια με απόδειξη και μια χωρίς. Στο Βέλγιο όπου επισκεφτόμουν το οδοντιατρείο της Dr Torelli, αν της έλεγα τέτοιο πράγμα, θα έψαχνε μεταφραστή για να καταλάβει τι εννοούσα...
οταν ομως γιωργη καποιον τον πηδαει το κρατος φορολογικα και του παιρνει τεραστια ποσα αναλογικα παντα με το μισθο του,ειναι λογικο αυτος να αναζητησει την εξοικονομηση εστω και λιγων χρηματων μην παιρνωντας αποδειξη!ποσο μαλλον οταν το κρατος εχει απαξιωσει τις αποδειξεις!γιατι στο βελγιο υποθετω, οπως και σε καθε αλλη σοβαρη χωρα οι αποδειξεις στο τελος αποτελουν εξοδο και εκπιπτουν!
οι βασεις μπαινουν παντα απο το κρατος!

aeriko
28-12-2009, 20:20
οταν ομως γιωργη καποιον τον πηδαει το κρατος φορολογικα και του παιρνει τεραστια ποσα αναλογικα παντα με το μισθο του,ειναι λογικο αυτος να αναζητησει την εξοικονομηση εστω και λιγων χρηματων μην παιρνωντας αποδειξη!ποσο μαλλον οταν το κρατος εχει απαξιωσει τις αποδειξεις!γιατι στο βελγιο υποθετω, οπως και σε καθε αλλη σοβαρη χωρα οι αποδειξεις στο τελος αποτελουν εξοδο και εκπιπτουν!
οι βασεις μπαινουν παντα απο το κρατος!
Κώστα, σήμερα ήμουν σε μια κοινωνική συνάντηση και αυτό που άκουσα από νεαρό άτομο ηλικίας περίπου 35 ετών ξέρεις τι ήταν; ''Ο τόπος θέλει μία χούντα για να καθαρίσει και να στήσει όλα τα λαμόγια στο σκαμνί'' Εφριξα γιατί για την ηλικία του δεν πρέπει να είχε γνωρίσει κάτι αντίστοιχο. Σκέψου απαγοήτευση από το Σύστημα.

gemara
28-12-2009, 20:23
οταν ομως γιωργη καποιον τον πηδαει το κρατος φορολογικα και του παιρνει τεραστια ποσα αναλογικα παντα με το μισθο του,ειναι λογικο αυτος να αναζητησει την εξοικονομηση εστω και λιγων χρηματων μην παιρνωντας αποδειξη!ποσο μαλλον οταν το κρατος εχει απαξιωσει τις αποδειξεις!γιατι στο βελγιο υποθετω, οπως και σε καθε αλλη σοβαρη χωρα οι αποδειξεις στο τελος αποτελουν εξοδο και εκπιπτουν!
οι βασεις μπαινουν παντα απο το κρατος!

Συμφωνώ και είμαι ένας από αυτούς. Τα έσοδά μου είναι απολύτως γνωστά στο κράτος και δεν φοροδιαφεύγω ούτε ένα ευρώ. Και δυστυχώς όπου μπορώ, δεν ζητώ απόδειξη γιατί το άμεσο οικονομικό όφελος για μένα είναι μεγάλο, εφ' όσον είναι απαξιωμένες οι αποδείξεις από το κράτος.

georgekostas
28-12-2009, 20:26
Κώστα, σήμερα ήμουν σε μια κοινωνική συνάντηση και αυτό που άκουσα από νεαρό άτομο ηλικίας περίπου 35 ετών ξέρεις τι ήταν; ''Ο τόπος θέλει μία χούντα για να καθαρίσει και να στήσει όλα τα λαμόγια στο σκαμνί'' Εφριξα γιατί για την ηλικία του δεν πρέπει να είχε γνωρίσει κάτι αντίστοιχο. Σκέψου απαγοήτευση από το Σύστημα.
Το εχω ακουσει κι εγω κι αλλα χειροτερα.Και δεν ειναι ο μονος...πιστευω ενα
μεγαλο ποσοστο του Ελληνικου λαου σημερα ειναι απογοητευμενο...:(

ntinopoulos
28-12-2009, 20:44
Κώστα, σήμερα ήμουν σε μια κοινωνική συνάντηση και αυτό που άκουσα από νεαρό άτομο ηλικίας περίπου 35 ετών ξέρεις τι ήταν; ''Ο τόπος θέλει μία χούντα για να καθαρίσει και να στήσει όλα τα λαμόγια στο σκαμνί'' Εφριξα γιατί για την ηλικία του δεν πρέπει να είχε γνωρίσει κάτι αντίστοιχο. Σκέψου απαγοήτευση από το Σύστημα.
πανο ευτυχως δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που υιοθετουν τετοιες αποψεις!
και εγω εχω ακουσει να το λενε σε διαφορες κοινωνικες συναντησεις αλλα νομιζω οτι το λενε κυριως μεταξυ σοβαρου κι αστειου για να αναδειξουν την καταντια του συστηματος και οχι επειδη το πιστευουν!
παντως σκεψου ποσο πολυ τα εχουν σκατωσει οι πολιτικοι,που ακουγονται τετοια πραγματα εστω και ετσι!

gsmaniac
28-12-2009, 20:45
Συμφωνώ και είμαι ένας από αυτούς. Τα έσοδά μου είναι απολύτως γνωστά στο κράτος και δεν φοροδιαφεύγω ούτε ένα ευρώ. Και δυστυχώς όπου μπορώ, δεν ζητώ απόδειξη γιατί το άμεσο οικονομικό όφελος για μένα είναι μεγάλο, εφ' όσον είναι απαξιωμένες οι αποδείξεις από το κράτος.
ετσι ακριβως ειναι.............το φορολογικο συστημα της ελλαδας πρεπει να ειναι το χειροτερο που υπαρχει:mad::mad:στο δικο μου χωρο και να θελεις ΔΕΝ μπορεις να εισαι νομιμος,γιατι θεωρουν την κατασκευη τελευταιας κατοικιας,ΕΙΔΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣΝεύραΝεύραΝεύρακαι οταν φτανεις να συζητας για αποδειξεις,Φ.Π.Α.,δεν πληρωνει κανεις,για κατι που δεν εκπιπτει στα εξοδα του:hmmm::hmmm:

ntinopoulos
28-12-2009, 20:48
Συμφωνώ και είμαι ένας από αυτούς. Τα έσοδά μου είναι απολύτως γνωστά στο κράτος και δεν φοροδιαφεύγω ούτε ένα ευρώ. Και δυστυχώς όπου μπορώ, δεν ζητώ απόδειξη γιατί το άμεσο οικονομικό όφελος για μένα είναι μεγάλο, εφ' όσον είναι απαξιωμένες οι αποδείξεις από το κράτος.
παρομοιως!και να σου πω και την αληθεια μου,αν μπορουσα θα φοροδιεφευγα!
δε μ αρεσει που ειμαι σ αυτους που το κρατος θεωρει τους μ@λ@κες της παρεας!:(

ntinopoulos
28-12-2009, 20:49
ετσι ακριβως ειναι.............το φορολογικο συστημα της ελλαδας πρεπει να ειναι το χειροτερο που υπαρχει:mad::mad:στο δικο μου χωρο και να θελεις ΔΕΝ μπορεις να εισαι νομιμος,γιατι θεωρουν την κατασκευη τελευταιας κατοικιας,ΕΙΔΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣΝεύραΝεύραΝεύρακαι οταν φτανεις να συζητας για αποδειξεις,Φ.Π.Α.,δεν πληρωνει κανεις,για κατι που δεν εκπιπτει στα εξοδα του:hmmm::hmmm:
γι αυτο σου λεω θελω να γινω σταχτη!:sm7:

gsmaniac
28-12-2009, 20:50
γι αυτο σου λεω θελω να γινω σταχτη!:sm7:
ασε πολλα φραγκα και θα σε τακτοποιησω:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
28-12-2009, 20:58
ασε πολλα φραγκα και θα σε τακτοποιησω:sm7::sm7::sm7:
θα παρω προσφορες!:sm7:

aeriko
28-12-2009, 21:00
Αλλο τεράστιο θέμα, αλλά θίγονται συμφέροντα. Α ρε gsmaniac:sm7:

Carduelis
28-12-2009, 21:04
Συμφωνώ σε πολλά απ όσα γράφεις συνήθως φίλε gemara αλλά το αυτομαστίγωμα δεν είναι η λύση! Δεν φταίει μόνο ο Καραγκιόζης αν ζει σε τσαντήρι! Δουλειά του κράτους να ορίζει τους κανόνες και να τούς επιβάλλει για όλους! Να φτιάξει τίμιο φορολογικό σύστημα, δίχως παράθυρα και φεγγίτες, να το επιβάλλει και τα χρήματα που θα πάρει να τα κάνει παροχές στον πολίτη! Φαντάζεσαι πως ο Γερμανός ή ο Βέλγος πληρώνουν επειδή τους αρέσει? Όλοι όσοι έχουμε ζήσει στο εξωτερικό γιατί τα καταφέραμε και προσαρμοστήκαμε μια χαρά? Τα ίδια μυαλά δεν κουβαλούσαμε και στο εξωτερικό? απλά βρήκαμε ένα οργανωμένο και σοβαρό κράτος με νόμους που εφαρμόζονταν για όλους και παροχές που τους περιελάμβαναν όλους! Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι πρώτα!

Φίλε Carduelis θα το γράψω και σε αυτό το ποστ, εμείς είμαστε το κράτος. Το κράτος δεν είναι κάτι γενικό και αόριστο, ή ένας συγκεκριμένος υπουργός ή πρωθυπουργός. Εμείς είμαστε και εγώ είμαι που όταν πηγαίνω στην γραμματέα του οδοντιάτρου μού, μου λέει δύο τιμές: μια με απόδειξη και μια χωρίς. Στο Βέλγιο όπου επισκεφτόμουν το οδοντιατρείο της Dr Torelli, αν της έλεγα τέτοιο πράγμα, θα έψαχνε μεταφραστή για να καταλάβει τι εννοούσα...

Να στο πω φίλε gemara και διαφορετικά.
Αν τον μέσο έλληνα τον ..μεταφυτέψεις στο Βέλγιο ή την Αγγλία να είσαι σίγουρος ότι θα είναι τυπικότατος με τις υποχρεώσεις του και πιθανότατα σε μια δυό γενιές θα ευημερήσει. Αν επίσης την όποια Dr Torelli την υποχρεώσεις να ζήσει στην Ελλάδα αρκετό καιρό ώστε να συνειδητοποιήσει που βρέθηκε, πάμε στοίχημα πως θα φτιάξει τρίτομο λεξικό μόνο με τις παραλαγές και ερμηνείες των λέξεων "απόδειξη", "φοροδιαφυγή", "κράτος", "νόμοι", "τιμιότητα και υποχρεώσεις" ???
Αλλο DNA έχουν οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι? Όχι βέβαια! Και εκεί άμα τούς επιτρέψει το "σύστημα" να κάνουν παγαποντιές θα τις κάνουν!
Όπως κι εδώ άμα αποφασίσουμε κάποτε να γίνουμε σοβαρό κράτος θα γίνουμε καλύτεροι! Αλλά κάποιος πρέπει να αρχίσει πριν περάσει η αδιαφορία και ο ωχαδερφισμός και στο DNA μas. Εσύ λες πρώτα οι "από κάτω", εγώ λέω οι "από πάνω". Ιστορικά όλες οι καλές περίοδοι στη χώρα μας χαρακτηρίζονταν από ηγέτες με φωτισμένα μυαλά.
Προφανώς δεν αποκτά κανείς έτσι ξαφνικά σωστό κράτος, παιδεία και πολιτισμό και δυστυχώς κατακτώνται με αυτή τη σειρά...

Χρόνια μας Πολλά !! (άντε γιατί μας μελαγχολεί το θέμα σήμερα και οι μέρες είναι για πιό ανάλαφρα):)

Carduelis
28-12-2009, 21:10
γι αυτο σου λεω θελω να γινω σταχτη!:sm7:
Πρόσεχε αδερφέ! θα φορολογήσουν και τις στάχτες στο τέλος! :sm7::sm7::sm7:

georgekostas
28-12-2009, 21:11
Να στο πω φίλε gemara και διαφορετικά.
Αν τον μέσο έλληνα τον ..μεταφυτέψεις στο Βέλγιο ή την Αγγλία να είσαι σίγουρος ότι θα είναι τυπικότατος με τις υποχρεώσεις του και πιθανότατα σε μια δυό γενιές θα ευημερήσει. Αν επίσης την όποια Dr Torelli την υποχρεώσεις να ζήσει στην Ελλάδα αρκετό καιρό ώστε να συνειδητοποιήσει που βρέθηκε, πάμε στοίχημα πως θα φτιάξει τρίτομο λεξικό μόνο με τις παραλαγές και ερμηνείες των λέξεων "απόδειξη", "φοροδιαφυγή", "κράτος", "νόμοι", "τιμιότητα και υποχρεώσεις" ???
Αλλο DNA έχουν οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι? Όχι βέβαια! Και εκεί άμα τούς επιτρέψει το "σύστημα" να κάνουν παγαποντιές θα τις κάνουν!
Όπως κι εδώ άμα αποφασίσουμε κάποτε να γίνουμε σοβαρό κράτος θα γίνουμε καλύτεροι! Αλλά κάποιος πρέπει να αρχίσει πριν περάσει η αδιαφορία και ο ωχαδερφισμός και στο DNA μas. Εσύ λες πρώτα οι "από κάτω", εγώ λέω οι "από πάνω". Ιστορικά όλες οι καλές περίοδοι στη χώρα μας χαρακτηρίζονταν από ηγέτες με φωτισμένα μυαλά.
Προφανώς δεν αποκτά κανείς έτσι ξαφνικά σωστό κράτος, παιδεία και πολιτισμό και δυστυχώς κατακτώνται με αυτή τη σειρά...

Χρόνια μας Πολλά !! (άντε γιατί μας μελαγχολεί το θέμα σήμερα και οι μέρες είναι για πιό ανάλαφρα):)
:sm8:

ntinopoulos
28-12-2009, 21:14
Πρόσεχε αδερφέ! θα φορολογήσουν και τις στάχτες στο τέλος! :sm7::sm7::sm7:
με το...κιλο?:sm7:

Carduelis
28-12-2009, 21:17
Νομίζω πάντως αν κρίνω από τις πολλές απαντήσεις πως το πιό αισιόδοξο είναι πως τέτοια θέματα ακόμα μας "πονάνε", άρα υπάρχει ελπίδα ! ;)

ntinopoulos
28-12-2009, 21:20
Νομίζω πάντως αν κρίνω από τις πολλές απαντήσεις πως το πιό αισιόδοξο είναι πως τέτοια θέματα ακόμα μας "πονάνε", άρα υπάρχει ελπίδα ! ;)
της καυσης?:rolleyes:

geolag
28-12-2009, 21:20
Για φόρους ακούσαμε ,για εκπομπές ρύπων ακούσαμε για κίνητρα αγοράς μοτοσυκλετών που εκπέμπουν λιγότερο από τα αυτοκίνητα δεν ακούσαμε.Αντίθετα τα τέλη έμειναν τα ίδια όπως πέρυσι.΄Σε καινούρια μηχανή δεν υπήρχε μείωση όπως στα αυτοκίνητα.Αρα πόλεμος στις μηχανές(βλέπε γερανούς στο κέντρο κ.λ.π.).Επίσης δεν αναφέρουν κάτι για ποδήλατα.Κάποια επιδότηση,ποδηλατόδρομους.

Εδώ ταιριάζει ένα σύνθημα που είδα σε δρόμο από κάποιο κόμμα μικρό

ΕΦΥΓΑΝ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΨΕΥΤΕΣ

aeriko
28-12-2009, 21:23
Νότη, είμαι 53 ετών και από ''πόνους'' άλλο τίποτα, σε λίγο θα πάθω ρευματοειδή αρθρίτιδα. Δυστυχώς δεν ελπίζω σε τίποτα. Προβλέπω, έτσι για πλάκα, μία 4ετια σε τούνελ μέσα.

Carduelis
28-12-2009, 21:26
με το...κιλο?:sm7:
Όχι βέβαια! κάτι ακούγεται για ειδικό..
συντελεστή στάχτης: Βάρος σώματος Χ Κυβικά αυτοκινήτου

Yψος μισθού

Το ποσό σε τρεις δόσεις και προκαταβολικά, πριν τη κάνεις γι αλλού! :sm7:

geolag
28-12-2009, 21:33
Μόνο τέλη για τα φέρετρα μας δεν ζητήσανε ακόμα.
Από τη στιγμή που ξυπνάς πληρώνεις.

Carduelis
28-12-2009, 21:37
Μόνο τέλη για τα φέρετρα μας δεν ζητήσανε ακόμα.
Από τη στιγμή που ξυπνάς πληρώνεις.
Μή τους βάζεις ιδέεεεεςςς!!! :sm7:

S.T
28-12-2009, 21:39
http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=1083587&cid=15

gemara
28-12-2009, 21:48
Να στο πω φίλε gemara και διαφορετικά.
Αν τον μέσο έλληνα τον ..μεταφυτέψεις στο Βέλγιο ή την Αγγλία να είσαι σίγουρος ότι θα είναι τυπικότατος με τις υποχρεώσεις του και πιθανότατα σε μια δυό γενιές θα ευημερήσει. Αν επίσης την όποια Dr Torelli την υποχρεώσεις να ζήσει στην Ελλάδα αρκετό καιρό ώστε να συνειδητοποιήσει που βρέθηκε, πάμε στοίχημα πως θα φτιάξει τρίτομο λεξικό μόνο με τις παραλαγές και ερμηνείες των λέξεων "απόδειξη", "φοροδιαφυγή", "κράτος", "νόμοι", "τιμιότητα και υποχρεώσεις" ???



Χαχα! Όντως, έτσι γίνεται!:D
...Ιστορικά όλες οι καλές περίοδοι στη χώρα μας χαρακτηρίζονταν από ηγέτες με φωτισμένα μυαλά.
...


Μμμ, ναι. Νομίζω ότι ο τελευταίος ηγέτης που εμφανίστηκε στη Ελλάδα ήταν ο Βενιζέλος. Από τότε, στάχτη και κουρνιαχτό...!:Απορία:

ntinopoulos
28-12-2009, 21:55
Μμμ, ναι. Νομίζω ότι ο τελευταίος ηγέτης που εμφανίστηκε στη Ελλάδα ήταν ο Βενιζέλος. Από τότε, στάχτη και κουρνιαχτό...!:Απορία:[/QUOTE]
ο... ευαγγελος?:sm7:

doukas
28-12-2009, 21:59
Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα γίνει εάν δεν πληρώσει κανείς τα σήματα ? τι θα γίνει ένα δεν καταβάλει κανείς ΦΠΑ ? Μόνο κάτι τέτοιο θα ταρακουνούσε τα νερά . Και για το θέμα της χούντας που ειπώθηκε μην το γελάτε διότι η κατάσταση είναι τέτοια που κανένα πολιτικό σύστημα δεν είναι σε θέση να λύση το πρόβλημα .Αυτός που μιλάει για χούντα δεν εννοεί τον στρατό. Εννοεί ριζοσπαστική λύση . Είναι όπως να έχεις ένα σπίτι όπου τα θεμέλια είναι σάπια και το μόνο που κάνεις είναι να διορθώνεις τα ηλεκτρικά , υδραυλικά και διάφορα άλλα μερεμέτια ενώ θα έπρεπε να το γκρεμίσεις και να το κτίσεις από την αρχή

geolag
28-12-2009, 22:14
Σε αυτούς που καταθέτουν πινακίδες για τις δεχθούν ζητάνε το Ε9 για να δείξεις ότι έχεις θέση σταθμευσης του παροπλισμένου αυτοκινήτου και δεν θα μείνει στο δρόμο το οποίο απαγορευεται.Νέες ιδέες μετά τα πράσινα τέλη.
Εισαι πονηρός και καταθέτεις πινακίδες εμείς όμως σαν κράτος είμαστε πιο πονηροί.
Και αν το σπίτι που μένεις είναι ενοικιαζόμενο και έχει θέση parking θα πας το Ε9 του ιδιοκτήτη του σπιτιού.
Ενα απέραντο ######### μόνο που δεν πηδάμε αλλά μας πηδάνε και μετά τους ξαναψηφίζουμε

ntinopoulos
28-12-2009, 22:18
Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα γίνει εάν δεν πληρώσει κανείς τα σήματα ? τι θα γίνει ένα δεν καταβάλει κανείς ΦΠΑ ? Μόνο κάτι τέτοιο θα ταρακουνούσε τα νερά . Και για το θέμα της χούντας που ειπώθηκε μην το γελάτε διότι η κατάσταση είναι τέτοια που κανένα πολιτικό σύστημα δεν είναι σε θέση να λύση το πρόβλημα .Αυτός που μιλάει για χούντα δεν εννοεί τον στρατό. Εννοεί ριζοσπαστική λύση . Είναι όπως να έχεις ένα σπίτι όπου τα θεμέλια είναι σάπια και το μόνο που κάνεις είναι να διορθώνεις τα ηλεκτρικά , υδραυλικά και διάφορα άλλα μερεμέτια ενώ θα έπρεπε να το γκρεμίσεις και να το κτίσεις από την αρχή
για κανε πως δεν πληρωνεις!χαχαχα!:sm7:
οσοι χρωστανε εκατομμυρια κανουν τη δουλιτσα τους ανετα κι ωραια!ο απλος πολιτης για να βγαλει μια φορολογικη ενημεροτητα ξεσκονιζεται μεχρι αηδιας!

gemara
28-12-2009, 22:21
Μμμ, ναι. Νομίζω ότι ο τελευταίος ηγέτης που εμφανίστηκε στη Ελλάδα ήταν ο Βενιζέλος. Από τότε, στάχτη και κουρνιαχτό...!:Απορία:
ο... ευαγγελος?:sm7:[/QUOTE]

ΝεύραΝεύραΝεύρα


:sm7:

tsompanis
29-12-2009, 01:26
και για τον βενιζέλο,άσε...μας πρόλαβαν άλλοι!

εγώ,πιστεύω ότι τσάμπα κοπανιόμαστε να βρούμε λυση..ελπίδες δεν υπάρχουν.
πριν λίγοκαιρό διάβαζα το βιβλίο "αλή-πασάς το λιοντάρι της Ηπείρου".
μάγκες απο τότε μέχρι τώρα τίποτα δεν έχει αλλάξει!ούτε καν στον τρόπο που μας τα παίρνουνε!
ο αλή πασάς,μόνο την κοινή γνώμη ψιλοφοβόταν.ούτε καν το διβάνι!
την κοινή γνώμη σήμερα την φρόντισαν πάρα πολύ καλά με το χαζοκούτι!
μας έχουν λοκαρισμένους κανονικά και δεν βγαίνει κιχ...

ναι όντως αν δεν πλήρωνε κανείς φ.π.α ή δεν πλήρωνε κανείς τέλη,τι θα γίνονταν?
θα μας έκλειναν όλους μέσα?δεν νομίζω...μάλλον θα προσπαθούσαν να μας καλμάρουν με 4-5 χρόνια αναστολή πληρωμών και βλέπουμε...σιγά σιγά....ξανά

συμφωνώ garduelis ότι η γιατρίνα αν ερχόταν στην ελλάδα θα γινόταν πρώτο λαμόγιο.εξάλου δεν θα ήταν η πρώτη που θα χαλάσουμε!
κατά τα άλλα υπάρχουν χώρες που η φορολόγηση είναι πολύ μεγαλύτερη απο την δική μας.εκεί όμως έχουν τουλάχιστον λίγο τσίπα οι κυβερνήσεις...
και τέλος παραθέτω ένα πολύ ωραίο κείμενο,που κάποια στιγμή το διάβασα κάπου
και μου έκανε εντύπωση και το κράτησα.
δικό σας

tsompanis
29-12-2009, 01:40
δεν ξέρω πως να βάζω λίνκ.είναι λίγο μεγάλο.
θα παραθέσω μερικά
:)


Επισκόπηση της Πολιτικής μας Ιστορίας -Το Μπουρδέλο Καίγεται
Κάπου εκεί γύρω στις αρχές του 19ου αιώνα σε μία γωνία της Βαλκανικής, ήταν κάτι τύποι - ραγιάδες τους λέγανε - μέλη της Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Αυτοί οι τύποι - παρόλλες τις φυλετικές προσμίξεις - θεωρούσαν εαυτούς - και έως ένα σημείο ήταν παρά τις ######## ενός Φλαγενμάγερ - απόγονους μίας Ιστορικής Φυλής που ονομάζονταν Έλληνες.
Αυτοί οι Έλληνες λοιπόν στη Οθωμανική Αυτοκρατορία ήταν χωρισμένοι.
Οι μισοί ήταν τακιμιαζμένοι με τους τούρκους κυρίαρχους και οι άλλοι μισοί την ψάχνανε ώστε να βρούνε τρόπο και να δημιουργήσουν το δικό τους κράτος.
Τέλος πάντων, κάτι Έλληνες που δεν μένανε στην Ελλάδα αλλά στην Ρωσία - άρα δεν ξέρανε τι ####κες ήταν αυτοί που μένανε στην Ελλάδα - έφτιαξαν μία εταιρία με φιλικό μετοχικό κεφάλαιο. Αυτή η "Φιλική Εταιρία" λοιπόν έκανε δουλειές με σκοπό την επανάσταση των Ελλήνων εναντία στους τούρκους.
Οι Έλληνες βέβαια που γουστάρανε τους τούρκους γιατί ήταν τακιμιαζμένοι (παππάδες και κοτζαμπάσηδες τους λέγανε) κυκλοφορούσαν κάτι βιβλία ονομαζόμενα "Πατρική Διδασκαλία" που έλεγαν πως η Έλληνες καλά ήταν υπό τουρκική κατοχή. Αυτοί όμως που δεν γουστάρανε τους τούρκους είχαν καλύτερους συγγραφείς κι έτσι εξέδοσαν περισσότερα βιβλία, (Χάρτα της Ελλάδος, Αδελφική Διδασκαλία, Ελληνική Νομαρχία κ.α.) άρα είχαν και επικοινωνιακό πλεονέκτημα.
Οι Παπάδες βέβαια και οι Κοτζαμπάσηδες "δώσανε στεγνά" την πρώτη επαναστατική προσπάθεια ενός Πρίγκιπα που ονομαζόταν Υψιλάντης.
Έτσι αντί να καταφέρει να επαναστατήσει τον εκάνανε οι αραπάδες κεμπάμπ. Τους πήρανε γραμμή λοιπόν οι υπόλοιποι τι κουμάσια ήταν και είπαν "έτσι είστε ########; τώρα θα δείτε"
Επειδή η αποτυχημένη προσπάθεια έγινε στον βορά, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκαν ήταν να πάνε στον Νότο, σ' ένα μέρος που το λέγαν Μωριά ή Πελλοπόνησο. Εκεί οι κοτζαμπάσηδες από τη μία ήταν τακιμιαζμένοι με τους Τουρκαλάδες αλλά από την άλλη γουστάρανε να γίνουν και απόλυτοι κυρίαρχοι χωρίς να έχουν τους τούρκους πάνω απ' το κεφάλι τους.
Το πρόβλημα βέβαια ήταν οι Παπάδες αλλά ένας στρατιωτικός τύπος ονόματι Θόδωρος Κολοκοτώνης, τράβηξε την πιστόλα, την κότσαρε στο κεφάλι ενός δεσπότη ονόματι Παλαιών Πατρών Γερμανός, και του είπε "Άγιε δέσποτα... ή ευλογείς την επανάσταση ή σ' ευλογούνε και σε πάνε κι όλας τέσσερις".
Ήταν γύρω στις 25 Μαρτίου του 1821....
Τέλος πάντων οι Έλληνες ξεσηκώθηκαν ενάντια στους Τούρκους - και όχι μόνο... στα μουλοχτά φάγανε και αρκετούς κοτζαμπάσηδες αλλά αυτό δεν το πολυλένε τα βιβλία - και αρχίσανε τους σαματάδες. Τραβήξαν και μία Εθνοσυνέλευση στην Επίδαυρο και -σαν καλοί θεατρίνοι - είπαν "Μάγκες, είμαστε κράτος μόνοι μας τώρα". Οι τούρκοι στην Αρχή την είδαν τσαμπουκά και στείλαν έναν Δράμαλη Πασά να καθαρίσει αλλά οι Έλληνες "το' χαν" και με την καθοδήγηση του Θόδωρου τον στριμώξανε τον Δράμαλη στα Δερβενάκια και τον πήγαν πίπα-####-ντραμπουί.

Αφού όμως ξεκώλιασαν τον Δράμαλη κι έτσι όπως κάθονταν σκέφτηκαν "...ωραία.. αφού κερδίσαμε τους τούρκους, και ανακυρήξαμε και κράτος Ελληνικόν τι θα κάνουμε τώρα;" Τραβάνε λοιπόν και άλλη μία Εθνοσυνέλευση στο Άστρος (πάλι αν θυμάμαι καλά) και έτσι ψήφισαν και σύνταγμα και βρήκαν και σημαία. Βέβαια, αφού ανακύρηξαν κράτος με σημαία, έπρεπε να ανακυρήξουν και κυβέρνηση.
Επειδή δεν γινόταν να έχουν 3162 υπουργούς και 12753 πρωθυπουργούς εξέλεξαν λιγότερους. Αυτοί που δεν γίναν υπουργοί ή πρωθυπουργοί τα πήρανε κράνα κι έτσι αρχίσαν να πολεμουν τους άλλους που γίναν υπουργοί. Φυσικά αυτοί που γίναν Υπουργοί συνάψαν και δάνειο για να έχουνε φράγκα να ξεχωρίζουν από αυτούς που δεν γίναν υπουργοί. Κράτος ασφαλές με αναγνωρισμένα σύνορα μπορεί να μην είχαμε... είχαμε όμως χρέη.

απόσπασμα 2..

Το 1909, επειδή στην Ελλάδα γινόταν της καριόλας μετά από τον αποτυχημένο πόλεμο, έγινε ένα κίνημα στο Γουδί και κλήθηκε ένας κρήτης αντάρτης και προτεργάτης της Κρητικής επανάστασης να κυβερνήσει. Το όνομα αυτού ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ. Βέβαια, τον έφερε Αγγλικό καράβι αλλά ήταν ο 1ος και μοναδικός Αντάρτης και πραγματικός επαναστάτης που κυβέρνησε ποτέ το Μπουρδέλο. Το Αγγλικό πλοίο απλά και σημειολογικά μας υπενθιμίζει ότι ο Νταβάς είναι πάντα εδώ ώστε να μην παίρνουμε πολύ αέρα.

Για να μη τα πολυλογούμε ο Βενιζέλος πήρε την Ελλάδα το 1890 μέχρι την Λαμία και την Παρέδωσε το 1920 μέχρι τη Σμύρνη. Στο μεσοδιάστημα βέβαια στο ######### έγινε της κακομοίρας. Πέθανε ο Γεώργιος και ο Γιός του ο Κωσταντίνος ήθελε να αλλάξουμε νταβατζή και να πάμε με τους Γερμανούς στον 1ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Ο Βενιζέλος ήθελε να μείνουμε πιστοί στον Νταβατζή μας.
Η μισή Ελλάδα πήγε με τον Γερμανό νταβατζή και η άλλη μισή με τον Εγγλέζο. Η περίοδος αυτή (1915 - 1917) ονομάστηκε Εθνικός Διχασμός. Τελικά οι Εγγλέζοι νταβατζήδες υποστήριξαν καλύτερα κι έτσι ο Βενιζέλος κέρδισε, έστειλε για τσάι τον Κωσταντίνο και Υπέγραψε τις Συνθήκες του Νείγύ και των Σεβρών μιας και είχε προβλέψει ότι οι Εγγλέζοι νταβατζήδες θα κέρδιζαν τον διεθνή πόλεμο.
Η Ελλάδα από ισόγειο ######### είχε γίνει 5θάλασσο και 2ηπειρωτικό μασατζίδικο με τις ευλογίες των νταβατζήδων που μας είδαν και σαν πιστές τους τσατσάδες στην Μικρά Ασία. Επισήμως βέβαια, υποτίθεται ότι νοιάζονταν για τους Ελληνικούς πληθυσμούς. Όπως όλοι οι νταβατζήδες άλλωστε, τις πουτάνες τους τις χαιδεύουν όσο εκείνες τους κάνουν καλά την δουλειά τους.
Στην προσπάθεια του να μην έχει τους Δημόσιους Υπαλλήλους όμηρους κάθε κυβέρνησης ο Βενιζέλος πέρασε έναν νόμο για την μονιμότητα τους. Φυσικά, με το που ψηφίστικε ο νόμος, ως γνήσιοι απόγονοι σουλτάνων, οι δημόσιοι υπάλληλοι άρχισαν να ξύνουν τ' ####### τους αφού κανένας δεν θα τους πείραζε. Επίσης, λόγο της έναρξης της διεθνούς αντικομ#####στικής εκστρατείας, πέρασε κι έναν νόμο ονόματι "Ιδιώνυμο" ώστε να πείσει τους νταβατζήδες ότι η Ελλάς δεν κινδυνεύει από την Μαρξιστική Ιδεολογία. Σε μερικά χρόνια με βάση το "Ιδιώνυμο" η μισή Ελλάδα θα έτρωγε ξύλο σε φυλακές και εξορίες.
Το 1920 λοιπόν, αφού είχε ρίξει άλλα 2 πατώματα στο #########, ο Βενιζέλος σκέφτηκε να κάνει εκλογές. Θα περίμενε κανείς να τις πάρει περίπτατο, αλλά οι πελάτες του #########υ είχαν κουραστεί από τα αλλεπάληλα πολεμικά γαμήσια και - μολονότι οι περισσότεροι ψήφισαν το κόμμα του - τελικά δεν τον βγάλαν ούτε βουλευτή. Τα πήρε κράνα ο Βενιζέλος κι έφυγε για Γαλλία, ενώ οι άλλοι φωνάξαν πίσω την προηγούμενη τσατσά, τον Κωσταντίνο.
Φυσικά οι νταβάδες δεν γουστάρανε με τίποτα τον Κωσταντίνο (ο οποίος συνέχισε να κάνει ########) ενώ τα είχαν ψιλοτσουγκρίσει και μεταξύ τους. Ο Κεμάλ τους έπαιξε ωραία και τους έταξε πολλά και έτσι τον βοήθησαν ώστε να μπεί στη Σμύρνη και να την επαναφέρει στην κατοχή της τουρκίας. Οι Έλληνες που έμεναν εκεί, σύμφωνα με τους νεότερους ιστορικούς, συνοστίστηκαν στην προκυμαία για να κουνήσουν το Μαντήλι σε κάτι πολεμικά των νταβατζήδων που έπλεαν στα ανοιχτά. Οι Τούρκοι όμως, που θέλανε να έχουν απρόσκοπτη θέα στην προκυμαία, τραβήξαν τα χατζάρια και φάγανε γύρω στο ενάμιση εκατομμύριο που τους έκοβε την θέα ενώ έκαψαν και την πόλη γιατί ήταν κρύο το καλοκαίρι εκείνο και έπρεπε να ζεσταθούνε.
Οι Έλληνες λοιπόν, πάντα υπερβολικοί και συναισθηματικά φορτισμένοι, ονόμασαν την εξολόθρευση ή εκτόπιση προς άγνωστη κατεύθυνση ενάμιση εκατομμυρίου ανθρώπων "Μικρασιατική Καταστροφή" αντί για "Μικρασιατικό Συνοστισμό". Αφού λοιπόν συνοστίστηκαν, κάτι κουτσάβια του στρατού που Πολεμούσαν ανελειπώς από το 1911 έως το 1922 και είχαν συνηθίσει να κερδίζουν το πήραν στραβά.
Ήταν ένας τύπος λοιπόν ονόματι Πλαστήρας και αφού έφαγε 3εις ημέρες με έναν λόχο υπερασπιζόμενος την Σμύρνη, μπούκαρε σε ένα πλοίο και φτάνοντας στην Μυτηλίνη αν θυμάμαι καλά έστειλε ένα μυνηματάκι προς Αθήνα μεριά και τον Κωσταντίνο Γλύξμπουργκ, τον Βασιλέα τον Ελλήνων. Το μηνυματάκι πάνω κάτι είχε ως εξής:
"Μεγάλε, έρχομαι και τα' χω πάρει λίγο από τον συνοστισμό... κανόνισε να μη σε βρω εκεί γιατί θα σου κόψω ό,τι εξέχει."
Ο Κωσταντίνος Γλύξμπουργκ μπορεί να ήταν Βασιλέας αλλά ####### δεν ήταν. Το έπιασε το υπονοούμενο και είπε να την κάνει για Ελβετία σιγά-σιγά πριν σκάσει μύτη....



συνεχίζετε ή όχι??

georgekostas
29-12-2009, 01:43
Κωστα(tsompanis) καλα τα λες και εσυ και οι αλλοι φιλοι παραπανω,αλλα το θεμα ειναι
μπορει καποια μερα να παει μπροστα ετουτος ο τοπος;Μπορουμε να γινουμε και μεις
ευρωπαιοι,οχι μονο σ'αυτα που πληρωνουμε αλλα και σ'αυτα που μας αναλογουνε;Ολοι μας τα βλεπουμε
δυσοιωνα τα πραγματα και δεν ξερω τι θα επρεπε να γινει για να αλλαξει κατι...
Ισως και κατι συνταρακτικο!!!

wet & dirty
29-12-2009, 01:45
Μόνο τέλη για τα φέρετρα μας δεν ζητήσανε ακόμα.
Από τη στιγμή που ξυπνάς πληρώνεις.



εδω φιλε μου οταν ενα βρεφος ερθει στον κοσμο ειναι χρεωμενω!!!

georgekostas
29-12-2009, 01:51
εδω φιλε μου οταν ενα βρεφος ερθει στον κοσμο ειναι χρεωμενω!!!
Βεβαια.....ειναι το γνωστο χρεος απο την εποχη Κολωκοτρονη,μονο που καποιοι
φροντισαν να γινει τοσο δισθεορατο που θα πληρωνουμε ολοι οι Ελληνες για
7 γενιες ακομα!:mad:

georgekostas
29-12-2009, 02:06
Και μερικες ακομα κραυγες αγανακτησης αλλων συμπολιτων μας:

"ΕΛΕΟΣ....ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ...ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ...ΚΙ ΑΝ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΨΑΧΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ.ΓΙ ΑΥΤΟ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ...."




"Είναι ληστεία μετά φόνου για ένα αυτοκίνητο 2000cc,κυκλοφορίας 1991,που η αξία του δεν υπερβαίνει τα 1000€,να θέλεις για τέλη 821€. Πάνω από τα2/3 της αξίας του!!!!Ειλικρινά τέτοιες σοσιαλιστικές κυβερνήσεις ,σαν το ΠΑΣΟΚ ή Φιλελεύθερη ,σαν της ΝΔ τι τις θέλουμε; Έτσι μπορεί να κυβερνήσει και ένας απλός υπάλληλος του Υπουργείου Οικονομικών. Τι δουλειά λοιπόν έχει ο ταλαίπωρος εργαζόμενος με αυτούς;Α! ΡΕ ταλαίπωρε Ραγιά Εργαζόμενε Έλληνα πότε επιτέλους θα ξυπνήσεις ;;;;Και γιατί να πληρώσεις αυτό το χαράτσι; Μήπως για τους ωραίους δρόμους με την φοβερή ποιότητα ασφάλτου που σου παρέχουνε; Ή για τις τεράστιες λακκούβες τους που έτσι και πέσεις μέσα, αφού πρώτα βγεις ζωντανός, θα θέλεις και 500€ για ακρόμπαρα ,κρεμαγιέρες, ζάντες. Ε, να μην θες και μια ευθυγράμμιση στο τέλος για να το φέρεις και στα ίσα του το αυτοκίνητο;Και παρεμπιπτόντως Κύριε Πρωθυπουργέ, προεκλογικώς ένα από τα συνθήματα σας που συχνά λέγατε και εσείς ο ίδιος ήταν το Πρώτα ο πολίτης. Μόνο που δεν μας διευκρινίσατε ποιόν ακριβώς Έλληνα πολίτη εννοούσατε; Τον εργαζόμενο πολίτη ή κάποιον άλλον πολίτη κάποιας άλλης κοινωνικής και οικονομικής τάξης;Πάντως εάν εννοούσατε τον Έλληνα εργαζόμενο, ο οποίος, μιας και το έφερε η κουβέντα,παράγει όλο τον πλούτο σε αυτήν την χώρα, αλλά που συγχρόνως σηκώνει και όλα τα βάρη:Τότε σίγουρα το σύνθημά σας ΠΡΩΤΑ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ. Θα έπρεπε να ήταν κάπως έτσι:ΠΡΩΤΑ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ 4 ΤΟΥ ΟΚΤΩΜΒΡΗ.Την αγάπη μου και καλές γιορτές." ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ

tsompanis
29-12-2009, 10:18
Και μερικες ακομα κραυγες αγανακτησης αλλων συμπολιτων μας:

"ΕΛΕΟΣ....ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ...


Α! ΡΕ ταλαίπωρε Ραγιά Εργαζόμενε Έλληνα πότε επιτέλους θα ξυπνήσεις ;;;
(δεν το έκανε απο την ΄νέα αρχή με τον Υψήλάντη θα το κάνει τώρα?)



Και παρεμπιπτόντως Κύριε Πρωθυπουργέ, προεκλογικώς ένα από τα συνθήματα σας που συχνά λέγατε και εσείς ο ίδιος ήταν το Πρώτα ο πολίτης.
(φυσικά....πρώτα θα φορολογηθεί ο...πολίτης!):sm7:




αυτοί καλά τα λένε...εμείς ακούμε λάθος!

Carduelis
29-12-2009, 11:55
Πάντως είναι εντυπωσιακό πως ο νεοέλληνας για να αγανακτήσει με κάτι και ν' αρχίσει να γράφει και να διαμαρτύρεται πρέπει να έχει άμεση σχέση με την τσέπη και μάλιστα τη δική του!! Όλα τα άλλα θέματα, παιδεία, υγεία, περιβάλλον, παγκοσμιοποίηση κλπ περνάνε στο ντούκου μέχρι που κάποιος, δίκαια ή άδικα, να μας ζητήσει να πληρώσουμε !!
:hmmm::hmmm:

aeriko
29-12-2009, 12:00
Κύριοι δεν γίνεται τίποτα αν δεν σφίξουν τα ''γκρόβερ'' εκείνων που πρέπει.

doukas
29-12-2009, 21:16
για κανε πως δεν πληρωνεις!χαχαχα!:sm7:
οσοι χρωστανε εκατομμυρια κανουν τη δουλιτσα τους ανετα κι ωραια!ο απλος πολιτης για να βγαλει μια φορολογικη ενημεροτητα ξεσκονιζεται μεχρι αηδιας!
Είναι η δεύτερη χρονιά που δεν πληρώνω φίλε μου .Αλλά για αυτοκίνητο και μηχανή (γουρούνα ) που δεν πρόκειται να πουλήσω ποτέ

ntinopoulos
30-12-2009, 10:12
Είναι η δεύτερη χρονιά που δεν πληρώνω φίλε μου .Αλλά για αυτοκίνητο και μηχανή (γουρούνα ) που δεν πρόκειται να πουλήσω ποτέ
νομιζω οτι φαινεται στην εφορια!

geolag
30-12-2009, 23:29
Σήμερα παραδέχθηκε η κυβέρνηση ότι είναι άδικο το σύστημα με τα τέλη αλλά θα το δούμε από του χρόνου.Μου θυμίζει κάτι που συζητούσα παλαιότερα.Ενας κλέφτης λέει στον αστυνόμο που τον έπιασε.Αν σου επιστρέψω τα κλοπιμαία θα τη γλυτώσω?Αν το κράτος επιστρέψει τα παραπάνω εισπραχθέντα του χρόνου θα είναι με τόκο? γιατί εγώ όταν του χρωστάω και πληρώσω του χρόνου θέλει και τόκο.Δεν περιμένω απάντηση.Καλή χρονιά σε όλους και προσέχετε τα κυβικά που αγοράζετε γιατί σας περιμένουν στη γωνία

georgekostas
30-12-2009, 23:36
Ακουστηκε οτι του χρονου θα καταργηθουν τα τελη και θα ενσωματωθουν
στην τιμη της βενζινης ετσι ωστε οσο χρησιμοποιεις το αυτοκινητο τοσο να
πληρωνεις...