PDA

View Full Version : Γίνεται reset στο "LAMPR"?


gemara
03-01-2010, 19:03
Γνωρίζει κάποιος φίλος αν υπάρχει κάποιο τρικ για να γίνει reset η προειδοποιητική ένδειξη του "LAMPR" που σημαίνει ότι η πίσω λάμπα έχει καεί;

Έβαλα το φως με τα leds οποία έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση αντί αυτής των 12W/21W της λάμπας πυρακτώσεως και το σύστημα μεταφράζει την χαμηλή αυτή κατανάλωση σαν καμμένη λάμπα!:cool:

:)

(Για τη R1200GS μιλάω, όχι για την classic, ok?)

MARK
03-01-2010, 19:26
Απο ότι μου έχει πει μηχανικός BMW επειδή το έψαξα και εγώ να βάλω οτι θα μου βγάλει την ένδειξη και δεν σβήνει.Αυτό συμβαίνει στα πιο πολλά προιόντα που δεν είναι μαμά είτε αυτά είναι πίσω φανάρι έιτε φλάς......

riko46
03-01-2010, 19:34
Από δικιά μου εμπειρία στο μπροστινό λαμπάκι που το αντικατέστησα με αντίστοιχο led ο τεχνικός έβαλε μια αντίσταση ανάμεσα και όλα καλά,
τώρα το γιατί και πως το αφήνω στους τεχνικούς εγώ την δουλειά μου την έκανα

.....................;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-01-2010, 21:47
Από δικιά μου εμπειρία στο μπροστινό λαμπάκι που το αντικατέστησα με αντίστοιχο led ο τεχνικός έβαλε ένα πυκνοτάκι ανάμεσα και όλα καλά,
τώρα το γιατί και πως το αφήνω στους τεχνικούς εγώ την δουλειά μου την έκανα

.....................;)




Επειδή η καμένη λάμπα αναγνωρίζεται απ' το canbus, με την διαφορά της ωμικής αντίστασης,

συμπληρώνεις μια μικρή αντίσταση,(όχι πυκνωτή)

κ είσαι ΟΚ ....

Το ίδιο συμβαίνει κ με ορισμένους τύπους xenon,

αλλά κι εκεί, με μια αντίσταση,

όλα επανέρχονται στην φυσιολογική τους κατάσταση ...(ως προς το canbus τουλάχιστον ....;))






.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-01-2010, 21:53
Τώρα, εύλογα θα ρωτήσεις ..... πόσα Ω θα πρέπει να είναι η αντίσταση ;;;;

..εγώ θα έπαιρνα μερικές και ...... ψάχνοντας ....;)

(ξεκινώντας απ' την μικρότερη κ ανεβαίνοντας...:o)




.

gemara
03-01-2010, 22:54
Από δικιά μου εμπειρία στο μπροστινό λαμπάκι που το αντικατέστησα με αντίστοιχο led ο τεχνικός έβαλε μια αντίσταση ανάμεσα και όλα καλά,
τώρα το γιατί και πως το αφήνω στους τεχνικούς εγώ την δουλειά μου την έκανα

.....................;)

Επειδή η καμένη λάμπα αναγνωρίζεται απ' το canbus, με την διαφορά της ωμικής αντίστασης,

συμπληρώνεις μια μικρή αντίσταση,(όχι πυκνωτή)

κ είσαι ΟΚ ....

Το ίδιο συμβαίνει κ με ορισμένους τύπους xenon,

αλλά κι εκεί, με μια αντίσταση,

όλα επανέρχονται στην φυσιολογική τους κατάσταση ...(ως προς το canbus τουλάχιστον ....;))
.

Μμμ... αυτό είχα σκεφτεί αρχικά να κάνω, τοποθετώντας παράλληλα μία αντίσταση που να καταναλώνει την ίδια ισχύ με τις λάμπες πυρακτώσεως και έτσι να "ξεγελιέται" το κομπιούτερ, αλλά βέβαια δεν γλυτώνουμε την κατανάλωση των 5W+21W έτσι, ούτε την επιπλέον θερμότητα!:cool:

Σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάποιο τρικ με τα διακοπτάκια, σαν κι αυτό που σβήνει τον προβολέα!:o

Άρα σύμφωνα με τον πασίγνωστο (?) νόμο του Ohm, η αντίσταση ισούται με το πηλίκο του τετραγώνου της τάσης προς την ισχύ, για το φως της πορείας έχουμε 12V**2/5W=28Ω αντίσταση και για το φως του φρένου 12V**2/21W= 7Ω αντίσταση. Επειδή όμως τo 1W της πορείας και τα 2W του φρένου τα "τραβάνε" ήδη τα Leds, καλό θα είναι τις ισχύες αυτές να τις αφαιρέσουμε από τις παραπάνω. Με τις ανοχές που έχουν οι αντιστάσεις του εμπορίου, σιγά μην το κάνω και αυτό!

Με βάζετε και ψάχνω τώρα, οπότε εδώ (http://www.dannyg.com/examples/res2/resistor.htm)βρίσκουμε και τα χρωματάκια που θα έχουν οι αντιστάσεις. Θα πρέπει να είναι "βαττικές" όμως που λέγαμε κάποτε και όχι οι απλές που φαίνονται στις φώτο! ;)

Thanks!:)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/28.jpg

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/7w.jpg

ThanDim
04-01-2010, 00:43
Υπάρχουν λαμπίτσες με ενσωματωμένη αντίσταση. Τις βρήκα ψάχνοντας λαμπάκι λευκό για το "θέσεως" για να ταιριάζει με το ξένον. Φαντάζομαι θα έχει και για πίσω λάμπα...
Αν κοιτάξεις στην Σπύρου Πάτση (κάθετη της Λ.Καβάλας) έχει πολλά μαγαζιά με αξεσουάρ αυτοκινήτου. Εχω μια κάρτα από έναν που ρώτησα (Σπ. Πάτση 32, 210-3422523) Για ρώτα. Ίσως να γλυτώσεις τον μπελά με εξωτερικές αντιστάσεις κτλ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-01-2010, 01:34
Μμμ... αυτό είχα σκεφτεί αρχικά να κάνω, τοποθετώντας παράλληλα μία αντίσταση που να καταναλώνει την ίδια ισχύ με τις λάμπες πυρακτώσεως και έτσι να "ξεγελιέται" το κομπιούτερ, αλλά βέβαια δεν γλυτώνουμε την κατανάλωση των 5W+21W έτσι, ούτε την επιπλέον θερμότητα!:cool:
!:)


...νομίζω εν σειρά πρέπει να πάει .....






Σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάποιο τρικ με τα διακοπτάκια, σαν κι αυτό που σβήνει τον προβολέα!:o

:)

Αν "έπαιζε" τέτοιο τρικ, απλά θα έσβηνε το πίσω φανάρι κ όχι την ένδειξη ;) ...ή όχι ;;;;;







Άρα σύμφωνα με τον πασίγνωστο (?) νόμο του Ohm, η αντίσταση ισούται με το πηλίκο του τετραγώνου της τάσης προς την ισχύ, για το φως της πορείας έχουμε 12V**2/5W=28Ω αντίσταση και για το φως του φρένου 12V**2/21W= 7Ω αντίσταση. Επειδή όμως τo 1W της πορείας και τα 2W του φρένου τα "τραβάνε" ήδη τα Leds, καλό θα είναι τις ισχύες αυτές να τις αφαιρέσουμε από τις παραπάνω. Με τις ανοχές που έχουν οι αντιστάσεις του εμπορίου, σιγά μην το κάνω και αυτό!





Επειδή ασχολούμαι χρόνια με τα ledάκια ....

Δεν έχω βρει ακόμα μια σταθερή ή ένα "νόμο" που να μπορείς να βγάλεις αντιστοιχία ... Ειδικά με τα ledάκια !!!

Και στο "Ράδιο Κατουμά" που τάχουμε ψάξει κατά καιρούς,

δεν έχουμε βγάλει ένα σταθερό αποτέλεσμα..... :cool::cool::cool:










.

BOXER
04-01-2010, 02:17
...νομίζω εν σειρά πρέπει να πάει .....


.


Εν σειρα μπαινει Νικολα ;), αλλα μαλλον ο Γιωργος εννοει οτι, παραλληλα με την ολη εργασια πρεπει να τοποθετηθει και μια αντισταση κτλ κτλ...
Τουλαχιστον ετσι το καταλαβα εγω :o!!!

gemara
04-01-2010, 11:16
Υπάρχουν λαμπίτσες με ενσωματωμένη αντίσταση. Τις βρήκα ψάχνοντας λαμπάκι λευκό για το "θέσεως" για να ταιριάζει με το ξένον. Φαντάζομαι θα έχει και για πίσω λάμπα...
Αν κοιτάξεις στην Σπύρου Πάτση (κάθετη της Λ.Καβάλας) έχει πολλά μαγαζιά με αξεσουάρ αυτοκινήτου. Εχω μια κάρτα από έναν που ρώτησα (Σπ. Πάτση 32, 210-3422523) Για ρώτα. Ίσως να γλυτώσεις τον μπελά με εξωτερικές αντιστάσεις κτλ

Ok Θανάση, ευχαριστώ, θα το ψάξω κι εκεί. Ξέρω που είναι γιατί στη Σπύρου Πάτση βρίσκω 6βολτα για την παλιά.;)

...νομίζω εν σειρά πρέπει να πάει .....


Νίκο το ζητούμενο είναι να έχουμε 12V στην είσοδο των leds για να δουλεύουν. Αν μπει εν σειρά η αντίσταση θα έχουμε πτώση τάσεως στα leds. Μήπως έτσι δεν θα δουλεύει τίποτε;



Αν "έπαιζε" τέτοιο τρικ, απλά θα έσβηνε το πίσω φανάρι κ όχι την ένδειξη ;) ...ή όχι ;;;;; .

Εννοούσα αν υπάρχει κάτι που να κάνει reset την ένδειξη όπως υπάρχει σε πολλά πλέον ηλεκτρονικά συστήματα διάγνωσης των οχημάτων, :D


Επειδή ασχολούμαι χρόνια με τα ledάκια ....

Δεν έχω βρει ακόμα μια σταθερή ή ένα "νόμο" που να μπορείς να βγάλεις αντιστοιχία ... Ειδικά με τα ledάκια !!! :cool::cool::cool:

.

Το σύστημα όλο των leds αποτελείται από αυτά και από μία ηλεκτρονική πλακέτα από ότι είδα. Όλο το πακέτο γράφει πάνω μία τιμή ισχύος. Θεώρησα ότι αυτή η τιμή είναι αυτό που χρειάζεται για τους υπολογισμούς.

Και στο "Ράδιο Κατουμά" που τάχουμε ψάξει κατά καιρούς,

δεν έχουμε βγάλει ένα σταθερό αποτέλεσμα..... :cool::cool::cool:

.

Ράδιο Κατούμα! Εκεί και στο άλλο στο Μοναστηράκι άφηνα όλο το χαρτζηλίκι μου στη δεκαετία του 70! Είδα ότι υπάρχει ακόμη!

Εν σειρα μπαινει Νικολα ;), αλλα μαλλον ο Γιωργος εννοει οτι, παραλληλα με την ολη εργασια πρεπει να τοποθετηθει και μια αντισταση κτλ κτλ...
Τουλαχιστον ετσι το καταλαβα εγω :o!!!

Νίκο παράλληλα εννοούσα για την αντίσταση και το εξήγησα πιο πάνω. Αυτή δεν είναι η αντίσταση shunt; Αν το έχεις κάνει εν σειρά και δουλεύει έτσι, πάσο τότε.:)

Carduelis
04-01-2010, 12:27
Γιώργο καλημέρα. Δες την #24 απάντηση στο παρακάτω νήμα μήπως βοηθήσει 1200 LED Tail light? - ADVrider (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=116660)

Carduelis
04-01-2010, 12:51
Φαίνεται απασχολεί αρκετούς στα φόρα το αντίστοιχο ερώτημα Led Tail Light - R1200GS Forum (http://www.r1200gs.info/forum/showthread.php?t=536)
Πάντως η λύση είναι η τοποθέτηση αντίστασης όπως λένε και οι after market εταιρείες αντίστοιχων αξεσουάρς MOTO L.E.D. tail light R1200GS / 1200 GS Adventure - Adventurers Workshop Inc. (http://www.adventurersworkshop.com/motorcycle/R1200GS_MOTO_LED/10105_01.htm)

gemara
04-01-2010, 19:00
Γιώργο καλημέρα. Δες την #24 απάντηση στο παρακάτω νήμα μήπως βοηθήσει 1200 LED Tail light? - ADVrider (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=116660)

Καλησπέρα Νότη, ευχαριστώ για το link. Κατάλαβα τι λέει και είναι γνωστό αυτό, το λέει και το manual. Η GS όταν κάψει πίσω λαμπάκι (ένα από τα δύο νήματα) μειώνει το άλλο και το δυναμώνει όταν πατάς φρένο. Μάλλον το έχει λάβει "υπόψη" του το ηλεκτρικό κύκλωμα της πλακέτας των leds που έβαλα και δεν δημιουργεί πρόβλημα. Τα φώτα είναι εντυπωσιακά δυνατά και στο πορείας και στο φρένο.

Αυτό που ψάχνω για να αποφύγω τις επιπλέον αντιστάσεις είναι αυτό "The LED tail light came out on the '08 model. It can be retro-fitted to the '04/'07 12GS with a cable adaptor, but you need to get the electrics 're-set' with a diagonstic by your friendly BMW centre." που γράφει αυτό (http://www.r1200gs.info/forum/showthread.php?t=536) το link που μου έστειλες.

:sm8:

Carduelis
04-01-2010, 21:34
Νομίζω Γιώργο πως πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στη μαμά αντιπροσωπεία, πρέπει να ξέρουν από αναβαθμίσεις φώτων, εξάλλου το GS 1200 του 08 και μετά νομίζω έχει LED στο πίσω φανάρι (??). Κι αμα δεν ξέρουν εδώ.. πάρε Βέλγιο !:sm7::sm7: