PDA

View Full Version : ΝΕΠΑΛ-ΘΙΒΕΤ 2011


advrider
06-01-2010, 01:08
Καλησπερα σε ολους. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ . Ειμαι ο ΓΙΩΡΓΟΣ ως ADVRIDER στο site. Ονειρο ζωης για μενα ειναι το ταξιδι σε αυτες τις δυο χωρες. Αν καποιος θα ηθελε να ερθει μαζι και μπορει ειναι καλοδεχουμενος. Χρονος υπαρχει για μια καλη προετοιμασια. Στην επομενη συγκεντρωση θα ειμαι παρων να τα πουμε απο κοντα. καλη χρονια να εχουμε.

ThanDim
06-01-2010, 01:22
:yz:yz

Σκαλίζεις πληγες!!!!

Μόνο μια ερώτηση.... Πόσο σίγουρος είσαι οτι μπορείς να μπεις με μηχανή σε αυτές τις περιοχές;; Η Κίνα δεν επιτρέπει την είσοδο σε δικυκλα! Εκτός από ένα φίλο μου Γάλλο που έφαγε πόρτα στα σύνορα, την πάτησαν και τα παλικάρια με τους "δρόμους της ελιάς" στους Ολυμπιακούς του Πεκίνο, πού είχαν και την υποστήριξη της ελληνικής πολιτείας.....

advrider
06-01-2010, 01:55
αυριο μπορεις να εισαι στην ΑΙΓΛΗ ? ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΟΛΑ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-01-2010, 02:52
..........

Στην επομενη συγκεντρωση θα ειμαι παρων να τα πουμε απο κοντα.




...σαν απειλή μου ακούγεται .....:hmmm:








Χα χα χα .... σε περιμένουμε να γνωριστούμε

κ να μας "αναπτύξεις" τα σχέδιά σου ....;)

georgekostas
06-01-2010, 02:55
:yz:yz

Σκαλίζεις πληγες!!!!

Μόνο μια ερώτηση.... Πόσο σίγουρος είσαι οτι μπορείς να μπεις με μηχανή σε αυτές τις περιοχές;; Η Κίνα δεν επιτρέπει την είσοδο σε δικυκλα! Εκτός από ένα φίλο μου Γάλλο που έφαγε πόρτα στα σύνορα, την πάτησαν και τα παλικάρια με τους "δρόμους της ελιάς" στους Ολυμπιακούς του Πεκίνο, πού είχαν και την υποστήριξη της ελληνικής πολιτείας.....
Ειμαι περιεργος να μαθω αν αραγε υπαρχει τροπος να μπει κανεις με μηχανη
στην Κινα...:hmmm::Απορία:

advrider
06-01-2010, 15:33
δεν θα παμε ΚΙΝΑ. το δρομολογιο του Ηλια απο Θεσσαλονικη ειναι το τελειο. Φυσικα αποκλειω την μεταφορα της μοτο με container.

frits
08-01-2010, 00:03
Παιδιά, ο Γιώργος μιλάει σοβαρά και δεν βλέπω συμμετοχές, εγω θα πήγαινα αλλά........ δεν ξέρω Θιβετιανά.
18.000 χλμ, κάτι τέτοια άτομα με κάνουν και νιώθω "τρυφερό πόδι".

Καλή τύχη, Γιώργο αν και περιμένω να σε δούμε από κόντα και σε άλλες συναντήσεις να μας πεις λεπτομέρεις για την προετοιμασία.;)

danaos
08-01-2010, 00:51
Πολυ ομορφο ταξιδι. 100000000000000 μπραβο ελπιζω να πανε ολα καλα....

skippybi
09-01-2010, 23:48
άν είχα την άνεση...:o

ThanDim
10-01-2010, 05:04
Για τι εποχη το υπολογίζεις; Και πόση διάρκεια;

linex
10-01-2010, 10:26
:yz:yz

Σκαλίζεις πληγες!!!!

Μόνο μια ερώτηση.... Πόσο σίγουρος είσαι οτι μπορείς να μπεις με μηχανή σε αυτές τις περιοχές;; Η Κίνα δεν επιτρέπει την είσοδο σε δικυκλα! Εκτός από ένα φίλο μου Γάλλο που έφαγε πόρτα στα σύνορα, την πάτησαν και τα παλικάρια με τους "δρόμους της ελιάς" στους Ολυμπιακούς του Πεκίνο, πού είχαν και την υποστήριξη της ελληνικής πολιτείας.....


Και 'γω μέχρι πρόσφατα αυτό ήξερα. Μόνο δύο Άγγλοι είχαν πάρει άδεια να
μπούν στη χώρα, και μάλιστα υποχρεώθηκαν να βγάλουν κινέζικες πινακίδες. Με αριθμό 1 & 2 (Συλλεκτικά κομμάτια τώρα πιά) . Είχε δημοσιευθεί ταξιδιωτικό άρθρο στο περιοδικό Moto πριν πολλά χρόνια από το ταξίδι τους.

Όμως πρόσφατα, ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι κάποιοι τύποι στην Αγγλία (GlobeBusters.com (http://www.globebusters.com)) διοργανώνουν ομαδικά ταξίδια Λονδίνο - Πεκίνο.
Πιθανών να έχουν ανοίξει πιά τα σύνορα οι Κινέζοι και σε moto.

ekatontarxos
10-01-2010, 12:57
Στην Κινα απαγορεύται να κινείται ξένης χώρας όχημα ασυνόδευτο,καλό θα είναι να διαβάζετε τα "ψιλά γράμματα " από άλλες αποτυχημένες τσάρκες και να μην κάνετε πολυέξοδες υποθέσεις.Οι Αγγλοι πού λέτε ότι θά πάνε έχουν εξασφαλίσει κρατική συνοδεία,προφανώς καλύπτοντας και τα έξοδα της,καθώς και τό "κόστος" έγκρισης από διάφορες δημόσιες υπηρεσίες.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Εν ολίγοις,η Κίνα είναι "of limits"
Φυσικά σε τόσο αχανή τόπο απαιτείται και αυτοκίνητο συνοδείας με μηχανικό και ανταλλακτικά,η Κίνα ΔΕΝ είναι ή παιδική χαρά τής Ευρώπης:sm7:.

ThanDim
10-01-2010, 13:27
Φυσικά σε τόσο αχανή τόπο απαιτείται και αυτοκίνητο συνοδείας με μηχανικό και ανταλλακτικά,η Κίνα ΔΕΝ είναι ή παιδική χαρά τής Ευρώπης:sm7:.


Ε καλά δεν είναι η μοναδική αχανής περιοχή στον πλανήτη. Υπάρχουν και τόσες άλλες που μια χαρά μπορεί ο καθένας να φτάσει στα όρια του και χωρίς ένα φορτηγό να τον ακολουθεί. Αν κάποιος νοιώθει τόσο ανασφάλεια που να χρειάζεται έναν λόχο από πίσω του, ε, δεν ξεκινάει καθόλου και απολαμβάνει τον φραπέ στην αγαπημένη του καφετέρια :sm7:

Ούτε οι Κινέζοι θέλουν να μας προστατευσουν από την "ανωριμότητα" που κουβαλάμε.... :) Πολιτικο-κοινωνικοί λόγοι και ΠΟΛΛΑ που θέλουν να κρύψουν από τον υπόλοιπο κόσμο την έχουν οδηγήσει να έχει αυτή την στάση απομόνωσης!

Πάντως και μέχρι το Ινδικό Θιβέτ ή το Νεπάλ να φτάσει κάποιος, δεν είναι λίγο... ;)

gsmaniac
10-01-2010, 13:56
Στην Κινα απαγορεύται να κινείται ξένης χώρας όχημα ασυνόδευτο,καλό θα είναι να διαβάζετε τα "ψιλά γράμματα " από άλλες αποτυχημένες τσάρκες και να μην κάνετε πολυέξοδες υποθέσεις.Οι Αγγλοι πού λέτε ότι θά πάνε έχουν εξασφαλίσει κρατική συνοδεία,προφανώς καλύπτοντας και τα έξοδα της,καθώς και τό "κόστος" έγκρισης από διάφορες δημόσιες υπηρεσίες.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Εν ολίγοις,η Κίνα είναι "of limits"
Φυσικά σε τόσο αχανή τόπο απαιτείται και αυτοκίνητο συνοδείας με μηχανικό και ανταλλακτικά,η Κίνα ΔΕΝ είναι ή παιδική χαρά τής Ευρώπης:sm7:.
σωστα.........τετοια ταξιδια χωρις μηχανικη υποστηριξη,εχουν μεγαλη πιθανοτητα να καταληξουν σε μεγαλη ταλαιπωρια(σωματικη,οικονομικη και προπαντως ψυχικη)και καλο θα ειναι να υπαρχει προσοχη στο σχεδιασμο τους...........;););)

frits
10-01-2010, 20:31
Aν και δεν μου πέφτει λόγος, σε κουβέντα που έκανα στο καφέ γωρίζοντας τον Γιώργο (Αdverider) μου είπε ότι δεν θα περάσει από Κίνα. Η διαδρομή θα είναι Τουρκία - Ιραν - Πακιστάν (με συνοδεία) - Ινδία - Νεπάλ.

vtheo
11-01-2010, 00:38
Καλησπερα σε ολους. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ . Ειμαι ο ΓΙΩΡΓΟΣ ως ADVRIDER στο site. Ονειρο ζωης για μενα ειναι το ταξιδι σε αυτες τις δυο χωρες. Αν καποιος θα ηθελε να ερθει μαζι και μπορει ειναι καλοδεχουμενος. Χρονος υπαρχει για μια καλη προετοιμασια. Στην επομενη συγκεντρωση θα ειμαι παρων να τα πουμε απο κοντα. καλη χρονια να εχουμε.

Όπως βλέπετε ο φίλος ψάχνει για παρέα και όχι αν μπορεί να πάει στον προορισμό που επέλεξε.Έτσι έλεγαν και για τον Ηλία από τη θεσσαλονίκη με το XR που πήγε Ινδία,αλλά αυτός κάτι παραπάνω ήξερε...

Φίλε advrider το ταξίδι που ετοιμάζεις είναι πολύ ενδιαφέρον και διαφορετικό από τα υπόλοιπα.Αν κάποια στιγμή έχεις το χρόνο γράψε κάποιες λεπτομέρειες ή να τα ακούγαμε σε έναν καφέ.

Υ.Γ To GS 1100 σου είναι από τα ομορφότερα BMW που έχω δει.

BOXER
11-01-2010, 01:13
Όπως βλέπετε ο φίλος ψάχνει για παρέα και όχι αν μπορεί να πάει στον προορισμό που επέλεξε.Έτσι έλεγαν και για τον Ηλία από τη θεσσαλονίκη με το XR που πήγε Ινδία,αλλά αυτός κάτι παραπάνω ήξερε...

Φίλε advrider το ταξίδι που ετοιμάζεις είναι πολύ ενδιαφέρον και διαφορετικό από τα υπόλοιπα.Αν κάποια στιγμή έχεις το χρόνο γράψε κάποιες λεπτομέρειες ή να τα ακούγαμε σε έναν καφέ.

Υ.Γ To GS 1100 σου είναι από τα ομορφότερα BMW που έχω δει.



:sm8:

κουτσαφτης βασιλης
11-01-2010, 02:57
Όπως βλέπετε ο φίλος ψάχνει για παρέα και όχι αν μπορεί να πάει στον προορισμό που επέλεξε.Έτσι έλεγαν και για τον Ηλία από τη θεσσαλονίκη με το XR που πήγε Ινδία,αλλά αυτός κάτι παραπάνω ήξερε...

Φίλε advrider το ταξίδι που ετοιμάζεις είναι πολύ ενδιαφέρον και διαφορετικό από τα υπόλοιπα.Αν κάποια στιγμή έχεις το χρόνο γράψε κάποιες λεπτομέρειες ή να τα ακούγαμε σε έναν καφέ.

Υ.Γ To GS 1100 σου είναι από τα ομορφότερα BMW που έχω δει.

:sm8::sm8::sm8::sm8:

ekatontarxos
11-01-2010, 09:59
Για να διευκρινήσω,το κοντινότερο συνεργείο μοτο bmw στήν Ευρώπη είναι 200 χλμ μακρυά,ανταλλακτικά σέ ερημιές πχ πάνω από τόν Αρκτικό κύκλο μπορούν να έρθουν εντός 24ώρών μέ courier.H ADAC είναι παρά πόδας...
Στήν Κινα οχι μονο δεν υπάρχει τίποτα από αυτά,δεν επιτρεπεται κιόλας,δεν είναι τυχαίο πού όλοι οι μοτοσυκλετιστές πού έχουν ταξιδέψει σε Αφρικη καί Ασία προτείνουν το ...R80 λόγω πλήρης απουσίας οποιασδήποτε τεχνολογίας...:hmmm:
Στο ταξίδι στό Νordcapp επειδή παρασύρθηκα από τις "οδηγίες" του 70 που αναμασάνε στά forum πήρα μαζί μου ένα μπουκάλι λάδι μηχανής,λες και δεν μπορούσα να βρώ σε οποιοδήποτε βενζινάδικοΝεύρα,άσε που μού έγδαρε το καπακι της μπαγκαζιέρας,ήταν το ποιο ταξιδεμενο λίτρο τής Ελλάδας :sm7:

kotskofi
11-01-2010, 11:48
Φίλε advrider το ταξίδι που ετοιμάζεις είναι πολύ ενδιαφέρον και διαφορετικό από τα υπόλοιπα.Αν κάποια στιγμή έχεις το χρόνο γράψε κάποιες λεπτομέρειες ή να τα ακούγαμε σε έναν καφέ.

[/QUOTE]
Πολύ ενδιαφέρον όντως, υπό προυποθέσεις μπορώ και να ακολουθήσω. Θα πρέπει όμως να τα πούμε από κοντά, αναμένω συνάντηση.

Levados
11-01-2010, 22:56
ΑΑΑΑΑΑ!!!!

Να πληγές, να αίματα, να συνεφιές.

Κατ΄αρχήν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ & ΟΡΘΙΑ.
΄Οταν το 2006 άλλαξα μοτοσακώ, έδωσα το Varadero και πήρα το GS, είχα σαν στόχο να πάω το 2008 στην Κίνα με τα παιδιά που πήγαν (έστω μέχρι τα σύνορα). Από τότε μέχρι σήμερα λόγω οικογενειακών και επαγγελματικων υποχρεώσεων κατάφερα να πάω μόνο μέχρι την Κόρινθο και παραγοριέμαι διότι αρχίζουν και τα δύο από "Κ", κάτι που σημαίνει ότι ξεκίνησα γιά τον μεγάλο στόχο.
Πράγματι η Κίνα, γιά τους λόγους που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω, δεν επιτρέπει την είσοδο.
΄Ομως καλό είναι να τίθενται οι στόχοι ώστε αν δεν τον πετύχουμε, τουλάχιστον να τον πλησιάσουμε. Και αυτό καλό είναι.
Οι περιηγήσεις με τη μηχανή είναι πλούτος διαρκείας. Μόλις πάτησα τα πενήντα και ακόμη θυμάμαι ατέλειωτες ώρες, ατέλειωτα χιλιόμετρα, βροχή, ομίχλη, ακόμη και πάγο. Και τα θυμάμαι όλα με μιά ψυχική ευφορία. Από την εποχή του ΧΤ-125 βράδυ στην Αθηνών -Λαμίας με φώτα σαν καντήλια, μέχρι και το Varadero στις ΄Αλπεις. Στεναχωριέμαι που δεν ακολούθησα φίλους στην Αφρική και στο ΄Β. Ακρωτήρι.
Αλλά δεν το βάζω κάτω. Ακόμη σχεδιάζω εκδρομές. Απλά προς το παρόν τις κάνω με αυτοκίνητο και όλη την οικογένεια (γυναίκα και δύο κόρες μικρές)
Μόλις βρω ευκαιρία θα με ανεχθείτε.

Τα όνειρα είναι δωρεάν.
Χρόνια Πολλά σε όλους.
ΛΕΒΑΔΟΣ

frits
11-01-2010, 23:04
Καλώς τον νέο μας φίλο, μάλλον ήρθες στη σωστή παρέα, γιατί όλοι ονειρευόμαστε, και στο τέλος πέρνουμε τα παιδιά και την γυναίκα και να 'μαστε όλοι μαζί παρέα σε εκδρομές, καφέδες, κ.λ.π, καλύτερο παιδότοπο δεν θα βρεις !!;)

ntinopoulos
11-01-2010, 23:08
να μαστε καλα φιλε μου και οτι καταφερουμε καλο ειναι!ακομη και οι μικρες εξορμησεις εχουν κατι να προσφερουν!;)
απολαμβανουμε τη στιγμη και προχωραμε!:)

linex
17-01-2010, 18:53
να μαστε καλα φιλε μου και οτι καταφερουμε καλο ειναι!ακομη και οι μικρες εξορμησεις εχουν κατι να προσφερουν!;)
απολαμβανουμε τη στιγμη και προχωραμε!:)


Φίλε αν αρχίσαμε να παρηγορούμε τον εαυτό μας τότε βράστα.
Πάντος και γώ το ίδιο με σένα είμαι. Μικρές εξορμήσεις. Σκα.. !!

emix
18-01-2010, 00:43
Οπως ειχα ξαναπει καποτε, για τον καθενα, το καθε ταξιδι που κανει, μικρο ή μεγαλο, ειναι ενας γυρος του κοσμου!