PDA

View Full Version : ΣΕΒΑΣΜΟΣ


ntinopoulos
06-01-2010, 13:48
θελω να θιξω ενα θεμα το οποιο πιστευω απασχολει ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο των συμφορουμιτων μας!το θεμα του καπνισματος σε κλειστους χωρους!
σε ολες τις εκδρομες ως τωρα οι μη καπνιστες υποφερουμε απο τη ατμοσφαιρα που δημιουργειται στις καφετεριες και στα εστιατορια στα οποια μαζευομαστε!ατμοσφαιρα που ενοχλει ακομη και αρκετους καπνιστες!
αυτη η κατασταση περα απο το οτι ενοχλει οσους παριστανται εκει,αποτρεπει πολλους συμφορουμιτες απο το να ακολουθουν στις συναντησεις και στις εκδρομες η και πολλους αλλους απο το να φερνουν τα παιδια τους μαζι!
θεωρω οτι η απαγορευση του καπνισματος σε κλειστους χωρους ειναι δειγμα πολιτισμου και συνεπως θα πρεπει να δημιουργουμε αξιοπρεπεις συνθηκες διαμονης στους χωρους τους οποιους μαζευομαστε!
σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο να αναφερθω σε αυτο το θεμα και το κανω τωρα με αφορμη την κοπη της πιτας στην οποια θελω να πιστευω οτι ολοι θελουμε οσο περισσοτερα παιδια στην παρεα μας και ενα περιβαλλον καθαρο για ολους μας!:)

georgekostas
06-01-2010, 16:15
Συμφωνω Κωστα!;)

frits
06-01-2010, 17:41
Θα φέρεις το γιό στο Ναύπλιο....;; :):)

Πέρα από την πλάκα, θα συμφωνήσω με το Κώστα, προσωπικά δεν με ενοχλεί, αλλά όταν είναι τα παιδιά μαζί ....

Πρέπει πάντως να πούμε ότι η πλειοψηφία των καπνιζόντων φίλων βγαίνει συνήθως έξω από το μαγαζί.

Adamis
06-01-2010, 17:56
Δεν είμαι καπνιστής αλλά να μη φτάσουμε και στο ρατσισμό εναντιον των καπνιστών.Έτσι δεν είναι;;;;;;:Απορία:

frits
06-01-2010, 18:12
Δεν είμαι καπνιστής αλλά να μη φτάσουμε και στο ρατσισμό εναντιον των καπνιστών.Έτσι δεν είναι;;;;;;:Απορία:
Φίλε η λέξη "ρατσισμός" είναι βαριά, απλά πρέπει να αλλάξουν πρακτικές και συνήθειες ετών, και να ξεκαθαρίσουμε τι είναι πιό σημαντικό. Η ικανοποίηση μιας "ανάγκης" ενός ατόμου ή υγεία κάποιου άλλου.

skippybi
06-01-2010, 19:56
συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα!!!;)

Dionisis
06-01-2010, 20:11
ξερω εγω βρε παιδια εχει ψιλομπερδευτει το θεμα δεν ειμαι απο τους φαν του τσιγαρου αλλα οταν βρεθω εξω μου αρεσει να καπνιζω για να καταλαβετε τα τσιγαρα που κανω ειναι Σαββατο πρωι με τον καφε εξω με φιλαρακια και οταν ειμαι με παρεα φαγητο ποτο κτλ ποτε δεν καπνιζα πολυ ομως οταν βρεθεις με παρεουλα για φαγητο ποτο τραβιετε το ατιμο συμφωνω με τον Κωστα οπως δεν μου αρεσει να καπνιζω μπροστα στα παιδια μου ετσι δεν θα ηθελα και οταν ειναι καποιοι που τους ενοχλει εγω παντος την επομενη φορα θα βγαινω εξω .

xenos
07-01-2010, 00:24
μπραβο ρε Κωστα!!...κ εγω μαζι σου!!:D

ΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΑΤΟΣ
07-01-2010, 00:32
Σεβασμο στους μη καπνιζοντες το τσιγαρο βλαπτει την υγεια . απολαυστε το τσιγαρο σας
στη φυση.ΕΞΩ ΟΧΙ ΜΕΣΑ.

gemara
07-01-2010, 00:55
θελω να θιξω ενα θεμα το οποιο πιστευω απασχολει ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο των συμφορουμιτων μας!το θεμα του καπνισματος σε κλειστους χωρους!
σε ολες τις εκδρομες ως τωρα οι μη καπνιστες υποφερουμε απο τη ατμοσφαιρα που δημιουργειται στις καφετεριες και στα εστιατορια στα οποια μαζευομαστε!ατμοσφαιρα που ενοχλει ακομη και αρκετους καπνιστες!
αυτη η κατασταση περα απο το οτι ενοχλει οσους παριστανται εκει,αποτρεπει πολλους συμφορουμιτες απο το να ακολουθουν στις συναντησεις και στις εκδρομες η και πολλους αλλους απο το να φερνουν τα παιδια τους μαζι!
θεωρω οτι η απαγορευση του καπνισματος σε κλειστους χωρους ειναι δειγμα πολιτισμου και συνεπως θα πρεπει να δημιουργουμε αξιοπρεπεις συνθηκες διαμονης στους χωρους τους οποιους μαζευομαστε!
σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο να αναφερθω σε αυτο το θεμα και το κανω τωρα με αφορμη την κοπη της πιτας στην οποια θελω να πιστευω οτι ολοι θελουμε οσο περισσοτερα παιδια στην παρεα μας και ενα περιβαλλον καθαρο για ολους μας!:)

Κώστα χαίρομαι που θίγεις το θέμα. Μας έχει αποτρέψει από κάμποσες συγκεντρώσεις του φόρουμ και στα Καλάβρυτα και στη Γραβιά και ούτε καν διανοηθήκαμε πλέον να δηλώσουμε συμμετοχή στο Karaoke.

Θυμάσαι στην τελευταία ταβέρνα στα Καλάβρυτα τι "αγώνα" κάναμε να πείσουμε τους αξιότιμους συνταξιδιώτες μας ότι μας ενοχλεί το τσιγάρο τους και εφόσον εμείς δεν τους ενοχλούσαμε με κανέναν τρόπο, καλό θα ήταν και οι ίδιοι να μας σέβονταν το ίδιο. Αντιθέτως προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι δεν μυρίζει το τσιγάρο τους και ότι το τζάκι θα ρουφούσε τον καπνό!:Απορία: Και ασφαλώς αδιαφόρησαν για την παράκλησή μας να μην υποβληθούμε στο μαρτύριο της δυσοσμίας τους και της βλάβης της υγείας μας.

Δυστυχώς είναι κι αυτό ένα ανατολίτικο κατάλοιπο που έχουμε σαν λαός , δεν εξηγείται αλλιώς το πως το έχουν λύσει τόσοι άλλοι "βάρβαροι" Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι.

antoine
07-01-2010, 02:32
Δεν είναι θέμα ρατσισμού, όλοι έχουν πρόσβαση παντού, απλά όχι η συγκεκριμένη αυτή συνήθεια. Είναι κακό να μπλέκουμε αυτές τις δύο έννοιες.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει κοινωνική συνείδηση. Το έχουμε σαν λαός το καφριλίκι μέσα μας, και δεν νοιαζόμαστε για τον άλλον παρά για την πάρτυ μας.

Το μέτρο όπως έχει τεθεί ως τώρα κρίνετε, εκ του αποτελέσματος, αναποτελεσματικό διότι έχει αφήσει παραθυράκια στα οποία πατάνε όλοι, καθώς και τα πρόστιμα δεν είναι τέτοια ώστε να αποτρέψουν τους μαγαζάτορες να κόψουν από τους πελάτες τους αυτή την συνήθεια.

Προσωπικά πιστεύω ότι η καθολική απαγόρευση είναι μονόδρομος και το λέω αυτό γιατί σε συζήτηση που είχα με έναν ιδιοκτήτη καφετέριας, όταν τον ρώτησα για το αν δεν φοβάται (όταν είχε πρωτοισχύσει ο νόμος τον ρώτησα...) μην τον καρφώσει κανείς που αφήνει να καπνίζουν μέσα ενώ το μαγαζί του δεν πληρεί τις προδιαγραφές μου απάντησε ότι δεν τον ενδιαφέρει, "Ας πληρώσω πρόστιμο, το προτιμώ από το να χάσω πελάτες" είπε. Οπότε καθολική απαγόρευση για να κοπεί αυτή η καραμέλα, να μην υπάρχει και η δικαιολογία του θα πάει ο πελάτης στον δίπλα αν εγώ δεν...

Είδωμεν.. πολλές αλλαγές μου φαίνεται θα βιώσουμε φέτος, να δούμε ποιες από αυτές θα έρθουν για να μείνουν...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-01-2010, 03:44
Δεν θα καταφερθώ εναντίον των καπνιστών,

όχι γιατί δεν έχω άποψη,

(έχω κ μάλιστα αρνητική, γιατί μ' ενοχλεί αρκετά ο καπνός του διπλανού μου),

αλλά γιατί όταν κι εγώ - μέχρι προ δεκαετίας κάπνιζα,

ενοχλούσα τον διπλανό μου με το "φουγάρο" μου ..... :o

Σήμερα στον "καφέ" στην Αίγλη,

καθίσαμε πάλι έξω, για να μπορούν οι φίλοι μας να καπνίζουν .....

Θα μπορούσαν βέβαια τα καταστήματα,

να έχουν ένα σύστημα εξαερισμού πιο αποδοτικό,

ούτως ώστε, να μπορούν κ οι καπνιστές να απολαμβάνουν το τσιγαράκι τους,

αλλά κ οι υπόλοιποι να ..... μην "λιβανίζονται" ..... ;)

Αυτά όμως ...είναι "ψιλά γράμματα" .....:cool:

Γιατί να στο κάνουν ;;;;

Αφού υπάρχουν κορόιδα που κάθονται έξω ..... :mad:



.

georgekostas
07-01-2010, 03:48
Νικο αστο δε βρισκεις ακρη...καθε φορα που παω για καφε η ποτο
σκεφτομαι να παιρνω και καμια μασκα μαζι μου γιατι πνιγομαι
κυριολεκτικα....:mad:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-01-2010, 03:50
Νικο αστο δε βρισκεις ακρη...καθε φορα που παω για καφε η ποτο
σκεφτομαι να παιρνω και καμια μασκα μαζι μου γιατι πνιγομαι
κυριολεκτικα....:mad:



...να μην πούμε για τα ρούχα μας,

που θέλουν κλίβανο για να ξεμυρίσουν .....;)

georgekostas
07-01-2010, 03:54
...να μην πούμε για τα ρούχα μας,

που θέλουν κλίβανο για να ξεμυρίσουν .....;)
Οταν γυριζω σπιτι οτι κι αν φοραω κατευθειαν στο καλαθι των απλυτων
μιλαμε μυριζει ολο το σπιτι...:mad:

antoine
07-01-2010, 10:08
Οταν γυριζω σπιτι οτι κι αν φοραω κατευθειαν στο καλαθι των απλυτων
μιλαμε μυριζει ολο το σπιτι...:mad:

Άστα να πάνε, μερικές φορές έκανα και ντους τα ξημερώματα επειδή βρομούσε το μαλλί μου από την κάπνα και δεν μπορούσα να κοιμηθώ..!

BUSA MAKIS
07-01-2010, 10:19
Εσύ καλά τα λες.............

droggitiszak
07-01-2010, 11:07
αυτό με τα ρούχα που μυρίζουν ... άτιμο πράμα !

gemara
07-01-2010, 11:32
...

Αφού υπάρχουν κορόιδα που κάθονται έξω .....:mad:
.

Δυστυχώς φίλοι μου, οι μη καπνιστές (που είναι και το φυσιολογικό και αρμόζον στην ανθρώπινη φύση) καταντάμε "αντικοινωνικοί" και γραφικοί, προσπαθώντας με κάθε τρόπο να αποφύγουμε το δηλητηρίασμα των πνευμόνων μας, είτε αποχωρώντας από τους χώρους που τους βρωμίζουν οι καπνιστές είτε χαλάμε το κέφι μας αντιδικώντας στην προσπάθειά μας να τους πείσουμε για το αυτονόητο...:hmmm:

vasorfa
07-01-2010, 11:52
Ως πρωιν Καπνιστης εχω να πω τα παρακατω :

αν τρεχεις με ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ TAXYTHTA μαλ@κ@ς δεν εισαι εσυ αλλα αυτος που θα σε γραψει για υπερβολικη ταχυτητα.........

Επισης...ας ξεκολλησουμε λιγακι απο το τι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και τι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.......ξεκιναμε απο τα βασικα ......οπως μου αρεσει παντα να λεω..........

το καπνισμα ΣΚΟΤΩΝΕΙ-----ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΛΟΙ!!!!!ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ!!!!!

Για τον αυτοχειρα(καπνιστη ) τι να πω......ημουν εκει 15 σχεδον χρονια και καταλαβαινω:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

Ποτε ομως ....δεν καπνισα σε κλειστο χωρο.........ΠΟΤΕ και αυτο γιατι στην παρεα μου δεν ειμαστε ολοι αυτοχειρες(ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ) και οπως και εμενα δεν μου αρεσε στους διαφορους χωρους που βρισκομουν να μου σκαει ο ..<<αλλος>> τον καπνο του ....ΕΤΣΙ πρεπει να το σεβαστο και εγω...

Ας αφησουμε λοιπον στην ακρη το προστιμο , τις καταγγελειες και ολες τις αλλες τυπικουρες...............

ΑΠΛΑ ΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...........


Εννοειτε καταδικαζω καποια ...κακως κειμενα και καποιες ρατσιστικες εκδηλωσεις αντικαπνιστων προς καπνιστες......

Καποτε μου ειπαν μια σοφη κουβεντα.......ΣΕΒΑΣΟΥ τον Διπλανο σου.............


Συγχωρεστε με για τον τονο αλλα ας θυμιθουμε τα βασικα..........


ΚΑΠΝΙΣΜΑ = ΘΑΝΑΤΟΣ

και.....


ΣΕΒΑΣΜΟΣ (σε ολους)



υ.γ. Κωστα πολλυ ωραιο το θεμα που ξεκινησες...;)

EOD-K9
07-01-2010, 16:49
Αν και καπνιστής δεν μπορώ να πω ότι δεν έχετε δίκιο :(:(:(

http://freefotos.gr/images/jsy4zmttqwlwv8el7x1q.jpg


http://www.stopit.gr/blog/wp-content/uploads/2009/04/pissa.jpg

αντέχετε ?????? ή να το αφαιρέσω ???


http://farm1.static.flickr.com/92/228528551_1a621c9485.jpg

skippybi
07-01-2010, 16:59
Να ξεκαθαρίσουμε πως δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τους καπνιστές(εφόσον μας σέβονται φυσικά:rolleyes:) αλλά με το κάπνισμα και τις συνέπειές του ως παθητικοί καπνιστές...;)

georgekostas
07-01-2010, 17:07
Να ξεκαθαρίσουμε πως δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τους καπνιστές(εφόσον μας σέβονται φυσικά:rolleyes:) αλλά με το κάπνισμα και τις συνέπειές του ως παθητικοί καπνιστές...;)
:sm8:

antoine
07-01-2010, 17:13
Να ξεκαθαρίσουμε πως δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τους καπνιστές(εφόσον μας σέβονται φυσικά:rolleyes:) αλλά με το κάπνισμα και τις συνέπειές του ως παθητικοί καπνιστές...;)

+650 :sm8:

aeriko
07-01-2010, 17:31
Εν τάξει μας πείσατε, έχετε τίποτα άλλο αποκρουστικό να βγάλετε να δείξετε;
Το ξέρουμε ότι οι καπνιστές είμαστε άτομα εξαρτώμενα με όλες τις συνέπειες που συνεπάγεται η εξάρτηση αυτή.

ntinopoulos
07-01-2010, 19:21
Εν τάξει μας πείσατε, έχετε τίποτα άλλο αποκρουστικό να βγάλετε να δείξετε;
Το ξέρουμε ότι οι καπνιστές είμαστε άτομα εξαρτώμενα με όλες τις συνέπειες που συνεπάγεται η εξάρτηση αυτή.
βρε πανο οι υπολοιποι ομως τι φταιμε να υποστουμε τις συνεπειες της εξαρτησης σας?:)

ntinopoulos
07-01-2010, 19:28
παντως χαιρομαι που τελικα πιο πολλοι απο οτι περιμενα εχουμε τις ιδιες αποψεις για το θεμα αυτο και που ακομη και παιδια που καπνιζουν συμφωνουν με την απαγορευση του καπνισματος σε κλειστους χωρους!

antoine
07-01-2010, 19:32
Ελάχιστοι όμως το κάνουν πράξη.

Δύο μαγαζιά που βγαίνω, τις πρώτες μέρες (2 βδομάδες περίπου) του μέτρου οι πάντες τηρούσαν το μέτρο, έβγαιναν έξω και κάπνιζαν και τα σχετικά. Μετά από λίγο και τασάκια ξαφνικά εμφανίστηκαν και πλέον όλοι καπνίζουν μέσα. Είναι ελάχιστα τα μέρη που πλέον δεν καπνίζουν μέσα. Μόνο σε κάτι fridays που πήγα τελευταία, αν ήθελες να καπνίσεις έπρεπε να πας, ή και να καθήσεις γενικά, έξω.

ntinopoulos
07-01-2010, 19:35
Ελάχιστοι όμως το κάνουν πράξη.

Δύο μαγαζιά που βγαίνω, τις πρώτες μέρες (2 βδομάδες περίπου) του μέτρου οι πάντες τηρούσαν το μέτρο, έβγαιναν έξω και κάπνιζαν και τα σχετικά. Μετά από λίγο και τασάκια ξαφνικά εμφανίστηκαν και πλέον όλοι καπνίζουν μέσα. Είναι ελάχιστα τα μέρη που πλέον δεν καπνίζουν μέσα. Μόνο σε κάτι fridays που πήγα τελευταία, αν ήθελες να καπνίσεις έπρεπε να πας, ή και να καθήσεις γενικά, έξω.
και δε νομιζω οτι τα fridays δεν εχουν δουλεια!οποτε πρεπει να λιωσει η καραμελα των μαγαζατορων οτι θα χασουν κοσμο!
οταν θελουμε ειμαστε σωστοι!:)

aeriko
07-01-2010, 19:36
βρε πανο οι υπολοιποι ομως τι φταιμε να υποστουμε τις συνεπειες της εξαρτησης σας?:)
Κώστα έχεις δίκιο, οι μη καπνιστές δεν πρέπει να ταλαιπωρούνται και τους σέβομαι. Αλλωστε μην ξεχνάς ότι ήμουν επί 15 χρόνια πολέμιος αντικαπνιστής, τώρα τι στράβωσε και το ξαναρχισα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

ntinopoulos
07-01-2010, 19:36
Πρέπει πάντως να πούμε ότι η πλειοψηφία των καπνιζόντων φίλων βγαίνει συνήθως έξω από το μαγαζί.
ναι,και μετα ξυπνησες!:sm7:

antoine
07-01-2010, 19:39
και δε νομιζω οτι τα fridays δεν εχουν δουλεια!οποτε πρεπει να λιωσει η καραμελα των μαγαζατορων οτι θα χασουν κοσμο!
οταν θελουμε ειμαστε σωστοι!:)

Κάνεις λάθος, όταν κάποιος πάει στα fridays πάει στα fridays γιατί έχουν κάτι συγκεκριμένο να δώσουν. Φάε εσύ jack daniels μαριναρισμένο π.χ. φιλέτο στον κυρ Μήτσο..!

Αντίθετα με την καφετέρια, αν δεν κάτσεις εδώ, θα κάτσεις παραδίπλα. Όποιο σε βολεύει.

ntinopoulos
07-01-2010, 19:40
Δεν είμαι καπνιστής αλλά να μη φτάσουμε και στο ρατσισμό εναντιον των καπνιστών.Έτσι δεν είναι;;;;;;:Απορία:
ρατσισμος?:Απορία:
αν ερθει κανενας μαυρος και στον ακουμπησει,ασε τον να τελειωσει τη δουλεια του,μην αντιδρασεις γιατι θα σε πουνε ρατσιστη!:p;)

gemara
07-01-2010, 19:41
παντως χαιρομαι που τελικα πιο πολλοι απο οτι περιμενα εχουμε τις ιδιες αποψεις για το θεμα αυτο και που ακομη και παιδια που καπνιζουν συμφωνουν με την απαγορευση του καπνισματος σε κλειστους χωρους!

Γκουχ γκουχ!



YouTube - Award winning,funny Indian ad on no smoking for AAJ TAK

http://professionalmedical.files.wordpress.com/2009/10/coughing1.jpg

ntinopoulos
07-01-2010, 19:46
δεν εξηγείται αλλιώς το πως το έχουν λύσει τόσοι άλλοι "βάρβαροι" Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι.
με αυτο εχω σκαλωσει ρε φιλε!:confused:
νομιζω ειμαστε η πολυ εξυπνοι,η πολυ μ@λ@κες!:rolleyes:

gemara
07-01-2010, 19:48
με αυτο εχω σκαλωσει ρε φιλε!:confused:
νομιζω ειμαστε η πολυ εξυπνοι,η πολυ μ@λ@κες!:rolleyes:

Αγενείς είμαστε!:p

ntinopoulos
07-01-2010, 19:51
Δεν θα καταφερθώ εναντίον των καπνιστών,

όχι γιατί δεν έχω άποψη,

(έχω κ μάλιστα αρνητική, γιατί μ' ενοχλεί αρκετά ο καπνός του διπλανού μου),

αλλά γιατί όταν κι εγώ - μέχρι προ δεκαετίας κάπνιζα,

ενοχλούσα τον διπλανό μου με το "φουγάρο" μου .....:o

Σήμερα στον "καφέ" στην Αίγλη,

καθίσαμε πάλι έξω, για να μπορούν οι φίλοι μας να καπνίζουν .....

Θα μπορούσαν βέβαια τα καταστήματα,

να έχουν ένα σύστημα εξαερισμού πιο αποδοτικό,

ούτως ώστε, να μπορούν κ οι καπνιστές να απολαμβάνουν το τσιγαράκι τους,

αλλά κ οι υπόλοιποι να ..... μην "λιβανίζονται" .....;)

Αυτά όμως ...είναι "ψιλά γράμματα" .....:cool:

Γιατί να στο κάνουν ;;;;

Αφού υπάρχουν κορόιδα που κάθονται έξω .....:mad:



.
φαουλ!!!!!!!!!!!!!!!
το οτι καπνιζες και λιβανιζες τους αλλους δεν δικαιολογει κατι!:rolleyes:
ουτε φταιει η ελλειψη εξαερισμου η ο... οτε!:rolleyes:
και κανεις δεν καταφερεται εναντιον των καπνιστων:Απορία: αλλα εναντιον του καπνισματος σε κλειστους χωρους!;)
αυτα!:)

gsmaniac
07-01-2010, 19:53
Αγενείς είμαστε!:p
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:.................

ntinopoulos
07-01-2010, 19:54
Κώστα έχεις δίκιο, οι μη καπνιστές δεν πρέπει να ταλαιπωρούνται και τους σέβομαι. Αλλωστε μην ξεχνάς ότι ήμουν επί 15 χρόνια πολέμιος αντικαπνιστής, τώρα τι στράβωσε και το ξαναρχισα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
οι κακες παρεες!;)

ntinopoulos
07-01-2010, 19:55
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:.................
ευαισθητουλη!θιχτηκες?:sm7:

gemara
07-01-2010, 20:07
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:.................
...
και κανεις δεν καταφερεται εναντιον των καπνιστων:Απορία: αλλα εναντιον του καπνισματος σε κλειστους χωρους!;)
αυτα!:)


;)

gsmaniac
07-01-2010, 20:25
ευαισθητουλη!θιχτηκες?:sm7:
στριβοντας το τσιγαρακι μου....:p:p:p
και διαβαζοντας το πολυ ωραιο θεμα που ποσταρες,κατεληξα οτι πρεπει οι εκδρομες του φορουμ να χωριζονται,για καπνιστες και για μη καπνιστες,οπως οι καφεδες,τα τσιμπουσια κλπ.για αγενεις ή ευγενεις,για τσιγκουνηδες ή κουβαρνταδες,χορτοφαγους ή σαβουροφαγους,χοντρους ή αδυνατους,γρηγορους ή χελωνες.........:hmmm::hmmm::hmmm:
εγω εχω μαθει να κανω παρεα με ολους τους παραπανω και πιστεψε με μπορω να βρω πολλα ελλατωματα σε ολους μας(ΚΟΛΟΓΑΒΡΕ):sm7:

frits
07-01-2010, 23:54
ναι,και μετα ξυπνησες!:sm7:

Μη μου πεις ότι μετά τη λήξη του χθεσινού παιχνιδιού δεν ήθελες να κάνεις ένα τσιγαράκι....:sm7:

ntinopoulos
07-01-2010, 23:57
Μη μου πεις ότι μετά τη λήξη του χθεσινού παιχνιδιού δεν ήθελες να κάνεις ένα τσιγαράκι....:sm7:
μπα!μου πεσε βαρια η πιπα!:rolleyes:

frits
08-01-2010, 00:11
Για αυτό σε πάω ρε Κώστα,

όσο για το θέμα έχεις απόλυτο δίκιο....αλλά η θεωρία σε αυτή την χώρα απέχει πάντα από την πράξη..

konstantinos
08-01-2010, 11:23
φιλε κωστα και ολοι οι συμφουρμιτες κατα πρωτον ειμαι καπνιστης δεν θα ελεγα απο τους βαρια αλλα καπνιστης , καποια φορα που εχω βγει με ενα φιλο μου για καφε ως ειθιστε εγω αρχισα να καπνιζω , εκεινος αρχισε να παραπονειεται για τον καπνο του λεω και εγω φιλε ολοι μας εχουμε τα ελατωματα μας οπως ειπε και ο gs maniac , και τοτε εκεινος αρχισε να κλανει ναι καλα διαβασατε αρχισε να κλανει σε τετοιο βαθμο που βγηκα εξω να παρω αερα , οταν επεστρεψα του ειπα μα καλα δεν με σεβεσαι καθολου και εκεινος μου ειπε φιλε μου αυτο το ελατωμα εχω δεν μπορω να κρατηθω , απο τοτε μπροστα δεν καπνιζω γιατι φοβαμαι μην του ενεργοποιησω το ελατωμα του , καλη σας ημερα :sm7::sm7:

ntinopoulos
08-01-2010, 11:44
φιλε κωστα και ολοι οι συμφουρμιτες κατα πρωτον ειμαι καπνιστης δεν θα ελεγα απο τους βαρια αλλα καπνιστης , καποια φορα που εχω βγει με ενα φιλο μου για καφε ως ειθιστε εγω αρχισα να καπνιζω , εκεινος αρχισε να παραπονειεται για τον καπνο του λεω και εγω φιλε ολοι μας εχουμε τα ελατωματα μας οπως ειπε και ο gs maniac , και τοτε εκεινος αρχισε να κλανει ναι καλα διαβασατε αρχισε να κλανει σε τετοιο βαθμο που βγηκα εξω να παρω αερα , οταν επεστρεψα του ειπα μα καλα δεν με σεβεσαι καθολου και εκεινος μου ειπε φιλε μου αυτο το ελατωμα εχω δεν μπορω να κρατηθω , απο τοτε μπροστα δεν καπνιζω γιατι φοβαμαι μην του ενεργοποιησω το ελατωμα του , καλη σας ημερα :sm7::sm7:
εισαι απιστευτος!:sm7:
και...οποιος καταλαβε,καταλαβε!:)

xenos
08-01-2010, 12:39
εδω παρανομούμε με άλλους νόμους του κράτους να παρανομήσουμε κ σε άλλον εναν τι πειράζει!!..κομμάτια να γίνει.....οχι για μένα αλλα για τα φιλαράκια μου με τις μηχανές!!!:sm7:

droggitiszak
08-01-2010, 13:25
μια φορά κ έναν καιρό είχα στείλει μια επιστολή στον συνήγορο του πολίτη σχετικά με μια κλήση για κράνος που θεωρούσα τότε άδικη ( ως προς το οικονομικό της σκέλος στο οποίο ακόμη αντιδρώ ) και τους έγραφα ότι αν το κράτος ενδιαφέρεται για την διατήρηση της υγείας μας και θέλει να φοράμε κράνος , θα έπρεπε να επιδεικνύει με τον ίδιο ζήλο επιβάλλοντας το ίδιο ή και μεγαλύτερο πρόστιμο σε όποιον ανάβει τσιγάρο και επιλέγει να βλάψει την υγεία του ... ( δεν νομίζω να με συμπαθούσε κανείς αν γινόμουν υπουργός υγείας !!!)

... μου απάντησε μια συμπαθέστατη δικηγόρος του συνήγορου ,λέγοντάς μου ανάμεσα στα υπόλοιπα ότι δεν μπόρεί να γίνει κάτι για το κάπνισμα γιατί έτσι θα θιγόταν η προσωπική- ατομική ελευθερία του ατόμου...

για την δική μου ελευθερία ... δεν μου είπε τίποτα.

δεν μπορούμε βεβαίως να καταλήξουμε να εξοστρακίζουμε τους καπνιστές... ούτε και αυτοί μπορούν να μας δηλητηριάζουν... χρειάζεται χρυσή τομή.

γαλλία , τσεχία , ισπανία πάντως ... η χαρά του δεν καπνίζω.

Προσωπικά κερδίζουν τον σεβασμό μου όσοι βλέπω να καπνίζουν έξω ακόμα και μέσα στο κρύο ή όσοι ρωτάνε πριν το ανάψουν .

.... ααααχ πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι...

aeriko
08-01-2010, 13:26
.....οχι για μένα αλλα για τα φιλαράκια μου με τις μηχανές!!!:sm7:
Ωρες ώρες γράφεις μεγάλε!

manro
08-01-2010, 13:33
Είμαι καπνιστής αλλά για τον εαυτό μου.Και στο σπίτι μου βγαίνω έξω η παω στο σαλόνι μόνος μου οταν κάνει κρύο στη βεράντα.Το ίδιο δεν ενοχλώ και τους φίλους μου.

frits
08-01-2010, 13:50
φιλε κωστα και ολοι οι συμφουρμιτες κατα πρωτον ειμαι καπνιστης δεν θα ελεγα απο τους βαρια αλλα καπνιστης , καποια φορα που εχω βγει με ενα φιλο μου για καφε ως ειθιστε εγω αρχισα να καπνιζω , εκεινος αρχισε να παραπονειεται για τον καπνο του λεω και εγω φιλε ολοι μας εχουμε τα ελατωματα μας οπως ειπε και ο gs maniac , και τοτε εκεινος αρχισε να κλανει ναι καλα διαβασατε αρχισε να κλανει σε τετοιο βαθμο που βγηκα εξω να παρω αερα , οταν επεστρεψα του ειπα μα καλα δεν με σεβεσαι καθολου και εκεινος μου ειπε φιλε μου αυτο το ελατωμα εχω δεν μπορω να κρατηθω , απο τοτε μπροστα δεν καπνιζω γιατι φοβαμαι μην του ενεργοποιησω το ελατωμα του , καλη σας ημερα :sm7::sm7:

Οι συντονιστές των εκδρομών να φροντίσουν για να ΦΑΣΟΛΑΔΑ στο μενού.. :sm7:.

ortho
08-01-2010, 20:25
καλησπέρα!
καλή χρονιά!

δεν ξέρω πλέον τι γίνεται στο εξωτερικό, αλλά μέχρι το 2003 που ήμουν στη γερμανία τα μπαράκια δε διέφεραν κι εκεί πολύ από τεκέδες,
και σίγουρα δεν ήταν όλοι οι θαμώνες έλληνες!

συμφωνώ ότι για να γίνει κάτι χρειάζεται καθολική απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους, σημειωτέον είμαι καπνιστής.

φίλοι όταν πάω με τη γυναίκα μου για φαγητό ή ποτό κοιτάζω αν υπάρχουν τασάκια....εφόσον είναι πάνω στα τραπέζια θα καπνίσω.
εάν όχι μάλλον δε θα μπω καθόλου.

υπάρχουν και μέρη που οι ιδιοκτήτες το απαγορεύουν, εκεί δε θα πάω!!
Κατ' αντιστοιχία κι οι μη καπνιστές μπορούν να κάνουν το ίδιο.

στην εκκλησία όταν πας σου περνά από το μυαλό να καπνίσεις;
ή όταν πας σε νοσοκομείο κι έχει παντού πινακίδες και πουθενά τασάκια θα ανάψεις;!
είναι απλά τα πράγματα φίλοι μου, το μεσοβέζικο με τους χώρους για καπνιστές δημιουργεί το πρόβλημα.

αλλά όπου επιτρέπεται το τσιγάρο, δε δικαιούται κανείς να παραπονιέται, το είδε πριν μπει!!
κι εγώ δε μπαίνω εκεί που απαγορεύεται....
γιατί να τσακωνόμαστε;

και κατά τη γνώμη μου δε νομίζω ότι είναι δυνατόν να απαγορευτεί σε χώρους όπως τα νυχτερινά κέντρα, το καφενείο του χωριού κλπ κλπ....

ποιός θα πείσει τον παππού των 80+ ότι το κάπνισμα λιγοστεύει τη ζωή;!

τέλος πάντων το θέμα είναι ατελείωτο και πολύπλευρο....
πάντως το πιό ωραίο θα ήταν όλοι οι καπνιστές να κόψουμε το τσιγάρο και μετά να δούμε σε ποιό κουρέα θα πάει ο Παπακωνσταντίνου!;

και πάλι καλή χρόνια σε όλους μας!

ΥΓ κάτι μπούκες λεοφωρείων και ταξί δεν ενοχλούν κανένα;!
ή όταν είμαστε πάνω στη μπέμπα δε δίνουμε σημασία;;;;;

ntinopoulos
08-01-2010, 20:48
φιλε ortho,μεταξυ σοβαρου κι αστειου, σχεδον σε ολα τα μερη που εχουμε επισκεφτει ως forum ρωταω αν επιτρεπεται το καπνισμα και η απαντηση που παιρνω ειναι"απαγορευεται κανονικα αλλα εδω ειναι μονο η παρεα σας ,οποτε αν τα βρειτε μεταξυ σας καπνιστε"η καπως ετσι!
δεν ειδα καποιον καπνιστη ομως να προβληματιστει και να ενδιαφερθει αν μπορει να ενοχλει καποιον!αντιθετως αναβουν το τσιγαρακι τους με εναν απιστευτο στ######σμο!με την καλη εννοια παντα!:)

gsmaniac
08-01-2010, 20:55
φιλε ortho,μεταξυ σοβαρου κι αστειου, σχεδον σε ολα τα μερη που εχουμε επισκεφτει ως forum ρωταω αν επιτρεπεται το καπνισμα και η απαντηση που παιρνω ειναι"απαγορευεται κανονικα αλλα εδω ειναι μονο η παρεα σας ,οποτε αν τα βρειτε μεταξυ σας καπνιστε"η καπως ετσι!
δεν ειδα καποιον καπνιστη ομως να προβληματιστει και να ενδιαφερθει αν μπορει να ενοχλει καποιον!αντιθετως αναβουν το τσιγαρακι τους με εναν απιστευτο στ######σμο!με την καλη εννοια παντα!:)
τα COHIBA επιτρεπονται;;;;;;;;;;;;;:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
08-01-2010, 20:57
καλησπέρα!
καλή χρονιά!

δεν ξέρω πλέον τι γίνεται στο εξωτερικό, αλλά μέχρι το 2003 που ήμουν στη γερμανία τα μπαράκια δε διέφεραν κι εκεί πολύ από τεκέδες,
και σίγουρα δεν ήταν όλοι οι θαμώνες έλληνες!

συμφωνώ ότι για να γίνει κάτι χρειάζεται καθολική απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους, σημειωτέον είμαι καπνιστής.

φίλοι όταν πάω με τη γυναίκα μου για φαγητό ή ποτό κοιτάζω αν υπάρχουν τασάκια....εφόσον είναι πάνω στα τραπέζια θα καπνίσω.
εάν όχι μάλλον δε θα μπω καθόλου.

υπάρχουν και μέρη που οι ιδιοκτήτες το απαγορεύουν, εκεί δε θα πάω!!
Κατ' αντιστοιχία κι οι μη καπνιστές μπορούν να κάνουν το ίδιο.

στην εκκλησία όταν πας σου περνά από το μυαλό να καπνίσεις;
ή όταν πας σε νοσοκομείο κι έχει παντού πινακίδες και πουθενά τασάκια θα ανάψεις;!
είναι απλά τα πράγματα φίλοι μου, το μεσοβέζικο με τους χώρους για καπνιστές δημιουργεί το πρόβλημα.

αλλά όπου επιτρέπεται το τσιγάρο, δε δικαιούται κανείς να παραπονιέται, το είδε πριν μπει!!
κι εγώ δε μπαίνω εκεί που απαγορεύεται....
γιατί να τσακωνόμαστε;

και κατά τη γνώμη μου δε νομίζω ότι είναι δυνατόν να απαγορευτεί σε χώρους όπως τα νυχτερινά κέντρα, το καφενείο του χωριού κλπ κλπ....

ποιός θα πείσει τον παππού των 80+ ότι το κάπνισμα λιγοστεύει τη ζωή;!

τέλος πάντων το θέμα είναι ατελείωτο και πολύπλευρο....
πάντως το πιό ωραίο θα ήταν όλοι οι καπνιστές να κόψουμε το τσιγάρο και μετά να δούμε σε ποιό κουρέα θα πάει ο Παπακωνσταντίνου!;

και πάλι καλή χρόνια σε όλους μας!

ΥΓ κάτι μπούκες λεοφωρείων και ταξί δεν ενοχλούν κανένα;!
ή όταν είμαστε πάνω στη μπέμπα δε δίνουμε σημασία;;;;;
γιαννη τα λες πολυ σωστα,στο μονο που λες λαθος ειναι οτι τσακωνομαστε................το λαμογιο που εχει ανοιξει την κουβεντα,μονο αντικαπνιστης δεν ειναι.............:p:p:p

ortho
08-01-2010, 21:03
δε λέμε κάτι διαφορετικό,
τι θα πει κανονικά απαγορεύεται, αλλά αν τα βρούμε επιτρέπεται;!
άμα δε φέρει το τασάκι φίλε ντινόπουλε, ποιός θα ανάψει;

μιά λύση θα ήταν να κάνουμε φράκτιες!
gsforum for smokers μία
gsforum for nonsmokers!
αλλά όχι και στ...ισμό!
αν μου πεις ότι σε ενοχλεί απλά δε θα το ανάψω, θα πάω έξω ή θα μείνω άκαπνος.

όσο για τα cohiba.... αφόρητη σκ@τίλα αδερφάκι μου!

gemara
08-01-2010, 22:10
δε λέμε κάτι διαφορετικό,
τι θα πει κανονικά απαγορεύεται, αλλά αν τα βρούμε επιτρέπεται;!
άμα δε φέρει το τασάκι φίλε ντινόπουλε, ποιός θα ανάψει;

μιά λύση θα ήταν να κάνουμε φράκτιες!
gsforum for smokers μία
gsforum for nonsmokers!
αλλά όχι και στ...ισμό!
αν μου πεις ότι σε ενοχλεί απλά δε θα το ανάψω, θα πάω έξω ή θα μείνω άκαπνος.

όσο για τα cohiba.... αφόρητη σκ@τίλα αδερφάκι μου!

Εσύ μπορεί να το κάνεις αυτό. Δεν το κάνουν όλοι όμως έστω και αν τους παρακαλέσεις. Θα σου πούνε και διάφορα μερικές φορές, ή θα γελάσουν ειρωνικά μαζί σου...

S.T
08-01-2010, 22:56
φιλε ortho,μεταξυ σοβαρου κι αστειου, σχεδον σε ολα τα μερη που εχουμε επισκεφτει ως forum ρωταω αν επιτρεπεται το καπνισμα και η απαντηση που παιρνω ειναι"απαγορευεται κανονικα αλλα εδω ειναι μονο η παρεα σας ,οποτε αν τα βρειτε μεταξυ σας καπνιστε"η καπως ετσι!
δεν ειδα καποιον καπνιστη ομως να προβληματιστει και να ενδιαφερθει αν μπορει να ενοχλει καποιον!αντιθετως αναβουν το τσιγαρακι τους με εναν απιστευτο στ######σμο!με την καλη εννοια παντα!:)

Είσαι σίγουρος για τα παραπάνω που γράφεις ή να σου θυμίσω την εκδρομή στον Κοσμά?Και ξέρεις ότι είμαι φανατικός καπνιστής .

ntinopoulos
09-01-2010, 12:30
Είσαι σίγουρος για τα παραπάνω που γράφεις ή να σου θυμίσω την εκδρομή στον Κοσμά?Και ξέρεις ότι είμαι φανατικός καπνιστής .
καλα,εσυ εισαι ο καλυτερος συγκατοικος ever!:sm4:
η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα!:)
πολυ καλος για να εισαι αληθινος!:)
και για οσους δεν ξερουν ο σπυρος στον κοσμα ειχε τετοιο αγχος να μη με ενοχλει με το τσιγαρο,που αισθανομουν και λιγο αβολα!:hmmm:
και που σαι φιλαρακι σ εχω καβαντζωμενο και για τις επομενες εκδρομες!;)

gsmaniac
09-01-2010, 14:27
http://imgcash3.imageshack.us/img683/913/kourkoutiosfpmendrinosc.jpg






:sm7::sm7::sm7::sm7:αυτα κανουν στο καραισκακη

Carduelis
10-01-2010, 19:43
Ρε συ Κώστα... γιατί φαγωθήκανε με τους καπνιστές ???
ΚΛΕΦΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ???? :sm7::sm7: