PDA

View Full Version : Δωρεάν 650 ποδήλατα στο κέντρο του Βόλου


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-01-2010, 08:53
Μια είδηση, (όχι πολύ φρέσκια)

που "έπεσε τώρα στα χέρια μου"

κ θα ήταν ενδιαφέρον να ξέραμε την εξέλιξή της ....

Μακάρι κι άλλοι Δήμοι της χώρας,

να δείξουν ανάλογο ενδιαφέρον για τον δημότη τους ....;)



http://www.taxydromos.gr/uploads/Image/newspaper/041109/podilata.jpg



Εξακόσια πενήντα ποδήλατα θα είναι σύντομα στη διάθεση των πολιτών από το Δήμο Βόλου. Στόχος, όπως τονίζεται σε ανακοίνωση του Δήμου Βόλου, είναι η ευαισθητοποίηση των πολιτών να χρησιμοποιούν το ποδήλατο για τις μετακινήσεις τους μέσα στην πόλη για να αποτραπεί η χρήση των Ι.Χ., ειδικά στο κέντρο της πόλης.


Η πρωτοβουλία εντάσσεται στο ολοκληρωμένο σχέδιο της δημοτικής αρχής για τη Βιώσιμη Κινητικότητα, που προβλέπει μεταξύ άλλων και την κατασκευή ενός μεγάλου δικτύου ποδηλατοδρόμων μέσα στην πόλη, έργο που βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη.


Για την προμήθεια των ποδηλάτων ο Δήμος Βόλου προκήρυξε ανοικτό δημόσιο μειοδοτικό διαγωνισμό με κριτήριο την κατακύρωση της χαμηλότερης τιμής για την προμήθεια «Εξοπλισμού (ποδήλατα-κράνη) για το δίκτυο ποδηλατοδρόμων στο Δήμου Βόλου ενδεικτικού προϋπολογισμού 199.563,00 €.
Από την εφημερίδα Ταχυδρόμος (http://www.taxydromos.gr/ArticleDetail.aspx?nodeSerial=001001001001&nodeId=10&articleId=18937)



.

EOD-K9
08-01-2010, 10:00
:sm8:

antoine
08-01-2010, 10:02
Μπράβο, αυτές είναι κινήσεις!:sm8:

georgekostas
08-01-2010, 11:14
:sm8:

kostasx
08-01-2010, 11:47
Μπράβο τους και μακάρι να πάρουν σειρά και άλλοι δήμοι.
Πάντως στα Τρίκαλα που βρέθηκα προχθές-περαστικός- γινόταν χαμός..όλοι καβάλα σ'ένα ποδήλατο ;)

Cogar
08-01-2010, 13:07
......γινόταν χαμός..όλοι καβάλα σ'ένα ποδήλατο

;)


Και εγώ νόμιζα όλοι καβάλα ... :sm7::sm7::sm7:







(είπα και γώ....τόοοοοοσο προχωρημένοι οι Τρικαλιώτες:p:p:p)

MARK
08-01-2010, 14:17
:sm5: Ωραία πρωτοβουλία.........

Arkas
12-01-2010, 02:40
:sm8:

classiccentury
18-02-2011, 10:41
Σε πρόσφατο ταξίδι μου στο Παρίσι τράβηξα αυτή τη φωτό όπου βλέπετε πως λειτουργεί ενας πολιτισμένος δήμος. 10.000 ποδήλατα έχει ο δήμος του Παρισιού για τους δημότες του. !!!!
7299

basilis76
18-02-2011, 11:33
:sm8:

nivam
18-02-2011, 11:46
Επειδή ζω στο Βόλο, μάλλον, προσπαθούν να χρυσώσουν το χάπι γιαυτό εδώ το έκτρωμα alternative views of Volos city: Ποδηλατόδρομοι για τα σκουπίδια (http://volossucks.blogspot.com/2009/09/blog-post.html)
ΝεύραΝεύραΝεύρα

ARGI
18-02-2011, 11:59
Αν και το έχουμε ξανα αναφέρει η Καρδίτσα είναι η πόλη, με το μεγαλό σε μήκος ποδηλατοδρόμειο στην Ελλάδα, και μέσα στην δεκάδα της Ευρώπης... Μιλάμε για χλμ ποδηλατοδρόμειο μέσα στην πόλη μου.... Πάντως και στο Βόλο υπάρχει μεγάλο μέλλον για το ποδήλατο, μιας και η πόλη είναι σχετικά φλατ, άρα δίνετε για ποδήλατο... ;);)

Jefe
18-02-2011, 12:13
Πολλές πόλεις της Ευρώπης προωθούν το ποδήλατο! ;)



Jefe

mario
18-02-2011, 12:49
Επειδή ζω στο Βόλο, μάλλον, προσπαθούν να χρυσώσουν το χάπι γιαυτό εδώ το έκτρωμα alternative views of Volos city: Ποδηλατόδρομοι για τα σκουπίδια (http://volossucks.blogspot.com/2009/09/blog-post.html)
ΝεύραΝεύραΝεύρα


τα ίδια έκαναν και στην Ναυπακτο φίλε όλα προχειρα:mad:

GregoryGS
18-02-2011, 13:48
Με πρόλαβε ο nivam… δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι… στο Βόλο δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις με ποδήλατο και έτσι όπως πάμε ούτε με μηχανή… Επικίνδυνοι «ποδηλατόδρομοι» και ελαστικά κολονάκια παντού… αν θυμάμαι καλά η ΜΟΤΟΛΕΒ έχει κάνει αγωγή στο δήμο για αυτή την επικίνδυνη και απαράδεκτη κατάσταση. Ακόμα και με 50 αράκι πρέπει να καθίσεις μποτιλιαρισμένος πίσω από τα αυτοκίνητα… δεν μιλάμε για ποδήλατο… σε φάγανεεεε….

Α! από τα ποδήλατα δεν έχει μείνει τίποτα…
:hmmm:

panagiotis.farmer
18-02-2011, 15:44
:sm8:

ortho
18-02-2011, 16:09
Κρίμα, θυμάμαι από τα παιδικά μου χρόνια που πήγαινα τα καλοκαίρια στη γιαγιά μου στο Βόλο, ο τόπος ήταν γεμάτος "νταλίκες".
Αυτή την εικόνα έχω ακόμη.....κι έχω χρόνια να πάω στο Βόλο, δυστυχώς...

ARGI
18-02-2011, 20:04
Με πρόλαβε ο nivam… δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι… στο Βόλο δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις με ποδήλατο και έτσι όπως πάμε ούτε με μηχανή… Επικίνδυνοι «ποδηλατόδρομοι» και ελαστικά κολονάκια παντού… αν θυμάμαι καλά η ΜΟΤΟΛΕΒ έχει κάνει αγωγή στο δήμο για αυτή την επικίνδυνη και απαράδεκτη κατάσταση. Ακόμα και με 50 αράκι πρέπει να καθίσεις μποτιλιαρισμένος πίσω από τα αυτοκίνητα… δεν μιλάμε για ποδήλατο… σε φάγανεεεε….

Α! από τα ποδήλατα δεν έχει μείνει τίποτα…
:hmmm:

Στην Καρδίτσα, βάλανε το μαχαίρι στο κόκκαλο.
Κόψανε από την μεριά του δρόμου, και το πεζοδρομήσανε με τουβλάκια κάτω και με μεταλικά κολωνάκια μετά, ώστε να μην μπορεί αυτοκίνητο να παρκάρει... Εχουν κάνει καλή δουλειά η αλήθεια είναι, αλλά οι οδηγοί των αυτοκινήτων τους βρίζουν κάθε ημέρα που xαθήκανε τόσα παρκινκ..!!!!! Εγω προσωπικά δεν τραβάω κανένα ζόρι, γιατί κινούμε όλη ημέρα, με scooter...!!!!:D:D