PDA

View Full Version : «Ψευδής συναγερμός»


manro
08-01-2010, 15:22
Έρευνα για την κήρυξη πανδημίας Η1Ν1 ζητούν μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης


Στρασβούργο
Μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης ζητούν τη σύσταση επιτροπής που θα εξετάσει «την απειλή για την υγεία από τις ψευδείς πανδημίες», έπειτα από καταγγελίες ότι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έκανε λάθος να κυρήξει συναγερμό για τη νέα γρίπη Η1Ν1.
Το θέμα θα συζητηθεί στα τέλη Ιανουαρίου στο Στρασβούργο, δήλωσε την Πέμπτη ο Βόλφγκανγκ Βόνταργκ, μέλος του Συμβουλίου της Ευρώπης και επιδημιολόγος.
Ο Βόνταργκ είχε δεχθεί σφοδρές επικρίσεις όταν υποστήριξε ότι ο ΠΟΥ κήρυξε λανθασμένα πανδημία «υπό την πίεση των εργαστηρίων». Ο Γερμανός σοσιαλιστής θέλει το Συμβούλιο της Ευρώπης να ζητήσει από τα μέλη του να διενεργηθούν «έρευνες για τις επιπτώσεις της [κατάστασης] πανδημίας και του κόστους της σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο».


Σε κείμενο που υπογράφεται από βουλευτές δέκα χωρών, ο Βόνταργκ αναφέρει ότι οι φαρμακευτικές εταιρείες «υποκίνησαν την κατασπατάληση πόρων που προοριζόταν για την υγεία, προς όφελος αναποτελεσματικών στρατηγικών εμβολιασμού» και «εξέθεσαν χωρίς λόγο εκατομμύρια υγιείς ανθρώπους στους κινδύνους των άγνωστων παρενεργειών των εμβολίων, που δεν ήταν επαρκώς δοκιμασμένα».
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό

MARK
08-01-2010, 15:31
Ετσι είναι τρομοκράτησαν τον κόσμο προκειμένου να γεμίσουν τις τσεπες τους.........Νεύρα

Cogar
08-01-2010, 15:46
ΝεύραΝεύραΝεύρα

Carduelis
08-01-2010, 15:54
Δεν θα έπρεπε να μας βάλετε και το link να δουμε από που είναι αυτή η είδηση ? :hmmm:

antoine
08-01-2010, 16:16
Φαντάζομαι η αρχική πηγή (μιας και το έχουν επαναδημοσιεύσει πολλοί) πρέπει να είναι από εδώ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1092172&lngDtrID=252)

(Το λέει και στο τέλος του άρθρου, Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό)

Cogar
08-01-2010, 16:37
Δεν θα έπρεπε να μας βάλετε και το link να δουμε από που είναι αυτή η είδηση ? :hmmm:

Φαντάζομαι η αρχική πηγή (μιας και το έχουν επαναδημοσιεύσει πολλοί) πρέπει να είναι από εδώ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1092172&lngDtrID=252)

(Το λέει και στο τέλος του άρθρου, Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό)



Ναι βρε φιλαράκι, αυτό είναι, από το in.gr;)
το βρήκα και εγώ.

georgekostas
08-01-2010, 16:53
Δεν μου κανει εντυπωση...:mad:

Carduelis
08-01-2010, 17:01
Επειδή το να αναμεταδίδει κανείς αβασάνιστα διάφορα και μάλιστα όταν έχουν σχέση με την υγεία (ακόμα και αν είναι το in.gr) δεν είναι και οτι το καλύτερο, καλό θα ήταν να γνωρίζουμε τα αποδεδειγμένα στοιχεία:
1. Ψευδής συναγερμός? Ο WHO οχι μόνο δεν αναστέλλει την Πανδημία αλλά οργανώνει και τον τρόπο χορήγησης των εμβολίων δωρεάν σε 95 χώρες που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράσουν. http://www.who.int/csr/disease/swineflu/vaccines/h1n1_vaccination_deployment_update_20091223.pdf
2. Ψευδής Πανδημία? Όποιος κάνει μια βόλτα στα νοσοκομεία θα δεί τι συμβαίνει. Οι 12.220 νεκροί παγκόσμια (και ο μόλις 1 θάνατος από το εμβόλιο) μέχρι την 30 Δεκεμβρίου λένε κάτι? WHO | Pandemic (H1N1) 2009 - update 81 (http://www.who.int/csr/don/2009_12_30/en/index.html) Επειδή δυστυχώς ο ιός δεν ακολουθεί τους κανόνες της τηλεθέασης, όπου το σημαντικότερο θέμα απασχολεί κανά τριήμερο, συνεχίζει να σκοτώνει και μάλιστα νέους ανθρώπους. Προφανώς δεν συγκινεί και πολλούς το οτι έχουμε 82 νεκρούς στην Ελλάδα μέχρι στιγμής ! http://www.keelpno.gr/keelpno/2010/id994/gripi_ebdo_20100107.pdf Άραγε ο κάθε Βόλφγκανγκ Βόνταργκ που κόπτεται μόνο για το πόσο κοστίζει το εμβόλιο (και όσοι τον αποδέχονται) ας μας πούν πόσο κοστολογείται η ανθρώπινη ζωή για να καταλάβουμε το cost/effect !

Στους πόσους νεκρούς άραγε θα πειστούν ορισμένοι οτι έχουμε κάποιο.. προβληματάκι? Άν αυτή την στιγμή δεν είχε γίνει ο έστω και κουτσός αυτός εμβολιασμός είμαι σίγουρος οτι οι ίδιες "φωνές" θα κατηγορούσαν για αναλγησία το κράτος και για εγκληματική αμέλεια! Αλλά και πως να πειστεί ο καθένας να εμβολιασθεί όταν η παραπληροφόρηση και η καχυποψία κυριαρχούν ακόμα και στον ιατρικό κόσμο? Όταν υπουργός Υγείας σ αυτόν τον τόπο αναγνωρίζεται ο Χαρδαβέλας, Υπουργός Οικονομικών ο Αυτιάς και Δικαιοσύνης ο Μάκης?

antoine
08-01-2010, 17:06
Χωρίς να είμαι σίγουρος, οι νεκροί από την κοινή γρίπη είναι κατά πολύ περισσότεροι.

Θα ψάξω στοιχεία και θα ποστάρω... κάπου το είχα δει.

Carduelis
08-01-2010, 17:29
Δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία φίλε μου. Αυτό που ξέρουμε επιστημονικά είναι οτι η νέα γρίπη έχει το ιδιο ποσοστό θανάτων με την κοινή. Αλλά για την κοινή γρίπη το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού έχει σε κάποιο βαθμό αντισώματα μιας και όλοι κάποτε εκτεθήκαμε, αντίθετα στη νέα γρίπη ο πληθυσμός συνολικά είναι παρθένος. Αρα το ίδιο ποσοστό θανάτων μπορεί να έχουνε, αλλά η μια (κοινή)προσβάλλει μερικές χιλιάδες ατόμων και η άλλη (νέα) μερικά εκατομμύρια..

antoine
08-01-2010, 17:47
Φίλε μου, αυτό είναι ακόμα χειρότερο που λες.

Διότι αν τα ποσοστά είναι ίδια, παρόλο που έχουμε αντισώματα από την κοινή γρίπη, σημαίνει ότι η κοινή γρίπη είναι πολύ πιο ισχυρή και θανατηφόρα από τον H1N1 που δεν υπάρχουν αντισώματα.

Carduelis
08-01-2010, 17:56
Παράδειγμα: Δυό νοσήματα έχουν ίδιο ποσοστό θνησιμότητας πχ 0,02 % .Το ένα προσβάλλει 1.000 άτομα διότι οι υπόλοιποι έχουν αντισώματα (άρα 20 νεκρούς) και το άλλο προσβάλλει 10.000 άτομα γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν αντισώματα γι αυτό (άρα 200 νεκρούς)...

antoine
08-01-2010, 18:02
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι το ποσοστό θνησιμότητας που ανέφερες, αλλά το ποσοστό μεταδοτικότητας.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και επειδή ΣΩΣΤΑ δεν έχουμε αντισώματα, κολλάμε ΣΩΣΤΑ πιο εύκολα, αλλά μιας και τα ποσοστά είναι τα ίδια θα έπρεπε να είχαμε πολύ περισσότερους θανάτους από αυτούς που έχουμε τώρα.

Εδώ έλεγαν πριν 2 μήνες ότι θα έχουν πεθάνει εκατοντάδες με λίγες χιλιάδες (τώρα ξεπεράσαμε τους 100) στην Ελλάδα και η κορύφωση του ιού θα ήταν αρχές Δεκέμβρη.

Αντ'αυτού, δεν βλέπω κάποιο τρελό ποσοστό θνησιμότητας από τον ιό. Θα συμφωνήσω στο ότι είναι πολύ πιο μεταδοτικός, αλλά θα διαφωνήσω στο γεγονός ότι έχει ανάλογο ποσοστό θνησιμότητας με την κοινή γρίπη.

Απλά θυμήσου τι έλεγαν παντού πριν δύο μήνες και τι λένε τώρα. Από φίλους μου που την πέρασαν, την πέρασαν πολύ πιο ήπια από γρίπη (1 μέρα δέκατα και 1 μέρα πυρετό) που είχαν κολλήσει παλαιότερα χρόνια. Και έσκασαν και 130 ευρώ(!!) για να επιβεβαιώσουν ότι είχαν τον H1N1. Το χρηματικό παιχνίδι που έχει παιχτεί γύρω από την γρίπη αυτή είναι πολύ μεγάλο.

antoine
08-01-2010, 18:20
Αυτό όσον αφορά τον WHO και το όλο θέμα της γρίπης των χοίρων.

Το λινκ εδώ (http://www.engdahl.oilgeopolitics.net/Swine_Flu/Flu_Pope/flu_pope.html)

Carduelis
08-01-2010, 18:50
Δεν σκοπεύω να πείσω και κανέναν...
Όμως από την ευλογιά και τον τέτανο σήμερα δεν πεθαίνει σχεδόν κανείς φίλε μου στο Δυτικό κόσμο, αλλά τα εμβόλια συνεχίζουμε να τα κάνουμε (και να τα πληρώνουμε βέβαια) σε όλα τα παιδάκια.
Αναρωτήσου το γιατί.
Καλό βράδυ και με υγεία σε όλους. ;)

manro
08-01-2010, 21:11
Δεν σκοπεύω να πείσω και κανέναν...
Όμως από την ευλογιά και τον τέτανο σήμερα δεν πεθαίνει σχεδόν κανείς φίλε μου στο Δυτικό κόσμο, αλλά τα εμβόλια συνεχίζουμε να τα κάνουμε (και να τα πληρώνουμε βέβαια) σε όλα τα παιδάκια.
Αναρωτήσου το γιατί.
Καλό βράδυ και με υγεία σε όλους. ;)


Aγαπητέ φίλε από οτι είδα κάπου σε στεναχωρήσαμε.Ένα θέμα ανέβασα από έγκυρη πηγή.Από την μία δεν την είδες. ΟΚ. Από την άλλη φαίνεσαι λίγο πειραγμένος σε αυτά που γράφεις. Αν κάνω λάθος συγχώρεσέμε. Εγώ πάντως δεν ήθελα να προσβάλω ούτε εσένα ούτε κανένα.Ούτε τους γιατρούς ούτε τα υπουργεία ούτε τις φαρμακοβιομηχανίες. Εύχομαι σε όλους να εχουμε υγεία.

antoine
08-01-2010, 22:11
Όμως από την ευλογιά και τον τέτανο σήμερα δεν πεθαίνει σχεδόν κανείς φίλε μου στο Δυτικό κόσμο, αλλά τα εμβόλια συνεχίζουμε να τα κάνουμε (και να τα πληρώνουμε βέβαια) σε όλα τα παιδάκια. Αναρωτήσου το γιατί.

Παν μέτρον άριστον... Φαντάζομαι δεν πήραμε κάποια αρκετά εκατομύρια μη δοκιμασμένα εμβόλια για τέτανο. Δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά όλη αυτή τρομοκρατία που δημιουργήθηκε τον τελευταίο καιρό φάνηκε ότι δεν είχε τόσο μεγάλη βάση μιας και ο H1N1 παρόλο που ναι, είναι μεταδοτικός, αποδείχτηκε, εκ του αποτελέσματος, ότι δεν έχει τη θνησιμότητα που έχουν άλλοι ιοί.

Δεν λέω να μην προφυλαχθούν οι ευπαθείς ομάδες, αλλά όχι και όλος ο πληθυσμός..!! Κάποιοι έπαιξαν μεγάλο παιχνίδι και έσπειραν το φόβο και πλούτισαν εις βάρος μας. Επίσης υπήρξαν αρκετοί που είχαν παρενέργειες από ένα εμβόλιο που βγήκε χωρίς να δοκιμαστεί ή να περάσει ελέγχους ποιότητος.

Απλά από όλα αυτά τα εκατομύρια εμβόλια που πήραμε (ακυρώσαμε και παραγγελίες, φαντάσου δηλαδή!) πόσα τελικά χρησιμοποιήθηκαν. Πάνω από 300.000 δεν πρέπει να ήταν εγώ σου λέω, και ίσως να λέω και πολλά..

Μαζί σου πάντως, υγεία σε όλους...!

Carduelis
09-01-2010, 00:42
Aγαπητέ φίλε από οτι είδα κάπου σε στεναχωρήσαμε.Ένα θέμα ανέβασα από έγκυρη πηγή.Από την μία δεν την είδες. ΟΚ. Από την άλλη φαίνεσαι λίγο πειραγμένος σε αυτά που γράφεις. Αν κάνω λάθος συγχώρεσέμε. Εγώ πάντως δεν ήθελα να προσβάλω ούτε εσένα ούτε κανένα.Ούτε τους γιατρούς ούτε τα υπουργεία ούτε τις φαρμακοβιομηχανίες. Εύχομαι σε όλους να εχουμε υγεία.

Μην ανησυχείς φίλε μου! Ούτε με στεναχωρήσατε, ούτε μου κακοφάνηκε! απόψεις και γνώμες υπάρχουν χιλιάδες, ακόμα και για το απλούστερο πράγμα σ αυτή τη γή! πόσο μάλλον για μια αρρώστια που είναι εν εξελίξει και δυστυχώς υπάρχουν ακόμα πολύ σοβαρές πλευρές της και συνέπειες να μας απασχολήσουν στο άμεσο μέλλον, από καθαρά ιατρικής και επιστημονικής πλευράς.
Όσο για το "παρασκήνιο", αληθινό ή όχι, πίστεψέ με έχω άποψη αλλά δεν είναι η προτεραιότητά μου όσο βλέπω να χάνονται άρρωστοι και ντρέπομαι να συζητάω τελικά αν είναι.. λίγοι οι 82 νεκροί ή αν άξιζαν τα έξοδα!
Σίγουρα είναι επιλογή του καθενός εδώ μέσα να πιστεύει όποια πηγή θέλει για να διαμορφώσει την άποψή του και μάλιστα από μένα απόλυτα σεβαστή ακόμα και όταν διαφωνώ!
Όπως είναι και δική μου επιλογή να μη συμμετέχω στη συζήτησή σας, μια και έχω ήδη γράψει, πολύ νωρίς και επώνυμα, σε προηγούμενα νήματά μου όσα πιστεύω στο θέμα αυτό.
Καλό μας βράδυ..