PDA

View Full Version : Κατάστρεψα τη ζελατινα στο κράνος.


giotis
11-01-2010, 23:20
Όταν πήρα πριν ένα μήνα το κράνος της BMW sport integral (όχι κάρμπον), ο πωλητής μου είπε να μην χρησιμοποιώ χημικά για το καθάρισμα αλλά μόνο νερό.
Ναι καλά , τόσα χρόνια στη ζελατίνα του NOLAN είχα ρίξει λύτρα υγρών τύπου ΑΖΑΧ και δεν είχα πρόβλημα.:rolleyes:
Το Σάββατο πρωί το ψεκάζω, το καθαρίζω και το βράδυ άρχιζε να θαμπώνει στα φώτα των αυτοκινήτων.
Παίρνω χαρτί να το καθαρίσω και η ζελατίνα μάδαγε. Έβγαζε φλοίδες και διαφανή ρινίσματα σαν λέπια από ψάρι, σαν κομματάκια από υαλοβάμβακα, όσο το έτριβα τόσο χειρότερα.:(
Είχα ακούσει για αλοιφές που χρησιμοποιούν οι φαναρτζίδες για γυάλισμα διορθώνουν γρατζουνιές και από ζελατίνες, υπάρχει ελπίδα ξέρει κανείς τίποτα;:confused:

Ευτυχώς έχω και δεύτερη ζελατίνα (70 ευρώ παρακαλώ) αλλά φοβάμαι μην κολλήσει κανένα ζουζούνι και ξεφλουδίσει ή μη κουτσουλίσει κανένα πουλί και λιώσει.
Τεχνολογία υλικών σου λένε μετά.:Μπερδεμέν

skippybi
11-01-2010, 23:33
:Απορία::Απορία: 70 ευρώ έ;;;:(

danaos
11-01-2010, 23:40
Αφου βρε φιλε σου ειπε να μην ριξεις χημικα εσυ γιατι το εκανες:Απορία::Απορία::Απορία:

Δεν εχουν ολες οι ζελατινες τα ιδια υλικα.

Δεν παει να πει οτι σου ξεφλουδισε ειναι "μαπα" μπορει λογο αλλων υλικων να απαγορευεται απλα.

Παντος οσα κρανη και να εχω παρει το ιδιο μου λενε μακρια απο χημκα (και bmw και αλλη μαρκα)

Arkas
11-01-2010, 23:51
Προσωπικά, χρησιμοποιώ βρεγμένο χαρτί κουζίνας, το αφήνω ελαφρώς να μουλιάσουν οι βρώμες, μυγάκια, νυχτερίδες και τα συναφή και μετά το σκουπίζω με καθαρό.

danaos
11-01-2010, 23:52
Προσωπικά, χρησιμοποιώ βρεγμένο χαρτί κουζίνας, το αφήνω ελαφρώς να μουλιάσουν οι βρώμες, μυγάκια, νυχτερίδες και τα συναφή και μετά το σκουπίζω με καθαρό.

Πολυ σωστα!!!

Arkas
11-01-2010, 23:54
Πολυ σωστα!!!
Το ίδιο κάνω και στα ταξίδια, χρησιμοποιώντας χαρτομάντηλα.

giotis
12-01-2010, 00:19
Αφου βρε φιλε σου ειπε να μην ριξεις χημικα εσυ γιατι το εκανες:Απορία::Απορία::Απορία:

Δεν εχουν ολες οι ζελατινες τα ιδια υλικα.

Δεν παει να πει οτι σου ξεφλουδισε ειναι "μαπα" μπορει λογο αλλων υλικων να απαγορευεται απλα.

Παντος οσα κρανη και να εχω παρει το ιδιο μου λενε μακρια απο χημκα (και bmw και αλλη μαρκα)

Καλά μη βαράτε.
Εγώ σκάλισα το κράνος τι να πείς σε αυτούς που σκαλίζουν ηλεκρικά και κινητήρες.





Γιατρειά υπάρχει;

vtheo
12-01-2010, 00:29
Όπως πολύ σωστά σου είπαν και οι προλαλήσαντες φίλε το καλύτερο είναι σκέτο νεράκι.Μόνο σε περιπτώσεις πολύ βρώμας χρησιμοποιώ απλό απορρυπαντικό πιάτων (ΑVA),μου το είχε προτείνει κάποτε ένας φίλος μου οπτικός για τα γυαλιά ηλίου και μερικές το φορές το κάνω και στα δύο κράνη μου SHOEI,UVEX χωρίς κανένα πρόβλημα.

danaos
12-01-2010, 00:33
Καλά μη βαράτε.
Εγώ σκάλισα το κράνος τι να πείς σε αυτούς που σκαλίζουν ηλεκρικά και κινητήρες.





Γιατρειά υπάρχει;

δεν νωμιζω μονο αλλαγη:hmmm::hmmm::hmmm:

vpentza
12-01-2010, 00:40
ποιά ...γιατρειά θεραπεύει το ξεφλούδισμα στη ζελατίνα ????

ααα.... αυτό με τα χημικά ισχύει και για την ζελατίνα της μηχανής....προσοχή λοιπόν γιατί αυτή
δεν κάνει 70 ευρώ :hmmm:

giotis
12-01-2010, 00:49
Γι' αυτό φαίνεται η μαμά μου πήρε μηχανή χωρίς ζελατίνα (R 1200R) για να μην τη χαλάσω.

Arkas
12-01-2010, 01:05
Πολύ φοβάμαι φίλε Πάνο ότι η αντικατάσταση της ζελατίνας σου είναι μονόδρομος...:(:(:(

gemara
12-01-2010, 01:23
Φτηνή είναι. Στο Arai Chaser πάει περισσότερο, κοντά στα 80...

giotis
12-01-2010, 01:54
Πάντως κατά τα άλλα το κρανάκι είναι καλό, ελαφρύ και αεροδυναμικό, απλό χωρίς πρόβλεψη για ηλεκτρονικά.
Ένας φίλος μου είπε τι τη πήρες τη πλαστικούρα δεν έπαιρνες ένα SHOE, πράγματι έχει μια ανάλαφρη αίσθηση, δεν πείθει για ποιότητα. Αν είναι θορυβώδες δεν ξέρω, δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τα "αθόρυβα".
Με λίγη προσοχή στη ζελατίνα ελπίζω να έχω άλλο πρόβλημα.

kostas_366
12-01-2010, 16:48
'Αλλαξέ την φίλε μου..
Αλοιφή δοκίμασα και εγώ σε ένα παλιό κράνος, και τώρα ούτε οι ...κότες δεν πάνε μέσα. Αν θες στην δίνω βέβαια την αλοιφή.

vasorfa
12-01-2010, 17:34
Συγγνωμη επειδη εμμενα μου φαινεται καπως.....:hmmm::hmmm::hmmm:ξεφλουδισμα στην ζελατινα???:hmmm::hmmm::hmmm:μηπως λεω μηπως η ζελατινα ειναι ελαττωματικη:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

kostas-patra
12-01-2010, 18:24
Συγγνωμη επειδη εμμενα μου φαινεται καπως.....:hmmm::hmmm::hmmm:ξεφλουδισμα στην ζελατινα???:hmmm::hmmm::hmmm:μηπως λεω μηπως η ζελατινα ειναι ελαττωματικη:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:


τσού, είναι το αντηλιακό φίλμ ή το αντιθαμπωτικό που βγαίνει σε φλούδια

giotis
12-01-2010, 19:10
'Αλλαξέ την φίλε μου..
Αλοιφή δοκίμασα και εγώ σε ένα παλιό κράνος, και τώρα ούτε οι ...κότες δεν πάνε μέσα. Αν θες στην δίνω βέβαια την αλοιφή.

Ευχαριστώ Κώστα την άλλαξα και θα είμαι πιο προσεχτικός.

kifinas
13-01-2010, 16:29
Είχα ενα πρόμοιο... ξεφλούδισμα στη ζελατίνα μου (κράνος S1) αλλά χωρίς χημικά. Σε κάποιο ψιλόβροχο βράχηκε και άρχισε να ξρφλουδίζει. Μου άλλαξαν τη ζελατίνα 3!!!! φορές στην Ηλιοφίλ. Στο τέλος μου έδωσαν μια απο το S1pro και ησύχασα. Οπότε παιζει και η αστοχία υλικού(όπως μου είπαν) οσο για την έξω μεριά συμφωνώ με Arka!

vp_68
13-01-2010, 16:42
Προσωπικά, χρησιμοποιώ βρεγμένο χαρτί κουζίνας, το αφήνω ελαφρώς να μουλιάσουν οι βρώμες, μυγάκια, νυχτερίδες και τα συναφή και μετά το σκουπίζω με καθαρό.

Συμφωνώ απόλυτα.

Γιώργος Σαββίδης
13-01-2010, 23:35
Οι σύγχρονες ζελατίνες είναι κατασκευασμένες από ένα μίγμα διάφανου πλαστικού polycarboneti ,lexan που τους δίνει
την δυνατότητα να είναι ελαστικές χωρίς να χάνουν την φόρμα και την αντοχή τους. Έχουν μεγάλη αντοχή σε κρούση
(αναλογικά με το πάχος τους που είναι 2-2,5mm).
Ο τρόπος κατασκευής τους είναι παρόμοιος με τα θερμοπλαστικά κελύφη. Τελειώνοντας από την κατασκευή της μια
ζελατίνα, στη συνέχεια ψεκάζεται ή μπανιάρεται με μια αντιχαρακτική επίστρωση που την κάνει εξωτερικά σκληρότερη
αλλά παραμένοντας εσωτερικά ελαστική και άθραυστη.

Αντιθαμβωτικές ζελατίνες οι συνήθεις τρόποι κατασκευής αυτών των ζελατίνων είναι δύο:
α ) Τελειώνοντας την κατασκευή μιας ζελατίνας ψεκάζεται η μπανιάρεται με μια αντιχαρακτική επίστρωση εξωτερικά και
εσωτερικά ψεκάζεται με αντιθαμβωτικό υλικό , δυστυχώς αυτός ο τρόπος παρόλο που είναι οικονομικότερος δεν είναι
πάντα και τόσο αποτελεσματικός. Λόγω του ότι δεν μπορεί να μπανιαριστεί με αντιθαμβωτικό υλικό διότι θα καλυφθεί
η αντιχαρακτική επίστρωση και θα χάση την ιδιότητα της. Αλλά ούτε να ψηθεί σε ειδικούς φούρνους για να έχουμε
καλύτερη πρόσμιξη των υλικών λόγω του ότι θα καεί το αντιθαμβωτικό υλικό. Με λίγα λόγια η επεξεργασία του ενός
υλικού επηρεάζει την ιδιότητα του αλλού υλικού. Το ποιο σύνηθες φαινόμενο σε αυτές της ζελατίνες είναι η μικρή σε
βαθμό αντιχαρακτικής απόδοσης και συχνά ξεφλούδισμα της antifog επίστρωσης.
β ) Ο δεύτερος τρόπος είναι να επεξεργαστεί με τον καλύτερο τρόπο η αντιχαρακτική επίστρωση εξωτερικά και εσωτερικά
να τοποθετηθεί μια επιπλέον ζελατίνα με αντιθαμβωτικές ιδιότητες. Με αυτό τον τρόπο δεν επηρεάζει η μια την άλλη
σε αυτήν την περίπτωση έχουμε δυο συνήθης τρόπους εγκατάστασης της δεύτερης ζελατίνας (antifog ). Ο πρώτος είναι
κολλητός με την βοήθεια δυο στικ ( εικόνα 1 ) και ο δεύτερος τρόπος είναι η συγκράτηση της δεύτερης ζελατίνας να
είναι με δυο πύρους ( εικόνα 3 ) και στις δυο περιπτώσεις καλό θα είναι να υπάρχει μικρό ρέλι σιλικόνης στην περίμετρο
της δεύτερης ζελατίνας για να εφάπτονται καλύτερα οι δυο ζελατίνες ώστε να μην μπορούν τα χνώτα να περάσουν ανάμεσα
από της δυο, μην ξεχνάμε ότι η πρώτη δεν έχει αντιθαμβωτική ιδιότητα

http://inlinethumb55.webshots.com/4982/2319864720101092185S425x425Q85.jpg http://inlinethumb49.webshots.com/3440/2819717150101092185S425x425Q85.jpg http://inlinethumb39.webshots.com/6246/2065346660101092185S200x200Q85.jpg

Πως μπορώ να πλύνω και να συντηρώ το κράνος μου

Το εξωτερικό του κράνους και την Ζελατίνα μετά από κάθε ταξιδάκι ή κατά τη διάρκεια αυτού τα καθαρίζουμε
από τα μυγάκια με ένα βρεγμένο (νωπό) μαλακό χαρτί. Σε έντονα λερωμένη ζελατίνα από ξερά μυγάκια, πρώτα
ψεκάζουμε την ζελατίνα με μια μποτίλια ψεκασμού με νερό ή ήπιο σαπούνι τζαμιών κολλάμε επάνω της ένα Χαρτί
κουζίνας μουλιασμένο για 1-2 λεπτά και αφήνουμε το μουλιασμένο χαρτί να μαλακώσει τα ξερά μυγάκια
Στην συνεχεία την σκουπίζουμε με καθαρό μαλακό χαρτί η πανί .

Επίσης καλό θα είναι μετά να περάσουμε με μια μπατονέτα, ειδική σιλικόνη η ένα οργανικό λαδί της τσιμούχες
στεγανοποίησης της ζελατίνας για να διατηρήσουν την ελαστικότητα τους .
Πολύ σημαντικός είναι και ο καθαρισμός των αεραγωγών από σκόνη, ή έντομα, ο οποίος μπορεί πολύ εύκολα
να γίνει με μια μπατονέτα ένα μαλακό βουρτσάκι δοντιών η ένα πινελάκι.

http://inlinethumb18.webshots.com/44241/2933379270102559650S200x200Q85.jpg http://inlinethumb52.webshots.com/42163/2426450060102559650S200x200Q85.jpg http://inlinethumb38.webshots.com/42661/2946643670102559650S200x200Q85.jpg http://inlinethumb38.webshots.com/30565/2286679400102559650S200x200Q85.jpg

Οδήγηση υπό βροχή

Μπορούμε να περάσουμε την ζελατίνα στην εξωτερική της πλευρά με αλοιφή γυαλίσματος χρωμάτων και να
την γυαλίσουμε για να κυλάει το νερό ( προσοχή αλοιφή κεριού η Teflon χωρίς χημικά)
Υπάρχουν και ειδικά υγρά μαντιλάκια καθαρισμού και την μη επικάθηση του νερού.

giotis
14-01-2010, 00:56
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες οδηγίες.

EOD-K9
14-01-2010, 21:13
Προσωπικά, χρησιμοποιώ βρεγμένο χαρτί κουζίνας, το αφήνω ελαφρώς να μουλιάσουν οι βρώμες, μυγάκια, νυχτερίδες και τα συναφή και μετά το σκουπίζω με καθαρό.

:sm8:


τα μυγάκια τι τα κάνεις ???