PDA

View Full Version : παιδια στο αμαξι...


stukas
17-01-2010, 11:52
Αλλο ενα θεμα με το οποιο εχω μεγαλο κολλημα-αν κ δεν ειμαι γονιος-(αλλα τι να πεις του αλλου,ειμαστε κ λαος με ταπεραμεντο...)Εξηγουμαι:τρελλαινομαι οταν βλεπω παιδακια στο πισω καθισμα χωρις ζωνη ασφαλειας(μπορουν να φορανε οταν φτασουν το υψος 1.40μ κ ανω) η χωρις να ειναι στο ειδικο καθισματακι(τα πιο μικρα),αλλα να εχουν `σκαρφαλωσει` αναμεσα στα μπροστινα καθισματα,τα μεν παιδια,τα δε μωρα,στην αγκαλια της μητερας τους κ στο μπροστα καθισμα..!:eek: Περιστατικο:κατεβαινω προς ομονοια κ σε φαναρι πετυχαινω μια mercedes a-class-απο αυτα τα μικρα..Επιβατες:μπαμπας-μαμα-παιδι...Καλα δε λεω για ζωνες,η μαμα το παιδι μπροστα κ στην αγκαλια(αρχιζω κ φορτωνω τωρα...).Παω διπλα(απο την πλευρα του οδηγου) παντα ευγενικα-ηταν καλοκαιρακι-ο τυπος ειχε το παραθυρο του ανοιχτο-διαλογος:
-Καλημερα φιλε μου(εγω..)
-καλημερα(αυτος..μουδιασμενα..)
-ωραιο το αμαξι σας,καινουργιο...?
-ναι καινουργιο(ο τυπος ειχε ομως εκεινο το υφος-τι θελει το τυπακι τωρα..?)
-Ποσο το πηρατε,ειναι ακριβο..?
-Eεε,πηγε κανα εικοσαρικο...(με γελακι αυταρεσκειας...)
-μαλιστα...μπραβο...Κ ΡΕ ΓΥΦΤΟ 300e ΔΕΝ ΕΔΩΣΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ..?!!Νεύρα
Το τυπακι πηρε μια γκριματσα σα γερος που τον χτυπησε διπλο εγκεφαλικο κ εμεινε να με κοιταει ετσι...Ψελλισα κ εγω κατι γαλλικα μεσα απο το κρανος κ σηκωθηκα κ εφυγα...Η δε μαμα αταραχη,υφος χιλιων καρδιναλιων...
Για αυτο ρε παιδια,μη με παρεξηγητε,οσοι εχετε παιδακια κ καταλαβαινουν λιγο,δωστε τους να καταλαβουν οτι το αμαξι ειναι μεσο μετακινησης κ οχι παιδοτοπος(θα μου πεις αντε να πεισεις εσυ το μπομπιρα να βαλει ζωνη κ να κατσει καλα...),αλλα αναγκας θεοι πειθονται...Ξανα παλι απο προσωπικη εμπειρια,εχει χρειαστει μια φορα να μεταφερω ξαδερφια μου,με αμαξι,(δεν ειναι πανω απο 10χρ.),πρωτη κουβεντα:Στο αμαξι,παιδακια βαζουμε ζωνη κ δεν την βγαζουμε,ναι,? Το αμαξι δεν ειναι για διασκεδαση,ναι..?Οποιος βγαλει τη ζωνη του στο τελος δεν θα εχει παγωτο,απλο.?(π***** ελληνικη..)Σας πληροφορω,οτι σε ολη τη διαρκεια της διαδρομης,ηταν παναγιτσες...Παντα φιλικα,stukas...

edmark
17-01-2010, 12:10
:sm8:

ortho
17-01-2010, 13:18
γιατί φίλε stukas εξάπτεσαι;! δε σε καταλαβαίνω!
υπάρχει καλύτερος αερόσακος από το μωρό στην αγκαλιά;!
εδώ κάποια τα βάζουν και πίσω από το τιμόνι!
σκέψου ότι στη στραβή δε κινδυνεύεις να σου σκάσει ο αερόσακος στα μούτρα!! αν φοράς και γυαλιά..... η ενδεδειγμένη λύση!!!!!:yz

ortho
17-01-2010, 13:19
ρώτα και τον Edmark! καλημέρα φίλε!!!!!

βάζεις και τη σαλιάρα με το λογότυπο του φόρουμ και
γλυτώνεις και τα σάλια!!!

MARK
17-01-2010, 14:48
Καλά τα λές......:sm8:

ntinopoulos
17-01-2010, 14:55
γονεις εγκληματιες!:o

gemara
17-01-2010, 17:19
Κλικ (http://www.gsforum.gr/57702-post65.html)

Κλικ (http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/4349-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-2.html#post57702)

skippybi
17-01-2010, 19:30
είναι να μη γίνει το κλατς...ΝεύραΝεύρα

georgekostas
17-01-2010, 19:35
Δυστυχως ετσι ειναι...:(

Dionisis
17-01-2010, 21:18
φιλαρακια μεγαλο κεφαλαιο με τα παιδια στο αυτοκινητο παντα στο πισω καθισμα αλλα αλλα αλλα αλλα υπαρχουν και οι <αλλοι> που τα θελουν <κοντα τους> ειναι να μην γινει το λαθος γιατι το αποτελεσμα :hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

stukas
18-01-2010, 14:20
κ συνεχιζοντας-με το κολλημα μου να κ μερικα παραδειγματα,προς αποφυγη κ προς μιμηση...
1.Προς αποφυγη:YouTube - Crash test:Child in mothers hands/Ребенок на руках у матери(οποιος μου βρει μια δικαιολογια γιατι να το κανει ετσι κ να νικαει το νομο της φυσικης ταυτοχρονα...θα κερδισει κουλουρι..!)
2.Προς μιμηση:YouTube - Crash Test - Forward vs. Rear Facing
3.K μια επεξηγηση γιατι τα παιδια πρεπει να τοποθετουνται με `προσωπο προς τα πισω`-προς Admins η οποιονδηποτε ενδιαφερομενο:το παρακατω μπορει να φανει σοκαριστικο σε καποιους-ειμαστε ομως ενηλικες-κ αυτη ειναι απλα η πραγματικοτητα κ οχι crash test dummies σε ενα εργαστηριο διεξαγωγης δοκιμων:YouTube - Front facing or Rear facing? Car seat safety TRUE STORY crash test videos.
Aυτα..Παντα φιλικα,stukas...

Arkas
20-01-2010, 02:06
Πολύ σωστές και χρήσιμες οι επισημάνσεις σου Γιάννη!