PDA

View Full Version : το κράνος κουνάει και αυχένας μου πονάει


bts
18-01-2010, 20:44
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα βοήθεια για αγορά νέου κράνους.
Τα δεδομένα του προβλήματος έχουν ως εξής:

-Μοτοσικλέτα: 1200 GS '06, (φέριγκ της μαμάς)
-Ύψος: 194 εκ.
-Μπάτζετ: μέχρι 400 ευρώ (κ φθηνότερο να είναι δεν πειράζει :-))

Ζητούμενο είναι η πολύωρη οδήγηση με τη λιγότερη δυνατή κούραση.
Βασικά καλή αεροδυναμική και χαμηλό θόρυβο.

Το καλοκαίρι ταξίδεψα φορώντας ένα Nolan N84 το οποίο εφαρμόζει εκπληκτικά στο κεφάλι μου.

Όμως ο αέρας χτυπάει το κράνος ψηλά και χωρίς να το καταλαβαίνω ασκώ αντίσταση που μετά από κάποια ώρα κάνει τον αυχένα μου να παίρνει κυριολεκτικά φωτιά!!! Επίσης με λίγο πλευρικό άνεμο το κράνος κουνάει στα +130 χλμ/ώρα

Υπόψιν ότι τα Shoei απορρίπτονται εκτός αν κόψω τη μισή μου μύτη...

(αν κάποιος έχει άποψη και για αλλαγές στο φέριγκ είναι χρήσιμες)

Carduelis
18-01-2010, 20:54
Μάλλον θες ψηλότερη ζελατίνα στη μηχανή και κράνος δίχως γείσο (πχ εντούρο) . Πιθανότατα προτίμησε full face για να γλυτώσεις βάρος σε σχέση με τα ανοιγόμενα και ίσως λίγη άσκηση στους αυχενικούς μύες για να δυναμώσουν! (..ανύπαντρο σε κόβω μάλλον!! αλλιώς θα ήξερε ο τράχηλος από βάρη ;))

Carduelis
18-01-2010, 20:56
..αλλιώς τεχνικά επίσης θα βοηθούσε αν κόνταινες λιγάκι.. αλλά δεν ξέρω από που να κόψεις :sm7::sm7:

Gazi
18-01-2010, 21:08
1,94 και πέρασες χωρίς να σε πάρουμε χαμπάρι???Πέρνα μια βόλτα να σε καλωσορίσουμε!!!Καλωσόρισες στην παρέα μας!!
Οσο για την προστασία,και εγώ θα έλεγα να βάλεις μία μεγαλύτερη!!

FANISGS
18-01-2010, 23:00
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα βοήθεια για αγορά νέου κράνους.
Τα δεδομένα του προβλήματος έχουν ως εξής:

-Μοτοσικλέτα: 1200 GS '06, (φέριγκ της μαμάς)
-Ύψος: 194 εκ.
-Μπάτζετ: μέχρι 400 ευρώ (κ φθηνότερο να είναι δεν πειράζει :-))

Ζητούμενο είναι η πολύωρη οδήγηση με τη λιγότερη δυνατή κούραση.
Βασικά καλή αεροδυναμική και χαμηλό θόρυβο.

Το καλοκαίρι ταξίδεψα φορώντας ένα Nolan N84 το οποίο εφαρμόζει εκπληκτικά στο κεφάλι μου.

Όμως ο αέρας χτυπάει το κράνος ψηλά και χωρίς να το καταλαβαίνω ασκώ αντίσταση που μετά από κάποια ώρα κάνει τον αυχένα μου να παίρνει κυριολεκτικά φωτιά!!! Επίσης με λίγο πλευρικό άνεμο το κράνος κουνάει στα +130 χλμ/ώρα

Υπόψιν ότι τα Shoei απορρίπτονται εκτός αν κόψω τη μισή μου μύτη...

(αν κάποιος έχει άποψη και για αλλαγές στο φέριγκ είναι χρήσιμες)

κοψε τη μυτη και παρε shoei!!!!:sm7::sm7:-χωρις παρεξηγηση-

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
18-01-2010, 23:08
Eνα προιόν της TURATECK που προσωπικά με εχει εξυπηρετήσει , είναι ένα "κολάρο"
που μπαίνει γύρω από το λαιμό , το οποίο έχει και ένα "νύχι" στήριξης στο πίσω
μέρος , ακριβώς στον αυχένα.

Τ'όλο πράγμα λειτουργεί σαν "πατούρα" για το κράνος.

vtheo
19-01-2010, 01:00
Φίλε βάλε ζελατίνα απο adventure.Θα έχεις τρομερή κάλυψη από αέρα.Εγώ ακόμα και με enduro κράνος κάνω αρκετά χιλιόμετρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

EOD-K9
19-01-2010, 09:17
...................................νομιζω οτι σε κάλυψαν

και η δικια μου γνωμη .......................ζελατίνα απο adventure

vasorfa
19-01-2010, 09:19
Φιλε μου μεγαλυτερη Ζελατινα(απο adventure)

Ειμαι 193 cm και με το adventure που εχω ολα ειναι οκ!!

emix
19-01-2010, 12:24
Απο τα ποιο αθορυβα κρανη ειναι τα Schuberth. Ισως το ποιο αθορυβο. Ομως υπαρχει περιπτωση στο δικο μου το κεφαλι να ταιριαζει τελεια και στο δικο σου οχι.
Οποτε οποια γνωμη και να σου δωσουμε ειναι παντα σχετικη.
Πηγαινε,δοκιμασε και αποφασισε.
Φυσικα επειδη εισαι ψηλος, μια ψηλοτερη ζελατινα θα βοηθουσε. Μην το παρακανεις ομως, οπως κατι ζελατινες που μπαινουν στα mp3 σκουτερακια οπως αυτο στην φωτογραφια!!!!
:sm7:

Carduelis
19-01-2010, 13:06
Επίσης μια άλλη μέθοδος που ακολουθούν πολλά μέλη στο φόρουμ (αν δεν είναι εύκολο τεχνικά να.. κοντύνεις), είναι να πάρεις βάρος! και η σταθερότητα θα αυξηθεί και ο σβέρκος θα χοντρύνει :D:D:D !!! Πληροφορίες στο εκδρομές και συναντήσεις! :sm7::sm7:

kostas-patra
19-01-2010, 14:02
Επίσης μια άλλη μέθοδος που ακολουθούν πολλά μέλη στο φόρουμ (αν δεν είναι εύκολο τεχνικά να.. κοντύνεις), είναι να πάρεις βάρος! και η σταθερότητα θα αυξηθεί και ο σβέρκος θα χοντρύνει :D:D:D !!! Πληροφορίες στο εκδρομές και συναντήσεις! :sm7::sm7:
κάποιος έχει ρέντα σήμερα!

φίλε η λύση είναι μια: βγάλε τη ζελατίνα, δεν θα έχεις στροβιλισμούς, το κράνος θα ναι ακούνητο και το πρόβλημα σου θα μεταφερθεί αλλού από τον αυχένα. αυτό στα ανεπιτυχή αστεία

δίχως κούραση:

-όσο αθόρυβο και να ναι ένα κράνος, οι ωτοασπίδες, για ξεκούραστη οδήγηση και ως μέσο προστασίας της ακοής σου από τα ενοχλητικά έως επικίνδυνα db των αεροδυναμικών θορύβων των υψηλών ταχυτήτων, είναι εκ των ων ουκ ανευ
-περιλαίμιο -υποσιάγωνο: μπορούν να αποκλείσουν τους εισερχόμενους αεροδυναμικούς θορύβους και στο υπάρχον κράνος σου, ώστε να μειωθεί ο πονοκέφαλος από τα πολύωρα ταξίδια
-καινούρια μαξιλαράκια-επένδυση κράνους, για να μην παίζει το κεφάλι σου μές στο κράνος, μετά από κακοπλυσίματα-κακοστεγνώματα και συνεχή χρήση
-μεγαλύτερη ζελατίνα

ο καθένας μπορεί να σου προτείνει κράνη που έχει δοκιμάσει, που του έκαναν ή μη. σε σχετική αναζήτηση θα βρείς πλειάδα από τέτοια θέματα

μεθοδικοποίησε την αναζήτησή σου ως εξής:

-το υψηλότερο μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις συν κάτι ακόμα. αυτό θα προσδιορίσει το εύρος τιμών
-υλικό κατασκευής. ψάξε το και επέλεξε με οτι θεωρείς οτι μπορεί να σου προσφέρει ικανοποιητική προστασία
-επέλεξε τύπο, κλειστό, ανοιχτό, μισάνοιχτο, κατσαρόλα, κουβαδάκι
-επέλεξε χαρακτηριστικά και αξεσουάρ, όπως έσω σκούρα ζελατίνα, αντιθαμπωτική μεμβράνη, αεραγωγοί, τύπος δεσίματος, δυνατότητα εισαγωγής μπλέ δοντιού, βάλε βγάλε γυαλιών, γραφικά, επιτόκιο καταναλωτικού δανείου
-επέλεξε από αγγελίες φυσικοθεραπεύτρια που θα γιάνει τον αυχένα σου και όχι μόνο

μετά τούτων πάρε την απόφαση πως είναι πλέον ξεκούρατη η οδήγηση με αυτοκίνητο

υγρ. με το σούμπερτ c2 παρ όλα τα θέματα που έχω, είναι ένα άψογο κράνος από αποψη αεροδυναμικών θορύβων, δεν κουνάει, δεν βγαίνει εύκολα, τα μαξιλαράκια του άργησαν να κάτσουν, αλλά αγκάλιασαν καλά το σχήμα του κεφαλιού μου, είναι ξεκούραστο μόνο όσο οδηγείς, το οποίο σημαίνει πως όταν το φοράς μέχρι το περίπτερο ή σε πολύωρες πορείες στο σύνταγμα κουράζεσαι, ενώ πάνω στην μηχανή λόγω αεροδυναμικής, μάλλον, δεν το καταλαβαίνεις σαν βαρύ κουραστικο

kifinas
19-01-2010, 15:34
Θα συμφωνήσω για το κράνος της Schuberth.Είμαι 1.93 και εχω το απλό gs, με τη ζελατίνα της μαμάς (πρωσοπικά δέ μου αρέσει η ζελατίνα του adventure στο απλό gs) Το S1 είναι εκπληκτικό! Α δοκίμασε και το έξτρα πλαστικό που έχει η makan!
http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=134&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

gemara
19-01-2010, 17:34
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα βοήθεια για αγορά νέου κράνους.
Τα δεδομένα του προβλήματος έχουν ως εξής:

-Μοτοσικλέτα: 1200 GS '06, (φέριγκ της μαμάς)
-Ύψος: 194 εκ.
-Μπάτζετ: μέχρι 400 ευρώ (κ φθηνότερο να είναι δεν πειράζει :-))

Ζητούμενο είναι η πολύωρη οδήγηση με τη λιγότερη δυνατή κούραση.
Βασικά καλή αεροδυναμική και χαμηλό θόρυβο.

Το καλοκαίρι ταξίδεψα φορώντας ένα Nolan N84 το οποίο εφαρμόζει εκπληκτικά στο κεφάλι μου.

Όμως ο αέρας χτυπάει το κράνος ψηλά και χωρίς να το καταλαβαίνω ασκώ αντίσταση που μετά από κάποια ώρα κάνει τον αυχένα μου να παίρνει κυριολεκτικά φωτιά!!! Επίσης με λίγο πλευρικό άνεμο το κράνος κουνάει στα +130 χλμ/ώρα

Υπόψιν ότι τα Shoei απορρίπτονται εκτός αν κόψω τη μισή μου μύτη...

(αν κάποιος έχει άποψη και για αλλαγές στο φέριγκ είναι χρήσιμες)

Δεν μας είπες το βασικότερο...:sm7:

Carduelis
19-01-2010, 21:14
Αν αποφάσισες να μην κόψεις το κεφάλι σου και να μην παχύνεις αιφνίδια τότε είναι μονόδρομος η λύση:
1.Οσο πιο ψηλή ζελατίνα τόσο το καλύτερο (του ADV είναι η πιο ταιριαστή για μένα) αλλά και διάφορες after market παίζουν και κυρίως η Vario σε διάφορα ύψη πχ MRA VarioTouring ζελατίνα BMW R 1200 GS by: MRA - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1354)
ή Ztechnik px Ζελατίνα Ztechnik VStream BMW R 1200 GS by: Ztechnik - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2407)
2. Spoiler στην ήδη υπάρχουσα ζελατίνα σου με πολύ λιγότερα χρήματα, αφαιρούμενη όποτε δεν την χρειάζεσαι Spoiler for windscreen BMW R 1200 GS Adventure lockable by: Touratech - MotoRAID - MOTORAID Motorcycle and Rider Travel equipment and accessories (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=100)
3. Ωτασπίδες αν δεν σ αρέσει να ακούς τα πουλάκια και την εξάτμισή σου (μια τρύπα μας έχουν αφήσει τελικά ελεύθερη δίχως αξεσουάρ αλλά έτσι όπως πάνε..)
4. Καλό κράνος αλλά αυτό κοστίζει συνήθως (πέρνα από Γιώργο Σαββίδη και ζήτα φιλικά τη γνώμη του Moto-Accessories, Κράνη, Ένδυση, Μπότες, Αξεσουάρ Αναβάτη, Ενδοεποκοινωνιες, GPS, Αντικλεπτικά, Εξοπλισμός Ταξιδίου, Custom Chrome, Sport Street Touring, Συντήρηση, Λίπανση, Mix on Off, off road, Βελτιώσεις, Ανταλλακτικά, scooter (http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductDet.asp?PID=2730&CatID=492&CatPosition=396))
5. Αν αποφασίσεις να ψάξεις μόνος σου για κράνος δες εδώ: SHARP - The Helmet Safety Scheme (http://sharp.direct.gov.uk/) για τεστ κρανών βαθμολογίες και τιμές (ιστότοπος του υπουργείου μεταφορών της Αγγλίας)
ή εδώ: Motorcycle Helmets - webBikeWorld (http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/motorcycle-helmets.htm) για τεστ που λαμβάνουν υπ όψιν και το θόρυβο!
6. Προσωπική γνώμη: Απόλυτη έλλειψη θορύβων δεν υφίσταται στα γήινα οικοσυστήματα και δεν συστήνεται σε.. ζωντανούς οργανισμούς (όπως ξέρουμε εγώ και ο Κώστας gsmaniak!! :D:D:D)

bts
20-01-2010, 11:43
Φιλε μου μεγαλυτερη Ζελατινα(απο adventure)

Ειμαι 193 cm και με το adventure που εχω ολα ειναι οκ!!

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν και προπονημένος στα... συζυγικά βάρη το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η κούραση στους αυχενικούς μυς. Τα υπόλοιπα (θόρυβος, ζέστη, φαγούρα, μικροενοχλήσεις) τα παλεύω.

Ίσως δοκιμάσω τη λύση στήριξης κράνους της touratech εφόσον δεν έχω σκοπό να γίνω ιπποπόταμος με 20 κιλά παραπάνω...

Για το ζήτημα της ζελατίνας θα σκεφθώ σοβαρά την επαναστατική λύση της αφαίρεσής της. Με ένα XR250R που έκανα βόλτες δεν είχα τέτοια προβλήματα. Μπορεί να γινόταν ο ####ς μου ταψί αλλά τον αέρα στο στήθος τον πάλευα εύκολα...;)

Ευχαριστώ τον 193 vasorfa για μια επιβεβαιωμένη γνώμη για την προστασία της ζελατίνας του ADV. Αλλά τα 500 ευρώ που (νομίζω ότι) κοστίζει μου πέφτουν κάπως πολλά...

Για τις after market λύσεις το θέμα είναι πάντα η ασφάλεια.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια έγκριση ασφαλείας τύπου Ε... για τις ζελατίνες ή το υλικό κατασκευής τους που βγάζουν όλες αυτές οι εταιρίες.

Τα προσθαφαιρούμενα σπόιλερ είναι αποτελεσματικά ή απλώς στροβολίζουν τον αέρα;

Καλές χειμωνιάτικες βόλτες

S.T
20-01-2010, 12:02
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν και προπονημένος στα... συζυγικά βάρη το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η κούραση στους αυχενικούς μυς. Τα υπόλοιπα (θόρυβος, ζέστη, φαγούρα, μικροενοχλήσεις) τα παλεύω.

Ίσως δοκιμάσω τη λύση στήριξης κράνους της touratech εφόσον δεν έχω σκοπό να γίνω ιπποπόταμος με 20 κιλά παραπάνω...

Για το ζήτημα της ζελατίνας θα σκεφθώ σοβαρά την επαναστατική λύση της αφαίρεσής της. Με ένα XR250R που έκανα βόλτες δεν είχα τέτοια προβλήματα. Μπορεί να γινόταν ο ####ς μου ταψί αλλά τον αέρα στο στήθος τον πάλευα εύκολα...;)

Ευχαριστώ τον 193 vasorfa για μια επιβεβαιωμένη γνώμη για την προστασία της ζελατίνας του ADV. Αλλά τα 500 ευρώ που (νομίζω ότι) κοστίζει μου πέφτουν κάπως πολλά...

Για τις after market λύσεις το θέμα είναι πάντα η ασφάλεια.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια έγκριση ασφαλείας τύπου Ε... για τις ζελατίνες ή το υλικό κατασκευής τους που βγάζουν όλες αυτές οι εταιρίες.

Τα προσθαφαιρούμενα σπόιλερ είναι αποτελεσματικά ή απλώς στροβολίζουν τον αέρα;

Καλές χειμωνιάτικες βόλτες


200 ευρώ και είσαι οκ και φιμέ αν θέλεις.

S.T
21-01-2010, 08:02
200 ευρώ και είσαι οκ και φιμέ αν θέλεις.

To παραπάνω ξέχασε το,γράψε λάθος που λένε:D.

Πιστεύω ότι καθάρισα κύριοι του χθεσινού καφέ οι εξηγήσεις μου είναι επαρκείς:sm7:.

ntinopoulos
21-01-2010, 09:34
To παραπάνω ξέχασε το,γράψε λάθος που λένε:D.

Πιστεύω ότι καθάρισα κύριοι του χθεσινού καφέ οι εξηγήσεις μου είναι επαρκείς:sm7:.
εχεις ακομη να κανεις κατι για να επανορθωσεις!:p;)