PDA

View Full Version : Ζητείται AFRICA TWIN XRV 750 '92-'95


frits
23-01-2010, 21:33
Φίλοι αποφάσισα να φτιάξω την Africana μου (92) ή οποία είναι σε άριστη κατάσταση αλλά πληγωμένη στο κιβώτιο ταχυτήτων. αντί να δώσω λοιπόν λεφτά, μόνο για μεταχειρισμένο μοτέρ λέω μήπως βρω κάποιο παροπλισμένο- τρακαρισμένο να έχω και καβάτζα ανταλλακτικά, γιατί ο ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ ανταγωνίζεται στα ίσα τους δικούς μας..

wet & dirty
23-01-2010, 22:39
ωραια καταληξαμε!!!:cool::cool:

μερικες μετατροπες που μπορουμε να κανουμε στο αφρικα!!!:D:D
http://www.xrv.org.uk/gallery/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=3638http://www.motorradkarawane.de/repo/imag/algetwin56.jpg
http://i24.photobucket.com/albums/c30/GS1150/africatwin4.jpg

frits
23-01-2010, 22:56
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις βρε Τάκη...:sm7::sm7:
εδώ που τα λέμε εσύ μου έβαλες την ιδέα με τον "ΒIGARO".;)

kostas_366
24-01-2010, 03:06
Καλή φάση το αφρικα .

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-01-2010, 06:57
Σταύρο, θα μας την δίνεις για καμιά βόλτα,

να θυμηθούμε τα "παλιά" ;;;;:D:D:D

gsmaniac
24-01-2010, 12:32
χαλανε και τα honda;;;;;;;;;;;;;;;;;:sm7:
δεν σας ειπα οτι θα κλεισουν σπιτια,με τους βρωμιαρηδες;;;;;;;ΝεύραΝεύραΝεύρα
ο ενας ανακατασκευαζει το africa,ο αλλος ψαχνει να αγορασει χωματερο,εγω βγαζω καθρεφτες και φτερο απο το gs...........:mad::mad::mad:
θα πεσει πολυ τσοκαρο

wet & dirty
24-01-2010, 13:05
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις βρε Τάκη...:sm7::sm7:
εδώ που τα λέμε εσύ μου έβαλες την ιδέα με τον "ΒIGARO".;)



σε εβλεπα δεν σε εβλεπα????:sm7::sm7::sm7:

gper
24-01-2010, 14:17
Δυνατό μηχανάκι οτι πρέπει για παιχνιδάκια:D

GeorgeP
24-01-2010, 17:05
Φίλοι αποφάσισα να φτιάξω την Africana μου (92) ή οποία είναι σε άριστη κατάσταση αλλά πληγωμένη στο κιβώτιο ταχυτήτων. αντί να δώσω λοιπόν λεφτά, μόνο για μεταχειρισμένο μοτέρ λέω μήπως βρω κάποιο παροπλισμένο- τρακαρισμένο να έχω και καβάτζα ανταλλακτικά, γιατί ο ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ ανταγωνίζεται στα ίσα τους δικούς μας..

Κατ'αρχην ανοιξε το να δεις τι χρειαζεται!! Μετα θα σου πω που θα βρεις τα ανταλλακτικα που χρειαζεσαι καινουρια σε πολυ καλες τιμες οι οποιες ουδεμια σχεση εχουν με του Σαρακακη!!! Φυσικα απο εξωτερικο!!! Δηλαδη, αν θελεις μονον φουρκετες στο σαζμαν γιατι να παιρνεις ολοκληρο τον κινητηρα σαν μεταχειρισμενο? κι αν ανοιξεις τον μεταχειρισμενο και τον βρεις διαλυμενο? τσαμπα τα λεφτα που εδωσες!!! Εξάλλου φουρκετες και γραναζια δεν ειναι ακριβα, αυτο που ειναι ακριβο ειναι οι αξονες (πρωτευον/φευτερευον και ο μυλος!! Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα εκει εκτος κι αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν τελειως κάγκουρας!!
Γιαυτο στις ηδη αποφασισμενες ανακατασκευες πρωτα διαλυουμε τα παντα και η μοτο μενει με τον σκελετο στο ραφι και μετα αρχιζουμε και σημειωνουμε τα ανταλλακτικα που χρειαζομαστε συνυπολογιζοντας ΚΑΙ τα κμ που εχει γραψει το κοντερ!!! Αν π.χ εχεις κανει 100,000κμ το ρεκτιφιε δεν το γλυτωνεις, αρα να τα ελατηρια να και τα πιστονια 1ου ρεκτιφιε!!! Εχει μεινει πολυ καιρο σε ακινησια? να και τα ρουλεμαν των τροχων!! Εχει δουλιτσα φιλε μου, δεν ειναι μονο το σαζμαν!!
Ακομα να ξερεις οτι, αν το επισκευασεις/ανακατασκευασεις σωστα θα σε ανταμοιψει με άλλα 100,000κμ τουλαχιστον!! Το κοστος ανταλλακτικων ειναι το μικροτερο (απο εκει που θα τα φερουμε) αυτο που πρέπει να σε απασχολει ειναι το κοστος των εργατικων και το μερος που θα γινει η ανακατασκευη ως προς το μεγεθος του χωρου συναρτησει με τον χρονο παραμονης των κομματιων της αφρικα μεχρι να επισκευστει!

Σκεψου το, παντα στην διαθεση σου!!

Σημ. για στειλε με Π.Μ τον αριθμο πλαισίου να σου πω τιμες σε βασικα ηδη π.χ. φουρκετες και να δουμε και ποσα υπαρχουν στο εξωτερικό!!!

GeorgeP
24-01-2010, 20:14
Σταυρο (frits) το ελαβα το ΠΜ με το πλαισιο και σου εστειλα αλλο με τιμες! Θα εκπλαγεις (ευχαριστα) απο τις τιμες αυτες!!

Σημ. Λες να το ξαναγυρισω σε Αφρικα? Συμφέρει!!!

kostas_366
24-01-2010, 21:02
Σταυρο (frits) το ελαβα το ΠΜ με το πλαισιο και σου εστειλα αλλο με τιμες! Θα εκπλαγεις (ευχαριστα) απο τις τιμες αυτες!!

Σημ. Λες να το ξαναγυρισω σε Αφρικα? Συμφέρει!!!
Δεν μου βρίσκεις και εμένα ένα??

GeorgeP
24-01-2010, 21:08
Δεν μου βρίσκεις και εμένα ένα??
τι?τι?τι?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-01-2010, 21:15
Σταυρο (frits) το ελαβα το ΠΜ με το πλαισιο και σου εστειλα αλλο με τιμες! Θα εκπλαγεις (ευχαριστα) απο τις τιμες αυτες!!

Σημ. Λες να το ξαναγυρισω σε Αφρικα? Συμφέρει!!!


Δεν τα γράφεις εδώ τα "ευρήματά" σου,

μήπως παρασυρθεί κ κανένας άλλος ;;; :sm7:

kostas_366
24-01-2010, 21:20
τι?τι?τι?
africa

GeorgeP
24-01-2010, 21:27
Δεν τα γράφεις εδώ τα "ευρήματά" σου,

μήπως παρασυρθεί κ κανένας άλλος ;;; :sm7:

να παρασυρθει να αναστηλωσει κανενα Αφρικα εννοεις? Εδω ειμαι οποιος θελει για αφρικα και γενικα για Χοντα!!!!;):)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-01-2010, 21:31
να παρασυρθει να αναστηλωσει κανενα Αφρικα εννοεις? Εδω ειμαι οποιος θελει για αφρικα και γενικα για Χοντα!!!!;):)


Απλά, να διαβάζουμε αυτά που βρήκες ...νααααα "γουστάρουμε" κι εμείς ...:D

GeorgeP
24-01-2010, 21:45
να παρε ενα παραδειγμα:

δευτερευοντα αξονα του Αφρικα στην Αγγλια εχει μονον 124 ευρο!!!!!! Στην Ελλαδα 225!!!!
Οι τρεις φουρκετες στο σαζμαν κοστιζουν 124ε και οι τρεις μαζι!!!!! και
πιστονια 0.25 (πρωτο ρεκτιφιε) κομπλέ με ελατηρια 230ε και τα δυό!!!
καδενες με τις γλυστρες της που και οι δυό μαζι (2 καδενες + γλυστρες και τεντωτηρες ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙς ΔΥΟ) κανουν 210ε!!!
Δηλαδη για τα πιο βασικα ανταλλακτικα χρειαζεσαι 680ε πες 700 με κανενα κουζινετο (7ε τα μεγάλα 5 τα μικρα)

Για το βαραντερο π.χ. 1500ε δεν σε φτάνουν!!! Α, και να μην το ξεχασω, φυσικα οι παραπανω τιμες δεν ειναι απο τον εδω αντιπροσωπο ετσι? Ο εδω για ολα αυτα πρωτον τα δινει επι παραγγελια με αναμονη εβδομαδων και δευτερον θα υπολογιζεις Χ 0,5 τουλαχιστον στο καθενα!!

Εχω να αγορασω ανταλλακτικα απο τον εδω αντιπροσωπο 10-15 χρόνια!!!! Τα παντα απο φιλτρο λαδιου μεχρι δεν ξερω κι εγω τι τα βαζω σε μια παραγγελια υπολογιζοντας τα κμ που κανω, ετσι θα του παραγγείλω 3 φιλτρα λαδιου και δυο αερα συν ενα σετ τακακια γυρω γυρω!! Ετσι αν αναλογιστεις οτι εδω το καθε σετ τακακια στοιχιζει 47ε (συνολο 141ε) και απο το εξωτερικο πληρωνω 115ε, το φιλτρο λαδιου 10 εδω 8 εξω,και το φιλτρο αερα 40 εδω 28 εξω εχω ενα κερδος σημαντικό νομιζω! Τα εξοδα αποστολης αν δεν βιαζεσαι ειναι 10ε για ολα αυτά αλλα επι 3 πλην των τακιων που αλλαζονται πιο αργα!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-01-2010, 22:47
να παρε ενα παραδειγμα:
δευτερευοντα αξονα του Αφρικα στην Αγγλια εχει μονον 124 ευρο!!!!!! Στην Ελλαδα 225!!!!
Οι τρεις φουρκετες στο σαζμαν κοστιζουν 124ε και οι τρεις μαζι!!!!! και
πιστονια 0.25 (πρωτο ρεκτιφιε) κομπλέ με ελατηρια 230ε και τα δυό!!!
καδενες με τις γλυστρες της που και οι δυό μαζι (2 καδενες + γλυστρες και τεντωτηρες ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙς ΔΥΟ) κανουν 210ε!!!
Δηλαδη για τα πιο βασικα ανταλλακτικα χρειαζεσαι 680ε πες 700 με κανενα κουζινετο (7ε τα μεγάλα 5 τα μικρα)

Για το βαραντερο π.χ. 1500ε δεν σε φτάνουν!!! Α, και να μην το ξεχασω, φυσικα οι παραπανω τιμες δεν ειναι απο τον εδω αντιπροσωπο ετσι? Ο εδω για ολα αυτα πρωτον τα δινει επι παραγγελια με αναμονη εβδομαδων και δευτερον θα υπολογιζεις Χ 0,5 τουλαχιστον στο καθενα!!

Εχω να αγορασω ανταλλακτικα απο τον εδω αντιπροσωπο 10-15 χρόνια!!!! Τα παντα απο φιλτρο λαδιου μεχρι δεν ξερω κι εγω τι τα βαζω σε μια παραγγελια υπολογιζοντας τα κμ που κανω, ετσι θα του παραγγείλω 3 φιλτρα λαδιου και δυο αερα συν ενα σετ τακακια γυρω γυρω!! Ετσι αν αναλογιστεις οτι εδω το καθε σετ τακακια στοιχιζει 47ε (συνολο 141ε) και απο το εξωτερικο πληρωνω 115ε, το φιλτρο λαδιου 10 εδω 8 εξω,και το φιλτρο αερα 40 εδω 28 εξω εχω ενα κερδος σημαντικό νομιζω! Τα εξοδα αποστολης αν δεν βιαζεσαι ειναι 10ε για ολα αυτά αλλα επι 3 πλην των τακιων που αλλαζονται πιο αργα!!!!


Thanks Gerge ....

To βάζουμε στα υπ' όψιν ....:D

frits
24-01-2010, 23:29
Τελικά οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται...
Η δεκαετία 1990-2000 ήταν για το Africa, ότι είναι αυτή που ζούμε τώρα με το GS, περισσότερα και από παπιά, μία μηχανή που αν και οδηγικά δεν ήταν και τέλειο είχε αυτό που λέμε "χαρακτήρα".
Και να σημειώσω εδώ ότι ο μεγάλος του αντίπαλος δεν ήταν άλλος από το Transalp.

"HONDA OΛΟ ΠΡΟΣΟΝΤΑ"

Υ.Γ. Τελικά θα προχωρήσω με το πρότζεκτ του GeorgeP.

frits
24-01-2010, 23:42
Σταύρο, θα μας την δίνεις για καμιά βόλτα,

να θυμηθούμε τα "παλιά" ;;;;:D:D:D

Όποτε θέλεις..;).

μου έδωσες ιδεά για ένα νέο Thread (http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/8940-%CE%98%CE%B1-%CE%B4%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%B6%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE-%CF%83%CE%B1%CF%82-%3B-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%3B.html#post118933)