PDA

View Full Version : Θα δανείζατε την μηχανή σας ; και αν όχι γιατί ;


frits
24-01-2010, 23:41
Επειδή σε όλους θα έχει τύχει κάποια φορά να μας ζητήσουν την μηχανή μας για μία βόλτα, η μία δοκιμή, συνήθως δεν την δίνουμε και αν δεν μπορούμε να πούμε όχι είμαστε λίγο "σφιγμένοι" μέχρι να δούμε την καλή μας να γυρίζει στα χέρια μας.
Θα ήθελα λοιπόν περισσότερο να αιτιολογήσετε την γνώμη σας μιας και θεωρώ την απάντηση λίγο πολύ δεδομένη.

wet & dirty
24-01-2010, 23:47
εγω φιλε αν ξερω οτι ο ανθρωπος που θα την παρει ξερει να οδηγει και να σκεφτει οτι για την αγορα της μηχανης καποιος εχει κοπιασει τοτε δεν εχω προβλημα!!!:cool::cool:

GEO_K
24-01-2010, 23:57
κ εγω θα την εδινα αναλογα με το ατομο αλλα γενικα δεν εχω προβλημα...
δε θα την εδινα εαν κινδυνευε το ατομο που θα εκανε τη βολτα...
η μηχανη δεν παθαινει τιποτα.....

frits
24-01-2010, 23:57
εγω φιλε αν ξερω οτι ο ανθρωπος που θα την παρει ξερει να οδηγει και να σκεφτει οτι για την αγορα της μηχανης καποιος εχει κοπιασει τοτε δεν εχω προβλημα!!!:cool::cool:

Φαίνεσαι ρε Τάκη ότι είσαι καλό παιδί, αλλά πρόσεχε τι λες, γιατί την άλλη φορά στο βουνό, θα περιμένουμε όλοι στην σειρά...:sm7::sm7::sm7:
είναι και όμορφο το άτιμο το 950.

Σοβαρά τώρα, σε ότι με αφορά είναι αυτονόητο ότι θα την έδινα μόνο σε κάποιον που είχα εμπιστοσύνη, αλλά δεν θα ένιωθα άνετα...θα ήθελα να κάνω ένα τσιγάρο και ας μην καπνίζω..:D

danaos
25-01-2010, 00:23
εγω φιλε αν ξερω οτι ο ανθρωπος που θα την παρει ξερει να οδηγει και να σκεφτει οτι για την αγορα της μηχανης καποιος εχει κοπιασει τοτε δεν εχω προβλημα!!!:cool::cool:


Ακριβως ετσι!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-01-2010, 00:28
Παρόλο που λένε ότι,

η μοτό, η οδοντόβουρτσα κ η γυναίκα .....

την έχω δώσει σε γνωστούς για βόλτα ή για εξυπηρέτηση ...

Μου ακούγεται αδιανόητο, να μου πεις, Νίκο δώσε μου την μηχανή σου να πάω σε μια δουλειά,

ή δώσε μου την μηχανή σου για να δω αν κάνει κάποιο θόρυβο σαν την δική μου,

και να σου πω.... ξέρεις ....εγώ ..δεν ....

Πιστεύω ότι στις ηλικίες μας κ στην παρέα μας,

όποιος καβαλήσει την μηχανή σου, θα την προσέξει περισσότερο κ απ' την δική του !!!!

Αν τώρα, γίνει "η στραβή" ..... τί να κάνουμε ;;;;;:(:(:(

Όλα μέσα στο "παιχνίδι" είναι ....;)

Άλλωστε, μπορεί να συμβεί κ το αντίθετο.

Να πάρω εγώ την μηχανή σου, και να της κάνω εγώ ζημιά ...:cool:



.

danaos
25-01-2010, 00:30
Παρόλο που λένε ότι,

η μοτό, η οδοντόβουρτσα κ η γυναίκα .....

την έχω δώσει σε γνωστούς για βόλτα ή για εξυπηρέτηση ...

Μου ακούγεται αδιανόητο, να μου πεις, Νίκο δώσε μου την μηχανή σου να πάω σε μια δουλειά,

ή δώσε μου την μηχανή σου για να δω αν κάνει κάποιο θόρυβο σαν την δική μου,

και να σου πω.... ξέρεις ....εγώ ..δεν ....

Πιστεύω ότι στις ηλικίες μας κ στην παρέα μας,

όποιος καβαλήσει την μηχανή σου, θα την προσέξει περισσότερο κ απ' την δική του !!!!

Αν τώρα, γίνει "η στραβή" ..... τί να κάνουμε ;;;;;

Όλα μέσα στο "παιχνίδι" είναι ....


:sm8::sm8:

Mits70
25-01-2010, 01:27
Και εγω την εχω δωσει σε ατομο που μου την ζητησε για να παει διακοπες. Δεν μπορεσα να αρνηθω αλλα ειχα αγχος μην γινει καμια στραβη. Νομιζω οτι αυτος που την ζηταει θα επρεπε να σκεφτεται πως παω και ζηταω του αλλου την περιουσια και σε ποσο δυσκολη θεση το φερνει

MARK
25-01-2010, 09:50
Γυναίκα και μηχανή δεν δανείζονται.......;)

kostas-patra
25-01-2010, 10:14
την έχω δώσει σε φίλους που έχουν το ίδιο μοντέλο, με την επισήμανση προσέξτε το κιβώτιο γιατί δαγκώνει
σε ταρζάν, ξυλοκόπο και χασάπη εννοείται πως όχι, εκτός και αν κάποια στιγμή θελήσω να με εκδικηθώ
για διακοπές όχι, γιατί την χρησιμοποιώ καθημερινώς για τη δουλειά και δεν βλέπω και τον λόγο. θες μηχανή για διακοπές; νοίκιασε
γιατί στη στραβή πληρώνεις κερατιάτικα και χάνεις φίλους

σε παρόμοια ιστορία με αυτοκίνητο δωσμένο σε φίλο του πατέρα μου, για να παρακολουθήσει την άπιστη, του το γύρισε μισό, γιατί κάπου πήρε ανάποδες στροφές σαν την είδε να κυλιέται και τους στούκαρε, με αποτέλεσμα να ψάχνουμε για μισό αυτοκίνητο στη γερμανία, για κοπτοραπτική, για τα πηδήματα των άλλων

για μια βόλτα, για ενα τσεκάρισμα, για μια τράμπα, όκ, για παραπάνω, όχι, εκτός και αν ο άλλος είναι αδερφός

vasorfa
25-01-2010, 10:27
Σε ολα τα μχανακια μου.....(απο παπι μεχρι και το 1200)

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΑΥΣΤΗΡΑ το δανεισμα........ανεξαρτητου αξιας μοτο και αυτο για ενα και μονο λογο......λεγεται ΤΥΨΕΙΣ,,,,αν δωσω το μοτορι μου και ο αλλος σπασει κανενα ποδαρι:hmmm::hmmm::hmmm:τοτε ποιος βγαζει τα καστανα απο την φωτια και πως και εγω κοιμαμαι παλι τα βραδυα:hmmm::hmmm::hmmm:

ο φιλος που ερχεται και λεει δωσε μου να κανω μια βολτα οκ...

ο φιλος που λεει δωσε να παω διακοπες,,,αλλαξε φιλο.......

ο φιλος που θελει να κανει φιγουρα κ.α. ας παρει οποιουδηποτε αλλου...

πειτε με παραξενο και στριντζο....:D:D:D

δεν εχω κανενα προβλημα.......

ο ΣΩΣΤΟΣ φιλος δεν θα την ζητησει ΠΟΤΕ....ΠΟΤΕ ,,,,,ΠΟΤΕ:o:o

Το μονο που εχω κανει ειναι να δωσω 2 φορες το παπι 1 φορα ενα 650 cc και 0 φορες την πριγκηπισσα.......

(υγ)Οταν εδωσα τα μηχανακια για βολτα εννοειτε δεν φυγαν απο το οπτικο μου πεδιο....:D:D:D:D:D

Οπως φανταστηκατε.....για εμενα η μηχανη ειναι ερωτας(οπως και για πολλους απο εμας)τρελλα.......απιθανο θυληκο.........και απλα.......πρεπει να το καβαλαει μονο ενας:D:D

tsompanis
25-01-2010, 11:58
πριν πολλά πολλά χρόνια,είχα δώσει ένα rgv-250 μπανάνα σε φίλο με klr 250 που το είχε για επισκευή,για να πάει απο γαλάτσι κέντρο για δουλειά..μου την γύρισε κουδουνίστρα με την μπιέλα να απλώνει ρούχα.

οπότε,όποιος καεί στο κουρκούτι,φυσάει και το γιαούρτι!!

ace_gln
25-01-2010, 13:12
το ξενο πραγμα εχει οργη ...

wolferin
25-01-2010, 13:36
θα την δανειζα μονο σε ατομο που θα ειχα εμπιστοσυνη οτι θα την προσεξει πιο καλα απο δικια του (εαν πρωτα εχω δει την οδηγικη του συμπεριφορα)

BUSA MAKIS
25-01-2010, 14:55
Παίζει ρόλο ποιός ζητά να δοκιμάσει τη μηχανή.
Το BMW F 650 GS, σε κάποιον που ξέρω θα το δώσω.
Το Hayabusa, θα το δώσω μόνο σε άτομο που ξέρω και
έχει και σχετική εμπειρία με τέτοιου είδους μοτοσυκλέτας.

vp_68
25-01-2010, 14:56
Εγώ θα την δάνειζα σε φίλους. οι οποίοι θα ήξερα ότι προτίστως σέβονται το δικό τους εργαλείο.

konstantinos
25-01-2010, 15:57
εχω μια κακια συνηθεια να μην δανειζομαι ξενες μηχανες , τωρα αν μου την ζητησει ο αδελφος , ο φιλος μου που τους γνωριζω ε τοτε τι να πεις οταν και αυτοι με διαφορους τροπους σε βγαζουν απο την δυσκολη θεση , απλα να επιστρεψουν ολοι σωοι

FANISGS
25-01-2010, 17:04
σε γνωστη της οδηγησης και καλο φιλο γιατ οχι.

skippybi
25-01-2010, 21:18
γενικά όχι για διακοπές, εκδρομές κλπ...Νεύρα

για μια βολτα 1, 2 λεπτών οκ με προυποθέσεις...:hmmm:


σε φίλους που αγαπάω, πάρτε τα κλειδιά χωρίς σκέψη...;)



Δηλαδή θα τη δώσω σε κάποιον που όταν την πάρει για οποιαδήποτε χρήση, δεν θα έχω καθόλου έννοια μην το ένα μην το άλλο...:)





Σταύρο για τη φωτογραφική μιλάμε έ;;;:p

ortho
25-01-2010, 21:33
άμα έχει δίπλωμα και κράνος αν μου τη ζητήσει θα την πάρει.
κι αν μου σπάσει τον κινητήρα θα πληρώσει την επισκευή και τα έξοδα μετακίνησής μου μέχρι να επισκευαστεί.

γιατί αν σπάσει τη μηχανή, από ποιόν να ζητήσεις τα ρέστα;

κι επειδή η μηχανή είναι ψηλή, ελάχιστο ύψος 1,75 ή τουλάχιστον 10ποντο:sm7: ή 130+ κιλά

φυσικά όπως έγραψε φίλος παραπάνω για διακοπές δεν πρόκειται να τη δώσω, τη χρησιμοποιώ συνέχεια

chrisGSA
25-01-2010, 22:34
Μόνο σε φίλους που έχουν μηχανή (δυστυχώς μόνο ένας) και στα αδέλφια μου.:)

Arkas
25-01-2010, 23:24
Μόνον σε κολλητούς,
αλλά θα προτιμούσα να μην μου το ζητούσουν κάν!:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-01-2010, 00:53
Μόνον σε κολλητούς,
αλλά θα προτιμούσα να μην μου το ζητούσουν κάν!:D


Ωραίο το αστείο σου ....

Εσύ την πρόσφερες από μόνος σου στον φίλο μας που την είχε μέσα την δική του για ABS,

για να έρθει μαζί μας ταξίδι ...

Και άλλη μιά φορά, που την είχε πάλι με αβαρία στο συνεργείο .... (ασχέτως αν δεν την χρειάστηκε ;))

Λοιπόν .... τί να μην στην ζητήσουν ;;;;; (αφού θα την δώσεις ασυζητητί ....;))



.

ntinopoulos
26-01-2010, 01:02
Ωραίο το αστείο σου ....

Εσύ την πρόσφερες από μόνος σου στον φίλο μας που την είχε μέσα την δική του για ABS,

για να έρθει μαζί μας ταξίδι ...

Και άλλη μιά φορά, που την είχε πάλι με αβαρία στο συνεργείο .... (ασχέτως αν δεν την χρειάστηκε ;))

Λοιπόν .... τί να μην στην ζητήσουν ;;;;; (αφού θα την δώσεις ασυζητητί ....;))




.
οχι ρε συ!τη δικη σου ειχε δωσει!:sm7:

ntinopoulos
26-01-2010, 01:10
τα σιδερα για μενα δε μετρανε!οποτε δεν εχω κανενα προβλημα να δανειζω αψυχα αντικειμενα!οποτε δανειζω αυτοκινητα και μηχανες σε κολητους φιλους!τη μηχανη με επιφυλακτικοτητα βεβαια,φοβουμενους μην παθει καποιος ατυχημα και μετα εχω τυψεις!

pepax66
26-01-2010, 19:33
Η μηχανή μου είναι μια και μοναδική γιατί έχει την πρωτοποριακή ιδιότητα να είναι η δική μου! Αν την δώσω σε φίλο που απολαμβάνει της απόλυτης εμπιστοσύνης μου και μιας που είμαι και λίγο ματάκιας θα προτιμούσα να είμαι παρών στον βιασμό της σε αντίθετη περίπτωση μόνο για λίγο και για άκρως επιτακτική ανάγκη μπορεί να αφήσω το κοριτσάκι μου να κάνει μια αρπακτή! Αλλά και πάλι μετά όταν την ξαναπάρω νιώθω εξαιρετικά άβολα! Όλα αυτά για την κύρια μηχανή μου παλαιότερα που συντηρούσα δύο – τρεις δεν είχα πρόβλημα στα δεύτερα………..;)

linex
26-01-2010, 20:05
Μόνο σε ένα συγκεκριμμένο φίλο θα την έδινα.
Σε κανέναν άλλο και ποτέ !!!

Ξέρω είναι χαζό αλλά είναι το χούι μου έτσι.
Sorry ...

antonis1150GSA
26-01-2010, 20:27
Προσοπικα η αποψη μου εχει αρκετα κοινα με την απαντηση του φιλου και συναδελφου Pepax με την διαφορα πως δεν θα επρεπε να μιλας φιλαρακι για ''βιασμο'' της μπουμπου σου γιατι θα επρεπε να ησουν μεσα ισόβια τωρα,χαχαχα!!!.......οπως και να χει πολυ δυσκολα θα την δανειζα...;);););)

gsmaniac
26-01-2010, 20:45
η πραγματικοτητα για μενα ειναι καπου στη μεση,απο ολα τα πιο πανω...............:D
εαν ο φιλος ειναι καλος και εμπειρος αναβατης,πρεπει να νιωσει πως ειναι να οδηγας την καλυτερη μηχανη.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
και δεν πρεπει να εισαστε μονοφαγαδες........:p:p:p:p

moican
27-01-2010, 00:19
Παιδια δεν ξερω ποσο χρονων ειστε η πως και σε ποια ηλικια οδηγησατε πρωτη φορα.Εγω εμαθα με τα μηχανακια φιλων μου
σε μια ηλικια που ειχαμε μηχανακι χωρις δικαιωμα να εχουμε διπλωμα!Σε μια ηλικια που οτι ειχαμε ηταν αγορασμενο απο
χαρτζιλικι και καλοκαιρινη δουλεια.Αν μου ειχαν αρνηθει την βολτα και την προσοχη τους μην παθω τιποτα, ισως να μην
ειχα ποτε αυτη τη σχεση με τις μηχανες που εχω σημερα.Αυτο που θελω να πω ειναι πως οι φιλοι που εξακολουθουν να
μας συντροφευουν, για μενα θα εχουν την μηχανη μου οποτε τη χρειαστουν!Ακομα κι αν την χρειαζομαι θα βρω τροπο να βολευτω.
Και ξερω πως επειδη ειναι αυτοι που ειναι θα προσεξουν να την φερουν πισω σωοι και σωα!

gemara
27-01-2010, 01:35
Ότι κάνουμε με όλα τα "υπάρχοντά" μας, το ίδιο κάνουμε και με τη μηχανή. Εξαρτάται πόσο "κουβαρντάδες" (στην ψυχή) είμαστε και πόσο πλούσια είναι τα συναισθήματά μας. Αν δίνουμε αβέρτα συναισθήματα στους τριγύρω μας και δεν είμαστε τσιγκούνηδες, μηχανές και τα τοιαύτα δεν μας απασχολούν. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες για τους εαυτούς μας!

droggitiszak
27-01-2010, 11:44
... κ εγώ την δίνω αλλά πρέπει να ξέρω πολύ πολύ καλά αυτόν που θ ανέβει... την έχω πάντως αρνηθεί πολλές φορές . δεν έχω μετανιώσει ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση !

ntinopoulos
27-01-2010, 12:48
Ότι κάνουμε με όλα τα "υπάρχοντά" μας, το ίδιο κάνουμε και με τη μηχανή. Εξαρτάται πόσο "κουβαρντάδες" (στην ψυχή) είμαστε και πόσο πλούσια είναι τα συναισθήματά μας. Αν δίνουμε αβέρτα συναισθήματα στους τριγύρω μας και δεν είμαστε τσιγκούνηδες, μηχανές και τα τοιαύτα δεν μας απασχολούν. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες για τους εαυτούς μας!
γουσταρω!!!!!!!!!
παντα ηθελα να κανω βολτα ενα R51!:p

vasorfa
27-01-2010, 12:51
γουσταρω!!!!!!!!!
παντα ηθελα να κανω βολτα ενα R51!:p


α ρε ντινο......εισαι απιθανος!!!!!!:sm7::sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
27-01-2010, 14:06
γουσταρω!!!!!!!!!
παντα ηθελα να κανω βολτα ενα R51!:p
λιστα oμαδικου testride R51 του φιλου gemara.............:D
1.ντινοπουλος
2.gsmaniac
3...................

gbmw
27-01-2010, 14:06
Ρε παιδιά, άψυχα σίδερα είναι.Μπροστά στην φιλία δεν λέω ποτέ όχι:cool::D;)

vasorfa
27-01-2010, 14:25
λιστα oμαδικου testride R51 του φιλου gemara.............:D
1.ντινοπουλος
2.gsmaniac
3.Vasorfa:D:D:D:D


4...................
(θελω και καλαθι......):D:D:D

gemara
27-01-2010, 14:46
Ρε παιδιά, άψυχα σίδερα είναι.Μπροστά στην φιλία δεν λέω ποτέ όχι:cool::D;)
Κοίτα να δεις φίλους που θα βρω εγώ τώρα...!:Απορία:

vasorfa
27-01-2010, 15:31
Κοίτα να δεις φίλους που θα βρω εγώ τώρα...!:Απορία:

:D:D:D:D:D:D:D:D

EOD-K9
18-03-2010, 11:24
Πάντα δάνειζα όλα τα οχήματα μου (μοτο και μηχ )

Μέχρι και εύδρομες είχαν πάει .

Αλλα την μπουμπου δεν την δίνω

Δεν άλλαξε ο χαρακτήρας μου αλλαξε η τσέπη μου :(

Κάτι να πάθει ...να πλαγιάσει απο το σταντ και να κτυπήσει στα καπακια .............δεν έχω καμιά όρεξη να πληρώνω γα.....τικα (γιατι θα ντραπείς να του ζητήσεις χρήματα)

Στο κάτω κάτω λαλακιες κάνω και μόνος μου δεν χρειάζομαι βοήθεια :D

Mexicanos
19-03-2010, 22:26
Παιδιά διάβασα διάφορα στο συγκεκριμένο θέμα και βλέπω ότι οι περισσότεροι καταλήγουν στο ότι θα την έδιναν γιατί στο φινάλε σίδερα ή μια μηχανή είναι και η φιλία με την ανθρώπινη σχέση είναι ότι πιο σημαντικό.....συμφωνώ αλλά δυστυχώς βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να σας πω μια μικρή ιστοριούλα γνωστού μου μοτοσυκλετιστή.
Είχε ένα Άφρικα που το οδηγούσε πολύ συντηρητικά και δεν το έδινε με τίποτα.Πολλές φορές επανηλειμένα ένας καλός του φίλος του την ζητούσε για μια βόλτα,αυτός αρνιόταν συνέχεια.......ώσπου μετά από πολλές πιέσεις κάποια ημέρα του την έδωσε για μια βόλτα...................δυστυχώς το παληκάρι είχε ατύχημα που του στοίχισε τη ζωή..........ο γνωστός μου πούλησε τη μηχανή και δεν ξανακαβάλησε μηχανή για χρόνια (εκτός από τις τύψεις).

Όπως βλέπετε δεν είναι μόνο σίδερα,υπάρχει και ο άνθρωπος που πρέπει να επιστρέψει........

novo
19-03-2010, 23:34
Ξερω κι εγω μια παρομοια περιπτωση Μεξικανε, οταν ημασταν 20 χρονων φιλος εδωσε στον κολλητο του την μηχανη για μια βολτιτσα εκει κοντα και υστερα απο λιγο το παλληκαρι ειχε σοβαρο ατυχημα που τον κρατησε για καιρο στο νοσοκομειο. Ευτυχως εζησε. Εγω ειμαι υπερ του να την δινω παντως. Σε καποιους καλους φιλους κιολας οι οπιοιοι τυχανουν και μοτοσυκλετιστες απο μικρα παιδια, οποτε εχω παρει καινουρια μηχανη, μολις τους βλεπω εγω απο μονος μου τους το δινω για βολτα για να μου πουν την γνωμη τους. Εν τελει ειμαι υπερ του να την δινω (τι αξια εχουν τα σιδερα μπροστα στις ανθρωπινες σχεσεις) αλλα με προσοχη σε ποιον, πρωτιστως για την δικη του ασφαλεια

italos
19-03-2010, 23:42
Το αυτοκίνητο που είχα το δάνειζα και δεν είχα πρόβλημα να το πάρει κάποιος!!!!

Τη μηχανή την δανείζω σε φίλο μοτοσυκλετιστή και μόνο που τον ξέρω ότι τουλάχιστον ξέρει να οδηγάει για να κάνει μια βόλτα όχι για ταξίδια κτλ κτλ!!!

Και δεν την δίνω ποτέ στον αδερφό μου αν κ μου τη ζητάει συνέχεια...στην ιδέα και μόνο ότι μπορεί να γίνει κάτι τρελαίνομαι...αν κ είναι καλός δικυκλιστής!

geolag
20-03-2010, 00:46
Γυναίκα και μηχανή δεν δανείζονται.......;)

ΜΟΝΟ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ

ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ
31-03-2010, 18:26
Το αυτοκίνητο μου το έχω δανείσει άπειρες φορές, ακόμη και για μεγάλα ταξίδια. Την bmw αλλά και τα παλιότερα που είχα ποτέ των ποτών...Έχω πάρει όρκο. Εξηγούμαι: όταν ήμουν 18 δάνεισα σε φίλο το πρώτο μηχανάκι που είχα vespa 50cc για μικρή απόσταση και κόντεψε να σκοτωθεί. Θα μου πείτε ότι το ίδιο μπορεί να συμβεί και στο αυτοκίνητο αλλά όλοι ξέρετε ότι ένα άγγιγμα στο αυτοκίνητο επιφέρει επίσκεψη στον φαναρτζή ενώ αντίστοιχα στη μοτό ....είναι θέμα πιθανοτήτων.

Capitain
01-04-2010, 08:08
Ότι κάνουμε με όλα τα "υπάρχοντά" μας, το ίδιο κάνουμε και με τη μηχανή. Εξαρτάται πόσο "κουβαρντάδες" (στην ψυχή) είμαστε και πόσο πλούσια είναι τα συναισθήματά μας. Αν δίνουμε αβέρτα συναισθήματα στους τριγύρω μας και δεν είμαστε τσιγκούνηδες, μηχανές και τα τοιαύτα δεν μας απασχολούν. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες για τους εαυτούς μας!
Σκεφτόμουν πως να το γράψω, αλλά με κάλυψες πλήρως φίλε μου..
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα για μένα.

Capitain
01-04-2010, 08:12
λιστα oμαδικου testride R51 του φιλου gemara.............:D
1.ντινοπουλος
2.gsmaniac
3.Vasorfa:D:D:D:D


4.Capitain
(θελω και καλαθι......):D:D:D

Συνονόματε να βρεθούμε σε καμμιά βόλτα..

gemara
01-04-2010, 11:47
λιστα oμαδικου testride R51 του φιλου gemara.............:D
1.ντινοπουλος
2.gsmaniac
3.Vasorfa:D:D:D:D


4.Capitain
(θελω και καλαθι......):D:D:D

Ο πρώτος στη λίστα δικαιωματικά κέρδισε μια βόλτα και η R51 ήρθε έξω από τη δουλειά του, περιμένοντας να τη βολτάρει, αλλά αυτός γύρναγε αλλού και αγόραζε εντούρα εκείνη την ημέρα!

Επόμενη ευκαιρία για όλους σε κάποιον καφέ όπου θα μαζευτούμε αφού πρώτα γίνει διδασκαλία για το πως αλλάζουν οι ταχύτητες σε παλιά κιβώτια που δεν είναι "συγχρονιζέ" και πως σταματάτε μια μηχανή που έχει φρένα που δεν την σταματάνε!:D

ntinopoulos
01-04-2010, 12:24
Ο πρώτος στη λίστα δικαιωματικά κέρδισε μια βόλτα και η R51 ήρθε έξω από τη δουλειά του, περιμένοντας να τη βολτάρει, αλλά αυτός γύρναγε αλλού και αγόραζε εντούρα εκείνη την ημέρα!

Επόμενη ευκαιρία για όλους σε κάποιον καφέ όπου θα μαζευτούμε αφού πρώτα γίνει διδασκαλία για το πως αλλάζουν οι ταχύτητες σε παλιά κιβώτια που δεν είναι "συγχρονιζέ" και πως σταματάτε μια μηχανή που έχει φρένα που δεν την σταματάνε!:D
;););)
γεια σου ρε γιωργη μερακλη!

mario
01-04-2010, 15:31
δεν νομίζω να την έδινα για να αποφήγω τα χειρότερα
εστω και μια γραντζουνια θα ήθελα να την κάνω μόνος μου :yz

Mexicanos
02-04-2010, 14:09
Σκεφτόμουν πως να το γράψω, αλλά με κάλυψες πλήρως φίλε μου..
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα για μένα.

Ο φόβος του ατυχήματος με δυσάρεστα αποτελέσματα είναι δικαιολογία????

taksidiotis
11-04-2010, 10:33
λοιπον,το gs συγκεκριμενα δε θα το εδινα,μηχανη εχω δανεισει παλιοτερα.
τωρα κατι αλλο.και πες οτι δανειζω την μηχανη κι αυτος δινει τρακα ας πουμε με θανατηφορο ατυχημα,τι γινεται εκει?πληρωνουμε για μια ζωη?χωρια δε την ζωη που θα χει χαθει.

Ακιs
11-04-2010, 13:08
θα την δανειζα μονο στον φιλο μου τον comander.....:D

GSMAN
12-04-2010, 19:38
έχω δύο φίλους στον ένα θα τη δάνειζα όπως και την έδωσα πέρσι το καλοκαίρι για να πάνε με το γιο του μέχρι Θεσσαλονίκη στομν άλλον όχι γιατί δε ξέρει να οδηγά:D

bill13
13-04-2010, 08:18
Μόνον σε κολλητούς,
αλλά θα προτιμούσα να μην μου το ζητούσουν κάν!:D

+1

taksidiotis
17-04-2010, 04:06
Κάποιος παλιός μου χε πει κάποτε,παιδί μου μηχανές και γυναίκες δεν δανείζοντε.:sm7:

mikochem
24-11-2011, 17:06
Εγώ την μπέμπα την έχω δώσει μόνο σε 2 ανθρώπους. Γενικώς δίνω μηχανή και αυτοκίνητο σε κολλητούς και αν ξέρω ότι είναι συνετοί στην οδήγηση.

Παρόλα αυτά όταν οδηγάνε την μηχανή μου (από παπί μέχρι gs) σκίζεται η καρδιά μου και πεθαίνω από ανησυχία μέχρι να γυρίσουν. Δεν ισχύει για το αμάξι.

Από την αλλη όλοι μου οι φίλοι όταν αγοράζουν κάτι μου το δίνουν για βόλτα (μου αρέσει και εμένα η δοκιμή είναι η αλήθεια) και είναι δύσκολο να αρνηθείς.

Φανταστείτε φίλος μου έδωσε το καινούργιο του ford mustang 4500cc γύρω στα 360 άλογα για να παντρευτώ και βόλτα.

Πως να του πεις όχι όταν πήρα την μπέμπα???

CPretenteriS
24-11-2011, 17:16
Την έχω δανείσει ήδη στο Ντίντο !!! :) Και τότε αποφάσισε να πετάξει τη δική του... :D

allen
24-11-2011, 19:23
Παρόλο που λένε ότι,

η μοτό, η οδοντόβουρτσα κ η γυναίκα .....

την έχω δώσει σε γνωστούς για βόλτα ή για εξυπηρέτηση ...

Μου ακούγεται αδιανόητο, να μου πεις, Νίκο δώσε μου την μηχανή σου να πάω σε μια δουλειά,

ή δώσε μου την μηχανή σου για να δω αν κάνει κάποιο θόρυβο σαν την δική μου,

και να σου πω.... ξέρεις ....εγώ ..δεν ....

Πιστεύω ότι στις ηλικίες μας κ στην παρέα μας,

όποιος καβαλήσει την μηχανή σου, θα την προσέξει περισσότερο κ απ' την δική του !!!!

Αν τώρα, γίνει "η στραβή" ..... τί να κάνουμε ;;;;;:(:(:(

Όλα μέσα στο "παιχνίδι" είναι ....;)

Άλλωστε, μπορεί να συμβεί κ το αντίθετο.

Να πάρω εγώ την μηχανή σου, και να της κάνω εγώ ζημιά ...:cool:



.

πως φαινεται ο καλος ο ανθρωπος ,δεν χαλαει χατιρι:D

phoenix
24-11-2011, 19:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΗΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΕΤΑ ΚΡΑΝΟΣ
ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟ ΣΙΔΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ
ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ

Capitain
24-11-2011, 20:26
η πραγματικοτητα για μενα ειναι καπου στη μεση,απο ολα τα πιο πανω...............:D
εαν ο φιλος ειναι καλος και εμπειρος αναβατης,πρεπει να νιωσει πως ειναι να οδηγας την καλυτερη μηχανη.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
και δεν πρεπει να εισαστε μονοφαγαδες........:p:p:p:p

Μόνο μαζί σου συμφωνώ.... Είναι και λίγο εγωιστικό αν το σκεφτεί κανείς λίγο βαθύτερα, να παίρνω χαρά από τη χαρά που δίνω... Χαίρομαι εγώ, αλλά το να χαίρεται και κάποιος δικός μου μαζί μου είναι ένα εξτραδάκι...;)

frits
24-11-2011, 20:50
Εντάξει, αλλά εμένα από τότε που μου έδωσε το ΚΤΜ o TENERE δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου το άτιμο. :rolleyes::rolleyes:

Λύσσα κακιά.....:sm7::sm7:

petros
24-11-2011, 20:57
εχω μια καλη σειρα πιστευω απο πολυ μικρος,δεν καβαλαω αλλες μηχανες,ΔΕΝ ΔΙΝΩ ποτε την δικια μου,γυναικα και μηχανη,ποτε σε αλλον οσο μου ανηκουν......με το αυτοκινητο δεν εχω τετοιο προβλημα το δινω,αλλα σε πολυ δικους μου.........

ckk
24-11-2011, 21:01
Θα την έδινα αν ο αναβάτης ήξερε πραγματικά να πηγαίνει μηχανή. Δηλ δεν έκανε καγκουριές ή ήταν γκαζοφονιάς και σπαστήρι.

Επίσης θα πρέπει να ήταν κύριος σε περίπτωση ζημιάς, διότι αυτόν τον καιρό εγώ... τσούκου :):)

FZMAN
24-11-2011, 23:46
Ποτέ δεν δανείζω την μηχανή πουθενά.
Πιστεύω και εγώ στο ρητό " γυναίκα και μηχανή δεν δανείζεται".
Εννοείται βέβαια πως και εγώ δεν δανείζομαι όχημα άλλου.
Εαν θέλω να οδηγήσω κάτι για να δω πως είναι απλά πάω στην έκθεση που το πουλάνε και το κάνω test ride.

Translatoras
25-11-2011, 00:15
Στους αναβάτες που εμπιστεύομαι δεν περιμένω να μου τη ζητήσουν.

Αφήνω ανοικτή πρόσκληση επάνω στο τραπέζι.

Ποιους εμπιστεύομαι;

Αυτούς που ξέρουν να οδηγούν ώστε αν πάθουν κάτι θα το πάθαιναν με όποια μηχανή κι αν οδηγούσαν.

Αυτούς που ξέρω ότι θα τη σεβαστούν γιατί μου έφυγε ο πάτος για να την αποκτήσω.

Αυτούς που ξέρω ότι θα μου την αντικαταστήσουν/αποκαταστήσουν αν κάτι πάει στραβά.

Τα ίδια ακριβώς κριτήρια προσπαθώ να καλύπτω και εγώ όταν ζητάω από τον άλλο να μου δώσει τη δικιά του.

Eftixis
25-11-2011, 00:27
Στον φαφούτη τυχαίνει το παξιμάδι λένε στο χωριό μου. Οπότε δανείστηκα μoυ χάλασε στα χέρια μου και όποτε δάνεισα μου την φέρανε χαλασμένη οπότε No σε όλα

GO.
25-11-2011, 10:40
Για κοντινες αποστασεις την εχω δανεισει ΜΟΝΟ σε πολυ φιλους οι οποιοι ειχαν μηχανη-οδηγικη παιδεια πανω απο ολα κ εμπειρια..H αληθεια ειναι οτι εχω δανειστει μηχανη φιλου για 10 μερες να παω διακοπες..Πολυ καλος φιλος,το οποιον ειχα εξυπηρετησει αρκετες φορες εντος πολης με την δικια μου μηχανη..Οταν του ζητησα μου ειπε ''Το ζητας κιολας?Παρε τα κλειδια κ να περασετε σουπερ!"Μου εδωσε τα κλειδια την ιδια στιγμη,αλλα ενα αγχος στο προσωπο του ηταν διακριτο..Κ λογικο το βρισκω..Εγω στην ιδια περιπτωση δεν νομιζω να την εδινα,παρολο που του ειχα πολυ εμπιστοσυνη κ ηταν γενικα ησυχος οδηγος..Ο λογος ειναι η υστερια κ η "μιζερια"που εχω και που εχει ο καθενας απο μας με την μηχανη του..Θα ειχα χασει κυριολεκτικα τον υπνο μου κυριως για την σωματικη ακεραιοτητα οδηγου-συνοδηγου κ για τις τυψεις που θα ειχα αν συνεβαινε το οτι,δηποτε..
Το αγχος που ειχα ειδικα μεχρι να φτασω Πειραια δεν λεγεται..Την μηχανη την γυρισα πισω σωα κα αβλαβες αλλα δεν νομιζα να το ξαναεκανα ποτε με το αγχος που ειχα μην πεσει μην γρατσουνιστει μην συμβει κατι..
Ακριβως τι ιδιο αγχος θα ειχα κ με την δικια μου,αλλα το δικο σου ειναι δικο σου,δεν εχεις να δωσεις λογο σε κανεναν..

kostastenere
25-11-2011, 11:21
Εντάξει, αλλά εμένα από τότε που μου έδωσε το ΚΤΜ o TENERE δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου το άτιμο. :rolleyes::rolleyes:

Λύσσα κακιά.....:sm7::sm7:

Χαχαχαχαχαχααχα εγω λοιπόν δεν την ξαναδινω γιατί δημιουργώ προβληματα( μόνο στον Σταυρο που την έπαθε ήδη) χαχαχα

XCHALLENGE
25-11-2011, 11:40
Εντάξει, αλλά εμένα από τότε που μου έδωσε το ΚΤΜ o TENERE δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου το άτιμο. :rolleyes::rolleyes:

Λύσσα κακιά.....:sm7::sm7:

Δεν το'ξερα οτι σ'αρεσουν τοσο πολυ τα ...τρικυκλα!:):);)

Τα λεμε...

kostastenere
25-11-2011, 11:51
Δεν το'ξερα οτι σ'αρεσουν τοσο πολυ τα ...τρικυκλα!:):);)

Τα λεμε...

Είχα λαστιχάκι για κεραυνούς και ένα καφάσι σουρωτές για αυτό του άρεσε τόσο!!!!!:D

Καλημέρες

Akyla
25-11-2011, 11:58
Τις μηχανές μου τις οδηγεί μόνο ο κολλητός μου και αυτό μόνο αν πάρω εγώ την δική του και πάμε κάπου μαζί...σαν ανταλλαγή ιδεών ένα πράγμα...αλλά αυτό έχει ξεκινήσει απο το λύκειο όταν είχαμε πάρει μισό - μισό ένα παπί :P

1-2 φορές που την έδωσα σε φίλους για να την δοκιμάσουν προκειμένου να προβούν σε αγορά πήγε η ψυχή μου στην Κούλουρη μέχρι να γυρίσει στα χέρια μου

griv_gs
25-11-2011, 12:55
μόνο στους κολλητούς, αλλά και αυτό προσπαθώ να το αποφύγω γιατί μέχρι να γυρίσει, θα περνάω άσχημα:Μπερδεμέν:Μπερδεμέν

XCHALLENGE
25-11-2011, 14:16
Είχα λαστιχάκι για κεραυνούς και ένα καφάσι σουρωτές για αυτό του άρεσε τόσο!!!!!:D

Καλημέρες

Φιλαρακι βολτα με υποσχεθηκες, βολτα δεν ...ειδα ! Δεν ξεχνω, να ξερεις!

Τα λεμε...:);)

kornlaz
25-11-2011, 14:22
Είναι ένα πολύ δύσκολο θέμα.Εγώ, σε κολλητούς μόνο, την έχω δώσει να την κάνουν μια μικρή βόλτα για να δουν πως είναι.Αλλά να την δώσω για να πάει για διακοπές ή κάπου μακριά γενικά με τίποτα.....Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

clear
25-11-2011, 14:47
τα σιδερα για μενα δε μετρανε!οποτε δεν εχω κανενα προβλημα να δανειζω αψυχα αντικειμενα!οποτε δανειζω αυτοκινητα και μηχανες σε κολητους φιλους!τη μηχανη με επιφυλακτικοτητα βεβαια,φοβουμενους μην παθει καποιος ατυχημα και μετα εχω τυψεις!
:sm8:

αν και η σύζυγος (δικηγόρος) με πρίζει για τις (πραγματικες) ποινικές ευθύνες που έχει ο ιδιοκτήτης σε περίπτωση ατυχήματος

gsmaniac
25-11-2011, 14:52
εγω την εδωσα προχτες στο Ζαπειο, σε εναν συμφορουμιτη για να δοκιμασει την καινουργια αναρτηση.........και μου την μπουκωσε το νουμεροΝεύραΝεύραΝεύρα:D
το ονομα του ξεκιναει απο Σταυ......και τελειωνει σε ...ροςΝεύραΝεύραΝεύρα
το nickname του ξεκιναει απο sta......και τελειωνει σε gaΝεύραΝεύραΝεύρα
δεν θελω να τον εκθεσω .......:sm7:

ξεκολλειστε με τα παλιοσιδερα........δεν παθαινουν τιποτα;)

xurxes
25-11-2011, 14:56
εγώ πάλι δεν τη δίνω με τίποτα σε Honda-Varader-ακιδες...
:sm7:

έχω κώλυμα...:hmmm::D

gsmaniac
25-11-2011, 15:00
εγώ πάλι δεν τη δίνω με τίποτα Honda-Varader-ακιδες...

:sm7:

έχω κώλυμα...:hmmm::D



εισαι αλητης και εγωιστης........αν δεν τη δωσεις,πως θα καταλαβουν την διαφορα?????/:D

xurxes
25-11-2011, 15:06
εισαι αλητης και εγωιστης........αν δεν τη δωσεις,πως θα καταλαβουν την διαφορα?????/:D




φοβαμαι οτι θα ξεθαρρέψουν:p....ενα παραπάνω....και μετά!!!!

φαντάσου το Νικο-x.....:rolleyes::rolleyes:
ποιος θα τον προλαβαίνει στα [post-αρισματα]:D
.
.
εξάλλου πως θα πουλήσει τόση προίκα...που αγόρασε:rolleyes:...για την καλή του....:D
αν μας γίνει μπεμ βε-δακιας:p:p

gsmaniac
25-11-2011, 15:08
φοβαμαι οτι θα ξεθαρρέψουν:p....ενα παραπάνω....και μετά!!!!


φαντάσου το Νικο-x.....:rolleyes::rolleyes:
ποιος θα τον προλαβαίνει στα [post-αρισματα]:D
.
.
εξάλλου πως θα πουλήσει τόση προίκα...που αγόρασε:rolleyes:...για την καλή του....:D
αν μας γίνει μπεμ βε-δακιας:p:p



εχεις δικιο...:o
στον νικο....μην την δωσεις:D

nordcup
25-11-2011, 15:28
Κοιτάξτε. Για να στη ζητήσει κάποιος θα είναι σίγουρα κολητός.Άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να του αρνηθείς.Εγώ πάντως δεν ζητάω ποτέ.:cool:

dive_nparaskevopoulos
26-11-2011, 00:52
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα το να δώσω τη μηχανή μου αλλά από τότε που βρέθηκα στα δικαστήρια και 3χρονια αναστολή έβαλα μυαλό. Ποτέ μακριά από τα μάτια μου ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

lovgs
26-11-2011, 01:52
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα το να δώσω τη μηχανή μου αλλά από τότε που βρέθηκα στα δικαστήρια και 3χρονια αναστολή έβαλα μυαλό. Ποτέ μακριά από τα μάτια μου ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα


Σου έκατσε στραβή ;;;:confused:

dive_nparaskevopoulos
26-11-2011, 02:44
Μετά από ένα χρόνο που ήρθε η κλίση να παρουσιαστώ στο δικαστήριο ( για επικίνδυνη οδήγηση ,κτλ ).Ο καημένος δεν είχα ιδέα περί τίνος πρόκειται ,ο τροχονόμος όμως πήρε πινακίδα και να σου ο Νικόλας στο δικαστήριο πάλι καλά που την έβγαλα καθαρή. Ο <<<:D:Dφίλος :D:D>>> που έδωσα τη μηχανή δεν μου είπε τίποτα . Ευτυχώς που έπεσα σε κάλο πρόεδρο.

LakisGS
26-11-2011, 11:38
Εγώ συνήθως αλλάζω με τον κολλήτο μου τον Cyril Despres, αν και τώρα τελευταία αυτός δεν μου τη δίνει και πολύ τη δικιά του γιατί φοβάται μη του την σπάσω...;)

nordkapp
26-11-2011, 20:53
Mονο στον μηχανικο μου και αυτο με δυσκολια.Δεν ειμαι του ρισκου!

KRASOPATERAS
27-11-2011, 16:32
«Το ξένο έχει την κατάρα» λένε στα μέρη μου…..

Δύσκολο να πεις όχι σε φίλο….αλλά και δύσκολο να μην σε τρώνε τα φίδια αν την έχεις δώσει…;)

Μην σου τύχει είναι…

black_hawk
28-11-2011, 02:45
….αλλά και δύσκολο να μην σε τρώνε τα φίδια αν την έχεις δώσει…;)

Μην σου τύχει είναι…

Εμενα με "ζωνουν τα φιδια" οταν οδηγαω ξενο μηχανακι, ακομα και αν ειναι της γυναικας μου-αδελφου μου-"κολλητου" του.. Τι να λεμε τωρα..

evan400f
28-11-2011, 11:43
Γενικά όχι γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου με ξένες μηχανές. Και όπως λέει, μηχανή και γυναίκα δεν δανείζονται…;)

taksidiotis
28-11-2011, 12:26
Σε κολλητό την έχω δώσει μονο απλα για να την δει,να κανει ένα μικρό κύκλο,δίπλωμα και κράνος σαφώς και είχε και φορούσε.
Γενικα παντως δεν δίνω και δεν ζητάω.



Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

napgeo
28-11-2011, 23:08
Μετά από ένα χρόνο που ήρθε η κλίση να παρουσιαστώ στο δικαστήριο ( για επικίνδυνη οδήγηση ,κτλ ).Ο καημένος δεν είχα ιδέα περί τίνος πρόκειται ,ο τροχονόμος όμως πήρε πινακίδα και να σου ο Νικόλας στο δικαστήριο πάλι καλά που την έβγαλα καθαρή. Ο <<<:D:Dφίλος :D:D>>> που έδωσα τη μηχανή δεν μου είπε τίποτα . Ευτυχώς που έπεσα σε κάλο πρόεδρο.

Και αθώος και κάλος ο Πρόεδρος.. Ωραίος................:)

napgeo
28-11-2011, 23:10
Προσωπικά δεν δανείζομαι μηχανή άλλου. Δεν θα αισθανόμουν άνετα παρότι ξέρω ότι το αξιόπιστο δεν καταλαβαίνει τπτ.............................

kourepai
29-11-2011, 12:36
Αν είναι καλός φίλος και ξέρω πως οδηγάει δεν έχω πρόβλημα να την δανείσω. Στην τελική η ίδια στραβή που μπορεί να συμβεί σε αυτόν μπορεί να συμβεί και σε εμένα. Και βέβαια (αφού μόνο σε καλό φίλο και καλό οδηγό θα το δώσω), αν γίνει στραβή, δεν πρόκειται να τα χαλάσουμε για κανένα λόγο. Γιατί και εγώ είχα δανειστεί μηχανή πολύ καλού φίλου, μετά από πολύ πίεση από τον ίδιο για να με βοηθήσει να αποφασίσω ποια θα πάρω και βέβαια αν πάθαινα κάτι δεν θα τον κατηγορούσα, και να θα του έκανα ζημιά θα τον κάλυπτα 100%. Και επειδή και αυτός τα γνώριζε όλα αυτά για αυτό πιστεύω και μου τη δάνεισε.

renovatio
02-12-2011, 12:58
Μπα ούτε θα δάνειζα ούτε θα καβαλούσα ξένη.

CPretenteriS
02-12-2011, 14:21
Αν είναι καλός φίλος και ξέρω πως οδηγάει δεν έχω πρόβλημα να την δανείσω. Στην τελική η ίδια στραβή που μπορεί να συμβεί σε αυτόν μπορεί να συμβεί και σε εμένα. Και βέβαια (αφού μόνο σε καλό φίλο και καλό οδηγό θα το δώσω), αν γίνει στραβή, δεν πρόκειται να τα χαλάσουμε για κανένα λόγο. Γιατί και εγώ είχα δανειστεί μηχανή πολύ καλού φίλου, μετά από πολύ πίεση από τον ίδιο για να με βοηθήσει να αποφασίσω ποια θα πάρω και βέβαια αν πάθαινα κάτι δεν θα τον κατηγορούσα, και να θα του έκανα ζημιά θα τον κάλυπτα 100%. Και επειδή και αυτός τα γνώριζε όλα αυτά για αυτό πιστεύω και μου τη δάνεισε.

+1200

loukas
02-12-2011, 14:51
+1200

αν επιμενει ο κολλητος μου, .... μετα απο πολύ πίεση....
...και για να μη τον στεναχωρησω και κλαιει ....

μη για να μη του χαλασω χατηρι



...θα απαρω μια βολτα τη νεα multistrada του :yz
:sm7::sm7:

συμφωνω με τους προλαλησαντες;)

Δήμος
08-12-2011, 01:29
«Το ξένο έχει την κατάρα» λένε στα μέρη μου…..

Δύσκολο να πεις όχι σε φίλο….αλλά και δύσκολο να μην σε τρώνε τα φίδια αν την έχεις δώσει…;)

Μην σου τύχει είναι…

Σοφοοοοοό!!! :oοοοoh::oοοοoh::oοοοoh:

bulba
12-12-2011, 16:13
Επειδή σε όλους θα έχει τύχει κάποια φορά να μας ζητήσουν την μηχανή μας για μία βόλτα, η μία δοκιμή, συνήθως δεν την δίνουμε και αν δεν μπορούμε να πούμε όχι είμαστε λίγο "σφιγμένοι" μέχρι να δούμε την καλή μας να γυρίζει στα χέρια μας.
Θα ήθελα λοιπόν περισσότερο να αιτιολογήσετε την γνώμη σας μιας και θεωρώ την απάντηση λίγο πολύ δεδομένη.
Προσωπικά θα την έδινα μόνο στον αδελφό μου...:cool: