PDA

View Full Version : <<Παράλογη μεγαλομανία>>


kostas_366
07-02-2009, 00:44
Είχαμε δει παλαιότερα ότι είχε ζητηθεί κονδύλι 6.000.000ε για την τελετή εγκαινίων του νέου Μουσείου της Ακρόπολης. Όχι να φτιαχτεί κάτι, μόνο η τελετή θα στοίχιζε τόσο και θα διαρκούσε 25 με 30 λεπτά. Το θέμα το παρακολουθούσα μιας και ξέρω τις απόψεις του συλλόγου Αρχαιολόγων. Τώρα διάβασα:

``Για την ιστορία, ακόμη και ο Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων χαιρέτισε την απόφαση του εκ–Πολιτισμού μας, για ματαίωση του σκανδαλώδους διαγωνισμού για την τελετή εγκαινίων του Νέου Μουσείου Ακρόπολης, ύψους 6.000.000 ευρώ. Σημειώνοντας, όπως και πάμπολλες φορές η στήλη: «Την ώρα που τα μνημεία κινδυνεύουν από την έλλειψη πόρων, οι αρχαιολογικοί χώροι και τα μουσεία υπολειτουργούν, οφείλονται οδοιπορικά του 2007 και 2008, τα 6.000.000 ευρώ δεν ήταν παρά μια παράλογη μεγαλομανία». Τ’ ακούνε οι απελθόντες; (<<Τ’ ακούνε οι απελθόντες>> αυτό ήθελε σβήσιμο, γιατί έχει πολιτική χροιά, μιλά για τον Υπουργό που έφυγε, ενώ και οι πριν και οι πιο πριν και οι πιο πιο πριν, τα ίδια έκαναν, ...αλλά έτσι είναι το άρθρο)``
πηγή: www.tanea.gr (http://www.tanea.gr/)

Γνώμη μου, πολύ καλά έκαναν.
Ρίξτε τα χρήματα στους Χώρους και στα Μουσεία, κάντε τα στολίδια του πολιτισμού μας, κάντε τους Χώρους όμορφους, καθαρούς, περιποιημένους, να προσφέρουν υπηρεσίες στον επισκέπτη, να μην τον ταλαιπωρούν, ανοίξτε τους στο κοινό, και να είστε σίγουροι, ότι είναι η καλύτερη διαφήμιση, όλος ο κόσμος θα το εκτιμήσει.. και θα μείνει και κάτι για τις επόμενες γενιές.

Για να μην τα πάρω, και αρχίσω τις φωτό!!!

Arkas
07-02-2009, 01:05
Κώστα,
μαζί σου!
Οι υπερβολές και μάλιστα τέτοιου ύψους είναι καταδικαστέες, από όπου κι αν προέρχονται.
Πιστεύω όμως πως ένα παγκόσμιο κόσμημα σαν το Μουσείο της Ακροπόλεως πρέπει να τύχει και της ανάλογης προβολής και διαφήμισης! ;)

psiloritis
07-02-2009, 02:27
Είχαμε δει παλαιότερα ότι είχε ζητηθεί κονδύλι 6.000.000ε για την τελετή εγκαινίων του νέου Μουσείου της Ακρόπολης. Όχι να φτιαχτεί κάτι, μόνο η τελετή θα στοίχιζε τόσο και θα διαρκούσε 25 με 30 λεπτά. Το θέμα το παρακολουθούσα μιας και ξέρω τις απόψεις του συλλόγου Αρχαιολόγων. Τώρα διάβασα:

``Για την ιστορία, ακόμη και ο Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων χαιρέτισε την απόφαση του εκ–Πολιτισμού μας, για ματαίωση του σκανδαλώδους διαγωνισμού για την τελετή εγκαινίων του Νέου Μουσείου Ακρόπολης, ύψους 6.000.000 ευρώ. Σημειώνοντας, όπως και πάμπολλες φορές η στήλη: «Την ώρα που τα μνημεία κινδυνεύουν από την έλλειψη πόρων, οι αρχαιολογικοί χώροι και τα μουσεία υπολειτουργούν, οφείλονται οδοιπορικά του 2007 και 2008, τα 6.000.000 ευρώ δεν ήταν παρά μια παράλογη μεγαλομανία». Τ’ ακούνε οι απελθόντες; (<<Τ’ ακούνε οι απελθόντες>> αυτό ήθελε σβήσιμο, γιατί έχει πολιτική χροιά, μιλά για τον Υπουργό που έφυγε, ενώ και οι πριν και οι πιο πριν και οι πιο πιο πριν, τα ίδια έκαναν, ...αλλά έτσι είναι το άρθρο)``
πηγή: www.tanea.gr (http://www.tanea.gr/)

Γνώμη μου, πολύ καλά έκαναν.
Ρίξτε τα χρήματα στους Χώρους και στα Μουσεία, κάντε τα στολίδια του πολιτισμού μας, κάντε τους Χώρους όμορφους, καθαρούς, περιποιημένους, να προσφέρουν υπηρεσίες στον επισκέπτη, να μην τον ταλαιπωρούν, ανοίξτε τους στο κοινό, και να είστε σίγουροι, ότι είναι η καλύτερη διαφήμιση, όλος ο κόσμος θα το εκτιμήσει.. και θα μείνει και κάτι για τις επόμενες γενιές.

Για να μην τα πάρω, και αρχίσω τις φωτό!!!

Πέστα ρε κώστα μαζί σου!ΝεύραΝεύρα:mad:

kostas_366
07-02-2009, 07:26
Κώστα,
μαζί σου!
Οι υπερβολές και μάλιστα τέτοιου ύψους είναι καταδικαστέες, από όπου κι αν προέρχονται.
Πιστεύω όμως πως ένα παγκόσμιο κόσμημα σαν το Μουσείο της Ακροπόλεως πρέπει να τύχει και της ανάλογης προβολής και διαφήμισης! ;)
Ναι, σίγουρα Δημήτρη, πρέπει να γίνει προβολή. Είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι. Και δεν καταδικάζει κάποιος ένα λογικό ποσό για προβολή και διαφήμιση.
Αλλά, 6.000.000 ευρώ?
Μήπως είναι πολλά για 30 λεπτά?
Την στιγμή που μια τουαλέτα Χώρου π.χ. είναι κάπως έτσι?
(οι φωτό είναι πραγματικές τις έχω τραβήξει εγώ από επίσκεψή μου σε Χώρο)
http://img24.imageshack.us/img24/9249/dsc00348vg1.jpg
ημ/νια βλέπετε

Και εντάξει εγώ είμαι κακός ας πούμε, και βρήκα μια απο τις πολλές που είναι έτσι σε αυτή την κατάσταση. Αλλά και η παραδίπλα να είναι ...έτσι?

http://img514.imageshack.us/img514/7894/dsc00349se8.jpg

Αλλά και πάλι, βρήκα άλλη μια , οι άλλες? Μήπως είναι έτσι?
http://img144.imageshack.us/img144/4840/dsc00350vy0.jpg

Και πιστέψτε με,αν βάλω και άλλες φωτό, θα τρελαθήτε.

droggitiszak
07-02-2009, 18:08
... απ έξω ανεση κι από μέσα...

και να ήταν το μόνο στραβό στον πολιτισμό μας...

και είμαστε και σε περίοδο λιτοτητας ....

θα γίνω κακός πάλι. Σταματώ.

EOD-K9
07-02-2009, 18:42
:sm5::sm5::sm5:

Πέστα

kostas_366
07-02-2009, 19:22
Και θα το ξαναπώ.
Τα χρήματα στους Χώρους.
Πραγματικά το αξίζουν.

΄΄Αληθινοί πρωταγωνιστές της Ελληνικής ιστορίας, είναι τα Μνημεία της και οι αρχαιολογικοί Χώροι που βρίσκονται διάσπαρτοι σε όλη τη χώρα. Η επίσκεψη σε αυτούς τους χώρους, δεν είναι μονάχα μια ευκαιρία να θαυμάσει κανείς και να γνωρίσει την αρχιτεκτονική και καλλιτεχνική φυσιογνωμία της Ελληνικής ταυτότητας, είναι και ένα ταξίδι στον κόσμο των ιδεών, ένα ταξίδι στο χρόνο και μια γνωριμία με τους ανθρώπους του παρελθόντος και τους πολιτισμούς που αυτοί δημιούργησαν.΄΄

http://img244.imageshack.us/img244/1330/greecefrommrkg5.gif

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-02-2009, 20:38
Παρ’ όλο που το θέμα είναι διαφορετικό (κ σοβαρό)
εγώ θα επικεντρωθώ στις φωτογραφίες …
Το θέαμα – κατά τη γνώμη μου – οφείλεται στην «καφρίλα»
του Έλληνα ή αλλοδαπού που έκανε χρήση τελευταίος.
Άραγε, σπίτι του αυτή την εικόνα αφήνει στις τουαλέτες ;;;;
Κ χωρίς να θέλω να υποστηρίξω κανέναν,
άλλωστε τα «κακά» είναι κ πολλά αλλά κ γνωστά σε όλους,
(αλόγιστες δαπάνες, υπέρογκα ποσά κ.λ.π)
είναι δυνατόν να υπάρχει μια καθαρίστρια πίσω από τον εκάστοτε κάφρο
που θα χρησιμοποιήσει την τουαλέτα ;;;;;Νεύρα

kostas_366
07-02-2009, 21:26
Παρ’ όλο που το θέμα είναι διαφορετικό (κ σοβαρό)
εγώ θα επικεντρωθώ στις φωτογραφίες …
Το θέαμα – κατά τη γνώμη μου – οφείλεται στην «καφρίλα»
του Έλληνα ή αλλοδαπού που έκανε χρήση τελευταίος.
Άραγε, σπίτι του αυτή την εικόνα αφήνει στις τουαλέτες ;;;;
Κ χωρίς να θέλω να υποστηρίξω κανέναν,
άλλωστε τα «κακά» είναι κ πολλά αλλά κ γνωστά σε όλους,
(αλόγιστες δαπάνες, υπέρογκα ποσά κ.λ.π)
είναι δυνατόν να υπάρχει μια καθαρίστρια πίσω από τον εκάστοτε κάφρο
που θα χρησιμοποιήσει την τουαλέτα ;;;;;Νεύρα
Νίκο, σωστές οι σκέψεις σου.. και σίγουρα έχεις και δίκιο, γιατί πολλές φορές βλέπουμε, αντι για χρήση να γίνεται ..καφροχρήση..
Αλλά όταν ρωτήσαμε, μας είπαν ότι δεν υπάρχει καθαρίστρια εδώ και 10 μήνες. Όσο λoιπόν καλή και να είναι η χρήση, φτάνει στην παραπάνω κατάσταση... που είναι οι πιο... νορμαλ φωτό.. μην δεις τις άλλες... και είναι και λογικό να φτάσει εκεί η κατάσταση.
Αλλά ξέρεις τι έχω καταλάβει, δεν τους νοιάζει βρε Νίκο, και τους τωρινούς και τους προηγούμενους, να είναι σωστός ένας Χώρος. Δεν είναι προταιρεώτητά τους αυτή.
Γι αυτό νευριάζοντας είπα, τα χρήματα στους Χώρους.
-Βάλτε μια καθαρίστρια.. τόσο πολύ στοιχίζει?
-Βάλτε μια w/c για άτομα με ειδικές ανάγκες..
-Κάντε μια πρόσβαση με 5 πλάκες να μπορεί το καροτσάκι να μεταβεί εκεί στο w/c.
-Πόσα χρήματα είναι αυτά?
Πως πας να δώσεις 6.000.000ε ενώ απλά με πολύ λίγα χρήματα ξεκινάς και δίνεις άλλη πνοή σε έναν επισκέψιμο χώρο.
Φαντάσου έναν Ιάπωνα, που φωτογράφιζε όλα αυτά, τι γνώμη θα διαμορφώσει... και τι θα πει στους συμπατριώτες του...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-02-2009, 21:42
Νίκο, σωστές οι σκέψεις σου.. και σίγουρα έχεις και δίκιο, γιατί πολλές φορές βλέπουμε, αντι για χρήση να γίνεται ..καφροχρήση..
Αλλά όταν ρωτήσαμε, μας είπαν ότι δεν υπάρχει καθαρίστρια εδώ και 10 μήνες. Όσο λoιπόν καλή και να είναι η χρήση, φτάνει στην παραπάνω κατάσταση... που είναι οι πιο... νορμαλ φωτό.. μην δεις τις άλλες... και είναι και λογικό να φτάσει εκεί η κατάσταση.
Αλλά ξέρεις τι έχω καταλάβει, δεν τους νοιάζει βρε Νίκο, και τους τωρινούς και τους προηγούμενους, να είναι σωστός ένας Χώρος. Δεν είναι προταιρεώτητά τους αυτή.
Γι αυτό νευριάζοντας είπα, τα χρήματα στους Χώρους.
-Βάλτε μια καθαρίστρια.. τόσο πολύ στοιχίζει?
-Βάλτε μια w/c για άτομα με ειδικές ανάγκες..
-Κάντε μια πρόσβαση με 5 πλάκες να μπορεί το καροτσάκι να μεταβεί εκεί στο w/c.
-Πόσα χρήματα είναι αυτά?
Πως πας να δώσεις 6.000.000ε ενώ απλά με πολύ λίγα χρήματα ξεκινάς και δίνεις άλλη πνοή σε έναν επισκέψιμο χώρο.
Φαντάσου έναν Ιάπωνα, που φωτογράφιζε όλα αυτά, τι γνώμη θα διαμορφώσει... και τι θα πει στους συμπατριώτες του...



Με την ενασχόλησή μου αυτές τις μέρες με τα νοσοκομεία,

άκουσα το "ανήκουστο" ........:hmmm:

Νοσοκομείο διαθέτει 14 χειρουργεία,

εκ των οποίων έχουν λειτουργήσει τα 2 .....Νεύρα:sm1::sm1::sm1:

kostas_366
07-02-2009, 21:57
Με την ενασχόλησή μου αυτές τις μέρες με τα νοσοκομεία,

άκουσα το "ανήκουστο" ........:hmmm:

Νοσοκομείο διαθέτει 14 χειρουργεία,

εκ των οποίων έχουν λειτουργήσει τα 2 .....Νεύρα:sm1::sm1::sm1:
Αυτό ακριβώς βρε Νίκο, αυτό.
Γι αυτό φωνάζω και θα σταματήσω να φωνάζω τελευταίος (για κάποιο χώρο που γνωρίζω φυσικά) και ας γίνομαι γραφικός..

skippybi
07-02-2009, 22:13
Ελλάς το μεγαλείο σου!!!!ΝεύραΝεύραΝεύρα
Πές τα βρε Κωστή, γιατί με το ''Ωχ βρε αδερφέ...'' δεν πάμε μπροστά...:hmmm:

kostas_366
18-02-2009, 02:21
Για να θυμηθούμε πάλι λίγο το θέμα.

Σαμαράς: Ολα για τον πολιτισμό
Ενημερωμένος, συναινετικός και αισιόδοξος εμφανίστηκε ο νέος υπουργός στην πρώτη εφ΄ όλης της ύλης συνέντευξη Τύπου
Oικονομία, οικουμενικότητα, οικολογία. Ιδού το τρίπτυχο της νέας διακυβέρνησης του υπουργείου Πολιτισμού, όπως το έθεσε χθες το μεσημέρι ο υπουργός Πολιτισμού κ. Αντώνης Σαμαράς στην πρώτη εφ΄ όλης της ύλης συνέντευξή του. Και όσον αφορά το πρώτο, αυτό έγινε σαφές με τις περικοπές υπερβολικών αμοιβών των επικεφαλής εποπτευομένων οργανισμών αλλά και με τη διακοπή της λειτουργίας του παραρτήματος του Οργανισμού Προβολής Ελληνικού Πολιτισμού στη Θεσσαλονίκη, με συνολική εξοικονόμηση μισού εκατομμυρίου ευρώ ετησίως. Τα άλλα δύο μένει να αποδειχθούν στην πράξη. Πέραν αυτών, ναι σε όλα είπε ο υπουργός δημιουργώντας ελπίδες στους συμβασιούχους για την επίλυση των προβλημάτων τους, αφού προανήγγειλε προσλήψεις - «αυτό το θέμα έχει για μένα και ανθρωπιστικές διαστάσεις» είπε-, ικανοποιώντας τους υπαλλήλους με τη ματαίωση της μετεγκατάστασης του υπουργείου στου Ρέντη, διαβεβαιώνοντας ότι νόμοι ή νομοσχέδια θα τροποποιηθούν επί τα βελτίω, ότι το κόστος των εγκαινίων του Νέου Μουσείου Ακροπόλεως- στις 20 Ιουνίου, όπως αναγγέλθηκε την περασμένη Παρασκευή- θα πέσει κάτω από τα 3 εκατ. ευρώ, ότι γενικότερα τα μουσεία θα αναπτυχθούν και θα επεκταθούν κτλ. Είναι τελικά όλα τόσο ρόδινα; Προφανώς όχι, τουλάχιστον όμως ο κ. Σαμαράς φάνηκε ότι έχει ενημερωθεί για τα προβλήματα του υπουργείου και έχει σκύψει με ενδιαφέρον για την επίλυσή τους.
Ζήτημα πρώτον και φλέγον το οικονομικό, με τις προτεραιότητες να περνούν από αυστηρή δοκιμασία, όπως είπε ο ίδιος. Στα 8.200 ευρώ ήταν ο μισθός του προέδρου του ΟΠΕΠ και ζητήθηκε η μείωσή του στα 3.000, ενώ του διευθύνοντος συμβούλου από 7.700 στα 6.500 ευρώ. Μείωση του μισθού εξάλλου θα υπάρξει και για τον διευθυντή του Νέου Μουσείου Ακροπόλεως (θα είναι ίσος με τον μισθό του γενικού διευθυντή του ΥΠΠΟ με προσαύξηση 10%). Ως το τέλος του καλοκαιριού θα έχει κλείσει η Γενική Γραμματεία Ολυμπιακής Αξιοποίησης, ευρισκόμενη ήδη υπό την εποπτεία του συνεργάτη του κ. Σαμαρά κ. Κώστα Μπούρα. Λύνεται έτσι το πρόβλημα; Ασφαλώς όχι, δεδομένου ότι επί υπουργίας του κ. Μιχάλη Λιάπη «χάθηκε» και ο Ειδικός Λογαριασμός του ΥΠΠΟ, το οποίο βρέθηκε μείον κατά 109 εκατ. ευρώ. «Εξ αυτών έχουν επιστρέψει μέσω του τακτικού προϋπολογισμού τα 54 εκατ.,για τα άλλα δίνεται μια μάχη» είπε επί του προκειμένου ο κ. Σαμαράς.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ
Από το ΥΠΠΟ τα εγκαίνια του Μουσείου
Εγκαίνια με «αυτεπιστασία» θα γίνουν στο Νέο Μουσείο Ακροπόλεως. Αυτό σημαίνει ότι αρμόδιες για την οργάνωσή τους θα είναι υπηρεσίες του ΥΠΠΟ- χωρίς να αποκλείονται και κάποιες εξωτερικές συνεργασίες. Ο υπουργός, ο γενικός γραμματέας του υπουργείου και ο πρόεδρος του Οργανισμού Ανέγερσης Νέου Μουσείου Ακροπόλεως κ. Δημήτρης Παντερμαλής θα εποπτεύουν την Οργανωτική Επιτροπή, την οποία θα συντονίζει ο κ. Κώστας Μπούρας. Οσον αφορά τον χορογράφο Δημήτρη Παπαϊωάννου, η παρουσία του εξακολουθεί να είναι συμβουλευτική και η συνεισφορά του αμισθί, όπως είπε ο κ. Σαμαράς. Διοικητικό συμβούλιο θα ορισθεί στο μουσείο, κατά πάσα πιθανότητα προ των εγκαινίων. Οσο για τον διευθυντή του, την προκήρυξη θα πρέπει να την κάνει το ΔΣ.

πηγή και όλη η συνέντευξη: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=255539

Διάβασσα ότι τα 6.000.000 ευρω μειώθηκαν κατά πολύ.
Κάντα πράξη Σαμαρά Α. και ρίξε τα χρήματα στους χώρους. Το έχουν ανάγκη. Δεν θα το μετανιώσει, κανένας.