PDA

View Full Version : Μέχρι το διπλομα


andreas 75
29-01-2010, 00:34
Μπορώ να οδηγώ μέχρι να μου έρθει το δίπλωμα ;Η θα φάω κανά πρόστιμο;;;

Arkas
29-01-2010, 02:12
Το χαρτί που έχεις στα χέρια σου, τί ακριβώς λέει;

andreas 75
29-01-2010, 02:22
Ότι πέρασα με επιτυχία τις εξετάσεις

Arkas
29-01-2010, 02:32
Το να δίνουμε συμβουλές τέτοιου είδους μέσω του forum, είναι παρακινδυνευμένο.
Ιδιαιτέρως για το γεγονός ότι όταν όλα βαίνουν καλώς, τίποτε δεν συμβαίνει.
Όταν όμως "κάτσει η στραβή", τότε όλοι ψάχνονται...
Με άλλα λόγια, πιθανότατα, δεν πρόκειται να στο ζητήσει κανείς. Αν όμως συμβεί το παραμικρό, και στους δρόμους μας τα βλέπουμε καθημερινά, τότε έχεις μπλέξει. Γιατί ουσιαστικά, οδηγείς χωρίς δίπλωμα...
Τώρα, έχω ακούσει (προσοχή: έχω ακούσει) περιπτώσεις οδηγών που συνελήφθησαν να οδηγούν χωρίς δίπλωμα, τους όρισαν δικάσιμο και στο δικαστήριο επέδειξαν το δίπλωμα, το οποίο εκδόθηκε αργότερα από την ημερομηνία της παραβάσεως και τελικά αθωώθηκαν.
Η απόφαση δικιά σου, αλλά θα σε συμβούλευα να κάνεις υπομονή, μέχρι να πάρεις και το χαρτί στα χέρια σου.

Υ.Γ. Πολύ φοβάμαι ότι χωρίς το "χαρτί", δεν καλύπτεσαι από τις ασφαλιστικές εταιρείες.

andreas 75
29-01-2010, 02:51
Τη μηχανή την έχω ασφαλησμενη.

vasorfa
29-01-2010, 09:58
το χαρτι αυτο επισημα δεν περναει πουθενα.....(εκτος απο την παραλαβη της αδειας οδηγησεως)

αν σε σταματησουν ,μπορει...μπορει να την γλυτωσεις......

ο Κ.Ο.Κ. δεχεται σαν επισημο εγγραφο μονο την αδεια οδηγησεως(και τιποτα αλλο--ουτε καν ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΥΤΟΥ)-το γνωστο σε ολους μας....ΡΟΖ ΧΑΡΤΑΚΙ...... εξαιρεση βεβαια οταν αυτη εχει κλαπει ,αλλα τοτε σου ζητανε αλλο εγγραφο(επισημο)

οπως προανεφερε και ο φιλος Δημητρης(ARKAS) δεν ειναι σωστο να σου δωσουμε τετοιου ειδους συμβουλες μεσω του Forum.....και οταν τυχει η στραβη:hmmm::hmmm:(δεν στο ευχομαι αλλα δυστυχως οι δρομοι εχουν καταντησει ΖΟΥΓΚΛΑ)

το θεμα λοιπον για εμενα ειναι αν θα ρισκαρεις η οχι.....

εγω θα προτιμουσα το ΟΧΙ.

point zero
29-01-2010, 10:32
Να σου πω εγω μιας και ειναι η δουλεια μου τα διπλωματα ...
Δεν μπορεις να οδηγεις αν δεν εχεις παρει το διπλωμα στο χερι σου .
Απο την ημερα που δινεις εξετασεις και δυο , τρεις μερες μετα ο δασκαλος συνηθως καταθετει την αιτηση εκτυπωσης αδειας οδηγησης μαζι με το παραβολο των 30 ευρω που ειναι για τα νεα (πλαστικα ) διπλωματα .
12 εργασιμες ημερες ζηταν τα Συγκοινωνιων για να παραδωσουν στο κατοχο το διπλωμα ... Αυτο ειναι λιγο ρευστο μιας και οι 12 μερες μπορουν ευκολα να γινου 17-18 μερες αφου εχουμε μονο μια υπηρεσια και ενα μονο μηχανημα εκτυπωσης νεον διπλωματον για ολη την ελλαδα !
Το οργανο ο Αστυνομικος , το μονο που αναγνωρισει σαν αδεια ικανοτητας οδηγησης ειναι το ιδιο το διπλωμα κι αν δεν το εχεις στο χερι , σε γραφει και αυτεπαγελτα πας Δικαστηριο οπου 99,9% αθωωνεσαι ... Αν θελει ομως ο δικαστης στην ριχνει την καμπανα γιατι δικαζεσαι για αυτο που εκανες τοτε , δηλ το να οδηγεις χωρις διπλωμα ... Κανε λιγο υπομονη να παρεις την ροζ καρτουλα στο χερι σου και μετα οργωσε τους δρομους :)

emix
29-01-2010, 11:18
Εγω θα σου ελεγα να κανεις ΟΤΙ σου κατεβει και ΟΤΙ νοιωθεις.
Αν θες να οδηγησεις, οδηγα. Αν δεν θες μην οδηγας.
Και να σου πουμε εμεις "μπορεις να οδηγησεις" τι νοημα εχει;

Το θεμα ειναι τι νοιωθεις εσυ.

MARK
29-01-2010, 11:42
Κάνε λίγη υπομονή...........;)

andreas 75
29-01-2010, 12:22
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον . :cool:

vpentza
29-01-2010, 14:57
το χαρτί λέει ότι πέρασες, αλλά δεν έχει αρ.πρωτοκόλου από την υπηρεσία που θα εκδόσει το ραζ χαρτάκι............. τότε και μόνο τότε το υπουργείο σε χρίζει οδηγό...... χαζό αλλά τυπικό......