PDA

View Full Version : Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200


Carduelis
29-01-2010, 17:08
Eπειδή θέλω να μην καταστρέψω άλλα παπούτσια και παντελόνια από τις λάσπες που πετάει το GS 1200 (με ESA) τι να βάλω στον πίσω τροχό για τις λάσπες? κάτι που να έχετε δοκιμάσει και να είναι αποτελεσματικό? Τη carbon λύση δεν την σκέπτομαι λόγω χρημάτων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-01-2010, 18:10
Υπάρχει "κάπου", μια λύση έξυπνη, με μηδενικό κόστος ...:D

Λασπωτήρας φτιαγμένος από ταινία διαδρόμου βαδίσματος ....

Θέλει λίγο ψάξιμο στα θέματα του φόρουμ ....;)

giorgos_gs
29-01-2010, 22:11
Eπειδή θέλω να μην καταστρέψω άλλα παπούτσια και παντελόνια από τις λάσπες που πετάει το GS 1200 (με ESA) τι να βάλω στον πίσω τροχό για τις λάσπες? κάτι που να έχετε δοκιμάσει και να είναι αποτελεσματικό? Τη carbon λύση δεν την σκέπτομαι λόγω χρημάτων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
φιλε μου -NIPPY NORMANS - the No. 1 supplier of BMW motorcycle accessories! (http://www.nippynormans.com) ριξε μια ματια
το εχω βαλει και ειμαι ευχαριστημενος πολυ
και για esa.

giorgos_gs
29-01-2010, 22:14
σε λιρες αγγλιας ειναι περιπου
με τα μεταφορικα στα 130 ευρω

Carduelis
29-01-2010, 22:51
:) Aυτό ακριβώς έχω στο μυαλό μου να αγοράσω φίλε! κοστίζει λιγότερο από το 1/2 του carbon λασπωτήρα.
Είσαι ευχαριστημένος? προστατεύει από τα νερά τα πόδια? έχεις θόρυβο στην οδήγηση? επηρεάζει την ESA ανάρτηση? αν μπορείς να ανεβάσεις καμμιά φωτό..
Ευχαριστώ πολύ!

giorgos_gs
30-01-2010, 00:05
πολυ ευχαριστιμενος για τα ποδια του οδηγου
τουλαχιστον.εγω το ειδα σε μηχανη επανω και το ζηλεψα
οσο για το esa ειναι οτι πρεπει.
φωτο δεν μπορω kardia μου.
μπες το side και θα πεσεις επανω τους.

gemara
30-01-2010, 01:53
Ααα, εγώ χρησιμοποιώ κάτι καλύτερο, που εκτός από τα παπούτσια και το παντελόνι, προστατεύει και τα πόδια, αστραγάλους, κλπ κλπ!;)




http://www.futurmoto-bmw.com/image_base/Img_958.jpg

+

http://www.sierrabmwonline.com/images/TOURANCE%202%20PANTS%20BY%20BMW%20MOTORRAD.JPG

ntinopoulos
30-01-2010, 03:06
Ααα, εγώ χρησιμοποιώ κάτι καλύτερο, που εκτός από τα παπούτσια και το παντελόνι, προστατεύει και τα πόδια, αστραγάλους, κλπ κλπ!;)




http://www.futurmoto-bmw.com/image_base/Img_958.jpg

+

http://www.sierrabmwonline.com/images/TOURANCE%202%20PANTS%20BY%20BMW%20MOTORRAD.JPG
πεστο ψεματα!:rolleyes:

Carduelis
30-01-2010, 13:00
Ρε παλληκάρια! καλά όλα αυτά και τα έχω κι εγώ...
Αλλά για την εκδρομή και το Σ-Κ.
Αμα την μηχανή την έχεις και για καθημερινές μετακινήσεις στη δουλειά και στην πόλη δεν βολεύουν. :(
Η γυναίκα μου το ίδιο γκρινιάζει πάντως, είτε καθαρίζει παπούτσια και παντελόνια, είτε μπότες και αδιάβροχα :(
άρα θα προτιμήσω τη λύση του giorgos_gs

Carduelis
31-01-2010, 01:17
Βρε "ερμηνευτή του manual" - Gemara που το βρήκες το αδιάβροχο με τις τιράντες ??????
Πλάκα πλάκα φοβερή ιδέα!
...και δε με λέτε? βγαίνει εύκολα και γρήγορα αυτό το συνολάκι? γιατί με όλα αυτά άμα είναι να τα βάζω και να τα βγάζω πρωί-απόγευμα στο τέλος θα γίνω.. στριπτιτζού! :sm7::sm7:

gemara
31-01-2010, 09:22
Ρε παλληκάρια! καλά όλα αυτά και τα έχω κι εγώ...
Αλλά για την εκδρομή και το Σ-Κ.
Αμα την μηχανή την έχεις και για καθημερινές μετακινήσεις στη δουλειά και στην πόλη δεν βολεύουν. :(
Η γυναίκα μου το ίδιο γκρινιάζει πάντως, είτε καθαρίζει παπούτσια και παντελόνια, είτε μπότες και αδιάβροχα :(
άρα θα προτιμήσω τη λύση του giorgos_gs

Βρε "ερμηνευτή του manual" - Gemara που το βρήκες το αδιάβροχο με τις τιράντες ??????
Πλάκα πλάκα φοβερή ιδέα!
...και δε με λέτε? βγαίνει εύκολα και γρήγορα αυτό το συνολάκι? γιατί με όλα αυτά άμα είναι να τα βάζω και να τα βγάζω πρωί-απόγευμα στο τέλος θα γίνω.. στριπτιτζού! :sm7::sm7:

Γιατρέ μου, όταν την προηγούμενη βλέπω ότι το μετεωρολογικό δίνει έστω και ψιχάλα, ή ψυχανεμίζομαι εγώ ότι μπορεί να βρέξει, την επομένη φοράω το παντελόνι, τις μπότες και στην μπαγκαζιέρα έχω το αδιάβροχο, για να μην κάθομαι και περιμένω με τους συνάδελφους μηχανόβιους κάτω από τις γέφυρες όταν αρχίζει η βροχή!:D

Τις μπότες τις έχω συνηθίσει τόσο πολύ πάνω στη μηχανή που αν τυχόν καμμιά φορά πάω κάπου με το "σκαρπίνι" ή το "σπορτέξ", έχω το αίσθημα ότι είμαι ξυπόλυτος...

Σε πολιτισμένες χώρες του εξωτερικού, στο Βέλγιο πχ που έζησα κάμποσα χρόνια και στις περίχωρες όπου ταξίδεψα, δεν υφίσταται το πράμα: αναβάτης χωρίς πλήρη εξοπλισμό πάνω στη μηχανή, ούτε στο πιο απομακρυσμένο χωριουδάκι δεν το βλέπεις το θέαμα. Δεν υφίσταται όχι γιατί φοβούνται μην τους πούνε τίποτε, μην τους χλευάσουν, μην τους γράψει η αστυνομία, μην πέσουν και χτυπήσουν, αλλά απλά γιατί δεν το ξέρουν και δεν το έχουν δει ποτέ, αναβάτη χωρίς κράνος, γάντια, δερμάτινα και μπότες. Οπότε δεν έχουν και τα προβλήματα του τύπου, "μαυρίζουν τα χέρια μου από τα (παλιο)γκρίπ της BMW, "o boxer μου καίει τα πόδια και τις γαμπούλες μου όταν φοράω βερμούδα μες την πόλη", ή "η ζελατίνα είναι χαμηλή και ο αέρας με ενοχλεί στο πρόσωπο"...

Όντως παίρνει "χρόνο" η διαδικασία βάλε βγάλε, αλλά σίγουρα θα πάρει λιγότερο χρόνο από τυχούσα ανάρρωση σε περίπτωση γδαρσίματος του μπουτιού, της γάμπας ή σπάσιμο του αστραγάλου, αν σε πετάξει κάτω κάποιος/α από τις εκατοντάδες ηλίθιους/ες που δυστυχώς κυκλοφορούν ανάμεσά μας με το κινητό στο αυτί...

Το αδιάβροχο με τις τιράντες είναι το μοντελάκι "Tourance" της BMW, είναι κανονικό παντελόνι με επένδυση και προστασία στα γόνατα και στους γοφούς και μου το δώσαν από την BMW μαζί με το τιραντοσύστημα και μένα και της γυναίκας μου. Όλα δε τα παντελονάκια της BMW έχουν ένα μεγάλο φερμουάρ πίσω τους για να κουμπώνουν οι τιράντες αυτές ή το μπουφάν που διαθέτει αντίστοιχο και έτσι να μην μπάζει. Οι μποτούλες που βλέπεις είναι οι AllRound, όπου έχουν δοκιμασθεί σε καμμιά δεκαριά χιλιόμετρα περίπατο την ημέρα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, όπως και γω δεν έχω πρόβλημα να τις φοράω στην καφετέρια πχ και να μου χαλάει το "στάιλ" που λέει και γιός μου!

Εν κατακλείδι καθημερινώς και μες την πόλη - όχι μόνο το ΣΚ - κάνω αυτήν την διαδικασία, δυστυχώς όχι το καλοκαίρι όμως μέσα στην Αθήνα, όπου το παντελόνι είναι δυσβάσταχτο! :)

ΥΓ. Πάντως επειδή είμαι και γω λιγάκι υπέρ του "στάιλ" για την εμφάνιση της μηχανής, αν είναι να βάλεις λασπωτήρα (και δεν έχεις σκοπό να την πας ποτέ σε λάσπη τη μηχανή για να μην στομώσει), βάλε τον καρμπονάτο, είναι πολύ μούρη! ;)

Carduelis
01-02-2010, 00:47
Υποκλίνομαι φίλε Γιώργο!!
Για λασπωτήρα το ξεκίνησα, λασπωτήρα με.. τιράντες με βλέπω να αγοράζω! (με άρεσε η ιδέα)
Όσο για τα υπόλοιπα ασφαλώς και έχεις δίκιο, ο σωστός ρουχισμός είναι πάντα απαραίτητος , αλλά ομολογώ πως έχω εκ γενετής.. προβληματάκι με την πλήρη συμμόρφωση :D.
Ετσι βράχηκα κάποιες φορές αλλά έμαθα πολλά όμως για το πως φτιάχνονται οι γέφυρες και έκανα και ενδιαφέρουσες συζητήσεις από κάτω :sm7::sm7:

Alfa7
02-02-2010, 12:37
Αν πιάνει το χεράκι σου και έχεις και όρεξη μπορείς άνετα να φτιάξεις ένα μόνος σου με ελάχιστα €.
Το μυστικό λέγεται σωλήνας Φ200 αποχέτευσης.
Το υλικό που είναι φτιαγμένοι οι σωλήνες αυτοί είναι είδος πλαστικού που δεν επηρεάζεται από φως και χημικά και επιπλέον είναι πάρα πολύ εύπλαστο (άν ζεσταθεί το κάνεις ότι θές...).
Εγώ έχω φτιάξει στη GS ένα πίσω φτερό που το έχω 5 χρόνια τώρα και δεν έχει πάθει τιποτα απολύτως.
Άριστη προστασία και οπτικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα για τη προέλευση του υλικού...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-02-2010, 13:13
Αν πιάνει το χεράκι σου και έχεις και όρεξη μπορείς άνετα να φτιάξεις ένα μόνος σου με ελάχιστα €.
Το μυστικό λέγεται σωλήνας Φ200 αποχέτευσης.
Το υλικό που είναι φτιαγμένοι οι σωλήνες αυτοί είναι είδος πλαστικού που δεν επηρεάζεται από φως και χημικά και επιπλέον είναι πάρα πολύ εύπλαστο (άν ζεσταθεί το κάνεις ότι θές...).
Εγώ έχω φτιάξει στη GS ένα πίσω φτερό που το έχω 5 χρόνια τώρα και δεν έχει πάθει τιποτα απολύτως.
Άριστη προστασία και οπτικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα για τη προέλευση του υλικού...



Αν θέλεις,

βάλε μερικές φωτογραφίες, για να δούμε την ιδέα ....;)

Alfa7
06-02-2010, 10:18
Sorry που άργησα αλλα...
Αυτή είναι η πατεντα
.... απλή, πλήρως αποδοτική και με κόστος μηδεν...

vasorfa
06-02-2010, 10:21
Sorry που άργησα αλλα...
Αυτή είναι η πατεντα
.... απλή, πλήρως αποδοτική και με κόστος μηδεν...


Μπραβο ρε Στελιο με τις ΠΑΤΕΝΤΕΣ!!!!!!

:sm8::sm8::sm8::sm8:


ΤΟ ειχα δει στο μοτορι τοy και νομιζα οτι ηταν after market.....

gandreas
29-05-2010, 16:20
Μετά από καθοδήγηση του κ. Σαββίδη πήγα σε κατάστημα που κάνει πλαστικά τμήματα για μηχανές, όπου θα με καλέσει από εβδομάδα(2/6/10 ) για να πάω να ξεκινήσουμε την κατασκευή του. Από ότι κατάλαβα θέλει πολλές ώρες και υπομονή για να πραγματοποιηθεί . Για να καταλάβετε όλοι θα είναι κάτι σαν το μπροστινό φτερό αλλά στην πίσω ρόδα. Όταν ξεκινήσουμε θα ανοίξω καινούργιο θέμα για τις λεπτομέρειες. αν κάποιος έχει κάποια ιδέα πάνω στο θέμα θα μας ενδιέφερε.;)

georged
30-05-2010, 02:30
επειδή κι εγω ψάχνω λασπωτήρα μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ που πριν λίγες ημέρες τον έφερε το motoraid, δεν είναι carbon και το κόστος 97euro, τι λέτε κι εσείς?

georged
30-05-2010, 02:30
επειδή κι εγω ψάχνω λασπωτήρα μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ που πριν λίγες ημέρες τον έφερε το motoraid, δεν είναι carbon και το κόστος 97euro, τι λέτε κι εσείς?

sorry δεν έδωσα site:
Eσωτερικό φτερό Boxer-Design BMW R 1200 GS/Adv. όλα τα μοντέλα by: Boxer-Design - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=4498)

gandreas
30-05-2010, 10:07
Φαίνεται πολύ ωραίος αλλά δεν θα προστατεύει όπως θα θέλαμε!!!, αυτό που αναφέρω παραπάνω θα εφάπτεται στην πίσω ρόδα όπως κάνει το μπροστινό φτερό. Έτσι θα πετάει αμελητέες ποσότητες νερού και στα πόδια μάλλον καθόλου. Όποιος έχει υπομονή από εβδομάδα θα ξέρω καλύτερα

mjtir
30-05-2010, 12:15
sorry δεν έδωσα site:
Eσωτερικό φτερό Boxer-Design BMW R 1200 GS/Adv. όλα τα μοντέλα by: Boxer-Design - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=4498)

Εχω αντιστοιχη υλοποιηση και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ...

KRASOPATERAS
30-05-2010, 17:42
επειδή κι εγω ψάχνω λασπωτήρα μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ που πριν λίγες ημέρες τον έφερε το motoraid, δεν είναι carbon και το κόστος 97euro, τι λέτε κι εσείς?

Ο σκοπός είναι να αγκαλιάζει την ρόδα, αυτό που αναφέρεις δεν είναι και ότι καλύτερο.

Κάτι θα πετάει πάλι….:hmmm:

georged
30-05-2010, 21:44
τελικά έχετε δίκιο και αναθεωρώ, θέλει λασπωτήρα που να καλύπτει όλο τον τροχό, λοιπόν έπειτα από ψάξιμο αυτό δείχνει να είναι πολύ ωραίο και να δένει με τη μοτοσυκλέτα, παρόλαυτα δεν είναι λίγα 180euro

Hinterradabdeckung Xtreme (http://www.wunderlich.de/frame.php?&prodid=8160918)

gandreas
30-05-2010, 23:31
τελικά έχετε δίκιο και αναθεωρώ, θέλει λασπωτήρα που να καλύπτει όλο τον τροχό, λοιπόν έπειτα από ψάξιμο αυτό δείχνει να είναι πολύ ωραίο και να δένει με τη μοτοσυκλέτα, παρόλαυτα δεν είναι λίγα 180euro

Hinterradabdeckung Xtreme (http://www.wunderlich.de/frame.php?&prodid=8160918)

Βρε μεγάλε ψάχνω κάτι τέτοιο μήνες τώρα, που το ξετρύπωσες? Και είναι και ωραίο:sm8:

KRASOPATERAS
30-05-2010, 23:59
τελικά έχετε δίκιο και αναθεωρώ, θέλει λασπωτήρα που να καλύπτει όλο τον τροχό, λοιπόν έπειτα από ψάξιμο αυτό δείχνει να είναι πολύ ωραίο και να δένει με τη μοτοσυκλέτα, παρόλαυτα δεν είναι λίγα 180euro

Hinterradabdeckung Xtreme (http://www.wunderlich.de/frame.php?&prodid=8160918)

Τα αξίζει τα λεφτά του όμως…..και το σκέπτομαι σοβαρά! :sm8:

georged
31-05-2010, 14:19
παιδιά και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά και το βρήκα στο on line shop και στον κατάλογο της wunderlich, παρόλαυτα το motoraid που φέρνει προϊόντα wunderlich δεν το έχει, αν το βρείτε για αγορά κάπου πείτε μου κι εμένα, ευχαριστώ

vasorfa
31-05-2010, 14:21
βλεπω πολυ κινητικοτητα.....μπας και παιξουμε καμια ομαδικη????

θελω και εγω!!

georged
31-05-2010, 14:26
λέτε να ρωτήσουμε το motoraid με τον κωδικό του προϊόντος? πότε θα είναι διαθέσιμο ή/και αν μπορεί να το φέρει? δεν πολυασχολούμαι με online αγορές γι'αυτό και δεν ψάχνω αν μπορούμε να το αγοράσω(ουμε) online

EOD-K9
31-05-2010, 21:21
βλεπω πολυ κινητικοτητα.....μπας και παιξουμε καμια ομαδικη????

θελω και εγω!!


έτυμος είσαι εεε


:sm7:

tsapte70
01-06-2010, 01:32
τελικά έχετε δίκιο και αναθεωρώ, θέλει λασπωτήρα που να καλύπτει όλο τον τροχό, λοιπόν έπειτα από ψάξιμο αυτό δείχνει να είναι πολύ ωραίο και να δένει με τη μοτοσυκλέτα, παρόλαυτα δεν είναι λίγα 180euro

Hinterradabdeckung Xtreme (http://www.wunderlich.de/frame.php?&prodid=8160918)
Ακριβώς ένα τέτοιο λασπωτήρα έχει και η PUIG στην Ελλάδα περίπου 160 ευρώ , το πρόβλημα το δικό μου είναι , αν συνεχείζει να πετάει νερό από την αριστερή μεριά , γιατί βλέπω ότι η βάση για να βιδωθεί είναι από την δεξιά , οπότε η άλλη του μεριά θα είναι ανοιχτή .

tsapte70
01-06-2010, 02:03
Ακριβώς ένα τέτοιο λασπωτήρα έχει και η PUIG στην Ελλάδα περίπου 160 ευρώ , το πρόβλημα το δικό μου είναι , αν συνεχείζει να πετάει νερό από την αριστερή μεριά , γιατί βλέπω ότι η βάση για να βιδωθεί είναι από την δεξιά , οπότε η άλλη του μεριά θα είναι ανοιχτή .
Να πώ και κάτι ακόμα , έναν πολύ καλό λασπωτήρα έχει και ο Γιάννης από Θεσσαλονίκη αλλά δυστηχώς δεν ξέρω το επίθετό του απλά ξέρω μόνο ότι έχει γραφείο στο κέντρο δίπλα από την καφετέρια 'αέρα' και δεν ξέρω και το nickname του .

georged
01-06-2010, 10:35
Να πώ και κάτι ακόμα , έναν πολύ καλό λασπωτήρα έχει και ο Γιάννης από Θεσσαλονίκη αλλά δυστηχώς δεν ξέρω το επίθετό του απλά ξέρω μόνο ότι έχει γραφείο στο κέντρο δίπλα από την καφετέρια 'αέρα' και δεν ξέρω και το nickname του .

δεν έχεις κι άδικο, βρήκα αυτόν της Puig που αναφέρεις και είναι ολοίδιος με της wunderlich

Rear Mudguards - Mudguards (Plastic Tuning) For the bike model BMW R1200 GS 2008 | Puig (http://www.puigusa.com/tuning-bikes/bmw-r1200-gs-2008/rear-mudguards/c171en/f232-r31-m2462/)

vasorfa
02-06-2010, 09:10
:rolleyes:Βρε παλικαρια --Συγγνωμη και για το spam---Αλλα μήπως λεω μηπως υπαρχει κανενας λασπωτηρας απο αλλη εταιρεια μαζικης παραγωγης μοτοσυκλεττας??που να ταιριαζει στα Gs μας???καποτε εμαθα οτι πχ η ταπα ρερχζερβουαρ απο ενα mega scooter ταιριαζει ΑΚΡΙΒΩΣ και στα κοριτσακια μας---με μια τεραστια διαφορα και αυτη ΜΟΝΟ στην τιμη...κοστιζει περιπου τα μισα χρηματα---μηπως λοιπον..υπαρχουν λασπωτηρες απο αλλα μηχανακια παραγωγης που ταιριαζουν??η στο τελος τελος--μηπως να φτιαχναμε κατι απο το 0???και αυτοπ το προτεινω γιατι βλεπω οτι αρκετοι θελουμε λασπωτηρα---αλλα δεν επιπθυμουμε να ξεοπουληθουμε κιολλας...!!

αν θυμαμαι καλα---καποιοι λασπωτηρες ταιριαζουν στα κοριτσια μας...και φυσικα καμια σχεση με τις τιμες που εχετε ηδη αναφερει,,,,bmwακηδες ειμαστε οχι,,,μακακες!!:rolleyes::rolleyes:

gsar
02-06-2010, 12:11
ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΛΑΣΠΩΤΗΡΑ.αΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΡΜΠΟΝ.ΠΡΟΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ.ΑΝ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ.

CPretenteriS
02-02-2011, 12:21
Εγώ έβαλα αυτό και κάνει δουλειά...απ' οτι φαίνεται...

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=5636

kosta12gs
02-02-2011, 13:46
Δε ξερω αν το αισθητικο κομματι σας καλυπτει...
ουτε το εχω δοκιμασει σε συνθηκες βροχης απο τοτε που το εβαλα
αλλα εγω εκανα αυτο...

http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-26/%CE%9B%CE%B1%CF%83%CF%80%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%89-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF-17076/

marioman
15-03-2011, 11:31
ερχεται αυτο.... Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv. by: Wunderlich - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=5097)
αλλα 200? τα αξιζει λετε?