PDA

View Full Version : Τους ξεχάσαμε..


Carduelis
31-01-2010, 03:39
αλλά αυτοί σε πείσμα της επιλεκτικής μας μνήμης είναι εκεί και μάλιστα αυξάνονται. Ο λόγος για τους νεκρούς από την ήδη ξεχασμένη "νέα γρίπη".
Πόσο παράξενη ράτσα είμαστε! μπορεί να θυμόμαστε πχ και να μνημονεύουμε (και πολύ σωστά!) του 21 νεκρούς που ποδοπατήθηκαν σε ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο δεκαετίες πριν αλλά οι 111 νεκροί της επιδημίας λίγες βδομάδες μετά δεν προκαλούν πλέον σε κανέναν ενδιαφέρον! ούτε καν ένα μονόστηλο.
Θα μου πείτε αυτοί δεν είχαν την τραγικότητα των άλλων, είναι "αναμενόμενοι" θάνατοι, είχαν κι ένα σωρό άλλα προβλήματα υγείας..
Προφανώς ήταν για όλους μας σαν κοινωνία τόσο αναμενόμενος ο θάνατος τους που δεν θεωρήσαμε στην πλειοψηφία μας αναγκαίο να τους προστατέψουμε. Αρκετοί από αυτούς τους θανάτους θα μπορούσαν με τον εμβολιασμό να είχαν αποφευχθεί. Γιατί αυτό είναι η ουσία του εμβολιασμού: μια ασπίδα προστασίας από τους πολλούς στον έναν, αυτόν που είναι και πιο ευάλωτος.
Ανεξάρτητα ποιανού είναι η μεγαλύτερη ευθύνη, εγώ θεωρώ πως σαν κοινωνία αποτύχαμε να προστατέψουμε αυτούς τους ανθρώπους.
Και από πάνω τους ξεχάσαμε κιόλας αλλά ο ιός το χαβά του.. συνεχίζει να βάζει σε κίνδυνο παιδιά και μεγάλους, να κλείνει σχολεία και σπίτια. Δυστυχώς όμως όχι με τόσο ικανοποιητικό ρυθμό που να συντηρήσει το ενδιαφέρον των ΜΜΕ.
Τα στοιχεία είναι πάντα εκεί, στο ΚΕΕΛΠΝΟ, δίχως όμως χρωματιστούς μεγάτιτλους σε blogs με ευρηματικούς τίτλους όπως troktiko, kounelos, ta xalia, eleftheroiepistimones, malakistan klp.
Επειδή θεωρώ άδικους τους τόσους νεκρούς και εν μέρει ευθύνη όλων μας, λυπάμαι αν σας χαλάω τα κέφια, αλλά θα συνεχίσω να σας τους θυμίζω.
(Αντιγράφω απλώς ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ - ΚENTΡΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ - Article Presentation (http://www.keelpno.gr/home/) )

· Κατά την εβδομάδα 3/2010 (18 – 22 Ιανουαρίου 2010) το ποσοστό απουσιών των μαθητών από το σχολείο τους είναι ελαφρά αυξημένο στα παιδιά 6-12 ετών (πρωτοβάθμια εκπαίδευση), και αμετάβλητο στα παιδιά 13-18 ετών (δευτεροβάθμια
εκπαίδευση).
· Όλα τα παραπάνω τεκμηριώνουν ότι στην Ελλάδα βρισκόμαστε σε φάση ύφεσης του επιδημικού κύματος νέας γρίπης Α(Η1Ν1)ν. Ωστόσο είναι σαφές ότι η δραστηριότητα της νόσου συνεχίζεται. Σύμφωνα με τα υπάρχοντα δεδομένα, μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού συνεχίζει να μην έχει ανοσία έναντι του ιού της νέας γρίπης Α(Η1Ν1)ν και ως εκ τούτου ο εμβολιασμός για τη νέα γρίπη εξακολουθεί να έχει μεγάλη σημασία.
· Μέχρι σήμερα (27 Ιανουαρίου 2010, ώρα 8:00) στην Ελλάδα έχουν καταγραφεί 111 θάνατοι σε ασθενείς με εργαστηριακά επιβεβαιωμένη διάγνωση νέας γρίπης Α (Η1Ν1).

Mexicanos
31-01-2010, 05:54
Γιατί τόσο ευαισθησία για τα 111 άτομα της κερδοφόρας γρίπης???
Έχεις αναλογιστεί ότι αυτοί οι άνθρωποι ίσως έφευγαν και χωρίς τη γρίπη??
Αν γινόταν το παραπάνω θα ασχολιόσουν με τους 111??
Εχεις ψάξει να βρεις πόσοι άνθρωποι κάθε χρόνο πεθαίνουν από την απλή γρίπη??Μ εαυτούς ποιος ασχολείται??
Τέλος κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτή η γρίπη δεν ήταν ποτέ επιδημία (μεγάλη σημασία αυτή η λέξη) και ότι όλα γίνονταν για το κέρδος γι'αυτό και οι Γερμανοί μας κόλλησαν στον τοίχο σχετικά με την παραπληροφόρηση και τον πανικό.....αλλά αυτό πάντα πιάνει στην Ελλάδα.

Προς Θεού δεν σνομπάρω την ευαισθησία για τους 111,απλά θεωρώ ότι έχουν υπάρξει πολύ σοβαρότερες και μεγαλύτερες απώλειες που δεν ασχολήθηκε κανείς μας......

gemara
31-01-2010, 09:27
Άσχετο, αλλά εγώ όταν ακούω 21 νεκρούς, σκέφτομαι τα υγιέστατα παιδάκια που διαμέλισε ο ασυνείδητος νταλικιέρης στα Τέμπη...:(

1200GS
31-01-2010, 14:39
Άσχετο, αλλά εγώ όταν ακούω 21 νεκρούς, σκέφτομαι τα υγιέστατα παιδάκια που διαμέλισε ο ασυνείδητος νταλικιέρης στα Τέμπη...:(



Καθολου ασχετο διοτι εγινε απο εναν ασυνειδητο και πηρε 21 ψυχες ετσι απλα.
Καθημερινα χανονται χιλιαδες ανθρωποι μεγαλοι μικροι απο γρυπες και επιδημιες, και μας εχουν δωσει την εντυπωση οτι μονο ''αυτη'' η γριπη εχει τα πολλα τα θυματα.Ο αριθμος 111 ειναι ασημαντος μπροστα στους τοοοοσους αλλους.
Ολα ηταν θεμα κερδοφοριας απο φαρμακευτικες οπως αναφερθηκε και πιο πανω.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-02-2010, 00:58
.............. λυπάμαι αν σας χαλάω τα κέφια, αλλά θα συνεχίσω να σας τους θυμίζω.



Eυχαριστούμε Νότη ....

Έστω και με το να τους θυμόμαστε,

είναι ένα "φόρος τιμής" γι' αυτούς του αδικοχαμένους ....:(

Όχι πως δεν υπάρχουν κι άλλοι αδικοχαμένοι ....

Αλλά αυτό δεν σημαίνει,

ότι δεν πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση ....;)

frits
01-02-2010, 01:40
Νομίζω για άλλη μία φορά, γινόμαστε στην Ελλάδα μετά Χριστόν προφήτες.
Ο εμβολιασμός είναι πρόληψη και στην συγκεκριμένη περίπτωση για να σε θωρακίσει απέναντι σε μία ασθένεια που δεν μπορούσες να ξέρεις πόσο επικίνδυνη μπορούσε να είναι.
Εγώ φοβάμαι ότι αυτό που θα μείνει σε αυτή την ιστορία είναι κάτι σαν το μύθο του Αισώπου με τον βοσκό και τον λύκο, την επόμενη φορά που θα χρειαστεί κάτι ανάλογο δεν θα πάει κανείς και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει ο λύκος
Αμφιβητεί κανείς μιας και μιλάμε για ζωές ότι αν ακόμα και ένας από τους 111 είχε σωθεί χάρη στο εμβόλιο δεν θα ήταν μία απλή στατιστική αλλά μία ανθρώπινη ζωή. Δηλαδή αν δούμε ένα τραυματία στο δρόμο από ατύχημα τι θα πούμε "έλα μωρέ κάθε μέρα σκότωνονται καμιά δεκαριά τι να κάνουμε"

Προσωπικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Garduelis για την ενημέρωαη που μας παρέχει μέσα από αυτό το φόρουμ, ενημέρωση υπεύθυνη και τεκμηριωμένη.

Carduelis
01-02-2010, 02:06
[CENTER]


Καθολου ασχετο διοτι εγινε απο εναν ασυνειδητο και πηρε 21 ψυχες ετσι απλα.
Καθημερινα χανονται χιλιαδες ανθρωποι μεγαλοι μικροι απο γρυπες και επιδημιες, και μας εχουν δωσει την εντυπωση οτι μονο ''αυτη'' η γριπη εχει τα πολλα τα θυματα.Ο αριθμος 111 ειναι ασημαντος μπροστα στους τοοοοσους αλλους.
Ολα ηταν θεμα κερδοφοριας απο φαρμακευτικες οπως αναφερθηκε και πιο πανω.
Εγώ θίγω ακριβώς αυτό που περιγραφεις φίλε μου!
Έχουμε επιλεκτική συμπεριφορά μπροστά στο θάνατο. Δεν μας απασχολεί το γεγονός ότι χάνονται άδικα άνθρωποι, αλλά το "σκηνικό" που συμβαίνουν αυτές οι απώλειες!
- Τα 21 παιδιά όπως είπε κι ο Gemara είχαν ένα τραγικό τέλος από έναν ασυνείδητο νταλικιέρη, άρα αξίζουν την συμπάθειά μας (και συμφωνούμε όλοι!).
- Οι 21 που ποδοπατήθηκαν σε ένα ποδοσφαιρικό ματς είχαν επίσης ένα τραγικό τέλος (και εδώ συμφωνούμε όλοι)
- Οι 111 όμως που πέθαναν από τη γρίπη (και όσοι συνεχίζουν να πεθαίνουν) .. καλώς πέθαναν?
Γιατί δεν αξίζουν την συμπόνοια μας?
α/επειδή κάποιες εταιρείες πιθανώς κερδοσκόπισαν με τα εμβόλια ?
β/επειδή μας την έφεραν οι κερατάδες οι επιστήμονες και αντί για 2.111 που μας έταξαν είχαμε μέχρι τώρα μόνο 111?
γ/ αφού σκοτώνουν οι άλλες οι γρίπες ας σκοτώσει κι αυτή, συνηθίσαμε!

Προσπαθώ να πω ότι τραγικός θάνατος είναι ο αδικαιολόγητος θάνατος φίλε μου. Αυτός που θα μπορούσε να αποφευχθεί και δεν τον αποφύγαμε! και ο πιό αποτελεσματικός τρόπος για να αποφύγεις τους θανάτους από επιδημίες μικρές ή μεγάλες εδώ και δεκαετίες είναι μόνο ο εμβολιασμός.
Τόσο αποτελεσματικός μάλιστα ώστε παρά το ότι τα περισσότερα νοσήματα από αυτά που εμβολιαζόμαστε πχ ευλογιά ή πολυομυελίτιδα, δεν προκαλούν πλέον θανάτους, εμείς συνεχίζουμε να εμβολιάζουμε μαζικά τα παιδιά μας και βέβαια κανείς δεν κατηγορεί τις εταιρείες που τα πουλάνε.
Από την άλλη μεριά ο εμβολιασμός παραμένει μια ασπίδα που την προσφέρουν όσοι εμβολιάζονται, όχι μόνο στους εαυτούς τους, αλλά κυρίως στους πιό ευάλωτους του πληθυσμού.
Με αυτή την επιδημία όλα ήταν στραβά από την αρχή!
Εστιάσαμε στον αμφίβολο περίγυρο (εταιρείες, Π.Ο.Υ και συμφέροντα, παρενέργιες και κόστος του εμβολίου κλπ) αλλά όχι στην ουσία που είναι τα θύματα.
Εχω την εντύπωση πως αν τους 111 πχ τους είχε φάει σκυλόψαρο στη Μύκονο θα είχαμε νοιαστεί περισσότερο από το να τους σκοτώσει ένας ιός που προσφέρει κέρδος σε κάποιους..

Carduelis
01-02-2010, 02:18
...και να το ξαναπώ για άλλη μια φορά: δεν ενδιαφέρομαι για την οποιαδήποτε εταιρεία.. φαρμακευτική, τροφίμων, μοτοσυκλετών, προφυλακτικών κλπ.
Η δουλειά τους είναι να βγάζουν χρήμα, να κερδίζουν από όσα τρώμε, πίνουμε, φοράμε,κλπ και αυτό θα το κάνουν όσο υπάρχει άνθρωπος!
Εγώ προσπαθώ να καταλάβω πέρα από το ιατρικό κομμάτι της ιστορίας (που όταν καταλαγιάσει αυτή η υπόθεση θα δούμε ότι είναι πολύ πιο περίπλοκο από όσο φανταζόμαστε και θα έχει και συνέχεια) την αντίδρασή μας σαν κοινωνία πολιτών, απέναντι σε μια ενδεχόμενη απειλή.
Αν αύριο αντί για την επιδημία από κάποιο ιό μας πούν πχ για μια περιβαλλοντική απειλή τι θα κάνουμε? Αν η στάθμη πχ της θάλασσας από το λιώσιμο των πάγων δεν είναι 1 μέτρο όπως προβλέπεται αλλά 56 πόντοι ή οι πνιγμένοι μόνο 10.000 αντί 100.000 θα κάναμε πάλι τα ίδια? θα ασχολιόμασταν με το ποιός κέρδισε λεφτά από το πρόβλημα? θα λέγαμε δε βαριέσαι εδώ περιμεναμε περισσότερους νεκρούς? τα στοιχεία της φύσης σκοτώνους τόοοσους καθημερινά?

Mexicanos
01-02-2010, 05:32
Φίλε μου μην ξεχνάς ότι οι παρενέργειες του εμβολίου (αν υπάρξουν) μπορούν να εμφανιστούν και αρκετά αργότερα που μπορεί να μην το μάθει κανένας μας,πράγμα που σημαίνει ότι ο εμβολιασμός μπορεί να αποβεί χειρότερος από την ίδια τη γρίπη.Άλλωστε δεν υπάρχουν στοιχεία αν κάποιος από τους 111 είχε κάνει ήδη το εμβόλιο......
Ξέρεις τον αριθμό των ανθρώπων που αρρώστησαν και ξεπέρασαν την γρίπη χωρίς εμβόλιο??
Καλό θεωρώ είναι να μην τοποθετούμαστε για το εμβόλιο.
Οπότε είναι όλα σχετικά με το τι πληροφόρηση μας παρέχουν.
Εσύ καλά έκανες και θύμισες τους 111 και δεν στο κατηγορεί κανένας,η απώλεια είναι πάντα απώλεια.

ntinopoulos
01-02-2010, 09:56
Φίλε μου μην ξεχνάς ότι οι παρενέργειες του εμβολίου (αν υπάρξουν) μπορούν να εμφανιστούν και αρκετά αργότερα που μπορεί να μην το μάθει κανένας μας,πράγμα που σημαίνει ότι ο εμβολιασμός μπορεί να αποβεί χειρότερος από την ίδια τη γρίπη.Άλλωστε δεν υπάρχουν στοιχεία αν κάποιος από τους 111 είχε κάνει ήδη το εμβόλιο......
Ξέρεις τον αριθμό των ανθρώπων που αρρώστησαν και ξεπέρασαν την γρίπη χωρίς εμβόλιο??
Καλό θεωρώ είναι να μην τοποθετούμαστε για το εμβόλιο.
Οπότε είναι όλα σχετικά με το τι πληροφόρηση μας παρέχουν.
Εσύ καλά έκανες και θύμισες τους 111 και δεν στο κατηγορεί κανένας,η απώλεια είναι πάντα απώλεια.
ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη και χρησιμη!οποτε ειναι καλο να τοποθετουμαστε για να ειναι ευκολοτερη η διαμορφωση γνωμης!:)
απο κει και περα συμφωνω με το νοτη οτι η αντιδραση μας ως κοινωνια δεν ηταν η ενδεδειγμενη και αδιαφορησαμε κατα καποιο τροπο για τις ευπαθεις ομαδες!
για αυτο το άλαλουμ φταινε ομως οι φορεις παγκοσμιως η οποιοι δε φροντισαν να ενημερωσουν εγκαιρα και εγκυρα δινοντας σαφεις οδηγιες!θα επρεπε να υπαρχει κοινη γραμμη απο ολο τον ιατροφαρμακευτικο χωρο!
για παραδειγμα ειναι παραλογο να περιμενεις απ τον κοσμο να κανει το εμβολιο απο τη στιγμη που το 95% των γιατρων στα νοσοκομεια δεν ηθελαν να το κανουν και πολλοι απ αυτους εβγαιναν και το δηλωναν ευθαρσως στην τηλεοραση!
μπορω να βρω πολλους λογους για τους οποιους πρεπει καποιος να κανει το εμβολιο και αλλους τοσους για τους οποιους δεν πρεπει!οποτε δεν υπαρχει λαθος και σωστο στο θεμα της επιλογης!ο χρονος θα δειξει!
τελος να πω οτι εγω δεν το εκανα εστω και αν το σκεφτομουν πολυ σοβαρα να το κανω...δεν ξερω αν εκανα καλα...θεμα επιλογης!:)

MARK
01-02-2010, 12:15
Νότη ορθά μιλάς.....Οχι επιλεκτικά ο θάνατος είναι θάνατος και η απώλεια απώλεια...............

Carduelis
01-02-2010, 13:12
Mexicanos

Γιατί τόσο ευαισθησία για τα 111 άτομα της κερδοφόρας γρίπης???
Μπας και ξέρεις καμμιά αρρώστια που οι εταιρείες να χαρίζουν το φάρμακο? Σε πληροφορώ ότι το κόστος θεραπείας των περισσότερων ασθενειών είναι πολλαπλάσιο.

Έχεις αναλογιστεί ότι αυτοί οι άνθρωποι ίσως έφευγαν και χωρίς τη γρίπη??
Εσύ που το αναλογίζεσαι τι προτείνεις σε όποιον έχει κι άλλα προβλήματα υγείας και κολλήσει και Η1Ν1? ευθανασία?? εκτός κι αν εννοείς οτι δεν υπάρχουν θύματα από τη γρίππη και είναι ..ιδέα μας!

Εχεις ψάξει να βρεις πόσοι άνθρωποι κάθε χρόνο πεθαίνουν από την απλή γρίπη??Μ εαυτούς ποιος ασχολείται??
Και ασχολούμαι και το έχω ψάξει. Επειδή εσύ όμως δεν το έχεις ψάξει να σε ενημερώσω οτι δεν υπάρχει καν σύγκριση και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση. WHO | Comparing deaths from pandemic and seasonal influenza (http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091222/en/index.html)

Τέλος κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτή η γρίπη δεν ήταν ποτέ επιδημία (μεγάλη σημασία αυτή η λέξη)
Και επιδημία και πανδημία ήταν. Δεν ήταν του μεγέθους που αρχικά ίσως φοβόμασταν ή που μπορούσε να προβλεφθεί. Αυτό όμως τί σημαίνει για σένα? οτι κακώς ασχοληθήκαμε? Αν είχε γίνει το αντίθετο δηλ μικρότερες προβλέψεις και μεγαλύτερη επιδημία θα ήταν καλύτερα?

και ότι όλα γίνονταν για το κέρδος γι'αυτό και οι Γερμανοί μας κόλλησαν στον τοίχο
Δεν ξέρω από που ενημερώνεσαι αλλά μια και αναφέρεσαι στους Γερμανούς σε πληροφορώ ότι η Γερμανία και ο υπουργός τους Υγείας ( 36 χρονών, Βιετναμέζικης καταγωγής) Bundesministerium für Gesundheit - Leitung (http://www.bmg.bund.de/cln_178/nn_1168278/DE/Ministerium/Leitung/leitung__node.html?__nnn=true) συνεχίζει να συστήνει το εμβόλιο γιατί συνεχίζει να έχει θύματα. Βέβαια όπως ώφειλε επαναδιαπραγματεύεται με τις εταιρείες την ποσότητα των εμβολίων που είχε προπαραγγείλει. Informationen zur Neuen Grippe Schweinegrippe Impfen Pandemie Influenza Impfung - Verhandlungsergebnis mit Impfstoffhersteller (http://www.neuegrippe.bund.de/cln_179/nn_1674276/SharedDocs/Berichte/NeueGrippe/DE/GMK-Verhandlung.html?__nnn=true) Άλλοι το λένε ####τούμπα, εγώ ορθολογικό επαναπροσδιορισμό με βάση τις πραγματικές πλέον ανάγκες και όχι τις αρχικά υπολογιζόμενες.

Φίλε μου μην ξεχνάς ότι οι παρενέργειες του εμβολίου (αν υπάρξουν) μπορούν να εμφανιστούν και αρκετά αργότερα που μπορεί να μην το μάθει κανένας μας
Το εμβόλιο δεν δρα θεραπευτικά αλλά προληπτικά ! Δεν ξέρω παρενέργειες που μπορεί να εμφανιστούν σε.. 100 εκατομμύρια ατόμων που εμβολιάσθηκαν παγκόσμια μέχρι στιγμής και να μην τις μάθουμε ποτέ!

Άλλωστε δεν υπάρχουν στοιχεία αν κάποιος από τους 111 είχε κάνει ήδη το εμβόλιο......
Κανείς από τα θύματα δεν το είχε κάνει αν υπονοείς οτι το έκαναν και δεν ήταν αποτελεσματικό. Οχι μόνο στη χώρα μας αλλά και παγκόσμια. Εκτός κι αν υποστηρίζεις μια παγκόσμιας έκτασης συγκάλυψη των παρενεργειών του εμβολίου από όλες τις υγειονομικές υπηρεσίες όλων των κρατών!

Ξέρεις τον αριθμό των ανθρώπων που αρρώστησαν και ξεπέρασαν την γρίπη χωρίς εμβόλιο??
Κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι. Ο όρος πανδημία είναι επιδημιολογικός και γεωγραφικός. Πανδημία δεν σημαίνει όποιος αρρώστησε θα πεθάνει. Ευτυχώς αυτό συμβαίνει μόνο σε ελάχιστα νοσήματα. Οποιοδήποτε νόσημα μπορεί να προληφθεί με τον εμβολιασμό ωφείλουμε να το εξαλείψουμε, ασχέτως αριθμού θανάτων.

Καλό θεωρώ είναι να μην τοποθετούμαστε για το εμβόλιο.
Προφανώς όμως εσύ τοποθετείσαι και μάλιστα υποστηρίζοντας τα αντίθετα από όσα λένε τα Υπουργεία Υγείας σε όλον τον κόσμο και ο WHO.
Ήθελα να ακούσω και μια πρόταση στο τι να κάνουμε και όχι στο τί να μην κάνουμε!
Άν είχες την ευθύνη να συμβουλέψεις αρρώστους, παιδιά, έγκυες τί θα τους έλεγες να κάνουν?

Carduelis
01-02-2010, 13:38
Ωστόσο ξεφύγαμε από την αρχική επισήμανση του ποσταρίσματος πως τα ΜΜΕ κι εμείς τελικά, μετράμε τους νεκρούς όχι με βάση τους αριθμούς και την ουσία, αλλά τα γαργαλιστικά "επιδόρπια".
Οι 111 "αναμενόμενοι" νεκροί μιας επιδημίας ξεφτίζουν στη μνήμη μας γρηγορότερα από τους 21 που τσαλαπατήθηκαν σε ένα γήπεδο ή τους 3 που δηλητηρίασε η γειτόνισσα με τα τηγανόψωμα.
Και επίσης πως ο κάθε θάνατος είναι τραγικός και απόλυτος, άσχετα αν κόστισε λίγο ή πολύ στο κοινωνικό σύνολο, ήταν αναμενόμενος ή όχι, ή τράβηξε το ενδιαφέρον των καθιερωμένων ή ιντερνετικών ΜΜΕ .

Mexicanos
01-02-2010, 18:25
Φίλε Carduelis βλέπω ότι το παίρνεις πολύ προσωπικά ενώ δεν θα έπρεπε.
Επειδή ούτε εσύ μιλάς με στοιχεία να σου υπενθυμίσω ότι τα θύματα παγκοσμίως από την απλή γρίπη είναι πολύ περισσότερα όπως και από AIDS,####ρια,διάρροια,ιλαρά,πνευμονία όπου για τις 4 προηγούμενες τα εμβόλια και οι κουνουπιέρες είναι πάμφθηνα αλλά εκεί βλέπεις δεν μας δίνουν στοιχεία και δεν ασχολούνται οι δημοσιογράφοι για να ευαισθητοποιηθούμε.
Οπότε φίλε μου μην μένεις στο δέντρο και χάνεις το δάσος.Τα εκατομμύρια νεκροί δεν μας ενδιαφέρουν???

Κοίταξε λίγο το παρακάτω για να δεις γιατί είμαι επιφυλακτικός και όχι κάθετος.
http://www.youtube.com/watch?v=uW8ulLgXmyA&feature=player_embedded#

Υ.Γ.1 Σε ποιο σημείο τοποθετούμαι κατά του εμβολίου??
Υ.Γ.2 Η συμβουλή φίλε που θα έδινα σε κάποιον είναι αυτή που θα μου έλεγε ο γιατρός μου και όχι ο κάθε πολιτικός,όπως κι έγινε με τη γυναίκα μου που ήταν έγκυος και γέννησε πριν 18 ημέρες ένα υγιέστατο βρέφος χωρίς εμβολιασμό.

Οι τοποθετήσεις μου είναι κατά του πανικού και όχι κατά του εμβολίου.

Πάντα φιλικά

Carduelis
01-02-2010, 22:32
Φίλε Carduelis βλέπω ότι το παίρνεις πολύ προσωπικά ενώ δεν θα έπρεπε.
Επειδή ούτε εσύ μιλάς με στοιχεία να σου υπενθυμίσω ότι τα θύματα παγκοσμίως από την απλή γρίπη είναι πολύ περισσότερα όπως και από AIDS,####ρια,διάρροια,ιλαρά,πνευμονία όπου για τις 4 προηγούμενες τα εμβόλια και οι κουνουπιέρες είναι πάμφθηνα αλλά εκεί βλέπεις δεν μας δίνουν στοιχεία και δεν ασχολούνται οι δημοσιογράφοι για να ευαισθητοποιηθούμε.
Οπότε φίλε μου μην μένεις στο δέντρο και χάνεις το δάσος.Τα εκατομμύρια νεκροί δεν μας ενδιαφέρουν???

Κοίταξε λίγο το παρακάτω για να δεις γιατί είμαι επιφυλακτικός και όχι κάθετος.
YouTube - ΟΧΙ τρομο-εμβόλια κερδοσκοπικά! (http://www.youtube.com/watch?v=uW8ulLgXmyA&feature=player_embedded#)

Υ.Γ.1 Σε ποιο σημείο τοποθετούμαι κατά του εμβολίου??
Υ.Γ.2 Η συμβουλή φίλε που θα έδινα σε κάποιον είναι αυτή που θα μου έλεγε ο γιατρός μου και όχι ο κάθε πολιτικός,όπως κι έγινε με τη γυναίκα μου που ήταν έγκυος και γέννησε πριν 18 ημέρες ένα υγιέστατο βρέφος χωρίς εμβολιασμό.

Οι τοποθετήσεις μου είναι κατά του πανικού και όχι κατά του εμβολίου.

Πάντα φιλικά

Φίλε Μεξικάνε επέτρεψέ μου να το παίρνω "προσωπικά" το συγκεκριμένο θέμα μια και έτυχε να νοσηλεύσω πολλά περιστατικά γρίπης στη ΜΕΘ και δυστυχώς κάποια πέθαναν.
- υποχρεωτικά λοιπόν ενημερώνομαι καθημερινά πάνω στο θέμα και φροντίζω να καταθέτω μόνο έγκυρα στοιχεία και ελάχιστες φορές την προσωπική μου άποψη που δεν αφορά και κανέναν.
- προφανώς διαφέρουν οι απόψεις μας για το ποιές είναι οι έγκυρες πηγές στο θέμα αυτό. Το συγκεκριμένο βιντεάκι από το youtube είναι εντελώς παραπλανητικό και δεν αντέχει καν σε κριτική (κορυφαίο σημείο: "τα ξενύχτια έχουν κλείσει σπίτια"!!!). Μπορώ να σου δανείσω και μερικές δεκάδες ακόμα από τη συλλογή μου αν σου προσφέρουν ενημέρωση.
- Για το AIDS, τη ####ρια (ελονοσία), τη διάρροια από E. coli και την πνευμονία δεν υπάρχουν εμβόλια ακόμα και όποιος τα ανακαλύψει θα πάρει Nobel, θα βγάλει έναν σκασμό λεφτά ο ίδιος και φυσικά οι εταιρείες που θα τα παράγουν. Για την ιλαρά το εμβόλιο ήδη υπάρχει και θα το κάνει και το παιδί σου με το καλό όταν σας πει ο παιδίατρος μαζί με κάμποσα άλλα ακόμα. Αν διαβάσεις τις ενδεχόμενες παρενέργειες τους θα σου φανεί λουκουμόσκονη το εμβόλιο της γρίπης.
- Επειδή η ζωή είναι πολύτιμη, ειδικά των μικρών παιδιών, δεν μετριέται με τα στατιστικά νούμερα και τα χρήματα. Η πολιομυελίτιδα στην προ internet εποχή προσέβαλε σχεδόν ανώδυνα τα περισσότερα παιδιά και μόνο στο 0,5% προκαλούσε παράλυση κάτω άκρων. Ωστόσο η ανακάλυψη του εμβολίου ήταν κοσμογονία και κανείς μέχρι και σήμερα δεν διανοήθηκε να το σταματήσει. Φυσικά δεν είναι δωρεάν, το πληρώνουν τα ταμεία και κάποιες εταιρείες "τα κονομάνε".
- Τη συλλογιστική σου "αφού εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι πεθαίνουν από άλλα νοσήματα, τι μας έπιασε ο πόνος για τη νέα γρίπη?" δεν την ασπάζομαι γιατί από αυτήν μπορούμε να προφυλαχτούμε και να προφυλάξουμε και τους γύρω μας (άλλο που όλοι κάνουν την πάπια στο συγκεκριμένο θέμα..). Ευτυχώς δεν την ασπάζονται και όσοι προσπαθούν να αντιμετωπίσουν αρρώστιες που είναι μεν σπάνιες αλλά σκοτώνουν! Για να απολαύσεις το δάσος πρέπει να ασχοληθείς και με το δένδρο.
- Συμφωνώ 1000% μαζί σου πως καλό θα είναι για τα θέματα ατομικής υγείας (και δημόσιας υγιεινής) προτού σερφάρουμε στο internet να ρωτήσουμε και το γιατρό μας. Από εκεί και μετά εφ όσον ενημερωθεί ο καθένας κάνει όπως αγαπά και δεν μας πέφτει λόγος. Οι λάθος τοποθετήσεις συμβάλλουν στον πανικό μέχρι στιγμής και όχι το εμβόλιο.

Φιλικότατα Μεξικάνε και θα χαρώ να ξαναδιαφωνήσω μαζί σου και από κοντά, κανείς μας δεν είναι αλάθητος. :)

ΥΓ: Εύχομαι ολόψυχα ναναι γερό κι ευτυχισμένο το πιτσιρίκι σας και μακάρι κανένας μας σαν γονιός να μην αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας στα παιδιά του..

Mexicanos
01-02-2010, 23:04
Φίλε Μεξικάνε επέτρεψέ μου να το παίρνω "προσωπικά" το συγκεκριμένο θέμα μια και έτυχε να νοσηλεύσω πολλά περιστατικά γρίπης στη ΜΕΘ και δυστυχώς κάποια πέθαναν.
- υποχρεωτικά λοιπόν ενημερώνομαι καθημερινά πάνω στο θέμα και φροντίζω να καταθέτω μόνο έγκυρα στοιχεία και ελάχιστες φορές την προσωπική μου άποψη που δεν αφορά και κανέναν.
- προφανώς διαφέρουν οι απόψεις μας για το ποιές είναι οι έγκυρες πηγές στο θέμα αυτό. Το συγκεκριμένο βιντεάκι από το youtube είναι εντελώς παραπλανητικό και δεν αντέχει καν σε κριτική (κορυφαίο σημείο: "τα ξενύχτια έχουν κλείσει σπίτια"!!!). Μπορώ να σου δανείσω και μερικές δεκάδες ακόμα από τη συλλογή μου αν σου προσφέρουν ενημέρωση.
- Για το AIDS, τη ####ρια (ελονοσία), τη διάρροια από E. coli και την πνευμονία δεν υπάρχουν εμβόλια ακόμα και όποιος τα ανακαλύψει θα πάρει Nobel, θα βγάλει έναν σκασμό λεφτά ο ίδιος και φυσικά οι εταιρείες που θα τα παράγουν. Για την ιλαρά το εμβόλιο ήδη υπάρχει και θα το κάνει και το παιδί σου με το καλό όταν σας πει ο παιδίατρος μαζί με κάμποσα άλλα ακόμα. Αν διαβάσεις τις ενδεχόμενες παρενέργειες τους θα σου φανεί λουκουμόσκονη το εμβόλιο της γρίπης.
- Επειδή η ζωή είναι πολύτιμη, ειδικά των μικρών παιδιών, δεν μετριέται με τα στατιστικά νούμερα και τα χρήματα. Η πολιομυελίτιδα στην προ internet εποχή προσέβαλε σχεδόν ανώδυνα τα περισσότερα παιδιά και μόνο στο 0,5% προκαλούσε παράλυση κάτω άκρων. Ωστόσο η ανακάλυψη του εμβολίου ήταν κοσμογονία και κανείς μέχρι και σήμερα δεν διανοήθηκε να το σταματήσει. Φυσικά δεν είναι δωρεάν, το πληρώνουν τα ταμεία και κάποιες εταιρείες "τα κονομάνε".
- Τη συλλογιστική σου "αφού εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι πεθαίνουν από άλλα νοσήματα, τι μας έπιασε ο πόνος για τη νέα γρίπη?" δεν την ασπάζομαι γιατί από αυτήν μπορούμε να προφυλαχτούμε και να προφυλάξουμε και τους γύρω μας (άλλο που όλοι κάνουν την πάπια στο συγκεκριμένο θέμα..). Ευτυχώς δεν την ασπάζονται και όσοι προσπαθούν να αντιμετωπίσουν αρρώστιες που είναι μεν σπάνιες αλλά σκοτώνουν! Για να απολαύσεις το δάσος πρέπει να ασχοληθείς και με το δένδρο.
- Συμφωνώ 1000% μαζί σου πως καλό θα είναι για τα θέματα ατομικής υγείας (και δημόσιας υγιεινής) προτού σερφάρουμε στο internet να ρωτήσουμε και το γιατρό μας. Από εκεί και μετά εφ όσον ενημερωθεί ο καθένας κάνει όπως αγαπά και δεν μας πέφτει λόγος. Οι λάθος τοποθετήσεις συμβάλλουν στον πανικό μέχρι στιγμής και όχι το εμβόλιο.

Φιλικότατα Μεξικάνε και θα χαρώ να ξαναδιαφωνήσω μαζί σου και από κοντά, κανείς μας δεν είναι αλάθητος. :)

ΥΓ: Εύχομαι ολόψυχα ναναι γερό κι ευτυχισμένο το πιτσιρίκι σας και μακάρι κανένας μας σαν γονιός να μην αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας στα παιδιά του..

Εννοείται ότι οι διαφωνίες γίνονται καλοπροαίρετα και μόνο να κερδίσεις έχεις.
Ίσως η πραγματική αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.........εμένα προσωπικά κανένας θάνατος δεν με αφήνει αδιάφορο (δυστυχώς έζησα 3 απώλειες σε έναν χρόνο μέσα στην οικογένειά μου)απλά στο συγκεκριμένο θέμα με ενοχλεί η παραπληροφόρηση (που ούτως η άλλως στην Ελλάδα είναι έντονη) και το ότι έβλεπα έναν κόσμο τόσο πολύ φοβισμένο που πολλές φορές ήταν υπερβολικός.

Να είσαι πάντα καλά και εύχομαι να τα πούμε κι από κοντά σε κάποια κοινή βόλτα......

frits
02-02-2010, 00:33
Φίλε Νώτη, θέλω να κάνω μία ερώτηση, συγχώρεσε με αν έχει απαντηθεί σε παλαιότερα ποστ αλλά όταν το θέμα ήταν στα πάνω του εγώ δεν τα διάβαζα για να μην μπερδεύμαι περισσότερο μια και το θέμα με αφορούσε άμεσα.
Αν δεν θέλεις να απαντήσεις λόγω και της ιδιότητας σου είναι κατανοητό.

Πιστεύω λοιπόν ότι για ένα μεγάλο μέρος του αλαλούμ που δημιουργήθηκε μερίδιο έχουν και οι ίδιοι οι γιατροί, που τελικά ποτέ δεν συμφώνησαν σε μία κοινή γραμμή (εκτός ίσως από την ανάγκη να εμβολιαστούν οι ομάδες υψηλού κινδύνου).
Υπάρχει μία "σχολή" που υποστηρίζετε από σοβαρούς επιστήμονες και η οποία υποστηρίζει ότι έχουμε φτάσει σε μία κατάσταση "πολυεμβολιασμού" γεγονός που εξασθενεί (αδρανοποιεί καλύτερα) το ανοσοποιητικό σύστημα των ανθρώπων.
Η σύγκρουση αυτών των δύο "σχολών" αν θέλεις είναι αυτή που σε συνδιασμό με τους "γιατρούς" δημοσιογράφους, μας οδήγησε σε αυτή την τραγελαφική κατάσταση.
Ποιά είναι η δική σου γνώμη;

Arkas
02-02-2010, 01:40
Πιστεύω πως κάτι που πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψιν, είναι το γεγονός, πως ποτέ δεν θα μάθουμε, εάν δεν γίνονταν οι εμβολιασμοί στην Ελλάδα, πόσοι θα έφταναν οι θάνατοι εξαιτίας της γρίπης Η1Ν1.
Αρκετοί Έλληνες εμβολιάστηκαν, δεν νόσησαν, προφυλάχθηκαν και δεν μετέφεραν στους οικείους τους τον ιό. Σίγουρα λοιπόν, κάποιοι την "γλύτωσαν", εξαιτίας του εμβολιασμού τους ή του εμβολιασμού των οικείων τους.;)

Carduelis
02-02-2010, 02:12
H γνώμη μου Σταύρο είναι οτι το θέμα της νέας γρίπης μπήκε πολύ γρήγορα στο προσκήνιο και η πλειονότητα του κόσμου (συμπεριλαμβανομένων των γιατρών) δεν πρόλαβε να το "χωνέψει".
18 Μαρτίου που καταγράφηκε το πρώτο κρούσμα στο Μεξικό μέχρι τώρα είναι σκάρτοι 10 μήνες. Πανδημία κυρήχτηκε τον Ιούνιο αν δεν κάνω λάθος. Πολύ μικρός χρόνος για να συνειδητοποιήσουμε όλοι τι μας έλαχε και στην ουσία ακόμα "χτίζουμε" εμπειρία πάνω στο θέμα. Πιθανά να έχεις διαφορετικά συμπεράσματα στα 10.000 περιστατικά από ότι στα 1.000 και αυτό σημαίνει ότι θέλεις χρόνο.
Οι δημοσιεύσεις επίσης καθυστερούσαν και ουσιαστικά μόνο το FDA και ο WHO έδιναν ροή ειδήσεων σε real time. Οι γιατροί δυστυχώς, με την εξαίρεση όσων έχουν συναφείς ειδικότητες, ήταν ομοίως ανενημέρωτοι (δικό τους λάθος) στην πλειονότητά τους μέχρι που άρχισε ο μαζικός εμβολιασμός.
Ετσι υπήρχαν επώνυμοι γιατροί που αρχικά ήταν διστακτικοί δίχως να αναλογιστούν το βάρος της γνώμης τους και φυσικά τα ΜΜΕ καραδοκούσαν για το "τσαφ". Αργότερα διόρθωσαν πολλοί αλλά το κακό είχε γίνει.

Από τη μια μεριά έπρεπε να σταθμίσουν οι χώρες πόσο μεγάλη θα ήταν η επιδημία και από την άλλη να προπαραγγείλουν εμβόλια που ακόμα δεν ήταν έτοιμα. Κοινό νου θέλει να καταλάβει κανείς πως άμα ένα εμβόλιο είναι αβλαβές και χρήσιμο σε κάποιους τελικά θα πρέπει να γίνεται σε όλους. Μέχρι το Νοέμβρη σχεδόν δεν είχαν ολοκληρωθεί οι μελέτες που έδειχναν οτι τελικά χρειάζεται μια δόση εμβολίου και όχι δύο. Ο χρόνος πάντα πίεζε.
Η χώρα μας εξ ανάγκης μάλλον (αφραγκίες), φέρθηκε σωστά εμβολιάζοντας αρχικά τις μεγαλύτερες ομάδες κινδύνου και περιμένοντας να δει που θα κατασταλάξει το πράγμα. Ευνοηθήκαμε και από το ιδιαίτερα ζεστό χειμώνα μας και για την ώρα η επιδημία μας πήρε στα μαλακά.

Τα εμβόλια γενικά διεγείρουν το ανοσοποιητικό σύστημα στην παραγωγή αντισωμάτων και δεν το καταστέλλουν. Στα παιδιά μας από 6 μηνών μέχρι 6 ετών κάνουμε εμβόλια για 10-12 ασθένειες. Οι σοβαρές παρενέργειες ευτυχώς ελάχιστες αλλά ποτέ μηδενικές. Υπάρχει επίσης ένας ολόκληρος προβληματισμός για τα εμβόλια, που ξεκίνησε από τους ίδιους τους γιατρούς την δεκαετία του 80. Τότε παρατηρήθηκε μια αύξηση των κρουσμάτων παιδικού αυτισμού που πιθανολογήθηκε οτι ίσως να συνδεόταν με τα εμβόλια τα οποία καθιερώθηκαν μαζικά την ίδια εποχή. Επιπλέον πολλά αδιευκρίνιστα νοσήματα του κεντρικού νευρικού συστήματος όπως πχ η κατά πλάκας σκλήρυνση ελέγχθηκε αν συνδέονταν με τα εμβόλια. Ποτέ και για κανένα νόσημα δεν αποδείχθηκε τελικά κάποια σχέση αλλά οι αντίθετοι με τον εμβολιασμό το χρησιμοποίησαν σαν επιχείρημα. Δυστυχώς καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το "όνομα" που λέει και η παροιμία.
Επιπλέον οι μαζικοί εμβολιασμοί έχουν αναπόφευκτα στο ιστορικό τους και αποτυχίες ή λάθη όπως αυτός στην Αμερική το 1976. Τώρα γιατί εστιάζουμε στο ένα λάθος και όχι στα πολλαπλάσια ωφέλη των εμβολιασμών, δεν κατέχω από ψυχιατρική να στο μολογήσω.

Η ταχύτητα της εξάπλωσης του ιού, η ελλειπής ενημέρωση πολλών γιατρών, η καθυστέρηση της ενημερωτικής εκστρατείας από το κράτος, η αβελτηρία των ΜΜΕ και η γονιδιακή καχυποψία του έλληνα για ότι συνδέεται με το χρήμα, το σεξ και το κράτος, μας έφεραν στο σημείο να μην πιστεύει κανείς τις επίσημες αρχές.
Τόχω ξαναγράψει και το πιστεύω, πως στη χώρα μας βασιλεύει η παραπληροφόρηση, ουσιαστικά η Βουλή έχει αντικατασταθεί από την TV, υπουργός οικονομικών είναι ο Αυτιάς, δικαιοσύνης ο Μάκης , υγείας ο Χαρδαβέλας, ενημέρωσης ο Τράγκας και ελπίδα δύσκολα θα υπάρχει.
Το σημαντικότερο το έγραψες εσύ πιό πριν : αυτό που θα μείνει από αυτή την ιστορία είναι κάτι σαν το μύθο του Αισώπου με το βοσκό και τον λύκο, την επόμενη φορά που θα φωνάξει "λύκος" δεν θα πάει κανείς και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει ο λύκος! Αν και ο σύγχρονος Ελληνας βοσκός ούτε αυτό δεν θα κάνει, μάλλον θα βάλει τον Αλβανό να φωνάζει ! :)