PDA

View Full Version : Πως μπορούμε να πλύνουμε τα μπουφάν από Cordura


riko46
08-02-2009, 10:02
Εδώ είναι οδηγίες για το πως μπορούμε να πλύνουμε τα μπουφάν από Cordura. Φαντάζομαι αργά ή γρήγορα όλοι θα χρειαστούμε να πατήσουμε ένα καθαρισματάκι στα μπουφάν μας και εδώ είναι το πως.....

1.ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ
2.ΠΛΕΝΕΤΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΕ ΧΛΙΑΡΟ ΝΕΡΟ ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΝΟ ΤΡΙΨΙΜΟ ΣΤΙΣ ΡΑΦΕΣ
3.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΡΟΥΧΑ
4.ΜΗΝ ΣΤΕΓΝΩΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΤΟΝΟ ΗΛΙΟ
5.ΔΕΝ ΠΛΕΝΕΤΕ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΕΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ
A να επισημάνουμε και κάτι.Τα μπουφάν δεν τα πλένουμε κάθε μέρα ή μια φορά την εβδομάδα,το πολύ 2 φορές τον χρόνο.Δεν κάνει παραπάνω γιατί ανοίγουν οι πόροι και μετά αχρηστεύεται το υλικό.
Αφαιρέστε όλες τις εσωτερικές επενδύσεις που έχουν μπουφάν και παντελόνι και βάλτε τα

μέσα σε λεκάνη με μαλακτικό ή πράσινο σαπούνι σε σκόνη.

Μην χρησιμοποιείται απορρυπαντικά με χημικά ούτε να τα βάζετε στο πλυντήριο, γιατί

καταστρέφουν την μεμβράνη αδιαβροχοποίησης.

Μην τα τρίβετε γιατί όταν βραχεί η Γκορντούρα γίνετε πιο ευαίσθητη, απλός αφήστε τα μέσα στο νερό για αρκετή ώρα να μουλιάσουν
Όταν τα ξεβγάζετε μην τα στύψετε αλλά αφήστε τα να στραγγίξουν μόνα τους. Το μπουφάν

και το παντελόνι μπορείτε να τα βάλετε σε κρεμάστρα. Το παντελόνι πρέπει να το κρεμάσετε ανάποδα για να φύγει το νερό από το εσωτερικό της μεμβράνης

Να έχετε υπ΄ όψιν σας ότι θα κάνουν αρκετές ώρες για να στεγνώσουν γιατί δεν αναπνέει το ύφασμα πολύ καλά.

Καλή μπουγάδα..........:cool:
__________________
http://www.gsforum.gr/image.php?u=613&type=sigpic&dateline=1216667335

Arkas
08-02-2009, 12:49
:sm8:

skippybi
08-02-2009, 12:54
ευχαριστούμε!!!!!;)

psiloritis
08-02-2009, 14:25
:sm5:

droggitiszak
08-02-2009, 14:33
ευχαριστούμε και στα υπ' όψιν !!

kostas_366
08-02-2009, 16:05
Μάικ :sm8:

danaos
08-02-2009, 18:21
Σωστα το ιδιο και με τα παντελονια.
Σε μια συναντηση μας ενας φιλος -δεν θυμαμαι ποιος- με ρωτησε πως καθαριζω το rally πουφαν της μαμας.
Κανεις ακριβως οτι περιγράφει ο riko46 αλλα με μια διαφορα. ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ!!.
Το εξωτερικο κομματι του μπουφαν δεν παθαινει τιποτα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ το αδιαβοοχο ειναι το coret-x το γκρι κομματι του μπουφαν που δεν το βάζεις με τιποτα στο πλυντηριο.
Το εξωτερικο λοιπον το βάζεις στου 30 βαθμους χωρις στιψιμο!!!!
Και μετα απλα στέγνωμα οχι σε θερμανση ουτε στον ηλιο (αν γινετε) Και ειν σαν καινουργιο!!'
Mαικ πολυ καλο ποστ σου ζητω συγνωμη αν μπήκα "σφηνα" αλλα μιας και το αναφερες ηταν ευκαιρια...

ThanDim
08-02-2009, 18:34
Επιπλέον να προσθέσω, πως όποτε χρειάστηκε να το πάω σε καθαριστήριο, επέλεξα ένα που ασχολείται αποκλειστικά με εμάς τους μοτοτσυκλετιστές - ονόματα δεν λέμε, κοντά στην Καλλιρόης είναι....!
Δεν ξέρω τι διαδικασία ακολουθούν και τι υλικά χρησιμοποιούν αλλά το πήρα σαν καινούργιο. Και από τιμή, ε, για μια φορά τον χρόνο που το πάω, καλά ήταν!

ntinopoulos
08-02-2009, 19:56
Επιπλέον να προσθέσω, πως όποτε χρειάστηκε να το πάω σε καθαριστήριο, επέλεξα ένα που ασχολείται αποκλειστικά με εμάς τους μοτοτσυκλετιστές - ονόματα δεν λέμε, κοντά στην Καλλιρόης είναι....!
Δεν ξέρω τι διαδικασία ακολουθούν και τι υλικά χρησιμοποιούν αλλά το πήρα σαν καινούργιο. Και από τιμή, ε, για μια φορά τον χρόνο που το πάω, καλά ήταν!
που ειναι αυτο?ειναι αυτο που καθαριζει και κρανη?

vtheo
08-02-2009, 20:47
Kαι εγώ Rallye Pro 2 της ΒΜW έχω,
για πλύσιμο στο πλυντήριο στους 30 βαθμούς,και γίνεται μπουφάν και παντελόνι σαν καινούρια!

Dionisis
08-02-2009, 21:23
Αντε και καλη μας μπουγαδα.....:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-02-2009, 22:37
Μπράβο Μιχάλη !!!

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες !!!:sm5:

Arkas
08-02-2009, 22:59
Σωστα το ιδιο και με τα παντελονια.
Σε μια συναντηση μας ενας φιλος -δεν θυμαμαι ποιος- με ρωτησε πως καθαριζω το rally μπουφαν της μαμας.
Κανεις ακριβως οτι περιγράφει ο riko46 αλλα με μια διαφορα. ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ!!.
Το εξωτερικο κομματι του μπουφαν δεν παθαινει τιποτα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ το αδιαβοοχο ειναι το coret-x το γκρι κομματι του μπουφαν που δεν το βάζεις με τιποτα στο πλυντηριο.
Το εξωτερικο λοιπον το βάζεις στου 30 βαθμους χωρις στιψιμο!!!!
Και μετα απλα στέγνωμα οχι σε θερμανση ουτε στον ηλιο (αν γινετε) Και ειν σαν καινουργιο!!'
Mαικ πολυ καλο ποστ σου ζητω συγνωμη αν μπήκα "σφηνα" αλλα μιας και το αναφερες ηταν ευκαιρια...
Γρήγορα ξεχνάς....:p

Arkas
08-02-2009, 23:01
Επιπλέον να προσθέσω, πως όποτε χρειάστηκε να το πάω σε καθαριστήριο, επέλεξα ένα που ασχολείται αποκλειστικά με εμάς τους μοτοτσυκλετιστές - ονόματα δεν λέμε, κοντά στην Καλλιρόης είναι....!
Δεν ξέρω τι διαδικασία ακολουθούν και τι υλικά χρησιμοποιούν αλλά το πήρα σαν καινούργιο. Και από τιμή, ε, για μια φορά τον χρόνο που το πάω, καλά ήταν!
Φίλε Θάνο, όταν είναι για το συμφέρον και την εξυπηρέτηση της παρέας και ονόματα λέμε και διευθύνσεις!;)

Black_Shadow
09-02-2009, 18:56
Εδώ είναι οδηγίες για το πως μπορούμε να πλύνουμε τα μπουφάν από Cordura. Φαντάζομαι αργά ή γρήγορα όλοι θα χρειαστούμε να πατήσουμε ένα καθαρισματάκι στα μπουφάν μας και εδώ είναι το πως.....

1.ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ
2.ΠΛΕΝΕΤΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΕ ΧΛΙΑΡΟ ΝΕΡΟ ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΝΟ ΤΡΙΨΙΜΟ ΣΤΙΣ ΡΑΦΕΣ
3.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΡΟΥΧΑ
4.ΜΗΝ ΣΤΕΓΝΩΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΤΟΝΟ ΗΛΙΟ
5.ΔΕΝ ΠΛΕΝΕΤΕ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΕΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ
A να επισημάνουμε και κάτι.Τα μπουφάν δεν τα πλένουμε κάθε μέρα ή μια φορά την εβδομάδα,το πολύ 2 φορές τον χρόνο.Δεν κάνει παραπάνω γιατί ανοίγουν οι πόροι και μετά αχρηστεύεται το υλικό.
Αφαιρέστε όλες τις εσωτερικές επενδύσεις που έχουν μπουφάν και παντελόνι και βάλτε τα

μέσα σε λεκάνη με μαλακτικό ή πράσινο σαπούνι σε σκόνη.

Μην χρησιμοποιείται απορρυπαντικά με χημικά ούτε να τα βάζετε στο πλυντήριο, γιατί

καταστρέφουν την μεμβράνη αδιαβροχοποίησης.

Μην τα τρίβετε γιατί όταν βραχεί η Γκορντούρα γίνετε πιο ευαίσθητη, απλός αφήστε τα μέσα στο νερό για αρκετή ώρα να μουλιάσουν
Όταν τα ξεβγάζετε μην τα στύψετε αλλά αφήστε τα να στραγγίξουν μόνα τους. Το μπουφάν

και το παντελόνι μπορείτε να τα βάλετε σε κρεμάστρα. Το παντελόνι πρέπει να το κρεμάσετε ανάποδα για να φύγει το νερό από το εσωτερικό της μεμβράνης

Να έχετε υπ΄ όψιν σας ότι θα κάνουν αρκετές ώρες για να στεγνώσουν γιατί δεν αναπνέει το ύφασμα πολύ καλά.

Καλή μπουγάδα..........:cool:
__________________
http://www.gsforum.gr/image.php?u=613&type=sigpic&dateline=1216667335




Μπράβο Maik πολύ χρήσιμη η ενημέρωση σου .

Σ'ευχαριστούμε πολύ...!

http://sl.glitter-graphics.net/pub/125/125785xkp5sqhu7n.gif



http://sl.glitter-graphics.net/pub/32/32542f8ah19mmdt.gif

EOD-K9
09-02-2009, 19:02
Η γυναίκα μου δεν νομίζω να ήταν ευχαριστώ αυτό που μου είπε να σου πω:confused:
εγώ παντός σε ευχαριστώ!!!!!!:D

ThanDim
09-02-2009, 21:48
που ειναι αυτο?ειναι αυτο που καθαριζει και κρανη?

Δίπλα στον Μπαξεβάνη, στον κάθετο δρόμο της Καλλιρόης. Dirty shop λέγεται. Το έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος. Δε νομίζω πάντως να υπάρχουν και πολλά "απόκλειστικά για μοτοσυκλετιστές" καθαριστήρια.
Ναι, και κράνη και μπότες και φόρμες καθαρίζει.

yannis
09-02-2009, 22:30
Δίπλα στον Μπαξεβάνη, στον κάθετο δρόμο της Καλλιρόης. Dirty shop λέγεται. Το έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος. Δε νομίζω πάντως να υπάρχουν και πολλά "απόκλειστικά για μοτοσυκλετιστές" καθαριστήρια.
Ναι, και κράνη και μπότες και φόρμες καθαρίζει.

Με κάθε επιφύλαξη...;)

http://www.dirtywash.gr/

danaos
09-02-2009, 22:40
Με κάθε επιφύλαξη...;)

http://www.dirtywash.gr/


Αυτο ειναι φιλε!

ntinopoulos
10-02-2009, 01:12
Δίπλα στον Μπαξεβάνη, στον κάθετο δρόμο της Καλλιρόης. Dirty shop λέγεται. Το έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος. Δε νομίζω πάντως να υπάρχουν και πολλά "απόκλειστικά για μοτοσυκλετιστές" καθαριστήρια.
Ναι, και κράνη και μπότες και φόρμες καθαρίζει.
ευχαριστω;)

ThanDim
10-02-2009, 20:11
Με κάθε επιφύλαξη...;)

http://www.dirtywash.gr/


:sm7: Μιας και το πηγαίνω μια φορά το χρόνο .....πάλι καλά που θυμόμουν και το "dirty"!! Ευχαριστώ!

adventure
10-02-2009, 22:07
Πολύ καλό ποστ.

:sm5:

xvitos
22-02-2009, 21:13
Πολύ καλό ποστ, ευχαριστούμε

Gazi
22-02-2009, 22:56
:sm8::sm5::sm4:
Χμμμ...Και το πλυντήριο πώς δουλεύει?????