PDA

View Full Version : Tαξίδι σε 5 ηπείρους


vtheo
04-02-2010, 12:03
Διαβάζα χθες το παρακάτω ταξιδιωτικό,είχε αφιέρωμα το μοτό περιοδικό.Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και επειδή φαντάζομαι ότι όλους σας αρέσουν τα ταξιδιωτικά θέωρησα σωστό να το αναρτήσω και εδώ.

http://img36.imageshack.us/img36/2848/africatwin.jpg (http://img36.imageshack.us/i/africatwin.jpg/)


Το 1997 ο Ιάπωνας συγγραφέας Jugatsu Toi ξεκίνησε έχοντας σαν στόχο να διασχίσει τις πέντε κατοικημένες ηπείρους της Γης. Το ταξίδι έγινε με μοτοσυκλέτες και συγκεκριμένα με μια Honda XRV750 Africa Twin, ενώ στην Αυστραλία οδήγησε μια Honda NX650 Dominator. Τον Νοέμβριο του 2009, σε ηλικία 61 ετών ο Toi ολοκλήρωσε του διέλευση της Ευρώπης και της Ασίας,
φθάνοντας στον στόχο του που ήταν τα κεντρικά γραφεία της Honda στο Aoyama του Τόκιο. Έχοντας επιλέξει να χρησιμοποιήσει τις συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες για την αξιοπιστία τους σε όλες τις συνθήκες διήνυσε συνολικά με αυτές 120.000 χιλιόμετρα.
Η Honda, ανταποδίδοντας, φιλοξενεί στην ιστοσελίδα της world.honda.com/RidingFive/ πολλές φωτογραφίες από το εκπληκτικό ταξίδι του Jugatsu Toi. Φωτογραφίες που αποτυπώνουν ένα μικρό μέρος από τις πολυποίκιλες εμπειρίες του που απέκτησε, γυρνώντας τον κόσμο με μοτοσυκλέτα.

Στα παρακάτω links υπάρχουν αναλυτικά οι διαδρομές και πολύ μα πολύ ταξιδιάρικες φωτογραφίες.......

Ευρασία (http://www.world.honda.com/RidingFive/Eurasia/)
Aφρική (http://www.world.honda.com/RidingFive/Africa/)
Bόρεια Αμερική (http://www.world.honda.com/RidingFive/NorthAmerica/)
Νότια Αμερική (http://www.world.honda.com/RidingFive/SouthAmerica/)
Αυστραλία (http://www.world.honda.com/RidingFive/Australia/)



Υ.Γ Μακάρι να καταφέρουμε και εμείς να κάνουμε τέτοια ταξίδια.Είναι ωραίο να πραγματοποιούνται τα όνειρα!

italos
04-02-2010, 13:35
Ωραίος ο Τεό...ήδη είμαι στο διάβασμα ......:D:D

HAWK_46
04-02-2010, 14:03
Ωραίος!!;)

gb1200
04-02-2010, 14:19
:sm8:

wet & dirty
04-02-2010, 14:51
Μπραβο ρε Τεο σουπερ το θεματακι!!!!;););)

solik
04-02-2010, 16:34
Ωραίος ο vteo

georgekostas
04-02-2010, 16:39
!!!!!! RESPECT !!!!!!

lempoi
04-02-2010, 16:46
καταπληκτικα!!!! ονειρευομαι..:sm8::sm8::sm8:

georgekostas
04-02-2010, 17:03
...το μονο που με χαλασε ειναι οτι ειχε 2 αυτοκινητα συνοδεια...

kef
04-02-2010, 17:32
υποκλινομαι!!!!!!!

vasorfa
04-02-2010, 17:36
Ευχαριστουμε Θοδωρη;)

Gazi
04-02-2010, 17:49
:sm8::sm8:ωραίος ο παίχτης...

gemara
04-02-2010, 23:52
Πολύ ωραίο!

(Τα κατάφερε και ολοκλήρωσε το ταξίδι του γιατί δεν πέρασε μέσα από την Ελλάδα... Ας πέρναγε και μετά να τον βλέπαμε!!!:D)

Mexicanos
04-02-2010, 23:54
:sm8::sm8:

Mariosg
05-02-2010, 01:27
oniro therinis niktos? pion sponsora ixe o tipos?

MARK
05-02-2010, 01:43
:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-02-2010, 02:34
...κάποτε, τα όνειρα πραγματοποιούνται .... ;)

ekatontarxos
05-02-2010, 10:09
Μπραβο Georgekostas !!!:sm7::sm7::sm7:

Ετσι είναι ρε παιδια τα ...οδοιπορικα?καβαλοντας μια μηχανη σε κατασταση βιτρινας έχοντας μονο ενα τανκbag για τα φάρμακα της πιεσης (?)
Φωτογραφίες κατακάθαρες (ενα λεπτο να αλλαξω μποτες γιτι σκονιστήκαν)
Τα φυμε τζάμια στα CRV τί κρύβουν?Τους μηχανικούς υποστήριξης?:sm7:
Και ο "δουλικός"προορισμός ,τα γραφεία της εταιρίας ,τι σημαίνει?Ηρθαμε ,που ειναι το λογιστήριο να πληρωθούμε?:hmmm:
Τουλαχιστον όσα οδοιπορικά έχω διαβάσει δειχνουν λασπωμενους μοτοσυκλετιστές,ακόμα και οι bmwδακιδες δεν διαφημίζουν Αμεσα ή έμμεσα τή μαμά στό Μόναχο.

Μαυρο και στό ΜΟΤΟ που συναινεί να δουλέψουν ψιλό γαζί τούς αναγνώστες του ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ΕΕΕΕ ΡΕ ΜΗΤΣΑΚΗΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ Θεωρώ ότι πρεπει να πρωωθηθεί στό ΜΟΤΟ με τις υπογραφές σας από κάτω,περιμένω!!!
ΥΓ2 Αν δείτε ΜΙΑ ΦΩΤΟ με τη μηχανη σκονισμένη να μου τι δείξετε και μένα !!!!
Σιγουρα δεν φορτωναν την μηχανή σε τραιλερ μέχρι τόν επόμενο σταθμό φωτογράφισης?
Μηπως ο τίτλος τού οδιπορικού θα έπρεπε να είναι " Ο γύρος τού κόσμου μέ ένα ρεζερβουάρ? "

syan
05-02-2010, 10:58
Μπραβο Georgekostas !!!:sm7::sm7::sm7:

Ετσι είναι ρε παιδια τα ...οδοιπορικα?καβαλοντας μια μηχανη σε κατασταση βιτρινας έχοντας μονο ενα τανκbag για τα φάρμακα της πιεσης (?)
Φωτογραφίες κατακάθαρες (ενα λεπτο να αλλαξω μποτες γιτι σκονιστήκαν)
Τα φυμε τζάμια στα CRV τί κρύβουν?Τους μηχανικούς υποστήριξης?:sm7:
Και ο "δουλικός"προορισμός ,τα γραφεία της εταιρίας ,τι σημαίνει?Ηρθαμε ,που ειναι το λογιστήριο να πληρωθούμε?:hmmm:
Τουλαχιστον όσα οδοιπορικά έχω διαβάσει δειχνουν λασπωμενους μοτοσυκλετιστές,ακόμα και οι bmwδακιδες δεν διαφημίζουν Αμεσα ή έμμεσα τή μαμά στό Μόναχο.

Μαυρο και στό ΜΟΤΟ που συναινεί να δουλέψουν ψιλό γαζί τούς αναγνώστες του ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ΕΕΕΕ ΡΕ ΜΗΤΣΑΚΗΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ Θεωρώ ότι πρεπει να πρωωθηθεί στό ΜΟΤΟ με τις υπογραφές σας από κάτω,περιμένω!!!
ΥΓ2 Αν δείτε ΜΙΑ ΦΩΤΟ με τη μηχανη σκονισμένη να μου τι δείξετε και μένα !!!!
Σιγουρα δεν φορτωναν την μηχανή σε τραιλερ μέχρι τόν επόμενο σταθμό φωτογράφισης?
Μηπως ο τίτλος τού οδιπορικού θα έπρεπε να είναι " Ο γύρος τού κόσμου μέ ένα ρεζερβουάρ? "
Μπάς και έχει δίκιο ο Βασίλης;

vtheo
05-02-2010, 11:13
Μπραβο Georgekostas !!!:sm7::sm7::sm7:

Ετσι είναι ρε παιδια τα ...οδοιπορικα?καβαλοντας μια μηχανη σε κατασταση βιτρινας έχοντας μονο ενα τανκbag για τα φάρμακα της πιεσης (?)
Φωτογραφίες κατακάθαρες (ενα λεπτο να αλλαξω μποτες γιτι σκονιστήκαν)
Τα φυμε τζάμια στα CRV τί κρύβουν?Τους μηχανικούς υποστήριξης?:sm7:
Και ο "δουλικός"προορισμός ,τα γραφεία της εταιρίας ,τι σημαίνει?Ηρθαμε ,που ειναι το λογιστήριο να πληρωθούμε?:hmmm:
Τουλαχιστον όσα οδοιπορικά έχω διαβάσει δειχνουν λασπωμενους μοτοσυκλετιστές,ακόμα και οι bmwδακιδες δεν διαφημίζουν Αμεσα ή έμμεσα τή μαμά στό Μόναχο.

Μαυρο και στό ΜΟΤΟ που συναινεί να δουλέψουν ψιλό γαζί τούς αναγνώστες του ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ΕΕΕΕ ΡΕ ΜΗΤΣΑΚΗΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ Θεωρώ ότι πρεπει να πρωωθηθεί στό ΜΟΤΟ με τις υπογραφές σας από κάτω,περιμένω!!!
ΥΓ2 Αν δείτε ΜΙΑ ΦΩΤΟ με τη μηχανη σκονισμένη να μου τι δείξετε και μένα !!!!
Σιγουρα δεν φορτωναν την μηχανή σε τραιλερ μέχρι τόν επόμενο σταθμό φωτογράφισης?
Μηπως ο τίτλος τού οδιπορικού θα έπρεπε να είναι " Ο γύρος τού κόσμου μέ ένα ρεζερβουάρ? "

Καλά τα λες φίλε.Αλλά εδώ κανείς μας δεν επικροτεί το ταξιδι με όχημα υποστήριξης γιατί πολύ απλά δεν δουλεύει κανείς μας για λογαριασμό κάποιας κατασκευάστριας εταιρείας μοτοσυκλέτας.Όλοι κάνουμε αυτό που μας επιτρέπει η τσέπη μας και ο ελεύθερος χρόνος μας.

Σκοπός ανάρτησης αυτό του θέματος είναι να ταξιδέψει κάποιος λίγο χαζεύοντας στην οθόνη του διαδρομές και φωτογραφίες.Δεν είπε κανείς τον τύπο που το έκανε ήρωα ,ούτε την Ηοnda που εμφανέστατα το χρηματοδότησε για διαφημιστικούς λόγους.

theo
05-02-2010, 11:13
Την γυναίκα του που την άφησε ?
Εγώ δεν κατάφερα από της υποχρεώσεις να πάω στο Ναύπλιο για την πίτα .
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία .
Και ένα μπράβο για το άρθρο.

ekatontarxos
05-02-2010, 18:59
...ααα καί πως γίνεται να ξεκινας με Africa και να φτάνεις με dominator?
1.Χάλασε
2.Μετάλλαξη
3.Δεν έκανε καλό contrast

Και μια παρατήρηση στα προηγουμενα σχόλια...
Δεκτο για το οδοιπορικο,ναι διαφημηση,γιατι όμως εβαλε 2 καταργημένα μηχανακια;Γιατι να το βαφτισει ταξιδι σε 5 ηπειρους αφου το πιθανοτερο ουτε λαδια δεν αλλαξανε?
Η μεγαλύτερη διαδρομη που έκανα για να βγει καποιο ταξιδι κάποτε ήταν 900 χλμ με 15 βαθμους και ψιλιβροχο αλλα πολυ καλό δρόμο.Οταν κατέβηκα ήμουν λιώμα ένω το ¨"συναδελφο" τον βλέπω ασορτι καί ατσαλάκωτο.
Ονομασιες υπάρχουν πολλες για αυτο το εγχειρημα αλλα όχι οδιπορικο με μοτο

http://www.world.honda.com/RidingFive/Eurasia/photo/images/33.jpg (http://www.world.honda.com/RidingFive/Eurasia/photo/pages/34.html)

και ρωτάω τα σεβαστα μελη του φορουμ,αυτη η εξατμιση υποτιθεται ότι έχει δουλεψει τουλάχιστον 10000 χλμ,ειμαστε Σιβηρια,κρινετε και πεσ τε μου βλεποντας το πλαι της εξατμισης και το ΣΤΟΜΙΟ ΤΗΣ :)

οΥΣΤ ΡΕ ΑΠΑΤΕΏΝΕΣ !!!

gemara
05-02-2010, 19:49
Αγαπητέ φίλε Εκατόνταρχε, έτσι όπως το λες είναι, αλλά η διαφήμιση αυτή όπως είπαν και οι προλαλήσαντες είναι για να ονειρεύονται οι μελλοντικοί αγοραστές μεγάλων μοτοσυκλετών.

Είναι γνωστό ότι ελάχιστοι από τους κατόχους τέτοιων "ταξιδιάρικων" μηχανών τις έχουν χρησιμοποιήσει για ταξίδια, θα έλεγα ένα 5-10% περίπου από αυτούς.

Γνωρίζω αρκετούς που έχουν μηχανές "τούμπανα" και σχεδόν ποτέ δεν τις έχουν πάει ούτε μέχρι την Κόρινθο. Προχτές συζήταγα με ένα συνάδερφο που έχει μία GS για 7 χρόνια και μου είπε αυτό ακριβώς χαρακτηριστικά για την Κόρινθο.

Εξ' άλλου δες πόσες GS κυκλοφορούνε στο κέντρο, (μου έχει τύχει μια φορά να έχουμε σταματήσει 4 GS σε ένα φανάρι!!!) και πόσες βλέπεις όταν ταξιδεύεις εκτός. Προσωπικά μου έχει τύχει σε διαδρομή 400χλμ να δω μία ή καμμία (στην Ελλάδα, γιατί στο εξωτερικό - B. Ευρώπη - οι 8 στις 10 μηχανές είναι boxer)

Οι κατασκευάστριες εταιρίες το ξέρουν πολύ καλά αυτό και εκεί σκοπεύουν. Αυτά που πρόσεξες εσύ στο "οδοιπορικό" του Γιαπωνέζου, ούτε και μεις οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν τα προσέξαμε καν...

Βλέποντας "το ψάρι" όμως μια "παλιά" Honda και τον Made in Japan Φιλέα Φογκ, σου λέει: "¨Πωωω... φαντάσου τι θα κάνουν οι σημερινές!!!" και... τσουπ, παίρνει ένα Varadero και την πατάειειει...!;)

georgekostas
05-02-2010, 20:02
και... τσουπ, παίρνει ένα Varadero και την πατάειειει...!;)

...επ'αυτου θα ηθελα και τη γνωμη του Ντινοπουλου...:sm7:

gemara
05-02-2010, 20:08
...επ'αυτου θα ηθελα και τη γνωμη του Ντινοπουλου...:sm7:

Πήρε Varadero;;;; :Απορία:
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!:sm7:

ekatontarxos
05-02-2010, 23:49
τοτε να βαλουν και ηλικια καταλληλότητας όπως στην τηλεοραση.
Το παρόν είναι για νηπια έως 14αχρονα.
Μεταξυ μας δεν εχεις άδικο.Εδω στις εκθεσεις το μοτο μαζευει κόσμο στο περιπτερο παίζοντας το...ghostrider !!!H ξεφτίλα...

siraxanz
07-02-2010, 20:51
Τσάμπα ¨μάγκας¨ο Ιάπωνας.....;).
Το ταξίδι εγώ το καταλαβαίνω σαν του Ηλία, το παιδί με το XR250 που έφτασε μέχρι την Ινδία και άφησε το XRV στην Ελλάδα,
(το οποίο μάλιστα προσπάθησε να το πουλήσει γιά τα έξοδα, δεν ξέρω αν τα κατάφερε). info (http://madnomad.heliohost.org/)
Η ο άλλος ο qspec (Ένα με απ' όλα. Μια Ευρωπαϊκή περιπλάνηση.) που ξεκίνησε και διέσχισε όλη την Ευρώπη έτσι χωρίς πρόγραμμα,
χωρις κλεισίματα, κρατήσεις, vaucher και λοιπά μπιχλιμπίδια :).
Με δυό λόγια τα handmade είναι προτιμότερα από τα industrial,
λίγη ταλαιπώρια κάνει το ταξίδι πιό adv :sm7:.

georgekostas
07-02-2010, 20:56
Τσάμπα ¨μάγκας¨ο Ιάπωνας.....;).
Το ταξίδι εγώ το καταλαβαίνω σαν του Ηλία, το παιδί με το XR250 που έφτασε μέχρι την Ινδία και άφησε το XRV στην Ελλάδα,
(το οποίο μάλιστα προσπάθησε να το πουλήσει γιά τα έξοδα, δεν ξέρω αν τα κατάφερε). info (http://madnomad.heliohost.org/)
.
+1

EOD-K9
06-04-2010, 14:29
ποπο μας τρέλανες !!!

nibo
08-04-2010, 13:55
ρε παιδια που ειναι οι βαλιτσες του??!!:confused: με την Honda απο πισω, και συνοδεια αυτοκινητων πρωθυπουργου, και με καινουρια πλυμενη μηχανη καθε φορα! ετσι τον κανει και η θεια μου τον γυρο του κοσμου:p

greg2
08-04-2010, 14:42
ρε παιδια που ειναι οι βαλιτσες του??!!:confused: με την Honda απο πισω, και συνοδεια αυτοκινητων πρωθυπουργου, και με καινουρια πλυμενη μηχανη καθε φορα! ετσι τον κανει και η θεια μου τον γυρο του κοσμου:p



:sm7:

linex
18-04-2010, 19:11
Αναρωτιέμαι, εμείς στην ηλικία του τι θα κάνουμε.
Με σφηνάκια τήλιο μας βλέπω!!