PDA

View Full Version : Να αλλάξω τον μανίσιο συναγερμό;


spot
05-02-2010, 16:50
Επειδή ακούω διάφορα για την μπαταρία του μανίσιου συναγερμού.οτι δλδ σε αφήνει και μένεις χωρίς συναγερμό.Σκέφτομαι να βάλω αυτόν με την τηλεηδοποίηση.Αξίζει τα λεφτά του;;;;

GeorgeP
05-02-2010, 17:14
Επειδή ακούω διάφορα για την μπαταρία του μανίσιου συναγερμού.οτι δλδ σε αφήνει και μένεις χωρίς συναγερμό.Σκέφτομαι να βάλω αυτόν με την τηλεηδοποίηση.Αξίζει τα λεφτά του;;;;

Αν εννοεις την μπαταρια του ιδιου του συστηματος του μανισιου συναγερμου (αυτοτροφοδοτουμενος) τοτε να ξερεις οτι ολοι οι συναγερμοι που ειναι αυτοτροφοδοτουμενοι ''μενουν'' απο την μπαταρια τους καποια στιγμη αν δεν αλλαχθει εγκαιρως, συνηθως μετα απο 2-4 χρόνια αναλογως συστηματος!!! Ξερεις, η ενσωματωμενη επαναφορτιζομενη μπαταρια ενος τετοιυ συστηματος φορτωνεται απο το ηλεκτρικο συστημα της μοτο και καθε αυτοτροφοδοτουμενη μπαταρια εχει οριο ζωης!!!
Ολες οι μπαταριες δεν ειναι διαρκείας εφ όρου ζωης αλλα περιορισμενης ζωης!!!
Στα προηγμενα συστηματα όπως π.χ. ο με τηλειδοποιηση scorpio την ωρα που οπλιζεις κανεις 4 μπιπς ''κατω'' απο το ηχητικο της οπλισης! αν κανει λιγοτερο απο 4 θέλει αλλαγη η μπαταρια του!
Στα Gs νομιζω υπαρχει ενα θεμα με το Can bus σχετικα με την τοποθετηση άλλου συναγερμου εκτος μαμας, θα σου πουν οι κατεχοντες το θεμα περισσότερα!!!

Παντως να ξερεις, η τηλεειδοποιηση, ναι, ειναι ολα τα λεφτα αλλα εχει κι αυτη περιορισμους!! π.χ. αν υπαρχουν τοιχοι ενδιαμεσα στο χειριστηριο και την μοναδα το σημα ελαττωνεται δραματικα μιας και εκπέμπουν ολοι στην μπαντα ''Χ''!!
Οταν ακους τοσα μετρα εμβελεια (scorpio 800m) αυτο συμαινει ισχυροτατος πομποδεκτης, αρα και ''διαπαιρατοτητα'' πολλων λεπτων τοιχων ¨η λιγων χοντρων, αλλα και οτι αυτα τα 800μ ισχυουν στο απόλυτο κενο μεταξυ του πομπου (μοναδα στην μοτο) και του δεκτη (χειριστηριο)!! Κατι Κινεζικα πανεμορφα κατα τα άλλα συστηματα που υποσχονται 5κμ εμβελεια απλα μην τα πιστευεις!!!

spot
06-02-2010, 10:03
Κάποιος άλλος έχει κάνει την αλλαγή ;:confused:

syan
06-02-2010, 14:50
Κάποιος άλλος έχει κάνει την αλλαγή ;:confused:
Δέν υπάρχει πρόβλημα ούτε με το canbus ούτε με τους τοίχους κτιρίων...! Είναι πολύ καλός ο συναγερμός...!

spot
06-02-2010, 15:11
Δέν υπάρχει πρόβλημα ούτε με το canbus ούτε με τους τοίχους κτιρίων...! Είναι πολύ καλός ο συναγερμός...!


το καταλαβαίνω γιατί και εγώ δεν θέλω τηλεηδοποίηση για 5000 χιλ.Από τον τρίτο όροφο στο πεζοδρόμιο, δεν πιάνει ;;;;:confused:

ekatontarxos
07-02-2010, 23:33
Σε τρώει ο ####ς σου με τετοια οικονομικη κριση να πετάξεις λεφτά;Ο μαμισιος μια χαρα κουμπώνει με τα ηλεκτρονικα της μηχανης σου,εχω αναφερθει εκτενως για τους ημιτασιον ψαξε στο φορουμ;)

GeorgeP
08-02-2010, 22:55
το καταλαβαίνω γιατί και εγώ δεν θέλω τηλεηδοποίηση για 5000 χιλ.Από τον τρίτο όροφο στο πεζοδρόμιο, δεν πιάνει ;;;;:confused:

Πως δεν πιανει, πιανει και παραπιανει................. αν εισαι εξω στο μπαλκονι!!!!!
Αν εισαι μεσα στο διαμερισμα του 3ου ενδεχεται να μην πιασει!!!!
Αν εισαι μεσα στο διαμερισμα του 3ου οροφου και η μοτοσυκλετα ειναι στο υπογειο γκαραζ ητοι 4 πλακες απο μπετόν τοτε σιγουρα δεν θα πιασει!! αν βγεις στο μπαλκονι και μεσολαβησει μονον η μια πλακα αυτη της οροφης του γκαραζ 99% θα πιασει!!!! Σκορπιο εχω και ξερω!!!

Ολα αυτα συμβαινουν διοτι η ''Χ'' μπαντα που εκπέμπουν και λαμβανουν τα συστηματα αυτα επιρεαζονται πολυ απο τα παρεμβαλομενα εμποδια!

Αν μεταξυ του τηλεκοντρολ και της μηχανης παρεμβαλεται ενας τοιχος τα 800μ γινονται αυτοματα 600-700μ. Αν παρεμβαλλονται δυο τοιχοι μειωνεται αναλογως η εμβελεια και παει λεγοντας!

Αν αφησεις την μοτο στην πλατεια συνταγματος στην αρχη της Ερμου και κατεβεις στην Καπνικαρεα παρόλο που θα εισαι σε ευθεια ανοικτη γραμμη με την μοτοσυκλετα αν εχει πολυ κοσμο οπως π.χ τις ημερες των χριστουγεννων επαφη γιοκ, αν ειναι μια κανονικη ημερα επαφη yes!!
Πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να πω!!

Αυτο δεν μειωνει καθολου την ποιοτητα και την αξιοπιστια του συστηματος, διότι δεν θα αφησεις την μοτο 800μ μακρια σου, σε καμια περιπτωση, ετσι δεν ειναι?

Περαν ομως της τηλειδοποιησης παιζει και το anti-highjacking ρόλο!! Τι ειναι αυτο? αν καποιος στο φαναρι σου κολλησεις το πιστολι στην μουρη και σου πει ''κατεβα και ασε τα κλειδια επανω'' εσυ ευχαριστως θα το κανεις μονο που μολις απομακρυνθει 30-50μ πατας ταυτοχρονα 2 κουμπακια στο τηλεκοντρολ και ο κινητρα σβηνει αποτομα!! Προσεξε σβηνει αποτομα, οχι σαν να μενει απο βενζινη αλλα σαν να του κοβεις το ρευμα απο τα μπουζι!!! Και όπως σβηνει μεχρι να καταλαβει ο αχρειος τι συμβαινει εχει πεσει κατω, εσυ εχεις πλησιασει και καθως ειναι πλακωμενος απο την μοτο τον πλακωνεις στα κλωτσηδια μεχρι να ερθει η αστυνομια!!!

GeorgeP
08-02-2010, 23:23
.................................................................
Περαν ομως της τηλειδοποιησης παιζει και το anti-highjacking ρόλο!! Τι ειναι αυτο? αν καποιος στο φαναρι σου κολλησεις το πιστολι στην μουρη και σου πει ''κατεβα και ασε τα κλειδια επανω'' εσυ ευχαριστως θα το κανεις μονο που μολις απομακρυνθει 30-50μ πατας ταυτοχρονα 2 κουμπακια στο τηλεκοντρολ και ο κινητρα σβηνει αποτομα!! Προσεξε σβηνει αποτομα, οχι σαν να μενει απο βενζινη αλλα σαν να του κοβεις το ρευμα απο τα μπουζι!!! Και όπως σβηνει μεχρι να καταλαβει ο αχρειος τι συμβαινει εχει πεσει κατω, εσυ εχεις πλησιασει και καθως ειναι πλακωμενος απο την μοτο τον πλακωνεις στα κλωτσηδια μεχρι να ερθει η αστυνομια!!!

Nα διευκρινησω γιαυτην την παραγραφο οτι το γραφω με καθε επιφυλαξη διότι δεν ξερω αν μπορει να εφαρμοσθει η παραμετρος αυτη (anti-highjacking) στα GS λογω CAN BAS!! χρειαζεται υπευθυνο ψαξιμο απο υπευθυνους ανθρωπους, διοτι ενα λαθος θα κοστισει πολλά!!

syan
08-02-2010, 23:36
Nα διευκρινησω γιαυτην την παραγραφο οτι το γραφω με καθε επιφυλαξη διότι δεν ξερω αν μπορει να εφαρμοσθει η παραμετρος αυτη (anti-highjacking) στα GS λογω CAN BAS!! χρειαζεται υπευθυνο ψαξιμο απο υπευθυνους ανθρωπους, διοτι ενα λαθος θα κοστισει πολλά!!
Βεβαίως και εφαρμόζεται Γιώργη...και δεν έχει σχέση το canbus!!

spot
09-02-2010, 13:41
Σε τρώει ο ####ς σου με τετοια οικονομικη κριση να πετάξεις λεφτά;Ο μαμισιος μια χαρα κουμπώνει με τα ηλεκτρονικα της μηχανης σου,εχω αναφερθει εκτενως για τους ημιτασιον ψαξε στο φορουμ;)


Τώρα που σφίγκουν οι ####ι είναι χειρίτερα από παλιά για να το παίζεις με συναγερμούς που μια δουλεύουνε και μια οχι.Αλήθεια πόσο μπορώ να τον πουλήσω τον μανίσιο ;;;;;;;;;;;;;;;

syan
09-02-2010, 14:10
Τώρα που σφίγκουν οι ####ι είναι χειρίτερα από παλιά για να το παίζεις με συναγερμούς που μια δουλεύουνε και μια οχι.Αλήθεια πόσο μπορώ να τον πουλήσω τον μανίσιο ;;;;;;;;;;;;;;;
Εχει 225Ε νομίζω αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα βγαίνει...πιθανώς ενδιαφέρει τον γυιό μου αλλά θέλει και 50Ε περαστικά, άρα με μιά α' λογική κανα 80άρι; Τί να πώ...!

spot
11-02-2010, 13:45
Αν είναι για 80Ε φοβάμαι οτι δεν θα τον αλλάξω:(Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.

georgekostas
11-02-2010, 14:09
Δε βρισκω το λογο...