PDA

View Full Version : 2 ερωτησούλες


smazis
06-02-2010, 00:40
Ρε παιδιά 2 ερωτήσεις καθότι νέος (ακόμα).
GS R1200 (2005)

1. Βενζίνη 95 οκτανίων ή 100άρα;
2. Πόσο αέρα στα λάστιχα; Συνήθες φορτίο κάτω απο 200 κιλά..(120 τα δικά μου άντε και κάνας συνεπιβάτης..)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Σπύρος

nek21
06-02-2010, 02:04
εγω κανω ακριβως οτι λεει το εγχειριδιο.κανε το ιδιο και συ.

syan
06-02-2010, 09:32
Ρε παιδιά 2 ερωτήσεις καθότι νέος (ακόμα).
GS R1200 (2005)

1. Βενζίνη 95 οκτανίων ή 100άρα;
2. Πόσο αέρα στα λάστιχα; Συνήθες φορτίο κάτω απο 200 κιλά..(120 τα δικά μου άντε και κάνας συνεπιβάτης..)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Σπύρος
Σπύρο τα λέει το εγχειρίδιο εκτός αν το έχασες...95 οκτάνια και βιομηχανικές πιέσεις 2.5-2.9 σχεδόν πάντα!
2.2-2.5 1 άτομο
2.5-2.9 2 άτομα ή βαλίτσες

staren
06-02-2010, 09:51
Με το συμπάθειο φιλε γιατί δεν διβαζεις το μάνιουαλ;;;:Απορία::Απορία::Απορία:

vasorfa
06-02-2010, 10:26
Ρε παιδιά 2 ερωτήσεις καθότι νέος (ακόμα).
GS R1200 (2005)

1. Βενζίνη 95 οκτανίων ή 100άρα;
2. Πόσο αέρα στα λάστιχα; Συνήθες φορτίο κάτω απο 200 κιλά..(120 τα δικά μου άντε και κάνας συνεπιβάτης..)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Σπύρος

1.θα εβαζες ποτε 100αρα βενζινη σε μοτερ που δεν μπορει να την εκμεταλευτει(βλεπε αρχη λειτουργιας boxer:hmmm::hmmm:)

2,το μανουαλι που λενε ,,,,σε ενημερωνει για ΟΛΕΣ τις πιεσεις.....

ενδεικτικα......

2,1 εμπρος και 2,5 Bars πισω (με ενα ατομο)


2,5 εμπρος και 2,9 Bars πισω (με δυο ατομα ή φορτιο...)

syan
06-02-2010, 11:08
1.θα εβαζες ποτε 100αρα βενζινη σε μοτερ που δεν μπορει να την εκμεταλευτει(βλεπε αρχη λειτουργιας boxer:hmmm::hmmm:)

2,1 εμπρος και 2,5 Bars πισω (με ενα ατομο)



Βασίλη, oι boxer παίρνουν και 100 οκτάνια (98) εξαρτάται απο τον λόγο συμπίεσης...
..το manual της GS που ακόμα έχω γράφει 2.2 μπροστά...

Αυτά για να μην μπερδεύεται ο καθείς...πάντως το καλύτερο είναι να συμβουλευθεί το δικό του manual!!

vasorfa
06-02-2010, 11:12
Βασίλη, oι boxer παίρνουν και 100 οκτάνια (98) εξαρτάται απο τον λόγο συμπίεσης...
..το manual της GS που ακόμα έχω γράφει 2.2 μπροστά...

Αυτά για να μην μπερδεύεται ο καθείς...πάντως το καλύτερο είναι να συμβουλευθεί το δικό του manual!!


σορρυ.....

Οσο για τα οκτανια,,,,,100αρα----οχι στην Ελλαδα.....σε καποια αλλη χωρα....ισως......μην ξεχναμε.....καποτε ο Boxer ρουφαγε και καθαρο πετρελαιο,.......:hmmm::hmmm:

danaos
06-02-2010, 11:15
Με το συμπάθειο φιλε γιατί δεν διβαζεις το μάνιουαλ;;;:Απορία::Απορία::Απορία:

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!

Παιδες στις ποιο πολλες ερωτησεις που κανετε υπάρχει η απαντηση στο manual της μοτο!!!!!!

Carduelis
06-02-2010, 12:31
Μπορεί να μην τόχει ο άνθρωπος το ρημάδι το manual! νέος αναβάτης είναι και η μηχανή του 2005..
Οποιος μπορεί ας του δώσει μια διέυθυνση να βρεί το manual on line..;)
2215

danaos
06-02-2010, 12:34
Ωραιος!!!!

Carduelis
06-02-2010, 12:42
... και με την ευκαιρία μια ερώτηση στα παιδιά που ειναι mods (γιατί δεν κατέχω από νομικά και δικαιώματα κλπ):
Γιατί δεν ανεβάζουμε τα manuals στο φορουμ και να τα καρφιτσώσουμε ώστε απλά και εύκολα να βρίσκει κανείς ότι θέλει? ακόμα και σε ταξίδι να είσαι πιό εύκολο είναι πιά να μπεις με κάποιο κινητό ή netbook στο site παρά να ψάχνεις το manual στις αποσκευές.

danaos
06-02-2010, 12:48
ποιο ευκολο ειναι να εχεις το μανουαλ σε ενα πολυ προσβασημο σημειστην μοτο σου (κατω απο την σελα ή στο τανκ μπαγκ ) παρα απο το κινητο σου ή το netbook.

Ποσοι απο εμας εχουν κινητο με ιντερνετ και ακομα ποιοι εχουν On the go internet μαζι τους

Εγω το βάζω μαζι με 2α κλειδια στο τανκ μπανκ και ειμαι μια χαρα.

vales
06-02-2010, 15:19
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!

Παιδες στις ποιο πολλες ερωτησεις που κανετε υπάρχει η απαντηση στο manual της μοτο!!!!!!


Πρέπει να είσαι πολύ τσαπατσούλης για να χάσεις το maniuall ....:hmmm:

Ligo
06-02-2010, 16:07
ποιο ευκολο ειναι να εχεις το μανουαλ σε ενα πολυ προσβασημο σημειστην μοτο σου (κατω απο την σελα ή στο τανκ μπαγκ ) παρα απο το κινητο σου ή το netbook.

Ποσοι απο εμας εχουν κινητο με ιντερνετ και ακομα ποιοι εχουν On the go internet μαζι τους

Εγω το βάζω μαζι με 2α κλειδια στο τανκ μπανκ και ειμαι μια χαρα.



Εγω το βάζω μαζι με 2α κλειδια στο τανκ μπανκ και ειμαι μια χαρα


Δεν το έκανα μέχρι σήμερα αλλά θα το εφαρμώσω.Σε ευχαριστώ Δαναός:D

smazis
06-02-2010, 17:03
Σας ευχαριστώ ρε παιδιά.. Εχετε δίκιο που μου την λέτε αλλά το RTFM (Read the ####ing Manual) ποτέ δεν ήταν σε αυτά που έκανα πρώτα όταν είχα μια απορία..Ειναι απο τις απορίες που σου έρχονται ξαφνικά (ενω είσαι στο βενζινάδικο και βάζεις βενζίνα.. λες.. ρε μπας και πρέπει να του βάζω 100αρα;) Μπαίνοντας λοιπόν στο forum την ξαναθυμήθηκα και την έγραψα.
Anyway σας ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-02-2010, 20:52
Σας ευχαριστώ ρε παιδιά.. Εχετε δίκιο που μου την λέτε αλλά το RTFM (Read the ####ing Manual) ποτέ δεν ήταν σε αυτά που έκανα πρώτα όταν είχα μια απορία..Ειναι απο τις απορίες που σου έρχονται ξαφνικά (ενω είσαι στο βενζινάδικο και βάζεις βενζίνα.. λες.. ρε μπας και πρέπει να του βάζω 100αρα;) Μπαίνοντας λοιπόν στο forum την ξαναθυμήθηκα και την έγραψα.
Anyway σας ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν.


Φίλε Σπύρο,

γι' αυτό είναι τα Forums.....

Για να ρωτάς ότι σούρθει στο κεφάλι ....

Κι εμείς, εδώ είμαστε, για να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σου

(όπως κ έγινε με τις 16 απαντήσεις που έλαβες μέχρι τώρα σε διάστημα κάποιων ωρών.... ;))

Όσο για τα οκτάνια.... εγώ (το τονίζω ...εγώ ) βάζω κατά 80% 100άρα ....;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-02-2010, 20:55
ποιο ευκολο ειναι να εχεις το μανουαλ σε ενα πολυ προσβασημο σημειστην μοτο σου (κατω απο την σελα ή στο τανκ μπαγκ ) παρα απο το κινητο σου ή το netbook.

Ποσοι απο εμας εχουν κινητο με ιντερνετ και ακομα ποιοι εχουν On the go internet μαζι τους

Εγω το βάζω μαζι με 2α κλειδια στο τανκ μπανκ και ειμαι μια χαρα.


Και η ιδέα του Δαναού .....super .....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

panos24
12-02-2010, 01:32
Μια ερώτηση και από μένα λοιπόν...παραλαμβάνω μηχανή την πέμπτη οπότε δεν έχω ακόμα μανιουαλ :)

Πειράζει αν έχεις την πίεση των ελαστικών συνέχεια στα επίπεδα που είναι για 2 άτομα ή πρέπει να βάζεις και να βγάζεις αέρα συνέχεια?

vasorfa
12-02-2010, 09:36
Μια ερώτηση και από μένα λοιπόν...παραλαμβάνω μηχανή την πέμπτη οπότε δεν έχω ακόμα μανιουαλ :)

Πειράζει αν έχεις την πίεση των ελαστικών συνέχεια στα επίπεδα που είναι για 2 άτομα ή πρέπει να βάζεις και να βγάζεις αέρα συνέχεια?

εγω μονιμος κυκλοφορω με top case σε ενα 1200 aventure επισης απο την αρχη ειχα πιεση ελαστικων γτια 2 ατομα η φορτίο....ακομα και οταν οδηγω μονος,,,,δεν εχω παρατηρησει καποιο ιδιαιτερο προβλημα:hmmm:
απλα αυτο μπου κανω....που και που--οχι συνεχεια (λογω αυτοματου ελεγχου πιεσης ελαστικων απο τον εγκεφαλο) απλα κανω εναν ελεγχο και δσε βενζιναδικο......απλα τα βενζιναδικα που επιλεγω ειναι με ψηφιακες ενδειξεις και οχι αναλογικες......αν και εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στην βελονα(αναλογικο )δυστυχως με τους καφρους που κυκλοφορουν στα βενζιναδικα και τα κοπανανε ΠΑΡΑ πολλα απο αυτα εχουν αξιολογες ανοχες....γιαυτο λοιπον.......ψηφιακο...;);)

GEO_K
12-02-2010, 09:56
και να ηθελες παντως να βαζεις 100αρα τωρα με τις αυξησεις θα πρεπει να το ξανασκεφτεις.....:yz:yz:yz