PDA

View Full Version : Arai Viper GT ή Shoei XR 1100 ???


Blackstaf
06-02-2010, 23:08
Παιδιά θα ήθελα επειγόντως την συμβουλή σας όσον αφορά ποιο κράνος από τα δύο προαναφερόμενα να αγοράσω...Arai ή Shoei ? Με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ και όσο πιο αθόρυβο γίνεται... Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο και μου ειναι εξίσου καλά... Βοηθήστε και αν έχετε και κάποια πρόταση από που είναι καλύτερα να το πάρω πείτε το μου...Σας ευχαριστώ πολύ!:cool:

S.T
07-02-2010, 01:01
Παιδιά θα ήθελα επειγόντως την συμβουλή σας όσον αφορά ποιο κράνος από τα δύο προαναφερόμενα να αγοράσω...Arai ή Shoei ? Με ενδιαφέρει να είναι ελαφρύ και όσο πιο αθόρυβο γίνεται... Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο και μου ειναι εξίσου καλά... Βοηθήστε και αν έχετε και κάποια πρόταση από που είναι καλύτερα να το πάρω πείτε το μου...Σας ευχαριστώ πολύ!:cool:

Αυτά τα δύο που ζητάς θα τα βρείς κατά την προσωπική μου άποψη στο Shoei.

syan
07-02-2010, 08:52
Επιλογή μου θα ήταν XR 1100!

bill 800gs
07-02-2010, 09:35
Και εγω θα σου προτεινω το XR 1100 (ως κατοχος shoei)γιατι ειναι πιο αθορυβο, πιο ελαφρυ,εχει απαιχτη αντιφογκ ζελατινα και καλο εξαερισμο,στα μειον του arai για εμενα προσωπικα ειναι μονο ο θορυβος. :)

kostas_366
07-02-2010, 12:13
Να δοκιμάσεις και τα δύο. Και τα δύο είναι πολύ καλά κράνοι.
Αυτό που θα σου ``κάτσει`` καλύτερα στο κεφάλι σου, αυτό να πάρεις.

Arkas
07-02-2010, 12:27
Να δοκιμάσεις και τα δύο. Και τα δύο είναι πολύ καλά κράνοι.
Αυτό που θα σου ``κάτσει`` καλύτερα στο κεφάλι σου, αυτό να πάρεις.
Σωστός!

gthes
07-02-2010, 14:32
Το sheoi νομίζω.

BOXER
07-02-2010, 19:13
Το Arai Viper GT το φοραω εδω και δυο μηνες περιπου.
Εχω καταληξει στην εξης προσωπικη αποψη:

-1 Ειναι ενα κρανος που εφαρμοζει τελεια στο κεφαλι μου
(για αυτο και το προτιμησα)
-2 Δεν με εχει κουρασει καθολου ακομα και σε μακρινα ταξιδια
(στο θεμα βαρους αναφερομαι εδω, ειτε το θεωρουν αλλοι βαρυ, ειτε αλλοι καθολου βαρυ)
-3 Εχει αρκετο θορυβο ακομα και στις ταχυτητες των 120χλμ/ωρα
(και αυτο, γιατι εχω την GS1200 με την μαμα ζελατινα η οποια αν και την εχω δυο σκαλες πριν την ψηλη θεση, ο αερας χτυπαει το κρανος μου απο την μεση και πανω με αποτελεσμα τον... θορυβο). Αν η ζελατινα της μηχανης σου ή το υψος σου ή και τα δυο, βοηθουν στο να μην χτυπαει ο αερας στο κρανος, πιστευω οτι θα σε καλυψει απολυτα. Εχω οδηγησει ADV και λογο φυσικα της ζελατινας το κρανος ηταν... σαλονι αυτοκινητου.

Το SHOEI XR 1000 το εχει ο αδελφος μου και εχει την ιδια περιπου αποψη με το δικο μου κρανος, αλλαζει μονο μια λεπτομερεια (βασικη ομως)
-1 Εφαρμοζει τελεια στο κεφαλι του (για αυτο και το προτιμησε)
-2 Δεν τον κουραζει σε μακρινα ταξιδια (αναφορα παλι στο βαρος)
-3 Οσο αφορα τον θορυβο συμφωνα με τα λεγομενα του, ειναι σε χαμηλα επιπεδα.
(Δεν μπορω να ξερω την διαφορα οσο αφορα το "χαμηλα επιπεδα θορυβου" γιατι δεν το εχω φορεσει ποτε το shoei να εχω ο ιδιος μετρο συγκρισης)

Ελπιζω να βοηθησα!

Blackstaf
08-02-2010, 00:50
Παιδιά ευχαριστώ ειλικρινά για τις συμβουλές σας...Με βοήθησαν αρκετά! Τελικά όλα δείχνουν οτι μάλλον θα καταλήξω στο Shoei γιατί η πλειοψηφία αυτό μου λέει! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Αν κάποιος γνωρίζει απο που μπορώ να το παραγγείλω όσο πιο φθηνά γίνεται ας με ενημερώσει...

kostas_366
08-02-2010, 12:20
Τελικά όλα δείχνουν οτι μάλλον θα καταλήξω στο Shoei γιατί η πλειοψηφία αυτό μου λέει! .
Φίλε, άσε την πλειοψηφία, εσύ να τα βάλεις στο κεφάλι σου, να κανεις μια μικρη βολτιτσα, και να αποφασίσεις.
Αυτό θα είναι το καλυτερο.

gripis
08-02-2010, 12:36
Εχω ένα Arai viper Gt 1,5 χρόνο τώρα. Σε ενα πέσιμο που είχα διαπίστωσα ότι δουλέυει τέλεια. Η ζελατίνα δεν έφυγε, πράγμα σημαντικό για το πρόσωπο και το μόνο που έγινε ήταν να φύγει τι ένα πλαίνό. Κουμπώνει απίστευτα στο κεφάλι μου αλλά απο θόρυβο βράστα. Γενικά τα Arai κουμπώνουν πιο βαθιά στο κεφάλι ενω τα Shoei ειναι πιο ρηχά. Τα Shoei κερδίζουν σίγουρα στο θέμα θορύβου και στο xr1100 πλένονται όλα.(οχι οπως το xr1000).

Πάνω απ'όλα όμως τι σου κάθεται πιο καλά.

Blackstaf
08-02-2010, 15:29
Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί...Από την μία το Arai μου κάθεται πάρα πολύ καλά στο κεφάλι αλλά μου πέφτει αρκετά βαρύ θα έλεγα και από την άλλη το Shoei είναι πολύ πιο ελαφρύ και αρκετά αθόρυβο όπως μου είπατε...Επίσης το Araι είναι πολύ πιο μαζεμένο σαν κράνος σε σχέση με το Shoei που είναι πιο μακρύ και πιο μεγάλο...Τέλος μου είπαν απο την Arai ότι θα βγει τώρα το καινούργιο το Quantum V το οποίο θα είναι κάτι καλύτερο απο το Viper. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό?:hmmm:

allen
08-02-2010, 16:51
Mην το ψαχνεις και παρα πολυ!:)(εχεις γινει χειροτερος απο εμενα )
παρε ενα κρανος ,και βγες για βολτουλα;)

Blackstaf
08-02-2010, 17:36
Mην το ψαχνεις και παρα πολυ!:)(εχεις γινει χειροτερος απο εμενα )
παρε ενα κρανος ,και βγες για βολτουλα;)
Είμαι ψείρας ρε φιλαράκι με αυτά, αφού με είδες και ελπίζω να κατάλαβες...Θέλω να πάρω μια και καλή κράνος και να είναι ότι καλύτερο μπορούσα να φορέσω...

gsmaniac
08-02-2010, 19:14
Είμαι ψείρας ρε φιλαράκι με αυτά, αφού με είδες και ελπίζω να κατάλαβες...Θέλω να πάρω μια και καλή κράνος και να είναι ότι καλύτερο μπορούσα να φορέσω...
εαν εισαι ψειρας λοιπον παρε SCHUBERT........:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ειπα να σε βοηθησω,επειδη εισαι μπερδεμενος....:sm7:

ace_gln
08-02-2010, 20:09
εγω παντως χρησιμοποιω xr 1100 οπως και η μελουσσα γυναικα μου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο θεμα θορυβου αλλα και ποιοτητας κατασκευης .
με ενθαρυνε να το παρω φιλος ο οποιος τρεχει σε αγωνες και για χρηση με touring μηχανακι χρησιμοποιει xr 1000 και για τους αγωνες ενα rx7 arai .Η γνωμη του ειναι πως τα shoei ειναι πιο ησυχα και ευκολα γι'αυτο και το χρησιμοποιει με το v-strom του...

επομενως xr 1100