PDA

View Full Version : Ερωτήσεις ανυποψίαστου μελλοντικού κατόχου GS1200r


jim_GS
07-02-2010, 13:02
Θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω μια ΄΄καθαρη΄΄
Gs, τι πρέπει να προσέξω σε μια μεταχειρισμένη?
υπάρχει κάποιο αδύνατο σημείο που έχει?
η αξιοπιστία της ??
Υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από το ’05 και μετά??
Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να φημίζεται για τα καλά μηχανάκια που δίνει?
Αν είναι εισαγωγής θα την προτιμούσατε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης.

gripis
07-02-2010, 14:03
Θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω μια ΄΄καθαρη΄΄
Gs, τι πρέπει να προσέξω σε μια μεταχειρισμένη?
υπάρχει κάποιο αδύνατο σημείο που έχει?
η αξιοπιστία της ??
Υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από το ’05 και μετά??
Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να φημίζεται για τα καλά μηχανάκια που δίνει?
Αν είναι εισαγωγής θα την προτιμούσατε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης.


Να ξέρεις αυτον που την είχε :D:D:D:D

gthes
07-02-2010, 14:09
Εσείς φιλαράκι στην Αθήνα έχετε πολλές λύσεις.Λοιπόν μην χολοσκάς και πήγαινε βρές μιά μηχανή που να σαρέσει στη φάτσα παζάρεψέ τη πολύ λόγω οτι αυτές τις εποχές υπάρχουν μηχανάκια φτηνά και προχώρα.Οποσδηποτε να κάνεις έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο.Εισαγώμενη δεν θα έπερνα ΠΟΤΕ με ολα αυτα που ακούγονται.Αντε και καλορίζικη.

georgekostas
07-02-2010, 14:34
Εσείς φιλαράκι στην Αθήνα έχετε πολλές λύσεις.Λοιπόν μην χολοσκάς και πήγαινε βρές μιά μηχανή που να σαρέσει στη φάτσα παζάρεψέ τη πολύ λόγω οτι αυτές τις εποχές υπάρχουν μηχανάκια φτηνά και προχώρα.Οποσδηποτε να κάνεις έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο.Εισαγώμενη δεν θα έπερνα ΠΟΤΕ με ολα αυτα που ακούγονται.Αντε και καλορίζικη.
...συμφωνω!

gsmaniac
07-02-2010, 14:38
συμφωνω με τους παραπανω,οι επιλογες ειναι πολλες και λογω της κρισης,αρκετα οικονομικες.......;)
μπορεις να κοιταξεις και τις αγγελιες του φορουμ,γιατι τις περισσοτερες μηχανες τις γνωριζουμε αρκετα.:)

moican
07-02-2010, 14:46
Απο γνωστο εμπορο της αλυσιδας bmw οταν ειχα παρει για test drive ενα μεταχειρισμενο 1200 μου
ειχε πει να προτιμησω μοντελο απο το 07 και μετα λογω καποιων προβληματων που εβγαζαν τα
προηγουμενα.Δεν το εψαξα περισσοτερο παντως γιατι τελικα πηρα καινουριο το 800αρι.Ρωτα αν
εχεις καποιον για περισσοτερες λεπτομερειες.

syan
07-02-2010, 15:02
Θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω μια ΄΄καθαρη΄΄
Gs, τι πρέπει να προσέξω σε μια μεταχειρισμένη?
υπάρχει κάποιο αδύνατο σημείο που έχει?
η αξιοπιστία της ??
Υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από το ’05 και μετά??
Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να φημίζεται για τα καλά μηχανάκια που δίνει?
Αν είναι εισαγωγής θα την προτιμούσατε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης.
Λοιπόν, απο το 2007 και πίσω αλλάζουν μόνον τα φρένα...δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα με τα παλαιότερα μοντέλα...όσο για εισαγωγής αν ξέρεις να διαλέξεις κανένα πρόβλημα. Εχω φέρει 1200RT του 05 απο Δρέσδη, τώρα πλέον με 36,000 χλμ - χωρίς προβλήματα. να προτιμήσεις ένα 2ο εξάμηνο του 07...Με το καλό...!

Gazi
07-02-2010, 16:03
συμφωνω με τους παραπανω,οι επιλογες ειναι πολλες και λογω της κρισης,αρκετα οικονομικες.......;)
μπορεις να κοιταξεις και τις αγγελιες του φορουμ,γιατι τις περισσοτερες μηχανες τις γνωριζουμε αρκετα.:)

+1200 GS

jim_GS
07-02-2010, 20:24
Λοιπόν, απο το 2007 και πίσω αλλάζουν μόνον τα φρένα...δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα με τα παλαιότερα μοντέλα...όσο για εισαγωγής αν ξέρεις να διαλέξεις κανένα πρόβλημα. Εχω φέρει 1200RT του 05 απο Δρέσδη, τώρα πλέον με 36,000 χλμ - χωρίς προβλήματα. να προτιμήσεις ένα 2ο εξάμηνο του 07...Με το καλό...!

Υπάρχουν προβλήματα πχ σε
μοντέλο '05 στα φρένα και τι είδους??
με το abs??

εξωτερικά υπάρχουν αλλαγές??

syan
07-02-2010, 22:18
Υπάρχουν προβλήματα πχ σε
μοντέλο '05 στα φρένα και τι είδους??
με το abs??

εξωτερικά υπάρχουν αλλαγές??


Τα φρένα του 05 είναι Full integral που σημαίνει αν χάσεις τα ρεύματα δεν έχεις σχεδόν φρένα...πέραν τούτου έχουν συμβεί περιστασιακά και βλάβες του ABS (ανάλογα με τον τον τύπο ABS που χρησιμοποιούσε η εταιρεία στα μοντέλα της) που σε τέτοια περίπτωση σημαίνει αλλαγή ABS με ακριβούτσικο κόστος. Προσωπικά σε 2 μηχανές 02 και 05 δεν μού έτυχε ποτέ τίποτα.
Αυτά ενημερωτικά..!

EOD-K9
18-03-2010, 11:08
Τι έγινε την πήρες ???

mlock
25-03-2010, 23:58
πάρτη μειώθηκαν τα spreads... πιο φτηνά ανταλλακτικά


:p

πάρε κούτα να είσαι σίγουρος πως οτι πάθει (γιατί θα πάθει 99,9%) θα έχεις εγγύηση. πικραμένος είμαι!

jim_GS
28-03-2010, 09:14
Τι έγινε την πήρες ???

οχι ακομα!!!! δεν εφυγε το ΧΤ

πάρτη μειώθηκαν τα spreads... πιο φτηνά ανταλλακτικά


:p

πάρε κούτα να είσαι σίγουρος πως οτι πάθει (γιατί θα πάθει 99,9%) θα έχεις εγγύηση. πικραμένος είμαι!

ετσι σκεφτηκα αλλα βρηκα και ένα Adv 09 με 7000 χιλιομετρα 14000€
δεν εχει προβολεις και η αναρτηση ρυθμιζει χειροκινητα.

εχει εγγυηση μεχρι τελος του '11 περιπου.


πικραμένος είμαι!
πολυ!!!
Μενεις μεσα στον Βολο?

jim_GS
28-03-2010, 14:22
πάρτη μειώθηκαν τα spreads... πιο φτηνά ανταλλακτικά


:p

πάρε κούτα να είσαι σίγουρος πως οτι πάθει (γιατί θα πάθει 99,9%) θα έχεις εγγύηση. πικραμένος είμαι!


99,9% ειναι λίγο μεγαλούτσικο το ποσοστό :Μπερδεμέν
ισχύει κάτι τέτοιο????:Απορία:

Αν είναι να δώσω 14000€ για
μεταχειρισμένο η 19κατι€ για καινούργιο
και να λέω τώρα θα την πάθω η αλήθεια είναι ότι
το ξανασκέφτομαι όσο και να το γουστάρω το ''μηχανάκι''.

τα εχω μπερδεψει πολυ μεσα στο μυαλο μου!!! :sm1:

mlock
30-03-2010, 00:44
Έτσι και έχεις σκοπό να τη κρατήσεις τη μηχανή για αρκετά χρόνια πάρε καινούρια.
Αν τη θες απλά να κάνεις το γούστο σου και να τη δώσεις σε 2-3 χρόνια πάρε αυτή που βρήκες, είναι η άποψη μου

Fuji
30-03-2010, 10:34
Κοίτα, φίλος έχει το απλό του '06, το πήρε κούτα, έχει κάνει 50.000 χλμ, και δεν του 'χει κάνει κιχ (ούτε μπαταρία δεν έχει αλλάξει...).
Ας μιλήσουν και οι λοιποί κάτοχοι, μήπως είμαστε στον νόμο των πιθανοτήτων; Αλλά σε τέτοια εργαλεία με τόσα χρήματα, δεν πρέπει να παίζεις με πιθανότητες ... :hmmm:

nivam
30-03-2010, 10:47
Υπάρχουν προβλήματα πχ σε
μοντέλο '05 στα φρένα και τι είδους??
με το abs??

εξωτερικά υπάρχουν αλλαγές??



Καλημέρα, ρίξε μια ματιά για τις αλλαγές εδώ Motorcycle Info Pages - BMW & R1200GS Stuff > R1200GS Model Changes 2004 to 2007 (http://www.motorcycleinfo.co.uk/index.cfm?fa=contentGeneric.dnvjxqtaqfhxwmvv&pageId=180472#ABS) ,
πάντως σε οποιαδήποτε περίπτωση ζήτα από τον πωλητή, είτε έμπορο είτε ιδιώτη τα 7 τελευταία ψηφία του VIN και αναζήτησε τον μήνα και τον χρόνο κατασκευής της μηχανής εδώ RealOEM.com � Online Κατάλογος Ανταλλακτικών BMW :):)
(http://www.realoem.com/bmw/select.do?lang=el&kind=M&arch=0)

Kimwnas
30-03-2010, 10:48
Εγώ πήρα την δικιά μου 1200 "απλή" μεταχειρισμένη (συστημένη βέβαια) μοντέλο του '06 με 30κ χλμ, μετά από 2 χρόνια και άλλα 30κ χλμ που έγραψα αυτά που έβγαλε είναι μία φορά μπαταρία και ένα ευτυχώς μικρό πρόβλημα στα φρένα (αισθητήρας μανέτας φρένου)....