PDA

View Full Version : GARMIN ZUMO 660


MHTSOS
10-02-2010, 02:19
Γεια και χαρά σε όλους τους φίλους ... συμπληρώνω 3 μήνες που έχω στην κατοχή μου το GPS Garmin Zumo 660 (παρόμοιο με το BMW Motorrad Navigator IV της μαμάς BMW , αλλά σε πολύ χαμηλότερη τιμή).
Είναι μια πολύ αξιόπιστη συσκευή που την προτείνω ανεπιφύλακτα ... κατά τη γνώμη μου μακράν ο πληρέστερος χάρτης για τη χώρα μας (Auto drive Hellas 1.91) και ένας απ' τους πληρέστερους ευρωπαϊκούς (Garmin city navigator) ...

Mε λίγα λόγια,
Πλεονεκτήματα:
1. Συχνές αναβαθμίσεις και λογισμικού και χαρτών - πρόσφατα ενημερώθηκε και για τα συμβάντα στα Τέμπη και έχει ενσωματωμένες τις παρακάμψεις. (λίγο ακόμα και θα είχε και τα μπλόκα των αγροτών!)
2. Αδιάβροχο (ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ για τις μηχανές μας).
3. Μεγάλη οθόνη 4.3 ιντσών.
4. Bluetooth.
5. Πραγματικά δυνατό ηχείο.
6. Στο κουτί προσφέρεται και βάση στήριξης για αυτοκίνητο (λεπτομέρεια, αλλά οφείλω να το πω, αν και δεν έχω αυτοκίνητο).
7. Πολλές δυνατότητες τοποθέτησης και σημεία στήριξης ανάλογα με τα γούστα σας. Χρήση του προσφερόμενου RAM mount, ενώ πολύ πρακτικές είναι και οι βάσεις της Touratech (προσωπικά το έβαλα σε 3 διαφορετικές θέσεις μέχρι να καταλήξω στην καλύτερη).
8. Δυνατότητα microSD κάρτας με κάποια GB χωρητικότητα (αποθήκευση έξτρα χαρτών - φωτογραφιών - μουσικής, ναι έχει και mp3 player). Ακόμα και χωρις την κάρτα, έχει μόνο του πάνω από 1.5 GB χωρητικότητα (λεπτομερέστατος πανευρωπαϊκός χαρτης).
9. (φαίνεται) ότι πρόκειται για στιβαρή - γερή κατασκευή.
10. στη συσκευασία προσφέρεται και προστατευτική θήκη (για την αποθήκευση όταν το βγαζουμε απ' τη μηχανη μας).
11. Αντικλεπτικό σύστημα με pin - αν κάποιος το κλέψει, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να το χρησιμοποιήσει αν δεν ξέρει το pin !

Mειονεκτήματα :
1. Σχετικά ακριβή τιμή Ελληνικής αντιπροσωπείας σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό και το εξωτερικό.
2. Απαιτεί πάντα το άνοιγμα του καπακιού της μπαταρίας για να συνδεθεί με PC ή για usb φόρτιση εκτός μηχανής.


Στη διάθεσή σας για τυχόν απορίες ... έχω σχετικά αξιόλογη εμπειρία από συσκευές πλοήγησης (από το 2003), καθώς αυτή είναι η έκτη που αγοράζω - έχω περάσει από τις : Destinator (windows mobile pocket pc) - Destinator σε Μio - Garmin Streetpilot III - Garmin Streetpilot 2610 - Garmin Zumo 400 .

Arkas
10-02-2010, 03:11
Πολύ ωραία παρουσίαση!

Ευχαριστούμε για την διάθεσή σου για πληροφορίες!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-02-2010, 04:05
.



(http://www.glitter-graphics.net/graphics/520294)http://i3.glitter-graphics.org/pub/1058/1058213bkbhe0k7ku.gif (http://www.glitter-graphics.net/graphics/520294)
(http://www.glitter-graphics.net/graphics/520294)

.

danaos
10-02-2010, 07:30
Μια βασικη ερωτηση χαρτες Αναβαση παιρνει??!?!

saitman
10-02-2010, 10:22
πολυ καλος

FANISGS
10-02-2010, 10:29
φιλε μου εχω το ιδιο.απιστευτο εργαλειο!

danaos
10-02-2010, 15:47
Μια βασικη ερωτηση χαρτες Αναβαση παιρνει??!?!



:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

MHTSOS
10-02-2010, 17:59
Μια βασικη ερωτηση χαρτες Αναβαση παιρνει??!?!

Καλή ερώτηση. Νομίζω ναι. Δεν τους χρησιμοποιώ (δε βγαίνω off road, και οι χωματόδρομοι υπάρχουν όλοι sto auto drive hellas), αλλά κάπου τους έχω αποθηκεύσει, θα το ψάξω και θα σου πω το συντομότερο δυνατό.

Πάντως, με μια σύντομη βόλτα στο ANAVASI.GR (http://www.anavasi.gr) και στα φόρουμ της ανάβασης, έβγαλα το συμπερασμα ότι κατά 99% είναι συμβατός ο χάρτης τους με τα Garmin.

danaos
10-02-2010, 18:00
Ωραια ευχαριστω πολυ!!

MHTSOS
10-02-2010, 23:41
MHTSOS πολύ καλή η παρουσίαση που ποσταρισες!
Επειδή ενδιαφέρομαι για GPS και ψάχνομαι να αγοράσω κάποιο βλέπω οτι το GARMIN ZUMO 660 είναι μεταγενέστερο μοντέλλο από το 550 αλλά φθηνότερο σε χρήματα! Μπορείς με δυό λόγια, αν ξέρεις, να μου πεις ποιό είναι καλύτερο από τα δύο μια και από τιμή είναι σχεδόν τα ίδια λεφτά?:Απορία:

Aδερφέ δε μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ποιο είναι το καλύτερο, εγώ σαφώς προτίμησα το 660 διότι :
α. έχει πιο μεγάλη οθόνη
β. έχει ΕΛΛΗΝΙΚΑ και όχι greeklish.
γ. ελαφρύτερο (νομίζω).
δ. έχει μεγάφωνο (το 550 θέλει ακουστικά ή bluetooth).

Aπ' την άλλη το 550 μοιάζει πιο "σκληρό" (π.χ. αν σου πέσει χάμω), ενώ (νομίζω) περιέχει κάποιες δυνατότητες χάραξης διαδρομής στον υπολογιστή (που δεν τις έχει το 660, πρόκειται για κάτι εξειδικευμένο που δεν το έχω χρησιμοποιησει και δεν το γνωρίζω σε βάθος).

Μου έχει κάνει εντύπωση και το θεωρώ παράδοξο ότι έχουν την ίδια τιμή.

Το σάιτ Adventure Rider Motorcycle Forum (http://www.advrider.com) έχει φόρουμ που αναλύουν πιο λεπτομερώς τις διαφορές 550 και 660.

Προσωπικά σε συμβουλεύω : δες τα από κοντά και πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο ... τη δουλειά τους την κάνουν άψογα και τα 2 .

Jefe
11-02-2010, 03:28
Κάτοχος του εν λόγω εργαλείου! Απίστευτο!


Jefe

syan
11-02-2010, 08:23
Aδερφέ δε μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ποιο είναι το καλύτερο, εγώ σαφώς προτίμησα το 660 διότι :
α. έχει πιο μεγάλη οθόνη
β. έχει ΕΛΛΗΝΙΚΑ και όχι greeklish.
γ. ελαφρύτερο (νομίζω).
δ. έχει μεγάφωνο (το 550 θέλει ακουστικά ή bluetooth).

Aπ' την άλλη το 550 μοιάζει πιο "σκληρό" (π.χ. αν σου πέσει χάμω), ενώ (νομίζω) περιέχει κάποιες δυνατότητες χάραξης διαδρομής στον υπολογιστή (που δεν τις έχει το 660, πρόκειται για κάτι εξειδικευμένο που δεν το έχω χρησιμοποιησει και δεν το γνωρίζω σε βάθος).

Μου έχει κάνει εντύπωση και το θεωρώ παράδοξο ότι έχουν την ίδια τιμή.

Το σάιτ Adventure Rider Motorcycle Forum (http://www.advrider.com) έχει φόρουμ που αναλύουν πιο λεπτομερώς τις διαφορές 550 και 660.

Προσωπικά σε συμβουλεύω : δες τα από κοντά και πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο ... τη δουλειά τους την κάνουν άψογα και τα 2 .
Οι διαφορές ΕΔΩ! (https://buy.garmin.com/shop/compare.do?cID=135&compareProduct=15000&compareProduct=414)

Carduelis
13-02-2010, 02:13
MHTSOS και Syan ευχαριστώ πολύ!
Κατατοπιστικότατοι ;)

Arkas
13-02-2010, 12:06
Οι διαφορές ΕΔΩ! (https://buy.garmin.com/shop/compare.do?cID=135&compareProduct=15000&compareProduct=414)
Πολύ καλό και κατατοπιστικό Στράτο!:sm8:

sakis656
14-02-2010, 20:23
Φαίνεται πολύ καλό εργαλείο, αλλά δεν είναι πολλά τα λεφτά ρε παιδιά ??? :hmmm:

linex
14-02-2010, 22:35
Οι διαφορές ΕΔΩ! (https://buy.garmin.com/shop/compare.do?cID=135&compareProduct=15000&compareProduct=414)


:sm8::sm8:

antonis1150GSA
17-02-2010, 10:46
:sm8::sm8:

Gazi
27-02-2010, 01:03
:sm8::sm8::sm8:

zipman
02-03-2010, 10:09
Μια βασικη ερωτηση χαρτες Αναβαση παιρνει??!?!
Ναι φίλε danaos, παίρνει χάρτες ανάβαση που αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορεί η έκδοση 4.31 (σημειώνω εδώ πως η ανάβαση είναι greeklish & δεν κάνει πλοήγηση για μακρινές διαδρομές, δλδ 10~40 km max). Θα βρεις τους χάρτες εύκολα αν κάνεις αναζήτηση στο google anavasi 4.31 rar αν θέλεις περισσοτερη βοήθεια pm :cool:
ANAVASI.GR (http://www.anavasi.gr/news.php?id=46) (μην κατεβάσεις απο αυτό το site, σου το δίνω απλά για ενημέρωση, δεν είναι το download που ζητάς):D

gepol
19-08-2011, 20:41
Δεν βρήκα κάποιο άλλο νήμα για σχολιασμό και απόψεις για την εν λόγω συσκευή, και προκειμένου να ανοίγω καινούργιο θέμα θα τις γράψω εδώ. Αυτά τα γράφω για όσους δεν το έχουν και το σκέφτονται αλλά και όσους το έχουν.

Ξεκινάω με το θέμα τοποθέτησης και λειτουργίας πάνω στην μοτοσυκλέτα....

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλλίτερο και βολικότερο. Εφόσον έχεις την βάση τοποθετημένη σταθερά πάνω στην μοτο, το μόνο που χρειάζεται είναι να την κουμπώσεις και να φύγεις. Με το που γυρνάς το κλειδί το ζούμο ξεκινάει (χωρίς το κουμπί) και είναι έτοιμο για πλοήγηση. Με το που κλείνεις με το κλειδί, σε ρωτάει αν θες να δουλέψει με την αυτόνομή του μπαταρία, και αν δεν απαντήσεις τότε κλείνει μόνο του μετά από λίγη ώρα.

Το κούμπωμα και το ξεκούμπωμα απο την βάση είναι παιχνιδάκι, (τρομερά βολικό όταν σταματάς σε βενζινάδικο για βενζίνη και σαντουτσάκι με προσούτο :p - κλικ και στην τσέπη, σκλιτς και τοποθετήθηκε ;) ) και νιώθεις την σοβαρή κατασκευή στα χέρια σου.

Η touch χρήση με γάντια είναι εκπληκτική, ακόμα και όταν είναι μουσκίδι....

Η ΒΤ(Bluetooth) σύνδεση είναι παιχνιδάκι, και έχει 2 ΒΤ κανάλια, και μπορεί συγχρόνως να έχει ακουστικά, αλλά και τηλέφωνο - όπου εισάγει αμέσως τον τηλεφωνικό σου κατάλογο. Όμως σε μένα, σε εισερχόμενη κλήση δεν μου έδειχνε τον καλούντα, ούτε την όνομα στην μνήμη ούτε τον αριθμό. Αυτό μπορεί και να είναι θέμα δικτύου, θέλω να ακούσω απόψεις απο χρήστες.

Η μπαταρία του είναι τρομερή και έχει περίπου 4-5 ώρες αυτονομίας. (5 ώρες δίνουν στις προδιαγραφές)

Η βάση του, αν τοποθετηθεί σωστά, είναι πολύ γερή, και δεν χορεύει όπως μερικές από άλλες συσκευές σε ανωμαλίες στο δρόμο, την έχω σε βάση απο RAM MOUNT.

Η οθόνη είναι μεγάλη και ευδιάκριτη, και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα με αντηλιά ακόμα και όταν έπεφτε πάνω της ο ήλιος.

Η λήψη γρήγορη και καλή καθ'όλη την διάρκεια του ταξιδιού μου, και μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις με ψηλά κτήρια σε στενά τα έμπλεκε. Ο επανυπολογισμός πολύ γρήγορος.

Τώρα όσον αφορά το software και τους αλγόριθμους σχεδιασμού των διαδρομών.

1. Δεν γνωρίζω τι έκδοση είχε βάλει ο Δημήτρης (Arkas), και πόσο ενημερωμένη είναι, αλλά κάποια στιγμή μου "γκρίνιαξε" ότι πρέπει να γίνουν ενημερώσεις.

2. Δεν ξέρω τι παίζει στην garmin με τα POI, αν δηλαδή πρέπει να τα κατεβάσεις/αγοράσεις. Πάντως είχε σοβαρές ελλείψεις.

3. Δεν είδα να έχει TMC(πληροφορίες για κίνηση η/και εργα στους δρόμους), ή έστω δεν βρήκα πως γίνεται.

Λοιπόν,

Το Software είναι αρκετά απηρχαιομένο, και χρειάζεται επειγόντως αναβάθμιση για είναι ανταγωνιστικό στην αγορά.

Είναι σχετικά γρήγορο, και μόνον όταν κάνεις μεγάλες αναζητήσεις μπορεί να έχει μικροκαθυστερήσεις.

Η απεικόνιση κατά την λειτουργία είναι αρκετά καθαρή και παραμετροποιήσιμη όσον αφορά τις πληροφορίες που θα δείχνει. πχ Ταχύτητα, μέση ταχύτητα, εναπομείναντα χλμ και χρόνος, υψόμετρο κλπ.... μέχρι 4. Η απεικόνιση του χάρτη χρειάζεται βελτίωση. Ισως η ανάλυση της οθόνη να μην επιτρέπει περισσότερες πληροφορίες (δεν το θέλουν όλοι αυτό), και την είχα στην υψηλότερη, όμως είναι απηρχαιομένη.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που συνάντησα και πάνω απο μία φορές, είναι στο αλγόριθμο σχεδιασμού της διαδρομής "Ταχύτερος χρόνος". Και ενώ κάποια σύχγρονα Software πχ Navigon, σου δίνουν εναλλακτικές, το Garmin κάνει τραγικά λάθη. Τι εννοώ, πηγαίνοντας για παράδειγμα από Βρυξέλλες για Solingen, με πέρασε μέσα από το Dusseldorf, αφήνοντας τους αυτοκινητοδρόμους, και με πέρασε μέσα από την πόλη, όπου συνάντησα τρελή κίνηση και φανάρια. Αυτό το έκανε και στο πήγαινε και στο έλα. Κάνοντας το ίδιο στο Navigon, Sygic και Tomtom, όλα με πέρναγαν απέξω, και επιπλέον το Navigon, με ρώταγε για 3-4 εναλλακτικές.

Επίσης δεν κατάφερα να δουλέψω σωστά τις αποφυγές. Ενώ για παράδειγμα είχα επιτρέψει πορθμεία, και ενώ περίμενα να μπω στο πλοίο στην Ανκόνα, τού έβαλα την διεύθυνση του σπιτιού μου, και ήθελε να με πάει από Σκόπια για 2200τόσα χλμ. Πιθανόν να έκανα κάτι λάθος εγώ.

Σε γενικές γραμμές πάντως με πήγε και με έφερε εκεί που ήθελα, και μπαίνει πολύ σοβαρά στα υπ' όψιν για απόκτηση. Πρέπει όμως να κάνουν κάτι με το λογισμικό.

Αυτά που έγραψα, είναι εμπειρίες από χρήση 10 μόνο ημερών, και αν δείτε ότι κάπου λέω σαχλαμάρες ή έκανα λάθη να με διορθώσετε.

Αυτά :)

N4pSt3R
19-08-2011, 20:55
Για να βλέπεις ποιός σε πέρνει στον κατάλογο πρέπει να είναι γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες μέσα στο κινητό σου για να το δει το Garmin και να τον βγάλει.Για το θέμα λήψης σήματος εκτός από μεγάλα τούνελ τα ψιλοέχασε στο stelvio (μάλλον έπαθε και αυτό μαζί με μένα:sm7::sm7:).Στο θέμα αποφυγών και ταχύτερων διαδρομών τολμό να πω οτι πλέον θα πηγένω από που με πάει μόνο του!!!

Αυτά από μένα σαν χρήστη του Garmin στην ευρώπη!!Γιατί δεν το έχω δουλέψει Ελλάδα για να ξέρω τι κάνει!!

Arkas
19-08-2011, 21:28
.......................

Δεν γνωρίζω τι έκδοση είχε βάλει ο Δημήτρης (Arkas), και πόσο ενημερωμένη είναι, αλλά κάποια στιγμή μου "γκρίνιαξε" ότι πρέπει να γίνουν ενημερώσεις.

.............................



Οι ευρωπαϊκοί χάρτες της συγκεκριμένης συσκευής,
είναι εκδόσεως περίπου δύο ετών,
δηλ. από της αγοράς του.
Στα προσεχή σχέδια,
είναι και η αναβάθμισή τους ! ;)
.

gsmaniac
19-08-2011, 22:01
Δεν βρήκα κάποιο άλλο νήμα για σχολιασμό και απόψεις για την εν λόγω συσκευή, και προκειμένου να ανοίγω καινούργιο θέμα θα τις γράψω εδώ. Αυτά τα γράφω για όσους δεν το έχουν και το σκέφτονται αλλά και όσους το έχουν.

Ξεκινάω με το θέμα τοποθέτησης και λειτουργίας πάνω στην μοτοσυκλέτα....

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλλίτερο και βολικότερο. Εφόσον έχεις την βάση τοποθετημένη σταθερά πάνω στην μοτο, το μόνο που χρειάζεται είναι να την κουμπώσεις και να φύγεις. Με το που γυρνάς το κλειδί το ζούμο ξεκινάει (χωρίς το κουμπί) και είναι έτοιμο για πλοήγηση. Με το που κλείνεις με το κλειδί, σε ρωτάει αν θες να δουλέψει με την αυτόνομή του μπαταρία, και αν δεν απαντήσεις τότε κλείνει μόνο του μετά από λίγη ώρα.

Το κούμπωμα και το ξεκούμπωμα απο την βάση είναι παιχνιδάκι, (τρομερά βολικό όταν σταματάς σε βενζινάδικο για βενζίνη και σαντουτσάκι με προσούτο :p - κλικ και στην τσέπη, σκλιτς και τοποθετήθηκε ;) ) και νιώθεις την σοβαρή κατασκευή στα χέρια σου.

Η touch χρήση με γάντια είναι εκπληκτική, ακόμα και όταν είναι μουσκίδι....

Η ΒΤ(Bluetooth) σύνδεση είναι παιχνιδάκι, και έχει 2 ΒΤ κανάλια, και μπορεί συγχρόνως να έχει ακουστικά, αλλά και τηλέφωνο - όπου εισάγει αμέσως τον τηλεφωνικό σου κατάλογο. Όμως σε μένα, σε εισερχόμενη κλήση δεν μου έδειχνε τον καλούντα, ούτε την όνομα στην μνήμη ούτε τον αριθμό. Αυτό μπορεί και να είναι θέμα δικτύου, θέλω να ακούσω απόψεις απο χρήστες.

Η μπαταρία του είναι τρομερή και έχει περίπου 4-5 ώρες αυτονομίας. (5 ώρες δίνουν στις προδιαγραφές)

Η βάση του, αν τοποθετηθεί σωστά, είναι πολύ γερή, και δεν χορεύει όπως μερικές από άλλες συσκευές σε ανωμαλίες στο δρόμο, την έχω σε βάση απο RAM MOUNT.

Η οθόνη είναι μεγάλη και ευδιάκριτη, και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα με αντηλιά ακόμα και όταν έπεφτε πάνω της ο ήλιος.

Η λήψη γρήγορη και καλή καθ'όλη την διάρκεια του ταξιδιού μου, και μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις με ψηλά κτήρια σε στενά τα έμπλεκε. Ο επανυπολογισμός πολύ γρήγορος.

Τώρα όσον αφορά το software και τους αλγόριθμους σχεδιασμού των διαδρομών.

1. Δεν γνωρίζω τι έκδοση είχε βάλει ο Δημήτρης (Arkas), και πόσο ενημερωμένη είναι, αλλά κάποια στιγμή μου "γκρίνιαξε" ότι πρέπει να γίνουν ενημερώσεις.

2. Δεν ξέρω τι παίζει στην garmin με τα POI, αν δηλαδή πρέπει να τα κατεβάσεις/αγοράσεις. Πάντως είχε σοβαρές ελλείψεις.

3. Δεν είδα να έχει TMC(πληροφορίες για κίνηση η/και εργα στους δρόμους), ή έστω δεν βρήκα πως γίνεται.

Λοιπόν,

Το Software είναι αρκετά απηρχαιομένο, και χρειάζεται επειγόντως αναβάθμιση για είναι ανταγωνιστικό στην αγορά.

Είναι σχετικά γρήγορο, και μόνον όταν κάνεις μεγάλες αναζητήσεις μπορεί να έχει μικροκαθυστερήσεις.

Η απεικόνιση κατά την λειτουργία είναι αρκετά καθαρή και παραμετροποιήσιμη όσον αφορά τις πληροφορίες που θα δείχνει. πχ Ταχύτητα, μέση ταχύτητα, εναπομείναντα χλμ και χρόνος, υψόμετρο κλπ.... μέχρι 4. Η απεικόνιση του χάρτη χρειάζεται βελτίωση. Ισως η ανάλυση της οθόνη να μην επιτρέπει περισσότερες πληροφορίες (δεν το θέλουν όλοι αυτό), και την είχα στην υψηλότερη, όμως είναι απηρχαιομένη.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που συνάντησα και πάνω απο μία φορές, είναι στο αλγόριθμο σχεδιασμού της διαδρομής "Ταχύτερος χρόνος". Και ενώ κάποια σύχγρονα Software πχ Navigon, σου δίνουν εναλλακτικές, το Garmin κάνει τραγικά λάθη. Τι εννοώ, πηγαίνοντας για παράδειγμα από Βρυξέλλες για Solingen, με πέρασε μέσα από το Dusseldorf, αφήνοντας τους αυτοκινητοδρόμους, και με πέρασε μέσα από την πόλη, όπου συνάντησα τρελή κίνηση και φανάρια. Αυτό το έκανε και στο πήγαινε και στο έλα. Κάνοντας το ίδιο στο Navigon, Sygic και Tomtom, όλα με πέρναγαν απέξω, και επιπλέον το Navigon, με ρώταγε για 3-4 εναλλακτικές.

Επίσης δεν κατάφερα να δουλέψω σωστά τις αποφυγές. Ενώ για παράδειγμα είχα επιτρέψει πορθμεία, και ενώ περίμενα να μπω στο πλοίο στην Ανκόνα, τού έβαλα την διεύθυνση του σπιτιού μου, και ήθελε να με πάει από Σκόπια για 2200τόσα χλμ. Πιθανόν να έκανα κάτι λάθος εγώ.

Σε γενικές γραμμές πάντως με πήγε και με έφερε εκεί που ήθελα, και μπαίνει πολύ σοβαρά στα υπ' όψιν για απόκτηση. Πρέπει όμως να κάνουν κάτι με το λογισμικό.

Αυτά που έγραψα, είναι εμπειρίες από χρήση 10 μόνο ημερών, και αν δείτε ότι κάπου λέω σαχλαμάρες ή έκανα λάθη να με διορθώσετε.

Αυτά :)


δεν λες σαχζλαμαρες φιλαρακι....απλα δεν εκανες ταχυρυθμα μαθηματα λειτουργειας;)
βουτηξες στα βαθια χωρις να γνωριζεις τις λειτουργιες και ειχες τα προβληματα σου....:p
στην επομενη να το μελετησεις καλυτερα πριν φυγεις....;):)

gemara
20-08-2011, 00:58
...Για το θέμα λήψης σήματος εκτός από μεγάλα τούνελ τα ψιλοέχασε στο stelvio (μάλλον έπαθε και αυτό μαζί με μένα:sm7::sm7:)....

Όλα ανεξαιρέτως τα GPS πρέπει να έχουν οπτική επαφή με το δορυφόρο, αλλιώς χάνουν το σήμα, οπότε κανένα GPS δεν πιάνει μέσα σε τούνελ. Επίσης θα πρέπει να είναι από πάνω σου και σε κατάλληλη γωνία 3 τουλάχιστον δορυφόροι για να "τριγωνίσει" τη θέση σου, αλλιώς πάλι κανένα GPS δεν πιάνει. Ελάχιστες φορές, αλλά τυχαίνει και αυτό, να μην έχεις από πάνω σου ούτε 3 δορυφόρους...
Επίσης είναι δυνατόν η πυκνή συννεφιά να εμποδίζει το σήμα.

Το software της Garmin έχει "περασμένα" όλα τα τούνελ, οπότε όταν μπαίνεις σε ένα τούνελ και το ξέρει ότι είναι τούνελ, εικονικά σου δείχνει ότι δουλεύει, αλλά αυτό που κάνει είναι να κρατήσει την ταχύτητα που είχες μπαίνοντας, σε "προχωράει" με αυτή (αναμέτρηση είναι ο όρος) και διορθώνει αμέσως μόλις βγεις απ το τούνελ.

Το καλό με αυτά τα τούνελ είναι ότι βγαίνεις κάποτε...:cool:

http://www8.garmin.com/graphics/24satellite.jpg http://i3.squidoocdn.com/resize/squidoo_images/250/draft_lens8391011module72452481photo_1259889946gps_triangle.gif

Και να ξέρουμε ότι η υπηρεσία του GPS είναι μια "ευγενής" προσφορά της Αμερικάνικης Πολεμικής Αεροπορίας που σε μας την παρέχει ακωδικοποίητη με ακρίβεια 5-15 μέτρων, ενώ για τους στρατιωτικούς σκοπούς που κατασκευάστηκε το σύστημα την εκμεταλλεύνται κωδικοποιημένη με ακρίβεια λίγων εκατοστών.

syan
20-08-2011, 05:25
δεν λες σαχζλαμαρες φιλαρακι....απλα δεν εκανες ταχυρυθμα μαθηματα λειτουργειας;)


βουτηξες στα βαθια χωρις να γνωριζεις τις λειτουργιες και ειχες τα προβληματα σου....:p

στην επομενη να το μελετησεις καλυτερα πριν φυγεις....;):)


Όλα ανεξαιρέτως τα GPS πρέπει να έχουν οπτική επαφή με το δορυφόρο, αλλιώς χάνουν το σήμα, οπότε κανένα GPS δεν πιάνει μέσα σε τούνελ. Επίσης θα πρέπει να είναι από πάνω σου και σε κατάλληλη γωνία 3 τουλάχιστον δορυφόροι για να "τριγωνίσει" τη θέση σου, αλλιώς πάλι κανένα GPS δεν πιάνει. Ελάχιστες φορές, αλλά τυχαίνει και αυτό, να μην έχεις από πάνω σου ούτε 3 δορυφόρους...
Επίσης είναι δυνατόν η πυκνή συννεφιά να εμποδίζει το σήμα.

Το software της Garmin έχει "περασμένα" όλα τα τούνελ, οπότε όταν μπαίνεις σε ένα τούνελ και το ξέρει ότι είναι τούνελ, εικονικά σου δείχνει ότι δουλεύει, αλλά αυτό που κάνει είναι να κρατήσει την ταχύτητα που είχες μπαίνοντας, σε "προχωράει" με αυτή (αναμέτρηση είναι ο όρος) και διορθώνει αμέσως μόλις βγεις απ το τούνελ.

Το καλό με αυτά τα τούνελ είναι ότι βγαίνεις κάποτε...:cool:

Και να ξέρουμε ότι η υπηρεσία του GPS είναι μια "ευγενής" προσφορά της Αμερικάνικης Πολεμικής Αεροπορίας που σε μας την παρέχει ακωδικοποίητη με ακρίβεια 5-15 μέτρων, ενώ για τους στρατιωτικούς σκοπούς που κατασκευάστηκε το σύστημα την εκμεταλλεύνται κωδικοποιημένη με ακρίβεια λίγων εκατοστών.
Απλά επιβεβαιώνω τα προηγούμενα σχόλια Γιώργη...;)

frits
20-08-2011, 08:40
Ένα σημείο που δεν πιάνει κανένα από τα 3 GPS που έχω είναι στο 90ο χλμ, ανάμεσα στα βενζινάδικα και τα νέα διόδια....:Απορία:

gemara
20-08-2011, 08:56
Ένα σημείο που δεν πιάνει κανένα από τα 3 GPS που έχω είναι στο 90ο χλμ, ανάμεσα στα βενζινάδικα και τα νέα διόδια....:Απορία:


Είναι γνωστό Σταύρο το φαινόμενο αυτό. Σε 2 μέρη του κόσμου συμβαίνει...:D

Paranormap.net / Βάση αναφορών / ΒΟΙΩΤΙΑΣ / Κάστρον / Τι τρέχει στο 90ο χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού Αθηνών Λαμίας; (http://www.paranormap.net/article/3998)

ΤΟ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΩΝ ΒΕΡΜΟΥΔΩΝ (http://www.liako.gr/anexigito/unknown-mystery/741-2010-01-04-18-06-42.html)

frits
20-08-2011, 09:15
Ένα σημείο που δεν πιάνει κανένα από τα 3 GPS που έχω είναι στο 90ο χλμ, ανάμεσα στα βενζινάδικα και τα νέα διόδια....:Απορία:

Είναι γνωστό Σταύρο το φαινόμενο αυτό. Σε 2 μέρη του κόσμου συμβαίνει...:D

Paranormap.net / Βάση αναφορών / ΒΟΙΩΤΙΑΣ / Κάστρον / Τι τρέχει στο 90ο χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού Αθηνών Λαμίας; (http://www.paranormap.net/article/3998)

ΤΟ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΩΝ ΒΕΡΜΟΥΔΩΝ (http://www.liako.gr/anexigito/unknown-mystery/741-2010-01-04-18-06-42.html)

Γιώργο πριν μερικά χρόνια θα ήσουν ζωντανή διαφήμιση για εγκυκλοπαίδεια !!!!:)

moby_gr
20-08-2011, 12:02
Ένα σημείο που δεν πιάνει κανένα από τα 3 GPS που έχω είναι στο 90ο χλμ, ανάμεσα στα βενζινάδικα και τα νέα διόδια....:Απορία:

Είναι γνωστό Σταύρο το φαινόμενο αυτό. Σε 2 μέρη του κόσμου συμβαίνει...:D

Paranormap.net / Βάση αναφορών / ΒΟΙΩΤΙΑΣ / Κάστρον / Τι τρέχει στο 90ο χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού Αθηνών Λαμίας; (http://www.paranormap.net/article/3998)

ΤΟ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΩΝ ΒΕΡΜΟΥΔΩΝ (http://www.liako.gr/anexigito/unknown-mystery/741-2010-01-04-18-06-42.html)


Αυτός είναι δηλαδή ο λόγος, που κάποιοι (ονόματα δε λέμε) χάνουν τα ραντεβού στο 90 :sm7:

KAS
20-08-2011, 20:52
Αυτός είναι δηλαδή ο λόγος, που κάποιοι (ονόματα δε λέμε) χάνουν τα ραντεβού στο 90 :sm7:

Κάποιοι είναι φαινόμενα σαν το τρίγωνο των Βερμούδων :sm7::sm7:

squad
22-08-2011, 09:43
στο ζουμο 660 οι αναβαθμησεις χαρτων ειναι δωρεαν ?

N4pSt3R
22-08-2011, 10:09
Δικαιούσε νομίζω μία αναβάθμιση να την κάνεις μέσα στο πρώτο έτος.

squad
23-08-2011, 20:32
και μετα πληρωνεις?

gsmaniac
23-08-2011, 21:01
και μετα πληρωνεις?

Για την Ελλάδα είναι δωρεάν οι αναβαθμισεις....για πάντα
Για την Ευρώπη πληρώνεις .....οποίος μπει στο σάιτ της garmin,θα βρει λεπτομερειες;)

nivam
23-08-2011, 22:36
Τι χάρτες έχει προεγκατεστημένους για Ελλάδα? Autodrive και Anavasis?

N4pSt3R
24-08-2011, 00:14
Autodrive

syan
24-08-2011, 06:44
Δικαιούσε νομίζω μία αναβάθμιση να την κάνεις μέσα στο πρώτο έτος.
Για Ευρώπη μία αναβάθμηση, μέσα σε 90 μέρες απο την στιγμή που θα συνδεθείς με την Garmin στο PC..!!

N4pSt3R
24-08-2011, 11:33
:sm8::sm8:

nivam
24-08-2011, 12:08
Autodrive


Ευχαριστώ:)

N4pSt3R
24-08-2011, 12:55
Να ξέρεις όμως δεν στο είπα εγώ!!!!:sm7::sm7::sm7:

Την ανάβαση την πέρνει copy paste!!!

nivam
24-08-2011, 12:58
Το ξέρω απ το NUVI :D

N4pSt3R
24-08-2011, 15:08
:sm8:

chrismet
25-01-2012, 03:56
Να ευχαριστήσω και εγώ το MHTSO για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μόλις διάβασα.
Ορμώμενος MHTSO, από το εισαγωγικό σου μήνυμα, ότι δηλαδή
είσαι σε διάθεσή για τυχόν απορίες ... έχω σχετικά αξιόλογη εμπειρία από συσκευές πλοήγησης (από το 2003), καθώς αυτή είναι η έκτη που αγοράζω κλπ, κλπ,

θα ήθελα να έχω εφόσον είναι δυνατόν κάποια συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω όσο αφορά αναβάθμιση είτε λειτουργικού είτε χαρτών για την εξής συσκευή. Και αν αξίζει το κόπο ή όχι.

Μάλιστα να ζητήσω συγνώμη αν -- για το λόγο ότι ξεφεύγω από το zumo 660 και πάω αλλού -- θα έπρεπε να θέσω την ερώτηση μου σε άλλη θεματολογία. Αν οι διαχειριστές κρίνουν διαφορετικά ας πράξουν τα δέοντα και ας με συγχωρήσουν.

Συνεχίζω λοιπόν με την ερώτηση που ξεκίνησα.

Έχω το PNA alphasat ns 431.

mapclub.gr CIT - GPS NAVIGATION GIS TECHNOLOGIES PRODUCTS ΛΥΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ CREATIVE IMAGE TECHNOLOGIES SYGIC I-DRIVE IDRIVE NDRIVE RYE ROAD FINDER PILOT FORTUNA (http://www.mapclub.gr/index.asp?action=show&cid=233&id=451&mid=77,229,233)

Το αγόρασα για χρήση GPS. (Δεν ξέρω αν τα PNA κάνουν και για άλλες δουλειές.)

Το λογισμικό πλοήγησης της συσκευής είναι το Sygic DRIVE.

Αυτή τη στιγμή διαθέτει μόνο χάρτη Ελλάδας.

Τι βοήθεια προτείνεις προκειμένου να το αξιοποιήσω καλύτερα.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

chrismet
31-05-2012, 20:23
Μόλις πήρα και εγώ ένα zumo.
Ώρες το έχω, πατάω το On/Off δεν κάνει τίποτα (και συνδεδεμένο με τη μπρίζα). :yz

chrismet
01-06-2012, 17:59
Μόλις πήρα και εγώ ένα zumo.
Ώρες το έχω, πατάω το On/Off δεν κάνει τίποτα (και συνδεδεμένο με τη μπρίζα). :yz
Κατά πάσα πιθανότητα είναι χαλασμένος (από το κουτί του !!!) ο αντάπτορας φόρτισης. Τελικές απαντήσεις από βδομάδα, και βέβαια 3ήμερο ΕΚ/ΕΝ.

Νομίζω όμως, απαράδεκτα τέτοια συμβάντα όταν δίνεις τόσα χρήματα.

Ακαριαία ελαττωματικά έπρεπε να το βάζουν στο κουτί τους χωρίς δεύτερη κουβέντα, στην άκρη, και καπάκι να σου δίνουν άλλο.

chrismet
01-06-2012, 18:02
Συστήνω οι όποιες επόμενες αγορές να γίνονται παρουσία του ιδιοκτήτη και έλεγχος επί τόπου για καλή λειτουργία. Δουλεύει; Τσάκο τα λεφτά και γεια σας. Δεν δουλεύει; Πάμε να δούμε το επόμενο.

chrismet
07-06-2012, 16:06
Το Zumo σας, φορτίζει με τον τρόπο που φαίνεται στην φωτογραφία;

emlazo
08-06-2012, 08:56
Το Zumo σας, φορτίζει με τον τρόπο που φαίνεται στην φωτογραφία;

Όχι. Αν θυμάμαι καλά η usb θύρα που υπάρχει στην βάση στήριξης του αυτοκινήτου είναι για εξωτερική κεραία gps. Η τροφοδοσία ρεύματος είναι στο πλάι της βάσης.

Τον φορτιστή πρέπει να τον συνδέσεις στoν Mini-USB connector που βρίσκεται κάτω από το κάλυμα που καλύπτει την μπαταρία. (την ίδια χρησιμοποιείς και για την σύνδεση με Η/Υ)

chrismet
08-06-2012, 10:07
Όχι. Αν θυμάμαι καλά η usb θύρα που υπάρχει στην βάση στήριξης του αυτοκινήτου είναι για εξωτερική κεραία gps. Η τροφοδοσία ρεύματος είναι στο πλάι της βάσης.

Τον φορτιστή πρέπει να τον συνδέσεις στoν Mini-USB connector που βρίσκεται κάτω από το κάλυμα που καλύπτει την μπαταρία. (την ίδια χρησιμοποιείς και για την σύνδεση με Η/Υ)

Καλέ μου φίλε σε ευχαριστώ πολύ. Η απάντηση σου είναι αναλυτικότατη και λεπτομερής.

Και πράγματι πρέπει να είναι έτσι (τελικά). Εγώ προσπάθησα να φορτίσω όπως έδειξα στην εικόνα. Αλλά τίποτα. Την ίδια φωτό έστειλα με email στην Garmin (Ελλάς). Μου απήντησαν πως βέβαια, πρέπει να φορτίζει. Οπότε; ρωτώ. Αν δεν το δούμε - απαντούν - τι να σας πούμε. Κατεβαίνω κάτω και εκεί τελικά "κατάλαβαν" πως από εκεί δεν φορτίζει αλλά είναι πράγματι για εξωτερική κεραία GPS.

Να συμπληρώσω επίσης πως η Mini-USB θύρα που βρίσκεται κάτω από το κάλυμμα που καλύπτει την μπαταρία χρησιμεύει και για σύνδεση του GPS με τον Υπολογιστή (PC).

Ευχαριστώ θερμά.

siraxanz
08-06-2012, 20:10
Το Zumo σας, φορτίζει με τον τρόπο που φαίνεται στην φωτογραφία;

Τελικά βρήκες την άκρη?

chrismet
12-06-2012, 09:02
Τελικά βρήκες την άκρη?

Ναι την βρήκα, όπως την περιγράφω πιο πάνω. Ευχαριστώ πολύ.

frits
12-06-2012, 10:09
Καλέ μου φίλε σε ευχαριστώ πολύ. Η απάντηση σου είναι αναλυτικότατη και λεπτομερής.

Και πράγματι πρέπει να είναι έτσι (τελικά). Εγώ προσπάθησα να φορτίσω όπως έδειξα στην εικόνα. Αλλά τίποτα. Την ίδια φωτό έστειλα με email στην Garmin (Ελλάς). Μου απήντησαν πως βέβαια, πρέπει να φορτίζει. Οπότε; ρωτώ. Αν δεν το δούμε - απαντούν - τι να σας πούμε. Κατεβαίνω κάτω και εκεί τελικά "κατάλαβαν" πως από εκεί δεν φορτίζει αλλά είναι πράγματι για εξωτερική κεραία GPS.

Να συμπληρώσω επίσης πως η Mini-USB θύρα που βρίσκεται κάτω από το κάλυμμα που καλύπτει την μπαταρία χρησιμεύει και για σύνδεση του GPS με τον Υπολογιστή (PC).

Ευχαριστώ θερμά.

Οδηγίες χρήσης δεν είχε μέσα ;:Απορία:

chrismet
12-06-2012, 12:20
Οδηγίες χρήσης δεν είχε μέσα ;:Απορία:
Για αυτό που ρωτώ (ρώτησα) δεν είχε κάτι. Τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να βρώ. Σκέψου πως ακόμα και όταν τους έστειλα την φωτο (Βλ. προηγούμενο post) με την σύνδεση που είχα κάνει, μου απάντησαν θετικά. Δηλαδή πως θα έπρεπε να φορτίζει. Αναγκάστηκα να πάω στην αντιπροσωπεία προκειμένου να κουνηθεί το μυαλό τους και να μου απαντήσουν το σωστό. Αν και ο αγαπητός συμφορμίτης emlazo έδωσε (μας έγραψε ήδη) την σωστή απάντηση. Τώρα το θέμα έχει απαντηθεί πλήρως.

syan
12-06-2012, 12:31
Οδηγίες χρήσης δεν είχε μέσα ;:Απορία:

Βεβαίως και έχει...στο CD !!;)

kelas22
01-08-2012, 10:06
Καλημερα..

Γνωριζει καποιος αν μπορουμε να επιλεξουμε πια ΡΟΙ θελουμε να εμφανιζει ή οχι;;;Γιατι φτανοντας μεσα σε μια πολη μου βγαζει τοσα πολλα που δε μπορω να καταλαβω πιο ειναι τι;;;:confused: Εκτος αυτου..Στην κατηγορια μεταφορες εχει επιγιες μεταφορες αλλα δεν εχει να επιλεξω ΛΙΜΑΝΙΑ..

chrismet
23-08-2012, 17:26
Έχουμε κανα ηλεκτρολόγο να ξέρει να περάσει τα καλώδια του zumo 660 για να το βάλω στη βάση του, σε μοτο gs 1150 adv;
Ευχαριστώ.

chrismet
26-08-2012, 22:25
Έχουμε κανα ηλεκτρολόγο να ξέρει να περάσει τα καλώδια του zumo 660 για να το βάλω στη βάση του, σε μοτο gs 1150 adv;
Ευχαριστώ.

Επανέρχομαι με την παραπάνω ερώτηση. Πράγματι δεν ξέρει κάποιος, κάποιον ηλεκτρολόγο που να έκανε την παραπάνω εργασία και να έμεινε ευχαριστημένος;

siraxanz
26-08-2012, 22:29
Βρε Χρήστο σε εναν οποιδήποτε ηλεκτρολόγο αυτοκινητων να πας δεν ειναι τπτ...

Αλλά αν θες εξειδικευμενο, εγγυημενο, μερακλή, στειλε ενα πμ στον κομαντερ να σου πει;):)

kelas22
01-09-2012, 12:36
Έχουμε κανα ηλεκτρολόγο να ξέρει να περάσει τα καλώδια του zumo 660 για να το βάλω στη βάση του, σε μοτο gs 1150 adv;
Ευχαριστώ.

Εγω παντως επιασα και το περασα μονος μου στη πριζα της μηχανης η οποία περνει ρευμα απ το διακοπτη..Ειναι πολυ ευκολο!

Κλεινω διακοπτη,,, κλεινει ζουμο

Ανοιγω διακοπτη,,, ανοιγει ζουμο :cool2:

N4pSt3R
10-03-2013, 15:41
Ερώτηση:

Παίζουν χάρτες City Nav Europe NT & NTU

Τι διαφορά έχουν οι ΝΤ από τους NTU???

siraxanz
10-03-2013, 15:56
Ερώτηση:

Παίζουν χάρτες City Nav Europe NT & NTU

Τι διαφορά έχουν οι ΝΤ από τους NTU???




Στεφανε οι κανονικοί χάρτες είναι οι CN EU NT - City Navigator Europe NT (New Technology?)

Οι χάρτες CN EU NT U - City Navigator Europe NT εννοουν Unicode

Οι χάρτες Unicode υποστηρίζουν κάποιες ξεχωριστες γλώσσες πχ ελληνικα κυριλλικά κλπ όμως δεν παίζουν σε παλαιές συσκευές.

Πάντως μια δοκιμη θα σε πείσει;):)

babisadve
10-03-2013, 16:08
http://www.noeman.org/gsm/garmin-tutorials/218790-differences-between-cneu-nt-cneu-ntu.html


Sent from my iPhone using Tapatalk

N4pSt3R
12-03-2013, 00:25
Στεφανε οι κανονικοί χάρτες είναι οι CN EU NT - City Navigator Europe NT (New Technology?)

Οι χάρτες CN EU NT U - City Navigator Europe NT εννοουν Unicode

Οι χάρτες Unicode υποστηρίζουν κάποιες ξεχωριστες γλώσσες πχ ελληνικα κυριλλικά κλπ όμως δεν παίζουν σε παλαιές συσκευές.

Πάντως μια δοκιμη θα σε πείσει;):)

Differences between "CNEU NT" and "CNEU NTU (http://www.noeman.org/gsm/garmin-tutorials/218790-differences-between-cneu-nt-cneu-ntu.html)


Sent from my iPhone using Tapatalk



Σας ευχαριστώ και τους 2!!!