PDA

View Full Version : Περί καπνίσματος μια άποψη.


riko46
09-02-2009, 20:29
Στο θέμα του καπνίσματος σε κλειστό "δημόσιο" χώρο, δηλ. σε κλειστό χώρο μαζικής προσέγγισης (καφέ, εστιατόριο κλπ.) όπου βρίσκονται άνθρωποι και καπνιστές και μη, υπάρχει σύγκρουση δικαιωμάτων.

Από τη μία υπάρχει το δικαίωμα του ενός να καπνίζει (σεβαστό δικαίωμα) και να απολαμβάνει αυτήν τη συνήθειά του. Το ότι είναι ανθυγιεινή είναι θέμα δικό του και δικαίωμα δικό του. Οπως ο άλλος γουστάρει να τρώει σκουπιδια με τίγκα λιπαρά, βλάπτοντας το εαυτό του, έτσι και ο καπνιστής έχει δικαίωμα να καπνίζει και γενικώς να διαθέτει εαυτόν, όπως γουστάρει (δικαίωμα στην ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ).

Από την άλλη υπάρχει το δικαίωμα του μη καπνίζοντος να αναπνέει καθαρό αέρα. Και αυτουνού το δικαίωμα είναι σεβαστό και θα πρέπει να το ασκεί ανεμπόδιστα.

Ως γνωστό όμως, ο καπνός δεν έχει ... "σύνορα". Αν στο διπλανό τραπέζι η παρέα καπνίζει, ο καπνός έρχεται και στο τραπέζι των μη καπνιζόντων, έστω κι αν τα τραπέζια βρίσκονται σε "different areas".

Εδώ λοιπόν μπαίνει το θέμα της "σύγκρουσης δικαιωμάτων". Εχουμε δύο σεβαστά (θεμιτά, νόμιμα, δικαιολογημένα) δικαιώματα και πρέπει να βρούμε μια λύση, ώστε να μπορούν να ασκηθούν και τα δύο, χωρίς να καταπιέζεται καμία πλευρά.

Στον κλειστό χώρο, όμως, όπου βρίσκονται κάμποσες δεκάδες άνθρωποι, κακά τα ψέμματα, δε γίνεται να ασκούνται και τα δύο δικαιώματα με την ίδια άνεση που μπορεί αυτό να γίνει σε έναν ανοιχτό χώρο. Είπαμε, ο καπνός δεν έχει σύνορα ενώ ο κλειστός χώρος έχει. Και ο εξαερισμός όσο καλός και να είναι δε μπορεί να κάνει θαύματα.

Ωραία. Και τί γίνεται λοιπόν; Αναγκαστικά θα πρέπει ένα από τα δύο δικαιώματα να περιοριστεί. Οσο το δυνατόν λιγότερο (είπαμε, σεβασμός στον καπνίζοντα) αλλά αναγκαστικά θα πρέπει να περιοριστεί.

Και γιατί; θα μου πείς. Διότι το δικαίωμα του ανθρώπου που θέλει να αναπνέει καθαρό αέρα είναι ισχυρότερο από το δικαίωμα του άλλου να καπνίζει. Και οι δύο έχουν δικαίωμα στην ελεύθερη διάθεση του εαυτού τους αλλά στη ζυγαριά πάνω το δικαίωμα να αναπνέει κάποιος καθαρό αέρα είναι ισχυρότερο, γιατί έχει μεγαλύτερη αξία.

Μην ξεχνάμε: Τον καθαρό αέρα έχουμε δικαίωμα να τον αναπνέουμε ΟΛΟΙ. Καπνίζοντες και μή.
Την απόλαυση του καπνίσματος επίσης έχει δικαίωμα να την ασκεί, όποιος το επιθυμεί, αλλά χωρίς να επιβαρύνει το υπέρτερο δικαίωμα του καθαρού αέρα για όλους.

Τα σέβη μου σε όλους. Καπνίζοντες και μη.........................:cool:

skippybi
09-02-2009, 20:47
Σου βγάζω το καπέλο!!!!!



Ας καταλάβετε κάποτε, κύριοι καπνιστές, πως είναι ''μαγκιά'' σας να καπνίζετε όπως είναι και δικιά μας να ΜΗΝ καπνίζουμε!!!



Ευχαριστώ και συγνώμη για την ενόχληση...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-02-2009, 20:54
Σου βγάζω το καπέλο!!!!!






..... και από μένα τα ίδια ....;)

PortoLeone
09-02-2009, 21:56
Εγώ το έκοψα και σώθηκα.Πάντως δε μπορώ να απαγορεύσω και στον άλλον την απολαυσή του!




Υ.Γ.
Μη με ενοχλεί ο καπνός όμως!!!:sm7::sm7:

gemara
09-02-2009, 22:23
Συμφωνώ και γω μαζί σας. Δυστυχώς είναι θέμα παιδείας που δεν το έχουμε, όπως και ευγενείας. Τι σας λέω τώρα...

Ευρισκόμενος μία φορά σε μπαρ του εξωτερικού, σε χώρο καπνιζόντων, ο αλλοδαπός φίλος της παρέας, έβγαλε τσιγάρο και πήρε την άδεια όλων των παρευρισκομένων αν τυχόν τους ενοχλούσε να καπνίσει... Τι σας λέω τώρα...

Προσωπικά έχω μπει σε πολλά μέρη στην Ελλάδα και από την πολλή την τσιγάριλα, όπως μπήκα, βγήκα...

Ας ελπίσουμε από τον Ιούνιο να εφαρμοστεί το μέτρο και στην Ελλάδα, όπως γίνεται στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-02-2009, 23:10
Συμφωνώ και γω μαζί σας. Δυστυχώς είναι θέμα παιδείας που δεν το έχουμε, όπως και ευγενείας. Τι σας λέω τώρα...

Ευρισκόμενος μία φορά σε μπαρ του εξωτερικού, σε χώρο καπνιζόντων, ο αλλοδαπός φίλος της παρέας, έβγαλε τσιγάρο και πήρε την άδεια όλων των παρευρισκομένων αν τυχόν τους ενοχλούσε να καπνίσει... Τι σας λέω τώρα...

Προσωπικά έχω μπει σε πολλά μέρη στην Ελλάδα και από την πολλή την τσιγάριλα, όπως μπήκα, βγήκα...

Ας ελπίσουμε από τον Ιούνιο να εφαρμοστεί το μέτρο και στην Ελλάδα, όπως γίνεται στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης.



:hmmm::hmmm::hmmm:

Mexicanos
09-02-2009, 23:26
Στο φινάλε οι καπνιστές είστε μειονότητα....οπότε....:sm7::sm7:



Υ.Γ. Πάψτε να είστε στοχοποιημένα κεφάλια μεγάλων μισθών καρεκλοκένταυρων.......

Arkas
09-02-2009, 23:29
Η απορία μου είναι η εξής:

Αν κάποιος επιχειρηματίας θελήσει στο μέλλον
να φτιάξει ένα κατάστημα αποκλειστικά για
καπνίζοντες, ο νόμος θα του το επιτρέψει;

yannis
09-02-2009, 23:40
Η απορία μου είναι η εξής:

Αν κάποιος επιχειρηματίας θελήσει στο μέλλον
να φτιάξει ένα κατάστημα αποκλειστικά για
καπνίζοντες, ο νόμος θα του το επιτρέψει;


Αυτό μου θυμίζει την περίπτωση του '34 νομίζω, όπου επί Μεταξά, απαγορεύτηκε η καλλιέργεια κάνναβης και οι καλλιεργητές διεκδικούσαν αποζημιώσεις!!!!! Τώρα ακούγεται τρελό, όμως τότε ήταν κάτι φυσικό (όπως στην αρχαία εποχή, οι δούλοι)...


Μάλλον πρέπει να το πάρετε απόφαση (εγώ το έκανα πριν 6 χρόνια)!!!!

Άλλωστε και το εγχειρίδιο κατασκευαστού, δεν αναφέρει πουθενά την χρήση καπνού για καλύτερη λειτουργία του οργανισμού!!!

skippybi
10-02-2009, 18:06
Άλλωστε και το εγχειρίδιο κατασκευαστού, δεν αναφέρει πουθενά την χρήση καπνού για καλύτερη λειτουργία του οργανισμού!!!


:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Arkas
10-02-2009, 22:31
Αυτό μου θυμίζει την περίπτωση του '34 νομίζω, όπου επί Μεταξά, απαγορεύτηκε η καλλιέργεια κάνναβης και οι καλλιεργητές διεκδικούσαν αποζημιώσεις!!!!! Τώρα ακούγεται τρελό, όμως τότε ήταν κάτι φυσικό (όπως στην αρχαία εποχή, οι δούλοι)...


Μάλλον πρέπει να το πάρετε απόφαση (εγώ το έκανα πριν 6 χρόνια)!!!!

Άλλωστε και το εγχειρίδιο κατασκευαστού, δεν αναφέρει πουθενά την χρήση καπνού για καλύτερη λειτουργία του οργανισμού!!!

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:
Η κακία θα σας μείνει!:D

boxer-1200
11-02-2009, 03:16
Εγώ το έκοψα και σώθηκα.Πάντως δε μπορώ να απαγορεύσω και στον άλλον την απολαυσή του!




Υ.Γ.
Μη με ενοχλεί ο καπνός όμως!!!:sm7::sm7:



έτσι, έτσι. Ας ζήσουν και οι καπνιστές :o

wolferin
11-02-2009, 13:01
αν εφαρμοστει σωστα και ο ηδη υπαρχων νομος κανενας δεν θα ενοχλει κανεναν ,αλλα........

Κύρος Γρανάζης
11-02-2009, 13:13
Στο φινάλε οι καπνιστές είστε μειονότητα....οπότε....:sm7::sm7:



Υ.Γ. Πάψτε να είστε στοχοποιημένα κεφάλια μεγάλων μισθών καρεκλοκένταυρων.......

Συμφωνώ απόλυτα με το υστερόγραφο και πιστέψτε με ο Γιώργος ξέρει πάρα πολύ μα πάρα πολύ καλά τη λέει.

droggitiszak
11-02-2009, 13:21
προσωπικά το έχω κόψει το ρημάδι και σώθηκα κι εγώ.

παν μετρον αριστον ... έλεγαν οι αρχαίοι ...

...το πρόβλημα που έχω αυτήν την στιγμή είναι ότι δεν υπάρχει μέτρο πουθενά .

ελπίζω τον Ιούνιο να επιτευχθεί κάποια ισορροπία.