PDA

View Full Version : Αγορά σέλας για ανετα πολύωρα ταξίδια!


evanslam
13-02-2010, 18:54
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά! Λόγω του επικείμενου μεγάλου ταξιδιού στην Ευρώπη το καλοκαίρι, πιστευω πως ένα απο τα απαραίτητα επόμενα αξεσουάρ που πρέπει να προμηθευτώ πρέπει να είναι και καλύτερες απο της 'μαμα' σέλες οδηγού & συνοδηγού. Ειμαι αναμεσα στις Ergoseat Wundericht (1η φωτό) και την Kahedo της Touratech(2η φωτό) με κόστη 500,00 - 550,00:yz.
Εχει κανείς εντυπώσεις απο τις παραπάνω θετικές ή αρνητικές; Αξίζουν τα λεφτά τους; Επίσης μήπως υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση απο άλλη εταιρία;

Carduelis
13-02-2010, 21:28
Η τελευταία μηχανή που θα έχει κανείς πρόβλημα με τη σέλα της είναι η GS !!!
Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα αν σε βολεύει ή όχι, αλλά εγώ θα πρότεινα συχνότερες στάσεις και να φας τα 550 ευρώ σε βόλτες, μουσεία κλπ

evanslam
13-02-2010, 21:33
Λες;;;;;:sm7:

aeriko
13-02-2010, 21:36
Τι να πούμε και μεις με τα 800αρια. Σέλα για σιδερό####υς:sm7::sm7: Πάντως ψάξε λίγο το φόρουμ, υπάρχουν κατά πολύ φτηνότερες λύσεις.

siraxanz
13-02-2010, 22:11
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά! Λόγω του επικείμενου μεγάλου ταξιδιού στην Ευρώπη το καλοκαίρι, πιστευω πως ένα απο τα απαραίτητα επόμενα αξεσουάρ που πρέπει να προμηθευτώ πρέπει να είναι και καλύτερες απο της 'μαμα' σέλες οδηγού & συνοδηγού. Ειμαι αναμεσα στις Ergoseat Wundericht (1η φωτό) και την Kahedo της Touratech(2η φωτό) με κόστη 500,00 - 550,00:yz.
Εχει κανείς εντυπώσεις απο τις παραπάνω θετικές ή αρνητικές; Αξίζουν τα λεφτά τους; Επίσης μήπως υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση απο άλλη εταιρία;

Είσαι σίγουρος ότι δεν σε βόλεψε η μαμά σέλα??? :confused: :confused: :confused:
Θά σου πρότεινα να κάνεις ένα τεστ, πχ Αθήνα-Ιωάννινα με επιστροφή σε μία ημέρα και τότε θα καταλάβεις αν σου κάνει πρόβλημα η σέλα... Πρόκειται γιά παράδειγμα αλλά.... εγώ θα το σκεφτόμουνα 2 φορές να αλάξω σέλα...άλλο παραδειγμα λίγο άσχετο αλλά και πολύ χρήσιμο:αμορτισέρ άλαξες? είναι μιά σοβαρότερη αναβάθμιση θα έλεγα! ;)

sotos
13-02-2010, 22:22
Είσαι σίγουρος ότι δεν σε βόλεψε η μαμά σέλα??? :confused: :confused: :confused:
Θά σου πρότεινα να κάνεις ένα τεστ, πχ Αθήνα-Ιωάννινα με επιστροφή σε μία ημέρα και τότε θα καταλάβεις αν σου κάνει πρόβλημα η σέλα... Πρόκειται γιά παράδειγμα αλλά.... εγώ θα το σκεφτόμουνα 2 φορές να αλάξω σέλα...άλλο παραδειγμα λίγο άσχετο αλλά και πολύ χρήσιμο:αμορτισέρ άλαξες? είναι μιά σοβαρότερη αναβάθμιση θα έλεγα! ;)


:sm8:

gemara
13-02-2010, 22:27
Φίλε Ευάγγελε θεωρώ ότι ποιο ξεκούραστο σ' αυτήν τη μηχανή, τη σέλα της.
Και 500 και 600 χλμ την ημέρα, ούτε τον οδηγό, ούτε τον συνοδηγό κουράζει.

Όπως λέει και ο ιατρός Carduelis πιo πάνω, τα λεφτά αυτά μπορείς να τα αξιοποιήσεις σε άλλα χρησιμότερα πράγματα. ;)

Alfa7
16-02-2010, 13:26
Συμφωνώ με του παραπάνω φίλους.
Η σέλα της μοτό είναι μια χαρά...
Τα χρήματα που θα δώσεις... καντα βόλτες....ή άλλα αξεσουάρ ...
Έτσι κι αλλοιώς θα κάνεις στάσεις στο ταξίδι σου (λόγω ανεφοδιασμού βενζίνη-θερμίδες-υγρά, λογω γκρίνιας κλπ.), απλά πρόσθεσε μια δυό ακόμα...

Mexicanos
17-02-2010, 14:33
Ψάξτο λίγο με τις σέλες................εγώ προσωπικά πιστεύω ότι για μακρινά ταξίδια παίζει κι αυτή το ρόλο της.Μπορεί με την αγορά μιας καινούριας σέλας να αλλάξει τελείως η θέση οδήγησης και η αεροδυναμική που για εμένα παίζουν καθοριστικό ρόλο σε ένα ταξίδι....

ace_gln
17-02-2010, 16:32
η αποψη μου ειναι συμφωνη με τους συμφορουμιτες... η σελα ειναι εκπληκτικη ... αν εχει ενα ελλατωμα αυτο ειναι οτι η διαφορα επιβατη - συνεπιβατη ειναι μεγαλη, οταν του επιβατη βρισκεται στη χαμηλη θεση και αυτος θα ηταν ο μονος λογος που θα σκεφτομουν καποια αλλαγη...