PDA

View Full Version : Μποτες για χωμα:εντουραδικες ή μπασταρδες;;;


nibo
16-02-2010, 14:02
Παιδια θελω να αγορασω μποτες για χωμα,ας δωσουν τα φωτα τους οι πιο παλιοι!
Ποιες ειναι οι καταλληλες μποτες για χωμα με μεγαλες εντουρο;
100% εντουραδικες(π.χ.BMW GS2, Alpinestars TECH 3, FOX comp 5);;
ή light enduro(π.χ.BMW σαντιαγκο, Alpinestars durban);;;

Οι πρωτες ειναι κουτσουρα δεν εχουν καλη αισθηση, και υποθετω οτι δυσκολευουν στην οδηγηση ΑΛΛΑ παρεχουν πολυ καλη προστασια.
Ενω οι δευτερες ειναι πιο μαλακες εχουν καλυτερη πληροφορηση και αισθηση ΑΛΛΑ δεν προστατευουν τοσο καλα, και δεν γνωριζω κατα ποσο οι προστασιες τους αρκουν για χωματινη οδηγηση.

emix
16-02-2010, 14:46
Παιδια θελω να αγορασω μποτες για χωμα,ας δωσουν τα φωτα τους οι πιο παλιοι!
Ποιες ειναι οι καταλληλες μποτες για χωμα με μεγαλες εντουρο;
100% εντουραδικες(π.χ.BMW GS2, Alpinestars TECH 3, FOX comp 5);;
ή light enduro(π.χ.BMW σαντιαγκο, Alpinestars durban);;;

Οι πρωτες ειναι κουτσουρα δεν εχουν καλη αισθηση, και υποθετω οτι δυσκολευουν στην οδηγηση ΑΛΛΑ παρεχουν πολυ καλη προστασια.
Ενω οι δευτερες ειναι πιο μαλακες εχουν καλυτερη πληροφορηση και αισθηση ΑΛΛΑ δεν προστατευουν τοσο καλα, και δεν γνωριζω κατα ποσο οι προστασιες τους αρκουν για χωματινη οδηγηση.

Νομιζω οτι τις απαντησεις τις εδωσες μονος σου.
Οι endouro μποτες ειναι κουτσουρα, αλλα παρεχουν καλυτερη προστασια.
Οι δευτερες πιο μαλακες, αλλα δεν παρεχουν καλη προστασια.

Αυτα απο μονα τους λενε πολλα.
Εχω ακουσει ιστορια οπου κλαρι απο δεντρο διαπερασε την εντουρο μποτα!
Δεν κινδυνευεις με τις εντουρο μποτες αν σε δαγκωσει κανενας σκυλος. Προχθες συναντησα εναν σκυλο που εμοιαζε με τιγρη!!!!
Το οτι ειναι κουτσουρα σιγα-σιγα θα το συνηθισεις. Και θα μαλακωσουν επισης με τον καιρο.

Ισως το κοστος να ειναι απαγορευτικο για σενα να εχεις δυο μποτες, αλλα προσπαθησε να διαχωρισεις την χρηση τους. Οχι ολα σε ενα.

bill 800gs
16-02-2010, 14:52
Φιλε μου λογω της ενασχολησης μου με τους χωματινους αγωνες θα σου συστησω τις SIDI FORCE οι οποιες λογω της αρθρωσης που εχουν ειναι απο τις πιο ευκαμπτες και με πολυ καλη προστασια.Αν δεν κανω λαθος ο Τζω.......ος τις εχει αυτη την εποχη με μεγαααλη εκπτωση ;);)

mycolnago
17-02-2010, 14:44
ΕΠΕΙΔΗ εχω κανει enduro και ταξιδι και παρακολουθουσαμε παλια το ραλυ akropolis με τα μηχανάκια θα σας πω:
οι προηγουμενοι σωστα αναφερουν τα χαρακτηριστικα των 2 επιλογών.
οι μεν πρωτες κανουν για τον επαγγελματια ή ερασιτεχνη endurista που θα κανει προπόνηση,κανουν τελεια δουλεια,αλλα δεν κανουν για περπατημα,ορθοστασια,τουρισμο κλπ(εκτος αν κουβαλας και ενα ζευγαρι αθλητικα)

οι δε τουριστικες κανουν οσα δεν κανουν οι αγωνιστικές ...(αν εχεις σκπο να πηγαινεις για εντουρο σε λασπες,χιονια,και πολυ andenture δεν κανουν........

η λυση ειναι να παρεις και απο τις 2....:sm7::sm7::sm7::sm7:

GAGARIN
17-02-2010, 22:14
Παιδια θελω να αγορασω μποτες για χωμα,ας δωσουν τα φωτα τους οι πιο παλιοι!
Ποιες ειναι οι καταλληλες μποτες για χωμα με μεγαλες εντουρο;
100% εντουραδικες(π.χ.BMW GS2, Alpinestars TECH 3, FOX comp 5);;
ή light enduro(π.χ.BMW σαντιαγκο, Alpinestars durban);;;

Οι πρωτες ειναι κουτσουρα δεν εχουν καλη αισθηση, και υποθετω οτι δυσκολευουν στην οδηγηση ΑΛΛΑ παρεχουν πολυ καλη προστασια.
Ενω οι δευτερες ειναι πιο μαλακες εχουν καλυτερη πληροφορηση και αισθηση ΑΛΛΑ δεν προστατευουν τοσο καλα, και δεν γνωριζω κατα ποσο οι προστασιες τους αρκουν για χωματινη οδηγηση.

απο τις τρεις πρωτες που υπογραμισσα μονο της bmw ειναι κουτσουρα οι αλλες δυο ειναι κατι ενδιαμεσο δηλαδη αυτο που χρειαζεσαι

spiros
18-02-2010, 11:14
Έχω τις Tech3 και μπορώ να πω ότι είναι πολύ άνετες. Το καλύτερο είναι να πας να τις δοκιμάσεις και να πάρεις αυτές που σου κάθονται καλύτερα, εγώ έτσι έκανα. Αλλά να ξέρεις ότι αν δεν έχεις ξαναδοκιμάσει μπότα enduro θα νομίζεις ότι έβαλες γύψο. Ενδιάμεσες μπότες θα προτιμούσα μόνο αν είχα σκοπό να κάνω κάποιο μεγάλο ταξίδι που θα είχε και χωμάτινα κομμάτια.