PDA

View Full Version : Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo


evanslam
16-02-2010, 22:07
Για χρήση κυρίως τουριστική ολες τις εποχές του χρόνου θα ήθελα να ακούσω και εντυπώσεις απο κατόχους αν το έχει πάρει κανείς. Αδιαβροχοποίηση, άνεση μόνωση στο κρύο και κατα πόσο δροσερό ειναι το καλοκαίρι.
Επίσης το έχω βρει καλύτερη τιμή στα 430,00. Ειναι καλή η το εχει βρει κανείς και φθηνότερα;

kostas_366
17-02-2010, 00:40
Δεν το ξέρω το μπουφάν. Ο Ντινόπουλος έχειDainese. Ίσως σου πει ο Κώστας την γνώμη του.
Από εμφάνση πάντως σκίζει.

Arkas
17-02-2010, 01:45
http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%88%CE%BD%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%B7/2304d1266347217-%CE%98%CE%B1-%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-dainese-gator-evo-gator-evo-jpg (http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%88%CE%BD%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%B7/2304d1266347217-%CE%98%CE%B1-%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-dainese-gator-evo-gator-evo-jpg)

Πολύ όμορφο φαίνεται!!!

BOXER
17-02-2010, 18:33
Oντως πολυ ωραιο!

mrdaellis
18-02-2010, 19:49
Το εχω εγω φιλε μου!!! το μπουφαν ειναι πανοπλια!!! φουλ αδιαβροχο τεσταρισμενο στην αττικη οδο δεν βαζει σταγονα, πολυ ζεστο, την επενδυση την εβαλα πριν κανα μηνα και τωρα ειμαι να την βγαζω, πολυ καλη εφαρμογη στην μεση, και καλυπτει μεχρι πανω τον λαιμο! στα αρνητικα μπορει να πω οτι ειναι κομματακι σκληρο στις κλειδωσεις στα χερια, το εχω κανα 3 μηνο δεν ξερω αν ειναι θεμα ανοιγματος!!! το καλοκαιρι νομιζω οτι θα χρειαστεις καποιο αλλο!! ειναι πολυ ζεστο!! η τιμη ειναι πολυ καλη εγω το πηρα 480!! το ειχα βρει στο Stockatzidiko 430 και δεν το πηρα γιατι ηθελα να το ψαξω καλυτερα, μηπως το βρω πιο φτηνα:mad: και το χασα!!!:hmmm: ελπιζω να βοηθησα φιλε μου!!!

Mariner
24-02-2010, 18:10
Έχω το προηγούμενο gator, δεν ξέρω κατα πόσο έχουν διαφορές αλλα θα σου πώ την γνώμη για το δικό μου μετά απο 3 χρόνια συμβίωσης.

Λοιπόν το μπουφάν είναι όντως πανωπλία, αυτό βέβαια το κάνει κ αρκετά βαρύ κ δεν είναι κ πολύ άνετο οταν ο φοράς εκτός μηχανής (σε μια βόλτα με τα πόδια δλδ). Είναι πολύ ζεστό με την επένδυση για τα χειμερινά ταξίδια το οποίο όμως δεν το κάνει τόσο άνετο τις ζεστές ανοιξιάτικες ή φθινοπωρινές μέρες (για καλοκαίρι δεν το συζητάω).
Έχω φάει επίσης αρκετές βροχές με αυτό. Τον πρώτο 1,5 χρόνο όλα καλα κ ανθηρά αλλα δυστυχώς πλέον τα μανίκια μπάζουν αν αρχίσει κ βρέχει (οχι σε ψιλόβροχο).
Πρίν κανα χρόνο αγόρασα το Cayenne pro της revit για τις off-road διαδρομές κυρίως, αλλα έχει καταλήξει να είναι το κύριο μου μπουφάν σε όλες τις περιπτώσεις (χώμα, πόλη, ταξιδι) για την ευκολία που προσφέρει με τις 2 αφαιρούμενες επενδύσεις (το πλένεισ κ στο πλυντήριο ενω το dainese όχι) κ το Dainese εχει καταλήξει να φοριέται μόνο όταν πλένω τo revit

evanslam
24-02-2010, 20:16
Το εχω εγω φιλε μου!!! το μπουφαν ειναι πανοπλια!!! φουλ αδιαβροχο τεσταρισμενο στην αττικη οδο δεν βαζει σταγονα, πολυ ζεστο, την επενδυση την εβαλα πριν κανα μηνα και τωρα ειμαι να την βγαζω, πολυ καλη εφαρμογη στην μεση, και καλυπτει μεχρι πανω τον λαιμο! στα αρνητικα μπορει να πω οτι ειναι κομματακι σκληρο στις κλειδωσεις στα χερια, το εχω κανα 3 μηνο δεν ξερω αν ειναι θεμα ανοιγματος!!! το καλοκαιρι νομιζω οτι θα χρειαστεις καποιο αλλο!! ειναι πολυ ζεστο!! η τιμη ειναι πολυ καλη εγω το πηρα 480!! το ειχα βρει στο Stockatzidiko 430 και δεν το πηρα γιατι ηθελα να το ψαξω καλυτερα, μηπως το βρω πιο φτηνα:mad: και το χασα!!!:hmmm: ελπιζω να βοηθησα φιλε μου!!!

Έχω το προηγούμενο gator, δεν ξέρω κατα πόσο έχουν διαφορές αλλα θα σου πώ την γνώμη για το δικό μου μετά απο 3 χρόνια συμβίωσης.

Λοιπόν το μπουφάν είναι όντως πανωπλία, αυτό βέβαια το κάνει κ αρκετά βαρύ κ δεν είναι κ πολύ άνετο οταν ο φοράς εκτός μηχανής (σε μια βόλτα με τα πόδια δλδ). Είναι πολύ ζεστό με την επένδυση για τα χειμερινά ταξίδια το οποίο όμως δεν το κάνει τόσο άνετο τις ζεστές ανοιξιάτικες ή φθινοπωρινές μέρες (για καλοκαίρι δεν το συζητάω).
Έχω φάει επίσης αρκετές βροχές με αυτό. Τον πρώτο 1,5 χρόνο όλα καλα κ ανθηρά αλλα δυστυχώς πλέον τα μανίκια μπάζουν αν αρχίσει κ βρέχει (οχι σε ψιλόβροχο).
Πρίν κανα χρόνο αγόρασα το Cayenne pro της revit για τις off-road διαδρομές κυρίως, αλλα έχει καταλήξει να είναι το κύριο μου μπουφάν σε όλες τις περιπτώσεις (χώμα, πόλη, ταξιδι) για την ευκολία που προσφέρει με τις 2 αφαιρούμενες επενδύσεις (το πλένεισ κ στο πλυντήριο ενω το dainese όχι) κ το Dainese εχει καταλήξει να φοριέται μόνο όταν πλένω τo revit

Μου αρέσει και το Cayenne pro αλλά δεν ξέρω μήπως έχει πιο χωμάτινο χαρακτήρα όπως και rallye 2 ? Επειδή ειμαι κυρίως ασφαλτο και πολύ λίγο χώμα καμιά φορά. Απο την άλλη δεν ξέρω. Με ενδιαφέρει κυρίως να το χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι που θά κάνω το γύρω της Ευρώπης αλλά θα πάμε και Αλπεις όπου θα υπάρχουν και χαμηλές θερμοκρασίες! Θα ήθελα να ρωτήσω τον mrdaellis αν εξακολυθεί να είναι πολυ ζεστο για ανοιξη - φθινόπωρο βγάζοντας την θερμική επένδυση.

mrdaellis
25-02-2010, 15:25
Μου αρέσει και το Cayenne pro αλλά δεν ξέρω μήπως έχει πιο χωμάτινο χαρακτήρα όπως και rallye 2 ? Επειδή ειμαι κυρίως ασφαλτο και πολύ λίγο χώμα καμιά φορά. Απο την άλλη δεν ξέρω. Με ενδιαφέρει κυρίως να το χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι που θά κάνω το γύρω της Ευρώπης αλλά θα πάμε και Αλπεις όπου θα υπάρχουν και χαμηλές θερμοκρασίες! Θα ήθελα να ρωτήσω τον mrdaellis αν εξακολυθεί να είναι πολυ ζεστο για ανοιξη - φθινόπωρο βγάζοντας την θερμική επένδυση.



γεια σου evanslam! δεν ξερω να σου πω για της αλπεις φιλε μου, αλλα μεσα στη αθηνα θα βγαλεις την μπεμπελη!!!!:) εγω πριν ενα μηνα σου ειπα εβαλα την επενδυση!!!! και οπου να ναι ειμαι για να την βγαζω!!! κατα τον μαιο με βλεπω να βγαζω το καλοκαιρινο μου!!! ;) επισης οπως ειπε και ο φιλος παραπανω ειναι οντως βαρυ και αβολο για περπατημα ωρα! πανω στη μηχανη ομως σε κραταει καλα στη μεση και δεν καταλαβαινεις ουτε αερα, ουτε βροχη! πολλες τσεπες, ρυθμισεις για να σφιγκουν τα (ποντικια), μανικια που ανοιγουν μεχρι πανω με φερμουαρ! επισης ξερω οτι ειναι ευαισθητη η μεμβρανη του (Gore tex) στο πλυσιμο, και στις θερμοκρασιες (καλοριφερ, σομπες,τζακι,λαμπες, προβολεις) και γενικα οτιδηποτε μπορει να βγαλει αυξημενη θερμοκρασια!!! ισως και γι αυτο του φιλου μετα απο εναμιση χρονο να εμπαζε στα μανικια! ελπιζω να βοηθησα!! το επομενο που μπορουμε να κανουμε ειναι σε κανα καφε να το βαλεις φιλε μου:sm7:

evanslam
25-02-2010, 20:53
Δηλαδή βρε παιδιά μηπως θα ήταν καλύτερο να πάω στο Revit Cayenne Pro για την χρήση που θέλω; Ειναι και οικονομικότερο!

valerougas
25-02-2010, 22:46
η ποιοτητα δεν ειναι η ιδια αναμεσα σε αυτα τα δυο μπουφαν πιστευω οτι το dainese ειναι καλυτερο σε σχεση με το Revit και το λεω αυτο επιδι εχω dainase 7 χρονια και μετα απο πολυ μεγαλη χρηση βροχες δεν εχει χασει την αξιοπιστια του σαν ρουχο και προστατευτικος εξοπλισμος.

EOD-K9
26-02-2010, 00:23
με την διαφορα οτι με το Revit Cayenne Pro περνάς και το καλοκαίρι

http://www.webbikeworld.com/r2/rev-it/cayenne-pro/rev-it-cayenne-pro-front.jpg

mrdaellis
26-02-2010, 02:30
η ποιοτητα δεν ειναι η ιδια αναμεσα σε αυτα τα δυο μπουφαν πιστευω οτι το dainese ειναι καλυτερο σε σχεση με το Revit και το λεω αυτο επιδι εχω dainase 7 χρονια και μετα απο πολυ μεγαλη χρηση βροχες δεν εχει χασει την αξιοπιστια του σαν ρουχο και προστατευτικος εξοπλισμος.




+800;););)

nibo
26-02-2010, 14:35
Παιδια εγω εχω και dainese και revit, και εχω και το cayenne pro, και σου το προτεινω ανεπιφιλακτα, και δεν ειναι μονο για χωμα, τα κανει ολα, εγω το φοραω μονο ασφαλτο το συγκεκριμενο.
Εχω καταληξει οτι τα dainese ειναι υπερεκτιμημενα, μονο και μονο λογο ονοματος, η dainese ειναι κολημενη εταιρια και δεν αναπτυσεται τεχνολογικα, αφου σου λεει:"φιλε εγω πουλαω ονομα".
Θα πω και 2 παραδειγματα που δειχνουν οτι η dainese εχει μεινει πισω.
1) Ολοκληρη εταιρια και δεν εχει ουτε ενα μπουφαν στην γκαμα της που να αφαιρουντε και οι 2 επενδυσεις, και η θερμικη ΚΑΙ η αδιαβροχη, στα dainese αφαιρουντε μονο οι θερμικες επενδυσεις (ενω στο cayenne pro αφαιρουντε και οι δυο μεμβρανες και εχει και ανοιγομενους αερισμους), αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορει να φορεθει το dainese τις ζεστες ημερες.Επισης σε ενα ταξιδι στο εξωτερικο οπου μπορεις να βρεις μεγαλες εναλλαγες θερμοκρασιας, αν εχεις το dainese θα πρεπει να κουβαλας και δευτερο μπουφαν πιο ελαφρυ.
2) Ολες οι μεγαλυτερες εταιριες ρουχισμου μοτο παγκοσμιος εχουν αρχισει να καταργουν τα παλια σκληρα εσωτερικα προστατευτικα των μπουφαν, τα ΄κοκκαλα' και να τα αντικαθαστουν με καινουργια απο ειδικο μαλακο υλικο, το οποιο εχουν συμπερανει απο ερευνες οτι προστατευει καλυτερα, και δεν τραυματιζει κατα την πτωση.Η νεα φιλοσοφια ειναι πλεον ολα το προστατευτικα να ειναι ###### στα καλα μπουφαν.Ε, η dainese ειναι κολημενη και βαζει ακομη στα μπουφαν τις τα παλια προστατευτικα που εβαζε πριν 20 χρονια.
Και τα dainese δεν εχουν καλη σχεση ποιοτητας-τιμης. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα μπουφαν τα dainese, πολυ καλα ειναι, απλα ειναι ακριβα για αυτο που προσφερουν.
Εκτος απο το revit υπαρχει και ενα αλλο καλο μπουφαν της IXS που αφαιρουντε και δυο εσωτερικες επενδυσεις, δεν θυμαμαι ομως πως λεγετε το μοντελο.

novo
26-02-2010, 16:15
Αν πας σ' ενα μαγαζι που εχει και Rev'it και Dainese θα καταλαβεις και μονος σου τις διαφορες αναμεσα στις δυο μαρκες συγκρινοντας μοντελα με παρομοια χαρακτηριστικα. Εγω παντως μετα απο δεκα χρονια συμβιωσης με Rev'it αγορασα φετος το Cayene pro και εχω να σου πω πως ειναι φανταστικο.
Στο καταστημα ειχε και Dainese και κατα την γνωμη μου (αλλλα και κατα την γνωμη του πωλητη την οποια αν θελουμε την λαμβανουμε υπ' οψιν) τα ρουχα της Revit σε ποιοτητα και χαρακτηριστικα που ανεφεραν και καποιοι φιλοι σε προηγουμενα ποστ απεχουν παρασσαγγας απο τα αντιστοιχα της Dainese και ειναι και φθηνοτερα. Σημειωτεον οτι το παλιο μου Revit υστερα απο δεκα χρονια σχεδον καθημερινης χρησης ειναι σχεδον αφθαρτο, απλα σε σχεση με το Cayene pro ειναι οπως και να το κανουμε δεκα χρονια πισω.

evanslam
26-02-2010, 21:12
Μαλιστα! Και πάνω που έλεγα να καταληξω σιγά-σιγα στο dainese μετά τις τελευταίες απαντήσεις ξαναγέρνω προς το Cayenne:hmmm:!
Για να ακούσω όμως και άλλες απόψεις. Μου φαίνεται θα αλλάξω το θέμα και θα το κάνω συγκριτικό Dainese Gator Evo VS Revit Cayenne pro!!!

evanslam
04-03-2010, 23:24
Τελικά έκλεισα στο Cayenne pro και σήμερα κιόλας το πήρα στα χέρια μου και ομολογώ πως είμαι ενθουσιασμένος! Αντε με γειες!!!!!:sm7: