PDA

View Full Version : ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΙ...ΤΡΩΜΕ!!


tsompanis
17-02-2010, 13:34
Με αφορμή μια είδηση που πέρασε στα μουλωχτά,απο τα μ.μ.ε της χώρας μας για ευνόητους λόγους (βλέπε χορηγίες-διαφημίσεις) καιρός να πούμε δύο πραγματάκια για την διατροφή μας.
το θέμα το ποστάρησα σε όλα τα φόρουμ που είμαι μέλος μήπως και αλλάξουμε διατροφικές συνήθειες.
ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει.μην λέει όμως μετά ότι δεν το διάβασε...να εξηγούμαστε...
απο την δική μου πλευρά,θεώρησα σωστό να ενημερώσω τους φίλους μου συμφορουμίτες και ας κινδυνεύω να χαρακτηριστώ γραφικός!


6 ΆΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΥΡΙΟΥ ΑΠΟ ΤΑ LIDL.

Δυο τυριά με την ονομασία "Reinhardshof, Harzer Käse, 200g" και "Reinhardshof, Bauernkäse mit Edelschimmel, 200g" έχουν αποσυρθεί ήδη απο τα καταστήματα Lidl της Γερμανίας αλλά και απο την Αυστρία μετά την εύρεση πολύ υψηλών επιπέδων βακτηρίου. Τα τυριά αυτά παράγονταν απο την ...
εταιρεία Prolactal και όπως δείχνουν οι έρευνες συνδέονται με το θάνατο 6 ατομων , 2 γερμανων και τουλάχιστον 4 αυστριακών, που εχασαν τη ζωή τους κατα τη διάρκεια των τελευταίων μηνών. 12 άτομα ακόμα έχουν αρρωστήσει απο αυτό το τυρί. Το υπουργείο υγείας της Γερμανίας συνεργάζεται με ινστιτούτα της χώρας για να διαπιστωθεί ο ακριβής αριθμός των κρουσμάτων. πηγή = troktiko.gr



Σε κάποια ποστ δικά μου,έχω αναφέρει ότι,
πλούσιος σήμερα είναι αυτός που έχει έναν μικρό κήπο στο σπίτι του.ακόμη και σε γλάστρες!επειδή πολλοί είναι αυτοί που θα πουν..."και πως να γίνει αυτό ρε μεγάλε στα πατήσια?? θα προσπαθήσω να δώσω μερικές συμβουλές που μου βγαίνουν αυθόρμητα και απο εκεί και πέρα,όποιος άλλος θα ήθελε να συμπληρώσει κάποια πραγματα που θα βοηθούσαν όλους μας,καλό θα ήταν να το κάνει.
ίσως έίναι ο μόνος τρόπος,να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη,με το πιο ουσιώδες ζήτημα για τον οργανισμό μας.τώρα που είμαστε υγιείς και η κατάσταση είναι στα χέρια μας.

Για αυτούς που ζούν στην επαρχία είναι αρκετά εύκολο
να ασχοληθούν με τα προιόντα που θα καταναλώσουν.Λίγες ώρες την εβδομαδα φθάνουν και περισεύουν για μια 4μελή οικογένοια.ένα θερμοκήπιο μικρό για τους χειμερινούς μήνες και ένας μεγάλος καταψύκτης για την αποθήκευση των καλοκαιρινών προιόντων είναι αρκετά.
επίσης θα μπορούσατε κάποια προιόντα (όπως ντομάτα)να τα αγοράζετε στην εποχή τους(και φθηνά),΄να κάνετε τις δικές σας σάλτσες,τουρσιά,λιαστά και να τα αποθηκεύετε για τους υπόλοιπους μήνες.


στις επόμενες μέρες,θα γράψω αρκετά πράγματα για το θέμα σε ενότητες και πως να το καταφέρετε.όπως π.χ ένα μικρό θερμοκηπιο (40 τ.μ)που για να το φτιάξετε,το κόστος δεν ξεπερνά τα 100 ευρώ και τι καλιέργειες μπορείτε να βάλετε μέσα σε αυτό.
το ίδιο και για τους αστούς.παντού μπορεί να χωρέσει ένα μικρό θερμοκήπιο,ή αν μη τι άλλο ένας μεγάλος καταψύκτης.
θα μπορούσε να γίνει και με ομαδικό πνεύμα,μεταξύ κάποιων φίλων και να είναι η αφορμή,για χαβαλέ,πέρα απο το σημαντικό της υπόθεσης

προσπαθήστε να αντικαταστήσετε τα χιλιάδες χημικά Ε που τρώτε σε καθημερινή βάση,με αγνά τρόφιμα.φροντίστε να βάλετε στην ζωή σας τα υπέροχα ελληνικά βότανα!τύλιο,ματζουράνα,χαμομήλι,μέντα,άγρια μέντα και πάνω απο όλα το σπαθόχορτο!προσπαθήστε να μάθετε για αυτά!
ξεκινήστε μια προσπάθεια τώρα.πριν είναι πολύ αργά για τον εαυτό σας...

σε αυτό το ποστ μπορείτε να γράψετε την γνώμη σας.
στο επόμενο θέμα θα τα συμπεριλάβουμε όλα.
όσο για την πρωτοβουλία,ελπίζω να υπάρχει και η σύμφωνη γνώμη των διαχειριστών.έ?

ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ.
ΕΛΕΟΣ!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ!

Arkas
17-02-2010, 15:08
Τσομπάνη, δώστα όλα!!!:sm7:

Κώστα, σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες,
περιμένουμε με ενδιαφέρον νεότερη ανταπόκρισή σου!!

georgekostas
17-02-2010, 15:16
Ευχαριστουμε Κωστα!

gsmaniac
17-02-2010, 16:19
εγω δεν ξερω τι να κανω..........:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
να ευχαριστησω που πας να ξυπνησεις τον
κοσμο και να χασω χρημα.....:mad::mad::mad::mad::mad::sm7:
το νου σου τσοπανη.......ΝεύραΝεύρα

kostasmats
17-02-2010, 20:05
ωραιο θεμα φιλε ευχαριστουμε!

tsompanis
17-02-2010, 21:03
ετοιμάζω κάποια πρώτα πράγματα για τα βότανα,τα φρούτα και τα λαχανικά...τα γράφω τώρα ...υπομονή λίγα 24ωρα!:sm7:

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
18-02-2010, 08:58
Σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

MARK
18-02-2010, 10:23
Ευχαριστούμε..................

vpentza
18-02-2010, 12:49
πολύ ωραίες ιδέες, θέλω όμως να παραθέσω μια πληροφορία που έμαθα όταν κάποτε προσπάθησα να φυτέψω ντομάτες στο ...μπαλκόνι

Έψαξα σε διαφορα μέρη να βρω αυτα τα σακουλάκια με τα φυντάνια ντομάτας που θα τα μεταφύτευα στις γλάστρες. Παντού μου έλεγαν ότι η προέλευσή τους είναι από Αίγυπτο....

Σκέφτομαι λοιπόν ότι αν το φυντάνι εκ της Αιγύπτου έχει μεταλλαγμένη καταγωγή και εχει παράλληλα πουσαριστεί με φάρμακα για να φτάσει αυτά τα 20 εκ προκειμένου να πωληθεί..... τί ακριβώς κερδίζω ???
Ισως μόνο το γεγονός ότι δεν πρόκειται να το ψεκάσω με κάτι......λογικά όμως κουβαλάει γονιδιακά όλη αυτή τη "βρωμα".....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-02-2010, 13:21
πλούσιος σήμερα είναι αυτός που έχει έναν μικρό κήπο στο σπίτι του



....δυστυχώς ...

Σ' αυτό το θέμα,

είμαστε πολύ φτωχοί .... :(

staren
18-02-2010, 14:26
:sm4:

Carduelis
18-02-2010, 23:00
ετοιμάζω κάποια πρώτα πράγματα για τα βότανα,τα φρούτα και τα λαχανικά...τα γράφω τώρα ...υπομονή λίγα 24ωρα!:sm7:
Φίλε Τσομπάνη 1.000% μαζί σου!
Εχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να προσέχουμε τι τρώμε, (αλλά και τι πίνουμε, τι αναπνέουμε, τι φοράμε, τι καβαλάμε, ακόμα και τι αναπνέουμε!). Μπράβο σου και για τον κόπο που κάνεις να γίνεις "γραφικός" (από το.. γράφω:)) μια και γράφεις τόσα χρήσιμα πάνω στο θέμα.
Μερικές σκέψεις μονάχα με αφορμή την.. αφορμή που χρησιμοποίησες στην εισαγωγή σου.
Η είδηση του θανάτου 6 Αυστριακών το 2009 από λοίμωξη με λιστέρια έγινε γνωστή μόλις πριν λίγες μέρες. Δείτε για ποιό λόγο.
Πρόκειται ένα μικρόβιο που μεταδίδεται με το απαστερίωτο γάλα και κάνει συνήθως ήπιες λοιμώξεις του γαστρεντερικού αλλά και μερικές φορές σοβαρές μηνιγγίτιδες, ειδικά σε άτομα με συνυπάρχοντα νοσήματα (σας θυμίζει κατι αυτό?)http://www.cdc.gov/nczved/dfbmd/disease_listing/listeriosis_gi.html#what (http://www.cdc.gov/nczved/dfbmd/disease_listing/listeriosis_gi.html#what)
Στην Αμερική προσβάλλονται 2500 άτομα το χρόνο και από αυτά τα 500 πεθαίνουν. Στην Αμερική και σε όλα τα οργανωμένα κράτη οι άρρωστοι με λιστερίωση καταγράφονται και οι επίσημες υγειονομικές αρχές επαγρυπνούν.
Αν υπήρχε εμβόλιο για δαύτο νάσαστε σίγουροι τι θα άξιζε τον κόπο να το κάνουμε όλοι και να το πληρώσουμε, ακόμα και αν η λιστέρια δεν κάνει πανδημία (άσχετο αυτό αλλά δεν άντεξα στον πειρασμό! :D)
Οι υγειονομικές υπηρεσίας της Αυστρίας κατέγραψαν και σημείωσαν το 2009 μια αδικαιολόγητη αύξηση (45 όλα κι όλα!) των περιστατικών μηνιγγίτιδας από λιστέρια. Εστειλαν τους αντίστοιχους δημόσιους υπαλλήλους που ερεύνησαν σε κάθε σπίτι αρρώστου τα τρόφιμα, τα ψυγεία και τις λίστες τροφίμων τους. Ετσι αρχικά εντόπισαν το πρόβλημα στην επαρχία Styria όπου βρίσκεται το εργοστάσιο της Prolactal και τελικά κατέληξαν στα συγκεκριμένα τυριά. MedISys (http://medusa.jrc.it/medisys/countryedition/en/AT.html?foralert=Listeriosis) Contaminated Austrian Cheese Linked To Six Deaths | AHN (http://www.allheadlinenews.com/articles/7017835481)
Απλώς το αναφέρω για να δείτε οτι όταν το κράτος είναι σοβαρό, οι υπηρεσίες κάνουν αυτό για το οποίο δημιουργήθηκαν και οι δημόσιοι υπάλληλοι δουλεύουν όπως πρέπει, ακόμα και 6 θάνατοι φορολογούμενων πολιτών έχουν την αξία τους !!
Εμείς εδώ έχουμε πάρει φωτιά στα μπατζάκια μας και ασχολούνται τα περισσότερα ΜΜΕ με.. το διαζύγιο της Ελενίτσας!!

EOD-K9
18-03-2010, 10:58
Μπράβο Κώστα έτσι θα έπρεπε να είναι αλλά δυστυχώς δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να βάλουν ένα κηπάκι,ιδικά στις μεγάλες πόλεις .
Αλλα και εδώ στην επαρχία δεν είναι καλύτερα τα πράγματα .
Εγω έχω χώρο να βάλω κάπο άλλα όχι κοντά στο Σπίτι μου !
Νομίζεις ότι θα βρω τίποτα ??
Έχω χώρο να βάλω ζώα και πουλερικά ....θα μείνει τίποτα ?:(

Αλλα τουλάχιστον δουλεύουμε τον καταψύκτη κάργα όπως είπες .............



Όταν έχεις παιδιά αρχίζεις και ψάχνεσαι ..............:)

Ligo
18-03-2010, 13:28
Μπράβο tsopanis!!!!!!!!!!!!!!!!!Περιμένουμε τις ιδέες σου;)

Gazi
18-03-2010, 14:31
Μπράβο tsopanis!!!!
Αν και να πω οτι.....
Για μία τετραμελή οικογένεια,είναι αρκετες 5 ρίζες ντομάτες σε μια μεγάλη γλάστρα στο μπαλκόνι του σπιτιού μας για να μας βγάλει όλο το καλοκαίρι και όχι μόνο!Βεβαίως θα ξέρουμε και το τί τρώμε!!!

tsompanis
18-03-2010, 15:22
πολύ ωραίες ιδέες, θέλω όμως να παραθέσω μια πληροφορία που έμαθα όταν κάποτε προσπάθησα να φυτέψω ντομάτες στο ...μπαλκόνι

Έψαξα σε διαφορα μέρη να βρω αυτα τα σακουλάκια με τα φυντάνια ντομάτας που θα τα μεταφύτευα στις γλάστρες. Παντού μου έλεγαν ότι η προέλευσή τους είναι από Αίγυπτο....

Σκέφτομαι λοιπόν ότι αν το φυντάνι εκ της Αιγύπτου έχει μεταλλαγμένη καταγωγή και εχει παράλληλα πουσαριστεί με φάρμακα για να φτάσει αυτά τα 20 εκ προκειμένου να πωληθεί..... τί ακριβώς κερδίζω ???
Ισως μόνο το γεγονός ότι δεν πρόκειται να το ψεκάσω με κάτι......λογικά όμως κουβαλάει γονιδιακά όλη αυτή τη "βρωμα".....

συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα το είδα...
ένας μεταλαγμένος σπόρος λοιπόν,ναι..μπορεί να κρύβει κάποια μυστικά,αλλά δεν είναι επικίνδυνος όσο αναφορά την βρώση του.
την χειρότερη ζημιά,τα ζαρζαβατικά γενικώς,την τρώνε απο την στιγμή που βγει ο καρπός και μετά.μέχρι να ωριμάσει.
για να διατηρηθεί καθαρός ο καρπός απο ατέλειες και ζουζούνια τρώει τους ψεκασμούς.αν είναι όμως στα δικά σου χέρια θα παραμείνει καθαρός.
και τέλος,στα μεγάλα γεωπονικά θα βρεις βλαστάρια και απο ελληνικές εταιρίες.εμάς εδω πάνω φέρνουν απο το αγρίνιο.
χώρια ,που όταν γεμίσει το φεγγάρι μπορείς να βάλεις τα δικάσ ου σπόρια και να μην χρειστεί να αγοράσεις βλαστάρια

tsompanis
18-03-2010, 15:36
Μπράβο Κώστα έτσι θα έπρεπε να είναι αλλά δυστυχώς δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να βάλουν ένα κηπάκι,ιδικά στις μεγάλες πόλεις .
Αλλα και εδώ στην επαρχία δεν είναι καλύτερα τα πράγματα .
Εγω έχω χώρο να βάλω κάπο άλλα όχι κοντά στο Σπίτι μου !
Νομίζεις ότι θα βρω τίποτα ??
Έχω χώρο να βάλω ζώα και πουλερικά ....θα μείνει τίποτα ?:(

Αλλα τουλάχιστον δουλεύουμε τον καταψύκτη κάργα όπως είπες .............



Όταν έχεις παιδιά αρχίζεις και ψάχνεσαι ..............:)



κοίτα.....μισό στρέμα,δηλαδή ένα μέρος 17 μέτρα πλάτος επί 33 μέτρα μήκος σου φτάνουν και σου περισεύουν για όλα τα λαχανικά,εκτός απο πατάτες και κρεμύδια που θέλουν άλλο τόσο.
με 1 στρέμα δηλαδή είσαι άρχοντας.
παράλληλα μπορείς να κάνεις και ένα μικρό κοτέτσι και να ταίζεις τις κότες με λίγο καλαμπόκι,αλλά και όλα τα χορτάρια και τα περίσια πράγματα απο τον κήπο.η κότα όταν τρώει πρασινάδα,κάνει πιο κίτρινα αυγά.
15 κότες παραγωγικές,είναι υπερ αρκετές.δηλαδή 20 και ένας κόκορας!

ένας ή δύο καταψύκτες είναι Η ΛΥΣΗ.
μπορείς επίσης να αγοράσεις και μερικά μικρά κοκοράκιαπου να μεγαλώσουν μαζί με τις κότες και να τα έχεις για κοτοσουπες!αυγολέμονο κατακίτρινο με δικό σου αυγουλάκι,με καρότα σέλινο και κρεμύδι απο τον κήπο,βάλσαμο για τα πιτσιρίκια.
να φανταστείς έχω φίλο που του δίνω μια κότα και την κόβει 7 κομάτια για μικρές κοτοσουπες για τα πιτσιρίκια!

μια καλή πηγή τροφής,που συμφέρει και οικονομικά στο θέμα κρέατοςείναι τα κουνέλια! με 2 κουνέλες,θα βαρεθείς το στιφάδο.
υπάρχουν αυτόματα συστήματα ταίζματος με μικρό κοστος (100 ευρώ) και για τις κότες και τα κουνέλια,για τότε που θα λείπεις στα πάσα της αυστρίας:sm7:

τέλος,το έχω πει και σε άλλο ποστ,μην αγοράζετε φράουλες στα πιτσιρίκια.
είναι το μόνο φρούτο (σε τέτοιο βαθμό) που δεν μπορεί να αποβάλει τα διαφορα χημικά που το ψεκάσανε.
βάλτε μερικές φραουλιές στον κήπο,στις γωνίες ή και στο σπίτι σε γλάστρες!προχωράει μόνο του προς όλες τις μεριές!
απίστευτο φυτό:sm7:

ntinopoulos
18-03-2010, 18:10
ωραιος!!!:sm8:

sakis656
18-03-2010, 19:51
Φίλε Γιώργο ζωγραφίζεις!!! :):)

Πολύ ωραία η προτροπή που ασκείς, σε ευχαριστούμε τώρα και θα σε ευγνωμονούμε στο μέλλον ;)

tsompanis
18-03-2010, 21:56
θα δώσω το στίγμα για τις ποσότητες που μπορείτε να βγάλετε για να είστε καλυμένοι
σε ετήσια βάση.να παράγεται δηλαδή αρκετά που να τα αποθηκεύσετε και για τον χειμώνα.
μην βαριέστε! θυμηθείτε πως αφου φρεζάρετε λίγο το χώμα μπορείτε έτσι απλά να πετάξετε τους σπόρους και λίγο πότισμα με μια ποτιστήρα και η φύση θα κάνει τα υπόλοιπα.πολλά τέτοια φυτά βγαίνουν έτσι απλά όπως τα παντζάρια,το σπανακι,σέλινο μαιντανός δυόσμος κ.λ.π κ.λ.π. με πιάνουν τα γέλια,όταν στο σούπερ μάρκετ βλέπω ηλικιωμένους να ψωνίζουν σπανάκια και χόρτα με 3 και 5 ευρώ!που?? στα γιάννενα!
και να πω ότι είναι στην αθήνα....
αλλά ακόμη και εκεί...απορία το έχω!σύζηγος φίλου,αλλά και κάθε σύζηγος,μπορεί να δώσει ακόμη και 30 ευρώ για μια μεγάλη όμορφη γλάστρα και αλλα 8-10 ευρώ για να την γεμίζει με χώμα -ντεμέκ- λίπασμα βιολογικό,για να της χώσει μια καλοπιστική πρασινάδα.την ίδια ώρα,θα μπορούσε να είχε μια ρίζα ντομάτα σε αυτήν την ωραία γλάστρα.είναι αποδεδειγμένο ότι θα μπορούσε σε όλη την διάρκεια ανθοφορίας,να πάρει πάνω απο 30 κιλά!και άμα την φρόντιζε και λίγο όπως φροντίζει την πρασινάδα της να μην σου πω και 40!
ή θα μπορούσε να φυτέψει καυτερές πιπεριές νανάκια.πανέμορφο φυτό και πέρνεις
και ένα μεγάλο μάτσο πιπεριές,που στεγνώνεις και τις έχεις για χειμώνα.
(τα γκαρντάσια απο σαλόνικα ξέρουν;))
αντί για όλα αυτά,προτιμάει,έναν φίκο ας πούμε!και το βράδυ να γκρινιάζει μπροστά στην τηλεόραση για το που έχουν φτάσει οι τιμές στην λαική.
ανέφερα την σύζηγο ενός φίλου,διότι διαθέτει έναν ωραίο χώρο μπροστά απο το σπίτι και αντί να κάνει έναν κήπο,προτήμισε να το γεμίσει γκαζόν και να πληρώσει και μια περιουσία! γυναίκες!....




για μια τετραμελή οικογένοια λοιπόν,θα χρειαστούν οι εξής ρίζες.
και μάλιστα τώρα είναι η εποχή τους!

14 ρίζες ντομάτες
7 ρίζες πιπεριές κέρατο
7 ρίζες πιπεριές για γεμιστά
3 ρίζες πιπεριες φλωρίνης
3 αγγουριές
5 κολοκυθιές
25 ρίζες φασόλια, διάφορα είδη.
μισό κιλό κροκάρι για φρέσκα κρεμυδάκια

5 τετραγωνικά μέτρα παντζάρι
6 τ.μ καρότο
5 τ.μ διάφορα ρεπανάκια

και άλλα 12 τ.μ για λίγο
δυόσμο
άνιθο
μαιντανό
σέλινο
και μερικά ρεβύθια

απο εκεί και περα υπάρχουν και άλλα πολλά που μπορείτε να βάλετε,αλλά ξεφευγουμε λίγο σε έκταση.
αν υπάρχει πάνω απο 1 στρέμμα μπορείτε να βάλετε πεπονιές καρπουζιές ακόμη και πατάτες,κρεμύδια ξερά (για χειμώνα)φράουλες!


αυτή είναι η καλοκαιρινή σοδειά.μετά υπάρχει η χειμερινή,με λάχανο,μαρούλι ,κουνουπίδι,πράσα κ.λ.π

άιντε να σας δω!

gthes
22-03-2010, 02:45
Αν βάλω στην βεράντα μια μακρόστενη γλάστρα από αυτές που είναι 20 φάρδος 70 μάκρος και 15 βάθος είναι εντάξει για καμιά ντομάτα και κάνα αγγούρι;;;:Απορία:

Blackstaf
24-03-2010, 16:22
Φίλε Τσομπάνη πραγματικά αυτό που έθειξες είναι ότι σημαντικότερο για την δική μας υγεία!!! Συμμερίζομαι απόλυτα τις απόψεις σου και μακάρι να είχαμε την δυνατότητα να έχουμε ο καθένας μας τον δικό του κήπο...Το όνειρο μου είναι κάποια στιγμή να καταφέρω να ζήσω ανθρώπινα σε ένα περιβάλλον ιδανικό για ποιότητας ζωής έχοντας τον κήπο μου και το "οξυγόνο" μου...Δυστυχώς όμως αυτό είναι ανέφικτο να το κάνεις μέσα στην Αθήνα.:(Παρα ταύτα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις τουλάχιστον μια σωστή διατροφή τρώγοντας σωστά και υγειινά!
Όσον αφορά τα ελληνικά βότανα που ανέφερες μπορείς να μου πεις τι ακριβώς κάνουν και κάθε πότε πρέπει να τα παίρνουμε?;)

tsompanis
24-03-2010, 16:59
Αν βάλω στην βεράντα μια μακρόστενη γλάστρα από αυτές που είναι 20 φάρδος 70 μάκρος και 15 βάθος είναι εντάξει για καμιά ντομάτα και κάνα αγγούρι;;;:Απορία:

δύο ριζες ντομάτες τις παίρνει.ειναι και μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσεις!

φίλε backstaf μπορείς να κοιτάξεις στο ποστ "βότανα" και αν δεν σε καλύψει,στείλε π.μ να σου δώσω τίτλους βιβλίων που αναφέρονται στα ελληνικα βότανα;)

xurxes
24-03-2010, 18:24
βρε βουρ στις ταράτσες... να τις φτιάξουμε λαχανόκηπους...να διώξουμε την ασχήμια που τις περιβάλλει...θα αλλάξουν προφίλ όλες οι μεγαλουπόλεις και αυτό για το κάλο της υγείας μας...:cool::cool::cool:
να κάποια παραδείγματα που συναντά κάνεις στο εξωτερικό:

http://green-24.de/forum/files/thumbs/t_dachgarten-dachgaerten_289.jpg
http://www.freiburg-schwarzwald.de/fotos06juli/dachgarten1-060717.jpg
http://img40.imageshack.us/img40/7371/sfabrikdachgarten2.jpg

saitman
24-03-2010, 21:21
εχεις δικιο!!στην πολυκατοικια μου το προτεινα αλλα αμα δεν εχεις μυαλο απαντας με ενα ασε θα μπλεξουμε και τελειωνεις!!

tsompanis
24-03-2010, 21:44
πράβο xurxes! πολύ καλές φωτό.
στην ελλάδα βέβαια,τις ταράτσες τις έχουμε για να ρουφάμε καμιά φορά την φραπεδιά μας,φτιάχνοντας τις 500 κεραίες!:sm7:

ntinopoulos
25-03-2010, 10:16
πράβο xurxes! πολύ καλές φωτό.
στην ελλάδα βέβαια,τις ταράτσες τις έχουμε για να ρουφάμε καμιά φορά την φραπεδιά μας,φτιάχνοντας τις 500 κεραίες!:sm7:
:sm7::sm7::sm7:

παντως ωραιο αυτο με τις ταρατσες,αλλα ειναι καλο για το κτιριο?:rolleyes:
απο αποψη μονωσης,υγρασιας,βαρους?:rolleyes:

mlock
25-03-2010, 23:13
κερδίζουμε 5-10 ευρώ απο τα LIDL και τα δίνουμε στο κασουκούτι και στα σκαρπίνια...

xurxes
25-03-2010, 23:35
:sm7::sm7::sm7:

παντως ωραιο αυτο με τις ταρατσες,αλλα ειναι καλο για το κτιριο?:rolleyes:
απο αποψη μονωσης,υγρασιας,βαρους?:rolleyes:

στο πολυτεχνειο (στην Γερμανια) ειχαμε αρκετα project οικολογικου τυπου...με σκοπο την εξοικονομηση ενεργειας, τα λεγομενα παθητικα σπιτια... για δες παρακατω...

Οικολογική Ζωή

Τα σπίτια μας μπορούν να καταναλώνουν τεράστιες ποσότητες ενέργειας και να παράγουν μεγάλες ποσότητες εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα. Αλλά δεν είναι απαραίτητο. Ενσωματώνοντας την ενεργειακή αποδοτικότητα, μπορούμε να μειώσουμε το ίχνος άνθρακα που αφήνουμε.
Ο Δανός αρχιτέκτονας Olav Langenkamp και η οικογένειά του μετακόμισαν στο καινούριο τους σπίτι πριν από λίγους μήνες – ένα στιλπνό μαύρο κουτί ανάμεσα σε πεύκα, με θέα τον ατελείωτο πράσινο ορίζοντα. Εκτός από την κομψή του εμφάνιση και τη μοναδική του τοποθεσία, το σπίτι είναι και εξαιρετικά φιλικό προς το κλίμα. Χρησιμοποιεί 80% λιγότερη ενέργεια από ένα κλασικό σπίτι αντίστοιχου μεγέθους, εξοικονομώντας δύο τόνους εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα το χρόνο.
Όταν ο Langenkamp άρχισε να σχεδιάζει σπίτια το 2006, επέλεξε τεχνικές οικοδόμησης «παθητικών σπιτιών», οι οποίες μειώνουν δραματικά την κατανάλωση ενέργειας. Στις τεχνικές αυτές περιλαμβάνεται η χωροθέτηση του σπιτιού με τρόπο ώστε να συλλέγει θερμότητα από τον ήλιο, η εξαιρετικά πυκνή μόνωση, τα ιδιαίτερα αποδοτικά κουφώματα και ένα ειδικό σύστημα κυκλοφορίας αέρα που βοηθά στη διατήρηση μιας σταθερής θερμοκρασίας.
«Ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα για έναν αρχιτέκτονα είναι να σχεδιάσει το ίδιο του το σπίτι», είπε ο Langenkamp στο 12ο διεθνές συνέδριο παθητικών σπιτιών τον Απρίλιο του 2008. Ωστόσο, ήταν αποφασισμένος από την αρχή ότι το σπίτι του θα ήταν όσο το δυνατόν πιο αποδοτικό. «Έπρεπε να είναι ένα παθητικό σπίτι», είπε.
http://ec.europa.eu/environment/climat/campaign/news/images/passive_house1_7646.jpgΗ σκληρή του δουλειά απέδωσε, και δύο χρόνια αργότερα αποτέλεσε το πρώτο κτίριο στη Δανία που πιστοποιήθηκε ως παθητικό σπίτι – πληρώντας μια σειρά από προαιρετικά κριτήρια που απαιτούν πολύ μικρότερη χρήση ενέργειας από τα παραδοσιακά οικοδομικά πρότυπα.
Παρότι η προσέγγιση των παθητικών σπιτιών είναι πιο ακριβή από την τυποποιημένη οικοδόμηση, στις χώρες όπου η ιδέα είναι πιο διαδεδομένη – όπως η Γερμανία και η Αυστρία – οι τιμές πέφτουν καθώς οι τεχνολογίες και οι οικοδομικές τεχνικές γίνονται πιο γνωστές.
Ο Langenkamp ανέφερε ότι είναι δυνατόν να χτιστούν παθητικά σπίτια στη Δανία με εύλογο κόστος, και ότι έχει σημειωθεί σημαντικό ενδιαφέρον για το όλο έργο. «Λαμβάνω τηλεφωνήματα και επιστολές από ενδιαφερόμενους πελάτες, και το δεύτερο παθητικό σπίτι στη Δανία είναι ήδη υπό κατασκευή», ανέφερε.
Μια ιδέα που κερδίζει έδαφος
Η ιδέα παρουσιάστηκε αρχικά τη δεκαετία του ’80, και η πρώτη σειρά κτιρίων ολοκληρώθηκε το 1990 στο Darmstadt της Γερμανίας. Έως το 2001, το έργο CEPHEUS (Cost Efficient Passive Houses as European Standards), με χρηματοδότηση από την ΕΕ, είχε συμβάλλει στην κατασκευή 250 κτιρίων σε πέντε χώρες, αποδεικνύοντας ότι η διαδικασία είναι εμπορικά βιώσιμη.
Το ενδιαφέρον για τα κτίρια χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης αυξάνεται τα τελευταία χρόνια, αντανακλώντας τις αυξανόμενες ανησυχίες για τις κλιματικές αλλαγές και το υψηλό ενεργειακό κόστος. Σύμφωνα με τους διοργανωτές, το Passivhaus Institut, περισσότεροι από 1.100 αρχιτέκτονες, σχεδιαστές, εργολάβοι και πολίτες έλαβαν μέρος στο φετινό ετήσιο συνέδριο στη Νυρεμβέργη της Γερμανίας, προκειμένου να ενημερωθούν για έργα όπως του Langenkamp – πριν από μία δεκαετία, ο αριθμός των συμμετεχόντων ανερχόταν σε μόλις εκατό.
Υπάρχουν πλέον πάνω από 10.000 κτίρια σε όλο τον κόσμο που έχουν πιστοποιηθεί σύμφωνα με το πρότυπο των παθητικών σπιτιών, από μικρές ανεξάρτητες κατοικίες έως κτίρια γραφείων, σχολεία και καταστήματα. Πολλά από αυτά βρίσκονται στη Γερμανία και την Αυστρία, όπου γεννήθηκε η ιδέα, αλλά το ενδιαφέρον από άλλες χώρες αναπτύσσεται γοργά.
Επιπλέον, η προσέγγιση χρησιμοποιείται και για την αναπαλαίωση υφιστάμενων κτιρίων. Έργα του παρελθόντος έχουν δείξει ότι η αύξηση της ενεργειακής αποδοτικότητας είναι έως και δέκα φορές μεγαλύτερη από πριν την εισαγωγή της μεθόδου, βοηθώντας στη δραματική μείωση του ενεργειακού κόστους σε μεγάλα δημόσια κτίρια, όπως νοσοκομεία και σχολεία.
Η ιδέα

Οι τεχνολογίες παθητικών σπιτιών βασίζονται σε μια σειρά από αρχές, και όχι σε απαράβατους σχεδιαστικούς κανόνες. Σε αυτές περιλαμβάνονται:

Η χρήση της φύσης. «Παθητικός ηλιακός σχεδιασμός» σημαίνει μείωση των επιφανειών του κτιρίου, με παράθυρα προσανατολισμένα προς τον Ισημερινό (νότια στην Ευρώπη) για μεγιστοποίηση του ηλιακού κέρδους.


Μόνωση. Η ενισχυμένη μόνωση ελαχιστοποιεί τις απώλειες θερμότητας από τους τοίχους, τις οροφές και τα δάπεδα. Δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στην απαλοιφή των «θερμικών γεφυρών» - μικρά κενά στα κτίρια που επιτρέπουν τη διαφυγή θερμότητας.


Κουφώματα υψηλής τεχνολογίας. Τα παθητικά σπίτια χρησιμοποιούν τριπλά παράθυρα, με ειδική επικάλυψη και πλήρωση με αέρα όπως το αργό ή το κρυπτό. Κατά μέσο όρο, τα παράθυρα με προσανατολισμό προς το νότο σε ένα παθητικό σπίτι στην κεντρική Ευρώπη κερδίζουν περισσότερη θερμότητα από όση χάνουν, ακόμη και στα μέσα του χειμώνα.


Καθαρός αέρας. Χρησιμοποιούνται συστήματα μηχανικού εξαερισμού και ανάκτησης θερμότητας για τη διατήρηση της ποιότητας του αέρα και την ανάκτηση αρκετής θερμότητας ώστε να μην απαιτείται κάποιο συμβατικό σύστημα θέρμανσης. Μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν υπόγειες σωληνώσεις που μεταφέρουν θερμότητα από τη γη στον αέρα και αντίστροφα, προκειμένου να ζεστάνουν ή να ψύξουν την υποδοχή αέρα για το σύστημα εξαερισμού. Αυτό διασφαλίζει επίσης μια συνεχή παροχή καθαρού αέρα.


Σφράγιση. Διασφαλίζοντας ότι κάθε αρμός της κατασκευής είναι εξαιρετικά αεροστεγής, ελαχιστοποιείται η ποσότητα ζεστού ή ψυχρού αέρα που διαπερνά τη δομή, επιτρέποντας στο μηχανικό σύστημα εξαερισμού να ανακτά τη θερμότητα πριν εκκενώσει τον αέρα στο εξωτερικό περιβάλλον.
Η ποικιλία κλιματολογικών συνθηκών στην Ευρώπη σημαίνει ότι απαιτείται και ποικιλομορφία προσεγγίσεων.
Άλλες τεχνολογίες


Χρησιμοποιείται επίσης ένας αριθμός άλλων προσεγγίσεων για τη μείωση του αντίκτυπου των κτιρίων στο περιβάλλον:

Τα «κτίρια μηδενικής ενέργειας» παράγουν τη δική τους ενέργεια μέσω τουρμπίνων ή ηλιακής ενέργειας. Σε ορισμένες χώρες, οι ιδιοκτήτες κατοικιών λαμβάνουν προνομιακή τιμή για τον ηλεκτρισμό που τροφοδοτούν στο εθνικό δίκτυο.
Υπάρχει μια σειρά από πρωτοποριακά σχέδια μεγάλων κτιρίων γραφείων ή εργοστασίων που χρησιμοποιούν τις επιφάνειες των ταρατσών για ηλιακούς συλλέκτες ή συλλέγουν τα ρεύματα αέρα για να κινούν ανεμο-τουρμπίνες.
Όταν ολοκληρωθεί, ένα νέο κτίριο γραφείων στη Στοκχόλμη θα κερδίζει έως και το 15% της θερμότητας που χρειάζεται από τη θερμότητα των σωμάτων των επιβατών που περνούν από τον κεντρικό σταθμό που βρίσκεται δίπλα στο κτίριο.
Οι ταράτσες που καλύπτονται με χώμα και φυτά γίνονται όλο και πιο δημοφιλείς σε όλο τον κόσμο. Αυτές οι «οικολογικές ταράτσες» παρέχουν πρόσθετη μόνωση και απορροφούν το διοξείδιο του άνθρακα (CO2) που προκαλεί τις κλιματικές αλλαγές.
Μια μηχανολογική εταιρία στην Ολλανδία έχει αναπτύξει ένα σύστημα που αντλεί θερμότητα από την άσφαλτο των δρόμων το καλοκαίρι. Η θερμότητα αποθηκεύεται υπογείως και χρησιμοποιείται το χειμώνα για τη θέρμανση των γειτονικών κτιρίων. Επιπλέον, το σύστημα προστατεύει το δρόμο από τον παγετό το χειμώνα.
ας κανουμε την υπερβαση λοιπον...για το περιβαλλον ρε ####το

ntinopoulos
26-03-2010, 01:59
εξυπνες ιδεες αλλα τοσο μακρια απο τη δικη μας νοοτροπια...:o

solik
26-03-2010, 12:22
Πολύ καλές πληροφορίες.Τσομπάνη έγραψες !!!!!! Και xurxes !!!!!!!!!!!!!!