PDA

View Full Version : Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.


SpanosNikos
10-02-2009, 13:14
Προς: GS Forum
Αθήνα 09.02.2009


ΘΕΜΑ: Εκπαίδευση Αναβατών GS Forum / EnduroTraining 2009


Αγαπητοί φίλοι και μέλη του GS Forum,

H MotoAdventures καταρχήν σας εύχεται καλή αρχή στην νεοσύστατη προσπάθεια δημιουργίας ενός ακόμη Forum το οποίο είναι κοντά στις μοτοσυκλέτες της BMW Motorrad αλλά και στα Εκπαιδευτικά / Ταξιδιωτικά Προγράμματα τα οποία υλοποιούνται σε συνεργασία με την BMW Hellas Motorrad και το 2009.

Η Moto Adventures όπως και στο παρελθόν έχει κάνει βοηθώντας αντίστοιχα Forums και κοινότητες αναβατών επιθυμεί και έμπρακτα να στηρίξει την προσπάθεια και τα μέλη σας. Έτσι σας προσφέρουμε την δυνατότητα συμμετοχής στο EnduroTraining 1 που θα πραγματοποιηθεί στις 08.03.2009 και 31.05.2009 και EnduroTraining 2 (11 & 12.04.2009), σε ιδιαίτερα προνομιακές τιμές.

Συγκεκριμένα για τα μέλη και μόνο του GSForum η τιμή συμμετοχής στο EnduroTraining 1 από 150,00 ευρώ που ανέρχεται το 2009 προσφέρεται στην τιμή των 100,00 ευρώ για Group συμμετοχής minimum 8 άτομα, ενώ για το EnduroTraining 2 προσφέρεται η τιμή των 200,00 ευρώ για Group αναβατών minimum 6 άτομα.

Η διαδικασία εγγραφής θα πρέπει να γίνει μέσω των Διαχειριστών του GS Forum. Θα χρειαστεί δηλαδή να μας ανακοινώσουν έως και την Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου τα Group συμμετοχής ανά ημερομηνία.

Η MotoAdventures θα βρίσκεται κοντά σας με κάθε δυνατό τρόπο και σας εύχεται καλές βόλτες και επιτυχίες στο Forum!

Για την Moto Adventures
Νίκος Σπανός

Y.Γ: Η παραπάνω προσφορά ισχύει αποκλειστικά για τις παραπάνω ημερομηνίες και όχι για όλο το 2009. Εάν το σκεφτόσασταν βιαστείτε...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-02-2009, 15:34
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)





.

Arkas
20-02-2009, 15:48
Απωθημένο το είχα!!!:sm7:

Μέσα στο EnduroTraining 1 της 31.05.2009.

Mariner
21-02-2009, 20:01
Count me in για το enduro2..

Eυχαριστω :)

emix
21-02-2009, 20:09
Αν και το εχω κανει το Enduro II, επειδη το επομενο Δεκεμβριο θελω να κανω το III, λεω να το ξανακανω για να προετοιμαστω καταλληλα.

Οποτε και εκτος απροοπτου, βαλτε με στην λιστα συμμετοχων για το Enduro Level 2 στις 11/4/2009.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-02-2009, 20:21
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis










EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46





















EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner
emix










.

riko46
21-02-2009, 20:32
EnduroTraining 1 / 31.05.2009

Μέσα ευχαριστώ...........:cool:

yannis
21-02-2009, 21:25
Δυστυχώς, λόγω δουλειάς είναι απίθανο να μπορώ αργότερα, οπότε...


EnduroTraining 1 / 08.03.2009

yannis

danaos
24-02-2009, 17:29
Για να ξέρουμε τι ειναι το καθενα .....

Enduro Training I
Off Road διασκέδαση για περισσότερη ασφάλεια!

Η πρώτη επαφή με το χώμα είναι μια αξέχαστη εμπειρία. Η εξάσκηση τελειοποιεί την τεχνική, και πολύ γρήγορα θα συνειδητοποιήσετε πως η οδηγική απόλαυση μπορεί εύκολα να συνδυαστεί με μια απολαυστική εκπαίδευση Off Road οδήγησης. Μαζί θα σηκώσουμε τα πρώτα σύννεφα σκόνης ενώ παράλληλα θα έχετε την δυνατότητα να γνωρίσετε και άλλους αναβάτες με το ίδιο πάθος και θέληση για οδήγηση σε όμορφες χωμάτινες διαδρομές. Σε αυτήν την πρώτη γνωριμία θα μιλήσουμε για την προετοιμασία και τις ρυθμίσεις της μοτοσικλέτας σας αλλά και για τον κατάλληλο εξοπλισμό αναβάτη που θα διευκολύνει τα ταξίδια σας. Οι ασκήσεις που θα πραγματοποιήσουμε σχετικά με την σωστή στάση σώματος, κατεύθυνσης - αλλαγής πορείας και φρεναρίσματος θα σας προετοιμάσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τις χωμάτινες σας εξορμήσεις!
Διάρκεια Μαθήματος
Μία ημέρα με 8 αναβάτες ανά γκρουπ
Μοτοσικλέτες συμμετοχής
Όλες οι τετράχρονες μοτοσικλέτες με ικανότητα κίνησης εκτός δρόμου (ανεξαρτήτως μάρκας). Δεν απαιτείται η τοποθέτηση ελαστικών εκτός δρόμου.

Το κόστος περιλαμβάνει
Θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση μιας ημέρας στην οδήγηση εκτός δρόμου σε οργανωμένο Εκπαιδευτικό Κέντρο, ένα πλήρες γεύμα.
Εκπαιδευτικά Κέντρα
Moto Adventures Enduro Park Loutraki (Λουτράκι Κορινθίας)

Βαθμός Δυσκολίας
1

Απαιτούμενος Εξοπλισμός
Οι αναβάτες που συμμετέχουν στα μαθήματα μας υποχρεωτικά θα πρέπει να έχουν μαζί τους πλήρη εξοπλισμό προστασίας αναβάτη ειδικό για χρήση μοτοσικλέτας.

και....

Enduro Training 2
Δύο απολαυστικές ημέρες στο χώμα!


Θέλετε να περάσετε ένα αξέχαστο διήμερο γεμάτο εκπαίδευση και μαγικές βόλτες σε δασικούς χωματόδρομους; Το Σχολείο αυτό είναι ιδανικό για να προετοιμαστείτε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για ταξίδια σε μικτές διαδρομές περιπέτειας. Την πρώτη ημέρα διδάσκουμε όλο το πακέτο ασκήσεων του Enduro Training 1. Την δεύτερη ημέρα οι εκπαιδευτές της Moto Adventures θα σας αναλύσουν με τον πλέον αποτελεσματικό και ασφαλή τρόπο όλες τις απαραίτητες τεχνικές που θα χρειαστεί να γνωρίζετε προκειμένου να ξεπεράσετε με χαμόγελο τα εμπόδια που πιθανό να συναντήσετε στα ταξίδια σας. Το Σχολείο ολοκληρώνει την εκπαιδευτική του ποικιλία με ένα Off Road ταξίδι σε διαδρομές που θα μείνουν για πάντα χαραγμένες στο μυαλό σας.
Καλώς ήρθατε στον Κόσμο του Enduro!
Διάρκεια Μαθήματος
Δύο ημέρες με 8-10 αναβάτες ανά γκρουπ
Μοτοσικλέτες συμμετοχής
Όλες οι τετράχρονες μοτοσικλέτες με ικανότητα κίνησης εκτός δρόμου (ανεξαρτήτως μάρκας). Aπαιτείται η τοποθέτηση ελαστικών εκτός δρόμου.
Το κόστος περιλαμβάνει
Θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση δύο ημερών στην οδήγηση εκτός δρόμου σε οργανωμένο Εκπαιδευτικό Κέντρο, ένα Off Road Tour, μια διανυκτέρευση σε δίκλινο δωμάτιο στο Enduro Park Loutraki, τέσσερα πλήρη γεύματα.
Εκπαιδευτικά Κέντρα
Moto Adventures Enduro Park Loutraki (Λουτράκι Κορινθίας)
Βαθμός Δυσκολίας
2
Απαιτούμενος Εξοπλισμός
Οι αναβάτες που συμμετέχουν στα μαθήματα μας υποχρεωτικά θα πρέπει να έχουν μαζί τους πλήρη εξοπλισμό προστασίας αναβάτη ειδικό για χρήση μοτοσικλέτας.

απο την σελιδα της MOTO-ADVENTURES

http://www.motoadventures.gr/el/endurotraining1.html

http://www.motoadventures.gr/el/endurotraining2.html


αξιζει πραγματικα οσοι τα εχουν κανει μπορουν να καταλάβουν. Σε βελτιωνει οδηγικα και στην ασφαλτο...μην ξεχναμε οτι ακομα και ο valle προπονηση στο χωμα κανει!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-02-2009, 20:49
Για να ξέρουμε τι ειναι το καθενα .....

Enduro Training I
Off Road διασκέδαση για περισσότερη ασφάλεια!

Η πρώτη επαφή με το χώμα είναι μια αξέχαστη εμπειρία. Η εξάσκηση τελειοποιεί την τεχνική, και πολύ γρήγορα θα συνειδητοποιήσετε πως η οδηγική απόλαυση μπορεί εύκολα να συνδυαστεί με μια απολαυστική εκπαίδευση Off Road οδήγησης. Μαζί θα σηκώσουμε τα πρώτα σύννεφα σκόνης ενώ παράλληλα θα έχετε την δυνατότητα να γνωρίσετε και άλλους αναβάτες με το ίδιο πάθος και θέληση για οδήγηση σε όμορφες χωμάτινες διαδρομές. Σε αυτήν την πρώτη γνωριμία θα μιλήσουμε για την προετοιμασία και τις ρυθμίσεις της μοτοσικλέτας σας αλλά και για τον κατάλληλο εξοπλισμό αναβάτη που θα διευκολύνει τα ταξίδια σας. Οι ασκήσεις που θα πραγματοποιήσουμε σχετικά με την σωστή στάση σώματος, κατεύθυνσης - αλλαγής πορείας και φρεναρίσματος θα σας προετοιμάσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τις χωμάτινες σας εξορμήσεις!
Διάρκεια Μαθήματος
Μία ημέρα με 8 αναβάτες ανά γκρουπ
Μοτοσικλέτες συμμετοχής
Όλες οι τετράχρονες μοτοσικλέτες με ικανότητα κίνησης εκτός δρόμου (ανεξαρτήτως μάρκας). Δεν απαιτείται η τοποθέτηση ελαστικών εκτός δρόμου.

Το κόστος περιλαμβάνει
Θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση μιας ημέρας στην οδήγηση εκτός δρόμου σε οργανωμένο Εκπαιδευτικό Κέντρο, ένα πλήρες γεύμα.
Εκπαιδευτικά Κέντρα
Moto Adventures Enduro Park Loutraki (Λουτράκι Κορινθίας)

Βαθμός Δυσκολίας
1

Απαιτούμενος Εξοπλισμός
Οι αναβάτες που συμμετέχουν στα μαθήματα μας υποχρεωτικά θα πρέπει να έχουν μαζί τους πλήρη εξοπλισμό προστασίας αναβάτη ειδικό για χρήση μοτοσικλέτας.

και....

Enduro Training 2
Δύο απολαυστικές ημέρες στο χώμα!


Θέλετε να περάσετε ένα αξέχαστο διήμερο γεμάτο εκπαίδευση και μαγικές βόλτες σε δασικούς χωματόδρομους; Το Σχολείο αυτό είναι ιδανικό για να προετοιμαστείτε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για ταξίδια σε μικτές διαδρομές περιπέτειας. Την πρώτη ημέρα διδάσκουμε όλο το πακέτο ασκήσεων του Enduro Training 1. Την δεύτερη ημέρα οι εκπαιδευτές της Moto Adventures θα σας αναλύσουν με τον πλέον αποτελεσματικό και ασφαλή τρόπο όλες τις απαραίτητες τεχνικές που θα χρειαστεί να γνωρίζετε προκειμένου να ξεπεράσετε με χαμόγελο τα εμπόδια που πιθανό να συναντήσετε στα ταξίδια σας. Το Σχολείο ολοκληρώνει την εκπαιδευτική του ποικιλία με ένα Off Road ταξίδι σε διαδρομές που θα μείνουν για πάντα χαραγμένες στο μυαλό σας.
Καλώς ήρθατε στον Κόσμο του Enduro!
Διάρκεια Μαθήματος
Δύο ημέρες με 8-10 αναβάτες ανά γκρουπ
Μοτοσικλέτες συμμετοχής
Όλες οι τετράχρονες μοτοσικλέτες με ικανότητα κίνησης εκτός δρόμου (ανεξαρτήτως μάρκας). Aπαιτείται η τοποθέτηση ελαστικών εκτός δρόμου.
Το κόστος περιλαμβάνει
Θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση δύο ημερών στην οδήγηση εκτός δρόμου σε οργανωμένο Εκπαιδευτικό Κέντρο, ένα Off Road Tour, μια διανυκτέρευση σε δίκλινο δωμάτιο στο Enduro Park Loutraki, τέσσερα πλήρη γεύματα.
Εκπαιδευτικά Κέντρα
Moto Adventures Enduro Park Loutraki (Λουτράκι Κορινθίας)
Βαθμός Δυσκολίας
2
Απαιτούμενος Εξοπλισμός
Οι αναβάτες που συμμετέχουν στα μαθήματα μας υποχρεωτικά θα πρέπει να έχουν μαζί τους πλήρη εξοπλισμό προστασίας αναβάτη ειδικό για χρήση μοτοσικλέτας.

απο την σελιδα της MOTO-ADVENTURES

http://www.motoadventures.gr/el/endurotraining1.html

http://www.motoadventures.gr/el/endurotraining2.html


αξιζει πραγματικα οσοι τα εχουν κανει μπορουν να καταλάβουν. Σε βελτιωνει οδηγικα και στην ασφαλτο...μην ξεχναμε οτι ακομα και ο valle προπονηση στο χωμα κανει!!!



Ευχαριστούμε Δαναέ για τις πληροφορίες .....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF66.gif



.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-02-2009, 20:50
.
.
.
.
.
.
.
αξιζει πραγματικα οσοι τα εχουν κανει μπορουν να καταλάβουν. Σε βελτιωνει οδηγικα και στην ασφαλτο...μην ξεχναμε οτι
ακομα και ο valle προπονηση στο χωμα κανει!!!



:sm8:

yannis
24-02-2009, 21:07
Τι θα γίνει ρε παιδιά μόνο θα με αφήσετε στις 8 του Μάρτη ?!?!?!?!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

xristos1978
24-02-2009, 23:50
Enduro Training 2
Δύο απολαυστικές ημέρες στο χώμα!

Μέσα κι εγώ......πάμε χώμα.......:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-02-2009, 00:40
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis




EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46

laertis








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner
emix
xristos1978
spiros



.

ntinopoulos
25-02-2009, 00:43
μαλλον θ ακολουθησω κι εγω γιαννη στις 8;)

Dionisis
25-02-2009, 00:47
Φιλαρακια για τους ασφαλτινους θα <παιξει> κατι απο τα προγραματα του moto adventure??????????????

emix
25-02-2009, 00:49
Φιλαρακια για τους ασφαλτινους θα <παιξει> κατι απο τα προγραματα του moto adventure??????????????

Θα σε συμβουλευα να κανεις το Enduro Level I κι ας μην ξαναπατησεις ποτε σου στο χωμα. Μπορεις να το κανεις και με ασφαλτινα λαστιχα. Οι εμπειριες που θα μαζεψεις θα σε βοηθησουν και στην ασφαλτο.

kostas_366
25-02-2009, 01:02
Mάλλον στο εντούρο1 08/03 είναι και πιο κοντινή ημ/νία, αλλά δεν θέλω ακόμα να πω το οκ να είμαι σίγουρος , θα είμαι και εγώ μέσα.
Νίκο βάλε ερωτιματικό.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-02-2009, 01:07
Θα σε συμβουλευα να κανεις το Enduro Level I κι ας μην ξαναπατησεις ποτε σου στο χωμα. Μπορεις να το κανεις και με ασφαλτινα λαστιχα. Οι εμπειριες που θα μαζεψεις θα σε βοηθησουν και στην ασφαλτο.



:sm8:




.

spiros
25-02-2009, 11:19
Είμαι μέσα για το Enduro Training 2 .
Είμαι στη λίστα!!!

laertis
25-02-2009, 17:09
Νικο και εγω μεσα για 31/3

gma21
26-02-2009, 01:17
Μέσα για τις 8/3/2009!!!

Dionisis
27-02-2009, 01:05
Νικο 31-5 και εγω θα ακουσω τον emix κατι θα ξερει........

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-02-2009, 03:18
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21




EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46


laertis

Dionisis








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner
emix
xristos1978
spiros



.

yannis
27-02-2009, 19:45
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis


EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46


Dionisis








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner
emix
xristos1978
spiros



.


Ντινόπουλε που είσαι αγόρι μου !?!?!?!?:sm7:

mvlad78
27-02-2009, 19:53
Κι εγώ μέσα για 08/3 ! :D

yannis
27-02-2009, 20:02
Κι εγώ μέσα για 08/3 ! :D




Έλα οι αμαζόνες !!!!!! :sm8:
( 366 τα βλέπεις... εσύ ακόμα το σκέπτεσαι!!!:p)

kostas_366
27-02-2009, 20:59
Νικο και εγω μεσα για 31/3
Άγγελε, 8/03 είναι ή 31/ 05
31/03 δεν παίζει :)
Για πες σωστά την ημέρα να το φτιάξει ο Νίκος...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-02-2009, 21:02
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos




EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46

Dionisis








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner

emix

xristos1978

spiros



.

yannis
27-02-2009, 21:06
Άγγελε, 8/03 είναι ή 31/ 05
31/03 δεν παίζει :)
Για πες σωστά την ημέρα να το φτιάξει ο Νίκος...

Κώστα μου αυτό σημαίνει ότι θα έρθεις μεν, αλλά θα κρατάς μόνο "τα πρακτικά" της συνάντησης?!!?!?!:sm7::sm7::sm7:

kostas_366
27-02-2009, 21:10
Κώστα μου αυτό σημαίνει ότι θα έρθεις μεν, αλλά θα κρατάς μόνο "τα πρακτικά" της συνάντησης?!!?!?!:sm7::sm7::sm7:
:sm7::sm7::sm7:
Κατα μεγαλύτερο ποσοστό θα είμαι, το γράφω και παραπάνω, πως να σε αφήσω και μόνο που έκανες παράπονα :p.
Απλά μην μπερδευτεί ο κόσμος έκανα την σημείωση :rolleyes:

ntinopoulos
27-02-2009, 21:34
8/3 κι εγω μεσα,και αν μ αρεσει μεσα και για το level 2!:D

Mariner
01-03-2009, 00:05
8/3 κι εγω μεσα,και αν μ αρεσει μεσα και για το level 2!:D

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις απο χώμα (μάλλον μικρή για να λές "αν μ'αρεσει" - εκτος αν εννοείς το training το ιδιο) αλλα καλύτερα αν κάνεις το 1ο να αφήσεις να περάσει κάποιος καιρός. Ανάμεσα στα 2 να κάνεις χωμάτινες βόλτες ωστε να εφαρμόσεις πρακτικά αυτά που μαθαίνεις στο 1ο κ να αποκτήσεις μεγαλύτερη εμπειρία. Ετσι θα μπορέσεις να μπείς ευκολότερα στο πνεύμα του 2ου level κ να μπορέσεις να αφομοιώσεις καλύτερα αυτά που θα μάθεις.

Προσωπικά για να καταλάβεις έκανα το 1ο level τον Οκτωβριο, απο τότε μέχρι τώρα έκανα συνεχώς χωμάτινες βόλτες κ πάλι αν δεν ήθελα τον Ιούνιο να πάω για off-road στις Αλπεις οπου θέλω να είμαι οσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένος, θα το καθυστερούσα κι αλλο..

Υπάρχουν κ άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία απο μένα στο χώμα που έχουν κάνει τα trainings κ πιστεύω θα σου πούν πάνω κατω τα ιδια..

danaos
01-03-2009, 01:39
Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις απο χώμα (μάλλον μικρή για να λές "αν μ'αρεσει" - εκτος αν εννοείς το training το ιδιο) αλλα καλύτερα αν κάνεις το 1ο να αφήσεις να περάσει κάποιος καιρός. Ανάμεσα στα 2 να κάνεις χωμάτινες βόλτες ωστε να εφαρμόσεις πρακτικά αυτά που μαθαίνεις στο 1ο κ να αποκτήσεις μεγαλύτερη εμπειρία. Ετσι θα μπορέσεις να μπείς ευκολότερα στο πνεύμα του 2ου level κ να μπορέσεις να αφομοιώσεις καλύτερα αυτά που θα μάθεις.

Προσωπικά για να καταλάβεις έκανα το 1ο level τον Οκτωβριο, απο τότε μέχρι τώρα έκανα συνεχώς χωμάτινες βόλτες κ πάλι αν δεν ήθελα τον Ιούνιο να πάω για off-road στις Αλπεις οπου θέλω να είμαι οσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένος, θα το καθυστερούσα κι αλλο..

Υπάρχουν κ άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία απο μένα στο χώμα που έχουν κάνει τα trainings κ πιστεύω θα σου πούν πάνω κατω τα ιδια..

Σωστα φιλε!!! Και εγω αν εχω το χρονο παω και ξανα κανω το 2 και το 3 ολο και και κερδιζεις......

ntinopoulos
01-03-2009, 02:39
ευχαριστω mariner και δαναε για τη συμβουλη!;)
εγω δεν τρελαινομαι για enduro,ειμαι πιο πολυ της ασφαλτου(της καλης μαλιστα):D
ο λογος που θελω να κανω τα μαθηματα ειναι επειδη θεωρω θα με βοηθησουν στο σωστο χειρισμο της μηχανης γενικοτερα.:cool:

Dionisis
01-03-2009, 23:19
ευχαριστω mariner και δαναε για τη συμβουλη!;)
εγω δεν τρελαινομαι για enduro,ειμαι πιο πολυ της ασφαλτου(της καλης μαλιστα):D
ο λογος που θελω να κανω τα μαθηματα ειναι επειδη θεωρω θα με βοηθησουν στο σωστο χειρισμο της μηχανης γενικοτερα.:cool:
Κωστα το ιδιο και εγω δεν παω χωμα ηθελα να ακολουθησω καποιο μαθημα ασφαλτινο αλλα τωρα με την ευκαιρια και με την γνωμη του emix αποφασησα να ακολουθησω ........θα δειξει....;)

Arkas
01-03-2009, 23:24
ευχαριστω mariner και δαναε για τη συμβουλη!;)
εγω δεν τρελαινομαι για enduro,ειμαι πιο πολυ της ασφαλτου(της καλης μαλιστα):D
ο λογος που θελω να κανω τα μαθηματα ειναι επειδη θεωρω θα με βοηθησουν στο σωστο χειρισμο της μηχανης γενικοτερα.:cool:
+1!

Mariner
02-03-2009, 00:15
Ενα βασικό επιτευγμα μέσα απο αυτά τα μαθήμα είναι πως σου φέυγουν πολλές φοβίες για την μηχανή κ τον χειρισμό της. Μέσα απο τις οδηγίες των εκπαιδευτών καταλήγεις να κάνεις πράγματα που μέχρι πριν τα έβλεπες κ αναρωτιώσουν πως τα κάνουν μερικοί άνθρωποι. Αυτο απο μόνο του είναι πολύ σημαντικό ακόμα κ στις καθημερινές μας μετακινήσεις μιας κ μας επιτρέπει να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη γνώση της μηχανής μας κ των δυνατοτήτων της βοηθώντας μας έτσι να μετακινούμαστε με μεγαλύτερη ασφάλεια και να αντιμετωπίζουμε ευκολότερα κ πιο αποτελεσματικά δύσκολες καταστασεις στις οποίες μπορεί να βρεθούμε.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-03-2009, 02:52
Ενα βασικό επιτευγμα μέσα απο αυτά τα μαθήμα είναι πως σου φέυγουν πολλές φοβίες για την μηχανή κ τον χειρισμό της. Μέσα απο τις οδηγίες των εκπαιδευτών καταλήγεις να κάνεις πράγματα που μέχρι πριν τα έβλεπες κ αναρωτιώσουν πως τα κάνουν μερικοί άνθρωποι. Αυτο απο μόνο του είναι πολύ σημαντικό ακόμα κ στις καθημερινές μας μετακινήσεις μιας κ μας επιτρέπει να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη γνώση της μηχανής μας κ των δυνατοτήτων της βοηθώντας μας έτσι να μετακινούμαστε με μεγαλύτερη ασφάλεια και να αντιμετωπίζουμε ευκολότερα κ πιο αποτελεσματικά δύσκολες καταστασεις στις οποίες μπορεί να βρεθούμε.



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif



.

emix
02-03-2009, 20:31
Συμφωνω απολυτα με τον Μαρινο.

africanos
03-03-2009, 06:36
Ουουπς!! Δεν γνωριζα για την προσφορα του Νικου αλλα αν ισχυει ακομα ειμα κι`εγω μεσα για τις 31/05

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-03-2009, 11:30
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos




EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46

Dionisis

africanos








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner

emix

xristos1978

spiros



.

kostas_366
03-03-2009, 12:30
Mάλλον στο εντούρο1 08/03 είναι και πιο κοντινή ημ/νία, αλλά δεν θέλω ακόμα να πω το οκ να είμαι σίγουρος , θα είμαι και εγώ μέσα.
Νίκο βάλε ερωτιματικό.
Έλα και το 80% έχει γύρει προς το 90% για την ημ/νια 08/03 :p
Όχι για τίποτα άλλο, αλλά για να μην φωνάζει εκείνος ο φουκαριάρης ο φίλος μου ο Γιάννης, ότι είναι μόνος του!!! :p:p:p

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-03-2009, 12:41
Λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos



Οι παραπάνω 5 συμμετέχοντες,

θα πρέπει να δηλώσουν τα στοιχεία τους ,

στην σελίδα της Μοto Adventures ΕΔΩ (http://www.motoadventures.gr/el/book.aspx) !!!!!



.

danaos
03-03-2009, 17:31
Μερικες ακομα πληροφοριες......

http://www.motoadventures.gr/el/meeting.html

george1968
03-03-2009, 17:33
Αν δεν είναι πολύ αργά, μπορώ να δηλώσω και εγώ συμμετοχή αλλά για τις 31/5???
Ε! αυτή η κυριακή είναι πολύ νωρίς....

Ευχαριστώ και αν χρειαστεί κάτι να γίνει από την πλευρά μου, παρακαλώ να με ενημερώσετε με pm

SpanosNikos
03-03-2009, 21:40
Παιδιά καλησπέρα.

Εάν θέλετε την προσωπική μου άποψη για το πότε να παρακολουθήσετε ένα σχολείο η απάντηση είναι όταν έχει χειμώνα και πολύ κρύο...οι περισσότεροι την "πατάνε" και έρχονται Μαϊο - Ιούνιο - Σεπτέμβριο, φοβούμενοι λάσπες και γενικά κακές συνθήκες και το αποτέλεσμα είναι να λιώνουν στον ιδρώτα...Όσο πιο κρύο τόσο καλύτερα!

Όσο για τα αποτελέσματα του Enduro Training 1 στην άσφαλτο και τον χειρισμό της μοτοσυκλέτας γενικότερα...θα τα πούμε την Κυριακή το απόγευμα με τους συμμετέχοντες.

Keep on Dirty!
N.S :sm8:

ΥΓ 1: Σας παρακαλώ όσοι δεν έχουν στείλει την αίτηση τους για την Κυριακή μέσω της σελίδας μας να το κάνουν άμεσα είναι διαδικαστικό αλλά απολύτως απαραίτητο.

ΥΓ 2: Όσοι θα παρακολουθήσουν Enduro Training 2 επίσης παρακαλώ να κάνουν ΑΜΕΣΑ την αίτηση τους γιατί γίνεται ένας πανικός για την επόμενη ημερομηνία και το κεφάλι μου ήδη γυρίζει! :sm1:

Mariner
03-03-2009, 21:51
Απο εμένα η Αίτηση για το ΙΙ έφυγε!

Μαρίνος

SpanosNikos
03-03-2009, 21:55
:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-03-2009, 22:01
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos




EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46

Dionisis

africanos

george1968








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner

emix

xristos1978

spiros





.

yannis
03-03-2009, 22:10
Άντε λοιπόν να ματαξαναγράψω, πως και εγώ ήδη έστειλα την αίτηση.

gma21
04-03-2009, 14:28
Ευχαριστούμε για την τιμή(οχι σε χρήματα) αλλα και για την προσφορά(σε χρήματα)!!!

http://www.motoadventures.gr/el/news.aspx?id=98

Konti
04-03-2009, 15:25
Κι εγώ...κι εγώ...!!!

EnduroTraining 2 / 11.04.2009
Konti


Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

arisxios
04-03-2009, 15:58
Άντε να ανοίξουμε λίγο τα μάτια μας :sm7::sm7:
Και εγώ μέσα για το EnduroTraining 1 31.05.2009 :sm8::sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-03-2009, 16:32
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos

athens_rugby




EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46

Dionisis

africanos

george1968

arisxios








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner

emix

xristos1978

spiros

Konti





.[/quote]

killer
04-03-2009, 17:01
Παιδια λογω ελλειψης συνδεσης internet χανουμε καποιες σημαντικες συζητησεις οπως αυτες εδω!!! :yz:yz:yz

Αν και καθυστεριμενα θελουμε να συμμετασχουμε (πακετο με τον ψηλο Mammoth) στο σχολειο της Κυριακης 8-3-09, για να συμπληρωθει και η οκταδα του γκρουπ.

Αν προλαβαινουμε παρακαλω να μας απαντησετε αμεσα!!!

Νικος-> Killer r1200gs 08
Αρης -> Mammoth r1200gsa 08

Anax
04-03-2009, 17:16
Θα σας μείνει αξέχαστο το σχολείο παιδία. Και θα μάθετε πολλά που θα βοηθήσουν και στην άσφαλτο. ;););) Εγώ θα ξανακάνω το 3 με την πρώτη ευκαιρία. Άσε που θα έρχεστε και στα Enduro Day και Adventure Tour. άντε να τα λέμε και στα βουνά. :):):)

Mammoth
04-03-2009, 17:16
Αν και καθυστεριμενα θελουμε να συμμετασχουμε (πακετο με τον ψηλο Mammoth) στο σχολειο της Κυριακης 8-3-09, για να συμπληρωθει και η οκταδα του γκρουπ.

Νικος-> Killer r1200gs 08
Αρης -> Mammoth r1200gsa 08

Για το τυπικο της υποθεσης στελνω και εγω την συγκαταθεση για την συμμετοχη στο Training1 στης 8-3 παρεα με τον killer, αν προλαβαινουμε φυσικα!!!:sm2:

killer
04-03-2009, 17:47
Νικολα ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!!!!!!:sm8::sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-03-2009, 17:52
Παιδια λογω ελλειψης συνδεσης internet χανουμε καποιες σημαντικες συζητησεις οπως αυτες εδω!!! :yz:yz:yz

Αν και καθυστεριμενα θελουμε να συμμετασχουμε (πακετο με τον ψηλο Mammoth) στο σχολειο της Κυριακης 8-3-09, για να συμπληρωθει και η οκταδα του γκρουπ.

Αν προλαβαινουμε παρακαλω να μας απαντησετε αμεσα!!!

Νικος-> Killer r1200gs 08
Αρης -> Mammoth r1200gsa 08


Κατόπιν συνεννοήσεως με τον Νίκο Σπανό,

κατ' εξαίρεση,

προστίθενται στη λίστα ο Νίκος Κ ο Άρης !!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-03-2009, 17:53
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos

athens_rugby

Killer

Mammoth




EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46

Dionisis

africanos

george1968

arisxios








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner

emix

xristos1978

spiros

Konti





.

kostas_366
04-03-2009, 21:34
Μέσα και εγώ 100%, στις 08.03.2009
Δεν μπορω να βρω την λίστα που θέλει να συμπληρώσουμε τα στοιχεία..

kostas_366
04-03-2009, 21:54
OK την βρήκα και έστειλα.

pesto1
05-03-2009, 02:18
πώς μπορούμε να μάθουμε εαν θα γίνει EnduroTraining 1 μέσα στο καλοκαίρι? Απο ιούνιο και μετά...

Konti
05-03-2009, 11:41
Μόλις έστειλα κι εγώ την αίτηση:):):)

Αντε 37 μέρες έμειναν λέμε.......:sm7:

emix
05-03-2009, 11:46
πώς μπορούμε να μάθουμε εαν θα γίνει EnduroTraining 1 μέσα στο καλοκαίρι? Απο ιούνιο και μετά...

Μπες μεσα στο site της motoadventures (www.motoadventures.gr (http://www.motoadventures.gr)) και ψαξε να βρεις τις ημερομηνιες για το Enduro Level 1.

Νομιζω και χωρις να ειμαι σιγουρος οτι μετα τον Ιουνιο κανει ενα Enduro II, ωστε να μπορουν οσοι θελουν να συμμετεχουν στα μεγαλα χωματινα ταξιδια και μετα τελος. Απο Σεπτεμβριο παλι.
Αλλα καλυτερα μπες μεσα στο site.

spiros
05-03-2009, 13:29
OK η αίτηση και από μένα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-03-2009, 13:56
Ευχαριστούμε το μέλος μας Νίκο Σπανό και τη Moto Adventures για την πραγματικά δελεαστική προσφορά που παρέχουν στα μέλη μας.

Το έργο και τα αποτελέσματα των μαθημάτων του Νικόλα και της Moto Adventures
είναι γνωστά γι' αυτό τα πολλά λόγια περιττεύουν.....;)

Αρχίζω λοιπόν την λίστα συμμετοχής για τα μαθήματα:

EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos

athens_rugby

Killer

Kostas 366

COACH




EnduroTraining 1 / 31.05.2009

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ

arkas

riko46

Dionisis

africanos

george1968

arisxios








EnduroTraining 2 / 11.04.2009

Mariner

emix

xristos1978

spiros

Konti





.

COACH
05-03-2009, 15:04
Να γινω και εγω το νουμερο 10 για το σχολειο 8/3?
Εχω στειλει την αιτηση!!!!!!!!!!

10.COACH

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-03-2009, 15:32
Να γινω και εγω το νουμερο 10 για το σχολειο 8/3?
Εχω στειλει την αιτηση!!!!!!!!!!

10.COACH


Νίκο,

έχεις ΠΜ !!!


.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-03-2009, 15:38
Με την αντικατάσταση του μέλους Mammoth με τον COACH,

KΛΕΙΝΕΙ η λίστα συμμετεχόντων


για το: EnduroTraining 1 / 08.03.2009



Όποιο άλλο μέλος επιθυμεί να συμμετάσχει στα μαθήματα,

να δηλώσει συμμετοχή στις επόμενες ημερομηνίες !!!!



.

sargail
06-03-2009, 10:04
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 8/3 . ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΙΤΗΣΗ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ?

danaos
06-03-2009, 16:37
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 8/3 . ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΙΤΗΣΗ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ?

Αδελφε ποτε εστειλες την αιτηση......................????????? Για ριξε μια ματια στο ακριβως απο επανω σπυ μηνυμα.

Να εισαι καλα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-03-2009, 02:51
.



EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos

athens_rugby

Killer

Kostas 366

COACH


.



Καλό μάθημα

και καλή επάνοδο ......

Περιμένουμε πλούσιο φωτογραφικό υλικό !!!!!!!:D

Anax
08-03-2009, 03:46
.



EnduroTraining 1 / 08.03.2009


yannis

gma21

laertis

mvlad78

ntinopoulos

athens_rugby

Killer

Kostas 366

COACH


.



Καλό μάθημα

και καλή επάνοδο ......

Περιμένουμε πλούσιο φωτογραφικό υλικό !!!!!!!:D

Δεν νομίζω να έχουν χρόνο :):):)

kostas_366
08-03-2009, 07:55
Θα βρούμε, θα βρούμε :sm7:

boxer-1200
08-03-2009, 11:19
Θα βρούμε, θα βρούμε :sm7:

Περιμένουμε ....:)

africanos
08-03-2009, 19:34
Α,ρε τι μας κανατε κυριακατικα! Ειμαι κολημενος στο pc και περιμενω να postαρετε τις εντυπωσεις σας απο το training.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-03-2009, 21:06
Α,ρε τι μας κανατε κυριακατικα! Ειμαι κολημενος στο pc και περιμενω να postαρετε τις εντυπωσεις σας απο το training.


Σε τηλεφωνική επαφή που είχα με τους ....."μαθητές" ....

όλοι ήταν ενθουσιασμένοι ......;)

Περιμένουμε κ από τους ίδιους ... εντυπώσεις .....;)

Arkas
08-03-2009, 22:23
Καλά, ακόμα εκπαιδεύονται;:sm7:

danaos
08-03-2009, 22:29
Λογικα θα εχουν γυρησει....αλλα πρεπει να κανουν μπανιο και να παρουν μια ανασα βρε παιδια!!!!

Dionisis
08-03-2009, 22:33
Καλά, ακόμα εκπαιδεύονται;:sm7:
Kαλα κοματια θα ειναι...... χα χα χα χα χα χα........ Λεοντοκαρδε τη σε περιμενει τον Μαιο .......στα λεω εσενα να τα ακουω εγω χα χα χα χα χα :sm7::sm7::sm7::sm7:

kostas_366
08-03-2009, 22:41
Γεια σας...
Όλα όμορφα..αλλά
τελικά δεν βρήκαμε κ πολύ χρόνο για φωτό :)
Θα τα πούμε κ αργότερα..

yannis
08-03-2009, 23:19
Λοιπόν παιδιά, ακόμα έχω ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά!!!!!!!!!!!!!!! Φωτό δεν μπορέσαμε εμείς να βγάλουμε (που χρόνος και μυαλό για τέτοια!!), όμως θα βάλουν σίγουρα στο site της motoadventures, οπότε θα τις πάρουμε και μεις.
Εντυπώσεις πολλές, καλές και πάνω από όλα σημαντικές. Οι δε εκπαιδευτές (Νίκος & Λάζαρος) απλά καταπληκτικοί!!!
Τα συγχαρητήρια μου και στους Δύο, αλλά και σε όσους άλλους (που δεν γνωρίσαμε), εργάστηκαν για αυτό το σχολείο, που τιμά τον χώρο της μοτοσυκλέτας και πραγματικά διδάσκει, όχι μόνο τεχνική, αλλά πάνω από όλα ασφάλεια και σωστό οδηγικό πνεύμα. ΕΥΓΕ, καλή συνέχεια τους εύχομαι και πάντα επιτυχίες !!!!!!!:sm8:

Υ.Γ. Στην πρώτη ευκαιρία (ιδιάζουσα φύση εργασίας, γαρ) με βλέπω ξανά μέσα.;)

danaos
08-03-2009, 23:23
Λοιπόν παιδιά, ακόμα έχω ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά!!!!!!!!!!!!!!! Φωτό δεν μπορέσαμε εμείς να βγάλουμε (που χρόνος και μυαλό για τέτοια!!), όμως θα βάλουν σίγουρα στο site της motoadventures, οπότε θα τις πάρουμε και μεις.
Εντυπώσεις πολλές, καλές και πάνω από όλα σημαντικές. Οι δε εκπαιδευτές (Νίκος & Λάζαρος) απλά καταπληκτικοί!!!
Τα συγχαρητήρια μου και στους Δύο, αλλά και σε όσους άλλους (που δεν γνωρίσαμε), εργάστηκαν για αυτό το σχολείο, που τιμά τον χώρο της μοτοσυκλέτας και πραγματικά διδάσκει, όχι μόνο τεχνική, αλλά πάνω από όλα ασφάλεια και σωστό οδηγικό πνεύμα. ΕΥΓΕ, καλή συνέχεια τους εύχομαι και πάντα επιτυχίες !!!!!!!:sm8:

Υ.Γ. Στην πρώτη ευκαιρία (ιδιάζουσα φύση εργασίας, γαρ) με βλέπω ξανά μέσα.;)

Μπραβο ρε φιλε πολυ χαιρομαι!!!!!!!!!!!! Και απο οτι εμαθα το 800 φοραγε και καινουργια (πα######κια) παπουτσάκια.........ετσι ετσι!!

Anax
08-03-2009, 23:32
Βρέθηκα εκεί για κάποιον φίλο και τράβηξα λίγες φώτο με το κινητό....:yz:yz
Μάλλον το ευχαριστήθηκαν

140

141

Και η βόλτα στο βουνό πολύ ωραία...:cool::cool::cool: Αλλά δεν ξέρω γιατί μου γύρισαν όλοι την πλάτη…. :sm7::sm7::sm7:
142

yannis
08-03-2009, 23:35
Ναι, ναι έτσι είναι !!!!!!:):):)

Α, και κάτι που ξέχασα. Μην νομίζετε ότι επειδή ήμασταν στο Training μας έλειψε το καλό φαγητό!!!!!!!!! ;)

danaos
08-03-2009, 23:36
Ναι, ναι έτσι είναι !!!!!!:):):)

Α, και κάτι που ξέχασα. Μην νομίζετε ότι επειδή ήμασταν στο Training μας έλειψε το καλό φαγητό!!!!!!!!! ;)

Ναι φιλε εχεις δικο πολυ φαγητο και καλο!!!!!!!!!!!!!!!

Anax
09-03-2009, 00:25
Βρέθηκα εκεί για κάποιον φίλο και τράβηξα λίγες φώτο με το κινητό....:yz:yz
Μάλλον το ευχαριστήθηκαν

140

141

Και η βόλτα στο βουνό πολύ ωραία...:cool::cool::cool: Αλλά δεν ξέρω γιατί μου γύρισαν όλοι την πλάτη…. :sm7::sm7::sm7:
142



Μπράβο σας παίδες. Ήσασταν καλή παρέα. Και σε άλλα με υγεία!....

Dionisis
09-03-2009, 00:39
Μπραβο βρε φιλαρακια πολυ χαρηκα που περασατε καλα για γραψτε εντυπωσεις να μας προετοιμασε τε για τον Μαιο.......;)

kostas_366
09-03-2009, 00:42
Μπράβο σας παίδες. Ήσασταν καλή παρέα. Και σε άλλα με υγεία!....
Εμείς ευχαριστούμε Αλέξανδρε, για την παρέα σου και για την βοήθειά σου..

kostas_366
09-03-2009, 01:06
Να πω και εγώ ότι ήταν μια καλή εμπειρία, που σε κάνει καλύτερο και περισσότερο γνώστη της μοτοσυκλέτας σου και της λειτουργειας της.
Σου δίνει μια εμπιστοσύνη, μια σιγουριά και με ακόμη δουλίτσα, γίνεσαι καλύτερος.

Νίκο και Λάζαρε χάρηκα που σας γνώρισα και καλύτερα.

GEO_K
09-03-2009, 11:13
ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!
Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΖΕΣΤΟΙ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΤΟ 2ο ΣΧΟΛΕΙΟ!!!!!!!!
ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.
ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!:sm6:

teo
09-03-2009, 12:11
Ενδιαφέρομαι γι'αυτό. Λόγω απόστασης θα χρειαστώ δύο ημέρες. EnduroTraining 2 / 11.04.2009

ntinopoulos
09-03-2009, 13:56
Βρέθηκα εκεί για κάποιον φίλο και τράβηξα λίγες φώτο με το κινητό....:yz:yz
Μάλλον το ευχαριστήθηκαν

140

141

Και η βόλτα στο βουνό πολύ ωραία...:cool::cool::cool: Αλλά δεν ξέρω γιατί μου γύρισαν όλοι την πλάτη…. :sm7::sm7::sm7:
142



βαλε κι αλλες,βαλε κι αλλες!μην ντρεπεσαι!:p

COACH
09-03-2009, 15:22
Οι εντυπώσεις άριστες
Οι εκπαιδευτές τέλειοι
Η παρέα super!!!!!!!!!!!!!!
Χάρηκα πολύ για τις καινούριες γνωριμίες !!!!!!!!!!!!!!
Να είστε καλά όλοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

killer
09-03-2009, 19:59
Ευχαριστουμε τους εκπαιδευτες Νικο και Λαζαρο:sm5: που με τοσο απλο και κατανοητο τροπο, προασπαθησαν να μας μεταφερουν λιγη απο την ¨σοφια¨ τους και να μας μαθουν τοσο σημαντικα πραγματα για την ασφαλη και τεχνικη οδηγηση των μοτοσυκλετων μας!!!:sm4:


Γνωρισα και τα παιδια απο την παρεα του forum, που σε στιγμες αναπαυλας επεσε αρκετο γελιο!!!:sm7:
Αντε σιγα-σιγα να ετοιμαστουμε και για το δευτερο σχολειο...

mvlad78
09-03-2009, 20:53
Δυνατή εμπειρία!!!!!! Άψογοι εκπαιδευτές, σε όλα τα επίπεδα.
:sm8:

SpanosNikos
09-03-2009, 21:03
Ευχαριστούμε. Μια χαρά τα πήγατε και μέχρι να βγούνε οι δικές σας photo στο site μας...

Δείτε αυτές:
http://www.motoadventures.gr/el/news.aspx?id=100

Αφιερωμένες στους εκπαιδευόμενους 800αρηδες!

Keep on Dirty!
N.S:sm8:

Υ.Γ: Τα Boxer GS κάντε λίγη υπομονή μέχρι το τέλος της εβδομάδας...R 1200GS Adventure full lock...full drift!

ntinopoulos
09-03-2009, 21:06
Η ποιότητα του μαθήματος ηταν ανώτερη των προσδοκιών. Όλα όσα μάθαμε ήταν πολύ χρήσιμα τόσο για το χώμα, όσο και γενικότερα για την οδήγηση της μοτοσυκλέτας μας και την απόκτηση οικειότητας με αυτήν πάντα με γνώμονα την ασφάλειά μας.

Ο Νίκος και ο Λάζαρος ήταν άψογοι τόσο όσον αφορά τις τεχνικές τους γνώσεις, όσο και τη μεταδοτικότητά τους και πάνω από όλα φίλοι με εμάς και όχι εκπαιδευτικοί.
Μπράβο παιδιά.! (Άντε και να γραφτεί και ο Λάζαρος στο forum ;))
Ευχαριστούμε παιδιά

:sm8:

emix
09-03-2009, 21:24
Μπραβο παιδια.
Χαιρομαι που τ απολαυσατε.

Και μια προσωπικη (αν την δεχεστε βεβαια) συμβουλη:
Μην βιαστειτε να κανετε το enduro 2 αν δεν νοιωθετε ετοιμοι. Βγειτε στο χωμα οσοι σκοπευετε να συνεχισετε, αποκτηστε εμπειριες και μετα πηγαιντε να το κανετε.

Το να πηγαινουμε να κανουμε τα σχολεια χωρις να ειμαστε ετοιμοι, απλα και μονο για να λεμε οτι εχουμε κανει ολα τα σχολεια του Σπανου, ειναι κατα την αποψη μου μεγαλο λαθος.
Εγω εκανα το enduro 2 τρια χρονια μετα, γιατι τοτε ενοιωθα οτι ημουνα ετοιμος να το κανω. Και οταν το εκανα το απολαυσα οσο τιποτα αλλο. Γι αυτο θελω να το ξανακανω.

kostas_366
09-03-2009, 21:36
Ευχαριστούμε. Μια χαρά τα πήγατε και μέχρι να βγούνε οι δικές σας photo στο site μας...

Δείτε αυτές:
http://www.motoadventures.gr/el/news.aspx?id=100

Αφιερωμένες στους εκπαιδευόμενους 800αρηδες!

Keep on Dirty!
N.S:sm8:

Υ.Γ: Τα Boxer GS κάντε λίγη υπομονή μέχρι το τέλος της εβδομάδας...R 1200GS Adventure full lock...full drift!
Θα περιμένουμε Νίκο, γιατί λίγο τα μαθήματα, λίγο η κούραση, λίγο η ξεκούραση,Γέλιοno time για φωτό :p

killer
09-03-2009, 23:17
Εγω εκανα το enduro 2 τρια χρονια μετα, γιατι τοτε ενοιωθα οτι ημουνα ετοιμος να το κανω. Και οταν το εκανα το απολαυσα οσο τιποτα αλλο. Γι αυτο θελω να το ξανακανω.
Σωστος!!! :sm8:
Και εγω νομιζω οτι πρεπει να μεσολαβει ενα διαστημα προπονησης των οσων εχεις μαθει απο ενα σεμιναριο. ;) Τα εμπεδωνεις και εξοικειώνεσαι καλυτερα με τη μοτοσικλετα σου, ετσι ωστε να εισαι ¨ετοιμος¨ για το επομενο επιπεδο!!!

Anax
09-03-2009, 23:34
..........

Υ.Γ: Τα Boxer GS κάντε λίγη υπομονή μέχρι το τέλος της εβδομάδας...R 1200GS Adventure full lock...full drift!

Άντε να δούμε πώς θα περάσει η εβδομάδα. Nα βρούμε ωραία wallpaper!!!...... :sm2::sm2::sm2:

danaos
10-03-2009, 00:23
Υ.Γ: Τα Boxer GS κάντε λίγη υπομονή μέχρι το τέλος της εβδομάδας...R 1200GS Adventure full lock...full drift![/quote]


Δασκαλε καμια καινουργια με ΗΡ2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PLEASE!!!!!!!!!:yz:yz:yz:yz:yz

gma21
10-03-2009, 09:41
......Εάν θέλετε την προσωπική μου άποψη για το πότε να παρακολουθήσετε ένα σχολείο η απάντηση είναι όταν έχει χειμώνα και πολύ κρύο...οι περισσότεροι την "πατάνε" και έρχονται Μαϊο - Ιούνιο - Σεπτέμβριο, φοβούμενοι λάσπες και γενικά κακές συνθήκες και το αποτέλεσμα είναι να λιώνουν στον ιδρώτα...Όσο πιο κρύο τόσο καλύτερα!


Το επιβεβαιώνω το παραπάνω!!!



Όσο για τα αποτελέσματα του Enduro Training 1 στην άσφαλτο και τον χειρισμό της μοτοσυκλέτας γενικότερα...


ΤΕΡΆΣΤΕΙΑ διαφορά που ξεκίνησα να την βλέπω από την ώρα της επιστροφής!!!

Για τους εκπαιδευτές, Νίκο & Λάζαρο, μπορώ να πω πως τους χαρακτηρίζει η μεταδοτικότητα και το γεγονός ότι είναι ΣΩΣΤΟΙ επαγγελματίες στο αντικείμενο τους. Ευχαριστώ για όλα!!!

Αινείας

gma21
10-03-2009, 09:49
Όσο για τις φωτογραφίες....λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω...:( :( :(
Που να βρεθεί χρόνος και μυαλό για φωτο...

Στο επόμενο όμως training στις 31/5/2009 δεσμεύομαι κατόπιν άδειας από τον Νίκο να αναλάβω "χρέη" φωτορεπόρτερ :) :) :)

kostas_366
11-03-2009, 16:26
Kαι κάποιες λίγες φωτο, γιατί είπαμε, μια η κούραση, μια ο χρόνος.. δεν τα καταφέραμε στο φωτορεπορτάζ!!!!!
ntinopoulos - 366
Πολύ η κούραση έτσι? :)
http://img120.imageshack.us/img120/8017/dsc00039h.jpg

Στο βουνό, που εκεί εκτός τον Νίκο Σπανό, δεν πήγε άλλος
http://img24.imageshack.us/img24/8482/dsc00040uzb.jpg

anax, killer, 366
http://img24.imageshack.us/img24/6018/dsc00041msc.jpg

Αναμνηστκό από τον Λάζαρο
http://img150.imageshack.us/img150/6229/dsc00042q.jpg

Πήρε και ο yiannis αναμνηστικό :)
http://img150.imageshack.us/img150/3867/dsc00044f.jpg

Όλη η παρέα
http://img150.imageshack.us/img150/271/dsc00045c.jpg

Ευχαριστώ και πάλι, την παρέα, τον Νίκο και τον Λάζαρο.

SpanosNikos
12-03-2009, 15:17
http://www.motoadventures.gr/el/news.aspx?id=101

N.S

Arkas
12-03-2009, 15:35
http://www.motoadventures.gr/el/news.aspx?id=101

N.S
:sm8:

emix
12-03-2009, 15:57
Να ρωτησω κατι τους Διαχειριστες:
Για τα επομενα σχολεια πρεπει να κανουμε εγγραφη στην Motoadventures;
Εγω εχω μπει στην λιστα για το Enduro 2, 11-12/4.
Ή εχει σταλει η λιστα στην motoadventures;

SpanosNikos
12-03-2009, 16:14
Θα χρειαστεί να κάνετε αίτηση σε εμάς, διευκρινίζοντας ότι "προέρχεστε" απο το GS Forum.

N.S

Konti
12-03-2009, 16:31
Θα χρειαστεί να κάνετε αίτηση σε εμάς, διευκρινίζοντας ότι "προέρχεστε" απο το GS Forum.

N.S

Ούπς :yz αυτή την διευκρίνηση δεν την έκανα....:hmmm:

Θα πρέπει να στείλω mail?

xristos1978
17-03-2009, 21:21
Η αίτηση έφυγε......

:sm8:

xristos1978
17-03-2009, 21:23
Θα χρειαστεί να κάνετε αίτηση σε εμάς, διευκρινίζοντας ότι "προέρχεστε" απο το GS Forum.

N.S


Εγώ έγραψα το "xristos1978" δίπλα στο ονομά μου......αρκει ?????

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-03-2009, 22:02
Να ρωτησω κατι τους Διαχειριστες:
Για τα επομενα σχολεια πρεπει να κανουμε εγγραφη στην Motoadventures;
Εγω εχω μπει στην λιστα για το Enduro 2, 11-12/4.
Ή εχει σταλει η λιστα στην motoadventures;


Εκτός απ' τη συμμετοχή σου στο Forum,

θα πρέπει να κάνεις αίτηση συμμετοχής ΚΑΙ στην Μotoadventures,

με τα πλήρη σου στοιχεία !!!!!;)

Mariner
18-03-2009, 00:48
Οταν έκανα την δική μου αίτηση, δεν είχε διευκρινηστεί οτι πρέπει να δηλώνουμε κάπως στην αίτηση μας οτι προερχόμαστε απο το GSForum. Χρειάζεται να κάνουμε κάτι παραπάνω τώρα?

danaos
18-03-2009, 10:44
Οταν έκανα την δική μου αίτηση, δεν είχε διευκρινηστεί οτι πρέπει να δηλώνουμε κάπως στην αίτηση μας οτι προερχόμαστε απο το GSForum. Χρειάζεται να κάνουμε κάτι παραπάνω τώρα?
Παρτε ενα τηλεφωνο στην MOTOADVENTURES.

evanb
30-03-2009, 16:24
μπορώ να δηλώσω συμετοχη τώρα??????

EOD-K9
30-03-2009, 16:46
SpanosNikos (http://www.gsforum.gr/member.php?u=178)

Κάποτε περνούσες και από Χανιά αλλά τώρα μας ξέχασες
Και είχα δηλώσει συμμετοχή :( για τα μαθήματα δρόμου

emix
30-03-2009, 17:01
Παιδια εγω εχω βγει απο το Enduro Training Level 2 στις 11-12/4/2009.
Οποιος θελει μπορει να παρει την θεση μου.

evanb
31-03-2009, 18:20
μεσα κ' εγω για το enduro 1

ntinopoulos
31-03-2009, 18:44
μεσα κ' εγω για το enduro 1
πηρες φορα βλεπω...;)

evanb
31-03-2009, 21:12
θα φέρω και το κολάρο να δούμε που σκαλώνει!!!!!!!!!!
και που εισαι εχει καταπληκτηκο φαγητο, και τρως οσο θες
αλλά μετά έχει εκδρομή στο βουνό περί τα 20 χλμ όρθιος......

george_h
01-04-2009, 16:25
ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ 31-5

vellos
24-04-2009, 01:47
ένα ασφάλτινο πότε ήτανε ;;;;;;;;;;;

ntinopoulos
24-04-2009, 08:21
ένα ασφάλτινο πότε ήτανε ;;;;;;;;;;;
εχει 9 μαιου;)

Jorge
29-04-2009, 09:48
Κι εγώ μέσα για το enduro 31/5.
Έκανα ήδη αίτηση.

george1968
25-05-2009, 17:40
Αγαπητοί συμφορίτες
Παρακαλώ διαγράψτε με από το training λόγω του ότι την επόμενη Κυριάκή άρχίζει άλλο training της ζωής μου....
Παντρεύομαι!

Ελπίζω σε μία επόμενη συμμετοχή

Ευχαριστώ

NNN
25-05-2009, 17:54
Καλησπέρα φιλαράκια. Μετά από μακρά απουσία επιστρέφω σιγά σιγά στο φόρουμ.

Αγαπητοί συμφορίτες
Παρακαλώ διαγράψτε με από το training λόγω του ότι την επόμενη Κυριάκή άρχίζει άλλο training της ζωής μου....
Παντρεύομαι!

Ελπίζω σε μία επόμενη συμμετοχή

Ευχαριστώ

Μπορώ να μπω εγώ στην θέση του ????

gemara
25-05-2009, 18:03
Καλησπέρα φιλαράκια. Μετά από μακρά απουσία επιστρέφω σιγά σιγά στο φόρουμ.


Αρχική Δημοσίευση από george1968 http://www.gsforum.gr/images/buttons/viewpost.gif (http://www.gsforum.gr/showthread.php?p=33737#post33737)
Αγαπητοί συμφορίτες
Παρακαλώ διαγράψτε με από το training λόγω του ότι την επόμενη Κυριάκή άρχίζει άλλο training της ζωής μου....
Παντρεύομαι!

Ελπίζω σε μία επόμενη συμμετοχή

Ευχαριστώ

Μπορώ να μπω εγώ στην θέση του ????


ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ???:Απορία::Απορία::Απορία:

NNN
25-05-2009, 18:34
ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ???:Απορία::Απορία::Απορία:
Καλό !!! :sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Ούτε με σφαίρες ......

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-05-2009, 20:34
Καλησπέρα φιλαράκια. Μετά από μακρά απουσία επιστρέφω σιγά σιγά στο φόρουμ.



Μπορώ να μπω εγώ στην θέση του ????



Βεβαίως...ευπρόσδεκτος ...:D


Θα ξεκινήσουμε νέα λίστα ...;)

ramiod
26-05-2009, 17:41
γεια σας και απο μενα ,σημερα πηρα τηλεφωνο και εγω και εκλεισα θεση για την κυριακη 31/5/09.αν και ο χρονος μου ειναι λιγος γιατι ερχομαι απο Κρητη θα ηθελα να γνωρισω παιδια απο τον forum.:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-05-2009, 20:00
γεια σας και απο μενα ,σημερα πηρα τηλεφωνο και εγω και εκλεισα θεση για την κυριακη 31/5/09.αν και ο χρονος μου ειναι λιγος γιατι ερχομαι απο Κρητη θα ηθελα να γνωρισω παιδια απο τον forum.:)


Πότε έρχεσαι Αθήνα

και πότε φεύγεις ;;;;;;

ramiod
26-05-2009, 20:08
κυριακη πρωι και φευγω το βραδυ με πλοιο.

NLS
26-05-2009, 21:39
ε και δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις; :sm7:

ntinopoulos
26-05-2009, 22:15
ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ???:Απορία::Απορία::Απορία:
:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
26-05-2009, 22:16
Αγαπητοί συμφορίτες
Παρακαλώ διαγράψτε με από το training λόγω του ότι την επόμενη Κυριάκή άρχίζει άλλο training της ζωής μου....
Παντρεύομαι!

Ελπίζω σε μία επόμενη συμμετοχή

Ευχαριστώ
δηλαδη θα κανεις το enduro training 4?;)

EOD-K9
26-05-2009, 22:28
Ποπό βρε φίλε θα αφήσεις το training και θα πας για #### ????:Απορία:



κακά άρχισες :sm7:

george1968
27-05-2009, 15:47
Καλό !!! :sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Ούτε με σφαίρες ......


Έλα ρε γμτ... και πήρα μία χαρά...!!1

george1968
27-05-2009, 15:49
δηλαδη θα κανεις το enduro training 4?;)


Ακριβώς...

ευτυχώς έχω κάνει ήδη... test drive;)

george1968
27-05-2009, 15:50
Ποπό βρε φίλε θα αφήσεις το training και θα πας για #### ????:Απορία:



κακά άρχισες :sm7:



με πληγώνει τώρα...
αλλά το δίκιο σου το έχεις, δε λέω!

NNN
27-05-2009, 18:29
Έλα ρε γμτ... και πήρα μία χαρά...!!1

Sorry φίλε μου αλλά και εγώ, μόνο με την σκέψη, πήρα μία λαχτάρα ... !!!

NNN
27-05-2009, 18:33
EnduroTraining 1 / 31.05.2009

????????

????????

????????

????????
.

Τελικά, ποιοί είμαστε για την Κυριακή ?
Πήρα τηλ στη MotoAdventures και μου είπαν ότι μόνο 4 έχουν δηλώσει από το φόρουμ και περιμένουν πιθανόν άλλον έναν.

africanos
28-05-2009, 15:44
Τελευταια στιγμη μου χαλασαν το ρεπο της κυριακης :( και ενω ολη την προηγουμενη εβδομαδα προετοιμαζομουν ψυχολογικα :Dτωρα εχω στεναχωρεθει :yzκαι θυμωσει παραλληλα παρα πολυ:mad::mad:!!!!!!

Δεν πειραζει ομως γιατι ευτηχως το σχολειο του Νικολα δεν σταματαει και
ετσι θα βρεθουμε στο επομενο μαθημα.

Καλα να περασετε ολοι οσοι θα πατε;)

NNN
31-05-2009, 23:01
Μόλις γύρισα Πάτρα από Λουτράκι. Enduro Training 1 !!!!

Εξαιρετικό σχολείο! Η εμπειρία μου στο χώμα ήταν και είναι μηδενική. Το σχολείο σε βοηθάει να κατανοήσεις τα βασικά για το enduro, σε βοηθάει να "ξεψαρώσεις" με την μοτοσυκλέτα σου και κυρίως (όπως μας είπε ο Παναγιώτης, ένας από τους εκπαιδευτές) σου ανοίγει μία πόρτα για να δείς λίγο τι υπάρχει στον κόσμο του enduro. Από εκεί και μετά είναι μακρύς ο δρόμος (και κουραστικός) μέχρι να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Επιπλέον, στο σχολείο, μαθαίνεις και κάποια πράγματα που έχουν σχέση και με την οδήγηση στην άσφαλτο. Γενικά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο και την προσπάθεια να το περάσει κανείς, ακόμα και αν δεν πρόκειται να ασχοληθεί με "χώμα" ποτέ στην μοτοσυκλετιστική του "καριέρα". Η εμπειρία θα τον κάνει καλύτερο μοτοσυκλετιστή γενικά !

Εξαιρετικοί ήταν οι Παναγιώτης και Γιώργος (οι εκπαιδευτές μας) !!!
(Δυστυχώς ο Νίκος Σπανός δεν ήταν εκεί, αλλά πιστεύω ότι αυτά που έπρεπε να πάρουμε, ως γνώσεις και εμπειρία, τα πήραμε και με το παραπάνω..)

Με αφορμή ένα περιστατικό που συνέβει στην εκπαίδευση σήμερα αλλά και με βάση τις ανησυχίες κάποιων που σκέφτονται να το περάσουν θέλω να διευκρινήσω τα εξής (υπό το προσωπικό πρίσμα πάντα):

1) Η εκπαίδευση είναι κουραστική και περιλαμβάνει αρκετό ιδρώτα (ειδικά τώρα το καλοκαίρι !!), "πιασίματα" σε διάφορα σημεία του σώματος και λιγάκι πόνο. Βέβαια, η ποσότητα των ανωτέρω εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό από την φυσική κατάσταση του καθενός, τα περιττά ή μή κιλά του και από την προηγούμενη εμπειρία σε χώμα. Όμως, κρίνοντας από τον εαυτόν μου (μηδεν εμπειρία, πολλά περιττά κιλά, κακή φυσική κατάσταση) πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να ανταποκριθεί με λίγη προσπάθεια και υπομονή.

2) Η πιθανότητα πτώσης με μηδενική ή πολύ μικρή ταχύτητα είναι σχετικά μικρή ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ !! Η πιθανότητα τραυματισμού θα έλεγα ότι είναι σχεδόν μηδαμινή γιατί οι ταχύτητες που γίνονται οι ασκήσεις είναι πολύ μικρές. Αν, λοιπόν, κάποιος θέλει να βλέπει την μηχανή του πάντα καθαρή και αγρατσούνιστη και η ιδέα μίας γρατσουνιάς ή μιας μικρής ζημιάς τον τρομάζει τότε μάλλον η εκπαίδευση δεν κάνει για αυτόν !!

Σήμερα είχαμε μερικές πτώσεις με μηδενική ταχύτητα (συνείσφερα και εγώ στο θέαμα :D:D) και 2 πτώσεις με μικρή ταχύτητα - κάτω από 40 Km - (και εδώ είχα μία συνεισφορά ...:D:D) στην επιστροφή μας από το βουνό χωρίς κανένα απολύτως τραυματισμό. Η δικιά μου πτώση μου κόστισε ένα φλάς, ένα προβολάκι, και μερικά ξυσίματα σε κάγκελα, προστατευτικά και grip. H δεύτερη πτώση όμως ακινητοποίησε την μοτοσυκλέτα του συν-εκπαιδευόμενου (έσπασε το ποτενσιόμετρο της μανέτας, πίσω από τον αριστερό κύλινδρο). Αυτός αντέδρασε με έντονο ύφος λέγοντας ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο, δεν πρέπει να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να κάνουν τέτοια πράγματα και πολλά άλλα !!

Πιστεύω ότι η αντίδρασή του ήταν υπερβολική και σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να τα "βάλει" με τους εκπαιδευτές. Και οι 2 πτώσεις έγιναν προφανώς από δικά μας λάθη (τα οποία - λάθη - πάνω στην εκπαίδευση είναι αναμενόμενα, αλλιώς δεν θα χρειαζόμασταν την εκπαίδευση !!) Κανείς δεν μας υποχρέωσε να περάσουμε το σχολείο και κανείς δεν μας υποχρέωσε να κάνουμε όλα όσα μας είπαν. Δική μας απόφαση ήταν και είναι.
Επιπλέον από την στιγμή που θέλουμε να γευτούμε μία εμπειρία που δεν είναι στην ανθρώπινή μας φύση (όπως το να πετάμε στον αέρα, το να καταδυόμαστε στα βάθη της θάλασσας, το να τρέχουμε με 200 Km στην άσφαλτο ή το να τρέχουμε στο χώμα με "παντιλίκια") πρέπει πρώτον να καταβάλουμε προσπάθεια για να μάθουμε και δευτερον πρέπει να έχουμε δεχθεί ότι αυτό εμπεριέχει ένα ρίσκο. Το ρίσκο του ατυχήματος (μικρού ή μεγάλου). Αν δεν θέλουμε ρίσκο τότε ας κάνουμε όλα τα παραπάνω στον καναπέ του σπιτιού μας, μπροστά στην 42άρα ΤV με το Playstation στο χέρι !!!

Αν και γύρισα σπίτι ιδρωμένος, βρώμικος, "πτώμα" στην κούραση και με την "μπέμπα" μου ελαφρώς τραυματισμένη είμαι απόλυτα χαρούμενος, ευχαριστημένος και "γεμάτος" γιατί γεύτηκα μία πολύ ωραία εμπειρία και είδα να μου ανοίγεται ένας νέος δρόμος ακόμα πιό έντονων και νέων εμπειριών ....

skippybi
31-05-2009, 23:12
:sm8:και εις ανώτερα Νικολή!!!:)

NLS
31-05-2009, 23:50
ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου ΝΝΝ

ερώτηση... πως εξελίχτηκε το θέμα με τον "έξυπνο" συνεκπαιδευόμενο σου; (δεν θα πω κάτι πιο βαρύ γιατί μπορεί να είναι εδώ και τώρα με την ένταση που έχει μάλλον δεν συμφωνεί με το χαρακτηρισμό μου - πόσο μάλλον με χειρότερους) τι άλλο έγινε με το θέμα του; οι εκπαιδευτές πως αντέδρασαν; μήπως απλά πέταξε άδεια να πιάσει γεμάτα; (να του το φτιάξουν αν αρχίσει να φοβάζει) οι συνεκπαιδευόμενοι οι άλλοι τι είπαν; (και πίσω του και μπρος του)

πες μας τα κουτσομπολιά της υπόθεσης :)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-06-2009, 01:28
Μόλις γύρισα Πάτρα από Λουτράκι. Enduro Training 1 !!!!

Εξαιρετικό σχολείο! Η εμπειρία μου στο χώμα ήταν και είναι μηδενική. Το σχολείο σε βοηθάει να κατανοήσεις τα βασικά για το enduro, σε βοηθάει να "ξεψαρώσεις" με την μοτοσυκλέτα σου και κυρίως (όπως μας είπε ο Παναγιώτης, ένας από τους εκπαιδευτές) σου ανοίγει μία πόρτα για να δείς λίγο τι υπάρχει στον κόσμο του enduro. Από εκεί και μετά είναι μακρύς ο δρόμος (και κουραστικός) μέχρι να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Επιπλέον, στο σχολείο, μαθαίνεις και κάποια πράγματα που έχουν σχέση και με την οδήγηση στην άσφαλτο. Γενικά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο και την προσπάθεια να το περάσει κανείς, ακόμα και αν δεν πρόκειται να ασχοληθεί με "χώμα" ποτέ στην μοτοσυκλετιστική του "καριέρα". Η εμπειρία θα τον κάνει καλύτερο μοτοσυκλετιστή γενικά !

Εξαιρετικοί ήταν οι Παναγιώτης και Γιώργος (οι εκπαιδευτές μας) !!!
(Δυστυχώς ο Νίκος Σπανός δεν ήταν εκεί, αλλά πιστεύω ότι αυτά που έπρεπε να πάρουμε, ως γνώσεις και εμπειρία, τα πήραμε και με το παραπάνω..)

Με αφορμή ένα περιστατικό που συνέβει στην εκπαίδευση σήμερα αλλά και με βάση τις ανησυχίες κάποιων που σκέφτονται να το περάσουν θέλω να διευκρινήσω τα εξής (υπό το προσωπικό πρίσμα πάντα):

1) Η εκπαίδευση είναι κουραστική και περιλαμβάνει αρκετό ιδρώτα (ειδικά τώρα το καλοκαίρι !!), "πιασίματα" σε διάφορα σημεία του σώματος και λιγάκι πόνο. Βέβαια, η ποσότητα των ανωτέρω εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό από την φυσική κατάσταση του καθενός, τα περιττά ή μή κιλά του και από την προηγούμενη εμπειρία σε χώμα. Όμως, κρίνοντας από τον εαυτόν μου (μηδεν εμπειρία, πολλά περιττά κιλά, κακή φυσική κατάσταση) πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να ανταποκριθεί με λίγη προσπάθεια και υπομονή.

2) Η πιθανότητα πτώσης με μηδενική ή πολύ μικρή ταχύτητα είναι σχετικά μικρή ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ !! Η πιθανότητα τραυματισμού θα έλεγα ότι είναι σχεδόν μηδαμινή γιατί οι ταχύτητες που γίνονται οι ασκήσεις είναι πολύ μικρές. Αν, λοιπόν, κάποιος θέλει να βλέπει την μηχανή του πάντα καθαρή και αγρατσούνιστη και η ιδέα μίας γρατσουνιάς ή μιας μικρής ζημιάς τον τρομάζει τότε μάλλον η εκπαίδευση δεν κάνει για αυτόν !!

Σήμερα είχαμε μερικές πτώσεις με μηδενική ταχύτητα (συνείσφερα και εγώ στο θέαμα :D:D) και 2 πτώσεις με μικρή ταχύτητα - κάτω από 40 Km - (και εδώ είχα μία συνεισφορά ...:D:D) στην επιστροφή μας από το βουνό χωρίς κανένα απολύτως τραυματισμό. Η δικιά μου πτώση μου κόστισε ένα φλάς, ένα προβολάκι, και μερικά ξυσίματα σε κάγκελα, προστατευτικά και grip. H δεύτερη πτώση όμως ακινητοποίησε την μοτοσυκλέτα του συν-εκπαιδευόμενου (έσπασε το ποτενσιόμετρο της μανέτας, πίσω από τον αριστερό κύλινδρο). Αυτός αντέδρασε με έντονο ύφος λέγοντας ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο, δεν πρέπει να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να κάνουν τέτοια πράγματα και πολλά άλλα !!

Πιστεύω ότι η αντίδρασή του ήταν υπερβολική και σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να τα "βάλει" με τους εκπαιδευτές. Και οι 2 πτώσεις έγιναν προφανώς από δικά μας λάθη (τα οποία - λάθη - πάνω στην εκπαίδευση είναι αναμενόμενα, αλλιώς δεν θα χρειαζόμασταν την εκπαίδευση !!) Κανείς δεν μας υποχρέωσε να περάσουμε το σχολείο και κανείς δεν μας υποχρέωσε να κάνουμε όλα όσα μας είπαν. Δική μας απόφαση ήταν και είναι.
Επιπλέον από την στιγμή που θέλουμε να γευτούμε μία εμπειρία που δεν είναι στην ανθρώπινή μας φύση (όπως το να πετάμε στον αέρα, το να καταδυόμαστε στα βάθη της θάλασσας, το να τρέχουμε με 200 Km στην άσφαλτο ή το να τρέχουμε στο χώμα με "παντιλίκια") πρέπει πρώτον να καταβάλουμε προσπάθεια για να μάθουμε και δευτερον πρέπει να έχουμε δεχθεί ότι αυτό εμπεριέχει ένα ρίσκο. Το ρίσκο του ατυχήματος (μικρού ή μεγάλου). Αν δεν θέλουμε ρίσκο τότε ας κάνουμε όλα τα παραπάνω στον καναπέ του σπιτιού μας, μπροστά στην 42άρα ΤV με το Playstation στο χέρι !!!

Αν και γύρισα σπίτι ιδρωμένος, βρώμικος, "πτώμα" στην κούραση και με την "μπέμπα" μου ελαφρώς τραυματισμένη είμαι απόλυτα χαρούμενος, ευχαριστημένος και "γεμάτος" γιατί γεύτηκα μία πολύ ωραία εμπειρία και είδα να μου ανοίγεται ένας νέος δρόμος ακόμα πιό έντονων και νέων εμπειριών ....



Μπράβο Νικόλα,

σ' ευχαριστούμε .....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-82.gif

Με λίγα λόγια, μας έβαλες στο "κλίμα" της εκπαίδευσης ....

Σε περιμένουμε στις 20/6, για το ασφάλτινο .....;)



.

Arkas
01-06-2009, 01:34
Άψογος "πολεμικός ανταποκριτής" ο Νικόλας!!!

Άντε και στο Enduro 2!

emix
01-06-2009, 09:46
Μπραβο Νικολα και απο εμενα.
Οταν πας σε τετοια σχολεια ξερεις οτι η πτωση μπορει να ερθει και οτι αν ερθει θα εχει συνεπειες.
Τα φλας ειναι ενα φθηνο κοστος αντικαταστασης.
Τα καγκελα προστασιας γδαρθηκαν αλλα γι αυτο ειναι εκει: Για να προστατευουν τον κινητητα. Αν πεσεις πρεπει αυτα να γδαρθουν και οχι ο κινητηρας. Αν τρελεναισε και δεν ξαναπας χωμα, τα βγαζεις τα βαφεις με ηλεκτροστατικη βαφη και εισαι παλι ενταξυ.

Τα σχολεια αυτα μας κανουν καλυτερους οδηγους και ας μην ξαναμπουμε ποτε ξανα χωμα.

wolferin
01-06-2009, 09:52
:sm5::sm5:

ramiod
01-06-2009, 15:52
γεια σας και απο μενα .ημουν και εγω εκει....... με μια λεξη θα ελεγα οτι ηταν "φανταστικο".μπραβο στο ΣΠΑΝΟ,,,
απλα ρε ΝΙΚΟ σημερα ειμαι πιασμενος τι να κανω....?

NNN
01-06-2009, 19:44
.....
ερώτηση... πως εξελίχτηκε το θέμα με τον "έξυπνο" συνεκπαιδευόμενο σου; (δεν θα πω κάτι πιο βαρύ γιατί μπορεί να είναι εδώ και τώρα με την ένταση που έχει μάλλον δεν συμφωνεί με το χαρακτηρισμό μου - πόσο μάλλον με χειρότερους) τι άλλο έγινε με το θέμα του; οι εκπαιδευτές πως αντέδρασαν; μήπως απλά πέταξε άδεια να πιάσει γεμάτα; (να του το φτιάξουν αν αρχίσει να φοβάζει) οι συνεκπαιδευόμενοι οι άλλοι τι είπαν; (και πίσω του και μπρος του)

πες μας τα κουτσομπολιά της υπόθεσης :)
Επειδή η πτώση έγινε λίγο πριν το τέλος της εκπαίδευσης, δεν είδαμε πολλά από τα μετέπειτα.
Μάλιστα οι περισσότεροι εκπαιδευόμενοι, μετά την πτώση, προχώρησαν προς το τέλος της διαδρομής και δεν είδαν το όλο σκηνικό. Εγώ το παρακολούθησα γιατί είχα πέσει περίπου 300 μέτρα πριν και επιστρέφοντας σταμάτησα να δω τι είχε γίνει.

Γενικά, ο Γιώργος και ο Παναγιώτης αντέδρασαν ψύχραιμα. Προς το τέλος άκουσα που του προτειναν μεταφορά στην Αθήνα αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι έγινε.

Οι άλλοι εκπαιδευόμενοι δεν θυμάμαι να είπαν κάτι αλλά από το βλέμα τους όταν τους είπα βιαστικά το σκηνικό κατάλαβα ότι συμφώνησαν μαζί μου, τουλάχιστον οι περισσότεροι.

γεια σας και απο μενα .ημουν και εγω εκει....... με μια λεξη θα ελεγα οτι ηταν "φανταστικο".μπραβο στο ΣΠΑΝΟ,,,
απλα ρε ΝΙΚΟ σημερα ειμαι πιασμενος τι να κανω....?

Και εγώ "πιασμένος" είμαι ακόμα .... Τι να κάνεις ??
Εγώ σκέφτομαι να πάρω την "μπέμπα" και να πάω καμιά χαλαρή βολτούλα ... ανεβασμένος στα μαρσπιέ ......:sm7::sm7::sm7:
Βλέπεις, είμαι της ομοιοπαθητικής ...... :D:D

S.T
02-06-2009, 17:11
H δεύτερη πτώση όμως ακινητοποίησε την μοτοσυκλέτα του συν-εκπαιδευόμενου (έσπασε το ποτενσιόμετρο της μανέτας, πίσω από τον αριστερό κύλινδρο). Αυτός αντέδρασε με έντονο ύφος λέγοντας ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο, δεν πρέπει να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να κάνουν τέτοια πράγματα και πολλά άλλα !! ΝNN




Διαβάζοντας αλλο forum(ΜΟΤΟ) είδα ότι έχει ανοιχτεί θέμα σχετικά με το τελευταίο μάθημα με διάφορα παράπονα, όπως ότι υπήρξαν πέντε πτώσεις και άλλα που δεν κάνανε καλή εντύπωση σε συμμετέχοντα.Μάλλον για αυτή την περίπτωση θα λές.Πάντως το πολύ καλό σου ποστ Νίκο πρέπει να το ποστάρεις και εκεί σε απάντηση του παραπονούμενου.....

Anax
02-06-2009, 18:19
H δεύτερη πτώση όμως ακινητοποίησε την μοτοσυκλέτα του συν-εκπαιδευόμενου (έσπασε το ποτενσιόμετρο της μανέτας, πίσω από τον αριστερό κύλινδρο). Αυτός αντέδρασε με έντονο ύφος λέγοντας ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο, δεν πρέπει να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να κάνουν τέτοια πράγματα και πολλά άλλα !! ΝNN




Διαβάζοντας αλλο forum(ΜΟΤΟ) είδα ότι έχει ανοιχτεί θέμα σχετικά με το τελευταίο μάθημα με διάφορα παράπονα, όπως ότι υπήρξαν πέντε πτώσεις και άλλα που δεν κάνανε καλή εντύπωση σε συμμετέχοντα.Μάλλον για αυτή την περίπτωση θα λές.Πάντως το πολύ καλό σου ποστ Νίκο πρέπει να το ποστάρεις και εκεί σε απάντηση του παραπονούμενου.....

:confused: :confused: Που??????? :confused: :confused:

NNN
02-06-2009, 20:14
Διαβάζοντας αλλο forum(ΜΟΤΟ) είδα ότι έχει ανοιχτεί θέμα σχετικά με το τελευταίο μάθημα με διάφορα παράπονα, όπως ότι υπήρξαν πέντε πτώσεις και άλλα που δεν κάνανε καλή εντύπωση σε συμμετέχοντα.Μάλλον για αυτή την περίπτωση θα λές.Πάντως το πολύ καλό σου ποστ Νίκο πρέπει να το ποστάρεις και εκεί σε απάντηση του παραπονούμενου.....

Με ενημέρωσε και άλλος για το πόστ στο άλλο φόρουμ και επειδή θεωρώ ότι έιναι άδικο για το σχολείο του Σπανού απάντησα ήδη. Δείτε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=81471&perpege=15&pegenumber=8).

S.T
02-06-2009, 20:37
Νίκο σου βγάζω το καπέλο που ποστάρισες στο μοτο!!!Αυτό ήθελα και εγώ να δώ ώστε να δουν και μια άλλη άποψη από συμμετέχοντα στο μάθημα που έχει τα ίδια χαραχτηριστικά π.χ πτώση και με τι τρόπο αντιμετωπίστηκε από εσένα.:sm5:

leonidas
02-06-2009, 20:57
Μόλις γύρισα Πάτρα από Λουτράκι. Enduro Training 1 !!!!

Εξαιρετικό σχολείο! Η εμπειρία μου στο χώμα ήταν και είναι μηδενική. Το σχολείο σε βοηθάει να κατανοήσεις τα βασικά για το enduro, σε βοηθάει να "ξεψαρώσεις" με την μοτοσυκλέτα σου και κυρίως (όπως μας είπε ο Παναγιώτης, ένας από τους εκπαιδευτές) σου ανοίγει μία πόρτα για να δείς λίγο τι υπάρχει στον κόσμο του enduro. Από εκεί και μετά είναι μακρύς ο δρόμος (και κουραστικός) μέχρι να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Επιπλέον, στο σχολείο, μαθαίνεις και κάποια πράγματα που έχουν σχέση και με την οδήγηση στην άσφαλτο. Γενικά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο και την προσπάθεια να το περάσει κανείς, ακόμα και αν δεν πρόκειται να ασχοληθεί με "χώμα" ποτέ στην μοτοσυκλετιστική του "καριέρα". Η εμπειρία θα τον κάνει καλύτερο μοτοσυκλετιστή γενικά !

Εξαιρετικοί ήταν οι Παναγιώτης και Γιώργος (οι εκπαιδευτές μας) !!!
(Δυστυχώς ο Νίκος Σπανός δεν ήταν εκεί, αλλά πιστεύω ότι αυτά που έπρεπε να πάρουμε, ως γνώσεις και εμπειρία, τα πήραμε και με το παραπάνω..)

Με αφορμή ένα περιστατικό που συνέβει στην εκπαίδευση σήμερα αλλά και με βάση τις ανησυχίες κάποιων που σκέφτονται να το περάσουν θέλω να διευκρινήσω τα εξής (υπό το προσωπικό πρίσμα πάντα):

1) Η εκπαίδευση είναι κουραστική και περιλαμβάνει αρκετό ιδρώτα (ειδικά τώρα το καλοκαίρι !!), "πιασίματα" σε διάφορα σημεία του σώματος και λιγάκι πόνο. Βέβαια, η ποσότητα των ανωτέρω εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό από την φυσική κατάσταση του καθενός, τα περιττά ή μή κιλά του και από την προηγούμενη εμπειρία σε χώμα. Όμως, κρίνοντας από τον εαυτόν μου (μηδεν εμπειρία, πολλά περιττά κιλά, κακή φυσική κατάσταση) πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να ανταποκριθεί με λίγη προσπάθεια και υπομονή.

2) Η πιθανότητα πτώσης με μηδενική ή πολύ μικρή ταχύτητα είναι σχετικά μικρή ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ !! Η πιθανότητα τραυματισμού θα έλεγα ότι είναι σχεδόν μηδαμινή γιατί οι ταχύτητες που γίνονται οι ασκήσεις είναι πολύ μικρές. Αν, λοιπόν, κάποιος θέλει να βλέπει την μηχανή του πάντα καθαρή και αγρατσούνιστη και η ιδέα μίας γρατσουνιάς ή μιας μικρής ζημιάς τον τρομάζει τότε μάλλον η εκπαίδευση δεν κάνει για αυτόν !!

Σήμερα είχαμε μερικές πτώσεις με μηδενική ταχύτητα (συνείσφερα και εγώ στο θέαμα :D:D) και 2 πτώσεις με μικρή ταχύτητα - κάτω από 40 Km - (και εδώ είχα μία συνεισφορά ...:D:D) στην επιστροφή μας από το βουνό χωρίς κανένα απολύτως τραυματισμό. Η δικιά μου πτώση μου κόστισε ένα φλάς, ένα προβολάκι, και μερικά ξυσίματα σε κάγκελα, προστατευτικά και grip. H δεύτερη πτώση όμως ακινητοποίησε την μοτοσυκλέτα του συν-εκπαιδευόμενου (έσπασε το ποτενσιόμετρο της μανέτας, πίσω από τον αριστερό κύλινδρο). Αυτός αντέδρασε με έντονο ύφος λέγοντας ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο, δεν πρέπει να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να κάνουν τέτοια πράγματα και πολλά άλλα !!

Πιστεύω ότι η αντίδρασή του ήταν υπερβολική και σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να τα "βάλει" με τους εκπαιδευτές. Και οι 2 πτώσεις έγιναν προφανώς από δικά μας λάθη (τα οποία - λάθη - πάνω στην εκπαίδευση είναι αναμενόμενα, αλλιώς δεν θα χρειαζόμασταν την εκπαίδευση !!) Κανείς δεν μας υποχρέωσε να περάσουμε το σχολείο και κανείς δεν μας υποχρέωσε να κάνουμε όλα όσα μας είπαν. Δική μας απόφαση ήταν και είναι.
Επιπλέον από την στιγμή που θέλουμε να γευτούμε μία εμπειρία που δεν είναι στην ανθρώπινή μας φύση (όπως το να πετάμε στον αέρα, το να καταδυόμαστε στα βάθη της θάλασσας, το να τρέχουμε με 200 Km στην άσφαλτο ή το να τρέχουμε στο χώμα με "παντιλίκια") πρέπει πρώτον να καταβάλουμε προσπάθεια για να μάθουμε και δευτερον πρέπει να έχουμε δεχθεί ότι αυτό εμπεριέχει ένα ρίσκο. Το ρίσκο του ατυχήματος (μικρού ή μεγάλου). Αν δεν θέλουμε ρίσκο τότε ας κάνουμε όλα τα παραπάνω στον καναπέ του σπιτιού μας, μπροστά στην 42άρα ΤV με το Playstation στο χέρι !!!

Αν και γύρισα σπίτι ιδρωμένος, βρώμικος, "πτώμα" στην κούραση και με την "μπέμπα" μου ελαφρώς τραυματισμένη είμαι απόλυτα χαρούμενος, ευχαριστημένος και "γεμάτος" γιατί γεύτηκα μία πολύ ωραία εμπειρία και είδα να μου ανοίγεται ένας νέος δρόμος ακόμα πιό έντονων και νέων εμπειριών ....


:sm8:

GS_maniac
02-06-2009, 23:08
Με ενημέρωσε και άλλος για το πόστ στο άλλο φόρουμ και επειδή θεωρώ ότι έιναι άδικο για το σχολείο του Σπανού απάντησα ήδη. Δείτε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=81471&perpege=15&pegenumber=8).


Καλά ο τύπος είναι για γέλια. Δεν του άρεσε το φαγητό λέει σαν να ήτανε σε σχολή για Σεφ :sm7::sm7::sm7:
Δε λέει ότι ανοιξε τα στραβά του και εμαθε δυό πράγματα αλλά οτι δεν του αρεσε το φαι και ο χωρος που αφησε την μπαγκαζιέρα (μέσα στο enduro park) ήταν βρώμικος:sm3::sm3::sm3:


Έλεος ρε παιδιά τι άλλο θα ακούσουμε πια

Billakos
02-06-2009, 23:22
αν και η αποψη μου ταιριαζει με το ποστ του χρηστη SeNNinhA δεν νομιζω να εχει σημασια να πουμε το οτιδηποτε καλο ή κακο αν πρωτα δεν ενημερωθει και ο συνταχτης του ποστ.δεν ειναι και πολυ fair. ΙΜΟ

zitsos
03-06-2009, 00:10
Διάβασα όλα τα ποστ που γράψανε στο άλο φόρουμ και δεν σας κρίβω ότι ενα 80% δίνουν ένα μεγάλο λάθος στο παλικάρι που έχει χαλαστει με το σεμινάριο και μόνο!!!
ΕΝΑ μεγάλο μέλος απο τον κόσμο αναφέρετε με πολύ λογικα επηχηρήματα σε όσους οδυγάνε μεγαλες μηχανές και ότι και να όδυγάς θα πρέπει να προσέχεις και να εκπεδευεσε σηνέχεια!!!;)

mjtir
08-06-2009, 14:33
Ερωτηση κρισεως και ζητω συγνωμη για την καθυστερηση αλλα φορτωνα χιλιομετρα στο θηριο :cool:

Πιστευετε πως δεν υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης στο συγκεκριμενο κυκλο εκμαθισης ?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστευω στην επικοδομητικη κριτικη και ξερω να ξεχωρισω την υπερβολη και την εμπαθεια εκει που υπαρχει.

Μονο ετσι το καλο γινεται καλιτερο.

Δεν μου αρεσει η κλαψα αλλα δεν μου αρεσει και η θεοποιση προσωπων.

Ολοι στο Χωμα και παντα με αγωνα...

NNN
08-06-2009, 18:57
Ερωτηση κρισεως και ζητω συγνωμη για την καθυστερηση αλλα φορτωνα χιλιομετρα στο θηριο :cool:

Πιστευετε πως δεν υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης στο συγκεκριμενο κυκλο εκμαθισης ?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστευω στην επικοδομητικη κριτικη και ξερω να ξεχωρισω την υπερβολη και την εμπαθεια εκει που υπαρχει.

Μονο ετσι το καλο γινεται καλιτερο.

Δεν μου αρεσει η κλαψα αλλα δεν μου αρεσει και η θεοποιση προσωπων.

Ολοι στο Χωμα και παντα με αγωνα...

Πιστεύω ότι υπάρχουν και σε καμία περίπτωση δεν θεοποιούμε κανέναν.
Κάποιες προτάσεις σκέφτομαι να τις αναφέρω στον Σπανό στην επόμενη εκπαίδευση.

mjtir
09-06-2009, 12:53
Μια απλη σκεψη που κανω εχοντας διαβασει οοοολοοοοο το post στο αλλο νημα (και στεκομαι μονο στην περιγραφη των ασκησεων) - αφορα κυριως τα υψηλα αναστηματα - ι εχει να κανει με το αν οι μηχανες που συμετεχουν εχουν την σωστη ρυθμιση για ορθια θεση οδηγησης .

Και αναφερουμε στους αποστατες στο τιμονι καθως και μεταφορα χαμηλοτερα των ορθοστατων του αναβατη .

Προσωπικα με υψος 1.92 βρισκω τελειως αβολη την ορθια θεση οδηγησης με τις εργοστασιακες ρυθμισεις και πρακτικα επικινδυνη μιας και ο μοχλος τιμονι χερια δεν ειναι σωστος (εστω και με μικρη ταχυτητα και σε ηπια τερεν)

Σε καθε περιπτωση θα φροντισω να εχω προετοιμασει καταλληλα το θηριο οταν θα ακολουθησω και εγω το μαθημα αργοτερα το φθηνοπωρο με την δροσια.

emix
09-06-2009, 14:21
Ρε παιδια, συγνωμη, αλλα σε κατι παραλειπομενα απο το αλλο φορουμ, οπου ο γνωστος τυπος εγραψε διαφορα για την σχολη, καπου εγραψε οτι ο Σπανος δεν ηταν εκει γιατι εχει σοβαρα προβληματα με την μεση του.

Εσεις που ειστε πιο κοντα στον Νικο, μπορειτε να μαθετε τι συμβαινει;
Ο Νικος ειναι ενας σπουδαιος εκπαιδευτης και ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο, που θα τον αναγκασει να σταματησει τις δραστηριοτητες του.

Για μαθετε και ενημερωστε μας.

Arkas
09-06-2009, 14:47
Ρε παιδια, συγνωμη, αλλα σε κατι παραλειπομενα απο το αλλο φορουμ, οπου ο γνωστος τυπος εγραψε διαφορα για την σχολη, καπου εγραψε οτι ο Σπανος δεν ηταν εκει γιατι εχει σοβαρα προβληματα με την μεση του.

Εσεις που ειστε πιο κοντα στον Νικο, μπορειτε να μαθετε τι συμβαινει;
Ο Νικος ειναι ενας σπουδαιος εκπαιδευτης και ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο, που θα τον αναγκασει να σταματησει τις δραστηριοτητες του.

Για μαθετε και ενημερωστε μας.
Πάντως Ηλία, με όλο το σεβασμό, μπαίνεις και εσύ στο "τρυπάκι" της διάδοσης ψευδών(; )ειδήσεων.
Από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε τίποτε για το συγκεκριμένο γεγονός (πρόβλημα μέσης) καλό θα ήταν να μην αναπαραγάγαμε φήμες αλλά σε ιδιωτικό επίπεδο να εκδηλώναμε το ενδιαφέρον μας.

Αυτό μου θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο με τον Πάπα: " Κατέφθασε ο Πάπας αεροπορικώς στην Κούβα. Πρώτη ερώτηση δημοσογράφου, ήταν:< Ποιά η γνώμη σας Άγιε Πατέρα για τους οίκους ανοχής στην Αβάνα;> Διπλωματική απάντηση του Ποντίφηκα: < Μα υπάρχουν οίκοι ανοχής στην Αβάνα;> Τα πρωτοσέλιδα της επόμενης ημέρας: < Με το που κατέβηκε από το αεροπλάνο ο Πάπας, το πρώτο πράγμα που ρώτησε ήταν: <Υπάρχουν οίκοι ανοχής στην Αβάνα;> "

emix
09-06-2009, 14:52
Πάντως Ηλία, με όλο το σεβασμό, μπαίνεις και εσύ στο "τρυπάκι" της διάδοσης ψευδών(; )ειδήσεων.
Από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε τίποτε για το συγκεκριμένο γεγονός (πρόβλημα μέσης) καλό θα ήταν να μην αναπαραγάγαμε φήμες αλλά σε ιδιωτικό επίπεδο να εκδηλώναμε το ενδιαφέρον μας.

Αυτό μου θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο με τον Πάπα: " Κατέφθασε ο Πάπας αεροπορικώς στην Κούβα. Πρώτη ερώτηση δημοσογράφου, ήταν:< Ποιά η γνώμη σας Άγιε Πατέρα για τους οίκους ανοχής στην Αβάνα;> Διπλωματική απάντηση του Ποντίφηκα: < Μα υπάρχουν οίκοι ανοχής στην Αβάνα;> Τα πρωτοσέλιδα της επόμενης ημέρας: < Με το που κατέβηκε από το αεροπλάνο ο Πάπας, το πρώτο πράγμα που ρώτησε ήταν: <Υπάρχουν οίκοι ανοχής στην Αβάνα;> "


Δεν αναπαραγω καμια ψευδη ειδηση. Απο ενδιαφερον ρωτησα, επειδη εσεις ,ως φορουμ, ειστε πιο κοντα του.
Η συμπαθεια μου προς τον Νικο τον Σπανο ειναι γνωστη αλλωστε.

Ionlab
11-06-2009, 14:43
Πάντως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω δει καμία απάντηση του Κου Σπανού πουθενά ούτε εδώ ούτε στο άλλο forum ασχέτως αν θεωρούμε ή μη ακραία την αντίδραση του ανθρώπου.
Είναι ωραίο να έχεις ένα forum για διαφήμιση αλλά εξίσου ωραίο είναι και να συμμετέχεις σε αυτό, ιδιαίτερα για κάτι το οποίο αφορά την δουλεία σου.
Στα 19 post του δεν είδα ούτε ένα με τεχνική οδήγησης πχ σε χώμα θέμα που προφανώς το κατέχει...