PDA

View Full Version : ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΛΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ!!!


sotaris
19-02-2010, 20:28
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΛΟΥΚΕΤΟ!!!
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ COMMERCIAL VALUE Κ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!:cool:
ΡΩΤΗΣΤΕ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ!

GEO_K
19-02-2010, 20:37
πολυ καλο ποστ αδερφε!!!!
να φυλαγομαστε!!!!!!

BUSA MAKIS
19-02-2010, 20:48
Commercial Value, πάπαλα.

georgekostas
19-02-2010, 20:54
Μολις πηρα κι εγω τον ασφαλιστη μου...ετσι ειναι τελικα!:yz
Αλλα μου ειπε θα με ασφαλισει το επομενο διαστημα που μενει καπου αλλου χωρις επιπλεον χρεωση..
Γι αυτο το νου σας...

MARK
20-02-2010, 11:38
Ελεος πια με αυτό το πράγμα,κάθε μήνα θα βαράει και μια κανόνι......:hmmm::hmmm:

AntonisKitoudis
20-02-2010, 16:44
θα πρεπει λοιπον να αρχισουμε να μην κοιταμε το πιο φθηνο γιατι στο τελος θα βγει πιο ακριβο!;)

Arkas
21-02-2010, 01:01
ΝεύραΝεύραΝεύρα

loulou1100gs
21-02-2010, 07:25
Εντός διετίας-το πολύ- στην ελληνική αγορά δεν θα υπάρχουν πάνω από 5-6 ασφαλιστικές εταιρίες.Αυτό έπρεπε να έχει γίνει εδώ και χρόνια για να αποφεύγονται αυτά που όλοι βλέπετε και ακούτε (και που είστε ακόμη).Η περίοδος του "φτηνού" ασφάλιστρου τέλειωσε ανεπιστρεπτί, η περίοδος των "μικρομάγαζων" βαίνει προς το τέλος της για το καλό όλων (ασφαλισμένων, εργαζομένων, δημοσίου κλπ,κλπ).

ace_gln
21-02-2010, 14:24
Ολοσωστος ... Η commercialεχει ηδη κλεισει απλως δεν ανακοινωνεται λογω υπαλληλων της... Τωρα οσων αφορα το δωρεαν ασφαλιστρο που θα επελθει μετα το διακανονισμο και τη διεκπαιρεωση ειτε της αγορας της ειτε της ... Μην ελπιζετε σε πολλα ...τιποτα δεν διατειθεται δωρεαν...θα πληρωθει επειτα.
Οντως οι ασφαλιστικη αγορα θα αποτελειται απο 5 - 7 εταιριες

AntonisKitoudis
22-02-2010, 00:19
ωχ!ωχ! δουλευουμε και σε ασφαλιστικη αλιμονο μας :yz:yz

TALON
22-02-2010, 23:11
θα πρεπει λοιπον να αρχισουμε να μην κοιταμε το πιο φθηνο γιατι στο τελος θα βγει πιο ακριβο!;)

Είδα και τις ακριβές (ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ) και μάλιστα ο κλάδος ζωής. Ακόμη μια παγκόσμια πρωτοτυπία,(το να κλείσει ο συγκεκριμένος κλάδος μιας ασφαλιστικής είναι μαθηματικός αδύνατο)βέβαια όταν ζεις στην Ελλάδα όλα γίνονται, κανείς δεν πηγαίνει φυλακή και ο πολίτης ποτέ δεν ξέρει τι θα του ξημερώσει.

loulou1100gs
22-02-2010, 23:19
το να κλείσει ο συγκεκριμένος κλάδος μιας ασφαλιστικής είναι μαθηματικός αδύνατο

Μέγα λάθος φίλε Θεσσαλέ.Εξηγούμαι: το πρόβλημα και στην Ελλάδα και στον υπόλοιπο κόσμο είναι ότι τα "ώριμα" συμβόλαια συνήφθησαν σε εποχές που το επιτόκιο συναλλαγών "έτρεχε" σε απίθανα νούμερα (θυμάστε;). Ετσι σήμερα που έφτασε για πολλούς η ώρα της εξαργύρωσης/πληρωμής οι εταιρίες αδυνατούν να ανταποκριθούν γιατί η κλασματική διαφορά απέβη σε βάρος τους. Ασφαλώς μεγάλο ρόλο έπαιξε η κάκιστη αποθεματοποίηση και η τοποθέτηση σε επικίνδυνα παράγωγα προϊόντα (βλέπε τον παγκόσμιο κολοσσό Α.I.G.).Να για ποιό λόγο και μαθηματικά και αναλογιστικά είναι σφόδρα πιθανό να καταρρεύσει ο κλάδος (τουλάχιστον εν Ελλάδι-να και ο λόγος που οι εταιρίες πιέζουν παλιούς πελάτες να "σπασουν" τα ώριμα συμβόλαιά τους).

Neo
23-02-2010, 00:16
Είδα και τις ακριβές (ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ) και μάλιστα ο κλάδος ζωής.



Φίλε κάποιο λάθος κάνεις, τα προϊόντα της Ασπίδας ήταν από τα φθηνότερα και συγκεκριμένα πολλοί στο παρελθόν φώναζαν στο υπουργείο ότι δεν μπορούν να σταθούν σε αυτές τις τιμές και αργά ή γρήγορα θα τίναζαν την εταιρία στον αέρα.

Αλλά και εγώ που εργάζομαι στο χώρο ως μεσίτης δουλεύοντας με όλη την αγορά, στη λιανική οι 7 στους 10 πελάτες πρώτη κουβέντα που θα σου πουν είναι ''το πιο φθηνό θέλω''.

loulou1100gs
23-02-2010, 08:24
Τότε λοιπόν είσαι συνυπεύθυνος στο μέτρο που έχεις τη γνώση να προτείνεις στον πελάτη το ορθό συμβόλαιο/ασφάλιστρο.Να πούμε και το άλλο;Οτι δηλαδή οι εταιρίες που πουλάνε/πούλαγαν "φτηνά" κατά κανόνα έδιναν μεγάλο περιθώριο για τον ασφαλιστή/μεσίτη, ή μήπως λέω ψέμματα...; Η "Ασπίδα" είναι -μακράν- το μεγαλύτερο μεταπολεμικό σκάνδαλο στην Ελλάδα.Ταΐστηκε πολύς κόσμος και κοσμάκης για να βγάλει το σκασμό.Ερώτησις: όλοι οι συνεργάτες της ήξεραν ότι πάει για φούντο.Γιατί πούλαγαν προϊόντα της μέχρι τελευταία στιγμή;Γιατί οι υπάλληλοί της έκαναν την πάπια στους ασφαλισμένους και ζημιωθέντες τρίτους;Φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ απλά στη βάση τους.Εξηγούμαι:αν αύριο γίνει σοβαρός έλεγχος στα αποθεματικά των ασφαλιστικών εταιριών (δηλαδή σε τοποθετήσεις σε κρατικά ομόλογα και αστικά ακίνητα) τότε ψάξε για δουλειά...

Neo
23-02-2010, 10:50
Τότε λοιπόν είσαι συνυπεύθυνος στο μέτρο που έχεις τη γνώση να προτείνεις στον πελάτη το ορθό συμβόλαιο/ασφάλιστρο.Να πούμε και το άλλο;Οτι δηλαδή οι εταιρίες που πουλάνε/πούλαγαν "φτηνά" κατά κανόνα έδιναν μεγάλο περιθώριο για τον ασφαλιστή/μεσίτη, ή μήπως λέω ψέμματα...; Η "Ασπίδα" είναι -μακράν- το μεγαλύτερο μεταπολεμικό σκάνδαλο στην Ελλάδα.Ταΐστηκε πολύς κόσμος και κοσμάκης για να βγάλει το σκασμό.Ερώτησις: όλοι οι συνεργάτες της ήξεραν ότι πάει για φούντο.Γιατί πούλαγαν προϊόντα της μέχρι τελευταία στιγμή;Γιατί οι υπάλληλοί της έκαναν την πάπια στους ασφαλισμένους και ζημιωθέντες τρίτους;Φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ απλά στη βάση τους.Εξηγούμαι:αν αύριο γίνει σοβαρός έλεγχος στα αποθεματικά των ασφαλιστικών εταιριών (δηλαδή σε τοποθετήσεις σε κρατικά ομόλογα και αστικά ακίνητα) τότε ψάξε για δουλειά...


Αν απευθυνόσουν σε μένα , θα πρέπει να σου πω ότι δεν συνεργάστηκα ποτέ με την Ασπίδα ούτε και με άλλη εταιρεία που έκλεισε.

Παραπάνω απλά μετέφερα το κλίμα της αγοράς. Αυτή η νοοτροπία έχει περάσει σε μεγάλο βαθμό στον Έλληνα και όχι φυσικά μόνο στον Ασφαλιστικό κλάδο. Κάτσε να βολευτούμε σήμερα και από αύριο βλέπουμε...

ace_gln
23-02-2010, 13:49
ειναι απλα τα πραγματα ... τα αποθεματικα εξαφανιστηκαν ... οτι δηλαδη τοσα χρονια εδιναν οι πελατες και επενδυοταν απο την εταιρια για να αποδωσει το κεφαλαιο που αναγραφοταν στο συμβολαιο ... δεν επενδυοταν αλλα εμπαινε σε καποια τσεπη...
Δεν εφταιξε το οτι αλλαξε το επιτοκιο ... γιατι το ρισκο αυτο συμπεριλαμβανεται στο ασφαλιστρο ... οπως και η αποδοση των χρηματων οταν επελθει ο κινδυνος... φταιει το οτι τα χρηματα του αποθεματικου της εταιριας ... καιγονταν !!!

οσο για το φθηνο ... ετσι ειναι η Ελληνικη αγορα ... δεν παιζει ρολο η εξασφαλιση μας ... αλλα η πιο φθηνη προσφορα ... σιγουρα ομως για εμας οι πελατες που επιζητουν το φθηνοτερο ... ειναι 10 φορες πιο κουραστικοι απο τους υπολοιπους και αν φυγουν αργα Η΄ γρηγορα θα επιστρεψουν ...

tsompanis
23-02-2010, 14:36
ρε παιδιά,μόνο οι ασφάλειες των οχημάτων μας καίει?
ξέρετε πόσα συμβολαια ζωής είχαν οι εταιρίες που έκλεισαν?
τι θα γίνουν αυτοί οι άνθρωποι που πλήρωναν μια ζωή?
που θα τρέξουν να βρουν το δίκιο τους? το μόχθο τους?
΄ξέρω οικοδόμο που πλήρωνε απο το 1983.
τρέχει με δικαστήρια (που άν θα γίνουν),απο το καλοκαίρι και δεν ξέρει τι του γινετε!
αυτός (και εγω μαζί του) δεν ξερει απο μετοχές,μικρές μεγάλες εταιρίες,off shore κ.λ.π
ξέρει ότι του έφυγε η μέση για να χτισει το βιός του και τώρα κάποιος γραβατάκιας του τα έκανε γαργάρα.
περιμένετε μόνο, να δείτε τι θα γίνει!
οταν οι περισόετροι το χωνέψουν ότι τα έχασαν..:hmmm:

GeorgeP
23-02-2010, 15:04
ρε παιδιά,μόνο οι ασφάλειες των οχημάτων μας καίει?
ξέρετε πόσα συμβολαια ζωής είχαν οι εταιρίες που έκλεισαν?
τι θα γίνουν αυτοί οι άνθρωποι που πλήρωναν μια ζωή?
που θα τρέξουν να βρουν το δίκιο τους? το μόχθο τους?
΄ξέρω οικοδόμο που πλήρωνε απο το 1983.
τρέχει με δικαστήρια (που άν θα γίνουν),απο το καλοκαίρι και δεν ξέρει τι του γινετε!
αυτός (και εγω μαζί του) δεν ξερει απο μετοχές,μικρές μεγάλες εταιρίες,off shore κ.λ.π
ξέρει ότι του έφυγε η μέση για να χτισει το βιός του και τώρα κάποιος γραβατάκιας του τα έκανε γαργάρα.
περιμένετε μόνο, να δείτε τι θα γίνει!
οταν οι περισόετροι το χωνέψουν ότι τα έχασαν..:hmmm:

Tιποτε δεν θα γινει αγαπητε μου!! Οπως και τοσα αλλα ετσι κι αυτο θα γινει ''γαργαρα'' οπως λες κι εσυ!!
Εχω τα παντα στην Commercial Value (Μοτοσυκλετα και ζωης για τον εαυτο μου) αλλα η προειδοποιηση απο τον ασφαλιστη μου, ο οποιος εχει το 87% του χαρτοφυλακιου του σε αυτην, ηρθε εγκαιρα και πριν καμια 15αρια μερες με μετεφερε σε άλλη ασφαλιστικη διασημη και πασιγνωστη!! ημουν τυχερος που συνεπεσε η ληξη του εξαμηνου στην commercial Value με την αρχη στην καινουρια ασφαλιστικη κι ετσι δεν μου φανηκε καθόλου!!!! Οι καλυψεις ειναι ακριβως οι ιδιες και το κοστος το ιδιο (ελαχιστα φθηνοτερο).
Η ιστορια με τις ασφαλιστικες ζωης εχει ξεκινησει εδω και καιρό, την αρχη την εκανε η ING πρωην Nationale Nederlanden η οποια εφυγε απο την Ελλαδα περυσι (εκλεισε τα γραφεια της) αφηνοντας εναν διαχειριστη (λεγε με Ευρωπαικη Πιστη) να διαχειριζεται τα ηδη υπαρχοντα συμβολαια της αφου εχει αναστηλει την εκδοση νεων συμβολαιων!!!!
Θα ακολουθησουν κι άλλες εταιρειες αγαπητοι συναδελφοι, η μια απο αυτες ηδη συζηταει πωληση της σε ιδιωτικο ομιλο του Εξωτερικου αλλα λογω του οτι ειναι σχεδόν κρατικη ακομη δεν εχει σκασει το πεπονι!!!

Αγαπητοι συναδελφοι, σαν πρωην ασφαλιστης στον κλαδο ζωης (1989-1992 στην Nationale Nederlanden) σας συμβουλευω να, οσοι εχετε παλια συμβολαια δηλαδη πριν το 1995, να κανετε ''εξαγορα συμβολαιου'' και να παρετε οτι σας αναλογει!! Σε καποιους αντιστοιχουν αρκετα χρηματα!!! Διότι αυτα τα παλια συμβολαια ειναι ''αγκαθι'' διαρροης χρηματων κι ενδεχεται να σκασουν πολλα κανονια εξ αιτιας των ορων που περιεχουν π.χ. ΄΄εγγυημενο κεφαλαιο στην ληξη'', ''εγγυημενο επιτοκιο'' - οι οποιοι μπηκαν για να τραβηξουν πελατεια αφου ηταν γνωστο σε όλους τους οικονομικους κυκλους της 10ετιας του '80 οτι το 22% επιτοκιο που ισχυε τοτε δεν θα ηταν παντοτινο - και να χασετε οχι μονον την αξια εξαγορας τους αλλα και τυχον αποζημιωσεις νοσοκομειακες αν τυχει και την περιοδο του ''κανονιου'' νοσηλευτηκατε σε κανενα ιδιωτικο νοσοκομειο ¨η περιμενετε ηδη αποζημιωση!!!
Πριν ομως απο την εξαγορα να εχετε βρει ασφαλιστικη εταιρεια η οποια θα σας δεχθει ως ησαστε και χωρις ''προυπαρχουσες ασθενειες''(ξερουν οι ασφαλιστες τι θα πει αυτο), ορος ο οποιος θα αναγραφει καθαρα στο νεο σας συμβολαιο!!

Ολα τα παραπανω συμβαινουν διότι το νομοθετικο πλαισιο της Ελλαδας που διεπει τις Α.Ε. εταιρειες ειναι απλα....διατρητο!!!! Ο καθεις κανει μια Ανωνυμη Εταιρεια κανει οτι του καπνισει (φοροδιαφευγει, σπαταλαει, δεν πληρωνει κ.λ.π.) και μετα την κλεινει ετσι ομορφα κι απλα και ζει απο τις καταθεσεις του σε διαφορες off shore!!!
Παραδειγματα πολλα να μην αναφερω τωρα εδω ονοματα, αλλα δεν νομιζω οτι ο Κος Ψωμιαδης και ο Κος Λαναράς (τους αναφερω διότι τα ονοματα τους ειναι παντου στον Τύπο) θα πεινασουν!!!! Αντιθετα πιστευω οτι τα ονοματα τους θα ξανακουστουν σε καινουριες επιχειρηματικες δραστηριοτητες!!!

batman
23-02-2010, 15:47
και γω κει έχω ασφάλεια μπέμπας και κτμ.ο ασφαλιστής μου ακόμη δεν μου έχει πει κάτι,και συνεργαζόμαστε χρόνια.Αδιαφορία?Η αλήθεια είναι οτι το ψιλοπερίμενα,διοτι ο κολλητός μου με κτμ 950 adv τράκαρε αρχές γεννάρη.Εχει πληρώσει,4000 ευρώ και κάτι,που κάποια απο αυτά τα δανείστικε απο δω και απο κει.Οταν ήρθε η ώρα να ψάχνει την εισπραξή του,έμαθε οτι ειναι σε διαδικασία ελέγχου λογιστικού και πάει για φούντο.Και αυτηή η βδομάδα,θα έβγαινε το τελικό πόρισμα.Ετσι το έμαθα.Αλλιώς δεν θα το ήξερα.Κρίμα για το κόσμο που θα χάσει τα λεφτά του και ακόμη πιο κρίμα,για τους υπαλλήλους της κάθε εταιρείας οι οποίοι θα μείνουν ξαφνικά χωρίς δουλειά χωρίς να φταίνε,επειδή κάποιοι αλήτες βγάζουν εκαττομύρια σε off shore εταιρίες,μαζεύουν τεράστια ποσά σε ακίνητη περιουσία,με τα λεφτά του κάθε έναν απο μας που το να πληρώσουμε μια ασφάλεια ζωής η μοτοσυκλέτας δεν μας είναι πάντα άνετο.Και φυσικά,για να κάνεις τέτοια κόλπα,πρέπει να έχεις <ειδικές > συνναλλαγές,οικονομικές και διαπροσωπικές με διάφορους παράγοντες,οικονομικούς,κρατικούς κλπ,της πολιτείας.Αυτούς τους παράγοντες θα τους ψάξει κανείς,πχ εισαγγελας,δημοσιογράφος(ανεξάρτητα απο το αν συμφέρει τον όμιλο για τον οποίο εργάζεται)????
Την απάντηση τη ξέρω,δυστυχώς.
Το αποτέλεσμα πάντως,θα το λουστεί ο μέσος πολίτης.Π Α Λ Ι !!!!!!

gsmaniac
23-02-2010, 16:14
ολο το θεμα με τις ασφαλιστικες ειναι πικρα:hmmm::hmmm::hmmm:
πικρα ειναι και καποιοι ασφαλιστες που εργαζονται για τις εταιρειες.....Νεύρα
3 ημερες πριν γινει γνωστο το προβλημα της ΑΣΠΙΣ και επειδη η ΕΛΠΑ ασφαλιζει τα ιστορικα οχηματα στην ασπις,με πηρε τηλ.ενας τυπος και μου ζητησε ραντεβου ,για να δουμε τα προιοντα της εταιρειας:hmmm::hmmm:
μου εκανε εντυπωση οτι ηθελε το ραντεβου να γινει αμεσως,λογω οικονομικων ευκαιριων κ.λ.π.:mad::mad:
οταν εσκασε το κανονι,τον καλεσα στο τηλεφωνο,για να τον στολισωΝεύραΝεύραΝεύρακαι ηταν αφαντος ο #########......Νεύρα
θελει μεγαλη προσοχη το θεμα.....;)

ace_gln
23-02-2010, 17:28
Λογω επαγγελματος (ασφαλιστης - πρακτορευση κτλ ) θα πω οτι

το 90% των ασφαλιστων γνωριζουν το προβλημα που θα εχουν οι

εταιριες που ειναι ετοιμοροππες ... δεν ειναι κανονι ... δεν γινεται

απο τη μια μερα στην αλλη ... αλλα περναει απο απειρους

ελεγχους και προειδοποιησεις ... δεν προκειται για ραδιοαρβυλα

αλλα για γεγονοτα τα οποια πρωτοι απ'ολους μαθαινουν οι

πρακτορες και οι μεσιτες που εχουν ασφαλιστες , τους

ενημερωνουν και εκεινοι ενημερωνουν τον πελατη ...

Ναι ... ο ασφαλιστης δεν πρεπει να αδιαφορει ειτε προκειται για ενα

αυτοκινητο , ειτε για μια μηχανη , ειτε για μια ασφαλιση

περιουσιας , ειτε για ενα ζωικο συμβολαιο ... γιατι αυτος ειναι ο

λογος για τον οποιο πληρωνεται ... να παρακολουθει εξελιξεις ...

να ξερει παντα τι συμβαινει γυρω του και να διαβαζει

ισολογισμους ... ο ρολος μας δεν ειναι να ψαχνουμε μονο για

καινουρια συμβολαια ... καποιος σε εμπιστευεται και πες πως αν

προκειται μονο για το αυτοκινητο .. τον αφηνεις καπου φτηνα γιατι

ειναι παραπονιαρης και λες ... το πολυ πολυ να χασει 50 - 100 € ή

2 μηνες ασφαλισης ...ή ενα νοσοκομειακο που λες ' θα ληξει και

θα τον αλλαξω γιατι το κραταω με νυχια και με δοντια αλλα τι

γινεται με τα χρηματα που αποταμιευει γιατι βρηκε καλυτερο το

επιτοκιο απο αυτο της τραπεζας ... ??? τι γινεται με τη συνταξη του

... ??? θα χαθει ??? Δεν πρεπει να χαθει γιατι εκεινος σε

εμπιστευτηκε... θα μου πεις φταιει ο ασφαλιστης .. οχι φταιει αυτος

που ανελαβε την εταιρια ... και ειναι παπαρας ... αλλα κυνηγησε

το,για να χασει και αυτος ο κακομοιρης που σε εμπιστευτηκε και σε

ακουσε για την εταιρια που εσυ πιστεψες , οσα το δυνατον

λιγοτερα εως καθολου μετα απο αυτο που προκειται να συμβει ...

Τωρα οσων αφορα τη διοικηση της εκαστοτε εταιριας ... και ποσο

πρεπει να βρισει ο καθενας σας εκεινους ... ας μην το συζητησουμε

giorgos_gs
23-02-2010, 18:39
ξερετε τι λεω εγω καλυτερα ανασφαλιστα και στο γκαραζ
παρα αυτο το χαλι, ποσος καιρος περασε 6μηνες δεν ειναι
πουκλεισανε οι 5 ασφαλιστικες .
παλι τα ιδια

tsompanis
23-02-2010, 22:48
Λογω επαγγελματος (ασφαλιστης - πρακτορευση κτλ ) θα πω οτι

το 90% των ασφαλιστων γνωριζουν το προβλημα που θα εχουν οι

εταιριες που ειναι ετοιμοροππες ... δεν ειναι κανονι ... δεν γινεται

απο τη μια μερα στην αλλη ... αλλα περναει απο απειρους

ελεγχους και προειδοποιησεις ... δεν προκειται για ραδιοαρβυλα

αλλα για γεγονοτα τα οποια πρωτοι απ'ολους μαθαινουν οι

πρακτορες και οι μεσιτες που εχουν ασφαλιστες , τους

ενημερωνουν και εκεινοι ενημερωνουν τον πελατη ...

Ναι ... ο ασφαλιστης δεν πρεπει να αδιαφορει ειτε προκειται για ενα

αυτοκινητο , ειτε για μια μηχανη , ειτε για μια ασφαλιση

περιουσιας , ειτε για ενα ζωικο συμβολαιο ... γιατι αυτος ειναι ο

λογος για τον οποιο πληρωνεται ... να παρακολουθει εξελιξεις ...

να ξερει παντα τι συμβαινει γυρω του και να διαβαζει

ισολογισμους ... ο ρολος μας δεν ειναι να ψαχνουμε μονο για

καινουρια συμβολαια ... καποιος σε εμπιστευεται και πες πως αν

προκειται μονο για το αυτοκινητο .. τον αφηνεις καπου φτηνα γιατι

ειναι παραπονιαρης και λες ... το πολυ πολυ να χασει 50 - 100 € ή

2 μηνες ασφαλισης ...ή ενα νοσοκομειακο που λες ' θα ληξει και

θα τον αλλαξω γιατι το κραταω με νυχια και με δοντια αλλα τι

γινεται με τα χρηματα που αποταμιευει γιατι βρηκε καλυτερο το

επιτοκιο απο αυτο της τραπεζας ... ??? τι γινεται με τη συνταξη του

... ??? θα χαθει ??? Δεν πρεπει να χαθει γιατι εκεινος σε

εμπιστευτηκε... θα μου πεις φταιει ο ασφαλιστης .. οχι φταιει αυτος

που ανελαβε την εταιρια ... και ειναι παπαρας ... αλλα κυνηγησε

το,για να χασει και αυτος ο κακομοιρης που σε εμπιστευτηκε και σε

ακουσε για την εταιρια που εσυ πιστεψες , οσα το δυνατον

λιγοτερα εως καθολου μετα απο αυτο που προκειται να συμβει ...

Τωρα οσων αφορα τη διοικηση της εκαστοτε εταιριας ... και ποσο

πρεπει να βρισει ο καθενας σας εκεινους ... ας μην το συζητησουμε


μιλάς σωστα αδερφέ

Carduelis
23-02-2010, 23:24
Μπράβο ρε Πάνο! πέστα επιτέλους!
Μπουχτίσαμε στην κουτοπονηριά και στον ωχαδερφισμό! Δεν είδα, δεν ξέρω, όχι εγώ οι άλλοι κλπ
Όλοι όσοι δουλεύουν στον κάθε κλάδο (ασφαλιστές, γιατροί, τσοπάνηδες, εμπόροι, πολιτικοί κλπ) από τη στιγμή που ξέρουν και έχουν πληροφόρηση ή τη γνώση αυτομάτως έχουν και την ευθύνη να προστατεύουν τον άνθρωπο που τους εμπιστεύτηκε (είτε τα χρήματά του,είτε τη ζωή του, είτε τη διατροφή του, είτε τη διακυβέρνηση, είτε τα οποιαδήποτε αγαθά).
Όλες οι φούσκες και τα κυκλώματα έχουν πρώτα τραφεί από την χοντροπετσιά κάποιων και την ανοχή των υπολοίπων!

batman
25-02-2010, 01:17
Μολις πηρα κι εγω τον ασφαλιστη μου...ετσι ειναι τελικα!:yz
Αλλα μου ειπε θα με ασφαλισει το επομενο διαστημα που μενει καπου αλλου χωρις επιπλεον χρεωση..
Γι αυτο το νου σας...
...πήρα τον ασφαλιστή μου σήμερα,να ρωτήσω τι γίνεται και γιατί δεν με ενημέρωσε.Και μου είπε οτι δεν έχει γίνει κλείσιμο ακόμη,για να με ενημερώσει.Μπερδεύτικα τελικά.Commercial value έχουμε τελικά,η όχι?:hmmm::hmmm::hmmm::Απορία::Απορία:

Carduelis
25-02-2010, 02:00
Δεν έχουμε και προσεχώς κλείνει οπότε μετακόμισε!

loulou1100gs
25-02-2010, 02:01
Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, είναι θέμα ημερών η αναστολή λειτουργίας της Commercial Value.Εχει αναστείλει κάθε πληρωμή. Για περισσότερα στο ΕΠ.Ε.Ι.Α.- Αρχική Σελίδα (http://www.pisc.gr)

Arkas
25-02-2010, 02:28
Εχω τα παντα στην Commercial Value (Μοτοσυκλετα και ζωης για τον εαυτο μου)
Με το "ζωής" τί έκανες Γιώργο;

GeorgeP
25-02-2010, 11:32
Με το "ζωής" τί έκανες Γιώργο;

Ο ασφαλιστης μου το μετεφερε στην ''Generalli''!! Με τις ιδιες ακριβως καλυψεις και χωρις ''προυπαρχουσες'', δηλαδη δεν υπάρχει χρόνος αναμονης απο την εναρξη του συμβολαιου για ορισμενες ασθενειες π.χ. καρκινοι, σκωληκοειδητιδες, στομαχια, ανευρυσματα κ.α. τα οποια οταν κανεις ενα συμβολαιο ζωης για πρωτη φορα σου αφηνουν περιθωριο απο εναν μηνα μεχρι κι εναν χρόνο μεσα στο οποιο ΔΕΝ μπορεις να αρρωστησεις απο αυτες!! γιατι αν αρρωστησεις δεν θα σε καλυψουν!!
Aλλα για να γινει αυτο ο ασφαλιστης σου πρέπει να εχει ''Παπαρηγικο'' μπλα-μπλα για να το καταφερει!!

Το ασφαλιστρο κατεβηκε κατα 400ε το χρόνο διότι ενω στην commercial Value ειχα καλυψη για 300,000ε ανα περιπτωση στην Generalι το εκανα 200,000 τον χρόνο όπου και παλι ειναι παρα πολλα!! Συνηθως πανω απο 70-80000 δεν κοστιζει καμια εισαγωγη στο νοσοκομειο! Αυτο το 200,000 ετησιως συμαινει οτι αν παθω κατι το 2010 μεχρι αυτο το ποσο καλυπτομαι, το οποιο αναδιανεμενεται στην αλλαγη του χρόνου σε 2011 ασχετως αν ξανανοσηλευτω ¨η συνεχιζω την ιδια θεραπεια για το ιδιο πραγμα που ξοδεψα τα 200 χιλιαρικα το 2010! Αυτη ειναι η διαφορα του ''ανα περιπτωση'' της Commercial και του ''ετησιως'' της Generali!!

ace_gln
25-02-2010, 14:55
Αυτο το 200,000 ετησιως συμαινει οτι αν παθω κατι το 2010 μεχρι αυτο το ποσο καλυπτομαι, το οποιο αναδιανεμενεται στην αλλαγη του χρόνου σε 2011 ασχετως αν ξανανοσηλευτω ¨η συνεχιζω την ιδια θεραπεια για το ιδιο πραγμα που ξοδεψα τα 200 χιλιαρικα το 2010! Αυτη ειναι η διαφορα του ''ανα περιπτωση'' της Commercial και του ''ετησιως'' της Generali!!

ετησιως σημαινει οτι σου δινει 200.000 ή οσο ειναι το προκαθορισμενο ποσο στο χρονο ... ανεξαρτητως περιστατικου 1 ή περισσοτερα ... αν το ποσο ξεπερασει αυτα τα χρηματα .. τα υπολοιπα τα βαζεις απο την τσεπη σου. Ανα περιστατικο σημαινει οτι σε καθε περιστατικο σου δινει 200.000 δηλαδη χτυπα ξυλο και 600.000 να σου κοστισουν οι θεραπειες σου για 3 διαφορετικα περιστατικα θα αποζημιωθεις ... αν ξανασυμβει το περιστατικο ... εστω και το ιδιο ... αν εχουν περασει 2 μηνες ... θα ξανα - αποζημιωθεις .. το 'ανα περιστατικο' ειναι 1000 φορες καλυτερο ...!!!

GeorgeP
25-02-2010, 15:33
ετησιως σημαινει οτι σου δινει 200.000 ή οσο ειναι το προκαθορισμενο ποσο στο χρονο ... ανεξαρτητως περιστατικου 1 ή περισσοτερα ... αν το ποσο ξεπερασει αυτα τα χρηματα .. τα υπολοιπα τα βαζεις απο την τσεπη σου. Ανα περιστατικο σημαινει οτι σε καθε περιστατικο σου δινει 200.000 δηλαδη χτυπα ξυλο και 600.000 να σου κοστισουν οι θεραπειες σου για 3 διαφορετικα περιστατικα θα αποζημιωθεις ... αν ξανασυμβει το περιστατικο ... εστω και το ιδιο ... αν εχουν περασει 2 μηνες ... θα ξανα - αποζημιωθεις .. το 'ανα περιστατικο' ειναι 1000 φορες καλυτερο ...!!!

ναι ετσι οπως τα λες ειναι αλλα...., αν ειναι να με βρουν τρια διαφορετικα περιστατικα μεσα σε ενα χρόνο θα παω στο Δημοσιο Νοσοκομειο ουτως ωστε να λαβω και την αποζημιωση (περι χρησης Δημοσιου φορεά αντι ιδιωτικου που υπαρχει στο συμβολαιο) ¨η θα παρω κανενα χαπακι να ''φυγω'' νωριτερα να μην ταλαιπωρω κι αλλους!!!;)

Carduelis
25-02-2010, 16:13
Εμένα έχουν δει τόσα τα μάτια μου με τις ασφαλιστικές πάνω στα θέματα "κάλυψη ασθένειας" που θα ευχηθώ σε όλους να είναι γεροί και να μην χρειαστούν ποτέ τέτοιου είδους ασφαλιστήρια.
Δεν είμαι ασφαλιστής όμως και πιθανά να μην έχω πλήρη εικόνα στο θέμα αλλά φοβάμαι πως τα ψιλά γράμματα είναι τόσα πολλά που θες ασφαλιστή δικό σου άνθρωπο για νάσαι σίγουρος τι πληρώνεις.:cool:

ace_gln
25-02-2010, 16:50
δεν εχεις αδικο Νοτη μου... δεν ξερω αν χρειαζεσαι δικο σου ανθρωπο ...παντως σιγουρα χρειαζεσαι καποιον φιλοτιμο - οχι φιλοδοξο και να γνωριζει τι πουλαει και που το πουλαει !!!